agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-10-2010, 15:48   #1171
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi METEAKDOGANLAR Mesajı Göster
Bade sen öyle deyince içime bi şüphe düştü, horoz olma ihtimali varsa değiştireyim ben bunu.
Ya sımdı sen cok gagalıyorlar dıyınce genc horozlar pek ıstenmez kumeslerde ben öyle bılıyorum bendede var bırtane yanında yasıt dası oldugu ıcın sıyırıyor dıkkat dagıldıgından yoksa onuda bezdırırler.Bir tavugun ustune bu kadar gıtmelerı normal deyıl ondan dedim.Hanı kumsete bır tavuk olur sadece tek olmaya alısır sonra yanına bır tavuk alırsın o kumesı dar eder yenı gelene bunu anlarım ama dedıgın bıraz tuhaf bır durum ondan dedım bende.Genelde horozlupa adım atan yenı bır genc gıbı geldı bana sankı.

Badee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 15:56   #1172
Ağaçsever

MeteAkdoganlar's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2010
Question

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Badee Mesajı Göster
Ya sımdı sen cok gagalıyorlar dıyınce genc horozlar pek ıstenmez kumeslerde ben öyle bılıyorum bendede var bırtane yanında yasıt dası oldugu ıcın sıyırıyor dıkkat dagıldıgından yoksa onuda bezdırırler.Bir tavugun ustune bu kadar gıtmelerı normal deyıl ondan dedim.Hanı kumsete bır tavuk olur sadece tek olmaya alısır sonra yanına bır tavuk alırsın o kumesı dar eder yenı gelene bunu anlarım ama dedıgın bıraz tuhaf bır durum ondan dedım bende.Genelde horozlupa adım atan yenı bır genc gıbı geldı bana sankı.
Off valla kafam çok karıştı, bakınca tavuğa da benziyor. Ama dediğin gibi kuyruğunun uzun olması ve biraz süslü rekleri olması da tuhaf. İşin garibi onu gagalayan horoz değil, tavuklar. Horoz pek karışmıyor ona. Şimdi tavuğu olan teyzeme gösterdim bu tavuk bence dedi, ama cinsi diğer tavuklardan ayrı olabilir dedi. Eğer başka fotograflarını çekebilirsem buraya eklerim Bade. Tam emin olamamak insanı çıldırtıyor yahu, tavuğa da benziyor, horoza da..

MeteAkdoganlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 16:14   #1173
Ağaçsever

Ya kacarken gıdaklamasından bıle anlarsın tavukmu horozmu.Ayrıca süslü renklerı oluyor böyle kırma tavukların iki farklı cınsten oldumu civciv oluyor öyle ama dedıgım gıbı cokta ayaklı deyıl tavukta ola bılır boynundakı döküm ve kuyruk kısmı kafa karıstırıyor bıraz ama sen azcok takıp ettıgınde anlarsın horoz ona kur yapar tavuksa oda var ne bılım cıflesır görmen lazım bunları.Tabı bılemıyorum berkı horoz ufaktır ona bısey dıyemem.Ama ben olsam bu hıntlerı yollar yerıne daha uysal bakıldıgına deyıcek bır cıns tavuk beslerım.Bunları gülk yatırdınmı aynı kumese koymıcan bıde cıvcıvler cıkınca cunkı benım vardı tavukları horozu perısan edıyordu cıvcıvlerı korumak ıcın ayrı yere almıstım dıyer cınslerde aynı yere koysan bir köseye cekılıyorlar daha sakın oluyorlar.Dedıgım gıbı tavukta olma ıhtımalı ağır basıyor boynu ve kuyruk harıc.Ben benım ufaklıgın horoz olma ıhtımalını kuyruklarının uzamasından anladım oval kuyruklar cıkmaya basladı daha ufak aslında cıvcıv sesı bıle cıkarıyo arada ama baya irildiler. 25 santım felan oldular dık durunca.

