agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni169Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-07-2010, 13:52   #361
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi barisbolat Mesajı Göster
Cem bey sizin çim alanınızın esas sorunu iyi bilenmemiş çim makinası.
Benim düşüncem önce makinanızın bıçağını iyice biletin , tırmıkla sarı bölgeleri tarayın,çinko oranı yüksek bir yaprak gübresiyle gübreleme yapın ve en son 15-15-15 tarzı bi gübreyle dönüme 30 kg civarı gübreleme yapın.(benim önerim compo entec 25-15)

marmara bölgesinde çim alanların taranma zamanı gelmiştir önemle duyrulur
Merhaba,
Tarama nedir,ne işe yarar ve nasıl yapılır? Ben de yeni bahçe sahibi olarak merak ettim.
Benim çimlerimde de yer yer sararmalar ve açılmalar var. Bunu araştırırken yazınızı görünce sorup öğrenmek istedim.
Teşekkürler

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2010, 16:40   #362
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Denk gelince yazayım istedim.

Tarama, tırmıkla (bunun tırmığı biraz daha sık dişli oluyor ve biz bayanları oldukça zorluyor) tüm bahçenin elden geçirilmesidir. Böylece sararıp toprağın hava almasını da engelleyen kurumuş çimler alandan uzaklaştırılır. Tırmık işi çok zorlayınca geçen sene Bosh marka çim tarama aletini almıştım. Çok memnunum, sararmış otları toplarken toprağı da havalandırıyor, en önemlisi avuçlar su toplamıyor, hiç yormuyor.
Name:  6jd8fer8.jpg
Views: 15005
Size:  21.3 KB

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2010, 14:06   #363
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2008
Herkese merhabalar,
Uzunca bir süredir siteye girmemiştim.Aslında itiraf etmek gerekir ise çimlerde sorun olana kadar..
Daha önce çimlerimde mantar hastalığı yüzünden sıkıntı yaşamış ve buradan fikirleri uygulamıştım.Başarılıda olduk ancak bu kezde bir bahçevanın elinden çimler gitti.Vakitsizliğim sebebi ile gübre atmasını istemiştim.Oda atmiş sağolsunda attıktan sonra sulamamış ben sularım sanmış..bu kezde öyle gitti..
Sonrasında komple kaldırdık bahçeyi yeni toprak getirdik sulama sistemi yapıldı.Çokta güzel ve bahçeme uygun çimde bulup ektik.her sey çok güzelken 3 hafta önce küçük sararmalar başladı,hemmen huwasan+ilaç yapıldı..ancak durmadı meğerse kurtmuş..
Bunu anlayana kadar yarısı gitti çimlerin.sonra durdurduk böcek ilacı ile.Bittiğini sanarken 1 hafta geçti yine başladı.Ben şehir dışından geldikten sonra hepsi gitmiş çimlerimin 3 gün içinde hemde..Dört senede üçüncü çimlerimin gidişi.Bu yüzden canımda çok sıkkın.Aslında soracağım fazla bir şey yok ama bu sıkkınlık içinde hem yazarak dertleşmek hemde belki katkısı olur diye bir kaç konuyu belirtmek istedim.
Aldığım dersleri sıralarsam;
1-Mine Hanım'ın hastalıklarla ilgili uygulamalarını başka hiç kimseye sormadan veya dinlemeden direkt olarak yapın.Çünkü her kafadan bir dünya ses çıkıyor ama net çözüm sadece onlar.
2-Bence, temmuz ve ağustos ayları en dikkatli olunacak zamanlar.Çünkü bahsettiğim tüm yokoluşlar bu aylarda oldu.Bu iki ay her gün ve hatta sabah akşam çimlerinizi komple kontrol edin.En ufak bir şey gördüğünüzde vakit geçirmeden müdahele edin..
3-Bu iki ayda hastalık olmasa bile düzenli olarak dezenfektanı uygulayın derim.
4-Dezenfektan uygulamadan ilaç vermeyin bence çünkü etkisi zorlaşabiliyor.Siz ilaç attım rahatım derken hastalık devam edebiliyor..
5-Kurtlanmalarda ilacı tek seferde bırakmayın.Devam ettirin.Çünkü yan komşuda veya site içinde var ise yine geliyorlar.Hatta aynı ilacı arka arkaya kullanmayın sanırım bağışıklık kazanıyorlar.Bende öyle olduda..
6-Çok sıcaklarda arada bir(ama her gün değil) salma suyu tavsiye ederim.
7-Burada yazılmış olan dezenfekta,ilaç vb. isimler haricinde markalara pek güvenmeyin,muadili konusu biraz kafaya göre çünkü.
8-Burada ismi verilen Doğa ltd şirketinde hepsini bulabilirsiniz.
9-Çimi olup hastalığı olmayan varsada şimdiden alıp deposuna koysun derim.Vaka esnasında zaman kalmayabiliyor
Ayrıca bir not,
Güzelbahçe mevkiinde şu sıralar çok ama çok fazla bir şekilde kurt olayı var.Aman dikkat.
Başınızı ağrıttım ama bana oldu size olmasın, azıcıkta katkısı olsun diye bir şeyler yazdım.Sevgili uzmanların düzeltecekleri şeyler mutlaka vardır.Ama dedim ya yaşananlardan çıkardıklarım bunlar sadece.
Sevgiyle kalın.

