agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-02-2015, 10:11   #31
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi konyaserkan Mesajı Göster
hayır başta konya olmak üzere iç anadoluda ve doğuda bir kaç ilde
Konya da nerelerde oluyor?

Ritulan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2015, 10:18   #32
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi konyaserkan Mesajı Göster
2009'dan beri Domalan Mantarı ticareti yapmaktayım.İnternet ortamında bu işi ilk yapanda benim.Yıllardan gelen güven içinde Türkiyenin her bölgesinden ve istediğniz miktarda sipariş verebilirsiniz.sipariş için veya bu mantarı doğadan benimle beraber toplamak isteyenler için irtibat numaram 0544 640 55 13
Doğrudan toplamak demişsiniz.biz Doğa yürüyüşü olarak hemde bu mantarı tanımış olma Amaçlı Katılmak,toplamak istiyoruz.biz 4 kişiyiz olabilir mi?nasıl yapıyorsunuz?

Ritulan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2015, 03:18   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2015
konyaserkan
niğde de yetişir mi? sence, toros dağları kuşağında mesela. ben burda değişik mantar çeşitleri topluyorum ama trüf veya domalan hiç denemedim daha doğrusu yeni tanıdım bilgi verirsen sevinirim.

bolkar51 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2015, 11:48   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Konyada İSMİLDE - BOZDAĞDA - KALEDE - CUMRADA - ILGINDA - Meralarda bulabilirsiniz

c_n_g_z Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2015, 12:53   #35
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-07-2012
Bu tür endemik. Toplayanlar bir çiçeği olduğunu söylüyor. Çiçeğin bol olması bu yıl bu mantarın çok olacağının belirtisiymiş. Bazıları uzmanlaşıyor. Yerini kolayca kabarmalardan bulabiliyor. Konya-Karaman ova bölgelerinde bolca çıkıyor.

enginyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2015, 07:38   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2013
9 cu 10 cu ve 11 aylarda yağmur iyi yağarsa o zaman çok olur eskilerin tabiriyle hava güzlerse o sene iyi domalan olur

c_n_g_z Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2015, 21:20   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2015
bu ve başka mantar çeşitlerini nasıl değerlendirebiliriz? değişik mantar türleri var bizim buralarda ormanlık bölge olduğu için.
mantarları nasıl pazarlayabiliriz bilgisi olan arkadslar varsa paylasabilirlerse iyi olur

bolkar51 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2015, 10:32   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Merhaba Serkan Bey,

Size sorum, acaba bu mantarın yetiştiriciliği yapılabilir mi? Ufak bir tarlam var, denemeyi düşünebilirim.

futuuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2015, 14:25   #39
Yeni Üye

tohumsever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2015
domalan-dolaman-keme vb. isimlerle bilinen bu mantar türü trüf mantarının bir çeşididir. Trüf mantarı üreticiliği son yıllarda yaygınlaşmaya başlamıştır. Denizli'de bu konu ile ilgili ilk adımın atıldığını duymuştum.

tohumsever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2015, 18:31   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2015
Benim bildiğimde dolaman ve trüfün benzerliği sadece yerde yetişme özellikleriyle benzerlikleri.Trüf daha değerli diye biliyorum.

efruz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2015, 09:00   #41
Ağaçsever

eto26's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2015
sağolasın hemşerim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi skaraca Mesajı Göster
Şapka
Mantar, küremsi, birazca uzun ve armut veya soğan, patates şeklinde, 3 cm kadar ceviz büyüklüğündedir. Yüzeyi derin, dar oluklu, labirent gibidir. Dış kısmı kösele gibi, esnek ve sarı esmer renktedir. Gençken saman rengindedir, daha sonra esmer ve pas rengine değişir. Yüzeyi ince tüylüdür, bilhassa dibinde, bükülmüş yuvarlak, ince esnek iplikler vardır.

Etli Kısım
Yarıklı, katı ve başlangıçta beyazımtraktır, daha yaşlandığı zaman zeytin yeşili kahverengi olur ve lapa gibi bir kitle halinde erir. Kuruyunca oldukça serttir ve renk bakımından sarımtraktır.

Koku
Önceleri zayıftır, daha sonra gübre suyu veya hayvan pisliği gibi fenadır.