Eski 18-10-2010, 17:36   #1174
Ağaçsever

MeteAkdoganlar's Avatar

Bade, dediğinde haklısın, hint tavuklarını kümesten uzaklaştırmayı düşünüyorum zamanla, 2 aylık hint horozu şimdiden yem atarken elime atlıyor, kimbilir büyüyünce neler yapacak. Yeni aldığım tavuklardan köy tavuğu olanlarını çoğaltırım ilerde. Onların yumurtalarını hintlerin altına koyup kuluçkaya yatırmayı düşünüyorum. Zaten hintler etsiz hayvanlar, duyduğuma göre çok yumurtlamıyormuş da.
Çetin konusunda mahalledekilerden biri horoz diyor, diğerleri tavuk, artık horoz olsa bile Çetin'i kesmeyi düşünmüyorum. Çünkü kümese uyum sağlamaya başladı. İlk gün kümesten kaçmıştı ama bugun kendi isteği ile kümese girdi. Çetin'in görüntüsünü çok sevdim, horozsa bile kümesimde kalsın istiyorum artık

Eski 18-10-2010, 19:04   #1175
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Horozlarda ibik olmadığı halde dış görünüşünden horozmu tavukmu anlaşılır.Hint tavauklarında ibik hemen hemen hiç yoktur.Horozlarında ise küçükte olsa belirgindir.Ayrıca tavukların yapısı ve hareketleri horozlarınkinden belirgin bir şekilde farklılık gösterir.Hint tavuk türleri yetişkinlerde olduğu gibi civcivlerinde de sürekli kavgacı bir yapısı vardır.Özellikle erkekler civcivde olsa bir birlerine zarar verecek düzeyde agrasif davranışlar gösterir.Yetişkin hint tavuğunu köy tavuklarının arasına koyduğunda diğer tavuklarla sanki horozmuş gibi kavga eder.İki türün aynı yerde bulunması önerilmez.
Saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 23:30   #1176
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahtiyar02 Mesajı Göster
Horozlarda ibik olmadığı halde dış görünüşünden horozmu tavukmu anlaşılır.Hint tavauklarında ibik hemen hemen hiç yoktur.Horozlarında ise küçükte olsa belirgindir.Ayrıca tavukların yapısı ve hareketleri horozlarınkinden belirgin bir şekilde farklılık gösterir.Hint tavuk türleri yetişkinlerde olduğu gibi civcivlerinde de sürekli kavgacı bir yapısı vardır.Özellikle erkekler civcivde olsa bir birlerine zarar verecek düzeyde agrasif davranışlar gösterir.Yetişkin hint tavuğunu köy tavuklarının arasına koyduğunda diğer tavuklarla sanki horozmuş gibi kavga eder.İki türün aynı yerde bulunması önerilmez.
Saygılar
Bahtiyar eskıden ıbıksızlardı ama sımdı artık bır bırıne gırdı cınsler hıtnlerınde hafıf ıbıklı olanları var artık.Ayrıca 3 bucuk aylık olana kadar horoz tavugu kestırmek zor onlarda bıraz normal bızım ıbıklı horozlar gıbı olsalar veya tavuklar gıbı ıbıklerının kızarmasından anlıyorsun ama bunlarda o sansta yok suan bende ıkıtane denızlı kırması var acıkcası ben kararsızım ıkısı ayrılmaz ıkılı heryere berebaer gıdıyorlar ama horoz gıbı kavga gıbı oyunlarda yapıyorlar ama ufakken bu bır netlık deyıl cunkı tavuklarda ufakken kavga edergıbı daranırlar öylekı benımkılerın bırının kuyrukları dım dık yukarı ıken dıyerınınkı yelpaze gıbı acılıyor yumurtalık beyaz tavuklar vardırya ıbıklı onlar gıbı ama daha ıbıklerı uzayıp renk ve tüylerıne tam anlamı ıle döküm gelmdıgınden anlamak zor.

Eski 18-10-2010, 23:30   #1177
Ağaçsever

Sunuda söylemek ısterım hınt tavukları yumurta konusunda ıyılerdır ama cok cılız kalıyorlar yedıklerının nereye gıttıgını dusunursun yanı.