Ugur Erden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2010, 22:54   #364
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Çok defalar çimlerle büyük sorunlarım oldu. Benim derdim daha ziyade taban toprağı ile ilgili.
Dezenfektan olayı çok mühim. Ben de sık sık yapıyorum.
Mine Hanım'ın köklü bilgileri her zaman bizlere yol gösteriyor, kendilerini de sık sık rahatsız ediyoruz.
Bu aylar çimlerin görünüm olarak pek hoş olmadıkları zaman bunun yanında çim alanda çıkan yabancı otlar da çok can sıkıcı ama ben çimde kurtlanmaya rastlamadım.
Siz bu olayı fotoğraflayabildiniz mi? Neden oluşuyormuş?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2010, 17:22   #365
Yeni Üye

worker's Avatar

Giriş Tarihi: 28-08-2010
Yaklaşık 2500 metrekare çim alanımız var.Burada ani kurumalar meydana gelmişti.Bunun üzerine ben de bu forumdaki her bilgiyi okumuştum.Sonra edindiğim bilgiler ışığında kendime bir takvim hazırladım ve ilk partisini uyguladım.Çok iyi sonuç aldığım için,hem yardımcı olan arkadaşlara teşekkür etmek (Sn.Mine Hanım,Sn.Güler,Sn.Limon),çözüm arayanlara referans olmak ve bir ufak bilgi eklemek istiyorum.
Öncelikle iş işten geçmeden tedbirli davranmak en iyisi,bunu öğrendim.
Uygulamam şöyle oldu :
1-DURSBAN (Çayır tırtılı için) Gece 22:00 dan sonra atıldı.10 lt ye 30 cc
2-HUWASAN (Dezenfektan) Akşam saatleri atıldı.15 lt suya 35 cc (Eldiven kullanmak şart)
3-TAGİANT (Antifungus) 15 lt suya 20 cc
4-TURF SET (Aktivatör) 10 lt suya 10 cc ( MAP ekleyemedim,bulursanız ekleyin bence)
Bunları ikişer gün ara ile uygulattım.Tekrar bir doz daha yapılacak,ancak daha ilk seferde,inanılmaz bir başarı sağlandı.
Yabancı ot ilacı mücadelesinde kullandığım herbisitler :
1-Yonca için TORDON
2-Topalak ve su otu için İNPUL (Zor bulunuyor ama kesinlikle tavsiye ederim.Bir haftada kesin çözüm sağladı.Biraz pahalı ancak 15 lt suya 1,5 çay kaşığı şeklinde kullandım.15 litre 250 metrekareye yetiyor.Ancak ben 100 metrekareye kullandım.)
Çim alanım için çok üzülüyor ve umutsuz idim.Ama şimdi çok memnunum.Yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkürler.Eğer istenirse,maliyet bilgisi de veririm.Çünkü,bizimki gibi geniş sahalarda pek dişe dokunmaz ama,küçük bahçelerde maliyet ağır olabiilir.

