agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Kanatlılar (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=377)
-   -   Tavuk yetiştiriciliği (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=17402)

mandalina 11-05-2009 09:26

Hayırlı olsun Hasan bey, güle güle büyütün miniklerinizi...

Ben tavuğumun gurk olması için hiç birşey yedirmedim.Yaptığım tek şek sadece yumurtalarını folluktan almamak oldu.Yaklaşık 6-7 yumurta bırakıyordum ve 15 gün sonunda bir tane kabuksuz yumurta yaparak gurk yatmaya başladı.Şu anda sağlıklı 7 tane yavrusu var zaten daha önce resimlerini yayınlamıştım...

berduray 11-05-2009 11:06

Teknik olarak yumurtlayıp, biriken yumurtaların üzerine yatarlar, etrafta yumurta alabileceğiniz komşularınız varsa onlardan temin edin.

Dikkat edeceğiniz nokta horozu olan bir kümesten yumurta almak, yani yumurtanın döllü olması gerekir.

Diğer husus ta yumurta buzdolabına girip, çıkmamalı.

Ayrıca takip etmek lazım bazen biriken yumurtaları yedikleri de oluyor.

Sinarit 11-05-2009 13:02

şöyle 100 tl ye alabileceğimiz otomatik bir makine yokmu,makineleri araştırdım fiyatlar çok uçuk.

berduray 11-05-2009 14:18

Yok maalesef ben de araştırdım, ucuz etin suyu yavan misali, ucuz makinelerde ayarları siz yapmak zorundasınız ve en ufak ısı, nem, çevirme hatasında tüm emekler boşa...

En ucuz otomatik makine gurk tavuk diye düşünüyorum:)

Sinarit 11-05-2009 15:55

haklısınız neyse biraz daha para biriktiriceğiz anlaşılan. :)

thares 15-05-2009 23:00

Gerze Hacı Kadın Tavuğu ve Horozu

http://www.gerze.net/Picture/gerze.horozu.jpg

Arkadaşlar bu Gerze Hacı Kadın Tavuğu ve Horozundan yetiştiren hiç kimse yokmu aranızda.

kaju 17-05-2009 12:36

Civcivler kaç ay sonra tavuk veya horoz olur?
Kaç aylıkken yumurtlamaya başlarlar?

bahtiyar02 17-05-2009 20:12

sevgili thares bir çift parkhayvancılıktan almıştım.horozu çok ürkek ve hareketli.brahma ve dev koşinler rahatlık vermeyince dişi öldü. horozuda kesmek zorunda kaldım.saygılar.

kaju 17-05-2009 21:47

Civcivlerin kuyrukları varsa horoz mu olacaklardır?

Canikim 17-05-2009 22:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaju (Mesaj 423856)
Civcivlerin kuyrukları varsa horoz mu olacaklardır?

Tavuk olacak.

Todor 17-05-2009 23:04

Konu dışı yazışmalar silinmiştir. Lütfen başlığa uygun mesajlar yazınız.

mehmet4343 19-05-2009 09:42

*** arkadaşlar abiler bende bunu merak ediyorum, geçen hafta bi petşhoptan 20 tane civciv aldım, aldığım kişiye sorduğumda horoz tavuk karışık dedi şu gördüğün KUYRUKLULAR HOROZ, KUYRUKSUZLAR TAVUK olur dedi.. Bu doğrumudur yani civcivken horoz veya tavuk olduğunu neresinden ne şekilde ayırt edebiliriz

thares 19-05-2009 11:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mehmet4343 (Mesaj 424883)
*** arkadaşlar abiler bende bunu merak ediyorum, geçen hafta bi petşhoptan 20 tane civciv aldım, aldığım kişiye sorduğumda horoz tavuk karışık dedi şu gördüğün KUYRUKLULAR HOROZ, KUYRUKSUZLAR TAVUK olur dedi.. Bu doğrumudur yani civcivken horoz veya tavuk olduğunu neresinden ne şekilde ayırt edebiliriz

Mehmet Bey Kesinlikle satıcının dediği gibi bir olay yok cinsiyet belirlemek mümkün değil maalesef

http://thares.blogcu.com/civcivlerin..._19169082.html

mandalina 19-05-2009 14:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mehmet4343 (Mesaj 424883)

Bende tam tersini biliyorum...:rolleyes:

Faruk 19-05-2009 15:23

Kesinlikle kanat **** kuyruk tüyleri uzun **** belirgin olanlar tavuk oluyorlar. Yapabilenler için çok güzel bir ayırma yöntemi...

mandalina 23-05-2009 13:42

Bakın bakalım büyümüşlermi

4 Eklenti(ler)
Civcivlerin son hali.Büyümüşler dimi.Bi arkadaşımız annelerinide görmek istemişti buyrun annesi ve yavruları...;)

Faruk 23-05-2009 13:48

Anneleriyle beraber görmek isteyen bendim Sayın Mandalina. İsteğimi yerine getirdiğiniz için teşekkürler. Ama bu kadarlada olmaz Sayın Mandalina ilerleyen zamanlarda gelişimlerini gösteren fotolarını bizimle gene paylaşırsanız mutlu oluruz...

aydın 23-05-2009 14:22

Evet mandalina artık kendilerini kurtarmışlar. Kuyrukları uzun olanlar horoz olacak galiba.

mandalina 23-05-2009 14:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Faruk (Mesaj 428579)
Anneleriyle beraber görmek isteyen bendim Sayın Mandalina. İsteğimi yerine getirdiğiniz için teşekkürler. Ama bu kadarlada olmaz Sayın Mandalina ilerleyen zamanlarda gelişimlerini gösteren fotolarını bizimle gene paylaşırsanız mutlu oluruz...

