agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni163Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-05-2013, 20:11   #121
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sardunaki Mesajı Göster
Merhaba ,
sümbül,nergis ve muscariler ile harika birkaç ay geçirdim .Malum çiçeklerini döktüler ve yeşil yapraklarda çürümeye durdu.Peki bu aşamadan sonra bir dahaki sene için soğanlarını sağlıklı bir şekilde nasıl saklamalı ?..İlgili sitelerden okuduğuma göre kimi bilgilerde soğanlar sökülüp serin yerde muhafaza edilmeli deniliyor,kimi yerde de saksıda kalıp sulanmadan muhafaza edilmeli yazıyor.Şu durumda ben ikilemde kaldım.Tecrübeli çiçek gönüllülerinden yardım istiyorum .Soğanları nasıl saklamalı ?

Sevgiler
ikisi de olur. saksıda su vermeden saklarsanız soğanlar daha diri kalır, kasımda isterseniz saksıları boşaltıp tekrar dikersiniz, veya saksısıyla bırakıp sularsınız.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2013, 03:41   #122
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Geçtiğimiz kış alıp diktiğim lale, sümbül, muskari soğanlarını çiçekler ve yapraklar solduktan sonra söküp sakladım. bugün bi kontrol edeyim derken yeşermeye başladıklarını gördüm. Nergislerde bi hareket yok, bıraktığım gibi duruyorlar. Soğanları dikmelimiyim? ya da ne?

YeniGine ve çiğdem42 beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2013, 07:32   #123
Ağaçsever

Asilem's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Geçtiğimiz kış alıp diktiğim lale, sümbül, muskari soğanlarını çiçekler ve yapraklar solduktan sonra söküp sakladım. bugün bi kontrol edeyim derken yeşermeye başladıklarını gördüm. Nergislerde bi hareket yok, bıraktığım gibi duruyorlar. Soğanları dikmelimiyim? ya da ne?
Benim sümbüllerimde yeşermeye başlamış geçen gün farkettim.. Ama saksılarında toprağa gömülü vaziyette duruyorlardı. Bu kış onları balkondan içeriye alabilirim oda ısısında büyüsünler diye, yanlış olmaz umarım..

YeniGine beğendi.
Asilem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2013, 23:48   #124
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili hira ben elimde olanların bir kısmını diktim, bir kısımda komşumda var onları da 1 hafta sonra dikelim diye kararlaştırdık. Yani artık dikim zamanı...

Sayın Asilem, sümbüllerinizi içeri almayın dışarı da kalsınlar. Bırakın üşüsünler...

heyyamola, Asilem ve hira beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2013, 23:54   #125
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Bende yarın soğanları dikeyim o zaman ablacım sağol.

YeniGine beğendi.
Eski 28-10-2013, 23:56   #126
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sevgili hira; bahçeye mi, saksıya mı dikeceksin, istersen bir hafta daha bekle, havalar az biraz daha soğusun, zira soğuğu seviyorlar(mış). Lale konu başlığında ben de sormuş idim, Sayın kgursan öyle demiş idi.

Eski 02-11-2013, 16:47   #127
Ağaç Dostu

DilSe's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2010
Merhabalar. Benim Lilium orientalis soğanlarım iki yıllık. Geçen sene topraktan çıkarıp, gazetede muhafaza ettiğim 3 soğanımdan birinin içi boşalmıştı, kaybettim. Bu sene nasıl muhafaza edeyim derken, dikim vakti gelmiş ama benim soğanlarımdan biri hala saksıda ve yeşil. Ben de soğan beslensin diye sulamayı kesmedim henüz.

Yaprakları tamamen sararan soğanlarımı ise (resimdekiler) dün topraktan çıkarttım, diğerini sularken onlar çürümesin diye. Bu durumda ne yapmalıyım, resimdeki soğanları tekrar toprağa dikmeli miyim, yoksa biraz daha beklemeli miyim? (Beklersem nasıl muhafaza edeyim?)
Yanıtlarsanız çok sevinirim, saygı ve sevgilerle...

