agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2539Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-02-2014, 09:14   #721
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-01-2014
Büyüyorlar.... Ana filizlerinin kesilmiş halleri....

Eklenen Resimler

akçabardak ve telato beğendi.
hatice p. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2014, 19:18   #722
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Sayın cihannuma, tepeleri kesilen dahlialar gayet güzel filizlenmişler, yeterince bol ışık alıyorlarsa çok daha güzel gelişeceklerdir.
Arka planda iki tane değişik bitki görüyorum onlar da çok güzeller, isimleri nedir acaba? orkideye benzettim ama, çok sağlıklı görünüyorlar güle güle büyütün kolay gelsin.

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2014, 07:24   #723
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak Mesajı Göster
Sayın cihannuma, tepeleri kesilen dahlialar gayet güzel filizlenmişler, yeterince bol ışık alıyorlarsa çok daha güzel gelişeceklerdir.
Arka planda iki tane değişik bitki görüyorum onlar da çok güzeller, isimleri nedir acaba? orkideye benzettim ama, çok sağlıklı görünüyorlar güle güle büyütün kolay gelsin.
Güzel tahmin, orkideler...Dahlialarım saat 13 ten sonra direk güneş ışığı alabiliyorlar, yeride gayet aydınlık, nasib olursa gelişimlerini sürekli burdan paylaşacağım,
Orkidelere gelince, tam sağlıklı olduklarını bilmiyorum aslında çünkü birini çöpe gidecekken ''kurtarabilirmiyim acaba?'' diyerek aldım çünkü çiçeklerinin mavi olması için dibinden mavi boya vermişlerdi yaprak rengide az biraz maviye kaçıyor koyu yeşil görünmesi o yüzden
Bu siteden öğrendiğim bilgilerle bakmaya çalışıyorum.
Diğer orkidemi migrostan çiçekleri geçmiş bir halde, çok sulanmış bi halde aldım, onada bakmaya çalışıyorum
Saygılar...

akçabardak beğendi.
Eski 25-02-2014, 09:17   #724
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Sayın cihannuma orkidelerin bakımı için incelediniz mi bilmiyorum ama bu sitede gerçekten çok güzel bilgiler var.
Orkidelerin genel bakımı diye bir başlık buldum, bakımı için bu bilgilerden faydalanabilirsiniz.

http://www.agaclar.net/forum/orkide/1577.htm

hatice p. beğendi.
Eski 25-02-2014, 09:32   #725
Ağaç Dostu

hepsini gözden geçirdim merak etmeyin

akçabardak beğendi.
Eski 06-03-2014, 15:05   #726
Ağaç Dostu

Büyüyorlar...

Bu yağmurlu günlerde pek güneş göremediler

Eklenen Resimler

Eski 14-03-2014, 07:35   #727
Ağaç Dostu

büyüyoruz

Eklenen Resimler

Eski 14-03-2014, 17:13   #728
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Dahlialarınız epey ilerleme kaydetmiş sayın cihanuma

hatice p. beğendi.
Eski 14-03-2014, 17:48   #729
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Geçen sene söktüğümüz soğanlar (10 dan fazla) duruyor yayla için. Nasip olursa haziran başı gibi göçeceğiz. Halen don, soğuk vs. yukarısı soğuk. Mayıs gibi sebzeleri ekebiliyoruz. Gittiğimizde ekersek fazla çiçeklerini göremiyoruz. Dolayısıyla burada ekip yukarı çıkarmaya niyetim var. Peki nereye ne zaman ekersek uygun olur. Aklımdan geçen siyah poşetlerin içine (20x10 cm. gibi ebatları) ince mil, dere kumu ve torf karıştırarak önümzdeki hafta ekmek. Ne zamana toprak seviyesinden belirip yukarı dikime uygun hale gelir.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2014, 22:46   #730
Ağaç Dostu

telato's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2014
Ocak, Şubat ve sonunda Mart ayında da çiçekli...

Eklenen Resimler

telato Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2014, 18:41   #731
Ağaç Dostu

lenavita's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
bende köyden dalından aldım eve getirdim ve şu an filizlendi ama dalından ektim inşllah odur **** creopsis flora olabilir

lenavita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 08:24   #732
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Dün Şok marketlerden iki adet dahlia soğanı aldım. 2,95 tl. Üzerinde '1 adet' yazmasına rağmen içerisinde resimde eklediğim gibi bir sürü ince uzun puro gibi soğanlar var. Bunları koparıp ayrı ayrı diksem olmaz mı? Hepsini aynı yere diksem bir yumruk büyüklüğünde topan oluşturacak.

