agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Sardunya (Pelargonium)
(https)

Beğeni Düzeni9065Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-07-2009, 16:01   #931
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2009
Galeri: 17
Bütün çiçeklerim gibi sardunyalarım da sıcakla boğuşurken, üzerine bir de fırtına çıktı. İki gündür hiç durmadan deli gibi esiyor. Bütün saksıları kuytuya aldım. Balkon toprak, yaprak içinde.

Bu şaşkını geçen yıl beyaz diye almıştım. Sonra uçuk pembe oldu. Şimdi ise

Name:  SDC10067.JPG
Views: 2429
Size:  56.0 KB

Bu da dün bahsettiğim somon hareli beyaz olarak aldığım, sonra beyaz hareli somona, daha sonra da sırf somona dönen katmerli sardunyam.

Name:  SDC10063.JPG
Views: 2762
Size:  67.0 KB

Kedi tırnağı gibi her çiçekleri farklı açıyor

lale123 ve inas80 beğendi.
DefneD. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 20:03   #932
Ağaç Dostu

Ülkü's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2009
Galeri: 59
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeplin34 Mesajı Göster
arkadaşlar. ceylan sardunyam ölmek üzere galiba ikinci defa çiçeklendikten sonra yapraklarda sarama ve kuruma başladı.fazla sulamadan olabilirmi? malum istanbulda havalar gayet sıcaktı 2 gündebir su verdim ama Eklenti 92961 bu hale geldi. bir önerisi veya fikri olan var mı?
Fayda eder mi bilmem ama Aspirini deneyin. 1-2 ay önce sizinki kadar olmasa da benim ceylanlarımın yapraklarıda solmaya başlamıştı. Suyunu azaltıp Aspirin vererek kurtarmıştım. İnşallah sizinki de kurtulur.

Ülkü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 21:46   #933
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Güzel sözleriniz için teşekkür ederim arkadaşlar...

Sevgili coyote,

Yanlış hatırlamıyorsunuz,bu sayfada alçı ve vernikle saksı tamiri yapmıştım.

3228 nolu mesajın 4. resminde, arka sırada duran büyük uzun saksılar da aynı metodla yapıldı.

Önde duran saksılarıdan kalonşe saksısı sadece boya,diğer ikisi de gazete kağıdından...

Sevgili Adalet,

3 haftada bir ya da ayda bir,aklıma ne zaman gelirse sıvı gübre veriyorum ama adı şu an aklımda değil,teyzemden almıştım.Bir litreye bir kapak konanlardan ama anadolu marka değil.Yarın bakar adını yazarım.

Ve sevgili Esen,

Sizinle komşuyuz ,ben de Demirciköy sapağında oturuyorum,yeni yapılan kültür merkezinin arkasında..

Bu arada bahçem o kadar da bakımlı ve düzenli değil maalesef,keşke olsa..

Güzel olan bir kaç kare var,durmadan aynı yerlerin resmini çekip duruyorum işte..

ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 22:22   #934
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeplin34 Mesajı Göster
arkadaşlar. ceylan sardunyam ölmek üzere galiba ikinci defa çiçeklendikten sonra yapraklarda sarama ve kuruma başladı.fazla sulamadan olabilirmi? malum istanbulda havalar gayet sıcaktı 2 gündebir su verdim ama Eklenti 92961 bu hale geldi. bir önerisi veya fikri olan var mı?
Aynı durum şu anda bende de mevcut,sizin kadar olmasa da..
Bu resimdeki ceylanlarımın çiçekleri bitmişti, ben de izne gitmeden önce ölü çiçek başlarını koparıp sıvı gübre verdim.

Ben evde yokken iki günde bir sulamış komşum. Sağolsun,bana çok yardımı dokunuyor ama o da benim geçen yıllarda yaptığım hatayı yapmış,hava sıcak olduğu için saksının üst yüzeyindeki toprağı kuru gördükçe sulamış. Üstüne de yağmur yağmış,saksılar da yağmurdan nasibini alacak bir yerde...

Geldiğimde saksının içi vıcık vıcık suydu,üstelik ben saksılarımın dibine altlık da koymam sırf bu yüzden...Geçen sene bir çok sardunyamı bu sebepten kaybettim çünkü.

Sardunyalarla ilgili çok hata yaptım geçen iki sene boyunca..

Sürekli suladım,kökleri çürümekten kurtulanların yaprakları dev gibi oldu,çiçek vermedi.

Enine saksılara diktim,çiçek vermedi.Özellikle zonal sardunyaları bir türlü açtıramıyordum.

Hoş sakızlarım hala enine saksılarda,seneye kısmetse onları da dik saksılara alacağım.

