agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni185Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-01-2007, 13:02   #61
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
merhabalar Ankara'da geçen bahrda diktiğim yıldızlar yazın çiçek açmıştı. Kışın Ankara'nın soğuğunda toprakta kalmıyacağını düşünerek soğanları sonbaharda soktum pek soğuklara kalmadan soktum diye hatırlıyorum . Ama kapalı soğuk bir depoda sakladım soğanları şimdi kontrol ediyorum çürüme yok ama biraz yumuşaklık var acaba soğanları çürüttümmü yapabileceğim birşey varmı? Teşekkürler..

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2007, 08:02   #62
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2005
Galeri: 255
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hasan Lalezar Mesajı Göster
merhabalar Ankara'da geçen bahrda diktiğim yıldızlar yazın çiçek açmıştı. Kışın Ankara'nın soğuğunda toprakta kalmıyacağını düşünerek soğanları sonbaharda soktum pek soğuklara kalmadan soktum diye hatırlıyorum . Ama kapalı soğuk bir depoda sakladım soğanları şimdi kontrol ediyorum çürüme yok ama biraz yumuşaklık var acaba soğanları çürüttümmü yapabileceğim birşey varmı? Teşekkürler..
Hasan bey,
Yıldız soğanlarını çıkarmakla iyi yapmışsınız ama yıldız soğanları yumuşamaya başladı ise bozulabilirler demektir. Bence bir an önce hazır satılan torf topraklardan alıp, küçük çilek kasalarından birineyada uzun alçak bir saksıya doldurun ve soğanlarınızı onun içine yüzeyel bir şekilde gömün. Sulamayın, yine karanlık, serin yerde muhafaza edin. Bu belki bir kurtuluş olabilir. Bahar geldiğinde yerlerinde sulamaya başlayın. Filiz verdiklerinde ister filizleri diplerinden keskin bıçakla keserek, küçük saksılarda köklendirip yıldızınızı çoğaltın, isterseniz direk soğanları ile birlikte gömerek yetiştirin.
NOT: Ilıman iklimlerde yıldız yetiştirenlerin topraktan çıkarmalarına gerek yoktur, 3-4 yılda bir çoğalan soğanları baharda çıkarıp, çoğaltabilirler....
Kolay gelsin.

aysemelike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2007, 09:13   #63
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mecegh Mesajı Göster
Selamlar,

Geçen sene suda yetişen lale adı altında laleler almıştım ama ne yazık ki filizlenmek yerine çürümeye ve küflenmeye başladılar. Ben de hemen çıkarıp karanlık bi yerde kurumaya bıraktım acaba bu sene toprağa diksem bi sonuç verir mi? Ne dersiniz. Gerçi denemeye değer zaten sanırım

Bunlarda yine suda da büyütülebilen adını tam bilmediğim soğanlı bir çiçek. Gerçekten de açtığında çok güzeldi.Toplamda 5 çiçek açtı ve yaklaşık bir ay onu seyretme fırsatını tanıdı bize.

Eklenti 3748

Eklenti 3749
Merhabalar,
Resmini verdiğiniz bu soğanlı çiçeğin adı "amarillis" bazıları hiperastrum olduğunu söylese de ikisi farklı cinslerdir. Amarillis dış oratma dayanıksızdır. Hiperastrumlar ise bizde bazılarının yer zambağı dediği dış ortama dayanıklı bir türdür. Amarillis ler 5-6 çiçek açarlar, çok çeşitli renkleri vardır. Eğer sakladığınız kuru soğanı çürümedi ise soğanın bir misli büyüklükteki bir saksıya, soğanın 1-2 cmsi görünecek şekilde gömün ve toprağını nemli tutarak oda ortamında ışıklı bir yerde bekletin, çiçek açacaktır. yaprakları tamamen solduğunda soğanı çıkartıp, temizleyin , kökleri kısaltıp tekrar serin yerde saklayın. Her yıl bu yöntemle açtırabilirsiniz. İdeal ekim zamanı ekim-kasım aylarıdır.
Kolay gelsin....
Size bir sonraki mesaj ile benim yetiştiklerimin fotoğraflarını yollayacağım.....

Eski 16-01-2007, 12:03   #64
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

amarillis

sizin için kendi yetiştirdiğim pembe ve beyaz amarillisleri örnek olarak yolalamak istedim...