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
Eski 27-03-2014, 08:46   #733
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-05-2007
Galeri: 24
Olur ama cicek gözü veya eski dalindan bir parca var ise..Üretimi zaten böyle yapiliyor. Direk yumrularin dikimi ile o sene cicek alamazsiniz, seneye kalir .. Teilen einer Dahlien-Knolle - YouTube

Muda, TCM ve telato beğendi.
erhan62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 16:37   #734
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Dün Şok marketlerden iki adet dahlia soğanı aldım. 2,95 tl. Üzerinde '1 adet' yazmasına rağmen içerisinde resimde eklediğim gibi bir sürü ince uzun puro gibi soğanlar var. Bunları koparıp ayrı ayrı diksem olmaz mı? Hepsini aynı yere diksem bir yumruk büyüklüğünde topan oluşturacak.
Hepsini kesip yrı ayrı ekim yapmanız gerekli, yoksa çiçekler çok küçük açıyor. Ektikleriniz bu sene çiçeklerini gösterecektir.

Her ektiğiniz parça sezon sonu tekrar dünya kadar yavru yumrular yapacaktır

YeniBON, YeniGine ve TCM beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2014, 23:46   #735
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2013
Yıldızlar, saksıda da bu kadar güzel ve büyük olabilirler mi?

ÖZGÜRİX Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2014, 12:42   #736
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-05-2007
Galeri: 24
Yildiz ciceklerinin ayrimi resimli olarak anlatimi burada Google-Ergebnis für http://2.bp.blogspot.com/-BTPEh0iJ3V8/TcRk0AAQv2I/AAAAAAAAAI8/6AO2QHB2K90/s1600/Dahlienknolle001.jpg
Sizin sordugunuzda tek tek kopan yumrularin bakimi ve dikimi icin bir kac ip ucu, diktiginiz kopan yumrularin kopuk ucu toprak yüzeyinin max 2 altinda olmasinda fayda var sebebi oradan seneye cicek gözü olusturacaktir, ekim ayrica dik olmak yerine yumrunun dogasina uygun 45 derece acili gibi olursa olusum daha da hizlaniyor, yani yumrunun kök olan kismi asagida kopan kismi yukarida egimli bir dikim bu tek dikilen eski bitki gövdesi olmayan yumrudan bu sene cicek göremeyeceksiniz ama seneye cogaltilmis yildiz cicekleriniz olacaktir.

Ana grubun kesiminde mutlaka eski acan cicek gövdesinden bir parca olmalidir. Yildiz ciceginin saklanmasi ise sicak don olmayan bolgelerde toprakta birakildigi gibi olsa da 2 senede 1 cikartip hasta, asiri büyümüs yerine sigamayan kök grubunu bölmekle kücülen ciceklerinizi tekrar eski formuna kavusturursunuz.

Kisin sökülerek koruma altina alinan soguk bölgeleredeki korumada, köklerin eski topraklari temizlenip (mümkün oldugunca zarar vermeden) gölge bir yerde 3-5 gün havalanip kükürtle isleme tabi tutularak birkac kat gazeteye sarilip guruplar halinde bir koliye konulup serin ve kuru veya az nemli bir ortamda saklanilmasi gereklidir, ekim mevsimi olarak son donlarin gecmesi gereklidir.
Bu yöresel oldugundan secimi siz yapacaksiniz ama yildiz sicak iklim bitkisidir lütfen unutmayin. Üretimi kökten cikan sürgün veya gövdedeki koltuktan cikan sürgünün sera ortaminda dikilmesi kökten ayirma ve tohumla olur, verimli cicek icin, cicegi gectiginde kesilmesi yeni cicek icin uyarim saglar, ayrica bazen asiri buyuk cinslerde yükselmemesi icin, ilk cikan sürgünün 30 cm civarinda iken kesilerek yan sürgünler verdirilerek asiri büyümesi baski altina alinir.

Baslica zararlisi ortam nemli ise sümüklü böcek ve yaprak bitidir ayrica yogun oldugunda kulaga kacanlarda ciceklere zarar yapar, Sümüklü böcek icin en bilinen veya en az bilinen bakir su tesisat borusudur, bu boruyu cicek olan bolgeye cicegi cevreleyecek sekilde yerlestirirseniz zararliyi bir ölcüde engellersiniz, Yagmurlu aksamlarda el feneri ile konrtol yapilirsa sümüklü böcek saldirisi olan yildiz ciceklerinizi kurtarirsiniz, bu güzel bitki vakti zamaninda Hollanda ve kuzey avrupada patates gibi yenilen ve sadece yemek olarak kulanilan bir bitki olup günümüzde bahcelerde gözümüze hitap etmektedir. Sevenlerine bir kac kücük bilgi. Sevgiler

erhan62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2014, 09:47   #737
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-10-2013
Ellerinize sağlık! Muhteşem görünüyor hepsi...

