agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-04-2010, 10:10   #1
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Domalan mantarı

Şapka
Mantar, küremsi, birazca uzun ve armut veya soğan, patates şeklinde, 3 cm kadar ceviz büyüklüğündedir. Yüzeyi derin, dar oluklu, labirent gibidir. Dış kısmı kösele gibi, esnek ve sarı esmer renktedir. Gençken saman rengindedir, daha sonra esmer ve pas rengine değişir. Yüzeyi ince tüylüdür, bilhassa dibinde, bükülmüş yuvarlak, ince esnek iplikler vardır.

Etli Kısım
Yarıklı, katı ve başlangıçta beyazımtraktır, daha yaşlandığı zaman zeytin yeşili kahverengi olur ve lapa gibi bir kitle halinde erir. Kuruyunca oldukça serttir ve renk bakımından sarımtraktır.

Koku
Önceleri zayıftır, daha sonra gübre suyu veya hayvan pisliği gibi fenadır.

Yetişme Yeri ve Zamanı
Oldukça nadir bulunan bu mantar her yerde yetişebilir. Özellikle kumlu iğne yapraklı ve çam meşçereleri toprağında yapısı toprak içinde olmak üzere gelişir. Temmuz-Ekim ayları arasında görülür.
Domalan mantarının bir başka türü de aşağıda resmini gördüğünüz, Rhizopogon rubescens olarak adlandırılan mantardır. Bu mantar da toprak içinde gelişir.
Bu Domalan mantarı türünde; Mantar toprağa tamamen gömülü veya kısmen dışarı çıkmış olabilir. Büyüklüğü 4 x 7 cm kadardır. Düzensiz şekilde küre gibidir. Toprak altında iken genç mantar saf beyazdır, bastırılan kısımları gül rengi ila pembeye döner. Toprak dışına yeni çıkartılanlar önce beyazdır, daha sonra yukarı kısmı zeytin yeşili lekeli sarımtrak, aşağı kısmı beyazımtrak olur, yaşlı nümuneler daha da koyulaşır, kuruyunca kahverengi veya siyah lekeli esmer bir renk alır.
Dış Kısım: Yüzey hemen hemen düzgündür, fakat bazı sırtlar, kanallar ve çöküntüleri vardır. Yarım milimetre kadar kalınlıkta, taze iken saf beyazdır, kesildiği zaman et gibi pembeye veya gül rengine döner. Yapışkan olmayıp, birçok kahverengi kristaller ve sıkı şekilde bir araya gelmiş ipliklerden ibarettir.
İç Kısım: Taze iken saf beyazdır, bastırıldığı zaman pembemsi olur, ancak zaman gelince kesilen kısımlarda pembelik kaybolur ve yaşlı nümuneler kesildiği zaman soluk kahverengileşir, kuruyunca soluk zeytin yeşili rengini alır. Oldukça katı ve dayanıklıdır. Önceleri tadı ve kokusu yoktur. Kurutulanlar da kokusuzdur, kendi kendine yok olmakta olan nümuneler çürümekte olan elma veya çilek gibi güzel bir kokuya sahiptir ki bu durumda mantar böcekler tarafından istila edilmiş haldedir.
Spor izi: Açık esmerimtrak sarıdır.
Yetişme Yeri ve Zamanı: Kışın ve sonbaharda, kumlu çıplak topraklarda ve- ya ince çayırlıklarda, daima çam, sedir ve meşe ağaçlarına yakın ve bunların altındaki toprak üzerindeki gevşek ölü yaprak tabakasının hemen altında gelişir.

Kaynak : http://www.ogm.gov.tr/sites1/mantar3.htm

Ülkemizde değişik bölgelerde yetişen bu mantar türünü ilk kez geçen yıl yağan bol yağmurlar nedeniyle Eskişehir pazarlarında satışının yapılması nedeniyle tatmıştım. Fiatlar ilk başlarda 20-25 TL iken daha sonra bollaşması üzerine 10 TL ye düşmüştü.

