agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Kediler
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-09-2007, 22:32   #1
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Kedilerde Gençlik Hastalığı

İki hafta önce odunluğa indiğimde beş tane minik, daha gözleri bile açılmamış kedi yavruları gördüm. Anneleri onları başka bir yerden bizim odunluğa taşımış.
Hergün annelerine yemesi için evden yiyecek götürdüm. Dört gün önce yine odunluğa indiğimde yavru kedilerin üçünün anneleri tarafından götürülüp ikisinin bırakıldılğını gördüm. Zavalılar hem soğuktan hem açlıktan miyavlayıp duruyordu. Annelerinin onlarıda alacağını düşünerek iki gün onlara hiç dokunmadım. Fakat anneleri onları almaya gelmedi, bende kedileri eve getirdim.

Kedilerden biri sürekli uyuyor ve öksürüyordu, ayakta duramıyordu.Hatta dün kediciği öyle bir titreme aldı ki zavallının dişleri birbirine vurmaya başladı, sonrada hareketsiz bir şekilde saatlerce uyudu. Ben kediciğin ölmek üzere olduğunu düşündüm. Kedicik akşama doğru kendine gelmeye başladı. Diğer kedi ise problermsiz gibi görünüyordu ama oda akşam aniden yediği sütü çıkardı ve yüksek ateşler içinde bir saat kadar baygın bir şekilde uyudu. Şu an onun durumu iyi.

İnternette kedi hastalıklarını incelediğimde bizimkilerin genç kedi hastalığına yakalandığını ve annelerinin onları bu yüzden terk ettiğini öğrendim. DEmekki kedilerde hasta yavrularını terk ediyormuş.

Bu hastalığın tedavisi ve ilacı yokmuş. Bu hastalığa yakalanan kedilerin yaşama
ları mucizelere bağlıymış. Ben mucizelere inanırım. Dün ölecek gözüyle baktığım kedicik bu gün güzelce karnını doyurdu, diğerine göre çok hareketsiz ama olsun, bunada şükür. Diğeri ise küçük bir canavar gibiydi.

Daha çok minik oldukları için biberonla besleniyorlar. Sütlerinin içine biraz şeker ve tuz koyuyorum birkaç damlada zeytin yağı. Üşemesinler diye sıcak suyu şişeye koyup havluyla sarıp yanlarına koyuyorum.

Kedicikler şimdi iyi gibi görünseler bile her an ateşleri yeniden yükselebilir ve onları kaybedebilirim. Eğer kedinizin başından böyle bir şey geçtiyse veya bu konuyla ilgili benim yapabileceğim başka bir şey varsa yardımlarınızı bekliyorum.

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 23:14   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Bir kedi veya köpek yavrusu, gençlik hastalığına yakalandıktan sonra çok fazla yaşama şansı olmuyor. Ancak aşı ile koruyucu önlemler alınabiliyor. Bu yüzden yavru sütten kesildikten sonra çok fazla gecikmeden aşı programına başlanmalı.

Size inek sütü veriyorsanız yarı yarıya sulandırmanızı tavsiye ederim. Bulabiliyorsanız koyun veya keçi sütü verin. İnek sütü sağlıklı bir hayvanda bile ishale yol açıyor.

Ayrıca yarım litre süte bir çay kaşığı şeker, bir fiske tuz ve 1 yumurta sarısı, öksüz kalmış yavrulara önerilen alternatif besindir.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 23:35   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Arzu hanım,bence kedilerinizi bir veterinere götürmekte fayda var.
Ben yıllar önce annesinin terkettiğini düşündüğüm bir yavruyu iş yerimden eve getirmiş ve hemen veterinere göstermiştim.

Bana eczaneden yeni doğan bebekler için üretilmiş hazır mamayı hazırlayıp biberonla içirmemi önermişti.Adı Preaptamil idi yanlış hatırlamıyorsam.

