agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Kuşlarımız
(https)

Beğeni Düzeni2301Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-03-2009, 22:10   #151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-02-2009
Galeri: 9
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Crocus Şen Mesajı Göster
Çok sevdiğim muhabbet kuşum bugün öldü.Moralim çok bozuk,yıllardır benimle olan bir canlının gözünüzün önünde ölmesi çok acı verici!
Çok üzücü bir durum gerçekten ne demek olduğunu o kadar iyi biliyorum ki nerdeyse kardeşim ve benimle büyüyen 9 yıllık kuşumuz öldüğünde günlerce kafesinin durduğu yere bile bakamadık

fizikçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2009, 23:11   #152
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Yumurtlayan cennet papağanı benim. Yanlız, farklı cinsleri varmış ve çiftleşmemeleri gerekiyormuş böyle bir endişe içindeyim.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2009, 23:29   #153
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ismet şenad Mesajı Göster
Yapılacak güzel bir şeyde, bir eş almak, yavrulatabilirsiniz.
Güzel olur ama artık evdeki hayvan nufusunun çoğalmaması lazım

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2009, 23:38   #154
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Crocus Şen kuşunuzun ölmesi çok üzücü. Bu üzüntüyü çok yakın zamanda ben de yaşadım. Muhabbet kuşum yumurtlayamadığı için daha doğrusu yumurtayı bünyesinden çıkaramadığı için gözümüzün önünde can çekişe çekişe 1 ay önce öldü. 7 yaşındaydı. Onun ölümüne seyirci kalmak çok acı oldu.

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2009, 23:43   #155
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kkeyo Mesajı Göster
24 saat ısıtıcı yanıyo odalarında ama düşüncesizin biri kapılarını açık bırakmış öğlen arası yanlarına gittim oda buz gibi olmuş ben bile üşüdüm
Kış sezonu yuvada ısıtıcıya gerek yok. Bulundukları ortam rutubetli **** cereyan yapmasın yeter. Muhabbet kuşları ve kanaryalar alıştıkları ortamda kışında yaşamlarını gayet sağlıklı geçirirler.

Birol Ketenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2009, 09:43   #156
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Çok teşekkür ederim arkadaşlar,
Kuzguncuk'ta bahçeli küçük bir evimiz vardı 14 yaşıma kadar orda hep kedilerle içiçeydim onların hiç ölümlerine rastlamamıştım çünkü ölüm zamanlarında uzak yerlere gidiyorlardı.Daha önce hiç muhabbet kuşum olmamıştı,maalesef kafesinin içinde olduğundan gözümün önünde öldü.Oysa 2 saat öncesinde bile kıpır kıpır,yerinde durmuyor laf yetiştiriyordu!Ne oldu anlayamadım.. Yaklaşık 6.5 yıldır benimleydi ona o kadar şey öğretip,bol bol muhabbet ediyorduk,benim can yoldaşım olmuştu,çok arıyacağım onu çok..

Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2009, 17:04   #157
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Bizim de bir muhabbet kuşumuz 1 saat içinde ölmüştü. 1 saat öncesinde çok hareketliyken ve hiçbir hastalık belirtisi yokken aniden durgunlaşmış, kafesin dibine düşmüş ve ölmüştü. Biz onu alalı daha bir hafta olmuştu ve aldığımız yerde hasta kuşlar vardı, onlardan hastalık bulaştı diye düşünmüştük.

Şimdi düşünüyorum da, bu ani ölümlerin sebebi neden kalp krizi ya da beyin kanaması olmasın?

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2009, 17:33   #158
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Sevgili Nariel bugün durmadan araştırdım ama hiçbr sonuç elde edemedim,cereyanda da kalmadı,herşeyine çok dikkat ediyordum..Haklısın galiba beyin kanaması,kalp krizi olabilir..

