agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Kuşlarımız
(https)

Beğeni Düzeni2301Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-03-2009, 12:51   #181
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Bir de şöyle bir ilaç karışımı buldum fakat uygulamaya biraz korkuyorum. Uygulama konusunda tavsiyeye ihtiyacım var.

Mubişiniz üşütmüş veya bağırsakları bozulmuşsa eğer;
ishal,kusma, titreme, kabarma,sürekli uyuma,halsizlik gibi belirtileri varsa bunları uygulayın.

Şimdi 1 adet antibiotik(tablet-kapsül), 1 adet surup vitamin ve 1 adet asprin alın.
normal, insanlar için olanlardan. Antibiotik aşırı güçlü olmasın, çocuklar için olan agumentin, azro gibi olabilir.

antibiotiği kırmızı mercimek tanesi kadar kırın iyice ezin, asprini normal mercimek kadar kırın ve ezin.yarım çaybardağı suya koyun karıştırın.
şurup vitaminden çok ama çok az sadece 2 damla bu suya damlatın ve iğnesiz enjektör veya damlalıkla günde 3 kere ağzına zorla içirin.
geri kalanını suluğuna koyun.
her gün suluğunu değiştirin.

Not 5-6 gün devam edin ayrıca sakın dozu fazla kaçırmayın sonra zehirlenmeden dolayı ölebilir
Dediklerim kadarını uygulayın..

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2009, 13:02   #182
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Buda karnının resmi. Dökülen tüyler yerine çıkmadı ve kuyruğu da iki aydır uzamadı, sanırım buda hastalığı ile ilgili.

Eklenen Resimler

Eski 29-03-2009, 19:38   #183
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Arzu Hanım, kuşunuz dişiyse yumurtayı çıkaramıyor olabilir mi?

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2009, 19:56   #184
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Arzu Hanım, yeşillik veriyorsanız vermeyi kesin. Yeşillik ishale sebep olabileceğinden, var olan ishale de kötü gelir..

Durumu kötü görünüyor. Son günlerde de dışkısını yapabiliyor mu, dikkat ettiniz mi? Bazen dışkı delikleri, dışkı sebebiyle tıkanıyor ve karınları şişiyor.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2009, 20:30   #185
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Sevgili üzüm, kuşumuz erkek muhabbet kuşu.

Dışkı yapmada problemi yok Nariel. Bir süredir yeşillik vermiyorum. Hastalığın nedeni üşütme değil de bakteri kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Dışkı şeklinden hastalığın nedeni anlaşılabiliyormuş ama işin uzmanı olmak lazım.

Şu an kuşumuz bir kaç saat önceki halinden daha kötü. Yarın yukarıda yazdığım ilaç karışımını vermeyi düşünüyorum. Yapabileceğim başka bir şey kalmadı maalesef.
Şu an ne kadar üzgün olduğumu anlatamam.

Eski 29-03-2009, 21:27   #186
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Muhabbetkusu.org sitesinde hastalık sonucu yem yemeyen kuşların, şırınga içine konan öğütülmüş kabuksuz darı + su karışımıyla beslenebileceğini söylüyor. İsterseniz böyle beslemeye çalışın, açlıktan ölmesin zavallı.. Veterinere götürme imkanınız varsa götürseniz..?

Eski 29-03-2009, 21:47   #187
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Arzu hanım, sanırım daha önceden vermiş olduğunuz 3 çeşit ilaç da antibiyotik.

İshalle ilgili biraz araştırma yaptım ve bulduğum yazının bir kısmını yolluyorum. Lütfen koyu renkle işaretlediğim yere dikkat edin.

Kaynağı: http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0shal

İshalin iyilestirilmesi
1. Gerekli şekilde dengelenmiş elektrolitlerle vücudun su oranı korunmalıdır. İshalin her türü için, hatta dizanteri için dahi bu en uygun tedavidir. Elektrolitle dengelemeden bol miktarda su içmek elektrolit dengesizliğine yol açabilir ki, bu ender durumlarda ölümcüldür (su zehirlenmesi).

