agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni231Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-03-2011, 12:34   #91
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Domateslerle ilgili #103 bu mesajda bazı koruyucu önlemlerden söz etmiştim.

Toprak pireleri bizim bahçede sorun olmadığı için ilgilenmemiştim. Mine hanımın bu konuda bir kaç yazısı var. Onları gözden geçirmek muhakkak faydalı olacaktır. Ayrıca başka ne gibi önlemleri olabilir biraz araştırma yaparak yazarsam daha sağlıklı olur.

Öte yandan zehirli ilaç atarsanız yediğiniz yapraklara atmış olacaksınız. Sistemik özelliklerden dolayı yıkasanız bile geçmeyecektir. Şimdilik kültürel önlemlere yoğunlaşmak daha iyi. Bir şey bulursam özellikle yazarım.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2011, 15:12   #92
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Domateslerle ilgili #103 bu mesajda bazı koruyucu önlemlerden söz etmiştim.

Toprak pireleri bizim bahçede sorun olmadığı için ilgilenmemiştim. Mine hanımın bu konuda bir kaç yazısı var. Onları gözden geçirmek muhakkak faydalı olacaktır. Ayrıca başka ne gibi önlemleri olabilir biraz araştırma yaparak yazarsam daha sağlıklı olur.

Öte yandan zehirli ilaç atarsanız yediğiniz yapraklara atmış olacaksınız. Sistemik özelliklerden dolayı yıkasanız bile geçmeyecektir. Şimdilik kültürel önlemlere yoğunlaşmak daha iyi. Bir şey bulursam özellikle yazarım.
İlginiz için çok teşekkür ederim. Toprağı çapalayıp, havalandırmak zaten her sene yapılıyor. Bu durumda tekrar aynı şey olursa Mine hanımın da önerileri doğrultusunda ilaç kullanmaya mecbur kalacağım. Bunu da hiç istemiyorum.
Merakla sizden haber bekliyor olacağım.

Sevgiler..

nurguldk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2011, 13:15   #93
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2010
Arkadaşlar kardeş bitkileri illa ki adalarda mı uygulayacağız? Wikipedia'ya göre patlıcan, fasulye ve biber kardeş bitki gözüküyor. Şimdi normal bir bahçede(Sebze adaları değil) iki patlıcan arasını 40 ar cm verdiğimizde araya 2-3 tane fasulye atabilirmiyiz? Veya Domates ile soğangiller kardeş bitki gözüküyor. O halde iki domates arasını 45 cm verdiğimizde bu araya 2-3 tane soğan veya sarımsak atabilir miyiz? Teşekkürler...

himone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2011, 13:18   #94
Ağaç Dostu

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_companion_plants

Eski 01-07-2011, 13:39   #95
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi himone Mesajı Göster
Arkadaşlar kardeş bitkileri illa ki adalarda mı uygulayacağız? Wikipedia'ya göre patlıcan, fasulye ve biber kardeş bitki gözüküyor. Şimdi normal bir bahçede(Sebze adaları değil) iki patlıcan arasını 40 ar cm verdiğimizde araya 2-3 tane fasulye atabilirmiyiz? Veya Domates ile soğangiller kardeş bitki gözüküyor. O halde iki domates arasını 45 cm verdiğimizde bu araya 2-3 tane soğan veya sarımsak atabilir miyiz? Teşekkürler...
Yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gerekenler, birincisi işin ergonomisi, ikincisi güneş durumu, yani birbirinin güneşini doğru etkilemesi konusu.

Açık alanda en klasiği üç kardeş. Mısır, fasulye ve kabak.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2011, 14:01   #96
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gerekenler, birincisi işin ergonomisi, ikincisi güneş durumu, yani birbirinin güneşini doğru etkilemesi konusu.

Açık alanda en klasiği üç kardeş. Mısır, fasulye ve kabak.
Teşekkürler cevapladığınız için...

