agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni303Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-10-2015, 23:04   #361
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2015
Arkadaşlar sphagnum yosunu nu ve keiki hormonu nu bulamıyorum bursadan. Yardım edecek varmı acaba

engindokur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2015, 23:07   #362
Yeni Üye

Arkadaşlar budadıdığımız orkidenin kesik olan tarafını atmaya Kıyamadım belki yavru verir diye ve bu yüzden de kesik olan dalın alt tarafina ağaç yosunu sarıp bağladım ve vilmorin marka vitamin li suya koyup yarım litrelik su sitesinin içine koydum bakalım ne olacak. Acaba başka garanti yöntem bile varmı acaba.

Eski 16-10-2015, 16:27   #363
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Sayın engindokur.
ben sphangium yosunu ve keiki hormununu yurtdışı sitelerinden almıştım. keiki hormonu işe yarıyor ama yüzde yüz başarılı olamadım (yeterli şartları oluşturamadığımı düşünüyorum)
Budadığınız orkidenin kök verip çiçekleneceğini düşünmüyorum.yine de başarılar.

engindokur beğendi.
casperia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2015, 09:30   #364
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Bizim küçük sebo kardeşimiz paylaşmış bunu.
Ne bakım ister, ne gübreleme, ne de ilaç

Name:  Çatıda orkide.jpg
Views: 6372
Size:  63.8 KB

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2015, 20:14   #365
Yeni Üye

Genta marka humuslu orkide toprağı nasıldır acaba

Eski 19-10-2015, 23:34   #366
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2011
merhaba herkese. anneme hediye almıştım bu orkideyi. geçen sene ilk budamayı işaretli ve zaten belli olan yerden ikinci boğumun bir kaç cm üzerinden yaptık. bu sene nereden yapmalıyız budamasını bilemedik. işaretlediğim 1. noktadan mı, 2. noktadan mı yapmalıyız? ya da başka bi yerden mi yapılmalı.

Eklenen Resimler

gulactikiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2015, 00:24   #367
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulactikiz Mesajı Göster
merhaba herkese. anneme hediye almıştım bu orkideyi. geçen sene ilk budamayı işaretli ve zaten belli olan yerden ikinci boğumun bir kaç cm üzerinden yaptık. bu sene nereden yapmalıyız budamasını bilemedik. işaretlediğim 1. noktadan mı, 2. noktadan mı yapmalıyız? ya da başka bi yerden mi yapılmalı.
Orkide dali kurumadigi surece budanmaz (budamak terimi zaten yanlis) kurumaya baslamisa bir goz geriye gidilir goz kalacak sekilde kesilir.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2015, 18:28   #368
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2015
Merhaba
Benim orkidemin 2 yıldır dalı uzamıyor. Kökleri gayet sağlıklı. Dal çıkması için ne yapabilirim lütfen yardımcı olurmusunuz.

Eklenen Resimler

Selen- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2015, 13:27   #369
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selen- Mesajı Göster
Merhaba
Benim orkidemin 2 yıldır dalı uzamıyor. Kökleri gayet sağlıklı. Dal çıkması için ne yapabilirim lütfen yardımcı olurmusunuz.
Merhaba
Resimlerde Orkidenizin alt yapraklarını kopardığınız görülüyor.Alt yapraklar iyice sarardıklarında zaten hafifçe çekmeyle koparlar yaprakları bunun dışında koparmamanızı öneririm.
Orkidenizin yeniden çiçek sapı çıkartması için,
1- muntazam şekilde gübre uygulamalı ve aşırı sulama yapılmamalı
2-yapraklara akşamları sü püskürtmelisiniz
3- akşamları hafif esinti almasını sağlamalısınız
4- ortam sıcaklığının da 16-20 arasında hatta biraz daha düşük olmasını sağlamanız gerekir.
Kısacası iyi bir bakım yapmanız şart. forum sayfalarında aklınıza takılan çoğu soruya cevap bulabilirsiniz.
Orkidelere uygulayacağınız gübrenin npk oranları dengeli olmalıdır 20-20-20, 10-10-10 gibi olmalıdır bu oranlar gübre ambalajları üzerinde yazar buna uygun bir gübre ile 2 haftada bir gübreleme yapın.Bunlara ilaveten ambalajlarında +me yazanlar daha güzel olur.Yapraklar üzerindeki tozları ıslak bezle silin.
Siz orkidenize özen ve itina gösterirseniz o da bunun ödülünü mutlaka size verecektir.
Bol çiçekli günler dileklerimle...

