agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Kuşlarımız
(https)

Beğeni Düzeni38Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-04-2014, 17:54   #91
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sayın Esgül73 kuşunuzun sarı tüylerinin çıkması ve tüy dökmesi muhtemelen ara tüyü dediğimiz tüy dökme mevsimi dışında gerçekleşen bir olay. Kuşunuz hava akımında kalarak tüye girmiş olabilir. Tam tüye girmez ise bir süre sonra kendini toparlar. Yeniden ders yaparak ötmeye başlar. Siz tüy döneminde kırmızı boya vermediğiniz için asıl rengi olan sarı renk çıkmakta. Gevrek bir marulu yıkayıp kurulayıp verirseniz faydalı olur. Tüy döneminde soyulmuş yulaf ve şalgam tohumu karışık yemin içinde bulundurursanız faydalı olur. Evde siyah (mavi) haşhaş tohumu var ise küçük bir mamalıkta verirsiniz. Tüylerinin daha sağlıklı ve parlak gelmesini sağlar. İki, üç güne bir gündüz saatlerinde banyo verirseniz de daha rahat tüyden çıkar.

esgül73 beğendi.
Muda Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 09:02   #92
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sayın Esgül73 kuşunuzun sarı tüylerinin çıkması ve tüy dökmesi muhtemelen ara tüyü dediğimiz tüy dökme mevsimi dışında gerçekleşen bir olay. Kuşunuz hava akımında kalarak tüye girmiş olabilir. Tam tüye girmez ise bir süre sonra kendini toparlar. Yeniden ders yaparak ötmeye başlar. Siz tüy döneminde kırmızı boya vermediğiniz için asıl rengi olan sarı renk çıkmakta. Gevrek bir marulu yıkayıp kurulayıp verirseniz faydalı olur. Tüy döneminde soyulmuş yulaf ve şalgam tohumu karışık yemin içinde bulundurursanız faydalı olur. Evde siyah (mavi) haşhaş tohumu var ise küçük bir mamalıkta verirsiniz. Tüylerinin daha sağlıklı ve parlak gelmesini sağlar. İki, üç güne bir gündüz saatlerinde banyo verirseniz de daha rahat tüyden çıkar.
Kafesi yuvarlak olduğu için pet shoptan uygun banyoluk bulamadık.Ben plastik bir kaba su koyup dediğiniz gibi gündüz verdim.Fakat girmedi.Suluğundan gagasıyla ıslatıp banyo yapıyor.Bugün banyo yaptırmayı tekrar deneyeceğim ama nasıl?Birde dediğiniz tohumları alacağım.Gelişmeleri tekrar yazarım.İlginiz için teşekkürler.

esgül73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2014, 12:08   #93
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Sayın Muda ,dün söylediğiniz gibi Paşa ya banyo yaptırdım.Keyfine diyecek yoktu.Yeminin içine siyah haşhaş da koydum.Bunlar banyo resimleri.Banyo yaptırımı başarıyla sonuçlandı.

Eklenen Resimler

lusoari, Muda ve Milla beğendi.
Eski 18-04-2014, 15:22   #94
Ağaçsever

papatya367's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2009
Merhaba arkadaşlar, bir çift muhabbet kuşundan sonra yarın kanarya almaya karar verdim. Fakat daha önce hiç bakmadım, sadece babam sürekli bakardı ondan biliyorum bakımını da ama o da kendi çapında bakabiliyor çok fazla şey bilmiyor. Benim sizlere daha doğrusu kanarya hakkında iyi bilgi sahibi olan arkadaşlara sorum olacak. Tanıdığım bir petshoptaki bey bana sarı ile kahverengi arası bir kanarya vermek istiyor, çok güzel öter ve 1 yaşında bileziği de var diyor 120 tl istiyor ona mı güvenip alayım, yoksa pazara her hafta gelen bir bey var o da açık turuncu bir kanarya vermek istiyor 150 tl istiyor hangisine güvenip almalıyım sizce? Yadımcı olursanız sevinirim.

bahtiyar02 beğendi.
papatya367 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2014, 23:37   #95
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Sayın papatya,benim daha önceki mesajlarıma bakarsanız görürsünüz.Tanıdık bir pershoptan almama rağmen aldıktan sonra neredeyse kapı kapı dolaştım.Şöyle ki ne yazık ki aldıktan sonra oturduğum yerde bulunan kanarya derneği başkanına kanaryamı gösterdim.Benim 150tl ye aldığım kanaryanın 40-70 tl arası edebileceğini söyledi.Rengi koyu turuncuydu dükkanda çok beğendik.Ancak renginin zaman içinde açılacağı söylendi nitekim öyle de oldu.Aslında paşa bize alıştı ve 6 nağme yapıyordu.Ancak 15 gün oldu ancak kısa kısa sesler çıkarıyor.Benim size tavsiyem bulunduğunuz yerde kanarya derneği varsa onlara danışmanız.Çünkü biz harz roller diye aldık.Ancak sonradan sorduğumuz kişiler bize cinsi ile ilgili bir şey söylemediler.Kanarya seven birinden kuşu almanızı öneririm.