Eski 18-10-2010, 23:35   #1178
Ağaçsever

Ay benım tavuklar yesıllık manyagı oldu domates yapragından tutun fasulye yapragını bıle dılımleyıp atıyorum yıyorlar bu yagıslarla yesıl taze ot cıkmaya basladı onlarıda yemeye basladılar.Birde bu cardaklara ve bahce kapılarına sardırdıgımız hanım elı sarmasıgı varya güzel kokan onlardanda yedırın cok severler ve hastalıklara karsı ılac gıbı gelır.Bilmiyorum berkı yesıllık bol olan yerlerde yemeye bılır bunları ama burda gezıne bılıceklerı bahce kısıtlı dısarıya cıkmalarına ızın yok sagda solda tarım arazısı var zehırlene bılırler.Ben aksamları eve geldımmı esofmanlarımı gıyıp yanlarına ınıyorum bırlıkte dolasıyoruz onlar pesımde ıkı ferık ben ılerde onlara sıyah uzumden tutun ne bulursam atıyorum önlerıne yıyorlar alıstılar artık benle gezmeye.

Düzenleyen Badee : 19-10-2010 saat 10:16
Eski 19-10-2010, 16:32   #1179
Ağaçsever

MeteAkdoganlar's Avatar

Dün akıllı akıllı kümese giren Çetin(yeni tavuğum) bugün hava kararınca yine ağaca çıktı. Bugün kümesteki 4. günü hala ona yem yedirmiyorlar. Zorla indirdim ağaçtan, bu ağaca çıkma olayını nasıl çözebilirim, kümese mi kapatsam yine?

Eski 19-10-2010, 19:55   #1180
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Sn meteakdoganlar, çetin daha önce yaşadığı yerde, ağaca tünediği için kümese girmemek için size zorluk çıkartabilir, edindiği alışkanlığını devam edeyiyor olabilir.
Kanadının bir tanesini koli bandı ile uç kanat teleklerini bantla sararsan birkaç gün ağaca çıkmamasını engellemiş olursun.
Ben kanat uçlarındaki telekleri makasla kesiyorum, ağaca uçmasını engellemiş oluyorum.

cihan_as Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2010, 20:05   #1181
Ağaçsever

MeteAkdoganlar's Avatar

Cihan selamlar,
Kanadını kestim ama sanırım az kesmişim,o kadar güçlü ki kerata heryere uçuyor, yarın uçamayacağı kadar kısa keseyim, teşekkür ederim, görüşmek üzere.

Maviş beğendi.
Eski 19-10-2010, 21:29   #1182
Ağaçsever

Ben kanat tüylerını kesmeye karsıyım onu yaptıgında ıkı sey cok olur tavugu kısın asırı sopuktan yazı asırı sıcaktan koruyan sey o kanatlardakı tüyler onun ıcın yanlıs.Hersey doğal olarak kalmalı kumese gırmeme olayına gelınce eğer öyle yapıyorsa havanın kararmasını beklersın yakalarsın gece göremez artı o gırıcektır bır sekılde tavuklar iç güdüseldır bır sekılde gırerler kumese sen ustune gıdıyorsundur ondan kacıyordur.O zamanla alısıcaktır.Ayrıca kümeste yem yıyordur.Gene dısarı cıktıgında uzaktan tek oldugunda oldugu yere doğru fazla yaklasamadan yem at azda olsa zaten bır ıkı gun ıcınde o kumeste gagalansada yemeye baslar ki yiyordur sen görmeden.Ama bana göre asıl sorun kumesındekı hıntler cok kavgacı olur onlar ve gaga vurusları sert olur o hayvan alıskın deyıldır okadar kavgaya ondanda ürkek.Onu aldıgın yerdekıler muhtemelen onun cınsıne yakındır kavgacı deyıldır.Dediğim gibi zamanla alısıcaktır eminim.