Eski 01-07-2011, 14:24   #97
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
kardeş bitkiler

Alıntı:
Selam, sn. himone, tabii neden olmasın? ancak saydığınız bitkilerden biri sarılıcı. Onu iyi kontrol etmek gerek. Kontrolsüz kaldığında diğerlerine sarılır ve onların gelişmesini engeller.Hava, güneş ve de su ihtiyaçlarının da dikkate alınması gerekir. Bu nedenlerle, bahsettiğiniz guruplama bahçe bakımını üstlenen kişiyi çok oyalayacak, yorucu olacaktır. Guruplama yapılırken ışık, su,
ve tırmanma isteklerine göre yapılması uygundur. Başarılar dilerim.Sevgiler.

gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2011, 16:50   #98
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gultar Mesajı Göster
Selam, sn. himone, tabii neden olmasın? ancak saydığınız bitkilerden biri sarılıcı. Onu iyi kontrol etmek gerek. Kontrolsüz kaldığında diğerlerine sarılır ve onların gelişmesini engeller.Hava, güneş ve de su ihtiyaçlarının da dikkate alınması gerekir. Bu nedenlerle, bahsettiğiniz guruplama bahçe bakımını üstlenen kişiyi çok oyalayacak, yorucu olacaktır. Guruplama yapılırken ışık, su,
ve tırmanma isteklerine göre yapılması uygundur. Başarılar dilerim.Sevgiler.
Teşekkürler cevapladığınız için.
Aslında fazla oyalayacak gibi gözükmüyor. Seneye şöyle yapacağım;
1- Mısırların arasını 40 cm yapıp arasına 2 veya 3 adet fasulye atacağım.
2- Domateslerin arasını 45 cm verip arasına 2 veya 3 adet soğan atacağım
3- Patlıcan'a 40 cm ara verip araya maksimum 2 adet fasulye atacağım ve bir tane sırık dikeceğim. Fasulyeler sırığa dolansın.
4- Salatalıkların arasını 40 cm verip 1-2 tane sarımsak atacağım.
5- Karpuzların arasını 80 cm verip arasına mısır veya fasulye gibi sarılıcı koyarım.(Karpuz ve Kavunu en ön sıraya ekip güneşini mısırın veya fasulyenin hiç kapatmamasını sağlayacağım)
Sıra aralarınıda 80 cm yaparım. Ayrıca domateslere kadife çiçeği atacağım... Yalnız biberlerin arasına ne koyacağımı bulamadım?

mrduran ve aaligul beğendi.
Eski 15-02-2012, 14:39   #99
Ağaçsever

UtkuMun's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2012
İlk mesajı atan arkadaş mesaja doğru başlamış ama sonra yanlışlıkla ayçiçeği yazmış sanırım. Mısır(ayçiçeği değil), Fasülye ve kabak bu Orta Amerikalı yerlilerin kullandığı bir metottur hala pek çok çiftçi bu metodu kullanır Amerika'da 'Three Sisters' (üç kızkardeş) diye tabir edilir bu metod, Faulye sırık olarak Mısırı kullanır, aynı zamanda diğer iki bitkinin azot ihtiyacının gübresiz bir şekilde karşılanmasına yardımcı olur. Kabak en büyük yaprağa sahip olan ve sık yaprak döken cinslerden seçilir böylece bitkilerin alt gövdesine ve toprağa gölge yapar ve gübre vazifeside görür. Etkili bir method olmakla beraber bahçe tarımına daha ugundur zira hasadın makinayla yapılması zorlaşır bu metodla.

gilan beğendi.
UtkuMun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2012, 06:01   #100
Ağaçsever

UtkuMun's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2012
Alıntı:
Teşekkürler cevapladığınız için.
Aslında fazla oyalayacak gibi gözükmüyor. Seneye şöyle yapacağım;
1- Mısırların arasını 40 cm yapıp arasına 2 veya 3 adet fasulye atacağım.
2- Domateslerin arasını 45 cm verip arasına 2 veya 3 adet soğan atacağım
3- Patlıcan'a 40 cm ara verip araya maksimum 2 adet fasulye atacağım ve bir tane sırık dikeceğim. Fasulyeler sırığa dolansın.
4- Salatalıkların arasını 40 cm verip 1-2 tane sarımsak atacağım.
5- Karpuzların arasını 80 cm verip arasına mısır veya fasulye gibi sarılıcı koyarım.(Karpuz ve Kavunu en ön sıraya ekip güneşini mısırın veya fasulyenin hiç kapatmamasını sağlayacağım)
Sıra aralarınıda 80 cm yaparım. Ayrıca domateslere kadife çiçeği atacağım... Yalnız biberlerin arasına ne koyacağımı bulamadım?
Domates ve soğanın arasına bir iki tane havuç eklersen iyi olur, havuçların gelişimi yavaş olur ancak hem soğanın hem domatesin gelişimine katkısı var havucun. Fasülyelerini ve mısırlarını domateslerden olabildiğince uzağa al. Fasülye, mısırın yanına kabak ailesinden herhangibirini dikebildiğin gibi marul da dikebilrsin. Biberler domatesle çok yakın(hatta iç içe) dikilebilir bu her ikisi içinde faydalıdır.
Kardeş Bitkiler: List of companion plants - Wikipedia, the free encyclopedia

