agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Mum çiçeği (Hoya) (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=116)
-   -   Mum çiçeği (Hoya carnosa) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1209)

Hamido 21-07-2007 18:25

Hollanda'daki arkadaşım yaz tatili için gelirken 4 tane hoya çeliği getirdi. Daha önce dediğim gibi maalesef hepsi köksüz, tutacağını ümit ediyorum.

Yapraklarını inceleyerek türlerini anlamaya çalıştım. Yanılmıyorsam Hoya Multiflora, Hoya Pubicalyx ve Hoya Ciliata var. Bir tanesinin maalesef yaprakları pörsümüş, ne olduğunu anlayamadım. Eğer yaşarsa ileride türünü tespit edebileceğimi sanıyorum.

Seneye hiç yoksa bir kaç kişiye çelik verebilmeyi diliyorum.

hoyadag 21-07-2007 18:37

Saksıyla Buluşma

Arkadaşlar, Bildiğiniz üzere benim çelikleri suya bırakalı bir ayı geçti. Şimdi size çeliklerin son hallerinin fotoğraflarını gönderiyorum. Tam da Hafize hanımın tahmin ettiği üzere en çok diversifolia zorluyor. Sizce bu çeliklerin hangilerinin toprakla buluşma zamanı gelmiş? Özellikle diversifolia için suda daha fazla beklemesi bitkiye zarar verir mi? Ha bu arada publicalyx çoktan saksısına kavuştu bile.;)

Görüşlerinizi bekliyorum...

1. Diversifolia
2. Diversifolia
3. Serpens
4. Silverpink

hoyadag 21-07-2007 18:41

4 Eklenti(ler)
İşte fotoğraflar :

Sebahattin Sargın 21-07-2007 18:44

Sevgili hoyadag acaba ilk iki fotoğraftakiler biraz daha köklense daha iyimi olur? En son fotoğraftaki gayet iyi bence saksılabilir.

Ophrys 21-07-2007 18:45

Hamido forumu dikkatlice okursanız mum çiçeğinin çok nazlı bir bitki olmadığını görebilirsiniz. Öncelikle çeliklerinizi oksijenli su ve su karışımında köklenene kadar bekletin ve daha sonra toprakla buluşturun. Saygılar.

Ophrys 21-07-2007 18:48

Hoyadag üçüncü fotoğraftaki hoyanızı ikiye bölüp ekebilisiniz.

hfz 21-07-2007 19:11

Kökler çok uzamış. Bence hemen dikin. Sevgili Adabayrakoğlu'na katılıyorum. 3. fotoğraftakini ikiye bölebilirsiniz, 4. fotoğraftakinin alt yaprağını kesip üstteki kök toprak içinde kalacak şekilde dikebilirsiniz. Yaprağı da saksının bir kenarına yatırarak dikebilirsiniz. İlk suyunda da içinde kök saldığı kendi suları ile sulayın.

hoyadag 21-07-2007 19:38

Diversifolia, (İlk iki fotoğraftaki) diğer türlerden farklı olarak kesildiği yerden taze incir koparıldığında olduğu gibi derhal süt salgılıyor ve kesik bölgeyi kaplıyor. Bu nedenle son fotoğraftaki gibi kesildiği yerden köklenemiyor. Bu haliyle de diksem tutar mı acaba. Hele ilk fotoğraftakinde sadece bir kökçük var. Son ikisini belirttiğiniz gibi hemen dikiyorum. Teşekkürler.

Hamido 22-07-2007 12:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi adabayrakoglu (Mesaj 133389)
Hamido forumu dikkatlice okursanız mum çiçeğinin çok nazlı bir bitki olmadığını görebilirsiniz. Öncelikle çeliklerinizi oksijenli su ve su karışımında köklenene kadar bekletin ve daha sonra toprakla buluşturun. Saygılar.

İlginize teşekkürler. Hepsini suya koydum. Köklenenleri saksıya aktaracağım ve fotoğraflarını çekerek foruma koyacağım.

Ophrys 23-07-2007 00:02

1 Eklenti(ler)
Mum çiçeği yakın çekim.
Üzerindeki balı görebiliyor musunuz?

Hakan KINACI 23-07-2007 08:35

Ahhh ah benimde olacak ta saksıya dikeceğimde daha sonra böyle güzel çiçekler açacakmı aceba !!
Saygılar,

Oğuzhan 23-07-2007 08:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi adabayrakoglu (Mesaj 133672)
Mum çiçeği yakın çekim.
Üzerindeki balı görebiliyor musunuz?

Bu sizin mi?Maşallah..Kokulu olan cinsten mi?

Ophrys 23-07-2007 08:40

Bu fotoğafı benim mum çiçeğinin kaynağında görüntülemiştim.
Kokusu harika. Özellikle akşamları çok kokuyormuş.
Mum çiçeğim var ama üzerinde ne yazık ki çiçek yok.

cezzar 23-07-2007 13:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi adabayrakoglu (Mesaj 133711)
Bu fotoğafı benim mum çiçeğinin kaynağında görüntülemiştim.
Kokusu harika. Özellikle akşamları çok kokuyormuş.
Mum çiçeğim var ama üzerinde ne yazık ki çiçek yok.

Ada Hanım; fotoğraf makineniz de ne güzel çekiyormuş bu arada !! Şimdiye kadar gördüğüm en güzel mum çiçeği fotoğrafı belki de.. Çok güzel yansıtmış renkleri; insanın iştahını kabartıyor :)

İnşallah sizinki de tez zamanda çiçek verir.

selamlar...

Ophrys 23-07-2007 14:05

Teşekkürler.
Umarım çiçeklerini koklamak hepimize nasip olur.

ilknur aşık 23-07-2007 15:36

Ne kadar güzel bir fotoğraf bu. Bence bu fotoğrafla bu ayın yarışmasına katılın.

