agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-02-2008, 22:14   #61
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Çöpten topladığım soğanlar nergis soğanıymış. Çok güzel çimlendiler. Bakalım çiçeklenecekler mi?

Eklenen Resimler

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2008, 22:38   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gatay Mesajı Göster
yan taraflarından küçük yeşil filizler vermişlerdi. Bu filizler dışarıda kalacak şekilde ekilmeliymiş. Geçenlerde merak ettim acaba soğan ne durumda diye baktım. Ceviz kadar olan soğan kocaman olmuş...
Sayın Gatay,
Merak ve kaygınız yüzünden zavallı çiçeği rahatsız ettiğinizin farkında mısınız?
Çiçeğiniz sağlıklı... Hiç tasalanmayın. Ama ikide bir eşeleyip durmayın... Beni hoş görün ama sizin yaptığınız uyuyan birini ne zaman uyanacak bu diye gidip dürtüklemeye benziyor... Çiçeğin soğanını strese sokmayın. Acele etmeyin...

hira beğendi.
hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2008, 13:06   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-01-2008
Galeri: 6
İlginiz için teşekkürler sayın Hassoman. Soğanı yerinden oynatmadım. Üzerinde bulunan toprağı biraz kaldırıp çürüme var mı diye baktım. Çok su vermiş olmam da olasılıklardan biriydi çünkü. Ancak kuşkusuz haklısınız uyurken dürtülmeyi hiç birimiz hoş karşılamayız.Bu arada gerçekten acele etmişim çünkü biri çiçek sapı çıkarmaya başladı bile.Saygılarımla

Gatay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2008, 01:34   #64
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2007
Galeri: 14
Bu sene nergisler genel olarak çiçek açmadı desek olacak galiba..
Bendeki yaklaşık yirmi soğandan bir tanesi minicik iki çiçek açtı, diğerleri sadece devasa yeşillikleriyle kaldılar. Geçen yıl çok iyi açmışlardı,kuruyana kadar soğan bakımlarını iyi yapmıştım halbuki. Kuruduktan sonra da çıkarıp üzerlerini kumla örtmüştüm.
Bu sene hiç saksısından çıkartmadan bekletmeyi deneyeceğim.

Ama Dafodil cinsindeki iki soğanım çok iyi çiçek verdiler. Ama onlar da geçen sene hiç çıkmamışlardı bile.
Acaba birer yıl atlayarak mı verimli oluyorlar diye de düşünüyorum. Çünkü aynı nergis soğanları geçen sene komşumda hiç çiçeklenmeyip bu sene iyiydiler.

çekirdek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2008, 09:11   #65
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çekirdek Mesajı Göster
Bu sene nergisler genel olarak çiçek açmadı desek olacak galiba..
Bendeki yaklaşık yirmi soğandan bir tanesi minicik iki çiçek açtı, diğerleri sadece devasa yeşillikleriyle kaldılar. Geçen yıl çok iyi açmışlardı,kuruyana kadar soğan bakımlarını iyi yapmıştım halbuki. Kuruduktan sonra da çıkarıp üzerlerini kumla örtmüştüm.
Bu sene hiç saksısından çıkartmadan bekletmeyi deneyeceğim.

Ama Dafodil cinsindeki iki soğanım çok iyi çiçek verdiler. Ama onlar da geçen sene hiç çıkmamışlardı bile.
Acaba birer yıl atlayarak mı verimli oluyorlar diye de düşünüyorum. Çünkü aynı nergis soğanları geçen sene komşumda hiç çiçeklenmeyip bu sene iyiydiler.
Sevgili Çekirdek, ayni durumu ben de yaşadım. Geçen yıl nergislerimin ilk yılları olmasına rağmen bol bol çiçek açtılar, ancak ben farklı olarak nergislerin çiçeği geçince bahçemdeki yerlerinden çıkarmadım. Bu yıl dediğiniz gibi bol bol yeşil yaprak verdikten sonra sadece bir tanesi (yaklaşık 30 taneden) çiçek açtı gerisi bol yeşillik olarak duruyor. Ben de bu yıl yerlerinden almayı düşünüyorum. Kıbrıs'ta kime sorduysam nergis soğanlarının zamanla derinlere gittiğini ve bu şekilde sadece yaprak vererek çiçek açmadığını söyleyerek bana soğanları söküp tekrar ekerken altlarına küçük taş veya mermer yerleştirmemi tavsiye ettiler. Denemeyi düşünüyorum.