Eklenen Resimler

çiğdem42 beğendi.
DilSe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2013, 17:08   #128
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sevgili hira; bahçeye mi,
saksıya mı dikeceksin, istersen bir hafta daha bekle, havalar az biraz
daha soğusun, zira soğuğu seviyorlar(mış). Lale konu başlığında ben de
sormuş idim, Sayın kgursan öyle demiş idi.
saksıya dikecegim ablacım bahçede toprak yok ki zaten dikmedim. bütün yaz muhafaza edipte şimdi bozmam inşallah soğanları.

YeniGine beğendi.

Düzenleyen hira : 29-11-2013 saat 17:02
Eski 02-11-2013, 17:32   #129
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Eylülün 15 inden sonra istediğiniz zamanda dikim yapabilirsiniz. Muhafazada tedirginseniz bahçe veya saksıda dikili olması daha garanti, bir an önce kök yapsınlar.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2013, 17:36   #130
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Saksılardan çıkarıpta muhafaza etmek için topluca bir yere koyduğum lilium soğanlarının bir çoğunu her sene kaybediyorum, saksılarda bıraktıklarım her yıl tekrar tekrar çıkıp açıyorlar hiç birşey olmamış gibi. Bu yüzden saksı içerisinde, saksıyı bozmadan gölge bir yerde muhafaza etmek daha kolay.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DilSe Mesajı Göster
Merhabalar. Benim Lilium orientalis soğanlarım iki yıllık. Geçen sene topraktan çıkarıp, gazetede muhafaza ettiğim 3 soğanımdan birinin içi boşalmıştı, kaybettim. Bu sene nasıl muhafaza edeyim derken, dikim vakti gelmiş ama benim soğanlarımdan biri hala saksıda ve yeşil. Ben de soğan beslensin diye sulamayı kesmedim henüz.

Yaprakları tamamen sararan soğanlarımı ise (resimdekiler) dün topraktan çıkarttım, diğerini sularken onlar çürümesin diye. Bu durumda ne yapmalıyım, resimdeki soğanları tekrar toprağa dikmeli miyim, yoksa biraz daha beklemeli miyim? (Beklersem nasıl muhafaza edeyim?)

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2013, 19:30   #131
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Aslında soğanları sökmek daha mantııklı geldi, arkadaşların tecrübelerine
dayanarak sökmeye karar vermiştim ama geçen gün sardunyamın saksısını
değiştirirken, toprak yüzeyine çıkmaya hazırlanan iki tane sümbül çıktı, galiba saksıda soğan olduğunu unutum sardunya dikmişim, kıştan kalmalar yani. Bende o an, soğanları bu sene sökmemeye karar verdim.

YeniGine beğendi.
Eski 03-11-2013, 00:04   #132
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Evet maalesef 2 senedir ben de söküyor idim ve saklama konusunda hiç de başarılı olamadım. Geçen sene sezon sonu bulduğum lale soğanlarını gölge bir yerde toprağa gömdüm geçenlerde çıkarttığımda mesela 20 soğandan 10 soğan kalmış neredeyse. Çürümüş gitmiş soğanlar. Yine geçen sene saksılardan söküp topraklı bir saksıda bodruma koymuş idim onlar da kurumuş, içleri bomboş...

