agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni84Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-10-2009, 15:45   #331
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-10-2009
merhaba muzafferbey nasılsınız ?

samuroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2009, 12:12   #332
Ağaç Dostu

S Güngör's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2009
bu ağaç zamanla büyüdükçe eğer yüzey budaması yapımazsa iç çürümesi yapar ve 10 15 yaşına gelmeden ölür diye duydum. doğruluk payı var mıdır acaba?

S Güngör Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2009, 16:34   #333
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2009
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim güngör Mesajı Göster
bu ağaç zamanla büyüdükçe eğer yüzey budaması yapımazsa iç çürümesi yapar ve 10 15 yaşına gelmeden ölür diye duydum. doğruluk payı var mıdır acaba?
SN. Selim güngör,

ilkbaharda mart veya nisan ayında belirli bir formda budamalarını yaparsanız iç kısımlarda oluşabilecek olumsuzlukları en aza indirgemiş olursunuz. Bitkiyi susuz bırakmadığınız sürece gerekli ilgiyi gösterdiğinizde bence kolay kolay öldüremezsiniz. Çürüme değilde iç kısımlardaki dallar havasız, oksijensiz kaldığından dolayı böyle bir sorun oluşmaktadır. Kışın budadığım limoni serviler yazın adeta çoştular, bu konuda tavsiyede bulunabilirim.

doğalbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2009, 17:05   #334
Ağaç Dostu

arıkuşu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2009
Sayın mtuncer54,
Limon Selvim 50cm boyunda, saksıda duruyor. Alt dallarda bazı sararma, kararma tarzı bozulma görünüyor. Kışın budamanın iyi geldiğini yazdınız. Şimdi kararan sararan dallarını budamam doğru olur mu? Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.

arıkuşu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2009, 17:43   #335
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arıkuşu Mesajı Göster
Sayın mtuncer54,
Limon Selvim 50cm boyunda, saksıda duruyor. Alt dallarda bazı sararma, kararma tarzı bozulma görünüyor. Kışın budamanın iyi geldiğini yazdınız. Şimdi kararan sararan dallarını budamam doğru olur mu? Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.
Merhabalar!

Doğrusu limon selvilerinizin neden karardığı veya sarardığı konusunda bir iki kelam etmek isterim. Limon selvilerinizin bulunduğu ortam ve su rejimi çok önemli. Diğer türlere göre hassas bitkiler diye biliyorum. Veya çok sıkışık durumdalar hava ve güneşten yoksunlarsa sonuç aynı olur. Dalları diplerinden değil uçlarından derin fakat fazla formunu bozmadan budayın derim. Vakit geçirmeden budayın tam zamanıdır. Bir üretici olarak söyleyebileceklerim bu kadar. Konunun uzmanı değilim.

Kolay gelsin.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2009, 19:07   #336
Ağaç Dostu

arıkuşu's Avatar

Sayın cemal.S,
Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Limon Selviler tek olarak, büyük boy saksılarda duruyor. Çatıda olduğu için güneşten tam yararlanıyorlar. Suyunu da toprağı kurumadan vermiyorum. Sararan yerleri öneriniz doğrultusunda hemen budayacağım. Saygilarımla.

Eski 25-11-2009, 19:18   #337
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arıkuşu Mesajı Göster
Sayın mtuncer54,
Sn. Arıkuşu,
Öncelikle belirtmek istediğim bir konu vardır ki, yanlış anlaşılmasın budama dikkat edilmesi gereken bir tekniktir, lütfen bu konuda dikkatli olmanızı rica ediyorum Dalların derinden kesilmesi ileride fidenizin bu kısımları tolere etmesini zorlaştırabilir.

Eski 25-11-2009, 23:18   #338
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mtuncer54 Mesajı Göster
Sn. Arıkuşu,
Öncelikle belirtmek istediğim bir konu vardır ki, yanlış anlaşılmasın budama dikkat edilmesi gereken bir tekniktir, lütfen bu konuda dikkatli olmanızı rica ediyorum Dalların derinden kesilmesi ileride fidenizin bu kısımları tolere etmesini zorlaştırabilir.
Doğru söze kim ne der. Yalnız selvilerin çatıda olmaları dezavantaj gibi duruyor. Fazla rüzgara maruz bırakmayın derim Sn Arıkuşu.