Dafodillere gelince geçen yıl yaklaşık 40 dafodil soğani ektim sadece biri çiçek açtı. Yerlerinden söküp koruduğumu sanırken bu yıl paketi açtığımda çoğunun çürümek üzere hatta çürüdüğünü görerek çok üzüldüm. Atmaya kıyamadığım için bahçenin her tarafına gelişigüzel ektim. Bunun yanı sıra "zaten onlar öldü" diyerek yeni dafodil soğanları da aldım. Tabii ki onları düzenli ektim. Yeniler henüz çiçek açmadı ama tomurcuk verdi buna rağmen eski erimiş, çürümüşlerden bir tanesi çiçek açtı. Çok sevindim. Demekki soğanlı bitkiler dayanıklıymış !!!!

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2008, 11:25   #66
Ağaç Dostu

Ludisa Excellence's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Galeri: 19
Sn Buket Aktar;

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Buket Aknar Mesajı Göster
...
Demekki soğanlı bitkiler dayanıklıymış !!!!

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi LUDİSİA_BAHYA Mesajı Göster
...
Esasen soğanlı bitkicilikte toprak tapısıda önemlidir.Eğer bulunduğu yer mineral vs. den fakir bir toprak ise soğanınız canlı olduğu süre içinde gerekli gübrelemeleri yapmanız şart.Tabiyki iri çicekler etde etmek için.Soğanlarınız dormant olduğu zaman ise toprağı bir sonraki sene için hazırlamanız gerektiği biliniyor zaten.
...

Benim deneyimlerime göre nergisler lalalerden (soğansal yapı olarak) çok daha dayanıklı. Çabuk bir çürüme nerdeyse imkansız gibi.Gübre(NPK, hümik asit) ile yanan nergislerin bide yeniden çok çabuk kök oluşturduğunu biliyorum(tabi bunlar deneme amaçlı yapılan gübrelemeler idi).
...
Bu her halde soğanlarınızın neden çiçeklenmemiş olacağı hakkında size bir ip ucu olur.(İlk paragraf)
Yani burada önemli olan şeyin artık soğanı beslemek olduğu anlaşılmıştır umarım.
Yıl içinde soğanınız çiçek açabilecek olgunluğa ulaşamadı ise büyük bir olasılıkla seneye oda olmazsa bir dahaki seneye açacaktır ki bu genelde yavru soğanlar için geçerli 2 sene dinlenme/gelişme.

''Ama benim soğanım geçen sene açmıştı.'' derseniz de;
Durumun bundan farksız olduğunu hatırlatmada fayda göüyorum.Yani basitçe söyle bahsediyim, soğanınız geçen sene kuvvetli idi çiçeklendendi, fakat çiçeklenmeden sonra kuvvet toplayamadığı için bu sene çiçeklenemedi gibi.
Önemli olan ''bulb'' yani.

Soğanları sökmenin hangi şartlar altında nasıl olcağını sanırsam bildiğim kadarı ile daha önceden de bahsetmiştim ama;
Alıntı:
Yerlerinden söküp koruduğumu sanırken bu yıl paketi açtığımda çoğunun çürümek üzere hatta çürüdüğünü görerek çok üzüldüm.
Siz bu soğanları ne zaman sökmüştünüz?Yani çürüdüklerine göre herhalde sarardıktan sonra sötkünüz galiba.
KKTC de pek söküm uygulanacağını sanmıyorum ama illada sökecem derseniz,
yazın soğanlar toprakta iyice kuruduktan sonra yapın derim.