Eski 03-11-2013, 10:24   #133
Ağaç Dostu

DilSe's Avatar

Sayın Mutlu Kutlu; cevabınız için çok teşekkür ederim. Ben de seneye öyle yapacağım.
Sayın YeniGine; ben lale, sümbül, frezya, siklamen ve muscari soğanlarını topraktan çıkarıp temizleyip güneş altında kuruttuktan sonra bir gazete kağıdına sarıyorum ve balkonda ya da depoda saklıyorum. Onlarda bir sorun olmuyor ama Lilium soğanında sorun yaşadım. Galiba saklama konusunda okuduklarıma göre, biraz toprak içinde ve nemli tutmak gerekiyor Lilium soğanlarını, tam bilemedim

YeniGine beğendi.
Eski 04-11-2013, 19:05   #134
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DilSe Mesajı Göster

Sn Dilse., Lilium soğanları kabuğu olmadığı için kurutulmaz. nemli torf, talaş vb içinde soğukta (2oC ile 5oC ) arasında muhafaza edilmesi gerekir. Tabi bu muhafaza koşullarını sağlamak zor olduğu için, toprak içinde ve dışarıda(açıkta9 muhafaza edilmesi daha uygundur.

şu anda soğanları KURUTMADAN!! dikip saksıyı dışarıya atın. Bahara kadar soğuğu alır,dinlenir ve çiçeklenir. Haaa , unutmadan liliium soğanları (en az 2-3 ay) soğuk yemez ise çiçek açmaz!!!

Eski 04-11-2013, 19:11   #135
Ağaç Dostu

DilSe's Avatar

Sn. kgursan çok teşekkür ederim cevabınız için. Ben de soğanların yavaş yavaş diriliklerini kaybettiklerini farkettim iki günde, hemen toprağa alacağım onları, diğer soğanın da suyunu keseceğim artık.

Eski 13-11-2013, 11:29   #136
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-09-2013
Selamlar.
İstanbul'da yol kenarlarında bulunan peyzaj alanlarına bol miktarda lale soğanı dikiliyor sanırım. Bu günlerde birşey dikkatimi çekti. Bu peyzaj bantlarının içerisine yeni dikilen çiçeklerin arasında, toprağın üstünde, altında eşelenmiş noktalarda boyları4-5 cm, kalınlıkları ise baş parmak kadar olan minik soğancıkları görüyorum. Acaba bunları toplayıp saksıya diksem çiçek açar mı ?

ametarasu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2013, 17:22   #137
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ametarasu Mesajı Göster
Selamlar.
İstanbul'da yol kenarlarında bulunan peyzaj alanlarına bol miktarda lale soğanı dikiliyor sanırım. Bu günlerde birşey dikkatimi çekti. Bu peyzaj bantlarının içerisine yeni dikilen çiçeklerin arasında, toprağın üstünde, altında eşelenmiş noktalarda boyları4-5 cm, kalınlıkları ise baş parmak kadar olan minik soğancıkları görüyorum. Acaba bunları toplayıp saksıya diksem çiçek açar mı ?
Anlaşılmıyor., boyu 4-5 cm, kalınlığı başparmak kadar olan MİNİK??? soğancık ne demek?
Ayrıca, belediyenin dikmiş olduğu peyzaj alanlarından, soğan çıkarıp alıp dikmek!!?? ne kadar doğru ?

Boşverin. Onları saksıya dikseniz çiçek açmaz!

loveforlife beğendi.
Eski 13-11-2013, 21:04   #138
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Anlaşılmıyor., boyu 4-5 cm, kalınlığı başparmak kadar olan MİNİK??? soğancık ne demek?
Ayrıca, belediyenin dikmiş olduğu peyzaj alanlarından, soğan çıkarıp alıp dikmek!!?? ne kadar doğru ?

Boşverin. Onları saksıya dikseniz çiçek açmaz!

Gördüğüm normal lale soğanlarının 3 te 1 i büyüklükte soğanlar. Belediyenin muhtemelen geçen yıl lale diktiği, bu yıl ise gül ve mevsimlik çiçek diktiği peyzaj alanlarında; toprak bellenirken rastgele ortaya çıkmış minik soğanlar. Kimisi çapa vb. aletle yaralanmış. Çoğunun dış kabukları yok bembeyaz duruyorlar. Dikili olan birşeyi söküp almadım. Açıkta, toprağın üzerinde, rastgele duran (muhtemelen çöp olan) soğanların ne olduğunu anlamaya çalışıyorum =)

YeniBON beğendi.
Eski 14-11-2013, 16:24   #139
Ağaç Dostu.