Tabikide faruk bey seve seve paylaşırım.Hatta o zamanlara ulaşırsan kendi yavrularını bile paylaşırım inşallah.

mandalina 23-05-2009 14:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hasan Tahsin (Mesaj 428596)
Evet mandalina artık kendilerini kurtarmışlar. Kuyrukları uzun olanlar horoz olacak galiba.

Hepsi ayrı cins olduğu için zaten kuyrukları uzun cinsler.O yüzden şimdilik horozmu tavukmu demek pek bişey ifade etmiyor...Biraz daha büyüüsnler ozaman anlarız herhalde.

cengiz67celik 24-05-2009 18:16

Arkadaşım bende dört tavuk var,üçü yumurtluyor,yumurtlamayanı bulmam lazım,acaba nasıl bulabilirim?

bahtiyar02 26-05-2009 20:43

dostum bazı sitelerde tavuk satan arkadaşlar çıkıyor örnek link http://www.hepsievcil.com/App/Foruml...=48&BRef=66976 burda benim açtığım kim ne besliyor anketinde aradığını bulacağını sanıyorum.burda bulunan kişiler Türkiyenin her köşesinden ne tür kümes hayvanı beslediği ve sattığı türler var. iletişim bilgileride.ayrıca bende anlam vermiş değilim yumurtlamayan tavuğu neden istediğinizi.mesaj sayınıza bakınca iş olsun diye mi yazdınız diye aklımdan geçirmedim değil.

mandalina 27-05-2009 10:31

Cengiz bey çok ilginçsiniz.Herkes tavuğu yumurtlasın ister sizyumurtlamayan tavuk arıyorsunuz.Neden acaba merak ettim yumurtlamayan tavuğu ne yapacaksınız.

MeyveliTepe 27-05-2009 10:39

:) Sanırım yumurtlamayanı tesbit edip suyuna pilav yapacak.

mandalina 27-05-2009 15:38

O zaman yumurtlamayan tek tavuk türü horoz.Bol bol besle pilavınıda ye.:D

cello 27-05-2009 20:23

Rahmetli dedemin 3 hangarda yaklaşık 20.000 tavuğu vardı. Çiftliğe her gittiğimde ağlar, zırlar 2-3 civciv kapardım. :p

Geçen gün Discovery Chanelda civciv cinsiyeti ile ilgili detayı verdi. Yeni yumurtadan çıkan civcivleri yürüyen bantlarla sensör denen kişilerin önünden geçiriyorlar. Bu kişiler (profesyonel) civcivin kanatlarını açıp bakıyor, kanat tüyleri düzenliyse horoz, kanatları uzunlu kısalıysa tavuk diyorlar. Hemen kolilere ayırıyorlar. İlaçlayıp çiftliklere gönderiyorlar.

Gurk konusunda size faydası olurmu bilmiyorum ama ben kafes kuşlarımda üretmek istediğim kuşa belli bir süre çimlendirilmiş buğday, kenevir ve nijer veriyorum. Çimlenen tohumda E vitamini en yüksek seviyededir. Tavukta da buğday çimlendirilip verilebilir. Ayrıca E vitamini takviyesi yapılması yumurtaların döllenmiş olma oranını arttırır. Zaten E vitaminine ANTİSTERİLİTE VİTAMİNİ denmesinin nedeni budur. Veteriner ilaçları satılan yerlerden yem katkıları bulunabilir. Bir de aklıma gelen tavuklarda parazit olmasıda üremeyi negatif etkileyecektir.

bahtiyar02 29-05-2009 08:58

sevgili cello genel mahiyette verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.veterinerlerde Vitaform ve Teremicine adında vitamin katkılı antibiotikler var. bunlarda suluklarına belli oranlarda katıldığında dediğiniz gibi vitamin takviyesi için kullanılan ilaç türleridir.

kartal7 29-05-2009 12:44

Ben bişey sormak istiyorum.Bahçede baktığım civcivlerimi ve tavuklarımı daha sağlıklı besleyebilmem için hangi yemleri kullanmalıyım? Şuan buğday,darı,kepek ve arpa veriyorum. Sizce başka ne gibi yemler vermeliyim???

cello 29-05-2009 13:09

sn.bahtiyar02, bende kafes kuşlarında Vitaform ve E-sevil kullanıyorum.
Parazitler içinde Vilmectin (enseye 1 damla) uyguluyorum.

mandalina 29-05-2009 15:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kartal7 (Mesaj 433149)
Ben bişey sormak istiyorum.Bahçede baktığım civcivlerimi ve tavuklarımı daha sağlıklı besleyebilmem için hangi yemleri kullanmalıyım? Şuan buğday,darı,kepek ve arpa veriyorum. Sizce başka ne gibi yemler vermeliyim???

Ayrıca birşey vermenize gerek yok zaten gayet çeşitli yemleri veriyorsunuz.Ek olarakta haftada 1-2 defa yeşillik verirsenin dahada sağlıklı görünürler.Tüğleride çok güzel oluyor bu sayede.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024