agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-12-2011, 21:54   #1
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
Sayın Adalet Yağcı, orkide göbeğinden yeni bir orkide yaratıyor. Böyle bir şey ilk kez görüyorum ve çok sevdim. Evet keikiler dalda oluşur köklenince kesilip ekilirler, minik miniktirler, bu farklı bir mucize bence, nadir görülen bir olay. Emeğinize sağlık. Olgun ve mutlu bir bitki. Mutlu ki, keikiyle falan uğraşmamış; kendini klonlamış. Maşallah dememiz farzdır efendim.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 19:58
SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2011, 20:00   #2
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SerDag Mesajı Göster
sayın Adalet Yağcı, orkide göbeğinden yeni bir orkide yaratıyor. böyle bir şey ilk kez görüyorum ve çok sevdim. evet keikiler dalda oluşur köklenince kesilip ekilirler, minik miniktirler, bu farklı bir mucize bence, nadir görülen bir olay. emeğinize sağlık. olgun ve mutlu bir bitki. mutlu ki, keikiyle falan uğraşmamış; kendini klonlamış. maşallah dememiz farzdır efendim.
Ben de çok şaşırdım sayın SerDag, bu bitkim çok sağlıklıydı, kendisini bir komşuma emanet edip beş ay yalnız bırakmak zorunda kaldım.
Döndüğümde zavallım çürümek üzereydi, üzerindeki onlarca çiçeği açamamış balon şeklinde kalmıştı.

Sayın Ziya Soner hocamıza bitkim için ne yapa bileceğimi sorduğumda bana harcının değişmesi gerektiğini söyledi ve harç gönderdi, sağolsunlar.

Bitkiyi harçtan ayırdığımda kök kısmının sim siyah olduğunu gördüm, neredeyse bir santim kalacak şekilde canlı yere kadar kök budaması yapıp yeni saksısına ve harcına geçirdim.

Epeyce bir zaman kritik devre yaşadık ama şimdi çok iyi, yavrumuz da çok sağlıklı, çiçek sapları da vermeye başladı.

Bu yavruyu altı yedi aydan önce ayıramam her halde, Ziya hocamız da bir görsünler bakalım, yorumunu merak ediyorum.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2011, 15:56   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Ben de çok şaşırdım sayın SerDag, bu bitkim çok sağlıklıydı, kendisini bir komşuma emanet edip beş ay yalnız bırakmak zorunda kaldım.
Döndüğümde zavallım çürümek üzereydi, üzerindeki onlarca çiçeği açamamış balon şeklinde kalmıştı.

Sayın Ziya Soner hocamıza bitkim için ne yapa bileceğimi sorduğumda bana harcının değişmesi gerektiğini söyledi ve harç gönderdi, sağolsunlar.

Bitkiyi harçtan ayırdığımda kök kısmının sim siyah olduğunu gördüm, neredeyse bir santim kalacak şekilde canlı yere kadar kök budaması yapıp yeni saksısına ve harcına geçirdim.

Epeyce bir zaman kritik devre yaşadık ama şimdi çok iyi, yavrumuz da çok sağlıklı, çiçek sapları da vermeye başladı.

Bu yavruyu altı yedi aydan önce ayıramam her halde, Ziya hocamız da bir görsünler bakalım, yorumunu merak ediyorum.
Sayın Adelet Yağcı,
2032 no lu mesajınızın bana yönelik yazılmasını atlamışım özür dilerim.
Şimdi yazdığınız mesajdan anladığım ölmekte olan bir saksınıza yorum yapmışım,harç göndermişim,çiçek sağlıklı bir şekilde kurtulmuş ve 2032 no lu mesajdaki resimdeki bitkiyi oluşturmuş.
Eğer yorumum doğru ise resimdeki bitki son derece sağlıklı bir gelişim içerisinde,hiç elleşmeyin öylece gelişsin ve güzel çiçeklerini versin.
Diğer yapılan yoruma gelince;
Keikiler dalda oluşur fikrine katılıyorum.Köklenince kesilip ekilirler e katılmıyorum.Tutma şansı yok değildir ancak çok azdır.
Şartlarını çok iyi oluşturmak gerekir.
Bu nedenle ELLEŞMEYİN i tekrarlıyorum.Bırakın güzel güzel gelişsinler ve çiçeklerini versinler.
Yukarıdaki yorumum (2032 ile ilgili) yanlış ise belirtin ona göre konuşalım.
En derin saygılarımla