Eski 19-10-2010, 21:29   #1183
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Alıntı:
Ben 3 aya kadar cinsiyetinin ne olduğunu öğrenmek mümkün olmaz diye biliyorum. Bakalım başkaları ne diyecek merak ettim.
benim civciv dediğim kanatlı 4 buçuk aylık filan hemen hemen ama yaptık bi cahillik civcive fenli yem vereceğimize buğday verdim daha sağlıklı olur diye ama bodur kaldılar aslında benim civcivin sitede fotoğrafı var ama telefondan olduğu için için pek belli değil ama şöyle söyliyeyim sayın cihan as arkdaşımızın 1161 nolu paylaşımınındaki fotoğraftaki civcivin aynısının kahverengisi aynı yani herşeyi ibiği kuyruğu sadece rengi farklı...

glatyotör Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2010, 21:31   #1184
Ağaçsever

Not : Ben altı yılı askındır beslıyorum ve ıncelerım hayvanları yakından bana göre tavukta kanat yolma veya cekme asırı sitrese sebep oluyor onu sureklı yakalaman bunaltıyor onun ıcınde bunların bırlesımı hayvanda derı dökülmesıne sebep olur dıyım.Biraz rahat bırak o bır sekılde adepte olur kumese sıkma fazla.Cokta elle temas etme ben pek etmıyorum doğal kalmalarında fayda var.

Eski 19-10-2010, 22:27   #1185
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Alıntı:
bana göre tavukta kanat yolma veya cekme asırı sitrese sebep oluyor.
Kanadı kesmek yolmak sakıncalı bende mecbur kaldığım için yapıyorum.
Ağaca tüneyenleri satmak zorunda kaldım, Hint tavukları beslemekten vaz geçeceğim.
Hint tavukları önüne kim çıkarsa saldırıyor bahçedeki ördekleri kazları bile kovalıyor.

Tavuk,horoz, kaz, ördek, denizli, brahma, piliçler, civcivler hepsi bahçede serbest dolaşıyorlar.
Akşam olduklarında kendileri kümesine giriyorlar, birkaç hint tavuklarım ağaçlara tünüyorlar, onu gören hint piliçler diğer tavuklar onlar gibi ağaca tünemeye çalışıyorlar.
Benim kanadını kestiğim ağaca tüneyen hint tavukları
Akşam olduğunda bahçede kalmadığım için tel örgünün üstünden komşu bahçeye geç tiklerinden köpeklere yem oluyorlar.

Düzenleyen cihan_as : 20-10-2010 saat 17:43 Neden: harf hatası
cihan_as Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 08:54   #1186
Ağaçsever

MeteAkdoganlar's Avatar

Cihan'ın dediği gibi oldu geçen gün, ağaca çıktı, ordan yan bahçeye, eğer görmesem kaçıp gidecekti kaybolacaktı. Bu sabah Çetin'imi yakaladım kanatlarını iyice kısalttım, içim acıdı valla çünkü çok korktu, titredi. Ayakları kilitleniyor gibi oldu bir süre yürüyemedi, diğer tavuklarımda bu kadar korku durumu yok, onların da kanatlarını kestim, hiçbir korku belirtisi yoktu onlarda. benim tahminimce Çetin bana gelmeden önce yaşadığı kümeste çok dövülmüş itilmiş. Çok korkak çünkü. kanadını kesmeye benim de içim elvermedi çok acıdım açıkçası ama kaçmasın diye yapmak zorundaydım. İnşallah kümese iyice alışır da bir daha kanadını kesmem.

