agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni303Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-03-2008, 19:46   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-03-2008
Ben beceremiyorum sanırım aslında praecox için göndermiştim ben bu fotoğrafları ama umarım dikkatini çeker..

Quilla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2008, 21:07   #62
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Sayın Quilla,

özel mesajınızı izniniz olursa burda da yayınlayıp orkideniz hakkındaki cevapları vermeye çalışayım,
Alıntı:
Bir orkidem var. Benim için çok değerli ama sanırım ölüyor..fotoğraflarını gönderiyorum gerçi çok kaliteli değil fotoğraflar ama yine de yardımcı olabileceğinizi umuyorum.Geçen yıl çiçek veren dalları kuruyor,toplam 3 dalı var birtanesi 15 gün kadar önce tomurcuklandı. tomurcuk verdi biri açtı diğerleri düştü şimdi solmak üzere bir çiçek ve bir tomurcuk kaldı.Çiçeğin olduğu dal da sararmaya başladı.Yeşil yapraklarda kurumaya benzer birşeyler var bir de sararma sanki çürüyor gibi..Annem geçen gün biraz fazla sulamış tabaktaki suyu boşalttım saksıyı süzülmeye bıraktım.Saksı şeffaf ve hiç değişmedi.Kökler hala yeşil,göbekte bir sorun yok gibi.Sanki daha çok dış etkenler (sıcaklık nem sulama gibi) nedeniyle bu hale gelmiş gibi.Dallara budama gerekir mi? Yoksa gövdeden mi budamak gerek?Toprağını değiştirmek gerekir mi? Ben her ihtimale karşı özel topraklarından sipariş ettim.Bir de sular kireçli ve ben şebeke suyu kullanıyordum,bunun köklerde tuzlanma yapabileceğini yazmışsınız bunun çözümü nedir? Bu budama işini ben hiç anlamadım, daha net bir şekilde anlatabilirseniz sevinirim.Bir de bu orkidenin türü ne acaba? Şimdiden teşekkür ederim.
ancak resimlerden bir şeyler seçebilmek mümkün değil.
Asıl sorunun ne olduğunu da tam anlıyabilmiş değilim. Bitkinin resimleri çok karanlık.

Kuruyan çiçek dallarını (yani geçen seneden kalanları) dibinden kesin. yeni çiçeklerini dökmüş olanları 1/3 boyunda geriye doğru budayın. Orkideniz bir Phalaenopsis türü. İlgili başlığı okuyun.

Düzenleyen praecox : 04-03-2008 saat 09:36
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 15:51   #63
Yeni Üye

sehan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Gülsen Hanım hoşgeldiniz,
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2595 başlığına da bir uğrar mısınız, böylece biyologlar dışındaki arkadaşlarımız da sizi tanıma ve bilgilerinizden yararlanma şansı bulurlar
bende yeni üyeyim sorulari nereden sormam gerekiyor.cevaplarmisiniz ben Kübra sahin

sehan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 17:01   #64
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Sevgili kübra sahin, imzamdaki Forum Kullanma Kılavuzu linkini tıklarsanız size forum kullanımı ile ilgili yardımı olacak bilgilere ulaşabilirsiniz.

Aramıza hoşgeldiniz.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2008, 12:20   #65
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Galeri: 2
merhaba orkide severler,
evdeki zavallı orkidemi yaşatmak için uzun uzun bu bölümü okudum. Herkese teşekkür ederim.
Benim de bir katkım olsun istedim. Geçen hafta istanbul bauhaus ta orkide toprağı, sıvı orkide gübresi ve orkide saksısı buldum. Orkide saksıları (pleksi) şeffaf, kare ve yuvarlak. Toprak ağaç kabuğundan çok torf içeriyor gibi bu yüzden mevcut ağaç kabuklarımı da içine karıştırdım.
Arayanlara duyurulur.

Phin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2008, 22:37   #66
Ağaçsever

dilekagaci's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2008
evinde yetiştirip büyütenlere helal olsun demek isterim...ne kadar ugrassam da 3 orkideyi ne yazık ki öldürdüm...ev de çok zor, seradan özel besin sıvısı bile aldım...ne yaptıysam olmadı. nemli ortam olur diye mutfakta bile baktım. ıhhh

bence çok zor istanbul da kaloriferli evde yetiştirmek...sonuçta uzak dogu bitkisi ve dogal nem istiyor...seralarda yetişir zaten nem yapma makineleri var..
ama evde yapamadım ((

dilekagaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2008, 19:53   #67
Ağaçsever

gül deniz's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2007
merhaba arkadaşlar ben menekşelerden sonra orkidelere de merak sardım.Bugün bir orkide aldım.Ama orkide konusunda bir bilgiye sahip değilim.aldığım orkidenin köklerinden biri saksı altındaki deliklerden dışarı çıkmış.bu normalmi?değilse ne yapmalıyım.Çok pahalı bir çiçek olduğunu duymuştum.20 ytl ye aldım.(çokta pahalı değilmiş sevindim)

violet19 beğendi.
gül deniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2008, 17:10   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Merhabalar benim orkidem bu yaz sadece 3 tane cicek acti, birtane tomurcuk var ama 1 aydir büyüyemedi sanirim büyümeyecek. Ayrica kökleri de saksinin disina tasmis durumdalar. Ne yapmaliyim bilen var mi?