2. Düzenli olarak, sık ve küçük öğünler şeklinde yemek yenmeli. Çok hızlı yenmemeli ve içilmemeli.

3. Bazen, özellikle çocuklarda, su kaybı hayati tehlike yaratabilir ve damardan sıvı verilmesi gerekebilir.

4. Oral rehidrasyon terapisi. Ağızdan bir tuz veya şeker çözeltisi almak şeklinde olur.

5. Opioitler. Enfeksiyon kaynaklı ishal için opioit ve türevleri alınmamalıdır, çünkü hastalığın süresini artırırlar ve taşıyıcılığa dönüşme riskini artırırlar. Opioitler en etkili ishal ilaçlarıdır. Başlıca etki mekanizmaları peristalsisi engellemektir. Loperamide (Imodium olarak da bilinir) en sık alına ishal ilacıdır. Diğerleri (artan etki gücü sırasına göre) : Lomotil (diphenoxylate veatropin); Motofen (difenoxin ile atropin); kodein; paregoric (camphorated tincture of opium), afyon suyu (laudanum); ve morfin. En güçlü opioitler kronik ishal (örneğin AIDS komplikasyonlarından doğan) için saklanır.

6. Antibiyotikler. Eğer ishalin nedeninin bir bakteri olduğundan şüpheleniliyorsa ve kişi tıbben hastaysa antibiyotik kullanımı gerekebilir. Parazit kaynaklı ishal (örneğin giardiasis) de uygun antibiyotikler gerektirir. Antibiyotikler rutin olarak kullanılmazlar çünkü ishalin nedeni nadiren bakteriyeldir ve kullanımları bağırsak florasını bozup ishalin daha da kötüleşmesine neden olabilirler. Clostridium difficile nedenli ishal ve psödomembranöz kolit sıkça antibiyotik kullanımı yüzünden meydana gelir.

7. Beslenme düzenlemesi. çölyak hastaları buğday ürünlerinden kaçınmalıdır. Spastik kolon sendromu olan hastalar ishalin nedeni olan gastrokolik reflekse a;iri tepkiyi azaltmak için diyetlerini değiştirebilirler. Çözünür lifli gıdalar almak, süt ürünleri yerine soya ve pirinç ürünleri kullanmak, posalı (çözünmeyen) lif oranı yüksek olan meyve ve sebzeleri yerken dikkatli olmak, düzenli ve küçük öğünler yemek spastik kolon sendromu belirtilerini azaltmakta yardımcı olur[5]. Kaçınılması veya en aza indirilmesi gereken yiyecekler, kırmızı et, yağlı veya kızartma yemekler, süt ürünleri (laktoz intoleransı olmasa da), çikolata, kahve (normal veya kafeinsiz), alkol, gazozlu içecekler (özellikle sorbitol içerenler) ve suni tatlandırıcılar. Yapılan araştırmalar spastik kolon sendrom hastalarının yağlara, çözünmeyen liflere ve früktoza aşırı hassasiyeti olduğunu göstermiştir[6] [7] [8].

8. Hijyen ve izolasyon hastalığın yayılmasını engeller.

Eski 29-03-2009, 21:55   #188
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Ayrıca ishal olanlara elektrolit dengesini düzenlemek için özel bir sıvı karışımı içirilir, yukarıdaki maddelerde "oral rehidrasyon tedavisi"olarak geçiyor. İshalde sadece bol su içerse hasta, vücuttaki minerallerin oranı (elektrolit dengesi) daha da bozulur ve hasta ölebilir. (Bu yüzden genelde ishal olan hastalara tuzlu ayran içirilir.)

Acaba kuşunuza az tuzlu su içirmeye çalışsanız?

Antibiyotik kullanan insanlar da genelde hemen ishal oluyor..

Eski 29-03-2009, 21:56   #189
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Kıyamam ben ona, yavrucuğum inşallah iyileşir. Çok kötü oldum şimdi.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2009, 23:18   #190
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Araştırman için çok teşekkür ederim Nariel. Kuşumuzu veteriner götürmüştük, ishal için tetramezatin verdi. O ilaç işe yaramayınca belirli aralarla diğer iki ilacı denedim. Fakat ilaç içtikçe sanki ishali daha da arttı. Son bir haftadır ilaç vermeyi de kestik ve durum maalesef bugünkü gibi.

Kuşumuz biraz önce yeminden ve kumundan biraz yedi. Azda olsa karnı doyduğu için mutluyum. Tuzlu su iyi fikir ben onu tamamen unutmuştum.

İnternette çok bilgi kirliliği var. Ne yapacağımı şaşırdım. Yukarıdaki ilaç karışımını verip vermeme konusunda kararsızım. O karışım bir veteriner hekimin tavsiyesiymiş.