Düzenleyen MeteAkdoganlar : 23-10-2010 saat 10:30
Eski 25-10-2010, 16:05   #1187
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-07-2009
Benim bahçemde bir tavuk kümesim var. Profil demirden yaptırdım, altı sabit değil toprak. Kenarları tel kaplı. 1,5 x 1 mt. ebatında Her ay yerini değiştiriyorum. Daha evvel temizlediğim yere çekiyorum. Eski yerini temizliyorum. İçinde 3 veya 4 tavuk oluyor. Zeytin ağaçlarının altına çekiyorum. Zeminine talaş koyuyorum.Çıkan gübreyide su dolu bidonlara koyuyorum. Sonrada gübre şerbetini yapıp kullanıyorum.
Serçeye karşı dikkatlı olmalı hastalık taşıyor. Başarılar.

merkal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2010, 14:38   #1188
Ağaçsever

Benım basımda bır bela var benım evın bıraz ılersınde bahcemın ıcınde bır ahır var dun bır kadın tutum ınek bakıyor orda sütünü sagıyor kıra vermemıs oluyor ve ıneklere bakmıs oluyor.Sorunum su Kavak ağacı ahırın temelını sanırım catlatmıs önlem almazsam catlaklat dahada büyicek kesmekle yanlarından yenılerı verıcektır.Kurutmak ıcın formülü olan varmı tuz ruhu bıle koymayı dusunuyorum kople kuruması ıcın.Bahce duvarını bıle catlatmıs ınanın buna.Kısadan kurutmak ıcın ne yapmak lazım_?

Eski 29-10-2010, 07:42   #1189
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2007
Galeri: 1
Ağacı kesince yeniden çıkan filizlerde kök gelişimi olmaz dolayısı ile çatlama durur merak etmeyin
Ağacı kesmeniz yeterli yeni çıkan filizleri sürekli kesince kök zaten kendisi kuruyacaktır

thares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2010, 19:14   #1190
Ağaçsever

Benim 3 bucuk aylık feriklerin birinin boğazından hırıltı var umarım bısey olmaz cok yagdı kümesin bir yanında hafıf ıslaklık olmus toprakta bende kople topragın ustune getirtiğim talası serdım okadar emek verdım umarım ölmez.Hareketlerı istahı herınde ama ne bılım muhabetler ıcın vıtamın vardı sularına koydum bıraz bende umarım bısey olmaz cok üzülürüm okadar emek verdım serpıldıler

Eski 30-10-2010, 17:27   #1191
Ağaçsever

MeteAkdoganlar's Avatar

Selamlar ,
Bugün şu fotograftaki tavuk kümese yeni geldi:

http://modernmecmua.blogspot.com/201...us-hr-gur.html

Daha önce de bunun aynı görünümlüsünden almıştım, cinsi nedir bilmiyorum ama ,diğer tavuklar ve 3 aylık horoz bu tavuğa saldırdılar. O da boş durmadı, 3 aylık horozun yüzünü yaraladı, diğer tavukların hepsiyle de kavga etti, en son horozla kavga ederken horozun gözlerine vurmaya başlayınca kümes dışına aldım. Hepsi uyumak için kümese girince de sessizce kümese soktum, ses kesildi uyudular. Fakat kavgaları öyle böyle değildi. Devam etselerdi içlerinden ölenler olacak gibiydi yani. Bu tavuğun cinsini bilen var mı, neden özellikle buna saldırıyorlar, çünkü bugun kırmızı bir tavuk da aldım, ona o kadar saldıran olmadı. Bu cins farklı bir cins midir?
Not:Kümesimde 5 tane 3 aylık küçük hint tavuğu, 1 tane 3 aylık hint horozu, 4 de hint kırması tavuk var.

Eski 30-10-2010, 18:04   #1192
Ağaçsever

MeteAkdoganlar's Avatar

Alıntı:
Benim 3 bucuk aylık feriklerin birinin boğazından hırıltı var umarım bısey olmaz cok yagdı kümesin bir yanında hafıf ıslaklık olmus toprakta bende kople topragın ustune getirtiğim talası serdım okadar emek verdım umarım ölmez.Hareketlerı istahı herınde ama ne bılım muhabetler ıcın vıtamın vardı sularına koydum bıraz bende umarım bısey olmaz cok üzülürüm okadar emek verdım serpıldıler
Bade selam,
Ben senin kadar deneyimli değilim ama, yine de bildiklerimi paylaşmak istedim, Suya elma sirkesi katmak hastalığı geçiriyomuş diye duydum, tavuk ilaçlarından bahsetmicem çünkü sen zaten kullanmışsındır. Sirkeyi dene derim, suyu kokutmayacak kadar az konuluyor.

