agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Sardunya (Pelargonium)
(https)

Beğeni Düzeni9065Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-06-2009, 03:04   #901
Ağaç Dostu

sertug guray's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
merhabalar sevgili sardunyacı arkadaşlar ben bu yakınlarda şeker gübre satın aldım acaba bu gübreyi sardunyalarımda kullanabilirmiyim bir zararı veya yararını görürmüyüm cevaplarınızı bekliyorum hepinize iyi günler.

sertug guray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 14:34   #902
Ağaçsever

NURSER's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2009
Galeri: 1
Benim sakız sardunyam çok fazla güneş alıyor ama! Hem de saat 13:00 14:00 civarı başlayıp batana kadar direkt güneş alıyor. Çok da sağlıklı ve o kadar güzel açmıştı ki resmini galeriye koymuştum. Ama şu an çiçeklerinin çoğu solmuş durumda. Çiçekler solup döküldükten sonra tekrar tomurcuklar çıkarıp çiçek verir mi sardunya? benimki vermedi. Eğer bu bir problemse; yoksa havalar iyice ısınıp güneşin yakıcılığı artınca fazla gelmeye başladı diye düşünmeye başladım şimdi sizin yazdıklarınızı okuyunca. Ve az önce de içeri aldım, direkt güneş ışığı almasın diye.
Name:  S6000851.jpg
Views: 2804
Size:  34.7 KB

dafni ve sardunaki beğendi.
NURSER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 14:54   #903
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Yukarıda resmini yüklediğiniz, ceylan gözü. Onlar da sardunyalar gibi bütün yaz çiçek açarlar.
Açmış çiçeklerini, temizleyin yani kesin ki yeni yeni çiçek tomurcukları versinler.
Mayıs-Haziran çok güzel ve bol bol açarlar. Temmuzdan sonra çiçekleri biraz daha azalır ama devam eder.
Bu ara biraz sıvı besin ile takviye iyi geliyor.

polemos ve sardunaki beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 15:02   #904
Ağaç Dostu

ozbey's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 20
sardunya

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sertug guray Mesajı Göster
merhabalar sevgili sardunyacı arkadaşlar ben bu yakınlarda şeker gübre satın aldım acaba bu gübreyi sardunyalarımda kullanabilirmiyim bir zararı veya yararını görürmüyüm cevaplarınızı bekliyorum hepinize iyi günler.
şeker gübresi çiçeklerin açmasına değil ama yapraklanmasına canlanmasına faydası oluyor.fakat çok dikkatli ve çok minik miktarda vermelisiniz.gübreden sonra bol sulamayı ihmal etmeyin,yoksa bitkiniz kurur.

ozbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 22:41   #905
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2009
Galeri: 17
Bakarmısınız şu cimcimeye, çiçekleri kocaman oldu. Hem çiçek yapısı hem de yapraklarının kokusu diğer sardunyalardan farklı bunun.

Name:  SDC10042.JPG
Views: 2882
Size:  59.4 KB

Name:  SDC10043.JPG
Views: 3978
Size:  66.1 KB

Bu da daha önce bir mesajımda bahsettiğim, bilmeden kökü kırık olarak aldığım sakızım. Aldığımda üzerindeki çiçek fuşya rengi idi. Benim saksımda açtığı ilk çiçek kırmızı olmakla beraber zamanla rengi açılıyor. Gövdesi çok cılız olduğu için ters köşeye yatırdım onu Çok yapraklı tarafı değil, yaprak açısından zayıf tarafı güneşe gelecek şekilde diktim. Güneşe karşı hem yaprak hem de çiçek açarak büyüyor. Sanırım seneye daha güzel olacak

Name:  SDC10046.jpg
Views: 2739
Size:  45.2 KB

dafni beğendi.
DefneD. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2009, 13:53   #906
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Kırmızı sardunyam - gerçi çiçekçi o renk sardunyaya truncu demişti ya- üzerinde iki tane hafif sararmış yaprak gördüm. Eyvah diye bakındım sağına soluna biraz eğilmiş gibi geldi. Acaba derken dışarda kök gördüm. Aslında saksıyı toprak ilavesiyle beslemiştim daha onbeş yirmi gün önce. Böyle zamansız da oynanmaz ki Yine aldığı kadar toprak ilave edip sağlamlaştırayım ve bekleyeyim mi Uzun saksı. Yan yana üç sardunya dikmiştim. Saksıyla fazla uğraşırsam diğerleride zarar görürlerse Onlar geçen yıl aldığım sardunyalar yani benim ilk çiçeklerim.