Eklenen Resimler

Eski 17-01-2007, 01:22   #65
Ağaçsever

samowan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Galeri: 2
genelde cicek solduktan sonra tohuma kacmamasi icin sapindan kesilmesi gerektigi soyleniyor. bunun sebebi nedir. ben hic kesmem cicekleri ,gecen yaz sumbullerimden biri tohum vermisti onun disinda da tohum alamadim... birde black hero sogani satan bir yere denk geldiniz mi hic veya yetistirdiniz mi?

samowan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2007, 13:47   #66
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi samowan Mesajı Göster
genelde cicek solduktan sonra tohuma kacmamasi icin sapindan kesilmesi gerektigi soyleniyor. bunun sebebi nedir. ben hic kesmem cicekleri ,gecen yaz sumbullerimden biri tohum vermisti onun disinda da tohum alamadim... birde black hero sogani satan bir yere denk geldiniz mi hic veya yetistirdiniz mi?

Bitkilerin çiçeklerinin hafif solmaya başlayınca üzerlerinden alınması onların daha çok çiçek vermesini böylece çiçekli ömürlerinin uzamasını sağlamaktadır.
Soğanlı bitkilerde ise tohuma bırakmak soğanın zayıflamasına ve bir sonraki yıl ya çiçek açmamasına **** zayıf çiçeklenmesine yol açar. Eğer tohum istiyorsanız tohuma giden soğanlı bitkinizin ertesi yıl çiçeklenmede sorun yaşayacağını hesaba katmalısınız. Ayrıca soğanlı bitkiler tohumla üretildiklerinde çiçeklenmeleri türüne göre 3-7 yıl arasında olmaktadır. Bu nedenle soğanlı bitkiler çiçekleri solar solmaz temizlenip, besin verilip sulanırlar ki hem soğan yavrulaması dolayısı ile çoğaltılma olasılıkları artsın hemde çiçekleri kalitesini korusun.
Black hero adı ile bir soğana denk gelmedim hiç. Yurtdışında soğanlı bitkiler hep yetiştirenlerin verdiği isimler ile anılıyorlar belki sizin kastetdiğiniz "black magic" dir. Bilemiyorum. En güzeli çiçek rengi, sap boyu vs gibi özellikleri ile tanımlamanız belki aynı çiçekten bahsediyoruzdur!!!!
Umarım yardımcı olur.
Selamlarımla.....

Eski 21-01-2007, 14:58   #67
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
arkadaşlar bugün sümbülteber ve narin soğanları diktim toprağa. Bunun fotoğrafını sizlere de göstermek istedim. Sn Pilot Zeybek taaaa İzmir'den göndermiş. Ona çok teşekkür ediyorum ve gelişimlerini de dvamlı olarak sizlere aktarmak istiyorum. Bugün Ocak 21 2007. Tüm soğanları saksı içinde ; sümbülteberleri tekli, narinleri ise grup halinde tek saksıya diktim. Filiz verdiğinde de fotoğraf çekeceğim. Güneye bakan balkonda duracaklar. İşte ilk fotoğraf :

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2007, 19:19   #68
Ağaç Dostu

arkadaşlar fotoğrafı aktaramıyorum, yardımcı olur musunuz? Lütfen...

Eski 21-01-2007, 19:43   #69
Ağaç Dostu

ekledim.

Eklenen Resimler

Eski 21-01-2007, 21:26   #70
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2006
HAYIRLI UĞURLU olsuun. Bu arada saksımı çok deriin yoksa, saksının toprağımı az;bana sanki taprağı azgeldi gibi , yoksa fotoğraf mı yanıltıyor.

arb73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2007, 15:47   #71
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp Mesajı Göster
ekledim.
Sayın sukranalp,
Güle güle büyütün ama ben de aynı şeyi soracağım, saksınız biraz derin mi yoksa toprak mı az, bence saksıyı biraz daha toprakla doldurup, soğanı yukarı alsanız daha iyi köklenir gibi geliyor, hem böylece her yıl gelişimi desteklenmiş olur. Ama soğanı saksıya ekim tekniğiniz doğru...Birde toprağı nemli tutmak gerekiyor, helede güneye bakıyorlarsa...
Tekrar güle güle büyütün....