Eski 09-03-2009, 20:00   #159
/

Giriş Tarihi: 03-03-2009
Çok şeker hayvanlar bir akrabamın var annecim diyor zıp zıp bir keresinde annemin benini yem sanıp kıt diye yapmıştı Çok şekerler ayrıca sayın Crocus Şen geçmiş olsun

house-of-wax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2009, 22:00   #160
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi house-of-wax Mesajı Göster
Çok şeker hayvanlar bir akrabamın var annecim diyor zıp zıp bir keresinde annemin benini yem sanıp kıt diye yapmıştı Çok şekerler ayrıca sayın Crocus Şen geçmiş olsun
İnanmıyorum,yazık çok canı yanmıştır kesin!Teşekkür ederim..

Eski 09-03-2009, 23:00   #161
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-10-2008
Galeri: 33
Muhabbet kuşları cama veya bir yere çarparsa beyin kanaması geçirebilir. Ani ölüm kalp krizi olabilir. Cıvıl cıvıl konuşan kuşun on dakikada ölümünü gördüm.Muhabbet kuşları gerçek papağan cinsinden konuşma kabiliyetleri ordan gelir. Ev,yer ve sahip değiştirmeleri onları çok etkiliyor, bu nedenle bir şey yemeyip intihar edercesine ölüyorlar.

ismet şenad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2009, 23:17   #162
Ağaç Dostu

Hiç başıma gelmedi ama muhabbet kuşlarının kalp krizi **** beyin kanaması geçirebildiğini ilk defa öğrendim. Evim de bir tane erkek olan besili muhabbet kuşum var ve sık sık cama **** benzeri yerlere çarpar. Bundan sonra daha dikkatli olacağım...

Eski 10-03-2009, 16:41   #163
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Benimkini kafesinden dışarı her saldığımızda muhakkak bir yerlere başını çarpardı ama ??

Eski 10-03-2009, 23:06   #164
Ağaç Dostu

Crocus Şen demek ki sizin kuşunuz dayanıklıymış :-)

Eski 10-03-2009, 23:25   #165
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Evet, kuşlar uçarken başlarını biryerlere çarpınca sonuç çok kötü oluyor.

Özellikle uzun süre kafeste kalmış ve uçmaya yabancı olan kuşları kafesten çıkardığınızda, manevra yetenekleri gelişmediğinden duvarlara çarpıyorlar. Beyinleri zedeleniyor ve çeşitli sakatlıklar doğuyor. (Körlük, felç vb.)

Şu ana kadar evimizde 10'u aşkın muhabbet kuşu ve 3 adet sultan papağanı baktık. Muhabbet kuşlarından 1-2 tanesi ve bir adet papağınımız başlarını duvara çarpmaları sonucu öldüler.

Sürekli kafes dışında olan, evde uçan-koşan kuşlar için bu açıdan pek tehlike yok.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 18:05   #166
Ağaç Dostu

Dişisi ölmüş 3 yaşındaki erkek muhabbet kuşuna kelime öğretilebilir mi? Öğretilebilirse ne yapmak lazım?

Eski 11-03-2009, 18:27   #167
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-10-2008
Galeri: 33
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi faruktalas Mesajı Göster
Dişisi ölmüş 3 yaşındaki erkek muhabbet kuşuna kelime öğretilebilir mi? Öğretilebilirse ne yapmak lazım?
Çok çok zor, konuşturmak için yuvadan yeni uçmuş yem yemesini öğrenmiş erkek küçük yavrular daha kolay konuşur.

ismet şenad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 12:33   #168
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Benim de Naci ve Nazike isminde 2 tane muhabbet kuşum vardı. Birbirlerine inanılmaz bağlılardı. Boyna yavru yapıyorlardı, eşe dosta dağıta dağıta dağıtacak kimse kalmamıştı. Erkek olan baya konuşuyordu, oyuncakları vardı. Hele ki süngerden bir oyuncağı vardı koltukta sırt üstü yatar ayakları havada çevirir dururdu bu oyuncağı. Yıllar önce ikisini de kaybettim.