Eski 30-03-2009, 09:49   #191
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Ben bu karışımı vermeyin derim, çünkü zaten önceki verdikleriniz de antibiyotikti. Vitamin ve aspirini ise tek verebilirsiniz ama antibiyotiğe gerek yok. Gerçi farklı mikroorganizmalar için etkili olabilirler ama birçok antibiyotik denemenin bir anlamı yok.

Vitamin şurubunu deneyebilirsiniz, biz hasta kuşlarımıza şırınga ile verirdik(sulandırılmış halde), belki güç verir hayvancağıza.

Tuzlu suyu deneyin öncelikle. Yem yediyse akşam, iyi. Yem yemezse zayıf düşmemesi için mutlaka şırıngayla besleyin.

Eski 30-03-2009, 10:35   #192
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Çay bardağına çok az şeker ve tuz koyup karıştırdım. Çok su tükettiği için bu karışımı da kendi isteği ile içti. Bugün de biraz içirdim. Hala tüyleri çok kabarık ve keyifsiz.

Sevgili nariel, dediğin gibi yapıp bugün sadece vitamin vereceğim. Sizin kuşlarınıza verdiğiniz bebekler için kullanılan şurup vitaminden mi?

Eski 30-03-2009, 16:58   #193
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Vitamin haplarını ezip de karıştırıyorduk genelde, bazen de Supradyn vitamin şurubunu sulandırıyorduk. İnşallah iyileşir, nasıl rahatsızdır şimdi..

Eski 30-03-2009, 17:53   #194
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Kuşlar için satılan avisol isimli bir vitamin aldım. Suyuna belirtilen ölçüde katıp çay kaşığı ile içirmeye çalıştım.

Mubişimizin karnı bugün biraz daha şiş, durumunda da pek bir değişiklik yok

Eski 30-03-2009, 18:57   #195
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Ben iki muhabet kuşumu ishalden kaybettim ikincisini geçen cuma günü kaybettim gözümün önünde can verişi çok zoruma gitti ölümü beni derinden etkiledi

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2009, 21:38   #196
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Başınız sağolsun sayın seaa, aslında dışkı tahlili yaptırabileceğimiz bir yer olsaydı kuşlarımızı kurtarabilirdik.

Eski 30-03-2009, 22:32   #197
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

saolun

Eski 31-03-2009, 01:28   #198
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Sn.Seaa başınız sağolsun.Benim de taciden önce bir kuşum daha vardı ne yazık ki yerde kitap ve kalemlerimle oynarken annem yanlışlıkla üzerine bastı ve öldü.O günü ve kuşun o can verişini bir türlü unutamadık.İnsan çok kötü oluyor.Sanki evden cenaze çıkmış gibi.
Bizim taci 2 yaşlarında iken evde süs olarak hazırladığım ve kalıplara döktüğüm boyalı alçıyı yedi ve hastalandı(karışıma ağaç tutkalı da eklemiştim).İsal olmuştu.Bir gün boyunca hiç ses çıkarmayıp ölecek gibiydi.Aspirini ufalayıp suyuna kattım düzeldi.Şimdi 13 yaşında bir daha da problem yaşamadım.Tabi bir de sürahiden ayran içmeye çalışırken içine düşmüştü.Zor kurtardım
Taci toz şeker hastasıdır.Bizim çay içtiğimizi görmesin anında yanımızda biter.Bunun yanında oburluğundan olsa gerek marul, maydanoz, portakal, kivi gibi meyvelere de düşkündür.Öyle özenle beslediğimiz filan da yok meyve kabuklarını sıyırması kâfi geliyor onun için.Bilemiyorum bağışıklık sisteminin belki de bu kadar kuvvetli olması yemek seçmemesine bağlıdır

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2009, 10:35   #199
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Sayın Seaa, başınız sağolsun..Acınızı anlayabiliyorum..

Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2009, 18:32   #200
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Sayın Arzu Kasapoğlu;

Öncelikle geçmiş olsun. Bulunduğunuz yerde mutlaka kanarya yetiştiricileri derneği vardır, oraya götürüp yardım almanız iyi olacaktır zira bu gibi durumlarla sık sık karşılaşan ve tedavi konusunda artık profesyonel olmuş kuş yetiştiricileri mevcuttur.