Tuz ve şekeri hiç duymadım.Ayrıca bu gibi maddelerin hayvanlara zarar verdiğini duymuştum.

Eğer Preaptamil veya benzeri bir yeni doğan maması kullanmak istemezseniz Sayın Todor'un dediği gibi sütü mutlaka sulandırın.Hayvanı tok tutması içinde o sulu sütle ve pirinç unuyla şekersiz sulu bir muhallebi yapıp biberonla kedinize ikram edin.

Ayrıca gençlik hastalığı teşhisini de doktorun koymasında fayda var.
Gençlik hastalığı ve kanlı ishal gibi hastalıklar için veteriner kedilerinize karma aşı yapacaktır.İki ay süren bir aşı periyodları olacaktır.Bu süre içinde kedilerinizin toprağa basmaması(dışarı çıkmaması)doğru olur.

Kolay gelsin.Sevgiler

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2007, 00:46   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Kediler, orman ekosistemine dahil olduklarını öğrenip itiraz etmezler umarım

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2007, 02:29   #5
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Teşekkür ederim sevgili Todor ve Sevilay. Kedilere ilk gün bebek maması verdim ama yemediler. Sütü sulandırmıyordum, hemen su ve yumurta ilavesi de yapıcam. Pirinç ununu yarın denerim, bakalım yiyecekler mi? Yarın veterinerle görüşücem ama çok da faydalı geçeceğini sanmıyorum. Ayrıca gençlik hastalığında aşının, hastalık başlamadan önce yapılması gerekiyormuş, sonradan yapılan aşının bu hastalığa karşı koruyucu bir etkisi yokmuş. Yarın veterinerle görüşüp gelişmeleri anlatırım.

Eski 29-09-2007, 02:42   #6
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Sayın Malina, kedilerle ilgili uygun bir başlık göremedim, başlığın yanlış yerde olduğunun farkındayım. Fakat atlarıda orman ekosistemi içinde görünce orada başlık açmamda bir sakınca olmaz diye düşündüm.

Düzenleyen Arzu Kasapoğlu : 11-10-2007 saat 23:28
Eski 29-09-2007, 05:38   #7
Ağaç Dostu

Aşağıdaki linklere bakmakta fayda var sanırım.
http://www.friendsvet.com/kedi/alternatif_beslenme.htm
http://www.friendsvet.com/kopek/alternatif_beslenme.htm

Onlar glikoz kaynağı olarak reçel veya bal önermişler. Fakat şekerde aynı işlevi görür.

Eski 29-09-2007, 10:05   #8
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Arzu'cuğum,
Ben Todor'un yazdıklarına katılmak zorundayım ne yazık ki. Bebekken aşı yaptırdığım bir kedimi bile, 1 yaşındayken bu hastalıktan kaybettim. Doğa bizlerde olduğu gibi hayvanlarda da bazen çok acımasız olabiliyor. Umarım kurtarabilirsin. Ama hastalığa yakalandıktan sonra yine üzülerek yazmak zorundayım ki tedavi de pek sonuç vermiyor.
Sana güzel bir şey yazamadığım için üzgünüm ama belki de doğa kendisini böyle ayarlamak zorunda.

Yine de umudu kesmemek gerek. Gerçekten bazen sevgiyle mucizeler oluştuğuna inananlardanım.

Ayrıca o güzel yaratıklara sahip çıktığın için, kendi adıma sana çok teşekkür ediyorum.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2007, 10:34   #9
Ağaç Dostu

Fakat bir de şu var ki, gençlik hastalığına yakalanan hayvanların çoğu 3 gün yaşar. Bu yavruları veteriner muayene etti mi? Çünkü benim aklıma başka şeyler geliyor. Annenin ve yakalanabilen yavruların, etrafta yaşayan başka insanlar tarafından, o bölgeden uzaklaştırılmış olabileceği gibi.

