agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Kuşlarımız
(https)

Beğeni Düzeni2301Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-03-2008, 14:42   #121
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
dostumuzda kuş biti ( telek biti ) olabilir onu hemen ilaçlayın eşiniz nasıl yapıldığını biliyordur.
Yeşil beyaz dışkı ishal olabileceğini gösterebilir. baytrili suyuna damla olarak koyun ve hergün değiştirin. aviastım kullanmaya başlamışsınız astım şüphenizmi var. herhangi bir lezyonmu fark ettiniz. Şunu unutmayın dostlarımız çok narindirler. ama bir o kadarda ketum biz onların hasta olduğunu saptadığımızda onlar belkide günler öncesinden hastalığa yakalanmışlardır. bu sebepten vücut direnci zayıf düştüğünde ikincil bir hastalığa yakalanma riski artar. bazende tedavide geç kalmalar bile olabilir.
Geçmiş olsun.

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2008, 16:28   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Arkadaşlar öncelikle ilginize çok teşekkür ediyorum. Kuşuma aviastım başladım çünkü sık sık hapşırıyordu vede tüylerini kabartıp uyuyordu. Sanırım ishali devam ediyor. Bazen yeşil bazen normal ama küçük dışkılar var. Şu kuruma hastalığından şüphelendik dediğim gibi. öyle bir yerde oturuyoruzki burada muhabbet kuşu için bit ilaçı bulamaya imkan yok. Acaba bitte kuşta halsizlik bitkinlik yaparmı? yem yedikten sonra kusacakmış gibi davaranıyor ama kusmuyor. baytrilden suluğuna ne kadar koymak lazım birde diğer antibiyotiğe de başlamış bulundum gerçi hiç faydası yok. neoteramicin bile fayda etmedi. baytril fayda eder umarım. lütfen bana en kısa sürede cevap yazın Picea pungens. Kuşumu yaşatmak istiyorum. bunun için ne lazımsa yapmak istiyorum. Lütfen yardım edin.

daghom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2008, 16:45   #123
Yeni Üye

ya birde kuşum tüyde çıkarıyor. çıldırıcam valla. ne olduğunu anlayamamak ne zor.kedi köpek olsa gene bir nepze anlaşılıyor. ama muhabbet kuşları ne kadar hasas ne kadar büyük bir kapalı kutu.

Eski 21-03-2008, 16:57   #124
Yeni Üye

böyle parçaparça yzıyorum ama aklıma geliyor. hiç bir şey atlamak istemiyorum. kuşumu dışarı çıkarayımmı. çıkınca ki çıkmak istiyor sanki daha mutlu oluyor. yoksa kafesinde kalıp uyusunmu hep? teşekkürler....

Eski 21-03-2008, 17:38   #125
Yeni Üye

bizdede baytril %5 var.

Eski 21-05-2008, 00:00   #126
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2008
Konu açılalı baya olmuş ama yinede yazmak istedim.Arkadaşlar bende 50 ye yakın kanarya var,Arkadaşların tavsiye etmiş olduğu ilaçlar doğrudur.Birde kuş'un ishal olduğunu farkettiğinizde kaynamış patates verin kısa zamanda düzeltir.Ayrıca çoğu kişi limon suyu tavsiye eder bu yanlıştır çünkü limon suyu iştah açar ve ishale bir faydası olmaz tam aksine zararı olur.Yıllardan beri kanarya beslerim ishal tedavisinde kaynamış patates kullanırım.Şiddetliyse ozaman ilaç kullanılmalıdır,Ayrıca beslediğiniz kuşlarınızın bitli olup olmadığınıda arada bir kontrol edin eğer bit varsa halsiz bırakır birde hasta olursa ölüme kadar gider.iç ve dış parazitlerden korumak içinde Baymec 2lt suya 2cl karıştırılarak verilmelidir bu ilaç iç ve dış parazitlerden korur ayda 1-2 sefer vermeniz yeterlidir.Veya vilmectin markada olabilir.Ayrıca toz olarak optigal5 ilede ilaçlayabilirsiniz (optigal5 suyuna karıştırılmaz )
Kuşa marul veya yeşillik verirken iyice yıkamalı ve kurulamalısınız.Islak verirseniz ishal edersiniz.Geçde olsa geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.