Bol olarak almış ve derin dondurucuda bir bölümünü saklamıştık. Hatta son kalanları da eşime, "yenisi çıkacak eskisini daha yiyemedik" demiş ve pişirmiştik. Normal kültür mantarlarına göre daha farklı ve lezzetli değişik bir tadı vardı.

Bu yıl ise yeniden çarşamba pazarında satışa sunulduğunu gördüm. 25 TL fiatı vardı. Umarım bol olarak bulunur ve fiatları biraz daha düşer.

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2010, 13:49   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2010
Domalan dan Trüfe

Domalan ya da keme mantarı bir trüf cinsidir, ülkemizde bolca buluunur. Ticari değeri yağış miktarına göre 10-60 TL arasında değişir. Suriyeli aracıların Kırşehir bölgesinde bunları toplayıp Arap ülkelerine özellikle de Birleşik Arap Emirliklerine pazarladıkları bilinmektedir.
Domalan, siyah trüf mantarına ya da beyaz alba trüfe göre çok ucuzdur. siyah yazlık trüf kilosu 200-500 avroya, kışlık siyah trüf 1000 avroya, beyaz alba türü ise 2500 avroya kadar satılmaktadır. Bu mantarlar Fransa ve italya da çiftliklerde üretilmektedir. Diğer Avrupa ülkelerinde de bu çiftlikler kurulmaya başlanmıştır. Hatta Avustralya, Yeni Zelenda,gibi güney yarımküre ülkelerinde de üretilmeye başlanmıştır.
Avrupa mutfağında lüks tüketim maddesi olarak yer almaktadır. Ülkemizde lüks restoranlar ve oteller bu mantarı ithal etmektedirler.
Az sayıda siyah trüf mantarı avcıları Türkiye'de avlanmaktadır, fakat ürünün sertifikası olmadığından lüks restoran ve otellere pazarlama sıkıntısı yaşamaktadırlar.
Ülkemizde yeni yeni ilgi duyulan trüf mantarı aynı zamanda bir fırsat ürün olarak görülmektedir. ilgilenenler daha geniş bilgi için aşağıdaki siteye bakabilir.
http://www.trufciftlikkurulum.com/

hulusiandaç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2011, 23:05   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2011
Ülkemizde trüf mantarını tanıtmak için bir blog oluşturdum. Belki sizin oralardada vardır.
http://domalanmantari.blogspot.com

ibozkurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2011, 09:01   #4
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

2011 yılının ilk Domalan mantarlarını bu hafta pazarda gördüm. Fiatı ilçelerde 5-10 TL arası iken Eskişehir il merkezinde 20 TL ye satılıyor.

Ben Cuma günü Gökmeydan pazarından 20 TL'ye 1,5 kg. aldım. Akşam saatlerinde de ilçeden 4 kg geldi. İlçeden gelenlerin arasında beyaz renk olanlarda vardı.

Fotoğrafları aşağıda...

Eklenen Resimler

Eski 30-04-2011, 14:52   #5
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Mantar türleri başlığına yüklediğim fotoğrafları burada da göstermek istiyorum. Bu görüntülediğim mantar domalan mantarı olabilir mi? Kesip içini görme fırsatım olmadı.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...8&d=1296987743

http://www.agaclar.net/forum/attachm...9&d=1296987743

http://www.agaclar.net/forum/attachm...0&d=1296987743

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2011, 18:02   #6
Ağaç Dostu

MİRBE's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2009
Galeri: 2
Konya da pazarlarda kilosu 30TL..Konya-Aksaray yolu boyunca insanlar kalabalıklar halinde mantar aramasında.
Tadına hiç bakmadım merak da etmedim.