Kolay gelsin.

Eski 26-11-2009, 19:32   #339
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemal.S Mesajı Göster
Doğru söze kim, ne der. Yalnız selvilerin çatıda olmaları dezavantaj gibi duruyor. Fazla rüzgara maruz bırakmayın derim Sn Arıkuşu.

Kolay gelsin.
Teşekkür ederim Sn. Cemal.S, terasta limon servi yetiştiriciliği normalden daha fazla ilgi gerektirmektedir ayrıca rüzgar büyük bir handikap oluşturmaktadır, limon servinin aşırı rüzgar alan yerlerde salınım göstermesi köklerinin yerde olmamasıyla birlikte problemlerle karşı karşıya bırakabilmektedir.

Eski 04-12-2009, 21:41   #340
Yeni Üye

slçkrdmn's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2009
merhaba, bu benim ilk mesajım olucak...

okulda ödevlerle ilgili araştırma yapmak için geliyordum ama sosyal alışverişe geçmek daha mutlu edecek

evde limoni servi zakkum ve gül besliyorum, balkondalar, içerde değil. saksılarında da full torf var...

servi için ne yapabilirim?

slçkrdmn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2009, 21:05   #341
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi slçkrdmn Mesajı Göster
merhaba, bu benim ilk mesajım olucak...

okulda ödevlerle ilgili araştırma yapmak için geliyordum ama sosyal alışverişe geçmek daha mutlu edecek

evde limoni servi zakkum ve gül besliyorum, balkondalar, içerde değil. saksılarında da full torf var...

Limoni servinizi kış aylarında daha ılık bir yere alabilirsiniz.

Eski 05-12-2009, 22:38   #342
Ağaç Dostu

Alıntı:

..............evde limoni servi zakkum ve gül besliyorum, balkondalar, içerde değil. saksılarında da full torf var...

Limoni selvi için sayın 54 dün önerisini dikkate alın. Saksılarınızın toprağını ise vakit kaybetmden karışım bir harç hazırlayarak değiştirin derim. Birde unutmadan YENİ GELEN ARKADAŞLAR BURAYI NERDEN BULDUNUZ? sayfamızı ziyaret ederseniz.

Aramıza hoş geldiniz.

Eski 05-12-2009, 23:29   #343
Yeni Üye

slçkrdmn's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2009
cevap alabilmek çok güzel

teşekkür ederim, hoşbulduk...

bahsettiğiniz sayfayı da ziyaret edeceğim, tamam

slçkrdmn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2009, 12:16   #344
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
cevap alabilmek çok güzel

teşekkür ederim, hoşbulduk...

bahsettiğiniz sayfayı da ziyaret edeceğim, tamam
Bilgiler, deneyimler dahilinde yardımcı olabilmek bu forumun paylaşımcılık ruhundan kaynaklanmaktadır.

Eski 05-01-2010, 19:16   #345
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-10-2009
merhaba muzafferbey.nasılsınız ?uzun zamandır ben siteye giremedim.

samuroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2010, 18:07   #346
Ağaç Dostu

S Güngör's Avatar

Bu ağaçların en fazla kaç yaşına gelebildiği hakkında bir bilgiye rastlayamadım. Ve zaten çok yaşlı örneklerini de görmedim. Bu konu hakkında bir fikri olan var mı acaba?