Şimdi;

Alıntı:
Kıbrıs'ta kime sorduysam nergis soğanlarının zamanla derinlere gittiğini ve bu şekilde sadece yaprak vererek çiçek açmadığını söyleyerek bana soğanları söküp tekrar ekerken altlarına küçük taş veya mermer yerleştirmemi tavsiye ettiler. Denemeyi düşünüyorum.
Bu soğanları dibe kaçanlar soğanlarını yukarı aldıktan sonra hemen çiçeklenmiş mi?
Tabiyki sizin bulunduğunuz yerin ben coğrafi konumunu bilmiye bilirim
(en azından bahçenizin) ama, 1 yıl içinde 30 cm derine de inmedi ya çocukcağızlar.
Tabiyki taşkın,sel,kuvvetli ruzgar vs. olmadıkça soğanların bir miktar daha yukarıda olması her zaman tercihimdir.

Hımmm,
Birde acaba rica etsem uygun bir zamananızda şu açmayan nergislerinizden bir kaçını fazlaca rahatsız etmeden, yaklaşık bir kaç cm uzağından azami dikkatle kazarak bir kontrol edebilirmisiniz acaba, şu an yaklaşık olarak kaç cm derindeler?

Saygılar.

Ludisa Excellence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2008, 16:56   #67
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi LUDİSİA_BAHYA Mesajı Göster
Sn Buket Aktar;

Bu her halde soğanlarınızın neden çiçeklenmemiş olacağı hakkında size bir ip ucu olur.(İlk paragraf)
Yani burada önemli olan şeyin artık soğanı beslemek olduğu anlaşılmıştır umarım.
Yıl içinde soğanınız çiçek açabilecek olgunluğa ulaşamadı ise büyük bir olasılıkla seneye oda olmazsa bir dahaki seneye açacaktır ki bu genelde yavru soğanlar için geçerli 2 sene dinlenme/gelişme.

''Ama benim soğanım geçen sene açmıştı.'' derseniz de;
Durumun bundan farksız olduğunu hatırlatmada fayda göüyorum.Yani basitçe söyle bahsediyim, soğanınız geçen sene kuvvetli idi çiçeklendendi, fakat çiçeklenmeden sonra kuvvet toplayamadığı için bu sene çiçeklenemedi gibi.
Önemli olan ''bulb'' yani.

Soğanları sökmenin hangi şartlar altında nasıl olcağını sanırsam bildiğim kadarı ile daha önceden de bahsetmiştim ama;

Siz bu soğanları ne zaman sökmüştünüz?Yani çürüdüklerine göre herhalde sarardıktan sonra sötkünüz galiba.
KKTC de pek söküm uygulanacağını sanmıyorum ama illada sökecem derseniz,
yazın soğanlar toprakta iyice kuruduktan sonra yapın derim.

Şimdi;

Bu soğanları dibe kaçanlar soğanlarını yukarı aldıktan sonra hemen çiçeklenmiş mi?
Tabiyki sizin bulunduğunuz yerin ben coğrafi konumunu bilmiye bilirim
(en azından bahçenizin) ama, 1 yıl içinde 30 cm derine de inmedi ya çocukcağızlar.
Tabiyki taşkın,sel,kuvvetli ruzgar vs. olmadıkça soğanların bir miktar daha yukarıda olması her zaman tercihimdir.

Hımmm,
Birde acaba rica etsem uygun bir zamananızda şu açmayan nergislerinizden bir kaçını fazlaca rahatsız etmeden, yaklaşık bir kaç cm uzağından azami dikkatle kazarak bir kontrol edebilirmisiniz acaba, şu an yaklaşık olarak kaç cm derindeler?

Saygılar.

İlginize çok teşekkürler, ne yazık ki bu mesajı ancak şimdi okuyabildim ki hava kararmak üzere. Bu sebeble şu anda onları kontrol edemiyorum ama yarın mutlaka bakacağım. Tüm bunların yanısıra ben size nergislerimin nasıl bir yerde olduklarını anlatayım.