Birol Ketenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2009, 19:22   #201
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Bugün yine konuyla ilgili olarak araştırma yaparken Avrasya veteriner kliğini adında bir site buldum. Kliniği telofonla arayarak durumu anlattım. Kuşun karnındaki şişlik büyük ihtimalle tümördenmiş ve ishalinin geçmeme nedeni de bu tümörmüş. Mutlaka enjektörle alınması gerekiyormuş aksi halde kuşumuz büyük bir ızdırapla ölecekmiş. Tümör alındığında ise eski sağlığına kavuşurmuş.

Bende bir umutla, Trabzonda kedilerimi götürdüğüm veterinere gidip durumu izah ettim.
Veterinerlik fakültelerinde kuşlarla ilgili hiç ders görmediklerini ve hiç bir yapamayacağını söyledi. Verdiğim ilaçlarında kuşa büyük ihtimalle zarar vermiş olabileceğini, bir süre kuşumuzu haşlanmış patates ve pirinçle beslememizi söyledi.

Sayın pdabirol, burada kanarya yetiştiricileri derneği hiç duymadım ama aeaştıracağım. Gerçi olmasa bile internetten başka bir yerin telofon numarasını bulup arayabilirim. Tecrübeye her zaman güvenirim. Benim aklıma burayı aramak gelmemişti, hatırlattığınız için çok teşekkür ederim.

Eski 01-04-2009, 20:15   #202
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Beslediğimiz güvercinlerde genelde bacak ve kanatlarda tümörler oluşurdu. Tamamen olgunlaşmasını bekleyerek küçük bir ameliyatla alırdık. Tamamen temizlenmeyen tümörlerde tekrar gelişme olabiliyordu. Tümörler (en azından benim gördüklerim) toprağa kök atan ağaçlar gibi dokuya bağlı oldukları için enjektörle alınmasını ilk defa duydum. Umarım doğrudur.
Kanarya besleyen ve özellikle profesyonel yetiştiricilerde bu gibi hastalıklara karşı kullanılan avrupa kaynaklı ilaçlar olması muhtemeldir.

Birol Ketenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 22:36   #203
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Kuşumuzu bugün kaybettik.

Eklenen Resimler

Eski 01-04-2009, 22:45   #204
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Sayın Arzu Kasapoğlu,başınız sağolsun.Çok şirinmiş..

Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 22:48   #205
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Başınız saolsun Arzu hanım bu acıyı daha yakında tatmış bir olarak hayatımda bir daha kolay kolay öyle ağlayamayacağım anlatması bile zor sanki evinizden bir bireyi kaybetmiş gibi oluyor insan. Bazen yanlış bir şeylermi yaptım diye düşünüyorum vicdanım hiç rahat değil

Eski 01-04-2009, 22:54   #206
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Hayatımıza girdiği ilk dünden beri neşe ve mutluluk kaynağımız oldu. Evimize giren hayatımı paylaşan çok küçük dostumuz oldu hala da var, hepsini de çok seviyoruz ama onun bizim kalbimizde ki yeri bambaşkaydı.

Onu çok özleyeceğiz...

Eski 02-04-2009, 11:08   #207
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

küçükte olsa bir can taşıyorlar hepsi. Acısı kolay kolay geçmiyor maaleseff

Eski 02-04-2009, 12:02   #208
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Arzu hanım. İnanın çok üzüldüm. Onlar ailenin bir ferdi sayılır. Unutmanız zor olacak. Hep aklınıza gelecek. Kolay atlatmanızı diliyorum.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2009, 12:20   #209
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Arzu Hanım, çok üzüldüm, bence onlar ailenin ferdi sayılmazlar, zaten ailenin birer ferdi, hayvan olmaları bir şey değiştirmiyor. Benim küçük kediciğimi tatile giderken bir haftalığına emanet ettiğimizde her gece rüyalarıma giriyordu ve bir an aklımdan çıkmadı, acaba ne yedi, dışarda mı kaldı, oğlumu dövüyorlar mı yoksa? vs... Bir de öldüğünü düşünüyorum da dayanmak gerçekten çok zor olur. Onun için yaşadığınız acıyı çok iyi anlayabiliyorum.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2009, 12:47   #210
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Sûz-i Dilârâ. Çok haklısınız. Ben de sözlerinize katılıyorum. Hatta öncelik onlarda diyebilirim. Zira bize bağımlılar. Bize sadece sevgi veriyorlar. Mutluluk veriyorlar. Onlarla üzülüyor, onlarla seviniyorsunuz. Konuşmadan anlaşıyorsunuz.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024