Eski 29-09-2007, 11:00   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-08-2007

Sevgili Arzu,ben büyükbaşta profosyonelleşmiş bir veterinerim.Ama anlattıklarınızdan anladığım kadarı ile gençlik hastalığı değil.Eğer yapma imkanınız olursa herhangi bir eczaneden Genta40 mg ve bir adet insülin enjektörü alın.İnsülin enjektöründe 20 gelecek şekilde çekin ve poposundan etine vurun.

tuncel06 beğendi.
sapudeaure Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2007, 13:17   #11
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arzu Kasapoğlu Mesajı Göster
Sayın Malina, kedilerle ilgili uygun bir başlık göremedim, başlığın yanlış yerde olduğunun farkındayım.
Haklısın...

Evcil hayvanlar bölümünüz hayırlı olsun

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2007, 14:06   #12
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Sevgili Nevsune Hanım, bende kedilerimin yaşayacağına inanıyorum. Aksini düşünmek bile istemiyorum. Bu gün ikiside o kadar iyi ve neşeli ki anlatamam, bu durum beni yice ümitlendiriyor.

İlginiz için hepinize teşekkür edrim arkadaşlar...

Düzenleyen Arzu Kasapoğlu : 26-07-2008 saat 18:20
Eski 29-09-2007, 14:09   #13
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Evcil hayvanlar bölümü için teşekkürler Malina. Hepimizin çok işine yarayacak.

Eski 30-09-2007, 13:50   #14
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Kediler iki gündür çok iyi, çok iştahlılar ve oyun oynuyorlar. İnşallah ben hastalık teşhisini yanlış koymuşumdur.

Eski 30-09-2007, 14:20   #15
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Aman Arzu sen yanılmış ol da, yeter ki onlar gençlik virüsünü almamış olsunlar.

Keyifleri iyi ise pek problem yok demektir bence. Belki aç ve susuz kalmışlardır. EE artık yeni anneleri sensin, hadi bakalım senin sorumluluğundalar. Malzeme ihtiyacın olursa, haber ver.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2007, 21:41   #16
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Çok teşekkür ederim Nevsune Hanım. Yarın Trabzon'a gidip kedi kumu alıcam. Birinde kabızlık sorunu var, onun dışında hiç bir bir promlem yok. Çok neşeli ve iştahlılar, herhalde gençlik hastalığı olan kediler bu kadar çabuk iyileşmez.

Eski 01-10-2007, 20:54   #17
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Bu gün kedi kumu aldım ve kedilerimi kuma oturttum ama ikiside kumu yemeye başladı. Kum dişlerine yapıştı ve öksürüp kumu ağızlarından atmaya çalıştılar. Dişlerine yapışan ve ağızlarındaki kumu temizledim ve mecburen kumu kaldırdım. Bu durum kediler için normal bir davranış mı?

Eski 01-10-2007, 21:44   #18
Ağaç Dostu

Arzu Hanım,vitamin ve mieral takviyesinde bulunun.Evde ecza dolabınızı karıştırın ve bulunan multi vitamin türevlerini kullanın.

Eski 01-10-2007, 21:52   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Arzu hanım,hiç iki aylıktan küçük kedi sahibi olmadığım için bilemiyorum ama normalde annelerinin onları temizlemesi gerektiği yaştalar.

Normalde ben kediye çiş terbiyesi verirken ilk aldığımda çok küçük,en azından iki aylık oldukları için,kumu mamasına ve suyuna yakın koyarım.

Daha sonra mamasını yedikten veya suyunu içtikten sonra kumuna götürür,ön bacaklarını ellerimle tutar,kumu patileriyle karıştırmasını sağlarım.

Hani tuvaletini yapmak isteyen kediler bir yerleri hafifçe eşeler ya?İşte öyle.

Bu eylemi bir kaç kez tekrar ederim.2-3 veya 4 kez.

Arada kuma sanki çoçuğun yürümesine yardım ettiğimizde ellerinden tutarız ya,onu tutarak ve onunla yürüyerek kuma giderim.