MİRBE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2011, 18:36   #7
Ağaçsever

Yiğit Efe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2010
Sayın Mirbe muhakkak yemenizi tavsiye ederim
İnanınki tadı etten gönüllü yalnız közde pişirmenizi tavsiye ederim
bugün bende arazide yaklaşık 2 kiloya yakın topladım.

Yiğit Efe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2011, 11:32   #8
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
dolaman en kolay ayırt edilen mantarlardan. toplaması yerlerini aklınızda tayin ettikten sonra çok kolaydır.

biz öncelerei bu mevsimde ya dolaman ya da kuzu göbegi toplardık ikiside güzel aromalara sahip. ankarada bunları toplamak çok zor.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 15:34   #9
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Sayın narıel,

Linkini verdiğiniz fotoğraflar şekil olarak domalan mantarına benziyor. Ancak çok düzgün yüzeyliler. Bu kadar düzgün yüzeyli olan domalan çok nadir bulunuyor. %99 u şekilsiz yumrular biçiminde benim gördüklerimin. Yine de net birşey söyleyemiyorum.

Eski 03-05-2011, 15:43   #10
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MİRBE Mesajı Göster
Konya da pazarlarda kilosu 30TL..Konya-Aksaray yolu boyunca insanlar kalabalıklar halinde mantar aramasında.
Tadına hiç bakmadım merak da etmedim.
Ben Eskişehir'de 20 TL'yi pahalı buluyordum ama Konya'da daha pahalı imiş.

Geçen yıl çok azdı. O nedenle ben burada 30 TL'ye kadar almıştım. Bence hiç değilse sizde tadımlıkta olsa alıp bir denemelisiniz sayın Mirbe.

Eski 03-05-2011, 21:37   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2010
Arkadaşlar İngiltere'den Trüf uzmanı Dr. Paul Thomas'ı Türkiye'ye davet ettim. 18 Haziran'da İstanbul'da 19 Haziran da da Nevşehir'de bilgilendirme toplantıları yapacak. Trüf konusunda merak ettiklerinizi soracağınız iyi bir fırsat. Bkz. Trüf Çiftlik Kurulum Web sitesi

hulusiandaç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2011, 21:09   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2008
En sonunda buldum

Name:  1.jpg
Views: 29674
Size:  29.6 KB

Name:  3.jpg
Views: 24966
Size:  27.8 KB

Name:  4.jpg
Views: 24799
Size:  29.9 KB

Name:  kızım artist.jpg
Views: 25035
Size:  28.7 KB

Evimdeki en güzel meyve. İnci Lina BARAN

Name:  kızım mantarcı.jpg
Views: 24779
Size:  27.9 KB

Mantarcı prensesim kalite kontrol işleriyle meşgul.

canerbaran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2011, 15:43   #13
Ağaçsever

baba.monk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-10-2009
Merhaba değerli agaclar.net üyeleri. Bu sene yağışların bol olmasından dolayı herhalde ben de bu sene ilk defa domalan mantarı topladım.

Hikayesi ve fotoğrafları şurada:
Ekmek arası domalan mantarı

NOT: Aynı yazıyı yeniden foruma yazmamak için linkini verdim, inşallah link vermiş olmam bir sorun yaratmaz.

SAHIRE beğendi.
baba.monk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2011, 22:40   #14
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Link vermeniz sorun yaratmaz

Uzaktan bakmak bizde biraz sorun yaratıyor ama olacak o kadar

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 20:31   #15
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
350 gr ağırlındaki domalan mantarının yumurtalı yemeğini şiddetle tavsiye ederim. Çok lezzetliydi daha önce yemediğime bin pişmanım. Şimdi size nasıl yapıldığını fotoğraflı olarak sunum yapacağım