Düzenleyen mühendis57 : 03-11-2015 saat 14:19
mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2015, 19:49   #370
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2013
En iyi kalite New Zealand sphagnum moss'u cambahce@gmail.com'dan temin edebilirsiniz. Keiki ve koklendirme hormonu da ellerinde var.

gubi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2015, 16:48   #371
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2015
Herkese kolay gelsin orkidemin topraginda pamukcuk olusumu oldu degisturdim temizledim tekrardan olusum basladi kurtulamiyorum ne yapmam lazim lutfen yardim

k2ratas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2015, 17:07   #372
Yeni Üye

Bu nedir ayrica arkadaslar

Eklenen Resimler

mühendis57 beğendi.
Eski 17-11-2015, 17:09   #373
Yeni Üye

Ve bu nedir

Eklenen Resimler

Eski 18-11-2015, 09:40   #374
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k2ratas Mesajı Göster
Ve bu nedir
Merhaba
orkide harcınızda oluşan olumsuzluklar için öncelikle saksı harcınızı dezenfekte edin.Bunu ben şöyle yapıyorum önce eski bir tencere içerisinde çam kabuklarını kaynatıyorum soğuyunca da suyunu süzüp poşete koyup buzdolabının depfreze bölmesine alıp 5-6 saat tutuyorum.Siz de böyle yapabilirsiniz.
Ayrıca orkidenizin tüm kök ve gövde aksamını su altında yıkamanız gerek fakat klorlu şebeke suyu kullanmamanız gerek.
Kök ve yaprakların çürüklerini kesin,yaprakları ıslak bez ile silin.
sonra tekrar orkidenizi çok derin olmayacak şekilde dikin.
sulama düzenine dikkat edin.geceleri 2-3 saat hafif esinti almasını sağlayın.
Kolay gelsin...

Eski 18-11-2015, 09:42   #375
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k2ratas Mesajı Göster
Bu nedir ayrica arkadaslar
Çıkan çiçek dalı gibi görünüyo ama biraz daha büyüyünce tam belli olur

Eski 22-11-2015, 00:20   #376
Yeni Üye

Berk.bil's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2015
Orkidenin ortasından dal çıkması

Herkese iyi geceler yeni üye oldum bugün bir orkide aldım tam ortasından çiçek dalı çıkmış böyle bir orkideniz varmı yaprak vermez dal keiki verir belki yoksa ölür dediler deneyimli olanlar bilgi verirmisiniz?

Berk.bil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2015, 13:49   #377
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2015
merhaba, orkidem dalından yavru vermişti.. Ayırmak için kökleri yeterince uzasın diye beklerken yavrudan iki tane çiçek dalı verdi. Şimdi yavruyu kesip ayırsam çıkan iki dalı yeterince besleyebilir mi? Yoksa bu şekilde bırakıp çiçeklenme sonunda mı ayırmalıyım?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

leylacan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2015, 15:25   #378
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi leylacan Mesajı Göster
merhaba, orkidem dalından yavru vermişti.. Ayırmak için kökleri yeterince uzasın diye beklerken yavrudan iki tane çiçek dalı verdi. Şimdi yavruyu kesip ayırsam çıkan iki dalı yeterince besleyebilir mi? Yoksa bu şekilde bırakıp çiçeklenme sonunda mı ayırmalıyım?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
Merhaba
Bence çiçek dalını kesin bir süre sonra da ana bitkiden ayırın yavru bitkiniz kökleri geliştirmeye çalışsın.O köklerle çiçek dalını beslemesi zor gibi.