MiRZaBeY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2008, 00:28   #127
-

Giriş Tarihi: 23-04-2008
bende bi kaç tane muhabbet kuşu vardı.hiç kelime öğretemeyince salıverdim gökyüzüne ne haliniz varsa görün dedim.

maloha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2008, 00:45   #128
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Zavallı kuşları ölüme terkettiniz yani.

shenile beğendi.
Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2008, 01:22   #129
-

Giriş Tarihi: 23-04-2008
yoooözgür olmalarını istemiştim aslında konuşmamları bahaneydi çünkü 3 tane daha papağanım vardı ve şakır şakır konuşuyorlardı.sürekli serçe ve güvercin görmekten bıkmıştım.ayrıca özgür bıraktıktan sonra bütün yaz sokağımdaki caminin çamlarında yaşadılar...

maloha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2008, 22:36   #130
/

Giriş Tarihi: 30-10-2008
merhaba arkadaşlar ,her ne kadar yaz boyunca arkadaşımızın muhabbet kuşu çamda yaşasada dışarda yaşamaya alışkın olmadıklarından ,her yemle beslenemedikelrinden vede özellikle serçeler aralarına almayacakları için bir süre sonra muhabbet kuşları ölmeye mahkum olurlar.Benim muhabbetimin birini komşular ben yokken eline almış ve kaçırmış dışarıya ama beslenme alışkanlığı çok iyiydi her türlü yemide yerdi ,domates ve yeşillik dahil olmaküzere daha sonrada gördüm serçelerle arkadaş olmuş birlikte uçuyorlardı ama yabanileşmiş ,çünkü ben 15 gün yoktum ve komşuya bırakmıştım ben olmayınca evede dönememiş,sevdikleri zaman sizi ,siz varken kaçmayı düşünmüşler özgürlüğü istemezler,

cevreizcisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2008, 02:37   #131
Ağaç Dostu

Assassin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2008
geçen yaz yemini değiştirirken aralık kalan kapıdan kaçan muhabbet kuşum kartopum aklıma geldi ( 2 mahalle boyunca koşturdum peşinden, o da serçelerin peşinden koştu gitti.. içim nasıl da yandı günlerce :_(

Assassin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2008, 18:18   #132
/

Giriş Tarihi: 30-10-2008
genelde bütün kuşlar fırsat bulunca seçelere takılmak isterler ama genelde bu yaşama ayak uyduramazlar maalesef.

cevreizcisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2008, 02:49   #133
Ağaç Dostu

Assassin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2008
Bir kuşseverin yakaladığını ve hala yaşadığını düşünmeye çalışıyorum, bu da üzüntümü hafifletiyor

Assassin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2009, 14:16   #134
Yeni Üye

kkeyo's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2009
*** arkadaşlar ben aranıza daha yeni katıldım ve muhabbet kuşu üretimine de yeni başladım başladım ama daha yolun başında bir kuşum hasta oldu ondan **** başka bir sebepten biri daha hasta oldu(ishal) ikiside düzenli yem yiyiyorlar ama sürekli uyukluyor ve tüylerini kabartıyorlar
ayrıca ben 12 tane kuş aldım yani 6 çift hepsini aynı kafese koydum kuşçum aynı yerde dursunlar onlar eşlerini kendi seçer dedi doğru mu 1 hafta oldu sadece 2 kuş ayrılmıyor öbürlerinin dünya umrunda değil
ne yapmam gerekiyor
şimdiden çok teşekkür ederim

kkeyo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2009, 14:21   #135
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

İshal olan kuşunuza hemen ishal ilacı içirin ve sıcak bir ortamda tutun.

Zaman kaybederseniz kuşunuz ölür.

Eski 10-02-2009, 14:25   #136
Yeni Üye

kkeyo's Avatar

Ya kafayı yicem ben adada yaşıyorum bugün sipariş verdim ilaç gelecek ama en küçükleride o yavrum yaaa içim parçalanıyo onu öle görünce

Eski 10-02-2009, 14:27   #137
Yeni Üye

kkeyo's Avatar

24 saat ısıtıcı yanıyo odalarında ama düşüncesizin biri kapılarını açık bırakmış öğlen arası yanlarına gittim oda buz gibi olmuş ben bile üşüdüm

Eski 10-02-2009, 14:28   #138
Yeni Üye

kkeyo's Avatar

Gelen ilaçtan ağızlarına damlatsam olur mu

Eski 10-02-2009, 14:49   #139
Yeni Üye

dilruba_'s Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2009
Benim muhabbet kuşum yani boncuğum öleli 3 ay kadar olacak dile kolay tam 12 yıl besledim 9 yaşında bir kardeşim var düşünün ondan büyük.Boncuğumun da bebekleri oldu onları başkalarına verdim eşi öldü fazla uzun yaşamadı. Sonra ona tekrar bir eş almadım. Çünkü yumurtlamak çok yıpratmıştı kuşumu. Bir sabah uyandığımda kafesini kan içinde buldum tırnakları düşmüştü ölecek sandım yaşlanmıştı çünkü. Sonra gözleri görmemeye başladı beyaz bir perde indi veteriner yapılacak bir şey olmadığını söyledi. Bu olaylar gerçekleştikten sonra 2 yıl daha yaşadı ve öldü benim için çok acı oldu onu kaybetmek evimizden biri üyesiydi.Hele tırnaklarının düşmesi gözlerinin kör olması çok acı oldu ölümü biricik kuşumun. Bir daha bir muhabbet kuşu almak istemiyorum çünkü kaybetmenin acısı hiç kolay olmuyor.

dilruba_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2009, 15:09   #140
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Belki aynı sorunu yaşayanlara faydası olur diye özelden yazışmamızı buraya koyaladım.

