agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Küçük ve Büyükbaş Hayvanlar
(https)

Beğeni Düzeni24Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-11-2011, 20:24   #151
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2011
keçimi koyun mu?

arkadaşlar bende bu konu araştırmalar yapıyorum.bu siteyi yeni buldum.bütün arkadaşlara merhaba,herkes bilgilerini paylaşmış sağolsun.keçi sütü fiyatları nasıl.bölgenizde kimler alıyor.araştırmalarıma göre 1,8 tl civarında.ancak koyun sütü 2,2 tl.700-800 kg süt veren koyun yok türkiyede bildiğim kadarıyla.siz ne diyorsunuz bu konuda.malum kar önemli burda.ali bey hayırlı olsun sürünüz.inşallah istediğiniz gibi olur herşey

selım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2011, 09:04   #152
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Sn.Emre Şevk;
İzninizle birkaç sorum olacak:
-Sizin önceden ruhsatlı ağılınız varmıydı? Ruhsatı yeni aldıysanız ne kadar sürede aldınız? Ben 4,5 aydır araziye imar izni çıkarttırmaya uğraşıyorum,iyi ihtimalle Aralık sonu,yoksa Ocak sonuna alabileceğim.
-Ağılı nasıl planladınız,resimler mümkünmü?
Selamlar.

mbordinc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2011, 22:50   #153
Yeni Üye

arkadaşlar kimseden ses çıkmıyor.nasıl gidiyor işler ***.iyidir.tecrübelerinizi paylaşırmısınız?

Eski 30-11-2011, 18:06   #154
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2011
Bende merak ediyorum acep neler oluyor günlük süt verimlerini

ibo3535 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2012, 15:10   #155
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2012
adam 50 keçiye uzman kadromu kursun yeri ve konumuna göre fizibilete yapmak lazım laf olsun diye birşeyler yazılmaz

protarım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2012, 11:40   #156
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-03-2009
Red face illede saanen

23 yıllık reklamcılık işyerimi kapatım mayıs ayında Allah nasip ederse bucadaki evimin bahçesinde bir ana ve 2 yavrulu saanen keçisi yetiştirmeye başlıycam benim yaklaşık 1 yıldır bilhassa köylü kardeşlerimizden vede bereket tv den edindiğim duyumlarda en önemli faktörün yem problemi olduğudur

Bunun için küçük ebat arpa çimleme makinası yapmakla başladım ve başarılı sonuçlar aldım bugün 2. mahsulü aldım bu pazar günü buca civarındaki köylere gittim ve bu çimlenmiş arpadan bahsettim köylülerin söylemesi bu çimlenmiş arpayı eğer verirsem senede 2 doğum yapabilir dediler bu keçilerin özelliğide çift doğurmaları hatta kimisi beslenme güzel olursa üçüz doğurduklarını söylediler

süt verimine gelince köylerdeki keçilere verilen yem sadece çalı yaprakları köylüler çalıları kesip önlerine atıyorlar buda hayvanın verimini çok etkiliyor

benim ilk tavsiyem çok hayvan alınacağına böyle küçükten başlanıp kendi sürüsünü kendisi oluşturmak daha iyi olur derim çünkü hayvanın hareketlerini öğrenirler bu hafta yaklaşık 300 kg verimli yem makinasını yapmaya başlıycam ve bu formda keçilerle geçen maceralarımı an ve an aktarıcam

Eklenen Resimler

limon ve kasap.94 beğendi.
duvartarimi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2012, 12:42   #157
Ağaçsever

madlord's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2009
sayın duvar tarımı sakıncası yoksa keçileri ne kadara aldığınız yazabilir misiniz ? ayrıca yaptığınız arpa çimlendirme makinesini detaylarını yazıp resimlerini eklerseniz çok yardımcı olursunuz. Hayvanlarınızla mutlu günler geçirmeniz dileğimle