Oldukça yaşlı bir zeytin ağacının kökü taşlarla çevrilmiş içerisi toprak doldurularak sağ yarım kısıma nergisler, sol yarım kısıma ise menekşeler tanzim edilmiştir. Geçen yıl menekşeler ve nergislerin ilk yılı olmasına rağmen hepsi güzelce çiçeklendiler. Bu yıl; menekşeler oldukça coşmuş, hatta kendi sınırlarını aşıp nergislerin tarafına da atlamışlar ve geçen yıldan daha da fazla çiçek açmışlardır. İlk önceleri nergislerin onlardan kurtulup yeşillenmeyeceğini sandım ancak daha sonra toprak üzerinde burun verdiklerini gördüm. Ancak hala çiçek açmadılar. Şu anda dönemi geçince hepsini söküp onları tamamen başka bir yerde yeniden tanzim etmeyi düşünüyorum.

Bu arada çiçekciden aldığım, hollandadan gelme nergis soğanları yavaş yavaş toprak üzerinde görünmeye başladılar. Umarım onlar güzelce çiçek açarlar da mutlu olurum.

Eski 07-03-2008, 13:27   #68
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Arkadaşlar Herkese Merhaba
25 tane nergis soğanım var ve üstüne kar bile yağdı.Ancak çiçeklenmemeleri beni artık sinirlendiriyor.Bende soğanlı bitkiler için satılan gübrelerden var ondan kullanmalı mıyım ?Çünkü şöyle okumuştum genelde çiçek açmış bitmiş bitkinin soğanının seneye beslenmesi için gübre kullanılıyormuş.

FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2008, 14:05   #69
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
-Soğanlar sağlam mı?
-Yaprak oluşumu var mı yoksa sadece diktiniz ve bir gelişme yok mu?

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2008, 19:06   #70
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Galeri: 12
Sayın Firüzan , benim Nergislerde daha yeni çimlenmeye başladı .Bir kısmı daha
erken yapraklandı , bir kısmıda yeni yeni yapraklarını göstermeye başladı . Gözlemim ne kadar doğru olur bilemiyorum ama toprakta bırakılan Nergis soğanları
daha erken uyanıyor , yeni dikilen veya geçen sene sökülüp tekrar dikilenler daha geç uyanıyor .Sizinkiler ilk defa dikiliyorsa onlara birkaç gün daha verin , sanırım birkaç güne kadar onlarda uyanacak .Selamlar .

Oyaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2008, 19:20   #71
Ağaç Dostu

çiğdem11's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2007
Galeri: 4
Sayın Oyaman,
Sizin gönderdiğiniz nergis tohumları epey büyüdü, saksıya alıyım mı artık ?Name:  100320081567.jpg
Views: 2727
Size:  28.7 KB

çiğdem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2008, 23:16   #72
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Galeri: 12
Selamlar , bugün gördüm yazınızı . Bir kökü en az 30 cm. çap yapıyor , ona göre 2 ayrı saksıya birer kökü aktarın .

Oyaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2008, 09:57   #73
Ağaç Dostu

çiğdem11's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2007
Galeri: 4
Teşekkürler.

çiğdem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2008, 16:59   #74
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Merhaba Penelophe,Oyaman
nergislerimin yaprakları uzadı ve artık yeşilden sarıya dönüyor rengi
acaba susuz mu kaldı ?

FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2008, 18:53   #75
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Saksının dibindeki toprağa bir bakın bakalım nemli mi?

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2008, 20:21   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Merhaba,

Ben evde saksida Nergis yetistirmek icin marketten sogan aldim. Bu konuda yeni heveslenenlerdedim o yuzden pek bilgim yok sormak istedim..

Cok basit olarak nelere dikkat etmeliyim ve ne kadar sulamaliyim? Amsterdam'da yasiyorum, cok gunes goren bir evim ve balkonum yok.. Ama yanilmiyorsam bugunler nergis dikmek icin uygunmus ???

Tesekkurler,

behicsahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2008, 11:35   #77
Ağaç Dostu

Nihal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2007
Galeri: 1
Benim nergislerim çiçek açmış.

memur68 beğendi.
Nihal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2008, 08:05   #78
Ağaç Dostu

fevziye's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2007
Galeri: 134
Benimkiler değil çiçek açmak doğru dürüst büyümediler bile.