Orjinal Mesaj Sahibi kkeyo
İLAÇ SİPARİŞİ VERDİM EĞER O İLAÇTAN BİRER DAMLA AĞIZLARINA DAMLATSAM OLUR MU **** NE YAPAYIM ÇOK NADİR SU İÇİYOR HASTA OLANLAR ÇÜNKİ

Siz içmelerini beklemeyin çükü ilaçlı suyu asla kendi istekleriyle içmezler. Eğer kuşunuz çok hastaysa ve bir şey yiyemiyorsa ağızlarını açıp ilaçlı suyu çay kaşığıyla veya sırıngayla verin. Bir seferde vereceğiz miktar bir çay kaşığı kadar olsun. Günde üç kez uygulayın.

Benim pratik bir çözümüm var. Bizim kuşlar ekmek içi yemeyi çok seviyorlar. Hasta oldukları zaman ekmeği ilaçlı suya batırıp kafeslerinin demirine takıyorum. yeterince yediklerinde o ekmeği oradan alıyorum. Sonra akşama aynı işlemi tekrarlıyorum.
Sizde deneyin isterseniz ama yemiyorlarsa lütfen hiç vakit kaybetmeden ilacı belirlenen oranda suyla karıştırp kuşların ağızlarına siz damlatın.

Benim kuşumda geçen hafta çok ishal olmuştu.

Suphamezathıne verdim. Hemen kesiyor. Avidiarede kullanabilirsiniz. Daha farklı ilaçlarda var.

Eğer kuşunuz solunum yollarını üşütmüşse eritrom öneririm.

Eski 10-02-2009, 18:08   #141
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Hasta kuşlarınızı ayrı bir kafese alın ve kafesin içine bir lamba yerleştirin, sürekli yansın. Üstünü örtü ile örtün ısınmalarını bu biçimde sağlayın.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2009, 14:29   #142

memet's Avatar

Erkek sandığım küçük papağanım dişiymiş. Ne bildin derseniz. İki yumurta yapmış.

Eski 08-03-2009, 14:02   #143

memet's Avatar

Sürekli yumurtluyor bu yaratık. Nereye varacak bu işin ucu?
Onsekiz günden falza mı acaba kuluçka süresi?
Beş yumurta olmuş.

Eski 08-03-2009, 17:40   #144
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Bizim sultan papağanımızda her ay en az üç yumurta yapıyor. Boşu boşuna oturmasın diye biz yumurtalarını altından alıyoruz. Çünkü oturduğu sürece hiç bir şey yemiyor.

Eski 08-03-2009, 18:40   #145
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-10-2008
Galeri: 33
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Sürekli yumurtluyor bu yaratık. Nereye varacak bu işin ucu?
Onsekiz günden falza mı acaba kuluçka süresi?
Beş yumurta olmuş.
Sayın memet kuluçka 17-18 gündür.Ama muhabbet kuşlarının ayrı bir özelliği var,muhabbet kuşları birer gün arayla yumuta yapar, sayı 3 den 11 e kadar olabilir. Son yumurtayı yaptığı zaman ilk yumurtadan yavru yavru çıktığı olur. İlk çıkan yavrular biraz büyüyünce anne büyük yavruyu doyuyur oda küçük kardeşlerini doyurur.

ismet şenad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2009, 18:46   #146
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arzu Kasapoğlu Mesajı Göster
Bizim sultan papağanımızda her ay en az üç yumurta yapıyor. Boşu boşuna oturmasın diye biz yumurtalarını altından alıyoruz. Çünkü oturduğu sürece hiç bir şey yemiyor.
Yumurtaları aldığınız süre yumurtlamaya devam eder.

Eski 08-03-2009, 19:37   #147
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Çok sevdiğim muhabbet kuşum bugün öldü.Moralim çok bozuk,yıllardır benimle olan bir canlının gözünüzün önünde ölmesi çok acı verici!

Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2009, 21:16   #148
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Alıntı:
Yumurtaları aldığınız süre yumurtlamaya devam eder.
İyilik yapalım derken kuşa kötülük yapıyormuşuz meğer. Ama almayınca da yuva kabından hiç çıkmıyor.

Eski 08-03-2009, 21:19   #149
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Crocus Şen Mesajı Göster
Çok sevdiğim muhabbet kuşum bugün öldü.Moralim çok bozuk,yıllardır benimle olan bir canlının gözünüzün önünde ölmesi çok acı verici!

Başınız sağolsun, acınızı çok iyi anlıyorum. Onlar da ailenin birer ferdi oluyorlar. Bizimki de yedi yaşında ve yavaş yavaş yaşlılık belirtileri göstermeye başladı. İnşallah bizi üzecek durumlarını görmeyiz.

Eski 08-03-2009, 22:02   #150
Ağaç Dostu

Yapılacak güzel bir şeyde, bir eş almak, yavrulatabilirsiniz.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024