Bu arada yumurtlayamayan dişi muhabbet kuşları için yemlerine bir iki çay kaşığı balık yağı karıştırın derim.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 13:44   #169
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Henüz 2 aylık bir muhabbet kuşumuz var "PAŞA" acı biber delisi,
Acı biberi yedikten sonra kendi yemini yiyor ve suyunu içiyor.
3 gündür ise sabaha kadar kendi kendine konuşuyor. Bizim konuşmamıza müsaade yok, dinlemiyor bile, acaba acı biberin etkisimi? Bilemiyorum.

şeref Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 15:45   #170
Ağaç Dostu

Muhabbet kuşlarının acı biber sevdiğini ilk defa sizden öğrendin Sayın Şeref. Çok ilginç...

Eski 14-03-2009, 16:32   #171
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Bendeki muhabbet kuşu 13 yaşında halâ konuşuyor.Ekseri maç izlerken susmuyor, bende onu mecburen karanlık odaya atıyorum.4-5 yaşına kadar 10'a yakın kelime konuşurken şimdi 4'e kadar indi.Parlak açık mavi olan rengi açık yeşile doğru meyletti.Bilmiyorum daha kaçına kadar yaşar ama sağlığı gayet yerinde.Kafesini hiç kapatmadık her zaman açık durdu.Sıkıldığı vakit tekrar yuvasına döner.Pilava bayılır, makarnayı reddetmez.Sinekten korkar.Havada aslılı bir aynası var devamlı onun başındadır.Evin bir ferdi gibidir.

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 16:39   #172
Ağaç Dostu

Sayın Hasan Tahsin mesajınızı okuyunca çok keyif aldım. Muhabbet kuşunuzla uzun yıllar görür ve yaşarsınız inşallah...

Eski 14-03-2009, 23:29   #173
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Merhaba Arkadaşlar ,
3 yaşında ki muhabbet kuşum Bıcır ,normalde çok hareketli iken yaklaşık 1 aydır keyifsizdi Geçtiğimiz Cumartesi günü tırnağının birinin kırıldığını gördüm.Ve küçük bir parçası kalmıştı.Sanırım o küçük parçasını da kendi kopardı.Daha sonra tüylerini kabartıp oturmaya başladı.Ve 1 haftadır hiç sesi de çıkmıyor ve ötmüyor Veterinere götürdük ve suyu için vitamin verdi .Suyunu içiyor ve yemini düzenli olarak yiyor.Ama ishal durumu da var .Daha sonra ayakları şişti ve 2. ve 3. tırnakları da kendiliğinden düşmeye başladı .Şu anda 2 parmağının tırnağının bir kısmı karardı.Sanırım o tırnakları da düşecek Ve veterinerimiz terramycin sürmemizi destekledi.Şu anda suyuna vitamin koyup her gün terramycin'i de ayağına sürüyoruz.Ama ayağında bir düzelme olmadı maalesef Lütfen yardım edin ne yapabilirim ?

zehrahas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2009, 02:37   #174
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zehrahas Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar ,
3 yaşında ki muhabbet kuşum Bıcır ,normalde çok hareketli iken yaklaşık 1 aydır keyifsizdi Geçtiğimiz Cumartesi günü tırnağının birinin kırıldığını gördüm.Ve küçük bir parçası kalmıştı.Sanırım o küçük parçasını da kendi kopardı.Daha sonra tüylerini kabartıp oturmaya başladı.Ve 1 haftadır hiç sesi de çıkmıyor ve ötmüyor Veterinere götürdük ve suyu için vitamin verdi .Suyunu içiyor ve yemini düzenli olarak yiyor.Ama ishal durumu da var .Daha sonra ayakları şişti ve 2. ve 3. tırnakları da kendiliğinden düşmeye başladı .Şu anda 2 parmağının tırnağının bir kısmı karardı.Sanırım o tırnakları da düşecek Ve veterinerimiz terramycin sürmemizi destekledi.Şu anda suyuna vitamin koyup her gün terramycin'i de ayağına sürüyoruz.Ama ayağında bir düzelme olmadı maalesef Lütfen yardım edin ne yapabilirim ?
Ayağına bal sürüp sarın diyecem ama veteriner teramycin vermiş.Merhem sürmeye devam edin umarım kuşunuz hayatta kalır.Çok nazik oluyor muhabbet kuşları.