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2009, 13:57   #907
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Geçenlerde Garipçe Köyü'ne güzel havadan istifade etmek için dolaşalım diye gittiğimizde çöp kutusunun yanına koca bir saksı sardunya bırakıldığını gördüm. Etrafa bakındım kimseler yok. "Yazık nasıl atıyorlar, biz evdekilere daha fazla neler yapabiliriz diye düşünürken millet çöpe atıyor" diye hayıflandım. Saksısı çok büyüktü nasıl taşıyabilirim diye düşündüm baktım olmuyor ben de birkaç çelik alayım hiç olmazsa onları kurtarırım diye düşündüm. Eve gelince toprağa daldırdım. Baktım bizim ufaklık bana süpriz yapıp teşekkür eder gibi çiçek açmış. Bembeyaz, sade bir hali var...

Name:  Sardunya 3 haziran 2009 (600 x 450).jpg
Views: 2696
Size:  48.7 KB

dafni beğendi.
selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2009, 21:53   #908
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi manolya Mesajı Göster
Koyu bordo sakız sardunyamı aldığımda çiçekliydi, solan çiçeklerini kestim fakat 2 haftadan fazla zaman geçmesine rağmen yeni tomurcuk oluşmadı, ben de daha fazla güneş alırsa tomurcuklanacağını düşünerek yarı gölgeli cam önünden kaldırıp balkonun tam güneş alan bir yerine koymuştum. Bu renk sardunyalara fazla güneş yaramıyorsa hemen eski yerine alayım.
Sevgili Manolya,
Koyu borda sakız sardunyaları da güneşi seviyorlar. Benimkiler bütün öğleden sonra yaklaşık 7-8 saat güneş alıyorlar. Bu arada her gece suluyorum. Toprağı gevşek seviyorlar, sık havalandırmanızı öneririm. ekte fotoğrafını göreceksiniz. Bol çiçekli olması dileğiyle

Eklenen Resimler

dafni beğendi.
Gulsumt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2009, 22:16   #909
Ağaç Dostu

manolya's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2008
Teşekkür ederim Gulsumt, bende ki biraz daha koyu renk, kadifemsi dokusu olan bir çeşit, bu mesajımda resmi var. Balkonda oradan oraya gezdirip seveceği yeri bulamaya çalışıyorum, diğer sardunyalarım her şartta çiçek açarken bu biraz nazlanıyor, güzelliğine güveniyor herhalde

manolya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2009, 03:32   #910
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Ben sakızları sabah güneş alan yere koydum. Başka türlü duvarı deldirip içeriye asmam lazım çiçeği. Hepsi birden olmuyor. Rasgele çivi çakmaktansa kafamda oluşturayım bazı çözümler diyorum derli toplu, düzenli olması için.Öyle dik güneş ışığı almıyor. Çiçekler olgunlaşıp hafiften yaprak dökmeye başladımı çiçeği sapından kırıyorum bekletmiyorum üstünde. Bir süre sonra başka yerden tomurcuk veriyor. Çiçekler azaldı. Yoruldu sanırım. Onunda dinlenmeye ihtiyacı var

Eski 01-07-2009, 00:19   #911
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Ceylanlarda artık fazla tomurcuk kalmadı.

Resmi çektikten sonra eskiyen çiçekleri ve bazı yaprakları budadım. Geçen yıl temmuz sonu gibi bir kaç çiçek daha açmıştı ceylanım, bakalım bu sene gidişatları nasıl olacak.

ikinci resimdeki, denek olarak kullandığım yalınkat sakız sardunyalarım da çiçek açmaya başladı.

Deneyin adı: Demlikte kalan çayı içen sardunyanın gelişimi.

Resimdeki pembe saksıda sevgili hüsnüyusuf arkadaşımın gönderdiği japon gülü var, saksının arkasında da bir saksı daha yalınkat sardunya var.

O çay suyu içmedi,henüz çiçek açmadı.

Deneyin sonucu: Sardunyalar çay suyunu seviyor.

Eklenen Resimler

ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2009, 19:46   #912
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-03-2009
Adını sandal olarak bildiğim bitki bu
Sarduya mı acaba?

