agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Mum çiçeği (Hoya) (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=116)
-   -   Mum çiçeği (Hoya carnosa) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1209)

ephesos 10-07-2007 14:11

Tanıdığınızın komşusu hangi ülkede yaşıyor ? Bahçesinde yetiştiriyor dediğiniz için sordum da.

İlkin 10-07-2007 14:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ephesos (Mesaj 128324)
Tanıdığınızın komşusu hangi ülkede yaşıyor ? Bahçesinde yetiştiriyor dediğiniz için sordum da.

Türkiye'de yaşıyor. Ege Bolgesinde sahil kenarında...

Bir zamanlar çok revaçta olan bir türmüş ama şimdi ne kadar da zor bulunuyor.

Saygılar.

hfz 10-07-2007 14:39

Sevgili Çiçeksever, Mum çeliğiniz mucize gibi... Biz kocaman Mum'ları açtıramazken. Maşallah....

Sevgili İlkin,

Çok sevindim sizin adınıza, sizin de bir Mum çiçeğiniz olacak.. Bu arada Hoya'ların sukulent olduğunu hiç duymadım. Gözümüzden mi kaçtı acaba? Bu bilgiye dair herhangi bir adres verebilir misiniz?

İlkin 10-07-2007 14:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hfz (Mesaj 128349)
Sevgili Çiçeksever, Mum çeliğiniz mucize gibi... Biz kocaman Mum'ları açtıramazken. Maşallah....

Sevgili İlkin,

Çok sevindim sizin adınıza, sizin de bir Mum çiçeğiniz olacak.. Bu arada Hoya'ların sukulent olduğunu hiç duymadım. Gözümüzden mi kaçtı acaba? Bu bilgiye dair herhangi bir adres verebilir misiniz?

Tesekkur ederim. Bakalım, inşallah güzel bir Hoyadır. Kimbilir belki yetiştirip
çoğaltabilirsem, sizlere de yollarım.

Benim için en büyük kaynak www.kaktusrehberi.com

Buradan http://www.kaktusrehberi.com/gallery/sukkulent.asp adresine girip sol yukarıda sukulent yazan yere gideceksiniz. Orada resim kaynaklarından bulabilirsiniz. Çok büyük emeklerle hazırlanmış bu siteyi şiddetle tavsiye ediyorum. Her yeri bilgi...

Saygılar...

kaseriya 10-07-2007 16:06

Elimde nadide iki adet çelik kaldı,forma yeni katılan arkadaşlar bu çiçeğe sahip olmak isterlerse onlara gönderebilirim.Birde dip not düşmeden edemeyeceğim bu çelikler önümüzdeki sene çiçek verececektir.

Penelophe 10-07-2007 16:22

Ben aslında yeni katıldım sayılır, değil mi? :(

papatyam 10-07-2007 16:25

Olmaz Penelophe :p sen kazana düştün :D :D :D

İlkin 10-07-2007 16:39

Ben yeni katıldım. Lütfen bana yollayın... :)

İlkin 10-07-2007 16:49

Umarım bana da yollarsınız. Bu hoya düşkününü pek bir bahtiyar kılarsınız. :)

kaseriya 10-07-2007 16:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İlkin (Mesaj 128420)
umarım bana da yollarsınız. bu hoya düşkününü pek bir bahtiyar kılarsınız :)

Adresinizi yazın yarin kargoya vereyim...

lerdemir 10-07-2007 16:57

Gelecek sene çiçek verecekleri nasıl bu kadar kesin peki?

Penelophe 10-07-2007 16:57

İlkin hoşgeldiniz.:) Lütfen buraya uğrar mısınız arkadaşım?

İlkin; tabi ki hepimiz hata yapabiliriz. bakın düzelttim. Amaç açık aramak değil zaten. Hatalarda ısrar etmemek arkadaşım. Teşekkür ederim.

İlkin 10-07-2007 16:59

hoşbuldum penelophe, sanırım yanlış yazdığım bazı şeyler oldu :(

Penelophe 10-07-2007 17:09

Cümlelerin başharfleri büyük olsa, noktalamalara da dikkat ediyoruz. :)

kaseriya 10-07-2007 17:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir (Mesaj 128425)
Gelecek sene çiçek verecekleri nasıl bu kadar kesin peki?

Çelikler özellikle çiçek veren yerlerden alındığı için bir sene sonra çiçek veriyor..

İlkin 10-07-2007 17:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe (Mesaj 128437)
Cümlelerin başharfleri büyük olsa, noktalamalara da dikkat ediyoruz. :)

Noktalarıma söz yok ;) Baş harf olayı tamam :rolleyes: Ben de Türkçe'yi düzgün kullanmaya çok meraklıyım, merak etmeyin. :)

İlkin 10-07-2007 17:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe (Mesaj 128426)
İlkin hoşgeldiniz.:) lütfen buraya uğrar mısınız arkadaşım?

Arada hatalar olabilir tabii istemeden, bakın sizde de noktadan sonra l küçük olmuş :cool:

Mine Pakkaner 10-07-2007 18:06

Haklısınız İlkin, aradaki hatalar elbette oluyor, bizim mücadelemiz de bununla değil, kararlı ve kasıtlı şekilde böyle yazanlarla.

Aramıza hoşgeldiniz, özeniniz için de teşekkür ederiz :)

İlkin 10-07-2007 18:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 128463)
Haklısınız İlkin, aradaki hatalar elbette oluyor, bizim mücadelemiz de bununla değil, kararlı ve kasıtlı şekilde böyle yazanlarla.

Aramıza hoşgeldiniz, özeniniz için de teşekkür ederiz :)

Hoşbuldum, inanın çok mutluyum burada olduğum için. Kaktüs ve sukulent merakımın içinde sırf Hoya çiçeği hakkında bu kadar ilgi, bilgi ve sıcak bir yazışma düzeni var diye buraya üye oldum.