Eski 22-01-2007, 18:14   #72
Ağaç Dostu

Arkadaşlar beni güldürdünüz. Çok yaşayın.
Soğanı tam olarak dikmeden önce soğanı görünsün diye çektiğim bir fotoğraf bu. Aksi halde komple toprak görecektiniz. Sn Pilot Zeybek'in gönderdiği bu soğanları toprak yüzeyyinden 10 cm. derine diktim (onun önerisi ile).

Eski 23-01-2007, 00:52   #73
Ağaçsever

samowan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Galeri: 2
ben yinede soganin sadece ust tarafini gorebiliyorum, sanki topraga gomulmuste gorunen kismi soganin ust tarafi gibi.bu arada resimdeki sumbulteber sogani mi.benim aldigim sogana hic benzemiyor. hadi bakalim bahara az kaldi...

samowan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2007, 09:44   #74
Ağaç Dostu

Sn samowan bana sümbülteber soğanı olarak gönderildi. Ve ben de ilk defa bu soğanla karşılaştığım için - aslında yumruya daha çok benzediğini söyleyebilirim-sizlerin de görmenizi istedim ve bu amaçla fotoğrafı buraya ekledim.

Eski 23-01-2007, 11:20   #75
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

arkadaşlar sümbülteber konusuna http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2082 kendi başlığı var biliyorsunuz orada devam etsek

Eski 24-01-2007, 22:36   #76
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Aradım fakat Glayöl konusunu bulamadım.

Benim sümbül, glayöl, yıldız gibi soğanlı bitkilerim var.
Birkaç yıldır soğanları topraktan çıkarmıyor, kendi haline bırakıyorum.
Neyi ne zaman yapacaklarını benden iyi biliyorlar.
Yalnız, soğanlar büyüsün diye çiçekler geçtikten sonra bitkiyi kesmek lazım diyorlar, burada okuduklarıma göre tam aksine sulamaya ve bakıma devam gerekiyormuş.
Bu sulama ve gübreleme, bütün soğanlı bitkiler, bu arada glayöl için de geçerli değil mi?

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2007, 13:05   #77
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Balıkçı Mesajı Göster
Aradım fakat Glayöl konusunu bulamadım.

Benim sümbül, glayöl, yıldız gibi soğanlı bitkilerim var.
Birkaç yıldır soğanları topraktan çıkarmıyor, kendi haline bırakıyorum.
Neyi ne zaman yapacaklarını benden iyi biliyorlar.
Yalnız, soğanlar büyüsün diye çiçekler geçtikten sonra bitkiyi kesmek lazım diyorlar, burada okuduklarıma göre tam aksine sulamaya ve bakıma devam gerekiyormuş.
Bu sulama ve gübreleme, bütün soğanlı bitkiler, bu arada glayöl için de geçerli değil mi?
Sayın Balıkçı,
Soğanlı bitkilerin hemen hepsi aslında topraktan almadığınızda dediğiniz gibi ne yapacaklarını iyi bilirler ama daha gelişkin, güzel çiçekli olmalarını istiyorsanız tıpkı öteki bitkiler gibi ihtiyaçları olan bakımı yapmalısınız. Çiçekleri geçtikten sonra sadece kuruyan çiçeğin sapını dibinden kesmeniz yeterli. Diğer yapraklar sararana kadar aşırı olmamak kaydı ile sulamak da şart. Gübrelemeye gelindiğinde, ben bir kış başı birde çiçekleri geçtikten sonra ziraatçimden aldığım soğanlı bitkiler için olan organik gübreleri kullanıyorum.
Yerlerinde aşırı çoğalabildikleri için çiçeğine göre 3 ila 5 yılda bir topraktan çıkarılıp, bölünmelerinde ve yeni yerlerine ekilmelerinde fayda var. Unutmamak gereken bir nokta da örneğin bu yıl lale ektiğiniz yere birkaç yıl lale ekmemelisiniz, aslında bu yanlızca soğanlılar için değil tarımda çok kullanılan bir yöntemdir. Heryıl birbirini tamamlayan bitkiler yer değiştirilerek ekilmelidir....Umarım yardımcı olmuştur...

Eski 25-01-2007, 13:16   #78
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Melike kardeşim teşekkürler.