Düzenleyen Asiyek : 01-04-2014 saat 09:53 Neden: Fatih1001' ithafen( belirtmedğim için)
Asiyek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2014, 15:07   #738
Ağaç Dostu

büyümeleri durdu, artık tomurcuk olmalarını bekliyorum.

Tepe kesmelerini zamanında yapamadığım için sanırım biraz bodur dahlia olmaktan çıktılar

Eklenen Resimler

Eski 04-04-2014, 16:26   #739
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erhan62 Mesajı Göster
Yildiz ciceklerinin ayrimi resimli olarak anlatimi burada Google-Ergebnis für http://2.bp.blogspot.com/-BTPEh0iJ3V8/TcRk0AAQv2I/AAAAAAAAAI8/6AO2QHB2K90/s1600/Dahlienknolle001.jpg
Sizin sordugunuzda tek tek kopan yumrularin bakimi ve dikimi icin bir kac ip ucu, diktiginiz kopan yumrularin kopuk ucu toprak yüzeyinin max 2 altinda olmasinda fayda var sebebi oradan seneye cicek gözü olusturacaktir, ekim ayrica dik olmak yerine yumrunun dogasina uygun 45 derece acili gibi olursa olusum daha da hizlaniyor, yani yumrunun kök olan kismi asagida kopan kismi yukarida egimli bir dikim bu tek dikilen eski bitki gövdesi olmayan yumrudan bu sene cicek göremeyeceksiniz ama seneye cogaltilmis yildiz cicekleriniz olacaktir.

Ana grubun kesiminde mutlaka eski acan cicek gövdesinden bir parca olmalidir. Yildiz ciceginin saklanmasi ise sicak don olmayan bolgelerde toprakta birakildigi gibi olsa da 2 senede 1 cikartip hasta, asiri büyümüs yerine sigamayan kök grubunu bölmekle kücülen ciceklerinizi tekrar eski formuna kavusturursunuz.

Kisin sökülerek koruma altina alinan soguk bölgeleredeki korumada, köklerin eski topraklari temizlenip (mümkün oldugunca zarar vermeden) gölge bir yerde 3-5 gün havalanip kükürtle isleme tabi tutularak birkac kat gazeteye sarilip guruplar halinde bir koliye konulup serin ve kuru veya az nemli bir ortamda saklanilmasi gereklidir, ekim mevsimi olarak son donlarin gecmesi gereklidir.
Bu yöresel oldugundan secimi siz yapacaksiniz ama yildiz sicak iklim bitkisidir lütfen unutmayin. Üretimi kökten cikan sürgün veya gövdedeki koltuktan cikan sürgünün sera ortaminda dikilmesi kökten ayirma ve tohumla olur, verimli cicek icin, cicegi gectiginde kesilmesi yeni cicek icin uyarim saglar, ayrica bazen asiri buyuk cinslerde yükselmemesi icin, ilk cikan sürgünün 30 cm civarinda iken kesilerek yan sürgünler verdirilerek asiri büyümesi baski altina alinir.

Baslica zararlisi ortam nemli ise sümüklü böcek ve yaprak bitidir ayrica yogun oldugunda kulaga kacanlarda ciceklere zarar yapar, Sümüklü böcek icin en bilinen veya en az bilinen bakir su tesisat borusudur, bu boruyu cicek olan bolgeye cicegi cevreleyecek sekilde yerlestirirseniz zararliyi bir ölcüde engellersiniz, Yagmurlu aksamlarda el feneri ile konrtol yapilirsa sümüklü böcek saldirisi olan yildiz ciceklerinizi kurtarirsiniz, bu güzel bitki vakti zamaninda Hollanda ve kuzey avrupada patates gibi yenilen ve sadece yemek olarak kulanilan bir bitki olup günümüzde bahcelerde gözümüze hitap etmektedir. Sevenlerine bir kac kücük bilgi. Sevgiler
Demek ki çocukluğumda buna patates çiçeği demeleri bu sebeptenmiş

olcim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2014, 15:45   #740
Yeni Üye

deepgreen35's Avatar

Giriş Tarihi: 12-08-2012
Angry

merhaba arkadaşlar,ben mart başında tohumdan diktim.bodur cinsinden. şimdi resimdeki gibiler.acaba bu yıl çiçek verirler mi ?? boşuna mı umutla bekliyorum acaba

Eklenen Resimler

deepgreen35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2014, 19:14   #741
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deepgreen35 Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar,ben mart başında tohumdan diktim.bodur cinsinden. şimdi resimdeki gibiler.acaba bu yıl çiçek verirler mi ?? boşuna mı umutla bekliyorum acaba
Merhaba Sayın deepgreen35,

Mart başında ekilen bodur bir cinsin 10-20 cm civarında olması gerekir. Ne tür toprağa ektiniz ve sıcaklık koşulları nedir?