Eski 07-01-2010, 20:02   #347
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim güngör Mesajı Göster
Bu ağaçların en fazla kaç yaşına gelebildiği hakkında bir bilgiye rastlayamadım. Ve zaten çok yaşlı örneklerini de görmedim. Bu konu hakkında bir fikri olan var mı acaba?
Limoni servilerin kök yapılarına baktığımızda bir yeşil leylandi servisi gibi saçak köklenme yapamamaktadır, kazık kök yapısı ile kışları normalden biraz sert geçtiğinde ya dalları kırılmakta veya kökleri oynayacak şekilde eğilmeler meydana getirmektedir. 4-5 yaşlarına ulaştığında iç kısımlarında eğer ara ara budamalar yapılmadığı zaman bazı dallar kuruma yapmaktadır. Bu şekildede hoş görünüm oluşturmadığı için ya kesiliyor veya çok ileri yaşlara ulaşabildiklerini göremiyoruz. Yolum düştüğünde Sapanca'da canlılığını korumuş 7-8 yaşlarında limoni servilerin fotoğraflarını ekleyeceğim.

Eski 07-01-2010, 20:35   #348
Ağaç Dostu

arıkuşu's Avatar

Benimkiler henüz iki yaşında sanırım. Sanırım diyorum... Zira geçen yaz Mordoğan pazarından aldığımda boyları 40 cm civarıydı. Çatıda duruyorlar. Ev kuzeye baktığından güneşi en uzun süre görebilecekleri tek yer çatı...
Çatıda olunca yağmur ve rüzgar eksik olmuyor. Burada olduğum sürece ben de onların( 3 adet) yağmurdan, rüzgardan korumak için sürekli yerini değiştirmek zorunda kalıyorum. Şimdilik keyifleri yerinde. Tüm dalları yeşil. Limon kokulu selviler hepinize.. Saygılarımla

Eski 09-01-2010, 14:27   #349
Ağaç Dostu

S Güngör's Avatar

evet bunu ben de duymuştum. benim bahçemdekiler yaklaşık 5 metre boydalar. her kış kar yağacak da, dallarını kıracak diye korkuyorum ama şimdiye kadar birşey olmadı. iç kısmı tamamen kuru. ama dikkat edildiğinde bir fıstık çamının da güneş almayan iç dalları genelde ölür. yani belki de dediğiniz gibi formu bozulduğu için kesiyorlardır. bırakılsa belki 30 40 sene yaşar.

Eski 09-01-2010, 17:54   #350
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s güngör Mesajı Göster
evet bunu ben de duymuştum. benim bahçemdekiler yaklaşık 5 metre boydalar. her kış kar yağacak da, dallarını kıracak diye korkuyorum ama şimdiye kadar birşey olmadı. iç kısmı tamamen kuru. ama dikkat edildiğinde bir fıstık çamının da güneş almayan iç dalları genelde ölür. yani belki de dediğiniz gibi formu bozulduğu için kesiyorlardır. bırakılsa belki 30 40 sene yaşar.
Kar yağdığında ise artık elimize biraz uzunca sopa ile yağan karın belirli aralıklarla üzerlerinden sirkelemek suretiyle dallarının kırılmasını engelleyebiliriz.

Eski 10-01-2010, 11:33   #351
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Evet, içleri kuru!

Alıntı:
... 4-5 yaşlarına ulaştığında iç kısımlarında eğer ara ara budamalar yapılmadığı zaman bazı dallar kuruma yapmaktadır. Bu şekildede hoş görünüm oluşturmadığı için ya kesiliyor veya çok ileri yaşlara ulaşabildiklerini göremiyoruz. Yolum düştüğünde Sapanca'da canlılığını korumuş 7-8 yaşlarında limoni servilerin fotoğraflarını ekleyeceğim.
Sayın mtuncer54;
Fotoğrafladığım limon servi yanılmıyorsam, 15-16 yaşlarında. Çünkü o bina 1994-1995 yıllarında bitirildi. Bahçesine de hemen dikildi. Tabii dikildiğinde en az 2 yaşında idi. Ama bizim bu sokakta bitki toprağının kalınlığı 60-70 cm. yi geçmiyor. Altı kireç taşı. Jeologlar Bakırköy Miyoseni diyorlar...Ne anlama geliyorsa?..Sizin anlıyacağınız verimli bir toprak yapısı yok! Yani yaşını göstermemesi ondan..
Konuyu okuyunca ilgimi çekti. Çünkü Samsun' daki bahçemde 4 tane bende dikmiştim. 2008 nisanında diktiğimde 1 metre boylarında idiler. Şimdi 2.5 m. civarındalar. Şimdilik iç kuruması yok tabii...Ama gelecekte ne olur? Sorusunun cevabını bende merak ettim doğrusu
İşte bu nedenle, sokağımdaki bu limon serviyi resimledim.
Söylediklerinizi aynen doğruluyor. İç yapraklar kuru. Ama bu dışarıdan kesinlikle anlaşılmıyor.
Tüm limon servi severlerin ilgisine ve bilgisine sunuyorum.
Saygılarımla..