UtkuMun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2012, 19:12   #101
Ağaç Dostu

arapsabunu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2012
Kardeş bitkiler başlığının tüm yorumlarını beğen butonuna basmaktan kendimi alamayarak okudum, çok sevdim. Bir gün kendi bahçem olacak, sebze adalarım da inşallah ve o zaman en baştan bir daha okuyacağım, notlar alıp plan yapacağım, bu konuda bilgilerini aktaran tüm üyelere çok çok teşekkürler, forumun göz bebeği bence kardeş bitkiler...

arapsabunu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2012, 13:29   #102
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-07-2010
arkadaşlar kardeş bitkiler yöntemini saksılarda da uygulayabilirmiyiz.
Mesela domatesin altına maydanoz ekebilirmiyiz? saksıdaki toprak her ikisne de yeter mi?

zekkayseri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2012, 13:39   #103
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Saksı şayet ufaksa yetmez. Ben büyük saksılara biberlerin arasına roka tere tohumları attım çıktılar ama çok deil bir kaç tane. Biberler büyüyene kadar rokalar hızla gelişiyolar o zamn rokaları koparıp yiyorum. Hemde biberlerın kökleri havalanmış oluyo.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2012, 17:06   #104
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-04-2012
Merhaba,

Hobi bahçemiz ile çitler arasındaki alanı da çapalayıp kullanılır hale getirelim dedik. Sn. amator hobici sağolsun bir sürü hesapta olmayan hediye tohumlar göndermiş, değerlendirmek istiyoruz. Öte yandan işin ucunda becerememek de var.

Velhasıl-ı kelam, elimizde salatalık (8 fide) , mısır (bol,tane şeklinde)), ayçiçeği (çok bol, tane şeklinde) ve iki adet de saksı kavunu (henüz yeşerdi, genç fide, iki adet) var. Öte yandan 2 mt. ye 50 cm pek verimli olmayan, bol taşlı, inşaat kalıntılı bir toprak var. Daha önceki paylaşımlardan ve wiki linkinden bu bitkilerin birlikte geçinebildiği izlenime vardım ve nasıl en optimum şekilde bu tohumları değerlendirebilirim sormak istedim.

Salatalık ve kavun fidelerini ve mısır ve ayçiçeği tanelerinden hangilerini, hangi aralıkta kullanabilirim acaba? Kalanlara da sizin vereceğiniz bilgiler dahilinde bir yer gözüme kestireceğim artık
Selamlar, ilginize teşekkürler şimdiden

tatlı bezelye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2012, 12:09   #105
Ağaçsever

Şevket Başkal's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2011
Galeri: 4
Sevgili Tatlı bezelye Sayın meyveli tepenin blogunu okursanız çok fayda göreceksiniz. Çok geniş detaylı ve denenmiş çalışma ve önerilerini göreceksiniz.

Şevket Başkal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2013, 23:00   #106
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Merakla okudugum bu konu canlansin. Kim neyi nasil ekti, sonuclari ne oldu? Bu yil neler ekecek, neler hazirliyor?

Ben sebze adalari hazirlayamayacagim. Onun yerine 20 litrelik siyah saksilarin diplerini cikarip capalanmis topraga cakacagim. Buyuk capli boru bulup 30cm kestirebilirsem daha isime gelecek. Mumkun mertebe kardes bitkileri bulusturayim istiyorum. Hayatimda ilk defa bir seyler ekecegim. Umarim hezimet olmaz.