TRAKLI beğendi.
Eski 19-04-2014, 00:11   #96
Ağaçsever

papatya367's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2009
Sayın esgül73 bilgilendirdiğiniz ve uyarınız için çok teşekkür ederim, ben en iyisi yine tanıdık petshoptan alayım bari, en azından adam eğer istediğin gibi ötmezse geri alır istediğin kuşu veririm diyor ve yapar da öyle biri sağolsun, çok haklısınız ortalık malesef 3 kağıtçılarla dolu, iyi akşamlar.

esgül73 ve sevdam beğendi.
papatya367 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2015, 18:13   #97
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Merhaba arkadaslar ben kanarya almayi dusunuyprdum lakinbu kus bitleri beni biraz tedirgin etti. kanaryasinda biti olan var mi? Bit olmamasi icin ne yapila bilir sizce? kafesin altindaki pislikleri hergun ddegistirsek yeterli olur muve arrada fis fis la islasak?
saygilarimla

shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2015, 21:38   #98
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Elle yavru besleme

Merhaba arkadaşlar. Benim bir çift Maniluva türü kanaryam var.İlk yavrularına bakamadıkları için birisi öldü. Diğerini şırınga ile kendim hazırladığım mama ile 16 gündür besliyorum. Şimdilik sağlıklı ve mamayıda severek yiğiyor.

Eklenen Resimler

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2015, 22:00   #99
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Mamada neler var Sn. Bahtiyar? Benim de önceki yavrulardan biri besleyemedikleri için ölmüştü. Şimdi yeni yavrular var. Korkuyorum bir şey olacak diye. En azından destek olurum beslemelerine...

bahtiyar02 beğendi.
loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2015, 22:02   #100
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Kanarya biti normal durumda gündüz kanarya üzerinde hiç bulunmaz. Tüneklerde, çatlaklarda yavru döneminde keçe içerisinde olur. Kanarya üzerinde olmadığı için gündüz vakti kanaryanızı başka bir yere alarak kaynara yakın sıcak su ile özellikle tünekleri telleri vs. yıkarsanız varsa bile ölmesini sağlarsınız. Kuş içinde olmadan her tarafı bit için kullanılan ilaçlar ile ilaçlamanız durumunda da ölürler. Kuş kafes içerisinde iken ilaçlamayın. Bir de bilmediğiniz bir ilacı kullanmayın. Bir arkadaşımın kapatmış olduğu balkon içinde değişik kuşlar var. Oldukça uzun yıldır herhangibir bit görmedim orada. Benim bildiğim bu bit insana gelmez. Sadece kuşa gece gelerek zarar verir.

Eski 23-01-2015, 22:36   #101
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahtiyar02 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar. Benim bir çift Maniluva türü kanaryam var.İlk yavrularına bakamadıkları için birisi öldü. Diğerini şırınga ile kendim hazırladığım mama ile 16 gündür besliyorum. Şimdilik sağlıklı ve mamayıda severek yiğiyor.
Bahtiyar bey;

Anne ilk birkaç gün ağız sütü denilen kendi kursağında oluşan kısım ile bakmadığı zaman yavrunun ölmesi kaçınılmazdı. Bu kadar büyüdüğüne göre anne en azından biraz beslemiş. Gelişme açısından bundan biraz daha fazla tüylenmesi gerekiyordu. Anne yerine artık babanın da beslemesi gerekiyor. Anne yeni yavrular için hazırlanmaya başlıyor. Bu nedenle ikinci bir yuva takmak ve bir kısım yuva malzemesi vermek gerekiyor. Bunları muhtemelen biliyorsunuz. Bilmeyen şırınga ile yavru kuşu besleyemez.