Banyoya koymayi deneseniz. Nemli bir ortam. Isik icinde masa lambasi veya tepeden gelebilecek bir lamba ayarlayabilirsiniz. Bildigim kadariyla yagmur suyu vermek gerekiyor. Ayrica suyun soguk olmamasina dikkat etmekl lazim. **** yapraklarina su püskürtmeyi deneyin. Orkidenizin kurtulmasi dilegi ile.....

Arkadaslar merhaba. Ben orkidemin disariya tasmis köklerini neyapabilirim bilmiyorum. Bu hali normalmi? Bilen biri varsa bana yardim eder mi? Tesekkürler.

Düzenleyen praecox : 19-05-2008 saat 10:24 Neden: ardışık mesaj
arzupa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2008, 10:24   #69
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arzupa Mesajı Göster
Ben orkidemin disariya tasmis köklerini neyapabilirim bilmiyorum. Bu hali normalmi?
Orkideler başlığını bir güzel inceleyin veya okuyun. Göreceksiniz ki bir miktar köklerin substrat dışına çıkması doğaldır. Ancak gereğinden fazla dışa taşma varsa bitkiyi yeniden bir saksıya ve yeni bir saksı harcına kök budaması yaparak dikimi gerekebilir.

Eski 19-05-2008, 10:39   #70
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dilekagaci Mesajı Göster
evinde yetiştirip büyütenlere helal olsun demek isterim...ne kadar ugrassam da 3 orkideyi ne yazık ki öldürdüm...ev de çok zor, seradan özel besin sıvısı bile aldım...ne yaptıysam olmadı. nemli ortam olur diye mutfakta bile baktım. ıhhh

bence çok zor istanbul da kaloriferli evde yetiştirmek...sonuçta uzak dogu bitkisi ve dogal nem istiyor...seralarda yetişir zaten nem yapma makineleri var..
ama evde yapamadım ((
Bu konuda son yıllarda oluşan şüphelerim bir dizi dış kaynaklı bilgilerle kesinlik kazandı. Şöyle ki...

Phalaenopsisler bilindiği üzere çok ucuzladılar. nerde ise 10 TL ye düzgün görünümlü bir bitki almak mümkün. Ancak bu bitkileri bu fiyatlara mal edebilmek için bilgisayar kontrollü optimum düzeyde ortamlarda en uygun gübreleme metodları ile alel acele bu boya büyütülmektedir. Çiçeklerin satışından sonra herşey 1 **** 2 sene boyunca gelişimi normalmış gibi devam etse de, birden birkaç yaprağı birden sararıp çökebilmektedir. Bunu bir tür dopingli bir sporcuya benzetebiliriz. yarışma bitip de (yani bitkinin satışı olduktan sonra) rahata erdiği zaman birden methabolizma kolapsa uğrayıp kalp krizinden ölmeleri gibi.
Bu ucuza alınan bitkilerin bu şekilde devamlı ölmeleri bu bilgiler ışığında normaldır.
Bu bitkileri kurtarmak amacı ile çiçekleri uygun bir zamanda örneğin bahar aylarında dibinden kesip ciddi bir azot takviyesi ile bir müddet bakımı gerektirmektedir. yeniden oluşan her tür çiçek filizlerini bu zaman zarfında kesilmesi gereklidir. Burada benim uyguladığım bir yöntem % 0,2'lik üre, yani binde ikilik (yani bir litre suya 2 gram üre) ile yaprak gübrelemesi kürü yapmaktır.
Yoksa bundan evvelde yazdığım gibi yapımarketlerden çok ucuza alınan bu phal.ler er **** geç ( en geç2 yıl sonra) ölmeye mahkümdurlar. Bir tür ölüme programlanmışlar gibi.

Eski 19-05-2008, 11:23   #71
Ağaçsever

karaefsun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2008
Orkide gelişimi için uygun olan gübre markası verebilirmisiniz?