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 14:39   #107
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
selam arkadaslar,
bugun yabanci bir forumda isirgan otunun domates uretime katkisindan bahsedildigini gordum. acaba nasil bir faydasi var, bilgisi olan arkadas var mi acaba?

zebra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 20:35   #108
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Merhaba ben sebze adaları hazırlıycam,öğrendiğime göre biberler acı-tatlı tozlaşmadan etkileniyormuş,onları ayırıcam,domates biber zaten kardeş sebze.bir adada domates ve tatlı biber,diğerinde domates ve acı biber,tabi yanlarında kadife çiçekleri olazsa olmaz.herkese bol ürünlü bir yıl diliyorum.

gilan, ciroz ve zebra beğendi.
hanımeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 23:10   #109
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2012
Sn Hanımeli,

Doğru söylüyorsunuz, çapraz tozlaşma yapan sebzeler arasında (özellikle bir sonraki neslin orjinalliğinin korunması açısından) belirli mesafeler ya da bariyerler olması gerekiyor.

Konu ile ilgili detaylara buradan ve şuradan ulaşabilirsiniz.

Sebze adalarında, kadife çiçeğinin yanı sıra fesleğenleri de unutmayın derim
Kadifeleri ada sınırlarına, fesleğenleri ise domates ve biberlerin altında kalacak şekilde dikerseniz, kardeşlerin mutluluğu artacaktır.

Bol ürünlü, sağlıklı bir sezon geçirmenizi dilerim.

ciroz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2013, 08:47   #110
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
sn ciroz
inanın ben bukadarrını bile bilmiyordum bu sitenin ve sizler gibi tecrübeli insanların sayesinde dağarcığım genişledi,bu seneye kadar ne ektiysem bir iki ürün yaptı ömrünü tamamladı evdeki herkeste bana boşuna uğraşıyosun git pazardan 1 liraya al geç dediler.sürekli hevesimi kırdılar.ama bu sene hepsinin ağızlarını açık bırakıcam inşallah sizler sayesinde
herkese teşekkür ederim.

hanımeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2013, 09:09   #111
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Sn Hanımeli,

Hiç hevesiniz kaçmasın, forumdaki konuları okudukça, bu ısrarınızın ne kadar doğru olduğunu anlayacaksınız. Forumdaki hemen herkesin çevresi ile ilgili eğlenceli hikayeleri vardır. Hatta bir çoğumuz en az bir kere garip insanlar olarak algılandığımızı söylemişizdir bir yerlerde

Dikkatinizi çekmiştir belki, sebze bahçesi hazırlama konusunda da çok eğlenceli hikayeler var.

vazgeçmek yok

Eski 13-03-2013, 10:26   #112
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Merhaba arkadaslar,

Gecen yil bahceme domates, biber,... fideleri alip dikmistim, bu sene de ilk defa tohumdan uretim icin ugrasiyorum. Bu forum sayesinde hem kendime inancim hem de bilgim artti! Kac yildir duzensiz olan bahcemi de duzenlemek amacindayim. Acaba sebze adalarimin semasini cikartsam ve kendimce adalara sebze-cicek-yararli ot isimlerini yerlestirsem, daha sonra bana yardim edip, dogru adaya, dogru bitki yerlestirmeme yardimci olur musunuz acaba? Ilginiz icin simdiden tesekkurler.

* Acaba bu cicek bizim bildigimiz kadife cicegimidir acaba? Bin cesiti var internette, hangisi gercek kadife cicegi bilemedim

http://cgi.ebay.fr/Flower-French-Mar...item4ac05996d8

Düzenleyen zebra : 13-03-2013 saat 10:31 Neden: ekleme
Eski 13-03-2013, 11:56   #113
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Sn zebra,

Sebze Adaları ile ilgili, Sn MeyveliTepe' nin kendi uygulamalarını anlattığı yazılarını tavsiye ederim.

Sizin gönderdiğiniz linkteki "French Marigold", kardeş bitkiler için tavsiye edilen Fransız kadife çiçeği türü.

zebra beğendi.
Eski 13-03-2013, 14:58   #114
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciroz Mesajı Göster
Sn zebra,

Sebze Adaları ile ilgili, Sn MeyveliTepe' nin kendi uygulamalarını anlattığı yazılarını tavsiye ederim.

