agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-11-2008, 00:17   #31
Ağaçsever

elnino's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2008
Galeri: 30
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
4- Fidanlık tesis edilirken taban gübrelemesi yapılır, yeni dikilen fidanın gübrelemesi budur.

Yaprak ve toprak örneği alınıp analiz ettirilerek sonuca uygun gübreleme yapılması durumunda kimsenin aklında soru işareti kalmaz.
taban gübrelemesi nasıl yapılır ?
örneğin fidan dikilirken organik yanmış gübre toprağamı karıştırıyor ve bunu oranı nedir (yanmış tavuk gübresi)

elnino Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2009, 19:44   #32
Ağaç Dostu

johnny guitar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Konuyu baştan beri okudum benimde aklıma şu soru takıldı.Acaba suni gübre diye tabir edilen kimyasalları (3x15 Zn(çinko) ,20X20 ,üre,46 ve 26 azot,33 nitrat)analiz ettiren varmı?.

johnny guitar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2009, 19:54   #33
Ağaç Dostu

johnny guitar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elnino Mesajı Göster
taban gübrelemesi nasıl yapılır ?
örneğin fidan dikilirken organik yanmış gübre toprağamı karıştırıyor ve bunu oranı nedir (yanmış tavuk gübresi)
Tavuk gübresinin asit oranı yüksektir özellikle yumurta tavuğu ise ektiğiniz fidenin etrafında zamanla bilmediğiniz cins yaban otlar çıkar.Besi tavuğunun bir kış dinlendirilmişi daha iyi olur ama ondada asit oranı yüksektir.Yanmış koyun gübresi en iyi olanıdır.fideyi 40x40 genişliğinde ve 30 cm derinliğinde kazdıktan sonra(buradan çıkan toprağı kullanmıyorsunuz)tabanı 10 cm olacak şekilde hayvan gübresi ve toprakla karışmış harcı koyuyorsunuz.geri kalan kısmını ise iyi bir kalite toprakla örtüyorsunuz bu arada fidan aşılı ise,aşı olan kısmı toprağın üst kısmında kalacak şekilde ekimi gerçekleştiriyorsunuz.Ekim gerçekleştikten sonraki ilk yıl kasım ayında ve nisan ayında suni gübreleme yapabilirsiniz.Belirtilen oran şeklinde.
saygılar

johnny guitar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2009, 09:02   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-02-2009
Ekrem bey bence 2 yaşındaki fidanlara kök gelişimini arttırmak amacıyla DAP gübresi vermek yerinde olur.Toprak tahlili yaptırarak gübre miktarlarını öğrenmeniz en doğru karar.Eğer tahlil yaptırmadıysaniz kıştan çıkarken ağaç başına 200 gr DAP gübresi vermeniz yerinde olur kanaatindeyim.Ağaçlar meyve vermeye başlayınca taban gübresi olarak 15.15.15 übresi daha uygun olacaktır.Azotlu gübreleme ise taban gübresi verildikten 3 - 4 ay sonra yapılır.Eğer toprağımız beyaz toprak ise % 21 lik A.Sülfat vermek daha isabetli olacaktır.çalışnmalarınızda başarılar dilerim

Bayram KAPTAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2012, 02:42   #35
Ağaçsever

gencmenn's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2012
Arkadaslar aranizda yeniyim fakat uzun yillardir almanyada tarimla ugrasiyorum ve illa azot kullanacaksaniz buunu sünni gübreden kullanmaniz sart degil, hayvan tirnagi boynuz gibi dogal azot gübrelerde kullanabilirsiniz

gencmenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 04:27   #36
HOY
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi konuralpuc Mesajı Göster
Arkadaşlar Ankara'da 50-60 adet civarında ,2 yıllık meyva fidanlarım(kayısı, badem,şeftali,ceviz,armut,bodur elma,üzüm) var.Bu işte acemi olduğum ve geç kaldığım için bu fidanlara geçen sene gübre veremedim.Bu fidanlara bu sene hayvan gübresi vermek istiyorum(Fenni gübre vermek istemiyorum).Bu siteyi incelediğimde Kasım-Aralık aylarında gübre verebileceğimi öğrendim.

Bu fidanlara hangi oranlarda hayvan gübresi verebilirim?Bu gübreyi fidanların dibine atarken toprakla veya başka şeylerle karıştırmam gerekiyormu?Bunun usulü nedir?
Selamlar ve teşekkürler.
2008 de sorulmuş ve hala cevabı gelmemiş bu sorunun cevabını ben de merak etmekteyim.