Kuşlara nasıl bakıyorsunuz. Ben yavru çıktığı ilk iki gün haşlanmış yumurtayı ortadan ikiye bölerek yarısını mamalık içerisine bırakıyorum. Yavru küçük olduğu için fazla yemese de protein oranı yüksek beslenmesi iyi oluyor. Daha sonra hazır satılan mama ile veya kendiniz hazırlayabileceğiniz mama ile haşlanmış yumurtanın rendelenmişini karıştırıp veriyorum. Zaman olsa günde iki defa yapmak en güzeli. Marulu çok büyük olmamak üzere yıkayıp kurulayıp o şekilde veriyorum. Gevrek yani körpe marul taktığınız zaman kanaryalar öncelikle onu yer ve yavruya verir. Siz doyurmadan taze mama, marul takarak anne ve babanın yavruyu besleyip beslemediğine bir bakın isterseniz.

Ben mecbur kalırsam yavruya mama olarak yumurtanın sarısı, biraz pirinçli bebek maması, spriluna, varsa toz prebiyotik olmaması durumunda biraz yoğurt karıştırıp çubuk yardımı ile besliyorum. İlk zamanlar bu mamayı ağzınızda çiğnerseniz az da olsa ağızda bulunan tükürük nedeni ile yavrunun mamayı sindirmesine yardımcı oluyor.Yuvalığa dokunmanız yavruların başlarını aç iseler kaldırmalarına yetiyor. Ancak biraz tecrübe gerekiyor. İlk başlarda besleyemiyordum. Şırınga ile beslemede bazen sorun yaşadım. Çubuk ile beslemede yavrunun gözleri açıldıktan sonra korkarak ağzını açmaması durumunda uzaktan beslemek açısından yararlı oluyor. Sonraki günlerde hazırladığınız karışıma hazır satılan mama, marulun iyice doğranıp katılması ile biraz daha besleyici ve sulu hale getirebiliyoruz. En güzeli anne ve babanın yavruya bakması.

loveforlife beğendi.
Eski 25-01-2015, 12:50   #102
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi loveforlife Mesajı Göster
Mamada neler var Sn. Bahtiyar? Benim de önceki yavrulardan biri besleyemedikleri için ölmüştü. Şimdi yeni yavrular var. Korkuyorum bir şey olacak diye. En azından destek olurum beslemelerine...
Sevgili loveforlife;
Mama içeriği; bir ated yumurda haşlanmış,
biraz ıspanak,1 adet küçük havuç, cicibebe bisküvi 4-5 adet,1 çay kaşığı irmik Berovit B12 VİTAMİN 1cc, bir çay kaşığı üzüm pekmezi ve bir yemek kaşığı süt. Hepsini robotta iyice parçalayın.Şırıngadan geçecek sıvılıkta olana kadar.
Ispanak yumurta ve bisküviden dolayı oluşacak kabızlığı önlemek için. Bunun dışında marlettlerde sebzeli bebekler için kullanılan mamalarıdan da verebilirsiniz.
Saygılar

loveforlife beğendi.
bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2015, 11:44   #103
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
size söyle bir soru sorayim o zaman sn. muda eger ki hergün kafesin icini pislikleri temizlersem bit olasiligi azalir mi yoksa bu bitler kusun derisinde ürüyen birsey mi ? ilacla gecilir onu biliyorum ama kafesin altligini temiz tutarsak olma ihtimali nedir?bu bitlerin eve yayilma ihtimali var mi ?
saygilarimla

Düzenleyen shenile : 28-01-2015 saat 15:38
shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2015, 20:05   #104
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Bir yıldır kuşum Paşa nın yanına dişi bir kuş getirdim.İki gündür yan yana kafesteler.Birkaç gün daha izleyip daha sonra aynı kafese alıcam.Yeni kafesleri yuvalıklarıyla birlikte hazırladım.Benim Paşa aldığımda kırmızıya yakın turuncu renkliydi.Sonradan tüylerini döktü.Bana kanaryanın türü hakkında yardımcı olabilecek var mı?Bugün tanıştığım kanarya yetiştiriciliği yapan biri de malinuaların yüzünde lekeleri olduğunu söyledi.
Birbirlerini izleyip bakışıyorlar.Sanki birbirlerine alıştılar gibi.