Sonra bu sardunya sayfasını elimden geldiğince okumaya çalıştım,Sevgili Güler hanımın yazdıklarını dikkate aldım,hatalarımı bulmaya başladım.

Şimdi sardunyaları canım isterse suluyorum,işaret parmağımın tamamını saksıya sokuyorum,tırnağımın ucunda bile nem hissedersem sulamıyorum. Yok öyle yağma...

Ceylanlarımın sararan tüm yapraklarını kopardım,hatta bazı dalları dibinden budadım,yağmur suyu almasınlar diye saksıları duvarın dibine çektim ve ev yapımı ilaçları okumaya başladım.İlerki günlerde bir gelişme görmezsem toprağını değiştirmeyi düşünüyorum,o da olmazsa uzmanlarımıza danışacağım.

Amma yazmışım,çenem kopsun.. Kusura bakmayın artık..

polemos beğendi.
Eski 15-07-2009, 22:28   #935
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Ben sardunyalarımda hiç tohum göremedim. Neresinde, ne zaman olur bu tohumlar?

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 22:46   #936
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Sayın Mine Hanım, tohumları göstermek için bu resimleri eklemiş foruma..

Eski 15-07-2009, 23:08   #937
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Teşekkürler sevgili ardabora,
İlgilendiğim bitki ile ilgili tüm mesajları okumaya çalışıyorum ama afrika menekşesi ve sardunyaları hala bitiremedim. Çok kolay değilmiş sardunyadan tohum almak. Ben çiçek çoşturan ve 20-20-20 gübreyi sırayla vermeye çalışıyorum. Seyrek olarak da demir, çinko, magnezyum içeren bir gübreyi veriyorum. Potas ve fosfor verilmesi önerilmiş.
Yeniden sardunya yetiştirmeye başlayalı 1-2 ay oldu. Genel hatayı geçmişte ben de yapmışım Aşırı sulama...
Bu başlığı görüp etkilenmemek mümkün değil Geç kaldım tabii. Marketlerde sardunya raflardan inmişti. Seralarda bulduğum kırık dökük sardunyaları yaşatmayı çalışıyorum. Seneye derli toplu sardunyalar olacak hepsi.
Teşekkürler yardım için...

Eski 16-07-2009, 11:12   #938
Ağaç Dostu

manolya's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Çok kolay değilmiş sardunyadan tohum almak.
Çok ta zor değil aslında, sonbahara doğru solan sardunya çiçeklerini kesmeyin, bırakın dalında kurumaya başlasınlar, çiçeklerin içindeki çıkıntıları toplayın. Sadece sardunyalarınız rüzgarlı bir yerde olmasınlar yeter, çünkü tohumların olgunlaşmasını beklerken rüzgardan tohumlar uçup gidebiliyor.

manolya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2009, 11:18   #939
Ağaç Dostu

manolya's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2008
Bordo sakız sardunyada satın aldıktan hemen sonra tomurcuk kuruması ve dökülmesi oldu. Yaprak saplarının gövdeye birleştiği yerlerde ve yeni tomurcuklarda pamuklu bir gördüm. Arapsabunu+ sarımsak+ zeytinyağı karışımını sulandırarak bitlerin üzerine sıktım, 2-3 gün ardarda uyguladım. Bitten kurtuldu ve yeniden tomurcuklanıp, çiçeklendi. Sadece uyguladığım solüsyon yapraklarda biraz sararma ve kahverengileşmeye neden oldu.

Name:  bordo.jpg
Views: 3195
Size:  24.8 KB

Name:  bordo1.jpg
Views: 2480
Size:  38.8 KB

manolya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2009, 11:41   #940
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili ArdaBora,
3176 nolu mesajınızdaki sardunya saksılarının toprağını renkli mozaik taşları ile kapatmışsınız, çok dekoratif görünüyor.
Benim de şöyle bir sıkıntım var, sardunyaların toprak harcını hazırlarken, bir ölçü bahçe toprağı, bir ölçü torf, bir ölçü perlit, yine bir ölçü vermikülit ve yanmış çiftlik gübresi kullandım.

Sardunyalarım terasımın duvarında sıralı, ama her gün esen rüzgarda saksı harcındaki torflar ve özellikle perlit bütün terası kirletiyor, bunun için sizin yaptığınız gibi ben de iri mozaik taşları alıp bitkinin dibine yerleştirmeyi düşünüyordum, ancak bitkiye zarar verirse diye de bir endişem var.