Toprağın üst katmanında kalan kısmı

Name:  domalan_mantari_1.jpg
Views: 26285
Size:  17.9 KB

Kök kısmı

Name:  domalan_mantari_2.jpg
Views: 25424
Size:  19.3 KB

Güzelce yıkayıp çok büyük olduğu için üçe böldüm ve dış kabuğunu soydum

Name:  domalan_mantari_3.jpg
Views: 25408
Size:  30.0 KB

Daha sonra küp şeker büyüklüğünde doğradım

Name:  domalan_mantari_4.jpg
Views: 26835
Size:  28.8 KB

4 yemek kaşığı fındık yağı döküp normal ateşte pişirmeye başladım ve suyunu bıraktı

Name:  domalan_mantari_5.jpg
Views: 36674
Size:  24.5 KB

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 20:35   #16
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Suyunu çekti, hafif kızarmaya başladı ve tuzunu biberini ekledim

Name:  domalan_mantari_7.jpg
Views: 26812
Size:  27.0 KB

Kümesten tavukların yumurtladığı 2 adet yumurta

Name:  domalan_mantari_6.jpg
Views: 25361
Size:  27.4 KB

Üstüne 2 adet yumurtayı kırdım

Name:  domalan_mantari_8.jpg
Views: 44689
Size:  26.8 KB

Hafif karıştırdım

Name:  domalan_mantari_9.jpg
Views: 24793
Size:  26.7 KB

Veee ekmeğimizi banıyoruz

Name:  domalan_mantari_10.jpg
Views: 27637
Size:  30.4 KB

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2013, 08:27   #17
/

Giriş Tarihi: 10-06-2013
tesekkler...

fideüreticisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2013, 05:20   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2013
Evet çocukken çok toplardık ismini dobulan derdik demek ki domalanmış mantar gillerden olduğunu burada öğrendim. Teşekkürler..

HuseyinBarut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2013, 11:28   #19
Yeni Üye

tarık ayaz's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2013
etten güzel közde süper oluyor , biraz pahalı bizim buralarda . Neyse ki çoğu kişi bilmiyor

tarık ayaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2013, 11:37   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Şubat sonu Mart başlangıcında çıkmaya başlar artık domalan

yağmur beğendi.
c_n_g_z Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2013, 23:13   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2013
Bunun miseli oluyor mu acaba merak ettim şimdi

HuseyinBarut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2013, 17:24   #22
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2013

Düzenleyen Kayahann : 09-12-2013 saat 17:25 Neden: yazım yanlışı
Kayahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2014, 17:11   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Galeri: 116
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
350 gr ağırlındaki domalan mantarının yumurtalı yemeğini şiddetle tavsiye ederim. Çok lezzetliydi daha önce yemediğime bin pişmanım. Şimdi size nasıl yapıldığını fotoğraflı olarak sunum yapacağım

Toprağın üst katmanında kalan kısmı

Eklenti 221155

Kök kısmı

Eklenti 221156

Güzelce yıkayıp çok büyük olduğu için üçe böldüm ve dış kabuğunu soydum

Eklenti 221157

Daha sonra küp şeker büyüklüğünde doğradım

Eklenti 221158

4 yemek kaşığı fındık yağı döküp normal ateşte pişirmeye başladım ve suyunu bıraktı

Eklenti 221159
Sayin limon sever, aynen Sizin tarif ettiginiz gibi dogranip pisirilir.
Yillar once rahmetlik Dedemlere Konya'ya gittigimizde cok yerdik. Dedemin arazisinde cok bol bulunurdu.
Birde Domalan bulgur pilavinda gùzel olur. Bulgur pilavina mantar gibi dogranip birlikte pisirilir.

Unutamadigim lezzetlerden biridir Domalan.