madlord Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2012, 10:39   #158
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-03-2009
saanen keçisi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi madlord Mesajı Göster
sayın duvar tarımı sakıncası yoksa keçileri ne kadara aldığınız yazabilir misiniz ? ayrıca yaptığınız arpa çimlendirme makinesini detaylarını yazıp resimlerini eklerseniz çok yardımcı olursunuz. Hayvanlarınızla mutlu günler geçirmeniz dileğimle
şu an keçileri almak için araştırıyorum daha almadım fakat sizlere tiyo vereyim sakın olaki keçi alırken sütüne bakmayın oğlaklarına bakın eğer oğlaklar gürbüz ise öyle alın makina için detaylar ise ben bunda farklı bir teknoloji kullandım enerji harcaması minimum seviyelerde şu an patent işlemlerine başvurdum o yüzden deteyları veremiycem kusura bakmayın

duvartarimi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2012, 23:22   #159
Yeni Üye

özellikle hayvan sahibi arkadaşlar tecrübelerimizi paylaşsın lütfen.ticaretini yapan arkadaşlar haklı olarak reklam yapıyor.ancak üretici arkadaşların tecrübeleri önemli.

Eski 09-03-2012, 02:05   #160
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Hayirli isler bol kazanclar.
Avusturyadaki hayvan dergisinin bir sayisi, keciler ve koyunlar üzerine bazi rakamlar mevcut, herhalde tercüme istemez, okudugum kadariyla, her ciftligin bir defteri var, oraya hayvanlarin analarini babalarini, hangi amacla tutuldugu süt verimliligi vs. vs. yaziliyor, bölgede bulunan dernege (ne dernegi deniyor ona haniya ciftcilerin kayitli oldugu dernek ( Türkcem yerle yeksan olmus, eyvah) ) onaylaniyor, degistirilmesi sadece ölüm ve satis halinde mümkün, o dernegin cikardigi bir dergi, yarismalar vs. yapilmis, acik artirmalar vs. kecilerin ve koyunlarin haklari, yetistiricilikte kücük püf noktalari, mesela orada okudugum enteresan bir olay (Türkiyede kac üretici dikkat eder bu olaya merakliyim.) Agirlarda kecilerin nasil yer aldiklarini sosyal alanlarinin tespiti icin 6 hayvan agirinda cesitli agir ici yerlestirmesi yapilmis, ve hayvanlarin tek tek yüksekte yatabilicegi (Duvar kenarinda merdiven gibi basamaklarda olabilir) yerlere daha cok ragbet ettikleri gözlenmis ve tavsiye edilmis (Duvara yaslanma ic güdüsü). (Tavsiyedir) satis fiyatlarindanda bahsedilmis.
http://www.alpinetgheep.com/files/be...f_1_2011_1.pdf

Düzenleyen 6litre : 09-03-2012 saat 02:40
6litre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2012, 22:47   #161
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2012
selam arkadaşlar.
100 baş ile bende bu işe girmeyi düşünüyorum.
17 sinde adana dayım torunoğullarının çiftliğini ziyaret edecem.
18 inde konya tarım ve hayvancılık fuarına gidecem.
ziyaretlerden sonra biraz hesap biraz araştırma ile bismillah diyeceğiz inşallah.
şimdilik sorum yok ama sorusu olan varsa gitmişken sorularınızın yanıtlaınıda araştırabilirim.

orderbandit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2012, 12:56   #162
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2012
halep te kasaplık durumu nedir süt olrak tamam da et olarak piyasası var mı?

rumelili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2012, 14:19   #163
Yeni Üye

halep in et randımanı saanene den fazla fakat saanen inde süt randımanı daha fazla halep daha kombine bir ırk birde saanen her şeyi yemz halep öyle değil ne versen yer