EAkpınar beğendi.
Eski 21-12-2015, 12:31   #379
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
kök kısmından bir kök alıp çoğaltmak gibi bir şansımz hic yok galiba.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2015, 10:59   #380
Yeni Üye

elif_akbalik's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2015
Wink

merhabalar. 1 yıldır yaprak çıkıyordu sap çıkmıyordu. şimdi kök kısmında bir şey çıktı. sizce bunlar yeni kök filizleri mi yoksa sap mı? Name:  adsız 2.jpg
Views: 5164
Size:  72.0 KB

elif_akbalik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2016, 09:11   #381
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2016
Benim iki orkidem var 1 tanesi çok neşeli ve yaprakları canlıydı ama bir gece soğuk odada unutmuşum yaprakları morardı ne yapabilirim acaba diğeride yaprakları puruştu ve yapraklarının orta kısımları sarardı ona ne yapabilirim fotoğraf yükleyemedim

Ümran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2016, 10:03   #382
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ümran Mesajı Göster
Benim iki orkidem var 1 tanesi çok neşeli ve yaprakları canlıydı ama bir gece soğuk odada unutmuşum yaprakları morardı ne yapabilirim acaba diğeride yaprakları puruştu ve yapraklarının orta kısımları sarardı ona ne yapabilirim fotoğraf yükleyemedim
Merhaba,
soğuktan dolayı eğer zarar gördüyse çok fazla yapacağınız birşey yok bir süre kendi haline bırakın gövde ve yapraklarda canlı kısımlar varsa kendini toparlar.

Eski 10-03-2016, 23:02   #383
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Merhaba..Ben de aranıza yeni katıldım ve kendi tecrübelerimi de sizinle paylaşmak istiyorum.
Orkideler bence en güzel yetiştirilecek ev bitkisi..Neden derseniz çiçek açtılar mı çiçekleri çok uzun süre dayanıyor ve fazla bir bakım istemiyorlar,biraz ışık almaları ve çok az sulamak yeterli...Kesinlikle alttaki tabağında su birikmeyecek..Biraz ışık görmeleri, çiçek açmaları için yeterli..Burada ,forumda dikkatimi çeken ;herkes orkidelere aşırı kompleks bitkilermiş gibi yaklaşıp,durumu, işi ve bakımı çok zorlaştırıyorlar.Oysa durum böyle değil ve burada size orkidelerle ilgili çok önemli bir tüyo vereceğim.Aslında ;orkideyi çiçek açtırmanın sırrını açıklayacağım.Böylece orkideniz çiçeksiz kalmayacak.. Zaten en önemli hususta bu olsa gerek..Orkideyi orkide yapan çiçeği..Bence bu kadar kompleks davranışlara hiç gerek yok...
Ben bir tıp doktoruyum.Cerrahım..Ve şimdi kendi bulduğum sırrı size açıklayayım:Orkideye her su verdiğinizde toprağına B vitaminleri içeren bir vitamin hapı koymanız (insanların kullandığı B komleks vitaminlerinden) yeterli.Böylece orkideniz hiç çiçeksiz kalmayacak ve oldukça da sağlıklı olacaktır.pAHALI vİLMORİNLERE,gENTALARA VS. HİÇ Mİ HİÇ GEREK YOK.Sadece B vitamini o kadar..Siz de böylece, güzel orkidelerinizin keyfini çıkartacaksınız.2 yılda bir de orkidenin toprağını değiştirmeyi unutmayın lütfen...Su verirken dikkat! Fazla sulamayın, kesinlikle tabağında sulu bırakmayın..
Herkese; bol çiçekli orkideleriyle güzel günler dilerim..

Gardenias Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2016, 23:05   #384
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Orkideye 10 günde bir su vermek genelde yeterli oluyor.Bu kadar zahmetsiz ve bir o kadar da muhteşem çiçekleriyle ihtişamlı olan bir ev çiçeği gördünüz mü siz?

Eski 11-03-2016, 08:59   #385
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gardenias Mesajı Göster
Ben bir tıp doktoruyum.Cerrahım..Ve şimdi kendi bulduğum sırrı size açıklayayım:Orkideye her su verdiğinizde toprağına B vitaminleri içeren bir vitamin hapı koymanız (insanların kullandığı B komleks vitaminlerinden) yeterli.Böylece orkideniz hiç çiçeksiz kalmayacak ve oldukça da sağlıklı olacaktır.pAHALI vİLMORİNLERE,gENTALARA VS. HİÇ Mİ HİÇ GEREK YOK.Sadece B vitamini o kadar..Siz de böylece, güzel orkidelerinizin keyfini çıkartacaksınız.2 yılda bir de orkidenin toprağını değiştirmeyi unutmayın lütfen...Su verirken dikkat! Fazla sulamayın, kesinlikle tabağında sulu bırakmayın..
Vitamin tabletleri -genelde- koruyucu filmle kaplı olduklarından eriyip toprağa karışmaları problem olacak, tabletler ezilip mi konuyor? Tablet içeriği suda eriyince karşılaşılacak o kötü koku nasıl çözülüyor? Tabletlerin faydasını kontrollü bir deney ile mi tespit ettiniz? Musluktan akan suyunuza bir yerlerden nitrat ve fosfat karışıyor olmasın -ki ben tıp doktoru değilim, bu durumun sakıncalarını benden iyi bilirsiniz.