Ben gübre olarak ahır gübresi kullanıyorum.
Yavru soğanları alıp başka yerlere dikiyorum.
Anaç soğanları yerlerinde bırakıyorum.
Münavebeyi ise sebzelerde yapıyorum ama çiçeklerin yerini her sene değiştirmek pek pratik gelmiyor.
Belki de tembellik.
Açtıkları sürece mamalarını verip rahatlarını bozmamaya çalışıyorum.
Tekrar teşekkürler.
Selam ve sevgiler herkese.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2007, 09:12   #79
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Mutlaka bakmalısınız.

VAN-BİTLİS YÖRESİNİN GEOFİTLER (Soğanlı), yumrulu, rizomlu bitkileri) TEHLiKELER VE KORUMA

http://www.dogagozculeri.org/geofit.pdf

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2007, 14:00   #80
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
merhaba.ben dün Eskişehir Migros mağazasından 6-7 çiçek aldım.Orada ben hiç çiçek görmemiştim.Ailem Eskişehirde olduğundan ara sıra gidiyorum.3 tane sümbül aldım.Menekşe saksısında.Onları saksıda tutsam olur mu? Burası soğuk
dışarıya ekemiyorum.Saksısında çiçek açar mı?Üzerlerine birer resim iliştirmişler.Renkleri var.Soğan renginden çiçek rengi anlaşılır mı?Benim aldıklarım beyaz-pembe ve mor.fiyatlar da fena değil ör.çiçekçide 12,5-15 olan siklamen orada 6,5 YTL.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2007, 15:39   #81
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Sümbülleriniz bulundukları saksıda açacaktır. Merak etmeyin .

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2007, 12:10   #82
Ağaçsever

Quardi's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
sümbülüm soluyor nedeni ne olabilir. saksısını değiştirdim çünkü aldığım kap çok küçüktü. sümbülün beyaz çiçekleri soluyor nedendir yazarmısınız??

Quardi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2007, 12:12   #83
Ağaç Dostu

Hyacinthus 'dan bahsediyorsanız çok normaldir. Sümbül çiçekleri kısa süreli çiçek açar ve zamanı biter. Yaklaşık en fazla ömürleri 1 haftadır.

Eski 08-02-2007, 14:13   #84
Ağaçsever

Quardi's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
ama bu sümbülün yanında ablaları vardı bu daha küçüktü hiç biyimedi ki
büyümesi durdu sanki.
daha da alalı 1 hafta olmadı...
bir de eğer büyüyemeden solduysa bile benim şimdi ne yapmam gerek.
ve genel sümbül bakımı nasıldır yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

Quardi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2007, 15:39   #85
Ağaç Dostu

yaprakların kurumasını bekleyin. 2haftada bir sulayın. Yapraklar tamamen dökülünce soğanı kuru bir ortamda kesekağıdı veya tülbent içinde saklayabilirsiniz. Ya da hiç sulamadan toprakta bekletin.
He riki durumda da yaz sonu sonbahar başında istediğiniz saksıya alın ve yavaş yavaş su verimini arttırarak Ocak- şUBAT AYINA KADAR BEKLEYİN.

Eski 10-02-2007, 21:34   #86
Ağaç Dostu

Açelya's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
soğanlı bitkilerin açabilmesi için,taprağa çok derin dikilmemesi gerektigini biliyorum.

Açelya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2007, 16:44   #87
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Sümbülde veya diğerlerinde Soğan aldığımızda renginden çiçek rengi anlaşılır mı?

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2007, 19:00   #88
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever Mesajı Göster
Sümbülde veya diğerlerinde Soğan aldığımızda renginden çiçek rengi anlaşılır mı?
öyle bir şey olduğunu sanmıyorum. mesala benim sümbüllerim açmaya başladı ama hangisinin ne renk olduğu tam olarak açtıktan sonra belli oluyor.

Eski 12-02-2007, 19:35   #89
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Ben çok severim laleleri ve sümbülleri ama hem öğrenci olduğumdan hemde vaktim olmadığından bir türlü kısmet olmadı o güzelim bitkilere bakmak.

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2007, 21:26   #90
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
sümbülde soğan renginden çiçeğin rengini tahmin etmek mümkün. Eğer kahverengine yakın mor ise mor veya mavi, beyaz ise beyaz veya sarı, pembe ise pembe veya kırmızı açacakdır. Biraz daha tecrübeli bir göz tam rengi söyleyebilir. Ben bu kadar söyleyebiliyorum.

çiğdem42 beğendi.
Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024