Ne dersiniz, sizdeki uygulamanın aynısını yapayım mı? Bitkinin gelişimine zarar verirmiyim?
Her gün bir kaç defa teras süpürmekten bıktım artık.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2009, 13:21   #942
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 1
Ben torfların uçuşmasını önlemek için en üstünü kumlu bahçe toprağı ile örtüyorum.
Böylece hem üstünde bir tabaka oluşuyor, hem de nefes alıyor.
Taşlar kadar dekoratif görünmüyor ama, sardunyaların nemli kalmasını göze alamıyorum.

Ülker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2009, 13:34   #943
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Kumu da düşündüm sevgili Ülker ama küçük taneliler ya, onlar da mukavemet edemez rüzgara.
Bu defa da kum süpürmek zorunda kalabilirim.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2009, 20:26   #944
Ağaç Dostu

ayferaksit's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2009
Galeri: 15
sardunyalarım açmaya ve çiçekleriyle balkonumu şenlendirmeye devam ediyorlar

Eklenen Resimler

ayferaksit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2009, 20:32   #945
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 1
Kum değil Adalet Hanım, kumlu bahçe toprağı.
Bir tabaka halinde üstünde kalıyor, ben sadece yaprak temizliyorum, toprak hiç olmuyor.

Ülker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2009, 20:47   #946
Ağaç Dostu

ayferaksit's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2009
Galeri: 15
pembe ve kavuniçi sardunyalarımın arasından kadife çiçeğimde çıkmış

Eklenen Resimler

ayferaksit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2009, 21:05   #947
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

Ayfer hanım, sizin sardunyalar saksının bir kısmını kiraya vermişler anlaşılan

Ben de aynı saksıya iki renk dikmiştim. Bir tanesi diğerinin gelişmesine engel oldu. Bu yıl ayırdım. Saksının ''Kakılmışı'' hala kendisine gelmeye, yeni yerine alışmaya çalışırken, diğer zorba mutlu mesut çiçek açıyor. Sizinkilerin böyle bir sorunu yok galiba?

Eski 18-07-2009, 00:00   #948
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Merhaba,
Gerçekten buralarda sakız bulmak zor. Bu sayfadaki sardunyalar sakız mı? Ona göre sipariş açacağım. Yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkürler...

Eski 18-07-2009, 07:32   #949
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

Maki günaydın.

Verdiğin linktekiler top sardunya, sakız değil. Koçtaş'larda da mı yok sakız?

Eski 18-07-2009, 11:23   #950
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
burada ancak pazarlarda bulabildiğim birkaç sardunya aldım. 2 ceylan, bir normal, bir de sakızım var. sakızın daha çiçeğini göremedim bile. diğleri de 2 top açtılar başka yok. yaprakalrı çok sağlıklı görünüyor ama çiçek yok. zamanı mı geçti ilk kez yetiştiriyorum. yoksa burda nedense çiçekelri full kuma ekiyorlar. acaba kumdan dolayı bitki yeteri kadar beslenemiyormu? eve geldiğimde saksıya ekiyorum boşluk kalan yerlere de çiçek toprağı dolduruyorum ama durum diğer çiçeklerimde de aynı. çok kısa sürdü çiçeklenmeler. acaba mümkün olduğu kadar kumu atıp toprakmı doldurmalıydım?

optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2009, 23:22   #951
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

Sevgili optimus,
Havanın ısınması ile sardunyaların çiçek açması yavaşlayabiliyor. Tam gün değil, en fazla 5-6 saat güneş seviyorlar. Çok sulamayın. İki sulama arasında parmağınızı topraklarına soktuğunuzda kuru bulacak kadar zaman geçsin. Maki'nin dediği gibi bahçe toprağı+torf karışımında iyi sonuç alınıyor. (Daha zengin toprağa hayır demezler) Arada bir çiçek coşturan verin.

Eski 20-07-2009, 09:02   #952
Ağaçsever

SOLO's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2006
Merhabalar sardunya sevenler ve koruyanlar
Sardunyalarım renk renk, öbek öbek açmaya devam ederken toprağı hakkında bende bir yorum yapmak istedim(nacizane olarak)
Normal paketli olarak aldığım torf toprağına diktiğim sardunyalarım ilk başta iyi gidiyorlar ama sonradan toprak falan kalmıyor saksıda ve yapraklarında sararmalar görüyordum. Geçen yıl çam ağaçlarının altından aldım topraklarını bunu torf ve bahçe toprağı ile karıştırdım ve böyle de dikim yaptım . Bu karışık toprağa diktiğim sardunyalarım ise çoşdukça çoşuyorlar. Belki çam ağaçlarının toprağa kattığı benim bilmediğim bir sır var
Hepinize bol renkli günler

polemos beğendi.
SOLO Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2009, 09:17   #953
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

