agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Meyve Ağaçları (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=37)
-   -   Meyve Ağaçlarında Azot Gübrelemesi (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2147)

Mine Pakkaner 05-04-2006 01:58

Meyve Ağaçlarında Azot Gübrelemesi

Aslında yaprak ve toprak analizi yapılmadan gübrelemeyi ticari ve iyi tarım uygulamalarına uygun yetiştiricilikte hiç öngörmesek de aşağıda genel olarak meyve ağaçlarınız için kullanabileceğiniz pratik bir gübre miktarı tesbit formülü bulacaksınız.

Öncelikle gübrenizin üzerindeki oranı okuyun. % 26, % 46 gibi bir oran verir.%46 azot içeren bir gübrenin 100 kg ında 46 kg azot var demektir. Geri kalanı dolgu maddesidir.Bu bilgiden sonra formüle(Herrera, 1996) geçelim;

Ağacınyaşı (yıl) x 2,27
-------------------------- =kg gübre /ağaç
Gübrenin % azot içeriği

Farzedelim ağacımız 10 yaşında bir kiraz ve biz Amonyum sülfat (%21 N) ile gübreleyeceğiz.

10 x 2,27
------------- = 1.08 kg gübre /ağaç başına vermeliyiz.
21

Elbette bu çok genel bir değerlendirme.Toprakta ne kadar azot var, bitkinin ne kadara ihtiyacı var mutlaka analiz yaptırmalıyız.

Bir de ağaçların gübrelenmesinde asla ve asla unutulmaması gereken konu şu, gübreler mutlaka ağacın dibine değil, taç iz düşümüne verilmelidir.

Halit Togay 25-02-2007 19:05

1. Azotun fazlası ağaca bir zarar verir mi? Formüldekinin fazlasını verip konuyu çözsek?
2. Yaşı büyük ama kendi küçük ağaçlar olabilir, bu formülde ağacın büyüklüğü yok.
3. Meyveler için azottan başka gübrelere ihtiyaç yok mu?
4. Yeni dikilmiş fidanlarda gübreleme nasıl olacaktır?

ekrem 03-03-2007 16:22

meyve ağaçlarımı nasıl gübre vermeliyim?

50 tane meyve ağacım var
zeytin, armut, nar, ceviz, badem vs. hangilerini ne oranda ve ne gübresi vermeliyim?

20X20 gübrenin yararları ve zararları nelerdir?

2 senelik fidanlara ne kadar gübre verilmelidir

memet 03-03-2007 16:30

Ekrem hoşgeldiniz, yeni üyelerin tanıştığı bölümü bulursanız önce, arkadaşlar da bildiklerini aktarırlar seve seve.

amasyalı 23-03-2007 21:35

pekii azotu hangi mevsimde ağaca vermeliyiz

Mine Pakkaner 24-03-2007 11:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Halit Togay (Mesaj 78590)
1. Azotun fazlası ağaca bir zarar verir mi? Formüldekinin fazlasını verip konuyu çözsek?
2. Yaşı büyük ama kendi küçük ağaçlar olabilir, bu formülde ağacın büyüklüğü yok.
3. Meyveler için azottan başka gübrelere ihtiyaç yok mu?
4. Yeni dikilmiş fidanlarda gübreleme nasıl olacaktır?

Halit Bey bu soruları atlamışız.

1. Azotun fazlası ağaca zarar verir.
2. Yaşı büyük kendi küçük bir meyve ağacı aklıma gelmedi, özel bir durum var demektir. Genelde her meyve ağacı kendi yaşında olması gerekli büyüklüğe gelmiştir.
3. Meyveler için fosfor, potasyum, mangan, çinko, magnezyum vs. gibi bütün elementler önemlidir.
4- Fidanlık tesis edilirken taban gübrelemesi yapılır, yeni dikilen fidanın gübrelemesi budur.

Yaprak ve toprak örneği alınıp analiz ettirilerek sonuca uygun gübreleme yapılması durumunda kimsenin aklında soru işareti kalmaz.

Mine Pakkaner 24-03-2007 11:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi amasyalı (Mesaj 88058)
pekii azotu hangi mevsimde ağaca vermeliyiz

http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=37 başlığını takip ediniz.

Halit Togay 24-03-2007 14:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 88207)
Halit Bey bu soruları atlamışız.

1. Azotun fazlası ağaca zarar verir.
2. Yaşı büyük kendi küçük bir meyve ağacı aklıma gelmedi, özel bir durum var demektir. Genelde her meyve ağacı kendi yaşında olması gerekli büyüklüğe gelmiştir.
3. Meyveler için fosfor, potasyum, mangan, çinko, magnezyum vs. gibi bütün elementler önemlidir.
4- Fidanlık tesis edilirken taban gübrelemesi yapılır, yeni dikilen fidanın gübrelemesi budur.

Yaprak ve toprak örneği alınıp analiz ettirilerek sonuca uygun gübreleme yapılması durumunda kimsenin aklında soru işareti kalmaz.

Teşekkürler
1. Ziyarete gelenlerin idrarlarını ağacın dibine yapmaları fazla azottan gelen bir zarar yaratır mı?
2. Moda bodur meyve fidanları biliyorsunuz.
3. orası muhakkak
4.