Düzenleyen worker : 18-09-2010 saat 17:23 Neden: İki ayrı başlık var,yardımcı olması için her iki mesaja da yazdım...
worker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2010, 12:41   #366
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Topalak ve su otu için İNPUL 'u diğerleri gibi tüm bahçeye mi uyguladınız?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2010, 15:26   #367
Yeni Üye

worker's Avatar

Hayır,İnpul'u zararlıların görüldüğü yerlere uyguladık.Tamamına gerek olmadığını düşünüyorum...

Eski 21-09-2010, 15:39   #368
Yeni Üye

worker's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Denk gelince yazayım istedim.

Tarama, tırmıkla (bunun tırmığı biraz daha sık dişli oluyor ve biz bayanları oldukça zorluyor) tüm bahçenin elden geçirilmesidir. Böylece sararıp toprağın hava almasını da engelleyen kurumuş çimler alandan uzaklaştırılır. Tırmık işi çok zorlayınca geçen sene Bosh marka çim tarama aletini almıştım. Çok memnunum, sararmış otları toplarken toprağı da havalandırıyor, en önemlisi avuçlar su toplamıyor, hiç yormuyor.
Eklenti 163136
kesinlikle gerekli bir alet.Bendekinin tırnakları aşınmış ve kırılmıştı.59,00 TLye komple değiştirdik tırnaklarını.Gayet basit.Kışlık gübre uygulanmadan,havalandırma mutlaka yapılmalı bence.

Eski 22-09-2010, 12:07   #369
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
15 evlik deniz kenarında bir sitedeyim. Hepimiz birkaç defa çim değiştirdik. Sorunumuz çimde yanmalar oluşuyor yanan bölgelere tekrar çim ekiyorduk bu seneki sıcaklarda baş edemedik alan büyüdü söktük. Yayla toprağı takviye yapacağım çim ekmeden uygulamam gereken ne vardır acaba arkadaşlarım yönlendirirse çok sevinirim. Deniz kenarında mı bu çim oluyor acaba sapsarı sararıyor ilk mesajdaki görüntüyü alıyor.

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2010, 22:39   #370
Yeni Üye

worker's Avatar

Sayın Benol,kritik bir soru sorayım.Deniz kenarı dediğiniz için.Çimlerinizin üzerine,tuzlu su serpintisi oluyor mu?Eğer öyle ise farklı bir şey önereceğim.
Ancak,çimlerin yanması her zaman sıcaktan olmuyor.(Hatta belki de hiçbir zaman)Bu forumdaki,bu başlıktaki tüm konuları okumanızı tavsiye ederim.Ben çareyi burada buldum.Bölgeniz itibarı ile farklılık arzedermi bilmiyorum ama,İzmirdeki çim alan sorunlarının % 90 nedeni,kurttan kaynaklanıyor.Çözümünü de tecrübeli arkadaşlar burada önermişler.Ben de bilmiyordum ama sayelerinde öğrendim.Sağolsunlar.Tecrübeli arkadaşlarımın tavsiyeleri doğrultusunda,birkaç mesaj yukarıdaki,oluşturduğum takvimi uyguladım.Sonucunu da aldım.Deneyip,sonuç alan bir kişi olarak,tavsiye edebilirim belki,ama uzmanlar varken bana düşmez.

Eski 25-09-2010, 23:23   #371
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili worker, tabii ki hocalarımıza danışacağız ama çim alanları ile uğraşan üyeler de yaptıklarını anlatmalı bence. Hem hatalarını hem de başarılarını.
Bakın siz, bütün başlığı bir bir okudum ve çok faydalandım diyorsunuz. Aldığınız sonuç da iyi olmuş, bundan iyi referans olur mu?
Paylaşmaya devam edin ki arkadaşlarımız da faydalansınlar.

Eski 26-09-2010, 11:01   #372
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Sayın worker

Kesinlikle tuz oluşumu ve yabancı zararlı çimlerde veya sökünce altında yok. Kuyu suyu ile sulanıyor.Bahçıvan ısrarla akşam serinliğinde sula dediği halde ben bu sene sabah sulaması yaptım.
Şu anda sökmediğim alanlar çok güzel yeşil.Hortumla fıskiye sulaması yapıyorum. Hepimiz aynı sorunu yaşıyoruz. Site çevresinde yan yana başka sitelerde var onlarda da ayni sorun yaşanıyor. Sahilden yüksek yerlerde ki sitelerde bu sorun yokmuş.