hepinizin verdiği bilgilerden dolayı teşekkür derim. bilmiyorum siz de benim gibi fide alıyormuusnuz. fideleri hep kumla dolduruyorlar. aartık işi abartıp toprak hiç koymuyorlar. kum ne kadar besleyebilir ki? çiçeklerin ihtiyacı bulunan çeşitli maddeleri toprağın zayıf olmasından dolayı vermekte zarar görmüyorum, ama çiçek coşturan gibi bitkiye müdahalede bulunan maddeleri de kullanmak istemiyorum. en yakın zamanda sizce bitkiyi saksısından çıkartıp, kumları kökünden silkeleyip, bulabilirsem çam toprağına, bulamazsam en kötü ihtimal çiçek toprağına dikmemi tavsiye der misiniz?

Eski 20-07-2009, 23:37   #954
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi optimus Mesajı Göster
fideleri hep kumla dolduruyorlar. aartık işi abartıp toprak hiç koymuyorlar. kum ne kadar besleyebilir ki?
Fideler genelde torf veya (pazarda)torf+bahçe toprağına dikili olarak satılıyor. Sırf kum elbette beslemez ama kumdan ne kast ettiğinizi anlayamadım açıkcası. ''Kum'' dediğiniz saksı içeriğini fotoğraflasanız da görsek keşke

Eski 21-07-2009, 01:10   #955
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Köklendirmek için kum karışımı ideal oluyor. Ben de dün sardunya ile ilgili nette araştırma yaparken okudum. Sardunya toprağı geçirgen olmalı deniyor çoğu yerde. Torf+Bahçe toprağı+kum en iyi karışım gibi. Bu bilgiden önce dikmiştim fidelerimi. Bundan sonra az da olsa kum ilave edeceğim.

Eski 22-07-2009, 07:28   #956
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

bildiğiniz kum sayın DEfneD. sanırım nehir kumu olsa gerek. ama fotoğraflarım elbette sizin için. aldığım ütün fideler hep kumla dolu. tabi büyük şehirlerde fideler nasıl satılıyor bilmiyorum. burası küçük bir yer, ben ancak pazardan fide bulabiliyorum, herhalde onu da ucuza getirmek için kumla dolduruyorlar. toprağı ben sadece begonya alırken gördüm. onu da mecburen koyuyorlar çünkü begonya çok hassas bir bitki. hatta ben çoğu fidemi dikerken zorlukla poşettn çıkartabiliyorum. hele toprağı (kumu) kuruysa zaten dağılıp gidiyor. bu yüzden önce su döküyor kumu dağılıp da kök zarar görmesin diye.

sayın maki01, biraz kumun bende ilk köklendirme aşamasında iyi geldiğini duymuş ve okumuştum. biraz kum olsa gerçekten problem olmaz ama sadece kum koyuyorlar. resim çekebilirsem daha net göreceksiniz. aldığım gül fidelerine kadar hep durum böyle...

Eski 22-07-2009, 08:43   #957
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

saksılardakinin fotosunu çekemedim, çünkü sabah sulamıştım belli olmaz şimdi tam. ama daha önce ölen bir bitkimin toprağını almıştım (kumunumu demeliydim). onu bende bulanan toprakla karıştırdığım halde aşağıdaki gibi görünoyr. artık gerisini siz düşünün. bunu ben toprakla karıştırdım, satın aldıklarım tamamen kum.

Eklenen Resimler

Eski 22-07-2009, 19:03   #958
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Sevgili Orkun Kırcı' nın taşınmadan önce hediye ettiği bu sardunya nihayet açtı

Name:  sard..jpg
Views: 2885
Size:  45.9 KB

sardunaki beğendi.
İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 14:03   #959
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
1.Sardunyanın günlük bakımı nasıl yapılır?
2.Sardunya ne kadar su ister?
3.Sardunya ne kadar ışık ister?
4.Sardunyanın saksısı nasıl olmalı?
5.Sardunya alırken nelere dikkat edelim?
6.Sardunya nasıl bir çiçektir?
7.Sardunyanın toprağı nasıl olmalı?

ile ilgili güzel videolara rasladım.
http://www.uzmantv.com/sardunyanin-g...-nasil-yapilir

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2009, 09:51   #960
Ağaç Dostu

emrezgi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2009
Son iki gündür gördüğüm bütün sardunyalarda sararma var sanırım biz İzmirliler hava sıcak diye çiçeklerimiz kurumasın solmasın diye suya sarıldık sonuç sararmış yapraklar ama suyunu azalttıkmı sorunu hallederiz biz eskisi gibi sağlıklı sarduylara kavuşuruz

emrezgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ceylan, pelargonium, sakız, sardunya

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024