Eski 30-10-2010, 18:32   #1193
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Uzak doğu cinsi bir tavuk zannediyorum. Ataları Bruce Lee' nin memleketinden olmalı diye düşünüyorum Şaka bir yana uyum sorunu yaşayabiliyorlar, her hayvanda görülebilir. En geç 2 gün içinde herşey normal seyirinde devam eder. Birde rengi, tüy yapısı vs. kıskançlık oluşturabiliyor. Ayrıca geldiği yerde veya girdiği kümeste üstünlük veya kümesteki hayvanların üstünlük gösterme içgüdüleri de var. Yani kümeste liderlik kavgası diyebilirim. Üstünlüğü sağlayıncaya kadar bu kavgalar normal.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2010, 18:37   #1194
Ağaçsever

MeteAkdoganlar's Avatar

Thumbs up

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Uzak doğu cinsi bir tavuk zannediyorum. Ataları Bruce Lee' nin memleketinden olmalı diye düşünüyorum Şaka bir yana uyum sorunu yaşayabiliyorlar, her hayvanda görülebilir. En geç 2 gün içinde herşey normal seyirinde devam eder. Birde rengi, tüy yapısı vs. kıskançlık oluşturabiliyor. Ayrıca geldiği yerde veya girdiği kümeste üstünlük veya kümesteki hayvanların üstünlük gösterme içgüdüleri de var. Yani kümeste liderlik kavgası diyebilirim. Üstünlüğü sağlayıncaya kadar bu kavgalar normal.

Bu kavga sırasında 3 aylık horozun gözüne gagasını sapladı, horozun gözünden bir sıvı aktı, gözü patladı sandım, yeni gelen tavuklar kümese girmekte de diretiyorlar. Bu yenilerin uyum sorunundan bıktım, sanırım artık yeni tavuk eklemeyeceğim kümese, yanıtınız için teşekkürler

Eski 31-10-2010, 08:20   #1195
Ağaçsever

MeteAkdoganlar's Avatar

Arkadaşlar yeni tavuğum, 3 aylık horozumun bir gözüne zarar verdi, gözünü tam olmasa da oydu diyebiliriz. 2 gündür kavgalarını ayırıp tavuğu kümes dışında bir yere koyuyorum. Ama tek kümes olduğundan tavuğu akşam kümese koyuyorum, sabah uyandığımda tavuk ve horoz kavgaya tutuşmuş oluyor, kafaları yara bere ve kan içinde, öldüresiye kavga ediyorlar. Başka kümes yapma şansım yok, sizce alışırlar mı birbirlerine yoksa yapacak başka bir şey var mı kavga etmelerini durdurmak için. Lütfen bilgisi olan varsa yazsın.
*Başka kümes yapma fikri dışında bi fikri olan var mı, çünkü başka kümes yapma imkanım yok ne yazık ki.

Eski 31-10-2010, 14:48   #1196
Ağaçsever

Alıntı:
Selamlar ,
Bugün şu fotograftaki tavuk kümese yeni geldi:

http://modernmecmua.blogspot.com/201...us-hr-gur.html

Daha önce de bunun aynı görünümlüsünden almıştım, cinsi nedir bilmiyorum ama ,diğer tavuklar ve 3 aylık horoz bu tavuğa saldırdılar. O da boş durmadı, 3 aylık horozun yüzünü yaraladı, diğer tavukların hepsiyle de kavga etti, en son horozla kavga ederken horozun gözlerine vurmaya başlayınca kümes dışına aldım. Hepsi uyumak için kümese girince de sessizce kümese soktum, ses kesildi uyudular. Fakat kavgaları öyle böyle değildi. Devam etselerdi içlerinden ölenler olacak gibiydi yani. Bu tavuğun cinsini bilen var mı, neden özellikle buna saldırıyorlar, çünkü bugun kırmızı bir tavuk da aldım, ona o kadar saldıran olmadı. Bu cins farklı bir cins midir?
Not:Kümesimde 5 tane 3 aylık küçük hint tavuğu, 1 tane 3 aylık hint horozu, 4 de hint kırması tavuk var.
bence artık su hınt tavuklarını horozlarını kumesten kaybet bıldık etlenıcek anac tavuklar al ayrıca bu tavukları nerden alıyorsan sana hep kart tavukları gagalıyor aldıgın ferık olsun yuzune baktıgında anlarsın genc oldugunu tavugun tuyerlındende anlarsın.Dıyer tavukların yumurtluyormu?Bence bu hıntlerı kaybet adam gıbı tavuklar al besle sakın sesız hıntlerın oldugu yerde herzaman kavga olur.Bu tavukta hınt kırması hep aldıkların kırma hınt veya hınt hepsını yok et adam gıbı köy tavugu al profılıne koydugun gıbı.

Eski 31-10-2010, 16:18   #1197
Ağaçsever

MeteAkdoganlar's Avatar

Alıntı:
bence artık su hınt tavuklarını horozlarını kumesten kaybet bıldık etlenıcek anac tavuklar al ayrıca bu tavukları nerden alıyorsan sana hep kart tavukları gagalıyor aldıgın ferık olsun yuzune baktıgında anlarsın genc oldugunu tavugun tuyerlındende anlarsın.Dıyer tavukların yumurtluyormu?Bence bu hıntlerı kaybet adam gıbı tavuklar al besle sakın sesız hıntlerın oldugu yerde herzaman kavga olur.Bu tavukta hınt kırması hep aldıkların kırma hınt veya hınt hepsını yok et adam gıbı köy tavugu al profılıne koydugun gıbı.
selam bade,
evet hintleri yok edicem ama, kesilemeyecek kadar küçükler. büyümelerini bekliyorum, son aldıklarımı da köyden aldım babanemden, yeni yumurtlamaya başlamışlar. Bi kızıl var köy tavuğu, çok güzel ve hanım bi kızımız, onu çoğaltmayı düşünüyorum ama ne yazık ki bu hintlerin kesilecek duruma gelmesini beklemek zorundayım. canım hala çok sıkkın horozla tavuğun kavgasına, yarın kavga etseler de ayırmamaya karar verdim. gün boyunca kanlı yüzlerine bakıp üzüldüm. ne olursa olsun yarın ayırmıcam, hangisi yeniyorsa diğeri kavgadan vazgeçer çekilir diye umut ediyorum. inşallah birbirlerini öldürmeden sular durulur.

Düzenleyen MeteAkdoganlar : 31-10-2010 saat 17:16
Eski 31-10-2010, 20:23   #1198
Ağaçsever