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2010, 17:24   #373
Yeni Üye

worker's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazarolu Mesajı Göster
Sayın worker

Kesinlikle tuz oluşumu ve yabancı zararlı çimlerde veya sökünce altında yok. Kuyu suyu ile sulanıyor.Bahçıvan ısrarla akşam serinliğinde sula dediği halde ben bu sene sabah sulaması yaptım.
Şu anda sökmediğim alanlar çok güzel yeşil.Hortumla fıskiye sulaması yapıyorum. Hepimiz aynı sorunu yaşıyoruz. Site çevresinde yan yana başka sitelerde var onlarda da ayni sorun yaşanıyor. Sahilden yüksek yerlerde ki sitelerde bu sorun yokmuş.
Yabancı zararlı yok demişsiniz.Çokta göstermiyorlar kendilerini aslında.Koca çim alanımı yedikleri halde,ben şu ana kadar sadece tek bir kurt gördüm.
Eğer bahçenize kuşlar daha fazla geliyorsa,üzerinde kelebekler uçuşuyorsa,kurt vardır mutlaka.Bunlar da gece 22:00 den sonra piyasaya çıkıyorlar.Biz bu yüzden ilk ilaçlamamızı gündüz yapıp başarılı olamamıştık.Fakat gece 22:00 den sonra ilaçladığımızda başarılı oldu.

Eski 28-09-2010, 17:32   #374
Yeni Üye

worker's Avatar

Yukarıda 365 numaralı mesajda yazdığım planlamada,çimlerle ilgili tüm mücadeleler var.İnsektisit,antifungus,dezenfektan,aktivatör,he rbisit.Sorun içlerinden biriyse,muhakkak işe yarayacaktır.Hepsini bir arada uygulamak ta bir şey kaybettirmiyor zaten.

Eski 16-05-2011, 20:26   #375
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2011
yardıma ihtiyacım var

arkadaşlar selamlar herkese.ben didimde bi otelde bahçe bakım şefi olarak işe başladım ve bu benim ilk işim henüz .otelin bahçesinde çok büyük bir alanda çim döşenmiş durumda.çimlerde bazı bölgelerde sararmalar var çimin alındığı firma yetkilisiyle görüştüm suyun az olmasındandır dedi bahçıvanlara bolca su uygulamalarını söyledim ama bu seferde fazla sudan mantar olabilir diye korkuyorum.bi kaç güne siteye fotoğrafları ekleyeceğim.sorunlu bölgelerimde hafif sararmalar başladı ve korkuyorum bu sararmaların devam etmesinden.anlattıklarım ne kadar açık bilmiyorum **** bu anlattıklarımdan yola çıkılarak bi tavsiye verebilirmisiniz bilmiyorum ama yardım istiyorum

sezer09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2011, 23:08   #376
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Yeni tesis edilen hazır çim toprağa kök atana kadar bol sulanır. Geceye ıslak sokmayın.

Sararan bir parçayı kaldırıp altına bakın kökler ne durumda? Gerekirse fungusit uygulamaktan hiç kaçınmayın. Çim aktivatörü de kullanın. Hem dozajları hem kullanılacak maddeleri bu başlıkta daha önce yazdım lütfen okuyun.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2011, 22:25   #377
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2011
Öncelikle herkese selamlar...

Bu sene bahçeli bir ev sahibi olmuş bir acemi olarak, hayatımda ilk kez geçtiğimiz mayıs başında 120 m2 bahçeme çim ektim...Tabi ki bu siteden okuduğum bilgilerin çok faydası oldu...Öncesinde drenaj , tesfiye , otomatik sulama sistemi gibi işler halledildi.Çimlerimle ilgili düne kadarki tek sorunum orta kısımda bazı bölgelerin kel kalmış olmasıydı ki , ilerde tamamlar **** sonbaharda yama yaparım diye çokta dert etmedim. Bu arada birkaç bölgede yuvarlak şekilde sarı-kızıl daire şeklinde boşalmalar oldu ama bilen bir arkadaşımın uyarısı ile sulamayı azaltarak o durumun ilerlemesini kestim.

