agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni82Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-01-2012, 15:58   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nariel Mesajı Göster
Bu mantarın türü nedir? Tarçınlı salep gibi görünüyordu

Bilimsel adı "Agaricus Campestris" olan ülkemizde çayır mantarı olarak bilinen bir türe çok benzetiyorum. Eğer o ise ülkemizde hemen hemen her bölgede bulunan çayırlıklarda ve terk edilmiş otlaklarda görülür. Bu mantar türü topraktan ilk çıktığında şapkası yuvarlaktır, zaman içerisinde şapkası giderek açılır... şapkanın alt kısmının rengi koyu mat pembemsi **** bordo olabilir. Zehirsizdir.

Not: Doğadan yabani mantar toplamak uzmanlık gerektirir. Bilmeyenler için tehlike arz edebilir çünkü zehirsiz mantarların dahi birçoğunun çok benzeyen zehirli kopyaları aynı coğrafyada yetişmektedir...

moritimer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2012, 05:54   #62
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Alakaz mantarı

Dşibudak ağacı diğer adı cinar olan ağaçta yetişen zehirsiz çok lezletli mantar türüdür. Bizim yörede bu cis mantara Alakaz mantarı denir, 6-7 kğ kütleye varan ağırlığa kadar ulaşabilir. http://www.agaclar.net/forum/mantar/5002-4.htm

serdar1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2012, 12:26   #63
Ağaç Dostu

mor-salkım's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2010
bahçemdeki mantarlar :)

merhabalar, iki gündür bahçemde bulunan mantarları sizlerle paylaşmak istedim. bugünde yenileri çıkmaya devam ediyor. toprakta ne gibi bir madde fazlalığı buluyorlar da çıkıyorlar çok merak ettim. nem ve ışık elverişli bunu biliyorum. fakat bahçemde oldukça geniş bir alan mantar tarlasına döndü görenleri şaşırtan ve gülümseten hoş bir görüntü. ilerde de çıkmalarını isterim. bu sebeple ne yapabilirim merak ettim doğrusu.

Eklenen Resimler

mor-salkım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2012, 16:47   #64
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Ben de bu gün bahçeyi gezerken baktım ki sağdan soldan mantarlar çıkmış,bir kaçını fotoğrafladım.Cinslerini ve zehirli olup olmadıklarını bilen var mı?
Selamlarımla.

Eklenen Resimler

kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2012, 18:59   #65
Yeni Üye

kalikratya's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2010
babamın çatalca'da ormandan topladığı ve az önce de afiyetle yediğimiz iki mantar türünün adlarını öğrenmek istiyorum. koyu renk olanın tadı fena değil ama kırmızı olan çok lezzetli. ayrıca ek bilgi olarak; kırmızı olan topraktan beyaz bir kozada çıkıyormuş. sonra onu patlatıyormuş. koyu renkli olanın ise temizlenmiş hali olduğundan şekli şemali pek belli olmasa da onun da çok kalın, ağaç dalı gibi sapı var. ve içinde süngerimsi bir tabakası vardı, ayırdık.

http://i.imgur.com/n1FYf.jpg
http://i.imgur.com/dcfBO.jpg

bu da diğeri:
http://i.imgur.com/DhbVf.jpg

yalper beğendi.
kalikratya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2012, 05:37   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-03-2010
sayın kalıkratya
kırmızı olan imparator mantarı sezarın mantarı olarka bilinir.Çiğ olarka da yenilebilir ve salatası harika olur.Diğeri porcini mantarı o da değerli bir türdür.genelde porciniyi et yemekleri yanında ve makarna içine sos yapıp koyarlar.Lezzet katıcı olarak ve hoş aroması vardır.Ben bu mantarı da çiğ yiyorum ve salatasını yapıyorum.İmparator mantarı akdar olmasa da o da güzel olur çiğ olarak.sizin bulduğunuz tür de porcini mantarının en güzeli.Queen bolete olarak geçer adı.afiyet olsun.