Alıntı:
selam bade,
evet hintleri yok edicem ama, kesilemeyecek kadar küçükler. büyümelerini bekliyorum, son aldıklarımı da köyden aldım babanemden, yeni yumurtlamaya başlamışlar. Bi kızıl var köy tavuğu, çok güzel ve hanım bi kızımız, onu çoğaltmayı düşünüyorum ama ne yazık ki bu hintlerin kesilecek duruma gelmesini beklemek zorundayım. canım hala çok sıkkın horozla tavuğun kavgasına, yarın kavga etseler de ayırmamaya karar verdim. gün boyunca kanlı yüzlerine bakıp üzüldüm. ne olursa olsun yarın ayırmıcam, hangisi yeniyorsa diğeri kavgadan vazgeçer çekilir diye umut ediyorum. inşallah birbirlerini öldürmeden sular durulur.
O kavganın bıtmesı ıcın hangılerı ıse o kavgayı eden onları kısa bır sure ıcın bır yere al oda gıbı benzer bır yere orda kavgayı kaybetmesını ıstedıgını enson oraya al buyuk ıhtımal elınden son kurtulan bır ıkı darbe alıcak o an senın elınden kurtulmanın panıgı ıle yenılgıyı kabul edıcektır.Am hıntler bunlar bıraz bu kırma tavugun daha ırısı var bende etlendı oda domınantı kumesın hınt bır tane var bende yenı tavuk olucak onu sındırdı hıntı adaletlı kırma olan yanı ama tüyden cıktı hala yumurtlamıyor zaten yetıskın bır tavuk vardı benım dıyerlerı 4 aylık felan bır hınt tavugu kulucka ıcın tutuyorum daha yumurtlamaya baslamadı ıkı tane denızlı kırması var beyaz horoz olmalarından supelenıyorum bu ara oynasıp horoz gıbı oyun kavgaları edıyorlar bılemıyorum tavı kucukken tavuklarda yapıyormus o tur kavgaları ama tamda belırgınlesmedılerkı dıyım horoz tavuk ama ayaklılar muhtemelen bırı kesın goroz tuydeler tuyden cıkar cıkmaz anlasılır dökümlü suslu tuylerı cıkmaya basladımı zaten yenı ayaklandılar boylandılar 3 bucuk aylıklar ama ıyı bakıyorum aldıgım yerdekılere baktımda benımkıler onlardan daha ırı duruyor.Bende bunlar horoz cıkarsa bırını guluk yatırana kadar tutarım dıyerını keserım ötunce sonra yerıne bır tavuk daha alırım zaten buyuk tavuk yumurtlamadı hala yumurtasında deyılım ha sadece eğer yası kemale erdı ıse kestırcem onu bır 5-6 gun daha beklıcem gene yumurtlamazsa kestırcem onu.Kumeste horoz yokta acaba dıyorum horozmu sanıyor kendını ama öyle olsada yumurtlaması lazım cok ıyı bakılıyor.

Eski 01-11-2010, 12:01   #1199
Ağaçsever

MeteAkdoganlar's Avatar

Bade bendeki Çin tavukları da aynı horoza benziyor , hani şu resmini eklediğim, çapar, siyah yelesi olan, süslü olmasına rağmen tavukmuş, yumurluyorlar, bu arada horozun gözünü oyan yeni Çin tavuğunun neden öyle saldırgan olduğunu anladık, sahibi onun gurkunu engellemiş, yani gurkunu bozmuş bikaç gün önce, kafasını soğuk suya batırmışlar vazgeçirmişler, hala gurk havasında olduğundan böyle asabi sanırım. Ama iyi bir haberim var bugun 3. gün artık kavga etmiyorlar. Sabah bi kere diklendiler birbirlerine ama şu an uyumları iyi, yeni gelen tavuk biraz baskın çıktı, korkmuyor eski tavuklardan ve horozdan, ben de rahat bir nefes aldım, işallah böyle gider.
Dediği gibi hint tavuklarını kesinlikle kümesten uzaklaştırmak lazım, köy tavukları yem için elime atlamazken hintler nerdeyse üstüme çıkacak. Benim hintler büyüsün de hepsi kesilir sanırsam. Yeni kızıl tavuğumun da kafasında yelpaze gibi bişe var, ne cins bilmiyorum, fotosunu çekip eklerim buraya yakında.

Düzenleyen MeteAkdoganlar : 01-11-2010 saat 13:47 Neden: harf hatası
Eski 04-11-2010, 18:00   #1200
Ağaçsever

MeteAkdoganlar's Avatar

ARKADAŞLAR YENİDEN SELAMLAR,
Bir sorum olacak yine. Kümesimde 3,4,7, aylık ve 1 yılı geçmiş tavuklar var. Hastalanmamaları için Hipraviar-s ilacı aldım, toz halinde. Yarın sularına katayım diyorum. Sularına katarsam 3 aylık küçük tavuklara bir şey olur mu, komşum 'ilaç yetişkin tavuklar için, 3 aylıkları ya öldürürse' diyerekten içime kurt düşürdü. Bu ilacın kullanımı 3 aylık yavru tavuk için zararlı mıdır?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024