Düzenleyen praecox : 19-05-2008 saat 12:11 Neden: İMLA...!!
karaefsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2008, 09:24   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2008
arkadaşlar benim phalaenopsis cinsi orkidelerim var biri 4 dal çiçek verdi diğeri ise tek dal çiçek verdi. gübre **** vitamin tarzı şeyler kullanmıyorum sadece içme suyu kullanıyorum haftada 1 kez oda yarım çay bardağı diyebileceğim şekilde. benim öğrenmek istediğim ben bu orkidelerimden üretim yapabilirmiyim yapılabilrse nasıl yapabilirim bilgi istiyorum özelliklede resimli anlatılırsa sevinirim. 2. senem orkide sahipliğinde

helboy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2008, 09:48   #73
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Orkide üretimini çok düşünmeyin, hele ilk başta. Uzmanlık isteyecek kadar karmaşık bir süreç.
Belki yumrular ayrılarak çoğaltma olabilir. Onun için de aceleci olmayın. Orkide başlıklarını bir gözden geçirin.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2008, 10:18   #74
Kaybettik...

praecox's Avatar

bu, bu ve şu başlıkları inceleyin.

Eski 25-07-2008, 12:35   #75
Kaybettik...

praecox's Avatar

Bu baştan sona okumanızı salık verirm. tüm sorularınıza cevapları bulacaksınız.

Türkçe yazım kurallarına, noktalama, cümle yapısına özen göstermenizi de rica edeceğim.

Eski 01-08-2008, 17:11   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2008
Sn praecox,orkidem tüm çiçeklerini döktü yalnız bir tane çiçeği kaldı ancak sanırım oda düşmek üzere boynu büküldü,toplam 5 yaprağından birisi tamamen bir diğerininde bir parçası kurudu.
Bu durumda ne yapmalıyım.Bilgilendirirseniz çok sevinirim

sozosozo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2008, 17:28   #77
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sozosozo Mesajı Göster
Sn praecox,orkidem tüm çiçeklerini döktü yalnız bir tane çiçeği kaldı ancak sanırım oda düşmek üzere boynu büküldü,toplam 5 yaprağından birisi tamamen bir diğerininde bir parçası kurudu.
Bu durumda ne yapmalıyım.Bilgilendirirseniz çok sevinirim
Resim ekleme imkanınız varsa daha kesin bir şeyler söylenebilir. Forumda bu gibi durumlar resmedilip sorulmuş vede cevaplanmıştır. Ordaki resimlerden sizinkine uygun bir duruma da link verirseniz, gerçi yapılması gerekenler cevapları da müteakip mesajlarda bulursunuz ama ... yine de bakalım...

Çiçeklerinin dökülmesi de doğal olduğunu ancak çiçeklenme süresinin kısalığı sorun teşkil eder, yeterki dışardan alınmayıp evde açtırılmış olunsa çiçeklenme süresi daha doğru ölçülebilir.
Eski yaprakların da bir süre sonra sararıp kendiliğinden düşmeleri doğal. Phalaeopsis her 4 - 6 ayda bir yaprak açar. bu sürelerde miadı dolmuşlarını döker.

Saygılar

Eski 13-10-2008, 16:07   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2008
Komşumun bıraktığı orkideler

Merhaba,
Karşı komşum taşınırken uzun süredir çiçek açtıramadığı ve artık pes ettiği orkideleri bana bıraktı. Daha önceden Afrika menekşesi ile arası iyi, Gardenya ile kötü maceraları olan ben, panik içinde internette çareler aramaya başladım ve forumunuzla tanışıp üye oldum. Üzerlerinde çiçek olmadığı için türleri nedir hiçbir bilgim yok. Dün bir tanesinin artık saksısı kuruduğu için daldırıp çıkararak bir sulama yaptım ve salonumda güneş almayan aydınlık bir yere koydum.Bir tanesinin resmini mesaja eklemek istedim çünkü gerçekten neyin yanlış gittiğini ve şu andan itibarende ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Dallardan uzanmış açık yeşil uzantılar var ve yaprakları biraz koyu renk gibi. Yardımınızı rica ediyorum, ters giden birşeyler var gibi ama umarım çiçeklere birşey olmadan çözüm bulabilirim.Teşekkürler

Eklenen Resimler

berenice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2008, 16:27   #79
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın berenice,

şimdilik hakkikatende ters giden bir durum yok bilakis herşey gereğinden fazla yolunda.
Çoğu arkadaşların yapmak isteyip de olmıyan şey sizde olmuş. Keiki tabir etiğimiz yavrular oluşmuş.
Orkideniz bir Phalaenopsis sp. si. Çiçek açmaması çok doğal zira yavrularını büyütmekle meşgul. Hemen ayırıp yavruları başka bir saksıya dikin.
Ayırma işlemi saksı harçları ve Phal.lerin bakımı hakkında forumumuzda çok geniş bilgiler mevcut.