Tohumcu Nılgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2014, 20:30   #24
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HuseyinBarut Mesajı Göster
Bunun miseli oluyor mu acaba merak ettim şimdi
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Domalan mantarı olarak adını ilk duyduğumda çok itici gelmişti. Daha sonra çok iyi bir mantar olduğunu, ocaklarının olduğunu sadece bilenlerin bu ocaklardan topladığını öğrendim. Tanıdığım birinin akrabasının bulunduğu köyde olduğunu ve onun bu mantarı topladığını öğrenince bir pazar günü o köye gittik. Birlikte aramaya başladık. Ancak ben ilk önceleri göremedim. Bilen kişi ise farkediyor ve bize gösteriyordu. Türüf (domalan ) mantarının bir kısmı bozulmaya başlamıştı. Orman çalılık bir alanda bulunduklarından onları yiyen kurtlar bile bozulmuş olanları tüketiyorlardı. Domalan mantarı toprağı hafif kabartarak yarıyordu. Tabi toprağın altında olup olmadığını göremediğimiz için bilemiyoruz. Çok dikkatli olarak bakıldığı zaman saçtan ince bir kök gibi ipliksi bir uzantı olduğunu bir iki tanesinde farketmiştim. Başka bir yerden de daha iri ve biraz daha farklı bir mantar getittirmiştim. Tesadüfen gördüğüm bir belgeselde trüf mantarını anlatıyorlardı. Faydaları, nasıl bulunduğu, domuzların trüf mantarını bulmadaki başarısına rağmen bazılarının buldukları mantarı vermemek için bazı insanları sakat bırakmaları nedeni ile tamamen yasaklandığını anlattılar. Trüf mantarı bulmak için yetiştirilen köpekleri ve bunların belirli zamanlarda yarışmalarının olduğunu en fazla mantar bulan köpek ve sahibinin ödül kazandığını izledim. Ödül kazanan biri bunların bulunduğu yerleri bilmesine rağmen her zaman aynı şekilde mantar bulunmadığı için kendi mantar ormanını yetiştirmek için uğraştığını söyledi. Kulaklarıma inanamadım. Ben de domalan mantarının yetiştirilemeyeceğini internetten yaptığım araştırmada öğrenmiştim. Mantarı bize gösteren ve toplayan kişi belirli yerlerde olduğunu ve ağaç olması gerektiğini söylemişti. İnternette yaptığım araştırmada da bir yerde bir ottan bahsediliyordu. Ancak ne otu olduğunu tam olarak anlayamamıştım. Bu ot da aynı ağaç gibi uzun yıllar yaşadığını zannediyorum. Türüf mantarı için dört çeşit ağacın bu iş için en uygun olduğundan bahsetti. Bu ağaçlardan hatırladığım meşe, fındık ve ıhlamurdu. Biz çam ağacının olduğu bölgelerde de bu mantardan toplamıştık. Adam saksılarda bu ağaçları yetiştirmişti. Domalan mantarının da ağaca aşılanması gerektiğini anlatıyordu. Yaptığı işlem ise çok basitti. Saksıdaki ağaçların dibine domalan mantarını bıçak ile parçalıyor ve üzerlerine su döküyordu. Mantardaki sporların ağacın köklerine geçmesini sağlıyordu. Buna bir müddet devam ediyordu. Mantardaki sporlar bu ağaçların köklerine yerleşmesi gerekiyormuş Daha sonra bu ağaçları kendi arazisine dikecekti. Bu şekilde domalan mantarı yetişen bir bahcesi olacağını anlatmıştı. Domalan mantarı ağaç büyüdükce kökleri içinde onunla birlikte gelişiyor ve ilkbaharda yağmurların yağmasının ardından hava biraz isındığı zaman çıkıyor. Sonbaharda da daha az da olsa çıkıyormuş. Ökse otu gibi bir şey. Bana ilginç gelen saç telinden ince bir bağlantıdan çıkan toprağın hemen altında bir anda büyüyerek toprağı çatlatması. Elimizdeki fındık, ıhlamur ve meşe fidanlarına aynı yöntemi uygulayarak kendi domalan mantarımızı üretebileceğimizi düşünüyorum. Hatta özellikle meşe palamutu dikerek onlara aynı şekilde domalan mantarı aşılayarak yakın çevremizdeki yerlere dikerek hem bölgenin ağaçlanmasına hem de çok sağlıklı ve doğal bir mantara sahip olabiliriz. Domalanın yetiştiği otu da bilen arkadaşlar var ise onun da bu amaçla daha kolay yetiştirilebileceğini düşünüyorum. Belgeselde bu ottan bahsetmediler.
Muhtemelen oralarda bu ot yetişmiyor o nedenle bahsedilmedi.