Sevgili arkadaşım.,
Lale soğanının 1/3 büyükl
ğ
ndeki soğan muhtemelen yavru lale soğanı veya başka bir bitkinin yavru soğanı dır. Pek hayır gelmez, uğraştığına değmez ve üstelik ne olduğunu da bilmiyoruz. Bence: uğraşmak istersen uğraş ama fazla ümit bağlama. kolay gelsin.

Eski 15-11-2013, 16:14   #140
Ağaçsever

Tavsiyeye uydum, A-101 den lale ve sümbül soğanları aldım

Eski 17-11-2013, 14:05   #141
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Sn Kgursan

Merhaba. Iran`da Nevruz ( 21 Mart ) yilbasi oluyor, cok cok fazla lale ve sumbul satildigindan, bugunlerd sogana asiri talep var. 2-3 arkadasim kendi seralari icin LALE, SUMBUL, LILIUM sogan istediler. Bu isi bimem, size sorayim dedim. Herbirisinden 100,000 adet istiyorlar, renkleri muhtelif olabilir ama karisik olmasin, ayri ayri paketlensin diyorlar. Sizin veya guvendiginiz birisinin temini mumkun mu ? Odemelerini pesin doviz yapacaklar, birisi gelip teslim alacak.
Saygilarimla
Engin KIZILTAN

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2013, 17:01   #142
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Sn Kgursan

Merhaba. Iran`da Nevruz ( 21 Mart ) yilbasi oluyor, cok cok fazla lale ve sumbul satildigindan, bugunlerd sogana asiri talep var. 2-3 arkadasim kendi seralari icin LALE, SUMBUL, LILIUM sogan istediler. Bu isi bimem, size sorayim dedim. Herbirisinden 100,000 adet istiyorlar, renkleri muhtelif olabilir ama karisik olmasin, ayri ayri paketlensin diyorlar. Sizin veya guvendiginiz birisinin temini mumkun mu ? Odemelerini pesin doviz yapacaklar, birisi gelip teslim alacak.
Saygilarimla
Engin KIZILTAN
Lale ve sümbül bu günlerde dikilirse muhtemelen Martta çiçeklenir. Lilium için fikrim yok Orientaller 21 martta zor çiçeklenir ama Asiatic türler belki açar.

Bu miktarlardaki soğan ancak ithalat yolu ile bulunabilir, ithalat için ise bu günler çok geç.

Başka yerde bulabileceğini sanmıyorum, çünkü olan soğanlar şu anda dikilmiş durumdalardır.

YeniBON ve kiziltan beğendi.
Eski 18-11-2013, 20:25   #143
Ağaçsever

Deryya's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
iyi akşamlar arkadaşlar; ilk defa bu bölüme yazıyorum. A101 den aldığım çiğdem ve sümbüm soğanlarımı bu akşam heyecanla diktim. Erken mi davrandım dikmekte bilmiyorum ama denemekte de sakınca görmedim. Bakalım neler olacak.

Eklenen Resimler

YeniGine ve hira beğendi.
Deryya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2013, 20:40   #144
Ağaçsever

Deryya's Avatar

Sümbül soğanlarımı biraz farklı diktim. Bir sepetin içini alüminyum folyo ile kaplayıp kalem ucu ile küçük küçük delikler açtım saksı tabağına çakıl taşı koydum ki suyu fazla kaçırırsam altında gizlesin diye. Soğanları torf+perlit+hazır toprak karışımına diktim. (Aslında kumlu toprak deniyor ama benim kumum yoktu) Hafif suladıktan sonra üzerini süsledim. Soğanların karanlık ve soğuk yemesi gerektiği için balkondaki dolabıma kaldırdım.3 ay her iki saksımı da orada tutmayı ve kurudukça hafif sulamayı düşünüyorum. Gelişmelerden haberdar ederim inşallah.