Mine Pakkaner 24-03-2007 16:31

Halit Bey idrarın etkisini bilmiyorum, ancak kedi kökpek gibi hayvanların idrarı çimi yakıyor, fitotoksite yapıyor.

Sorunuzu okuyunca bodur meyve fidanı aklıma gelmemişti doğrusu :) Bodur meyvelik tesis edilen bahçeler damla veya mini sprinkler sistemle sulanırlar. Gübreleri de bu sistemlerle verilir. Zaten taç yapıları da malum çok küçüktür. Bu tür bahçelerde analiz zaten olmazsa olmaz kurallardandır. Aydolum daha önce bodur elma gübrelemesi ile ilgili şu örneği taşıyan bir mesaj yolamıştı.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydolum (Mesaj 18695)
...
Dikimden sonraki ilk yıl (dekara):

· 3-4 kg N/Da, 1,5-2 kg P2O5 /da, 5-6 K2O /da besin elementi için

· 10 kg Amonyum Sülfat

· 2 kg MAP (Mono Amonyum Fosfat)

· 12 kg Potasyum Sülfat veya Potasyum Nitrat

· 2 kg Fosforik Asit ( %85 )

Normal Verimdeki Bir Bahçe İçin (Dekara)

· 8-10 kg N/da, 2-3 P2O5 /da, 14-16 kg K2O /da

· 30 KG Amonyum Sülfat

· 5 kg MAP

· 32 kg Potasyum Sülfat veya Potasyum Nitrat

· 8 kg Magnezyumlu bir gübre

Bortraks ve Zimtraks sonbaharda yapraktan uygulanır.

bonsade 07-06-2007 08:54

Organik sıvı gübreyi damlama dışında, kolay kullanmaya çözüm bulsak.

ÇeteÇakal 07-06-2007 23:15

Damla sulama ile gübreleme şu an en çok istenilen ve en kolay sistem. Bundan daha kolayı derken ne kastettiniz?

bonsade 11-06-2007 22:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cetecakal (Mesaj 114918)
Damla sulama ile gübreleme şu an en çok istenilen ve en kolay sistem. Bundan daha kolayı derken ne kastettiniz?

Damlama teşkilatı kurulu değil 2000 YTLgibi bir maliyeti var.Ticari değil kendi bahçemiz için ise pahalı bir sistem.Karık usulu suluyoruz.Bu usulde sıvı gübre kullanma kolaylığını sormuştum.

kuzen38 13-11-2007 19:26

Bu önemli bir konu bence. Zamaninda yorum yapilmamis ama mümkünse bu konuda bilgisi olanlardan yorum bekliyorum.

Mine Pakkaner 13-11-2007 19:30

İlk mesajdan başlayarak okumanızı öneririm.

kuzen38 14-11-2007 00:57

Tesekkürler...

imperfect 09-02-2008 09:53

Merhaba, baklagiller havadaki azotu köklerine topluyor diye biliyorum. Ben kimyasal gübre kullanmak istemiyorum. Bahçeme de bolca baklagil ektim. Sizce meyvelerini topladıktan sonra bitkileri koparıp ağaçlarımın köklerine gübre olarak versem bir sakıncası var mı? Eğer sakıncası yoksa kopardığım baklagilleri bir süre dinlendirip o şekilde mi toprağa vermeliyim?

Mine Pakkaner 09-02-2008 23:32

Yapmanız gereken 1/3 oranında çiçek açtıklarında bahçenizi sürdürüp baklagillerin parçalanıp toprağa karışmasını sağlamaktır, yoksa bağladıkları azotu kendileri kullanır. Yani meyve beklemeyeceksiniz, çiçeklerin tamamını bile açtırmayacaksınız.

imperfect 12-02-2008 13:38

Teşekkür ederim Mine Pakkaner. Ama bu yöntemi uygulayamam. Hayatımda ilk defa bakla ektim onların meyvesini yiyemeden parçalayamam. :( Yine de ilginize çok teşekkür ederim.

Mine Pakkaner 12-02-2008 20:43

Seçim sizin :)

Bu durumda kimyasal gübre vermek istemediğinize ve yeşil gübreleme de yapmadığınıza göre hasattan sonra toprağınıza organik gübre ( hayvan gübresi, kompost vs ) vermelisiniz.

imperfect 14-02-2008 14:21

Bence de hayvan gübresi vermek daha mantıklı. Sanırım hayvan gübresini baharda vermeliyim toprağa?

E.F.E 06-03-2008 11:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 202880)
Yapmanız gereken 1/3 oranında çiçek açtıklarında bahçenizi sürdürüp baklagillerin parçalanıp toprağa karışmasını sağlamaktır, yoksa bağladıkları azotu kendileri kullanır. Yani meyve beklemeyeceksiniz, çiçeklerin tamamını bile açtırmayacaksınız.