İyi gelişen bir yıldız haziran-ağustos aylarında ilk çiçeklerini göstermeye başlıyor.

Eski 12-04-2014, 20:13   #742
Yeni Üye

deepgreen35's Avatar

Giriş Tarihi: 12-08-2012
Öncelikle cevap icin teşekkürler.

toprak cinsi konusunda pek bilgili diilim.cicekler icin satilan hazir karışım topraklardan kullandim.ilk denemem zaten.

Sıcaklık 12-20 arasi değişken.

bir de kusura bakmayin takvime işaretlenmiştim 22 martta dikmisim.
Bu sene bikaç girişimim oldu da karışıklık olmuş.

deepgreen35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2014, 16:15   #743
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2014
Hepinize çok teşekkür ediyorum. Sayenizde tanıştığım dahlialardan ben de satın aldım. Yalnız gelen yumrularda ekteki resimde görebileciğiniz gibi filizlenmeler başlamış. Dikmek için geç mi kalmışım? 100 litrelik ve 50 litrelik saksılara torflu toprağa birer yumru takımı dikiyorum. Tecrübelerinize dayanarak bu boyutlardaki saksılarda çiçek verimi hakkında birşeyler söyleyebilir misiniz? Bir de bu filizlenme olayı büyümede sıkıntı oluşturur mu?

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
simyaci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2014, 20:04   #744
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deepgreen35 Mesajı Göster
Öncelikle cevap icin teşekkürler.

toprak cinsi konusunda pek bilgili diilim.cicekler icin satilan hazir karışım topraklardan kullandim.ilk denemem zaten.

Sıcaklık 12-20 arasi değişken.

bir de kusura bakmayin takvime işaretlenmiştim 22 martta dikmisim.
Bu sene bikaç girişimim oldu da karışıklık olmuş.
Bu sene çiçeklerini görürsünüz. 3-4 adet gerçek yaprak olunca zaten hemen büyüğü evresine geçiyorlar. Birde toprağını çiçek açana kadar nemli tutarsanız tam verim alırsınız.

deepgreen35 beğendi.
Eski 17-04-2014, 07:44   #745
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi simyaci1 Mesajı Göster
Hepinize çok teşekkür ediyorum. Sayenizde tanıştığım dahlialardan ben de satın aldım. Yalnız gelen yumrularda ekteki resimde görebileciğiniz gibi filizlenmeler başlamış. Dikmek için geç mi kalmışım? 100 litrelik ve 50 litrelik saksılara torflu toprağa birer yumru takımı dikiyorum. Tecrübelerinize dayanarak bu boyutlardaki saksılarda çiçek verimi hakkında birşeyler söyleyebilir misiniz? Bir de bu filizlenme olayı büyümede sıkıntı oluşturur mu?
50-100 lt. fazla değil mi? O kadar büyüğüne gerek yok bence. Benim diktiklerimde hafiften filizlenme başlamıştı, bir gün suda bekletip diktim bir hafta demeden topraktan çıktılar.

Eski 17-04-2014, 09:20   #746
Ağaç Dostu

Saksıda bodur dahliamın son hali.

Çok küçük bir tomurcuğuda var artık, inşaallah çiçeklendikten sonraki halinide bırakırım.

Eklenen Resimler

akçabardak beğendi.
Eski 18-04-2014, 09:37   #747
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi simyaci1 Mesajı Göster
20-30 cm boylanan çeşitlerini, 30 litrelik,
40-60 cm boylanan çeşitlerini, 50 litrelik,
90-120 cm boylanan çeşitlerini 100 litrelik saksılara dikmeniz uygun olur.

Filizlenenler fazla bekletmeden dikilirse sorun olmaz.

heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2014, 16:55   #748
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Muğla Yaylasına almış olduğum dahliam soğanlarını bahçeye dikeceğim.Soğanları güneş gören yere serdim eğer filizlenme belirtisi olursa soğanları bölüp ,dikeceğim.

aercan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2014, 14:12   #749
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Bugün Amerika'dan edindiğim ve geçici olarak site bahçemize ektiğim iki nadir dahlia..
Biri Clair De Lune, diğeri Bloodstone..

Eklenen Resimler

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2014, 15:01   #750
Ağaç Dostu

Dahliam nihayet açtı

4 yumru ekmiştim saksıya, inşallah hepsi farklı renk açarlar, ama bu renk çok hoşuma gitti.

Eklenen Resimler

Etiketler
dahlia, geliştirilmesi, üretimi, yıldız çiçeği

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024