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
Eski 18-11-2013, 20:50   #145
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Merhaba

Hem cevap vermek nezaketinize hem de bilgilendirmenize tesekkurler.

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2013, 16:23   #146
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Deryya Mesajı Göster
iyi akşamlar arkadaşlar; ilk defa bu bölüme yazıyorum. A101 den aldığım çiğdem ve sümbüm soğanlarımı bu akşam heyecanla diktim. Erken mi davrandım dikmekte bilmiyorum ama denemekte de sakınca görmedim. Bakalım neler olacak.
Dikimler tam zamanında olmuş. ancak, kökün yayılacağı altta kalan toprak bana biraz az gibi geldi. Alt toprağın kalınlığını biraz artırsanız iyi olur. Yani soğan tabanının altında, kökün yayılacağı ortamda 2-3 parmak kadar (3-5 cm ) toprak olsun. kolay gelsin.

YeniBON ve YeniGine beğendi.
Eski 29-11-2013, 22:04   #147
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Deryya Mesajı Göster
Sümbül soğanlarımı biraz farklı diktim. Bir sepetin içini alüminyum folyo ile kaplayıp kalem ucu ile küçük küçük delikler açtım saksı tabağına çakıl taşı koydum ki suyu fazla kaçırırsam altında gizlesin diye. Soğanları torf+perlit+hazır toprak karışımına diktim. (Aslında kumlu toprak deniyor ama benim kumum yoktu) Hafif suladıktan sonra üzerini süsledim. Soğanların karanlık ve soğuk yemesi gerektiği için balkondaki dolabıma kaldırdım.3 ay her iki saksımı da orada tutmayı ve kurudukça hafif sulamayı düşünüyorum. Gelişmelerden haberdar ederim inşallah.
Zavallıcıklar, köklerini nereye salacak? Hem o üstlerindeki taşlar da ne? Kaktüs değil yetiştirdiğiniz. Hadi o kadar zor şartlarda kök saldı diyelim, yapraklarını büyütmesi için epeyce bir yük kaldırması gerekli. Halterci değil ki bu güzeller! Ayrıca bu taşlar yüzünden toprağın hava alması da güçleşeceğinden mantari hastalıklar olabileceği gibi soğanlarınız çürüyebilir de. Üstelik dolabın içine kapatmanız da hiç sağlıklı olmayacaktır görüşündeyim. Ben balkonda, bahçede tutuyorum. Maşallah, son derece de sağlıkla yetişiyorlar her yıl. Bence siz de daha derin bir saksıya geçirin onları ve üzerindeki taşları kaldırın.

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2014, 12:21   #148
Ağaçsever

Deryya's Avatar

Saksısını değiştirmemi tavsiye ettiniz ama ben ısrarla denemek istedim.
Koçtaş ta yeşermiş sümbülleri görünce ben de sümbülllerimi içeri aldım. Biraz erken davrandım ama sabredemedim ve pencere kenarında 2 hafta da bu kadar büyüdüler. İçlerinde tomurcuklar gözüküyor ama bakalım açacacaklar mı.

Eklenen Resimler

Eski 12-01-2014, 12:25   #149
Ağaçsever

Deryya's Avatar

bunlar da çiğdemlerim

Eklenen Resimler

YeniBON ve loveforlife beğendi.
Eski 12-01-2014, 12:42   #150
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Ben
hemen bu fotoğrafın altında bir soru sormak istiyorum.

Sn. Derya'nın ektiği çiğdem soğanlarının dikim derinliği uygunmudur? Ben
çiğdem soğanlarının bir kısmı toprak üzerinde kalacak şekilde ektim.
Hata mı ettim acaba? soğanlar tamamiyle toprakla örtülmeli mi?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024