Yukarıda ki bilgilere göre ağacın **** fidenin dibine değil, çevresine gübreleme yapmak gerekmekte.

HOY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 18:19   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2014
fazla gübrelemeden yanan ağaçlar tekrar canlanır mı canlandırmak için ne yapmalı?

seyran sarıboğa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2015, 09:32   #38
Yeni Üye

farmerboy's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2015
İyi günler

2 hafta sonra 340 adet limon ağacı dikimi gerçekleştireceğim. Ağaçların yarısı mayer, diğer yarısı ise kara limon (yerli limon, italyan memeli, demre dikensiz) , kıraç bir toprağım var. Taban gübresi olarak sönmüş inek gübresi kullanmam doğru olur mu? **** nasıl bir gübre kullanmalıyım.

farmerboy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2016, 17:41   #39
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-03-2016
Sevgili farmerboy, yanmış çiftlik gübresi özellikle anadolu akdeniz ege ve doğu topraklarında ekimle-dikim ile birlikte ekim-dikim sonrası yalnızca çiçeklenme evresi hariç yılın her ayında atılabilir. Umarım kullanmışsınızdır çünkü turunçgiller organik gübre isteği en fazla olan bitkilerdendir. Turunçgiller için toprak ph' ı önemlidir. Toprak analizi yaptırmanızı öneririm çünkü ph değerinin 7.5-8 seviyelerinde çıkması durumunda 5 yıl boyunca her sene tomurcuk döneminde diğer uygulanacak gübrelerle birlikte ağaç başına 500 gram suda eriyen toz kükürdü ağaç izdüşümüne uygulamak suretiyle 6.5 seviyelerine indirmenizi tavsiye ederim. Şansızına bu seviyede çıkar ve uğraşmazsınız umarım. Eğer gübrelemeyi çok detaylandırarak yapmak istiyorsanız bu konuda internette turunçgiller için hazır bir sürü kaynak vardır. Eğer detaylı uygulamalara girmek istemeyip kabaca atalım faydası olsun diyorsanız herhangi bir fosfor gübresini çiçeklenme başlamadıysa atın. Her sene 1 defa aynı dönemde aynı şekilde uygulama şansınız yoksa bile en azından bu sene atın ki iyi bir köklenme yapsın fidanlarınız.. Ayrıca verim çağına gelen kadar her sene potasyum nitrat gübresini ağaç başına mayıs-temmuz-eylül aylarında 30-40 gram olacak şekilde uygulayın. Bu gübreyi her sene ağacın gelişimine göre 10-20 gram artırarak devam edin verim çağına kadar.

WindWild Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2016, 23:11   #40
Ağaç Dostu

Khan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2005
Baklayı veya yoncayı toprağa karıştırmak yerine biçip toprakta bıraksak ve/veya hiç dokunmadan yetiştirsek değişen ne olur?

Khan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2016, 06:38   #41
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Khan Mesajı Göster
Baklayı veya yoncayı toprağa karıştırmak yerine biçip toprakta bıraksak ve/veya hiç dokunmadan yetiştirsek değişen ne olur?
Yeşil gübreleme başlığını okursanız, en ince ayrıntısına kadar sebepleri anlatılmış. Ben bile anladım.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2017, 13:06   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2017
Alıntı:
Arkadaşlar Ankara'da 50-60 adet civarında ,2 yıllık meyva fidanlarım(kayısı, badem,şeftali,ceviz,armut,bodur elma,üzüm) var.Bu işte acemi olduğum ve geç kaldığım için bu fidanlara geçen sene gübre veremedim.Bu fidanlara bu sene hayvan gübresi vermek istiyorum(Fenni gübre vermek istemiyorum).Bu siteyi incelediğimde Kasım-Aralık aylarında gübre verebileceğimi öğrendim.

Bu fidanlara hangi oranlarda hayvan gübresi verebilirim?Bu gübreyi fidanların dibine atarken toprakla veya başka şeylerle karıştırmam gerekiyormu?Bunun usulü nedir?
Selamlar ve teşekkürler.
Bu sorunun cevabını bende çok merak ediyorum.. Tam foruma soracaktım ki bu yazıyı gördüm. ama maaşAllah 8 yıldır cevaplama luzumu görülmemiş.. Yanlış yerdemiyiz acabaa.??

GÜÇLÜ18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2017, 21:07   #43
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2017
Alıntı:

Selamlar ve teşekkürler.
ağacın taç izdüşümünü 15-20 cm derinliğinde açıp içine ağacın yaşı oranında gübreyi serip daha sonra toprakla kapatıp sulamaniz yeterli olacaktır.

Beşiktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024