Ayrıca ekimde ekilmiş baklalar ilk ürünü verdikten sonra tekrar çiçeğe döndüklerinin ilk 15 günü içinde yani ikinci ürüne başladıklarında da çapayla parçalanıp veya pulluk ile sürülüp parçalandığında da toprağın azot ihtiyacı karşılanmış olur...

mavifatihguler 10-04-2008 15:59

merhaba , bahçemizde damacanalarla damlama sistemi kurmak için çalışmalarım devam etmekte 15-20 tane damacanamız şimdiden oldu, seumla damlatma sistemini kurmayı düşünüyorum serumlarıda çok ucuza toptancısından 450 bin liraya buldum, yanlız gübre olayını çözemedim, 1 traktör büyükbaş hayvan gübresi getirttim, agaçların kenarlarına atsam, bitkiler için topraga karıştırsam, gübre sorunumu çözmüş olurmuyum yeterli gelir mi , ayriyeten azot gübresi fian almam gerekir mi,

Emine Aktaş 20-06-2008 14:23

meyve ağaçlarında azot gübrelemesi

Her bitkide olduğu gibi, meyve ağaçlarında da gübreleme sorununu organik gübre kullanarak çözüyorum. Bitkiye, toprağa ve insana zararsız ve ürün miktarının da maksimum ve kaliteli olması için organik gübreleme kaçınılmazdır. Özellikle B5A sıvı gübre formatındaki gübre, toprakta bulunan besin elementlerinin kökler tarafından alımını kolaylaştırarak, bitkinin hastalıklara karşı direncini arttırıyor.

Emine Aktaş 20-06-2008 14:32

Organik sıvı gübreyi damlama dışıda vermek istiyorsanız, o zaman toprağı önceden nemlendirmeniz gerekir. En az %45nemli olmalı. Daha sonra, gübrelemek istediğiniz bitkilerin etrafına, 16-20litrelik su dolu kaplarda, yaklaşık 20-35ml organik sıvı gübreyi karıştırarak bitkiye orantılı bir şekilde verebilirsiniz.

orhanal 23-08-2008 16:16

6-7 dekarlık bir tarlaya yeni zeytin bahçesi tesis etmeyi düşünüyoruz 80*80 boyutunda çukurları açtık yeteri kadar dinlendirdikten dikimi yapacağız. Sorum şu,
çukur dibine hayvan gübresi kullanmayı düşünüyoruz (inek) bununla aynı zamanda suni gübre kullanabilir miyiz? Ya da sadece kolaylığı açısından suni gübreyi kullanmamız yeterli olur mu acaba?

orhanal 30-08-2008 19:02

Yaptığım araştırmalarda (toros gübrenin web sitesinden) hayvan gübresi ile suni gübre aynı anda kullanılabiliyor.

Hüseyin Ovak 30-08-2008 21:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsade (Mesaj 116676)
Damlama teşkilatı kurulu değil 2000 YTLgibi bir maliyeti var.Ticari değil kendi bahçemiz için ise pahalı bir sistem.Karık usulu suluyoruz.Bu usulde sıvı gübre kullanma kolaylığını sormuştum.

Sayın bosade;
Karık usulu salma sulama sisteminde suyun çıkış yerine bir bidon(30-40 litrelik)koyun,içine sıvı gübreyi ilave edip su ile doldurun ve saniyede 1 damla şeklinde suyun çıkış yerine damlatın..Sanırım bu yöntem kolaylık sağlayacaktır...Saygılar...

Adalet Yağcı 31-08-2008 09:50

Sevgili Mine Pakkaner;

Elimde, Potasyum Nitrat 13.5-0-45.5 NK Gübresi-Garanti edilen içerik(w/w) toplam Azot-%13,5-Nitrat Azotu-%13,5-suda çözünür Potasyum oksit-(K20)%45,5

MAP-Mono Amonıum Phosphate 12-61-0

Bu içerikleri hangi oranda karıştırabilirim, ilave etmem gereken başka bir şey varmı, yanmış ahır gübresine karıştırabilirmiyim.

Ağaçlarıma sebzelerime, çiçeklerime bu gübrelerden verebilirmiyim.Hangi mevsim bu gübreler için uygun olur.

Uygulama sırasında dikkat etmem gereken şeyler varmı.

Teşekkürlerimle...

nesem61 03-09-2008 21:57

damla sulama ile meyve bahçelerine nasıl sıvı gübreleme yapabiliriz.yani bildiğimiz azot,fosfor vs gübreleme nasıl yapılır?

konuralpuc 23-10-2008 20:14

Arkadaşlar Ankara'da 50-60 adet civarında ,2 yıllık meyva fidanlarım(kayısı, badem,şeftali,ceviz,armut,bodur elma,üzüm) var.Bu işte acemi olduğum ve geç kaldığım için bu fidanlara geçen sene gübre veremedim.Bu fidanlara bu sene hayvan gübresi vermek istiyorum(Fenni gübre vermek istemiyorum).Bu siteyi incelediğimde Kasım-Aralık aylarında gübre verebileceğimi öğrendim.

Bu fidanlara hangi oranlarda hayvan gübresi verebilirim?Bu gübreyi fidanların dibine atarken toprakla veya başka şeylerle karıştırmam gerekiyormu?Bunun usulü nedir?
Selamlar ve teşekkürler.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024