murer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2012, 13:24   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2012
meraba ustalarım birde su da yetişen matar varmış birde bir tv kanalında mutfakta mantar yetiştirmeyle ilgili bir konu geçmişti adam bildimiz sarı süngeri bir cam kavanoza koymuş ve süngeri ıslatıktan sonra bırak ve 1 hafta mantar oluşumu olmuş berki bir haftayı yanlış anlamışta ola bilirim
böyle bişey varmı benşimdi video bulamıyom kaç günden beri onu arıyom

cenk.12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2012, 12:25   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2011
O sarı olarak gördünüz şey sünger değil talaş sap saman gibi bazı karışımlardan oluşturulmuş kompost. Tuvalet kağıdı ya da koli de kullanılabilinir kompost olarak ama sünger olmaz.

suplilumas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2012, 15:36   #69
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Bu mantarın cinsi nedir acaba? Yöresel ismi ''ayı mantarı'' olarak geçiyor. Gövde kısmı, şapka kadar kalın ve oldukça ağırlar; 4 mantar yarım kilodan fazla çekiyor... Yenebilen bir çeşitmiş, ama ben ilk defa görüyorum ve yemeyi düşünmüyorum..

Name:  DSC08649.jpg
Views: 10533
Size:  50.6 KB

Name:  DSC08645.jpg
Views: 11213
Size:  27.2 KBName:  DSC08643.jpg
Views: 8997
Size:  26.8 KB

syuksek, limon_sever ve tuya beğendi.
sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2012, 16:42   #70
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

Giriş Tarihi: 14-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster
Bu mantarın cinsi nedir acaba? Yöresel ismi ''ayı mantarı'' olarak geçiyor. Gövde kısmı, şapka kadar kalın ve oldukça ağırlar; 4 mantar yarım kilodan fazla çekiyor... Yenebilen bir çeşitmiş, ama ben ilk defa görüyorum ve yemeyi düşünmüyorum..

Eklenti 345497

Eklenti 345498Eklenti 345499
sanıyorum benim soracağım da aynı cins, gerçi fotoğrafın açısı nedeniyle olduğundan daha büyük görünüyor. ama yine de oldukça iriler, eğer aynı cinsse ayı mantarı ismi gayet yerinde olmuş diyebilirim. benim kayınvalidemler haftasonu şilede köylüleri bundan toplarken gördüler, kendileri de toplayıp pişirip bi güzel yediler. ben cesaret edemedim, sadece fotoğrafını çektim ama oldukça lezzetli olduğunu söylediler.

Name:  mantar2.jpg
Views: 20269
Size:  67.7 KB
cinsi nedir acaba?

DilekGuven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2012, 20:17   #71
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Boletus sp. leri edulis aereus pinophylus ve regius türleri yenebilirse de satanas erythropus luridus gibi türlerde sıkıntı yaşanabilir.

Arkadaşlar tekrarlamakda fayda var bakmakla resmetmekle kesin bir tür belirlemek çok zor. mantarın yaşına ve iklim çevre şartlarına göre veya renk koku gibi organoleptik algılamalar yanıltıcı oluyor.

İyice tanımlayamıyacağınız mantarları bilmediğiniz türleri yemeğe kalkışmayın..

SON HATANIZ OLABİLİR!

Bu konuda Sn. Jilber Bartuçiyan'ın kitabını edinnip seminelrerine katılmanızı öncelikle, önemle ve ivediyetle salık veririm...

suplilumas beğendi.
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2012, 06:03   #72
Ağaç Dostu

ahhhh dilek hanım o mantar yenmez mi ) çok guzel bir mantardır elinizdeki.turkiyede ayı mantarı diye geçiyor evet.Namıdeğer porcini.Neyse siz gene de yemeyin ama koparmayın da bilen biri yesin bari.

