agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni343Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-05-2012, 10:01   #331
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
(Lilium Candidum)Mis Zambağım açtı. Harika kokuyor... darısı diğerlerine. Açmasını dört gözle bekleyenlere...

Eklenen Resimler

Düzenleyen gultar : 12-05-2012 saat 12:31
gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2012, 12:36   #332
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Sezonun ilk zambağı hoşgeldi. Darısı hepimizin başına. Kokusunu düşünmek bile güzel geldi.

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2012, 07:50   #333
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Gelişemeyen bitkilerimden biri..

Eklenen Resimler

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2012, 11:33   #334
Ağaç Dostu

sarigoz's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2009
Galeri: 26
Sayin selis,sanirim gelecek seneye cicek verir.Daha uzman olan arkadaslar var,onlar belki dogruyu yazar..

sarigoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2012, 22:27   #335
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Mis Kokulum : )

Bahçemizde boyu, posu, güzelliği, heleki kokusuyla başdöndürüyorlar. Ne kadar muhteşem yaratılmışlar. İyi seyirler : )

Name:  cennetkuşu çiçeği...mis zambak 020.jpg
Views: 16197
Size:  63.2 KB

Name:  cennetkuşu çiçeği...mis zambak 021.jpg
Views: 10727
Size:  50.1 KB

Name:  cennetkuşu çiçeği...mis zambak 026.jpg
Views: 6651
Size:  57.1 KB

hepgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2012, 23:48   #336
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selis Mesajı Göster
Gelişemeyen bitkilerimden biri..
Rahatsız gibi görünüyor, soğanın olduğu yer nasıl, çok mu suluyorsunuz?
Sezon sonun da soğanı çıkarıp kontrol ediniz, finguisit ve insektisitle ilaçlayınız.

Not: Bilhassa lilium candidumları çok sulamayınız.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 09:18   #337
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Bahçedeki liliumlar geçen yıl alıntıdaki fotoğraftaki gibi hastalanmışlardı.
Şimdi sağlıklı yapraklar çıkardılar. Aynı durumun oluşmaması için, ne gibi önlemler alınabilir?

Eklenti 282689
Liliumlar yine hastalandı. Yağmurlar etkili sanırım. Dün ilaçladım, düzelme olursa burada paylaşırım.

Name:  lilium.JPG
Views: 2455
Size:  45.9 KB

Name:  lilium1.JPG
Views: 2390
Size:  24.9 KB

Name:  lilium2.JPG
Views: 2454
Size:  42.8 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 12:34   #338
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın SDurul, lilium candidumlar diğer türlere göre bakım ve itina isteyen bir tür, daha nazik ve kibar oluyorlar, bilhassa yağmurlardan sonra finguisiti eksik etmiyeceksin, suyuna dikkat edeceksin, (salyangoz, bit, kırmızı örümcek, kılcal kurtlar, haşerenin de sevdiği bir bitki arada bir insektisiti de eksik etmeyeceksin.

Adını bilmediğim bir zararlı da yapraklarını yiyerek zarar veriyor, bunu en iyi tanıma şekli, yapraklarda yenme dışkıya benzer şeyler görülmesi ve bu zararlı dışkı dediğimiz pisliğin içinde gizleniyor, (Dışkıyı bir çöp yardımıyla karıştırın zararlıyı göreceksiniz) görüldüğünde insektisitlere ilaçlanmalı.

Eski 17-05-2012, 16:42   #339
Ağaç Dostu

Benim candidumumda da kahverengi böcükler vardı. Temizleyebildiklerimi titizlikle tek tek temizledim. Ara bölgelerede zeytinyağlı su karışımı yaptım. Doğal olarak tavsiye edilebilir mi Sn. Zat-ı Lilium

Eski 17-05-2012, 18:51   #340
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Sn.Liliium çiçekler bitti sapları kesmeli miyim. Kesilen Sap üzerinde yavru elde etmekle ilgili bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

Eski 17-05-2012, 20:24   #341
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Liliumlar yine hastalandı. Yağmurlar etkili sanırım. Dün ilaçladım, düzelme olursa burada paylaşırım.