Paniklemeden ilgili başlıkları baştan sona okuyun.

Saygılarımla

Eski 24-10-2008, 01:11   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2008
çok teşekkür ederim, verdiğiniz bilgilere göre hareket edeceğim.

berenice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2009, 13:16   #81
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-07-2008
*** arkadaşlar benim de bir orkidem var (phalanopsi) ilk defa bir orkide çiçeğim oldu yazdıklarınızı okudu. kafama takılan şu çiçekciden aldığımız zaman saksısında az denecek kadar toprak vardı . Görünürde hep bir kök yığılması. Sonra rüzgardan yere düştü. Saksısı kırılınca ben onu hazır toprak karışımlı bir saksıya yerleştirdim bu arada çiçekleride gitti. Üst kısımdan onları çiçecinin dediği gibi kestim ve çıplak iki sapı kaldı. Altta ise iki geniş yaprak korkumdan az az su veriyorum . Doğru yoldamıyım sizce. Yaşatmak istiyorum.

Feza Sanıvar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2009, 13:57   #82
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feza Sanıvar Mesajı Göster
... Saksısı kırılınca ben onu hazır toprak karışımlı bir saksıya yerleştirdim bu arada çiçekleride gitti.
Hazır toprak tanımı altında neyi kastetiğinize bağlı.
Nedir bu hazır toprak? Hazır orkideler için karışık toprak mı?
Orkidelerin saksı substratı "toprağı" saksı harcı karışımları çok konuşuldu.

Eski 19-03-2009, 14:03   #83
Ağaçsever

Hazır toprak derken şu çiçekcilerde satılan paketlenmiş topraktan. İçeriğinde neler var gerçekten bakmadım.

Eski 19-03-2009, 14:19   #84
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Hazır toprak derken şu çiçekcilerde satılan paketlenmiş topraktan. İçeriğinde neler var gerçekten bakmadım.
Benim fikrimi soruyorsanız...

SÖKÜN hemen SÖKÜN...

uygun bir saksı harcına dikin.
% 60 Çam ağacı kabuğu
% 30 sphagnum yosunu
% 10 mangal kömürü

veya
% 80 Çam ağacı kabuğu
% 10 perlit, vermiculite veya oasis olmadı sünger kırıntıları
% 10 mangal kömürü

Saksı altına 1-2cm kadar styropor kırıntıları ile drenajı sağlamayı da ihmal etmeyin.

Eski 20-03-2009, 07:47   #85
Ağaçsever

Bilgileriniz içim teşekkür ederim.

Eski 23-03-2009, 09:57   #86
Ağaçsever

Sayın Praecox ben orkidemi hazır topraktan hemen söktüm alt yaprakları sararmaya başlamıştı bile. Fakat burada (KIBRIS)orkideleri satıyorlar ama özel toprağı yok. Benim basit bir şekilde evde hazırlayabileceğim bir karışım örneği verebilirmisiniz lütfen

Eski 23-03-2009, 10:02   #87
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Sayın Praecox ben orkidemi hazır topraktan hemen söktüm alt yaprakları sararmaya başlamıştı bile. Fakat burada (KIBRIS)orkideleri satıyorlar ama özel toprağı yok. Benim basit bir şekilde evde hazırlayabileceğim bir karışım örneği verebilirmisiniz lütfen
Nedir bu (KIBRIS)orkideleri nden kasıt? Salep gillerden Orchis, Ophrys sınıfından mıdır? yoksa İsmi gereği paphio. mudur?
Yoksa ben mi yanlış anladım?
Yani "Burada, Kıbrıs'da Orkideler satılıyor, ancak substratı yani toprak harcı satılmıyor." anlamında mı yazmak istemişdiniz?
Türünü bilsek bir terkip oluşturabilrdik.
Türe göre değişik terkipler yazılı phal. için ilk mesaja bakarsanız orada verildi.
Resmini de ekleseniz olur.

Eski 23-03-2009, 12:15   #88
Ağaçsever

Hayır Hayır burda derken Kıbrıs'ta satılan phalonopis orkidelerinden demek istemiştim.

Eski 23-03-2009, 18:47   #89
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
SAYIN SANIVAR,

orkide harcı ile ilgili sorununuza çare getirebilirim diye sizi cevaplıyorum.

ancak müşkül kıbrısta olmanız,şayet beni arar veya mesajla bildirir iseniz,hazır karışımlı

harcı size ulaştırmaktan keyf alırım.

saygılarımla

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2009, 09:24   #90
Ağaçsever

Sayın Soner Bey Orkidemin bir hafta önceki hali böyle idi şimdi alt yaprakları sararıp döküldü.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024