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2011, 20:37   #4
Ağaçsever

Feyzan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ziya Soner Mesajı Göster
Sayın Adelet Yağcı,
2032 no lu mesajınızın bana yönelik yazılmasını atlamışım özür dilerim.
Şimdi yazdığınız mesajdan anladığım ölmekte olan bir saksınıza yorum yapmışım,harç göndermişim,çiçek sağlıklı bir şekilde kurtulmuş ve 2032 no lu mesajdaki resimdeki bitkiyi oluşturmuş.
Eğer yorumum doğru ise resimdeki bitki son derece sağlıklı bir gelişim içerisinde,hiç elleşmeyin öylece gelişsin ve güzel çiçeklerini versin.
Diğer yapılan yoruma gelince;
Keikiler dalda oluşur fikrine katılıyorum.Köklenince kesilip ekilirler e katılmıyorum.Tutma şansı yok değildir ancak çok azdır.
Şartlarını çok iyi oluşturmak gerekir.
Bu nedenle ELLEŞMEYİN i tekrarlıyorum.Bırakın güzel güzel gelişsinler ve çiçeklerini versinler.
Yukarıdaki yorumum (2032 ile ilgili) yanlış ise belirtin ona göre konuşalım.
En derin saygılarımla
Merhaba.
Orkidelerin uzun bir süre kötü koşullar içinde kaldıktan sonra ölmek üzere olduklarını anlayarak (tabii mecazi anlamda) soylarını sürdürmek için yavru verdikleri, bu nedenle keiki meraklısı orkideseverlerin, genellikle büyük yapı marketlerinde bu bitkilere gerekli özen gösterilmediği için yine buralardaki reyonlarda keiki çıkarmaya başlamış bitki bulma şanslarının yüksek olduğu düşüncesi doğru mudur?
Saygılarımla

Düzenleyen Feyzan : 09-12-2011 saat 20:53 Neden: Ekleme
Feyzan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2011, 21:21   #5
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Merhabalar,

Ben de pahalenopsis'in yavrulamasıyla ilgili bir deneyimimi paylasmak isterim. Evde baktığım bitkilerimden iki adedinin son çıkardıkları körpe yaprakları temizlik elemanı marifetiyle kırıldı. 3 er yaprağı kalan sağlıklı bu bitkilere özenle bakmaya devam ettim, biri alttan tek yavru diğeri ise üç yavru birden verdi. Üç yavruyu yeteri kadar köklenme olduktan sonra ana bitkiden ayırdım. Körleşmiş bu bitkiyi saksıdan çıkarıp köklerini temizledikten sonra yeniden yeni harçla tekrar yavru verir düşüncesiyle saksıladım. Çok ilginç ki bu kez yavru yerine çiçek sapı çıkarmaya basladı. Sözün kısası üst yaprak koptu diye phalleri gözden çıkarmayın. İyi bakımla çok daha fazlasını size verebiliyor.

Düzenleyen musk : 10-12-2011 saat 07:10
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2011, 19:47   #6
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feyzan Mesajı Göster
Merhaba.
Orkidelerin uzun bir süre kötü koşullar içinde kaldıktan sonra ölmek üzere olduklarını anlayarak (tabii mecazi anlamda) soylarını sürdürmek için yavru verdikleri, bu nedenle keiki meraklısı orkideseverlerin, genellikle büyük yapı marketlerinde bu bitkilere gerekli özen gösterilmediği için yine buralardaki reyonlarda keiki çıkarmaya başlamış bitki bulma şanslarının yüksek olduğu düşüncesi doğru mudur?
Saygılarımla
Bu düşünce benim düşüncem. Aynı fikirde olan başka arkadaşımız var mı bilmiyorum. Bir orkide gördüm, toprak saksıya ve toprağa dikilmişti. Çiçek sapında tam 5 keiki vardı. Benim 6 yıldan beri 15 den fazla orkidem oldu, hiç bir orkidemde tek bir keiki görmedim. Bu örnekten sonra gördüğüm keiki çıkaran her orkide bu düşüncemi pekiştirdi.

malicetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2011, 21:44   #7
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
keiki oluşumu

Öncelikle her bitkide hastalanıp öleceğini anladığında tüm gücü ile çiçeklenmeye gideceği akademik çevrelerce kabul görmüş bir gerçek.
ancak keiki oluşum şartları çok daha değişik ve böyle bir içgüdü ile bağdaştırılamıyor.

keiki için bundan önce de yazdığım gibi çiçek sapındaki gözü sıcak ve kısmen karanlık bir ortamda bekletin. bir iki hafta kadar.
sora yarı gölge bir yere alın. normal aydınlık, ışık isteklerini altında bir yere.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2011, 18:26   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Sevgili Praecox,
HOŞ GELDİN,ÇOK MUTLU OLDUM,
Saygılarımla

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2011, 23:12   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Galeri: 2
Sayın Praecox,

Aranızda yeniyim ama en merak ettiğim kişilerden bir tanesiydiniz.Forumda tekrar aktif olmanız mtululuk verici.Ayrıca şahsen de tanışmak ta ayrı bir zevkti.Bilgilerinizden yararlanmak oldukça değerli.

Bu arada Nepenthes Miranda yı uyarılarınıza rağmen aldım

Tekrar hoş geldiniz.

B.Unver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024