Gideceği yolu kokuyla takip etsin diye.

Bu şekilde şimdiye kadar sorun yaşamadım.Ama bunlar daha çok küçük.

Bir keresinde veterinerimiz çok küçük kedilerin anüslerinin hafif ıslak pamukla silinerek uyarılabileceğini söylemişti.Annelerinin yalayarak uyarmaları ve temizlemeleri gibi.

Belki bu konuda daha tecrübeli arkadaşlarımız da size bilgi verebilirler.

Kolay gelsin.Sevgiler.

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2007, 20:07   #20
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Sevgili Sapudeaure ve Sevilay Hanım, yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Kedilerin sağlık durumu çok iyi. Kedilerden biri kum kabını kullanmayı kendi kendine öğrendi, diğerine öğretmeye çalışıyorum.

Sevgili Sapudeaure, kedilerin en fazla iki aylık olduğunu düşünüyorum. Şimdi aşı yaptırmamda bir sakınca var mı? Bir de vitamin olarak suya vitaform koyup biberonla içirdim, yeterli olur mu?

Düzenleyen Arzu Kasapoğlu : 26-07-2008 saat 18:21
Eski 06-10-2007, 20:21   #21
Ağaç Dostu

Sevgili Arzu,aşı programları 9 ve 12 . haftalarda başlar.Bizim sağlığımızı ilgilendireni kuduzdur.Bazı araştırmacılar 8 haftalık bazıları 3 aylık diye önerir.Kuduz 3 aylık iken yapılacaksa panleukopenia ile başlanır.Ama ben çok uzatmıyayım.Meslaktaşım duymasın.

Eski 07-10-2007, 00:34   #22
-

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Galeri: 18
Kusura bakmayın birden konunuza dalmış gibi oldum ama sizlere bizim ofiste yavrulayan kedi ile ilgili bir hikaye anlatayım.

Ofisimiz bahçe ile aynı seviyede olduğu için içeri giren kedilere sevgiyle bakarız ama yavrumalarına pek hazır değildik. Eşimin kucağında bir tanesi birden yavrulamaya başlayınca paniğe kapıldık ve bize yakın olan veterinere kediyi taşıdık. Veterinerde müşahede altına alınan kedi bana hafta sonu tebrik ederim baba oldunuz telefonuyla müjdelendi. Artık 4 tane yavrumuz vardı. Gariptir Ana benim yavrulara dokunmama ses çıkartmazken bürodaki diger kişilere saldırıyordu.
Biraz büyüdükten sonra hepsi hapşırmaya başladı hemen veteriner tarafından vitamin iğneleri ve diger gerekli iğneler yapıldı.

Şimdi bizim büroya girip çıkan bu yavrulara gerekli aşıları yaptırıyoruz ama kedi sevenlerden ricam lütfen bu sevdiğiniz kedileri kısırlaştırmayı unutmayın.

noreks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2007, 17:25   #23
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Teşekkür ederim Sapudeaure. Ben iki hafta daha bekleyip öyle aşı yaptırayım, çünkü kaç aylık olduklarından tam emin değilim.

Sayın Noreks, bende çok hazırlıksız yakalandım. Dışarıdaki kedi, köpek ve kuşları her zaman yediririm ama evde kedi bakmak aklımın ucundan bile geçmezdi. Hemde iki tane ve evde dört tane kuş varken.

İlk başlarda kediler biraz büyüyünce, odunlukta onlara güzel bir yer yaparım orada bakarım diyordum. Ama bunu gerçekleştirmem artık çok zor görünüyor.