Ama asıl beni ürküten durum dün başlayan ve bazı bölgelerin büyük parçalar halinde renklerinin açılması ve sararmaya doğru yönelmesi ile oluştu. Bu kısımlarda ki çimlerin büyüme göstermiyor olmasıda diğer dikkatimi çeken durum. Çimleri ilk defa geçen haftasonu ctesi günü biçtim ve sonrasında gübreleme yaptım. Hatta gübrelemeyi biraz abartıp dozajı aştığımıda itiraf etmeliyim. Durumun aşırı gübreden kaynaklı olduğunu düşünürken , bu akşam bahçede otururken küçük beyaz kelebekçiklerinde farkına vardım. Daha net anlaşılması açısından aşağıya bir kaç fotoğraf ekliyorum.

Sizce bu durumun asıl sebebi aşırı gübreleme mi yoksa kelebeklerin habericisi olduğu tırtıl problemi mi buna sebep oldu ? Direk dezenfektan + tırtıl ilacına başlamayı düşündüm ve akşam sulamasını kestim (hoş bu akşam okuduklarımdan sonra tamamen kesmem gerektiğini anladım) fakat durum aşırı gübreden kaynaklı isede bildiğim kadarıyla bol su vermem gerekecek...

Beni bu durumdan kurtarmaya yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkürler...

Düzenleyen TarıkK : 09-06-2011 saat 22:27 Neden: imla
TarıkK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2011, 22:29   #378
Yeni Üye

Evdeki bilgisayardan fotoğrafları yüklemem mümkün olmadı , bu sebeple fotoğrafları sabah ekleyeceğim...İyi geceler.

Eski 10-06-2011, 11:25   #379
Yeni Üye

Fotoğrafları aşağıya ekliyorum...Konu başlığı altında okuduklarımdan dezenfektan + mantar ilacı + çayır tırtılı ilacı uygulamam gerektiğini biliyorum (önerilen ürünlerle tabi ki)...Yalnız son oluşan büyük boyutlu rengi açılan sararmaya doğru giden yerler için kafam karışık...Bunlar gübre yanığımı yoksa mantar ya da tırtılın sebep olduğu bir durummu...Fotoğraflar üzerinden yorum yapacak biri varsa , çok memnun olurum.

Name:  IMG00147-20110610-0725.jpg
Views: 14935
Size:  69.5 KB

Name:  IMG00148-20110610-0725.jpg
Views: 13982
Size:  69.9 KB

Name:  IMG00150-20110610-0726.jpg
Views: 14004
Size:  67.7 KB

Name:  IMG00149-20110610-0725.jpg
Views: 14411
Size:  70.6 KB

Name:  IMG00151-20110610-0726.jpg
Views: 14025
Size:  73.1 KB

Düzenleyen TarıkK : 10-06-2011 saat 12:20 Neden: imla
Eski 11-06-2011, 11:01   #380
Yeni Üye

Benim için daha geç olmadan, fotoğraflara bakıp yorum yapabilecek uzman bir arkadaşımız yokmu ?

Eski 16-06-2011, 21:16   #381
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bu mantar hastalığı. Hemen ilaçlı uygulamalara başlayın. Gece sulaması yapmayın. Sabah sulayın, gün içinde çim kurusun ve geceye kuru girsin.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2011, 09:43   #382
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Bu mantar hastalığı. Hemen ilaçlı uygulamalara başlayın. Gece sulaması yapmayın. Sabah sulayın, gün içinde çim kurusun ve geceye kuru girsin.
Çok teşekkürler Mine Hanım...Dün akşam ilaçlama yaparken kelebeklerin arttığını ve çim aralarında yeşil tırtıllar olduğunu gözlemledim...Hem mantar hem çayır tırtılı ile aynı anda uğraşmam gerekiyor anlaşılan...

Tırtıl için kullanmam gereken "durbsan" ilacından tek sefer uygulamam yeterli olurmu , yoksa bir süre sonra ikinci bir ilaçlama daha yapmalımıyım ?