Eklenen Resimler

Eski 10-03-2015, 20:48   #105
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shenile Mesajı Göster
size söyle bir soru sorayim o zaman sn. muda eger ki hergün kafesin icini pislikleri temizlersem bit olasiligi azalir mi yoksa bu bitler kusun derisinde ürüyen birsey mi ? ilacla gecilir onu biliyorum ama kafesin altligini temiz tutarsak olma ihtimali nedir?bu bitlerin eve yayilma ihtimali var mi ?
saygilarimla
Sn. shenile;

Sorunuzu yeni gördüm. Kuş biti olabilmesi için kafesinizde bit veya yumurtası olması çoğalması gerekiyor. Eskiden kafes tünekleri iki tarafı plastik delikli olurdu. O tırnaklı delikli plastik içerisine biraz pamuk koyarak eğer bit var ise oraya gelmesi sağlanırdı. Gündüz vakti kuş üzerinde bit bulunmaz. Kuş bitleri gece tünekte iken kuş üzerine gelirler. Yavru döneminde keçe içinde yuvalanırlar. Anne yumurtalar nedeni ile kalkamaz, Yavrular büyümedikleri için kaçamazlar. Yazın sıcaklarda uygun ortam ve besin olunca çok çabuk çoğalırlar.

Herhangibir şüpheniz olması durumunda kafesinizi içinde kuşlar olmadan ilaçlayabilirsiniz. En basiti ise kuşu başka yere alıp kafesin tamamını kaynar su ile iyice yıkarsınız. Ne yumurtası kalır. Ne de kendisi. Tüneğin kafes alan yerleri, yayların içi, yuvalık içinde bulunan keçeler bulunabilecekleri yerler. Tabi tül kullanıyorsanız tülü ve altlığı da iyi yıkamanız gerekiyor.

Eski 10-03-2015, 20:56   #106
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esgül73 Mesajı Göster
Bir yıldır kuşum Paşa nın yanına dişi bir kuş getirdim.İki gündür yan yana kafesteler.Birkaç gün daha izleyip daha sonra aynı kafese alıcam.Yeni kafesleri yuvalıklarıyla birlikte hazırladım.Benim Paşa aldığımda kırmızıya yakın turuncu renkliydi.Sonradan tüylerini döktü.Bana kanaryanın türü hakkında yardımcı olabilecek var mı?Bugün tanıştığım kanarya yetiştiriciliği yapan biri de malinuaların yüzünde lekeleri olduğunu söyledi.
Birbirlerini izleyip bakışıyorlar.Sanki birbirlerine alıştılar gibi.

Sayın esgül73;

Kuşunuz acı sarı yani ince tüy bir kuş olmuş. Ötümü nasıl. İnternetten malinua ötüşünü aratırsanız ötümü ona benziyor mu. İnternette bulduğum bir ötüş var. Bir dinleyin isterseniz.

https://www.youtube.com/watch?v=rhKA9_wXDFo

Malinua ötüşü çok yüksek olmaz. Görüntü olarak ikisi de malinuaya benziyor olabilir. Ancak soyunun ne olduğunu tamamen bilmeniz gerekir. Onu da üreticisi bilebilir. Onu bulma imkanınız olmadı sanırım.

Erkek kuşun durduğu kafes benim gördügüm yuvarlak bir kafes. Muhtemelen papağan kafesi. Dişi kuş ise muhabbet kafesinde duruyor.

Üretim yapmak istiyorsanız üç kapılı kanarya kafesi almanız gerekiyor. Nedense kuş dükkanı işletenler kanarya alanlara muhabbet kafesi, muhabbet alanlara kanarya kafesi verebiliyorlar. Muhabbet kafesleri tırmanmaları için yatay olur. Kanarya kafesleri de dikey olur telleri.

esgül73 beğendi.
Eski 11-03-2015, 21:37   #107
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Sayın Muda cevabınız için teşekkür ederim.Ben Paşa yı alalıdan beri petsoplara kızgınım.Kuş aldığımdan beri bir yıldır yuvarlak kafeste,tek tüneğin üzerinde.Bugünde sizden bu kafesin papağan kafesi olduğunu öğrendim.Bu satıcılar nasıl böyle anlamıyorum.Zaten eşi ile birleştirince koyacağım kafesi dün aldım ama sizin dediğiniz gibi üç kapılı mı bilmiyorum.
Ben Paşa yı daha önceki yazılarımda belirttiğim üzere harzroller diye aldım.Dişi kuşun kafesi geçiçi zaten.
Paşa nın ses kaydını çektim .Göndermeye çalışacağım.

Eski 11-03-2015, 21:55   #108
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Bu gece Paşa ve Sıdıka(dişi kanaryamız) buluştular.Şimdilik her şey yolunda görünüyor.Yuvalığı yerleştirdik.İpleri tabana ve kafesin köşesine koyduk.

Eklenen Resimler

Eski 19-09-2020, 07:22   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2020
kanarya vadisi

Altın kuluçka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024