Eski 11-10-2007, 00:07   #24
Yeni Üye

morsalkım's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2007
Galeri: 43
*** ben morsalkım ,gaziantepten konuyu görünce dayanamadım.Kızımın isteği üstüne bir tanıdıktan yavru kedi aldık.Annesi van kedisi ama baba galiba sıradan bir kedi henüz yeni 3 aylık sanırım artık aşılarına başlamam gerek.Beni endişelendiren uykuya dalmadan önce parmaklarımızı ısırmaya bayılıyor.Her halde dişleri kaşınıyor.Sizin kedilerinizde ısırıyormu ne yapmam gerek?

Tanıştırayım yaramaz Bıdık

Eklenen Resimler

morsalkım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2007, 07:27   #25
Ağaç Dostu

Hoş geldiniz Morsalkım.
Aşı programına başlamanın vakti gelmiş. Sizi hafif hafif ısırması kendince sevgisini ifade etmesi sebebiyle olabilir, dişleri kaşınıyor olabilir. Vaz geçirmek için ellerinize ne kolonya sürüp ısırmasına izin verebilirsin. Bir kaç kere kolonyalı eli ısırınca vaz geçecektir.

Mesajlarımızda ***, ***, asl *** gibi ifadeler kullanmıyoruz. Forumda, Türkçenin doğru kullanımı başlığını okursanız ve kendinizi Yeni gelen arkadaşlar, kendinizi tanıtın... başlığında kısaca tanıtırsanız sorularınıza cevap almanız kolaylaşır.

Eski 12-11-2007, 23:42   #26
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Merhaba arkadaşlar,
Yarım saat önce dişi kedimiz bir kaç dakikalık titreme krizine girdi. Gözleri fıldır fıldır dönerken acı çeker gibi sesler çıkarıyordu. Telaşla yanına gittik, başını kaldırmaya çalışırken baş parmağımı koparırcasına ısırdı. Ben parmağımı kedinin dişlerinden kurtarmaya çalışırken kanepen yere düştü ve yaklaşık bir dakika sonra kendine gelmeye başladı.
Şu an deli gibi oradan oraya atlayıp duruyor. Nereye saldıracağını şaşırmış gibi bir hali var.

Kızgınlık dönemi olabilir diye düşündüm ama henüz üç aylık ve o titreme nöbeti ne olabilir.

Eski 14-11-2007, 22:27   #27
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Yıllardır yavru ve yetişkin kedilerle beraber olmama rağmen bu tür bir davranış tarzına hiç rastlamadım. Neden olabileceğine dair de fikir oluşturamıyorum. Onlar da tıpkı biz insanlar gibi, hiç biri diğerine davranışsal olarak benzemeyebiliyor. Şimdiki durumu nedir yavrunun, devam ediyor mu yoksa sakinleşti mi?

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2007, 22:59   #28
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Kedilerin strese girdiğini anlatan bir belgesel var. Stresin sebebini can sıkıntısı dışarı çıkamamak evde oynaya bileceği bişeylerin olmaması olarak açıklıyor. Onları oyalayacak şeyler bulmaya çalışıyorlar.

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2007, 23:42   #29
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Çocukluğumdan beri evimde kedi besliyorum. Hiç böyle bir davranışa rastlamadım. Çok ilginç...Dışarıda gezinen erkek bir kedi mi var acaba?

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2007, 17:19   #30
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Kedi şu an çok iyi. Daha üç buçuk aylık ve bir de erkek kardeşi var.O akşam aniden uykusun da titreme krizine girdi. Öyle ki kediyi kaybediyoruz sandık. Elimi ısırdığında kurtarmak için çekince yere düştü ve kendine geldi. Etrafına şaşkın şaşkın bakınmaya başladı. Beş dakika kadar yerde oturduktan sonra normal haline döndü. Bura da veterinere sordum ama daha önce böyle bir durumla karşılaşmadığını söyledi.
Hemen o akşam Kedigen'e üye oldum ama üyeliğim onaylanmadığı için bir şey yazamadım.

Bu hastalık onun bebekliğinden kalma olabilir. İlk mesajımında anlatmıştım. Havale geçiren bir gün boyunca herşeyden habesiz uyuyan kedim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024