Eklenti 296682

Eklenti 296683

Eklenti 296684
Sn sdurul., L.candidumu çok iyi tanımıyorum ama, burada 3 ihtimal görüyorum:
1. Azot noksanlığı olabilir, genç yapraklar sararmış,
2. Demir noksanlığı da olabilir, yine genç yapraklar sararmış,
3. Son ihtimal, kök bölgesi su içinde , kökler çalışmıyor, yapraklar beslenemiyor.
Ayrıca dikildiği toprağın ph değeri çok yüksek ise (Ph 8-9 gibi) bu da besin alımını engelleyebilir.

Alt yapraklarda Botrytis zararı görülüyor, Rovral veya ronilan denilen bir ilacı var atarsanız hastalık ilerlemez.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 23:09   #342
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gultar Mesajı Göster
Sn.Liliium çiçekler bitti sapları kesmeli miyim. Kesilen Sap üzerinde yavru elde etmekle ilgili bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.
Bu konuyla ilgili bir çok yerde bahsettim tam olarak hepsini nerede olduğunu bilemiyorum. Büyük bir ihtimal zambak yetiştiriciliği nde olabilir.

Liliumlar, lilium candidum'sa çiçekleri bittiyse sapı biraz yana yatırarak çekip alabilirsiniz, bu sapları serin ve karanlık bir yerde (gazete kağıdında sarılı da olabilir) arada bir sipreyle nemlendirerek yavru soğancık oluşturabilirsiniz.

http://www.agaclar.net/forum/495166-post458.htm

http://www.agaclar.net/forum/499746-post466.htm

Eski 17-05-2012, 23:40   #343
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Sn. Liliium açıklamalarınız iiçin çok teşekkürler. Yavru elde etmeyi deneyeceğim.
sanırım naşarabilirim.

Tura beğendi.
Eski 18-05-2012, 15:59   #344
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sayın lilium, sayın kgursan, verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

Geçen sene de aynı sorun olmuştu. Bahçede drenaj sorunu var, kökler su içinde kaldı. Önerilerinizi dikkate alacağım ve yer değişikliği yapacağım.

Yer değişikliğini ne zaman yapmalıyım?

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2012, 19:13   #345
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Çiçekleri solduktan 15-20 gün sonra yapabilirsiniz.

Eski 19-05-2012, 18:36   #346
Ağaç Dostu

loveflower's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2011
Sevgili Liliumdan geçen yıl aldığım candidum açtı.

Name:  candidum.jpg
Views: 2204
Size:  70.3 KB

loveflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2012, 08:24   #347
Ağaç Dostu

Eylül ayında ektiğim Candidumlarım yeşerip yapraklanmıştı ama birkaçı çiçek sapı çıkarmadan kurudular. Dün akşam saksılarını boşalttım ve birkaç tanesi pul pul ayrılmıştı. Diğer birkaç tanesi de taptaze dikilmeye yakındı. Tekrar saksılarına diktim. Ne yapmalıyım acaba ?

Eski 24-05-2012, 13:07   #348
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Merhaba Sayın Lilium ve Kgursan,
ikinizinde tecrubelerine ihtiyacım olacak. Şu an elimde asiatic ve oriantal liliumlarım var. Lilium candidum ile birlikte 13 değişik çeşit veya renk diyeyim. Bunlardan lilium candidum un çiçekleri geçtikten sonra çiçek sapı kumlu toprağa yatırılarak çoğaltılmasının mümkün olduğunu biliyorum. Peki elimde ki diğer çeşitlerde de aynı yöntemle çoğaltmak mümkün müdür?

wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2012, 15:11   #349
Ağaç Dostu

Sn. Lilium'un diğer türlerde olmuyor dediğini hatırlar gibiyim Sn. Wellness. Ama oluyorsa memnun oluruz .

Eski 24-05-2012, 20:57   #350
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi furkan yıldız Mesajı Göster
Eylül ayında ektiğim Candidumlarım yeşerip yapraklanmıştı ama birkaçı çiçek sapı çıkarmadan kurudular. Dün akşam saksılarını boşalttım ve birkaç tanesi pul pul ayrılmıştı.

Ya çok sulayıp çürüttün ya kıl kurları pulların bağlı olduğu kök kısmını yediler.