Eklenen Resimler

mozturkgss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2009, 20:08   #913
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2009
Galeri: 17
Evet, bunlar sardunya.
Siz bunları iç mekanda mı yetiştiriyorsunuz? Sardunyalar dış mekan bitkileridir. Güneşi severler. Sizinkilerin daha fazla güneşe ihtiyacı var gibi. Başlığın tamamını okursanız yetişme şartları ve ihtiyaçları ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz

DefneD. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2009, 11:43   #914
Ağaç Dostu

powered's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Galeri: 2
Sardunyalar iç mekanda fazla çiçek vermez, hiç değilse balkonun güneşli bir yerinde durması daha iyi olur.

powered Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2009, 21:53   #915
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
ekledim

Eklenen Resimler

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2009, 21:57   #916
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

devamı

Eklenen Resimler

sardunaki ve Rehisevdam beğendi.
Eski 08-07-2009, 22:11   #917
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

sonunda tamamlandı.

Eklenen Resimler

sardunaki beğendi.
Eski 09-07-2009, 11:06   #918
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
sardunyalarım

Bunlar da benim güzellerim. Beyaz olan bütün kış boyunca açtı. Çiçeklerini yoldum azıcık sürgüne gitsin diye bana mısın demedi, hala açmaya devam ediyor. Geçen sene annem bu zamanlarda çiçekteyken almıştı benim için. Sardunyanın da arsızı olur muymuş hiç? Oluyormuş meğerse

Eklenen Resimler

dafni beğendi.
bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2009, 18:04   #919
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Arkadaşlar benim sardunyama bakar mısınız?

Bir ay kadar önce 1 tl. ye satın aldığım,acınacak haldeki sardunya kendisini toplayınca çiçek tomurcuklarını oluşturdu ve aynı çiçek sapında kırmızı ve çilli pembe renginde açtı.

çilli-kırmızı

Eski 09-07-2009, 18:07   #920
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Ne kadar güzel sevgili ardabora, sizin için çok ilginç bir tecrübe olmuş gerçekten

Eski 09-07-2009, 18:57   #921
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Selam arkadaşlar...Balkonum-da bir sürü sardunyam var ama açmamakta direniyorlar.. Yeri beğenmediler desem o da değil.. Çünkü eski sakızım yaz kış açıyor.. Sardunyalar konusunda deneyimliyimdir de Çocukluğum sardunyalarla dolu balkonumuzda geçti. Şimdi ise elimdekileri açtıramıyorum. Oldukça sağlıklı ve inatçılar. Ne yapabilirim bilemiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum..

Düzenleyen katmer : 09-07-2009 saat 18:57 Neden: harf hatası
katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2009, 22:23   #922
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sevgili katmer,
Senin elinde açmayacak bir çiçeği hayal bile edemiyorum gerçekten. Adalet Hanımın sardunyaları çok güzel gelişmişler. Çiçek çoşturan veriyormuş. Ben de başladım çiçek çoşturana. Sardunyalarım fide sayılır ama çiçek vermeye hazırlanıyorlar bu ara. Sen zaten veriyosundur diye düşünüyorum. Bir de güneş deniliyor çiçek için. Forumda okuduklarımın özeti bu

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2009, 23:02   #923
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Sevgili Maki 01, sardunyalar içinde büyüdüm.. Bol güneş ve su sever.. Başka da birşeye gerek duymazlar.
Uzayınca kırar, yanına sokuştururduk. Tutar ve büyüyüp açmaya devam ederdi. Hayatımda böylesini görmedim. Allahın sardunyası dağda taşta olur Rekora gidiyorlar anlayacağınız.. Yakında evlatlık vermeye kalkarsam şaşırmayın..

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2009, 10:43   #924
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bernacyhn Mesajı Göster
Siz de çok şanslısınız Sevim k. umarım benimkiler de bana sürpriz yaparlar.
Teşekkürler bernacyhn, çiçekçi o renklenmenin polenlerle olduğunu söylemişti. Çiçekte çiller hala var ama daha sonra açan çiçekte kırmızı yaprak göremedim. Aynı şekilde çiçek açmaya devam edermi bilmiyorum

Sardunyalarımın yapraklarını bende seyrelttim Katmer. Kocaman büyük yapraklarını kopardım. Gücün tümüyle yapraklara gitmesini engelliyormuş forumda okumuştum. Haftada birde çiçek besini verdim. Doğsusu sardunya fidelerim hala küçük daha bir yıllık bitkiler ama sürekli çiçek verdiler. Yeni diktiğim çelikler bile çiçeklenecekler neredeyse.

Sevgili Katmer ben menekşeyi tutturamadım sizde sardunyaya çiçek açtırmayı Başaracağız başaracağız azmin elinden kurtulamayacak bu küçük başarısızlıklar Ama bu arada evlatlıklar artarsa sevinçle paylaşırız üzülme elimde kalacaklar diye

Eski 10-07-2009, 10:52   #925
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Kırmızıyla beyaz yanyana duruyor. Umarım bir etkileşim olur aralarında. Bir de gül gibi olan sardunyamın arsızlığı diğerlerine geçse başka bir şey istemiyorum. Hem çok fazla çiçeği hem de çok fazla sürgünü var. Ama beyazım hiç ona çekmedi. Üretmek istiyorum ama sadece çiçeğe gidiyor.