Yetişme Yeri ve Zamanı
Oldukça nadir bulunan bu mantar her yerde yetişebilir. Özellikle kumlu iğne yapraklı ve çam meşçereleri toprağında yapısı toprak içinde olmak üzere gelişir. Temmuz-Ekim ayları arasında görülür.
Domalan mantarının bir başka türü de aşağıda resmini gördüğünüz, Rhizopogon rubescens olarak adlandırılan mantardır. Bu mantar da toprak içinde gelişir.
Bu Domalan mantarı türünde; Mantar toprağa tamamen gömülü veya kısmen dışarı çıkmış olabilir. Büyüklüğü 4 x 7 cm kadardır. Düzensiz şekilde küre gibidir. Toprak altında iken genç mantar saf beyazdır, bastırılan kısımları gül rengi ila pembeye döner. Toprak dışına yeni çıkartılanlar önce beyazdır, daha sonra yukarı kısmı zeytin yeşili lekeli sarımtrak, aşağı kısmı beyazımtrak olur, yaşlı nümuneler daha da koyulaşır, kuruyunca kahverengi veya siyah lekeli esmer bir renk alır.
Dış Kısım: Yüzey hemen hemen düzgündür, fakat bazı sırtlar, kanallar ve çöküntüleri vardır. Yarım milimetre kadar kalınlıkta, taze iken saf beyazdır, kesildiği zaman et gibi pembeye veya gül rengine döner. Yapışkan olmayıp, birçok kahverengi kristaller ve sıkı şekilde bir araya gelmiş ipliklerden ibarettir.
İç Kısım: Taze iken saf beyazdır, bastırıldığı zaman pembemsi olur, ancak zaman gelince kesilen kısımlarda pembelik kaybolur ve yaşlı nümuneler kesildiği zaman soluk kahverengileşir, kuruyunca soluk zeytin yeşili rengini alır. Oldukça katı ve dayanıklıdır. Önceleri tadı ve kokusu yoktur. Kurutulanlar da kokusuzdur, kendi kendine yok olmakta olan nümuneler çürümekte olan elma veya çilek gibi güzel bir kokuya sahiptir ki bu durumda mantar böcekler tarafından istila edilmiş haldedir.
Spor izi: Açık esmerimtrak sarıdır.
Yetişme Yeri ve Zamanı: Kışın ve sonbaharda, kumlu çıplak topraklarda ve- ya ince çayırlıklarda, daima çam, sedir ve meşe ağaçlarına yakın ve bunların altındaki toprak üzerindeki gevşek ölü yaprak tabakasının hemen altında gelişir.

Kaynak : http://www.ogm.gov.tr/sites1/mantar3.htm

Ülkemizde değişik bölgelerde yetişen bu mantar türünü ilk kez geçen yıl yağan bol yağmurlar nedeniyle Eskişehir pazarlarında satışının yapılması nedeniyle tatmıştım. Fiatlar ilk başlarda 20-25 TL iken daha sonra bollaşması üzerine 10 TL ye düşmüştü.

Bol olarak almış ve derin dondurucuda bir bölümünü saklamıştık. Hatta son kalanları da eşime, "yenisi çıkacak eskisini daha yiyemedik" demiş ve pişirmiştik. Normal kültür mantarlarına göre daha farklı ve lezzetli değişik bir tadı vardı.

Bu yıl ise yeniden çarşamba pazarında satışa sunulduğunu gördüm. 25 TL fiatı vardı. Umarım bol olarak bulunur ve fiatları biraz daha düşer.
yazdıklarını baştan sona okudum.diğer mantarların zehirli ihtimali yüzünden bu mantara ilgi duymaya başladım.bunu mutlaka bulacam inşallah.aramalara başladım bakalım.çarşamba pazarınada uğrarım.

eto26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2018, 15:57   #42
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Bu mantarı araştırmak gerek. O otun tohumundan bulursak belki ekip yakınlarında mantar bulma ihtimalimiz olur

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2018, 15:58   #43
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

+ olarak verilen bilgiler için hepinize teşekkürler

Eski 20-07-2018, 09:52   #44
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Bu mantardan kendisinde olan veya temin edebilecek olan varsa lütfen benimle irtibata geçsin. Satın almak istiyorum az miktarda bile olsa... Teşekkürler

Eski 14-09-2018, 17:22   #45
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Sanırım bu konuya ilgi sıfır

Eski 23-10-2018, 22:52   #46
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-10-2018
Iyi aksamlar. Arkadaslar domalan mantarinin truf mantarinin bir alt turu oldugu soyleniyor, ne kadar dogru acaba. Hatta beyaz truf olabilirmis dogru mudur

yavuz ergül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2019, 12:55   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2019
ilk defa gördüm duydum

antakya111 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2019, 14:00   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2012
Mantar mı?

Çam ağacımın dibinde çıkan bu garip şey bir mantar türü müdür?

Eklenen Resimler

canbatu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2024, 20:10   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2024
Domalan mantarı saticisiyim.türkiyenin her bölgesinden istedigniz miktarda siparis verebilirsiniz 0544 640 55 13

cetinkara42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2024, 20:11   #50
Yeni Üye

Saticisiyim 0544 640 55 13

Eski 18-02-2024, 20:13   #51
Yeni Üye

Mesajinizi yeni gordum yakinda sezonu baslaycak toplamaya gidebiliriz 0544 640 55 13

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024