Diğer birkaç tanesi de taptaze dikilmeye yakındı. Tekrar saksılarına diktim. Ne yapmalıyım acaba ?
Bir can suyu ver, yapraklanıncaya kadar su verme, at dışarıya yağan yağmurlar yeterli gelir, çok kuruduğu zaman biraz nemlendir.

Dağılan pulları bir gazete içine koyup gazeteyi katlayıp kapatın serin bir yerde 3-4 günde bir gazetenin üzerinden sipreyle ıslatın, yavru soğan yapacaklardır. Daha sonra oluşan yavru soğanları kum gübre toprak karışımına ekin.
Bilhassa lilium candidum mantari hastalıklara çok hassas bitkide yapraklanma başladıktan sonra ayda bir finguisitlerle ilaçlanmalı. suyu çok dikkatli verilmeli, biraz su fazlası hemen mantari hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Dumlupınar beğendi.
Eski 24-05-2012, 21:17   #351
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wellness Mesajı Göster
Merhaba Sayın Lilium ve Kgursan,
ikinizinde tecrubelerine ihtiyacım olacak. Şu an elimde asiatic ve oriantal liliumlarım var. Lilium candidum ile birlikte 13 değişik çeşit veya renk diyeyim. Bunlardan lilium candidum un çiçekleri geçtikten sonra çiçek sapı kumlu toprağa yatırılarak çoğaltılmasının mümkün olduğunu biliyorum. Peki elimde ki diğer çeşitlerde de aynı yöntemle çoğaltmak mümkün müdür?
Lilium candidumu her şekilde çoğalta bilirsin ama bakımı zor, diğer asiatic ve oriantallerde pullarında yavru yapıyorlar ama candidumlar gibi pulları koparılınca pek yapmıyor, pul ana soğanın üzerinyken yapıyorlar, kök bölgelerinde yavru yapıyorlar, tohumuyla üretebilirsin, saplarından üretimi yok.

"lilium candidum un çiçekleri geçtikten sonra çiçek sapı kumlu toprağa yatırılarak çoğaltılmasının mümkün olduğunu biliyorum."

Çiçek sapları kumlu toprakta çürüyebiliyor, en güzeli, serin bir yere pulları yayın üzerine bir bez ya da gazete kağıdıyla kapatın ara sır sipreyle nemlendirin. soğanlar leblebi fındık iriliğine geldiğinde ister ayırarak ekin ister saplarıyla birlikte kumlu toprağa ekin.

polemos ve Dumlupınar beğendi.
Eski 24-05-2012, 22:04   #352
Yeni Üye

sinem kamalı's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2012
merhaba,
Acemi biri olarak ilk defa soğanlı bir çiçek diktim.Sonra diktiğimin Lilium olduğunu unuttum ama sayın jineop sayesinde Lilium olduğunu anladım.Mesajları okudum ama hangisi bana uyar bilemediğim için sormak istedim.2 soğanıda aynı zamanda diktim ama fotoğrafta da görüldüğü gibi farklı zamanda büyüdüler.Fakat sanki şu an büyümeler durdu gibi.Ne yapmam lazım bilemiyorum?Genelde güneş alıyorlar ama balkonda olduğu için rüzgar da var.Soğanı çıkarmak gerekiyor mu?Gerekirse nasıl yapmam lazım?Eğer hata yaptıysam af ola.Yeni üyeyim,öğreniyorumŞimdiden teşekkürler.
[IMG][/IMG]
[IMG][/IMG]

sinem kamalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2012, 22:17   #353
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Sevgili Lilium kardeşim,
verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.

wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2012, 23:32   #354
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinem kamalı Mesajı Göster
merhaba,
Acemi biri olarak ilk defa soğanlı bir çiçek diktim.Sonra diktiğimin Lilium olduğunu unuttum ama sayın jineop sayesinde Lilium olduğunu anladım.Mesajları okudum ama hangisi bana uyar bilemediğim için sormak istedim.2 soğanıda aynı zamanda diktim ama fotoğrafta da görüldüğü gibi farklı zamanda büyüdüler.Fakat sanki şu an büyümeler durdu gibi.Ne yapmam lazım bilemiyorum?Genelde güneş alıyorlar ama balkonda olduğu için rüzgar da var.Soğanı çıkarmak gerekiyor mu?Gerekirse nasıl yapmam lazım?Eğer hata yaptıysam af ola.Yeni üyeyim,öğreniyorumŞimdiden teşekkürler.
[IMG][/IMG]
[IMG][/IMG]
İki soğan aynı çeşit değil. Uzamış olan oriental lilium. sanırım 1 ay sonra çiçek açar. Ama bol ışık isterler. Az ışık (ev içi) ve yüksek sıcaklıkta goncaları dökülebilir.