Alıntı:
Domalan mantarı adında başka bir başlıkta varmış. Orada bu otun ne olduğu anlatılıyor.
Helianthemum aegyptiacum / Domalan Otu / Kumi Otu

Bu iki başlık birleştirilebilir diye düşünüyorum.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2014, 21:26   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Galeri: 116
Sayin Muda, domalan otunu cok iyi hatirliyorum, kùcùk yaprakli saga sola ince kolllar atan,
yaklasik bir karis uzunlugunda bir ottur. Bu otun bulundugu yerlerde mutlaka Domalan da vardir.
Ben bu otla Domalan arasindaki baglantiyi hala cozemedim.

Tohumcu Nılgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2014, 21:56   #26
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tohumcu Nılgun Mesajı Göster
Sayin Muda, domalan otunu cok iyi hatirliyorum, kùcùk yaprakli saga sola ince kolllar atan,
yaklasik bir karis uzunlugunda bir ottur. Bu otun bulundugu yerlerde mutlaka Domalan da vardir.
Ben bu otla Domalan arasindaki baglantiyi hala cozemedim.
Sayın Nilgün hanım; Benim anladığım şey domalan ökse otu gibi yarı asalak yaşıyor. Kendinin kök vs. gibi dışarıdan beslenmesi mümkün değil. Ökse otu gibi yerleştiği bitki domalan otu gibi veya ağaç bazı ağaçları seviyor. Seyrettiğim belgeselde Fransızlar trüf mantarı olarak adlandırıp domuzlara ve köpeklere buldurduklarını ancak domuzların çok sevdikleri için insanları sakatlayabildiklerini bu nedenle domuz ile aramanın yasaklandığını anlatmışlardı. Ben domalan mantarının farklı çeşitleri olduğunu gördüm. Elimden geldiği kadar inceledim. Belki görmediniz ama Emirdağ'da iri bir cinsi var. Sizin Konya'da gördüğünüz ile aynı olduğunu düşünüyorum. Orada ağaç olmadığına göre domalan otundan besleniyor. O bitki muhtemelen uzun yıllar yaşıyor. Yoksa kısa sürede yok olurdu. Diğer bir çeşiti de daha küçük ve lezzetli ağaçlardan besleniyor. Nasıl büyüdüğünü hala anlamadım. Minicik ince kıl gibi bir kök ilkbaharda genellikle yağmurlardan sonraki sıcaklıklarda bir anda toprağı kabartıyor. Bilmeyen birinin görmesi mümkün değil. Ben bilen kişiler ile giderek oldukça fazla denemeden sonra çok az görmeye başlamıştım. Bir arkadaşımın av köpeği yavruladı. Kendine ayıracağı yavruya Emirdağ'dan domalan mantarı getirtebilirsem kokusunu almasını sağlamaya, Bende bulunan bir kısım meşelerin köklerine domalan mantarını doğrayarak ve sulayarak miselinin köke yerleşmesine, yetiştirmeye çalışacağım.
Ağaç veya bitkide kök içerisinde her zaman yaşıyor. Ürün vermeye başladığı zaman incecik kök üzerinden o besin vs. nasıl çok hızlı büyüyor bilimsel olarak anlatabilecek arkadaşlar var ise ben de öğrenmek isterim.