Eski 10-07-2009, 13:21   #926
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 1
Ceylanıma bakar mısınız?
Bu sardunyada son noktadır, sadece iki yaprağı var ama tomurcuk dolu.
Üstelik, ıtır ve parlak mustafa arasında kendi yerini belirlemiş bile.

Eklenen Resimler

Ülker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2009, 22:13   #927
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Galeri: 31
Teşekkürler maki01. Çok mutluyum gerçekten. Daha çok toptan çalıştığını biliyorum Gönül Hanım' ın. Ama sanırım kimseyi de geri çevirmiyor, o kadar nazik ve o kadar sevgi dolu ki anlatamam. Samimiyeti de cabası. Kargo işi gerçekten onun kadar yoğun çalışan biri için gerçekten zor, bunu orada farkettim. Hep isteyen herkese gönderemediğinden dolayı ne kadar üzgün olduğundan bahsetti aslında. Ama o kadar içten ki bence yakında ona da kişisel çaba harcayarak çare bulacak buna eminim. Ben o kadar inatlaştım ki ille oraya gideceğim konusunda sanırım yollar banamısın demedi. Eşimin beni desteklemesini de yabana atmamam gerek tabii. İki kare fotoğraf Gönül Hanım' ın yerinden ama yalnızca bir parçası inanın. Diğer karelerde benimkilerin yollara benim hatırıma ne kadar zorluklara katlandıklarının ispatıdır. Yakında yeni halleriyle de size göstereceğim inşallah. Ben çeşite ağırlık verdim renkten çok. Melek gözü, aristo gibi. O kadar çok çeşit var ki elinde şaşırırsınız, bu mevsimde bile. Ama benim favorim çam kokulu sabun gibi kokan, sinek kovucu özelliği olan bir tür, çok enteresan gerçekten. Yaprağını ovduğunuzda içiniz ferahlıyor. Katalog da edindiğim için ileride farklı türlerle ilgili sayfamıza bilgiler vereceğim. Hoş yaz sonuna kadar yeniden gitmeyi düşünüyorum ben, bir aksilik çıkmaz umarım.

Düzenleyen thomasina : 11-07-2009 saat 22:29 Neden: foto hatası
thomasina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2009, 23:11   #928
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

merhaba arkadaşlar,

10 gün evde yoktum,dün eve döndüm ve harika manzaralarla karşılaştım.

Fakat saksıdaki sardunyalarımı 10 gün içinde hem eşim,hem yan komşum ikide bir suladığı için yapraklarda sararma başlamış.

İnadına dün akşam da öyle bir yağmur yağdı ki bahçede ekili olan sardunyaların kökleri ne hale geldi bilemiyorum.Şansları varsa kök çürümesi olmadan hayata devam ederler.

Eklenen Resimler

Eski 14-07-2009, 23:53   #929
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Toprakları kuruyana kadar onlara su yok.

İkinci resimdeki sardunyamın renginden ziyade formu çok güzel,katmerli...Hoş, rengine de hala karar vermiş değilim,ne bordo ne kırmızı,garip bir renk...Her resimde farklı çıkıyor.

Bu çeşidin başka renklerini bulmaya çalışıyorum. Her yerde gözlerim fıldır fıldır katmerli sardunya arıyor ama eşte dostta bulamadım.

Tam olarak bunun formunda olmasa da,biraz dağınık,kendini salan, şekilsiz katmerlere sahip sardunyalarım da var...

Eklenen Resimler

Eski 15-07-2009, 15:29   #930
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Benim minicik ceylanımında bir yaprağı sararmıştı. Zaten üç yaprağı var. Havalar çok sıcak gittiği için ger gece su verdim çiçeklere. Sonra saksının altındaki su haznesine baktım su birikmişti. Toprağın yüzeyi kuruduğu için beni yanıltmış. Toprak içi ıslakmış, zaten zayıf olan kök etkilenmiş olabilir dedim kendi kendime.

Belki sizin ceylanınızda da benzer durum olmuştur. Tabi çiçek konusunda daha tecrübeli bilgili arkadaşlar daha doğru yanıt verebilirler.

Etiketler
ceylan, pelargonium, sakız, sardunya

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024