sinem kamalı beğendi.
Eski 25-05-2012, 19:08   #355
Yeni Üye

sinem kamalı's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2012
Çok teşekkür ederim değerli bilgileriniz için.

sinem kamalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 11:40   #356
Ağaç Dostu

8 kandilli Lilium Candidum'um Lilium halasının ellerinden öper Kokusu çok başkaymış. Birde şu böcükleri etrafına toplamasa

Eklenen Resimler

Eski 31-05-2012, 15:42   #357
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Üretimim olan saplardan soğancık üretim depom. içerisi karanlık olduğu için ve cep telefonu ile çekilmiş bir resim

Eklenti 109194

Eklenti 109198

Eklenti 103958
Nail bey; Çiçekler dökülür dökülmez mi kesmeliyiz sapı, yoksa yapraklar kuruyunca mı kesmeyliz?

bcakmak28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 15:48   #358
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Zambak çok genel bir tanım. Halkımız her soğanlı bitkiye "Zambak" diyor. örneğin; Kılıç zambağı, alata zambağı (Gladiol), Arpa zambağı (Frezya) vs.

gerçek de ise "Lilium" cinsinin türlerine zambak denir. Bu karmaşaları önlemek için biz Mis zambağına "Lilium candidum" deriz. Tabi ki Lilium cinsi içinde daha başka pek çok tür var hepsi zambak diye adlandırılır. örneğin; oriental liliumlar, Asiatic liliumlar, Lilium longiflorum vb. Bunların hepsi zambak sınıfına girer.

Sizin bahsettiğiniz "Mis zambak" Lilium candidum dur. Ayrıca Oriental Liliumlar da kokuludur.
Bir konuda bilginizi rica edeceğim biraz hassas olduğum bir konu hakkında.. Bu çiçeklerin isminin Türkçe karşılığı yok mu acaba, var ise bir liste halinde yayınlayıp onları kullansak hem kullanım / yazım hem de dilimiz açısından güzel bir adım atmış olacağız..
Saygılar..

bcakmak28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 20:20   #359
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bcakmak28 Mesajı Göster
Bir konuda bilginizi rica edeceğim biraz hassas olduğum bir konu hakkında.. Bu çiçeklerin isminin Türkçe karşılığı yok mu acaba, var ise bir liste halinde yayınlayıp onları kullansak hem kullanım / yazım hem de dilimiz açısından güzel bir adım atmış olacağız..
Saygılar..
Yok güzel arkadaşım., Türkler Çiçek konusuna çalışmamış. Çiçek Lüx dür olmasa da olur demişler yıllarca, ama amerikalı, avrupalı çalışmış, ıslah etmiş ve tabi ki adını vermiş.

Bu tip çalışmalarda herkesin kullandığı ortak dil "Latince" dir. Yoksa her yörede farklı bir isim alan bu çiçekleri tanımak zor olur. örneğin; Mis zambak, ak zmbak, beyaz zambak, kokulu zambak, vb. hangisini alalım!!.

Kolay gelsin.

polemos beğendi.
Eski 31-05-2012, 21:50   #360
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bcakmak28 Mesajı Göster
Nail bey; Çiçekler dökülür dökülmez mi kesmeliyiz sapı, yoksa yapraklar kuruyunca mı kesmeyliz?
Çiçekler döküldükten 1 hafta sonra alabilirsiniz. Sapı kesmeyiniz, çiçek sapını biraz yana yatırıp çekiniz kendiliğinden kopacaktır. Kesmeyiniz zira en güzel yavru soğanları kopan bölümde yapıyor.

Not: Torf ve benzeri malzemelerle ekili olanlar bunu biraz daha dikkatli yapsın zira sapı alacağım derken soğanı da çıkarabilir. Bir elinizle soğanı bastırıp diğer elinizle çekip alabilirsiniz.

polemos beğendi.

Etiketler
lilium candidum, soğan, zambak

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024