murer ve fozada beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2014, 22:29   #27
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Alıntı:
Sayın Nilgün hanım; Benim anladığım şey domalan ökse otu gibi yarı asalak yaşıyor. Kendinin kök vs. gibi dışarıdan beslenmesi mümkün değil. Ökse otu gibi yerleştiği bitki domalan otu gibi veya ağaç bazı ağaçları seviyor. Seyrettiğim belgeselde Fransızlar trüf mantarı olarak adlandırıp domuzlara ve köpeklere buldurduklarını ancak domuzların çok sevdikleri için insanları sakatlayabildiklerini bu nedenle domuz ile aramanın yasaklandığını anlatmışlardı. Ben domalan mantarının farklı çeşitleri olduğunu gördüm. Elimden geldiği kadar inceledim. Belki görmediniz ama Emirdağ'da iri bir cinsi var. Sizin Konya'da gördüğünüz ile aynı olduğunu düşünüyorum. Orada ağaç olmadığına göre domalan otundan besleniyor. O bitki muhtemelen uzun yıllar yaşıyor. Yoksa kısa sürede yok olurdu. Diğer bir çeşiti de daha küçük ve lezzetli ağaçlardan besleniyor. Nasıl büyüdüğünü hala anlamadım. Minicik ince kıl gibi bir kök ilkbaharda genellikle yağmurlardan sonraki sıcaklıklarda bir anda toprağı kabartıyor. Bilmeyen birinin görmesi mümkün değil. Ben bilen kişiler ile giderek oldukça fazla denemeden sonra çok az görmeye başlamıştım. Bir arkadaşımın av köpeği yavruladı. Kendine ayıracağı yavruya Emirdağ'dan domalan mantarı getirtebilirsem kokusunu almasını sağlamaya, Bende bulunan bir kısım meşelerin köklerine domalan mantarını doğrayarak ve sulayarak miselinin köke yerleşmesine, yetiştirmeye çalışacağım.
Ağaç veya bitkide kök içerisinde her zaman yaşıyor. Ürün vermeye başladığı zaman incecik kök üzerinden o besin vs. nasıl çok hızlı büyüyor bilimsel olarak anlatabilecek arkadaşlar var ise ben de öğrenmek isterim.
Sayın Muda'nın da belirttiği gibi domalan mantarı mikorizal mantar türlerinden biri. Yani varolabilmek için mutlaka bir başka bitkinin kök bölgesine yerleşmek zorunda.

Aslında bu asalaklık durumundan , üzerine yerleştiği bitki de memnun. Zira kendi kılcal köklerinin dahi ulaşamadığı derinliklere mantar ulaşıyor, aldığı suyu ve besin maddesini bitkiye taşıyarak, bitkinin beslenmesine katkıda bulunuyor. Bunun karşılığı olarak bitkiden, kendi ihtiyacı olan karbonu alıyor. Yani bir nevi, alan razı-veren razı durumu söz konusu. Hatta bu tür bitkilerde yapılan araştırmalarda, kök bölgesinde mantar bulunan bitkinin yeşil aksam ve kök bölgesinde hızlı gelişim olduğu, emsallerine göre daha bol çiçeklenme yaptığı tespit edilmiş.

murer ve Muda beğendi.
fozada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2015, 21:18   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2015
Selamlar foruma yeni üyeoldum .domalan İstanbul oormanlarındada yetisiyormu? Teşekkürler.

ayucel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2015, 13:25   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2015
Domalan mantarı satıyorum

2009'dan beri Domalan Mantarı ticareti yapmaktayım.İnternet ortamında bu işi ilk yapanda benim.Yıllardan gelen güven içinde Türkiyenin her bölgesinden ve istediğniz miktarda sipariş verebilirsiniz.sipariş için veya bu mantarı doğadan benimle beraber toplamak isteyenler için irtibat numaram 0544 640 55 13

Eklenen Resimler

seröz beğendi.
konyaserkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2015, 13:26   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2015
hayır başta konya olmak üzere iç anadoluda ve doğuda bir kaç ilde

konyaserkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024