Türkçe yazışma kurallarına kesinlikle hayatımda çok önem veriyorum. Yanlışlarım oluyorsa eğer bunu heyecanıma verin gerçekten ama onca 50 sayfalık yazılarda bana ilgili davranan arkadaş da olmak üzere birçok insanda yazım hataları olabiliyorken neden benim uyarıldığımı anlamadım. Biraz da kırıldım. :rolleyes:

Güzel günlerde ve bol çiçekli sohbetlerde buluşmak üzere.

Sevgiler.

memet 10-07-2007 19:21

Bu kadar üzülmeyin, arada bana da diyorlar şurda yanlış yazmışsın diye.
Adetten yeni arkadaşlara bu uyarıyı yapıyoruz.
Yoksa, herkes hatalı yazabiliyor. Zaten o kadarının hoşgörüyle karşılanacağı kesin.

hoyadag 10-07-2007 22:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaseriya (Mesaj 128392)
Elimde nadide iki adet çelik kaldı,forma yeni katılan arkadaşlar bu çiçeğe sahip olmak isterlerse onlara gönderebilirim.Birde dip not düşmeden edemeyeceğim bu çelikler önümüzdeki sene çiçek verececektir.

Sevgili Kaseria, Eğer bir başkasına söz vermediyseniz diğer çeliğinize ben talibim. Benim elimde hoya carnosa var ama kökleri oldukça zarar görmüş olduğundan kurtarabileceğimden pek emin değilim.

Söylemeden geçemeyeceğim askerliğimi Kayseri 1. Komando Tugayında yapmıştım. Çok güzel anılarım var orada. Birgün fırsatım olursa gezmek için geleceğim, özellikle de Kapuzbaşı Şelalelerini görmek istiyorum. Bu arada bu şelalelerin Uganda da bulunan Victoria şelalesinden sonra Dünyanın en yüksekten akan ikinci şelalesi olduğunu belirterek biraz da reklam yapmış olayım.

Arkadaşlar biraz konu dışına çıktığım için umarım kusuruma bakmazlar.

Sümeyye Polat 10-07-2007 22:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaseriya (Mesaj 128392)

Merhaba.Ben de pek eski sayılmam aslında. :) Diğer çeliği de bana gönderebilir misiniz acaba?

Sümeyye Polat 10-07-2007 22:44

Geç kalmışım :( :(

zenfree 10-07-2007 22:58

Çok sulanmayı sevmeyen mum çiçeğinin suda tomurcuklanması çok ilginç. Bol su versek bizimkiler de çiçeklenir mi acaba?

Yoksa mum çiçeği sucul bir bitki mi?:D

Penelophe 10-07-2007 23:07

Zenfree.:D

heDera 10-07-2007 23:13

Bende bir alış veriş mazasından,çiçek açmış bir hoya aldım.Fakat hoyam gün geçtikçe daha kötüye gidiyor.:(

cezzar 10-07-2007 23:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever (Mesaj 128216)
alttaki de yaprak çeliği

Sn. çiçeksever;
Ya, bu suda tomurcuk veren mum çiçeği hadisesi gerçekten de hayretamiz bir hadise..
Belki de orada zaten eski bir çiçek sapı vardı.. Ama yine her ne olursa olsun; suda durup tomurcuk büyütmesi inanılmaz.. Suyun içindeki kısım ne kadar kök salmış acaba?

Peki su normal bir su mu idi? Yoksa içinde besin falan gibi şeyler de eklenmiş miydi?

Selamlar...

cezzar 10-07-2007 23:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi heDera (Mesaj 128584)
Bende bir alış veriş mazasından,çiçek açmış bir hoya aldım.Fakat hoyam gün geçtikçe daha kötüye gidiyor.:(

Sn. heDera, bu başlık altındaki yazışmaları okursanız, mumçiçeğinizin derdini öğrenir ve onu nasıl kurtarabileceğinizi de öğrenmiş olursunuz..
Kolaylıklar..

Selamlar..

heDera 11-07-2007 00:26

Sevgili, cezzar bu başlığı sürekli takip ediyorum fakat hepsini uyguladığım halde hoya mı geri döndüremiyorum..:( Şimdi seranın içine aldım son çare onu deneyeceyim yardımcı olma isteyinden dolayı teşekkürler:)

ephesos 11-07-2007 00:37

Sukululent Karmaşasi Ve Hoyanin Konumu

Sukulent i bir sınıf olarak algılamak karmaşaya neden olabilir sukulent aslında sınıf olarak değilde ortak özellik olarak algılanabilinir.
Sukulent latinceden özsuyu tanımlamasından geliyor (succus).
Bu tanımlama kurak dönemlerde kullanabilmek için bünyesinde su tutabilen bütün bitkiler için kullanıla bilinir.Örnek olarak orkidelerden phalenaopsisler , etoburlardan Pinguicula , hepimizin tanıdığı begonya kısacası şulinkten bakabilirsiniz.
http://de.wikipedia.org/wiki/Sukkulent
Hoya ortak özellik olarak sukulent özelliği taşır , bizim forumda sukulent demek yapraklı ve etli kaktüs demek , sukulent botanikte taksonomik bir sınıf değildir sadece özelliği anlatır.
Division : Magnoliophyta
Class : Magnoliopsida (Rosopsida)
Subclass : Asteridae
Order : Gentianales
Family : Apocynaceae
Genus : Mumçiçeği
Hoyanın sistematik seceresi böyle.
Hoyayı sukulent olarak sınıflamak mesaj ve kavram kargaşasına yol açabilir.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024