Ophrys 23-07-2007 18:53

Aslında birkaç mum çiçeği fotoğrafım daha var onları da ekleyim daha sonra. Beğenmenize sevindim İlknur hanım. Utandım valla.

filyos 24-07-2007 13:06

Mum Çiçeği

Merhaba.Ben İzmir'de oturuyorum.Benim anneannem zamanının çiçeklerinden mum çiçeğim var.Şimdi belki pek fazla kişi tarafından bilinmez.Annem anneannemden(rahmetli) almış.Bana da kendi çiçeğinden ayırıp yetiştirerek verdi.Ben bu çiçeği yaklaşık iki sene önce evime aldım.Evde pek fazla büyümedi.Üstelik hiç çiçek açmadı.Bir çiçekçinin tavsiyesiyle bu sene mayıs ayından beri çiçekli bitkiler için sıvı besin gübresi veriyorum ve de balkona koydum.Şimdilik pek bir fark yok üstelik koyu yeşil yapraklarının rengi de sarıya döndü.Bu görüntü pek de hoşuma gitmiyor.Balkonum fazla güneş alıyor sayılmaz.Bir saat kadar sabah bir saat kadar da öğlden snra alıyor.Acaba balkonda bulunması bu çiçeği rahatsız eder mi?Bilgisi olan lütfen benimle paylaşsın.

Ophrys 24-07-2007 13:07

2 Eklenti(ler)
Diğer fotoğraflar.

Ophrys 24-07-2007 13:10

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1209

Burada zaten böyle bir başlık var. Aradığınız cevapları bulabilirsiniz.

filyos 24-07-2007 13:16

Teşekkürler...

Oğuzhan 24-07-2007 13:24

Çok güzel çekimler..:)Çiçekte muhteşem..
Fotoğraf makinasının marka ve modeli ne...

hoyadag 24-07-2007 14:10

Gerçekten harika fotoğraflar. İnşaallah dünya gözüyle biz de birgün bu çiçekleri görebiliriz.

çiçeksever 25-07-2007 16:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever (Mesaj 128696)
dikkat etmedim.Dün saksıya dikecektim.Sizlerin isteği ile çiçek açana kadar şişede tutmaya karar verdim.

bitkinin tomurcuğu düştü.Sadece su çiçek açması için yeterli gelmedi herhalde.Bende saksıya diktim.

hoyadag 25-07-2007 17:03

Sevgili Çiçeksever, Sizin adınıza üzüldüm. Bunu başarabilseydiniz dünyada suda açan ilk mum çiçeği sizinki olacaktı herhalde. Ancak yine de bildiğim kadarıyla çiçekli bir çelikten üretilen bitki, normal çeliklerden üretilenlere göre daha çabuk çiçeklenecektir diye düşünüyorum. Bilmiyorum ustalar bu konuda ne der?

Arzu Kasapoğlu 25-07-2007 17:27

Arkadaşlar,mum çiçeğinin yedi yılda çiçek açtığı doğrumu.Sizlerinki kaçıncı yılda çiçek açtı.Benimki üç yaşında.

cezzar 25-07-2007 17:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi arzu kasapoğlu (Mesaj 134570)
Arkadaşlar,mum çiçeğinin yedi yılda çiçek açtığı doğrumu.Sizlerinki kaçıncı yılda çiçek açtı.Benimki üç yaşında.

Arzu Hanım;
İlk önce hoşgeldiniz..
bu başlık altında bu zaten çokça konuşuldu; eski mesajları okuyabilirsiniz. Ama kısa bir cevap vereyim; bizimki üç yaşındayken çiçek açtıydı; o yedi yıl hadisesinin pek aslı yok. Ancak bitkinin yeterince güneş almadığı durumlarda hiç çiçek açmama durumu olur.

Selamlar..

hoyadag 25-07-2007 17:48

Alıntı:

Arzu Hanım, öncelikle hoşgeldiniz demek istiyorum. Kısıtlı bilgiye sahip olmama rağmen forumun tamamından ve yabancı kaynaklardan öğrendiğim bilgiye göre, mum çiçeği yetiştirilmesi ve bakımı kolay bir bitki olmasına rağmen genelde açtığını görmek pek fazla kula nasib olmuyor. Yedi yıl gibi bir bilginin doğru olduğunu sanmıyorum. Bir veya birkaç yılda çiçeklendiğini görülebiliyor. Yabancı bir forumda 10-15 yaşındaki bitkilerin bile sağlıklı büyümesine rağmen çiçeklenmediğini okuduğumu anımsıyorum. Bunun nedeni kesin olarak bilinmese de bitkinin sevdiği yetiştirme ortamı (ve bence sevgi) sağlanarak ümit etmekten başka çare kalmıyor biz gariplere.;)

Eğer bu konunun tamamını okursanız, konunun uzmanlarından gerekli tüm bilgi ve tecrübelere ulaşabilirsiniz. (Kolay değil 52 sayfa ama bence buna değer.)

Bu arada hoyanızın fotoğrafını da bekleriz. Selamlar

sevgiseli_1974 25-07-2007 17:53

Alıntı:

mum çiçeginin 7 yılda çiçek açtıgı söylentisi var ama ben buna katılmıyorum çünkü benim evimdeki mum çiçegim 14aylık bir mum çiçegi şu anda çiçek açma aşamasında bir haftaya kalmaz tam olaraktan açacak galiba..

hoyadag 25-07-2007 17:54

4 Eklenti(ler)
Arkadaşlar, Sonunda ithal çeliklerim sizlerin yardım ve desteğiyle saksılarına kavuştu. Bunun için hepinize (özellikle Hafize hanıma) teşekkürlerimi sunuyorum. İşte fotoğraflar:

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024