DilekGuven beğendi.
Eski 16-11-2012, 10:37   #73
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murer Mesajı Göster
ahhhh dilek hanım o mantar yenmez mi ) çok guzel bir mantardır elinizdeki.turkiyede ayı mantarı diye geçiyor evet.Namıdeğer porcini.Neyse siz gene de yemeyin ama koparmayın da bilen biri yesin bari.
ailemin bir kısmı toplananları afiyetle yediler zaten ben hem bilmediğim için cesaret edemedim, hem de hamile olduğum için... sanıyorum zehirli bir benzeri de varmış, öyle dedi yöre halkı. ondan da toplamışız yanlışlıkla, temizlerken onun dışı tamamen aynı görünse de içinin rengi farklıydı (diğerlerinin içi beyazken bu sarımtrak bir renkteydi), bir de diğer mantarlar oldukça ağırken bu çok hafifti. farklı olduğunu düşünüp onu yemedik.

Eski 16-11-2012, 10:50   #74
Ağaç Dostu

Evet zehirli benzerleri olsa da kolay ayırt edilir.Allah sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin.Eşimde hamile bu ara mantarı çok sevdiği halde topladığım mantarları gormek dahi istemiyor. ) öykk diyor....

Eski 16-11-2012, 10:55   #75
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Boletus sp. leri edulis aereus pinophylus ve regius türleri yenebilirse de satanas erythropus luridus gibi türlerde sıkıntı yaşanabilir.

Arkadaşlar tekrarlamakda fayda var bakmakla resmetmekle kesin bir tür belirlemek çok zor. mantarın yaşına ve iklim çevre şartlarına göre veya renk koku gibi organoleptik algılamalar yanıltıcı oluyor.

İyice tanımlayamıyacağınız mantarları bilmediğiniz türleri yemeğe kalkışmayın..

SON HATANIZ OLABİLİR!

Bu konuda Sn. Jilber Bartuçiyan'ın kitabını edinnip seminelrerine katılmanızı öncelikle, önemle ve ivediyetle salık veririm...
merhaba hocam, sayın Barutçiyan'ın kitabını aldım. seminerlerine de katılmak istiyorum. önceden ağaçlar.net'te seminer ve mantar toplama gezilerinin duyurusu yapılırdı, şimdi ne mail olarak ne de forumda böyle bir bilgiye ulaşamıyorum.
bu aralar yapılacak toplantı & gezi var mı, bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

teşekkürler.

Eski 16-11-2012, 10:59   #76
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murer Mesajı Göster
Evet zehirli benzerleri olsa da kolay ayırt edilir.Allah sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin.Eşimde hamile bu ara mantarı çok sevdiği halde topladığım mantarları gormek dahi istemiyor. ) öykk diyor....
teşekkür ederim, ve size de hayırlı olsun geçer o mide bulantıları, hep beraber ve sağlıkla nice lezzetli mantarlar yersiniz inşallah

Eski 04-12-2012, 15:46   #78
Ağaç Dostu

ikinci resimdekinin tadına bakmış olsan bu mesajı yazma şansın olmazdı sanırım

Eski 04-12-2012, 20:06   #79
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Sayın 16hp,

Fotoğrafları foruma yüklemelisiniz. Dışarıdan verilen bağlantılarla gösterilen fotoğraflar, zaman içinde sorun yaratabilir. Fotoğrafa ulaşamama durumunda size verilen cevaplar anlamsız olur.

Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?
Dikkat: Fotoğrafları neden foruma yüklemelisiniz?

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 23:20   #80
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Manisa dan bir mantar çeşidi

Merhaba,

Bende dün toplayıp afiyetle yediğim mantarı paylaşayım dedim.Daha öncelerden de bu mantarı yemişliğim var fakat cinsini ve ismini bilmiyorum.Yardımlarınızı bekliyorum...

Teşekkürler..