Eski 09-07-2012, 01:37   #164
Yeni Üye

keçide süt parada et para etmez

Eski 09-07-2012, 01:37   #165
Yeni Üye

zaanenden daha iyi zaanen hassas

Eski 08-08-2012, 15:23   #166
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2012
halep keçisinin özelliklerinden biride büyükbaş hayvanlar gıbı açık geniş bahçelerde avlularda beslenebılmesıdır.saanen de bu şekilde beslenır.bol sütlü ırklarda genelde meme yapısı çanta tabir edılen yapıda oldugu için açık ve sarp kayalık çalılık makılık alanda beslenmesı meme saglıgı açısından sıkıntılıdır.sarkık ve kenara dogru açık memeler dıken keskın kaya parçalarına temas halında yıpranır ve zarar görürler. halep keçilerinde orta uzun kıl yapıları nedenı ıle saanenler kadar memeleri yıpranmasada belli oranda yıpranma ve yaralanmalar oluşacaktır.bu sebeple etrafı çevrili büyük alanlarda bakılmaları daha faydalı olacaktır. saanenler kadar nazık degıllerdır. fakir meralardan faydalanırlar ne bulurlarsa yetınırler. genel anlamda olumsuz kosullardan çabuk bozulmazlar,ancak saanen nazıktır. olumsuz kosullardan çok hızlı etkılenır.bu sebeplede genelde bızım ırklarımızla melezlenırler.az sütlü ırklarımızla çiftleştirilerek sürünün süt randımanı arttırılır ve bagısıklık sıstemı belli oranda kuvvetlenır.saanen genel olarak kısa tuyludur.ama ülkemızde satılan saanenlere bakarsanız, uzun bölgesel tuyler sarı veya benzerı krem tonlarda çok hayvan görürsünüz.halep keçilerinin süt veriminde saanenlerle yarışabıleci öngörülüyor.ancak kesin bir rapor ve bu konuda yayınlanmış güncel bır araştırma yok.insanlar bilinçlendikçe örnek olarak 80 kg teke degil de 110 kg teke yi tercih ediyorlar bedelı daha fazla olmasına ragmen. dişilerde ikizlik üçüzlük hatta dördüzlük sorar olduk buda bizi seleksiyon sonucuna götürüyor.daha üstün hayvanların birlikteligi sürünün kalıtesını arttırıyor. neticesinde en yüksek verimi daha az hayvanla elde etmiş oluyoruz.elımızde zengın bu gen kaynagı varken elbette halep keçisi, ancak nıye saanende de başarıyı yakalmış çiftlikler üreticiler var,sorun şu bu çiftlikler belki uzun zaman zarar ettıler ve saanen ın uyum sagladıgı ortamı kosulları sagladılar.ama halep keçisi için böyle özel bir çalışmaya gerek yok. soru şu biz aynı sabrı gösterebılırmıyız ,maddi ve manevi dayanma gücümüz bir profesyonel çiftlik seviyesınde olabılır mı? neticede 30 -50- 100- hayvandan bahsediyoruz.çiftlıklerde 300- 500- lerden 1000 lerden bahsedılıyor.bu noktayı çok ıyı analız etmek gereklı.
saanen üzerinde durulması geren bır sütçü keçi ırkıdır.genetop olarak baskındır.sadece bu ıkı neden bıle üzerinde çalışmaya deger ancak kımler için? saygılarımla

ucgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2012, 11:11   #167
Yeni Üye

Degerli dostlar bulundugumuz ilde veya ilçede ki tarım ve hayvancılık fuarları tarihlerini paylaşalım ki buralarda buluşma şansımız olsun. Saygılarımla

Eski 20-08-2012, 12:59   #168
Yeni Üye

Degerli agaçlar.net katılımcılarının ramazan bayramı mübarek olsun.

Eski 29-08-2012, 22:19   #169
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2009
İzmir-Urlada sakız koyunu üreticiliği yapmaktayım,şu an 150 cıvarı hayvanım mevcut ve koyunculuğa devam edeceğim.Süt keçiciliğide yapmak istiyorum ırk konusunda ciddi tereddütlerim var.Çevremde saanen keçi besleyen oldukça fazla halep keçisi hakkında net bilgi alabileceğim kaynak varmı. Saygılarımla

kordelyalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2012, 20:08   #170
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2012
Halep keçisi almayı düşünüyorum. Sakarya da keçi sütü alan yerler var mı acaba. Birliğe sordum biz almıyoruz dedi. Dondurmacı bakıcam ama kış geldi alırlar mı acaba

serkanm54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2012, 22:53   #171
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-07-2010
keçilerim

Bende bir anne ve üç yavrusu olan bir keçi aldım.Şimdi bunlara ezme saman veriyorum ama başka ne verilir bilmiyorum yardımcı olabilirmisiniz?