Eklenen Resimler

fevziye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2008, 12:03   #79
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Sandığmdan hızlı büyüyen nergislerim karşınızda bunlar sadece bir bölümü değişik türde birsürü nergis diktim.Bunlar iri çiçekli fakat kokmayan nergisler

Düzenleyen dal : 18-03-2008 saat 18:06
dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2008, 09:47   #80
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-05-2007
buda benim nergisim

Eklenen Resimler

neşecan beğendi.
NİDA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2008, 15:13   #81
Ağaç Dostu

Nihal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2007
Galeri: 1
Benim nergislerim de 78.mesajdaki ile aynı.Çok güzel görüntüleri olmalarına rağmen maalesef kokmuyorlar...

Nihal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2008, 16:31   #82
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Bu türlere daffodil dendiğini biliyorum bunlar kokusuz oluyor. Ama çiçekleri daha gösterişli ve iri.

Eski 19-03-2008, 23:28   #83
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Aşı nergislerimden bir tanesi çiçek açtı ama diğerlerinde hareket yok.Bu yıl adığım aşı nergisler ise sanırım yakında açacaklar.

Eski 20-03-2008, 10:50   #84
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-05-2007
Bunlarda bir diğerleri

Eklenen Resimler

neşecan beğendi.
NİDA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2008, 13:23   #85
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Benim nergislerim de açtı, ya da "fulyalarım" mı demeliyim? Bendekiler daffodil diye isimlendirilenlerden..Geçen yıl onları bahçeye ektim ve bütün kış bahçede durdular. Hiç bir özel bakım yapmadım, bu yıl yeniden çiçek açmaya başladılar...

Eklenen Resimler

neşecan beğendi.

Düzenleyen ardabora : 23-03-2008 saat 15:13
ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2008, 19:13   #86
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Ardabora; Dafodilleriniz çok güzel. Benimkiler çiçekli iken sefasını epeyi sürdüm gelen geçen onları birbirine gösteriyordu ancak şimdi çiçekleri yavaş yavaş kurumaya başladı.

Eski 26-03-2008, 00:14   #87
Ağaçsever

phal's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2008
Ben de bir ay önce Eminönü'nden lale,nergis ve sümbül soğanları aldım,kapalı camekanlı balkonumda saksılara ektim ve düzenli suladım.Laleler ve sümbüller açtı ama nergislerim yeşillik halinde fazlaca büyümeden duruyor,bir tanesi çiçek sapı verdi ama açmadan kurudu,nergis soğanları lale ve sümbüllerden çok daha iriydi ve ben en çok onlardan umutluydum.Galiba nergisler ayrı bir özen istiyorlar.Orkideleri açtırıp da nergisleri açtıramadığım için kendimden utanıyorum

phal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2008, 11:32   #88
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi phal Mesajı Göster
Ben de bir ay önce Eminönü'nden lale,nergis ve sümbül soğanları aldım,kapalı camekanlı balkonumda saksılara ektim ve düzenli suladım.Laleler ve sümbüller açtı ama nergislerim yeşillik halinde fazlaca büyümeden duruyor,bir tanesi çiçek sapı verdi ama açmadan kurudu,nergis soğanları lale ve sümbüllerden çok daha iriydi ve ben en çok onlardan umutluydum.Galiba nergisler ayrı bir özen istiyorlar.Orkideleri açtırıp da nergisleri açtıramadığım için kendimden utanıyorum
Benim nergislerimde açmadan kurudu acaba yanlış yaptığımız ortak bir şeymi var..

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2008, 21:27   #89
Ağaçsever

canofer's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fevziye Mesajı Göster
Benimkiler değil çiçek açmak doğru dürüst büyümediler bile.
bence o saksıda soganların tamamının topragın altında olması bile başarı
soganları boyu kadar derine ekin deniliyor ayrıca soganın altında bi okadar olması gerekir

canofer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2008, 00:28   #90
Ağaç Dostu

minka's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2006
Galeri: 31
Merhaba,

Bu güzel nergisleri görünce geçen kasım ayında aldığım, mart ayında çiçeklenen nergisleri paylaşmak istedim. Bunlar normal bir nergise göre daha büyükler, kokusu ise karanfil kokusuna benziyor biraz ama hafif... Nazlı nazlı duruşları ile seyirlik. Narcissus pseudonarcissus galiba.

Eklenen Resimler

minka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024