Öte yandan sağlıklı insanlardan farklı olarak sağlıklı bitkilerin kendi B vitaminlerini ürettikleri yazıyor birçok yerde. Tohumdan orkide için bir vitamin karışımına ihtiyaç olacaktır ama bunun da konumuzla çok ilgisi yok.

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2016, 13:26   #386
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gardenias Mesajı Göster
Merhaba..Ben de aranıza yeni katıldım ve kendi tecrübelerimi de sizinle paylaşmak istiyorum.
Orkideler bence en güzel yetiştirilecek ev bitkisi..Neden derseniz çiçek açtılar mı çiçekleri çok uzun süre dayanıyor ve fazla bir bakım istemiyorlar,biraz ışık almaları ve çok az sulamak yeterli...Kesinlikle alttaki tabağında su birikmeyecek..Biraz ışık görmeleri, çiçek açmaları için yeterli..Burada ,forumda dikkatimi çeken ;herkes orkidelere aşırı kompleks bitkilermiş gibi yaklaşıp,durumu, işi ve bakımı çok zorlaştırıyorlar.Oysa durum böyle değil ve burada size orkidelerle ilgili çok önemli bir tüyo vereceğim.Aslında ;orkideyi çiçek açtırmanın sırrını açıklayacağım.Böylece orkideniz çiçeksiz kalmayacak.. Zaten en önemli hususta bu olsa gerek..Orkideyi orkide yapan çiçeği..Bence bu kadar kompleks davranışlara hiç gerek yok...
Sayın Gardenias,
Doku kültürü yaptığımızda besin ortamına 10mg/l thiamin + 0,5 mg/l Nicotinic acid + 0,5 mg/l pyridoxine.HCl ilave ediyoruz. Steril ortamda bitkiler için çok yararlı. Ama, B vitaminlerini bitkiler kadar küfler ve bakteriler de çok seviyor. B vitamini verdiğinizde bu rakip mikroorganizmaları bertaraf edecek maddeler de veriyor musunuz?

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2016, 14:44   #387
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elif_akbalik Mesajı Göster
merhabalar. 1 yıldır yaprak çıkıyordu sap çıkmıyordu. şimdi kök kısmında bir şey çıktı. sizce bunlar yeni kök filizleri mi yoksa sap mı? Eklenti 589811
Yukarıya doğru gelişen çiçek sürgünü, destek çubuğunun yanından görünen ise kök.