çiftçi5234 beğendi.
kirazcı35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2012, 22:58   #172
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Hayvanları aldığınız yerde ne yiyorlardı ? onu bilmeniz önemli.Eğer orada yedikleri yem sizin bulamayacağınız **** erişemeyeceğiniz bir şeyse biraz o yemlerden, birazda kendi vereceğiniz yemlerden vererek alıştırın.Ani değişimlerde hayvanlar çok etkilenir.Fabrika yemleri, kaliteli yeşil ve kuru ot bulabilirseniz veriniz.Yeşil otları güneşte soldurarak vermeniz daha iyidir

çiftçi5234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2012, 21:58   #173
Ağaçsever

keçilerim

İlginize teşekkür ederim,benim birsorum daha olucak bunun yavruları büyümüş ,çünkü onlara vuruyor yem yerken bu ne zaman tekeye gelir. Birde erkek var aralarında o ne zaman kokmaya başlar onun kokmaması için bir çare varmı?

çiftçi5234 beğendi.
Eski 25-11-2012, 22:24   #174
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Kokmak görecelidir.Koku bir salgı bezinden salgılanır.Tüylere siner, ve daha çok kokar.Sakal ve kuyruk dışında tüyleri kısaltın, kokusu azalır. yavrular kaç aylık ? Tekeye gelmesi için 15-16 ayı rahat doldurması gerek

Eski 30-11-2012, 20:50   #175
Ağaçsever

çiftçi 5234teşekkür ederim daha mayıs dogumlular diye söyledi, ama bunlar saanen maltız kırma onlarda aynı zamandamı tekeye gelir? Aldıgım yere sordum ben sadece otlatıyordum dedi .Ben kuzu büyütmeyemi veriyorum,ama azaz otlatıyorumda.

çiftçi5234 beğendi.
Eski 17-12-2012, 19:38   #176
Ağaçsever

koyunlarım

İyi akşamlar benim koyunlarımdan bir tanesi hem öksürüyor,hemde burnu akıyor.Burda koyun besleyenlere sordum ohayretmez ya sat yakes dediler.Ama yem yemesi iyi düşünmüyorda bahçeye saldımmı en önde o ben buna ne yapayım digerlerine bulaşırmı bilgilerinizi bekliyorum.Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

çiftçi5234 beğendi.
Eski 17-12-2012, 20:05   #177
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiftçi5234 Mesajı Göster
Kokmak görecelidir.Koku bir salgı bezinden salgılanır.Tüylere siner, ve daha çok kokar.Sakal ve kuyruk dışında tüyleri kısaltın, kokusu azalır. yavrular kaç aylık ? Tekeye gelmesi için 15-16 ayı rahat doldurması gerek
Çok çok özür diliyorum, ben büyükbaşlarla karıştırmışım boşta bulundum sanıyorum..7 aylık oğlaklar tekeye gelirler.Kuzu büyütme yeminden normal yeme geçin,

Eski 18-12-2012, 21:11   #178
Ağaçsever

keçilerim:

İlginize teşekkür ederim,onlar her halde artık hamile mayıs gibi gelecekler inşallah iki kızım birde anneleri var. Benim koyunlarımda var 9 tane bunlardan biri hem öksürüyor,hem burnu akıyor ne yapayım teşekkür ederim .

çiftçi5234 beğendi.
Eski 18-12-2012, 21:47   #179
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

hastalıklardan pek anlamam ama kuru saman veriyorsanız biraz ıslatarak ama şişirmeyecek kadar verin yemini

Eski 30-12-2012, 20:24   #180
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2012
Merhaba arkadaslar
ben foruma yeni uye oldum bir selam vereyim dedim
Yunanistanda yasayan Yunan vatandasi BATITRAKYALI bir Turk olarak aranizdayim
halep kecisi hakkinda bilgilendirici tum yazilanlari okudum ve gercekten yeterince soruya cvp buldum
saygilar

çiftçi5234 beğendi.
nano2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024