Sizin gönderdiğiniz linkteki "French Marigold", kardeş bitkiler için tavsiye edilen Fransız kadife çiçeği türü.

Tesekkur ederim bilgileriniz sayin ciroz.

Eski 13-03-2013, 19:16   #115
Ağaçsever

Asilem's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2010
Sümbül saksımın içinde farklı bir bitki de büyüyor, mısıra benzettim ben. Birbiriyle kardeş olmayı bırakın fazlasıyla alakasız bitkiler ) Yalnız çok masum ve tatlı koparmaya kıyamadım şayet mısırsa onu oradan alıp başka yere diksem bozulur mu acaba, saksı sümbüllerle ona çok dar gelecek... Mısır olduğundan da emin değilim yalnız. Yarın fotoğrafını çekerim inşallah..

Asilem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2013, 11:07   #116
Ağaçsever

Asilem's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2010
Bitki bu, açık yeşil yaprakları olan..

Eklenen Resimler

Asilem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2013, 04:18   #117
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Angry Marul - Misir ve Fasulye

Evet arkadaslar,

Internette baya bir arastirmama ragmen marulun ve misir-fasulye ikilisi ile olan kardeslik ya da dusmanlik ozelligini bulamadim. Acaba sizin tecrubelerinizden faydalanabilir miyim? Marulun misira ya da fasulyeye bir alerjisi var midir acaba?

Eski 24-04-2013, 08:37   #118
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi balbay Mesajı Göster

Dedelerimiz nenelerimiz 80 yıl önce neyle mücadele ediyorsa bunu unutmamak, unutturmamak gerektiğine inanıyorum.
Köygöçüren otuna ne güzel isim koymuşlar!
Eskiden "Göç etmek" te bir mücadele yöntemi olmuş.

Hiç bir şey yapmamayı da mücadele yöntemi olarak saymalıyız.
Doğadaki bitki popülasyonu zaman içinde dengeye getiriyor..
Hiçbir şey yapmama ya; bir yerden başlamalıyız..

Sofii beğendi.
ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2013, 09:01   #119
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-04-2012
Merhaba. Bu da benim kardes bitkim;Calendula officinalis (aynisefa).

Domates ve biber fidelerini dikmeden bir kaç hafta önce aynısefa tohumlarını ektim. Hepsi aynı anda çiçeklendi. Aynısefa çok miktarda arı benzeri sinek çekiyor. Polenleşmeye yardımcı oluyor. Bir çok kaynağa göre yaprak bitleri ile beslenen uğurböceği, zarkanat gibi bir çok faydalı böceği de çekiyor. Beyaz sineği domatesten uzaklaştırıyor. Ayrıca domates yapraklarını yiyen hornworm denen yeşil bir tıltılı da uzaklaştırıyor. Ayrıca bir yerde köklerinden salgıladığı bir maddenin yıllarca toprakta kaldığı ve sebzelerin köklerini zararlılardan koruduğunu okumuştum.

Ben bu tohumu şifalı etkileri için almıştım ama araştırırken kardeş bitki dünyasının en önemli isimlerinden biri olduğunu öğrendim. Kardeş bitki olmasa bile mutlaka bahçede bulunması gereken bir tür. Çicek ve yaprakların çayı, buhar ve oturma banyoları yapılıyor. Görüntüsü da cabası.

Name:  20130707_084641.jpg
Views: 2973
Size:  73.2 KB

Domateslerim bu sene Allah'a şükür çok verimli. Çiçeklerin faydası olduğunu düşünüyorum

Name:  20130707_084801.jpg
Views: 2347
Size:  60.1 KB

Düzenleyen aigneis : 07-07-2013 saat 09:57
aigneis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2013, 10:01   #120
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zebra Mesajı Göster
Evet arkadaslar,

Internette baya bir arastirmama ragmen marulun ve misir-fasulye ikilisi ile olan kardeslik ya da dusmanlik ozelligini bulamadim. Acaba sizin tecrubelerinizden faydalanabilir miyim? Marulun misira ya da fasulyeye bir alerjisi var midir acaba?
Selamlar. Marul fasülte ile iyi anlaşıyormuş. Mısırı ben de bulamadım

zebra beğendi.
aigneis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024