Eski 11-03-2016, 16:23   #388
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Özellikle B12 vitamini de içeren BenexolB12 veya Bemix tablet veya B vitamini içeren ampul ve damlalar da dahil olmak üzere; hepsinde ilacı koyup sonra sulama yapınca , bütün orkideler istisnasız, belirli bir müddet sonra -hiç açmayan orkide dahi- tomurcuğa yatıyor ve sonra çiçek açıyorlar.Çiçekleri de çok uzun ömürlü olduğundan ,orkide şenliği başlıyor.Orkidenin çiçek açma sırrı bu: her sulama öncesi B vitaminleri komplexi verip ardından sulama yapmak.İstisnasız bütün orkideler buna çiçeklenerek yanıt veriyorlar.Ancak orkidenin toparlanıp, tomurcuğa yatıp, çiçek açması tabii ki zaman alıyor.(Günü geçmiş B vitaminleriniz varsa atmayın orkideye verin..)
Bunun haricinde orkideler biraz ışık alan bir yerde olmalı..Hava akımlarından etkilenmemeli...(Örneğin klima karşısındaysa orkideler ve çiçekleri bozuluyorlar) Bir de orkideler suyu pek sevmiyorlar.Çok sulamamalı,kesinlikle tabağında, yanlışlıkla da olsa, su birikmemeli..Yerlerini de çok fazla değiştirmeyin..
B vitaminlerinin toprakta küf yaptığını hiç görmedim.Orkide yalnız çiçek açmakla kalmıyor,yaprakları da sağlıklı oluyor gördüğüm kadarıyla..B komplex vitaminlerini mutlaka deneyin, orkidelerinizin çiçeksiz kalmadığını göreceksiniz...
Bir de forumda, sularken yapraklarına su değdirmeyin denmiş; ama benim tecrübem yaprakların tam çıkış yerine azıcık su koyduğunuzda zaten o suyu hemen çekiyor ve bunu sürekli diyelim ki gün aşırı veya hergün çok az miktarda su ile yaptığınızda, bu orkide hemen orta kısmından çok kısa sürede yeni bir yaprak vererek ,bu yaprakların göbek kısmına az su koymanıza-bir nevi yapraklarının göbeğine banyo yaptırmanıza- güzel bir şekilde cevap veriyor.Orkidenin de ne kadar çok yaprağı olursa o kadar çok çiçek açıyor.Bu;yaprakların çıkış yerinin ortasına su koyma uygulamasını hangi orkidede yaptıysam hemen hepsi yeni yavru yaprak vererek cevap verdi.Yaprak çıkış yerlerinin ortasına enjektörle veya tatlı kaşığıyla azıcık su koymanız hoşlarına gidiyor, hemen yeni yaprak oluşumunu sağlıyor bu ...
Bu uygulamaları ;muayenehanem başka bir adresteyken ,yani başka bir su şebekesinden su alırken de yaptım.Yeni muayenhanede de..Hepsinde aynı sonuç...; B vitamini sonrası hepsi -su şebekesinden, yani muhtemel azot ve nitrat sızıntısından bağımsız olarak -sağlıklarına kavuşup kısa sürede çiçek açıyorlar.
Önceden orkidelere fosfor da vermiştim çiçek açmaları için.(MAP)-Mono Amonyum Phosfatı toprağına tuz gibi ekmiştim.Bunu sevmiyorlar.Bu yüzden 2-3 orkideyi kaybettim.
Çiçek açmaları fosforla alakasız.Magnesium Sülfat(Epsom Salt-İngiliz Tuzu) denedim.Gene, bu kadar başarılı değil.Ama orkidenin çiçek açma sırrı ; her sulamadan önce onlara B komplex vitamin vermekten geçiyor.Tabletin toprakta kalması hiç bir sıkıntı oluşturmuyor.Ayrıca bir mikrop öldürücü veya başka bir uygulama yapmıyorum.
Diğer çiçekler için de kemdimce bulduğum ve garantili çiçek açtırma yöntemleri var.Onları da sırası geldikçe ilgili forumlara yazarım inşaallah..
Güzel çiçekli orkidelerinizle, güzel geçireceğiniz günler dilerim..

İlknur ve BKLMZ beğendi.
Eski 11-03-2016, 17:28   #389
Ağaç Dostu

Yaprakların tam çıkış yerine su gelmesin denilmesinin sebebi "Taç Çürümesi" denilen hastalıktan korunma içindir. Bu bölge özellikle kuru tutulması gereken kısımdır. Patojen burada çimlenir ve bitkiyi öldürür. Tuz eker gibi fosfor vermek çok fazla olur. 25-50 ppm fosfor yeterli. Bu da bir litre suda 92-185mg/l monoamonyum fosfata tekabül ediyor. Ve çiçeklenmeyle ilgili önemli nokta şu: Bütün koşulları sağlasanız bile bitkinin çiçeklenmesi için sıcaklığı 17-18 dercede tutmanız gerekiyor. Oda sıcaklığı şartlarında uyur gözlerden çiçek yerine "Keiki" denilen yavru orkide gelişimi olur. Ayrıntılı bilgi için: http://www.hrt.msu.edu/faculty/Runkl...sis_Part_2.pdf
http://www.hrt.msu.edu/faculty/Runkl...sis_Part_3.pdf

Eski 11-03-2016, 18:04   #390
Ağaçsever

nebil1505's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2014
Orkidem 2 yıldır ç
çek açmıyor neden acaba?

nebil1505 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024