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2009, 11:07   #175
Ağaç Dostu

Sayın Zehrahas mesajınızı okuyunca sanki kendi muhabbet kuşum hastalanmış gibi üzüldüm. Galiba kuşunuzun ayağı mantar hastalığına uğramış. Ben bu tür durumlarda yıllardır Vazelin kullanırdım mantar olan yerlerde...

Eski 16-03-2009, 00:57   #176
Yeni Üye

Sayın Hasan Tahsin teşekkür ederim ilginiz için.Merhem sürmeye devam ediyorum.Bugün Bıcır daha iyi Uzun zamandan beri ilk kez sesini duyduk Umarım daha da iyi olacak durumu...

Eski 16-03-2009, 01:03   #177
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Faruk Mesajı Göster
Sayın Zehrahas mesajınızı okuyunca sanki kendi muhabbet kuşum hastalanmış gibi üzüldüm. Galiba kuşunuzun ayağı mantar hastalığına uğramış. Ben bu tür durumlarda yıllardır Vazelin kullanırdım mantar olan yerlerde...
Evet üzülmemek elde değil Veteriner hastalığı hakkında maalesef hiçbir şey demiyor Sadece durumu hakkında beni haberdar edin diyor.Benim de mantar hastalığı hakkında bilgim yok Teşekkür ederim öneriniz için.Vazeline mi geçmeliyim acaba Terramycin'i bırakarak?

Eski 16-03-2009, 22:40   #178
Ağaç Dostu

Sayın Zehrahas kuşunuzun ötmesi haberi çok mutluluk verici bir haber. Ben hep mantar olan bölgelerde vazelin kullandım. Vazelin olan bölgelerini kaşımaktan ve oynamaktan vazgeçtiler. Sayın Zehrahas siz gene veterinerinize danışarak kullanın. Onun da haberi olsun. Vazelinin ben bu zamana kadar muhabbet kuşlarında hiçbir yan etkisini görmedim. Kuşunuzun sağlıklı haberlerini bekliyoruz...

Eski 17-03-2009, 07:55   #179
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Faruk Mesajı Göster
Sayın Zehrahas kuşunuzun ötmesi haberi çok mutluluk verici bir haber. Ben hep mantar olan bölgelerde vazelin kullandım. Vazelin olan bölgelerini kaşımaktan ve oynamaktan vazgeçtiler. Sayın Zehrahas siz gene veterinerinize danışarak kullanın. Onun da haberi olsun. Vazelinin ben bu zamana kadar muhabbet kuşlarında hiçbir yan etkisini görmedim. Kuşunuzun sağlıklı haberlerini bekliyoruz...
Evet Çok teşekkürler öneriniz için ama terramycin de çok iyi geldi keyfi de yerinde Bıcır'ın.Hatta artık tüylerini kabartmıyor.Ve sanırım huy da değiştirdi artık kafasını da kaşıttırıyor bize İnşallah daha da sağlıklı haberlerim olacak...

Eski 29-03-2009, 12:46   #180
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Yedi yaşındaki muhabbet kuşum bir buçuk aydır ishal. Hastalığın ilk başlangıcından beri ilaç tedavisi uyguluyoruz. Teramezatin, sulphamezathine ve avidiare kullandım, hiç biri kuşumuzun ishalini geçirmedi, hatta hastalık daha da ilerledi. On gün önce de kuşumuzun karnı şişmeye başladı ve sanki mor bir şekilde bağırsakları görünüyor.

Bol miktarda su içiyor fakat iki gündür yem yemeyi de bıraktı. Ayaklarının altı şişip yara oldu.

İlgili bir kaç sitede sorunu resimleriyle birlikte dile getirdim fakat herhangi bir cevap alamadım. Kuşumuz bu gün çok daha kötü ve bu gidişle on gün daha yaşar mı bilmiyorum.

Aşağıdaki resimler hastalığın tanımında belki yardımcı olabilir.

Eklenen Resimler

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024