Eski 17-06-2011, 09:47   #383
Yeni Üye

Bu arada İstanbul'da "Huwasan" dezenfektan temin etmekte zorlanan arkadaşlar için; markanın İstanbul-Trakya bölgesi temsilcisi firmayı Okmeydanı-Perpa ticaret merkezinde buldum...Aşağıda firmanın web sayfası linkini veriyorum , dileyen buradan kolaylıkla temin edebilir.

http://www.megesaglik.com/

Eski 13-07-2011, 22:20   #384
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2008
merhaba,

çimin var mı derdin var kulübüne ben de katıldım.
Bugün hiç bir iş yapmadım.13 sayfanın her bir kelimesini okudum.
çimde görünen bütün hastalıklar bizim çimlerde de var

Bahçem 400m2 civarinda, yeri Antalya , sulama otomatik yapiliyor, kuyusuyu (antalya suyu kireçlidir) m2 ye düşen su miktarını bilmiyorum. Akşam saatlerinde sulama yapiyordum. Sabaha karşı yapmaya karar verdim.
3 çeşit çim kullanıldı. festuca,lolium,bermuda fakat hangi festuca,lolium olduğunu bilmiyorum. Bahçıvan getirdi karışımı. Çimler mayıs 2011 tarihinde yapıldı.
Bir süre sonra resimde de görünen otlar sardı.
Bu duruma gelen çimlerin kurtuluşu olabilir mi?

ferzan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2011, 19:22   #385
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın ferzan, fotoğraflarınız görünmüyor ki yorum yapalım.

Eski 14-07-2011, 19:29   #386
Yeni Üye

Güler hanım merhaba,
Dün çim kulübüne bahçemde ki sorunlarımı yazdim, 13 sayfayı okuğunca sizi merak ettim, en son yaziniz da 1000m2 ye tekrar çim ekme aşamasındaydınız.sonra yazılarınız o bölümde kesilmiş. durum nasıl?
10 senedir bahçemize çim ekme hayali kuruyorduk bu sene yapabildik tabii olmadı..
çimler gidiyor.belki de gitti.çim bölümünde müsait olduğunuzda tecrübelerinizden faydalanmak isterim.
sevgi sağlıkla kalın.

Eski 14-07-2011, 19:31   #387
Yeni Üye

Güler Hanım , size yazarken cevabınızı gördüm, bende açılıyor görünüyor.ne yapmam gerekiyor,sorunu düzeltmem için flickr sitesine yükledim.

Eski 14-07-2011, 20:13   #388
Yeni Üye

çim hastalıkları ile ilgili forumda ki bilgileri bir çizelge altında topladım eksikler var.
maalesef exsel formatında dosya yükleme olanağım yok sanırım.
http://www.filesonic.com/file/144523...ikilacları.odt
bu adrese yükledim. faydası olur sanıyorum.

Dursban etken madde= Chlorpyrifos
Huwasan etken madde= TR50 hidrojen peroksit-kolloid gümüş
Sportak LT/450gr etken madde = saf prochloraz
Benlate %50 etken madde = benomyl
Turf-set etken madde = biyostimulant
M.A.P etken madde = Mono Amonyum Fosfat
olarak araştırdım, bu ilaçlar kaç litre suya karıştırılıyor açıklamaları net değil.
Bu ilaçların etken maddelerini baz alıp, başka firmalardaki muadillerini kullanmam da mahsur var mı?
Akdeniz bölgesine uygun mu?
da/ olarak bir oran verilmiş. sanırım bu oranı kullanılacak m2 ye uygulayıp. Mine hanım ın anlattığı şekilde ilaç püskürttüğümüz tankın içine su koyup kaç m2 yi sulayabiliyorsak bu orana paylaştırmak.
Doğru anlamış mıyım?
sevgi ve sağlıkla kalın.

Eski 14-07-2011, 20:34   #389
Yeni Üye

çimlerin görünüşü

merhaba,
resimleri yüklemeye çalıştım.

Eklenen Resimler

Eski 13-08-2011, 20:11   #390
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2011
çim alanım içinde kurtlanma başladı hatta kurtlar yollara çıkmaya başladı .. yeşil renkli kurtlar var ne yapmalıyım

sezer09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024