Eklenen Resimler

kasap.94 beğendi.
smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 23:49   #81
Ağaç Dostu

...nokta's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Galeri: 16
Sn. smnvrl...
Kulacık mantarı diyoruz biz bu mantarlara...geçen gün bizde toplamıştık zehirsiz olduklarını biliyorum ve gerçekten lezettli bi mantar türü

smnvrl beğendi.
...nokta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2012, 08:22   #82
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Nokta verdiğiniz bilgi için teşekkürler.
Evet gerçekten çok lezzetli bir mantar. dikenlik ve otsu yapının fazla olduğu yerlerde çıkıyor sanırım.Zehirsiz olduğuna eminim daha bana bir şey yapmadı

Eski 08-12-2012, 11:26   #83
Ağaç Dostu

Sayın Smnvrl,
Yanılmıyorsam Pleurotus eryngii bu mantar.Kültürü de yapılabiliyormus.Hiç yemedim ama denemek istediğim bir tür.Güzel resimler paylaştığınız için teşekkürler.

smnvrl beğendi.
Eski 08-12-2012, 14:05   #84
Ağaç Dostu

attar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Galeri: 7
Kanlıca Mantarı - Galeri - agaclar.net
kanlıca mantarı olması muhtemel
Name:  6611incim7047889.jpg
Views: 9220
Size:  18.7 KB

attar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2012, 12:08   #85
Ağaç Dostu

Pleurotus eryngii değil. Eryngii ağaçlara bağımlı yetişir ağaç üzerinde olur toprakta olmaz. Ayrıca eryngii pişince anason benzeri bir koku verir kendine has. Çok lezizdir yemenizi tavsiye ederim.

Eski 10-12-2012, 12:39   #86
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Murer,
Pleurotus eryngii mantarının resimlerine baktığımda gerçekten bulduğum mantarlara çok benziyor. Ama asıl ilgimi çeken şu oldu Pleurotus eryngii mantarının resimlerinde etrafta çoğunlukla ot ve diken görülmekte bende aynen bu şekildeki ortamlardan bulmaktayım.Sn suplilumas'ın dediği gibi ağaca bağımlı bir tür ise topladığım yerlerde ağaç yok.

Yorumlarınız için teşekkürler.

Eski 10-12-2012, 14:26   #87
Ağaç Dostu

Evet normalde ağaçta yatişiyor bu mantar ama netten birçok resim araştırdım.Doğada böle dikenlik yerlerde de çıkabiliyor gördüğüm kadarıyla.Doğada büyüyenleri daha ince saplı ve kültüre edilmişlerine benzemiyor pek.Kültür ortamında daha ideal şartlar oluştuğundan sapların kalın olması normal bence.Ben hala Pleurotus eryngii diyorum.Tartışmaya açık.

smnvrl beğendi.
Eski 10-12-2012, 15:01   #88
Ağaç Dostu

Sn smnvrl
Yediğinize göre biraz daha emin olmamızın tek yolu var. Anason tadı aldınız mı ya da alkolle benzer bir tat ya da koku? Eğer bu özellikler varsa eringi olma ihtimali yüksek. Otların arasında çıkmasına neden şu olabilir eski ölü ağaçlar toprağa karışmış ve mantar orada kendine ortam bulmuş olabilir. Ya da ben yanılıyorum sadece ağaçta yetişmiyordur.
Aslında kompost yaparken ağaca gerek kalmıyor ben sapta yetiştirdim ama doğadakilerin ağaçta yetiştiğini biliyorum.

smnvrl beğendi.
Eski 10-12-2012, 16:14   #89
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Suplilumas,

Anason tadı almadım hiç.Bu yediğim mantarların lezzeti ve kokusu yaprak mantarı gibiydi.Ayrıca mantar konusunda bilgi sahibi değilim yeni yeni öğrenmeye çalışıyorum.O yüzden yanlış yorumum olursa kusura bakmayın.

suplilumas beğendi.
Eski 10-12-2012, 22:32   #90
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-06-2007
bulduğun göbek mantarını güneş gören bir yere parçala at üstüne topraktan 3-4 milim üstte olacak şekilde buzdolabı kartonnu çamaşır makinesi kartonu koy üstünü nemlendir yani su dök bir kaç gün sonra kontrol et altında milyonlarca göbek göreceksin, büyüdükçe kartonu yukarı kaldır hafiften... afiyet olsun

zulkufhacettepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024