[ATTACH][ATTACH]Name:  SDC11428.jpg
Views: 8640
Size:  53.1 KB[/ATTACH][/ATTACH]

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 17:01   #352
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Sn. Orijin ,

Diktiğiniz limoni serviler 1 sene içerisinde gayet güzel büyüme sarf etmişler, tabi her limoni servi içten yanma gösterecek diye bir durum mevcut değil. Limoni servilerde canlılıkta esastır bence. Dün İstanbul Kabataş, Fındıklı kesiminde dikkatimi çeken Limoni serviler oldu. Yaşamakla yaşamamak arasında kalmışlar adeta. Canlılıklarını yitirmişlerdi. Taşıtlardan çıkan gazlar onlar için birer olumsuz etken oluşturmaktadır.

Eski 10-01-2010, 18:07   #353
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Name:  05082008(012).jpg
Views: 8769
Size:  67.8 KB
5 ağustos 2008 de (Duvara yakın olan limon servi)
Name:  218.jpg
Views: 14410
Size:  69.8 KB
25 Kasım 2009
15 ay sonraki hali!

Sayın mtuncer54;
Sizin limon selvi için söylediklerinizle birebir örtüşen bir sonuç var ortada.
''Limon servi kazık köklüdür.'' diyorsunuz. Benim bahçemde bitki toprağı, 7-8 m. Yani sözünü ettiğim derinliğe kadar inerseniz, ancak çakıla rastlarsınız. Zaten o seviyede taban suyu başlar.

Bilge Kerem beğendi.
Eski 10-01-2010, 22:27   #354
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Sn.Orijin,

15 ay zarfında gayet güzel bir şekilde geliştiğini gözlemliyorum, tebrik ederim. 7-8 m kadar kök yapması için bilmiyorum ne kadar yaşında olması gerekiyor ama o kadar uzun kök yapacağını da zannetmiyorum.

Eski 11-01-2010, 15:09   #355
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Galeri: 43
Sıkı toprakta gelişimi yavaş mı olur limon servinin?

köknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 18:09   #356
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi köknar Mesajı Göster
Sıkı toprakta gelişimi yavaş mı olur limon servinin?
Tabi toprağın kalitesi önemlidir, dikim aşamasında belirli bir çaptaki toprağı limoni servinin gelişimini daha iyi olabilmesi amacıyla daha uygun toprak ile değiştirebilir Sıkı toprak derken taşlı, çakıllı toprağa mı kastediyorsunuz?

Eski 11-01-2010, 18:24   #357
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Galeri: 43
Yok hayır Eylül ayında diktik, neredeyse hiç büyümediler. O bölgede toprak yağlı çamur gibi. Aslına bakarsanız kabristan olduğu için toprak değişimi de yapamadık, gübre de kullanamıyoruz...

köknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 20:19   #358
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi köknar Mesajı Göster
Yok hayır Eylül ayında diktik, neredeyse hiç büyümediler. O bölgede toprak yağlı çamur gibi. Aslına bakarsanız kabristan olduğu için toprak değişimi de yapamadık, gübre de kullanamıyoruz...
Ay itibariyle baktığımızda neredeyse çok yeni, ayrıca bu aylarda büyüme ya çok az veya durmaya yakın bir sehirde devam etmektedir. Nisan, mayıs aylarında büyümenin izlenebileceğini düşünüyorum. Önemli olan yaz aylarında su ihtiyacının güzel bir şekilde karşılanmasıdır.

Eski 16-01-2010, 11:28   #359
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Limoni servilerin kök yapılarına baktığımızda bir yeşil leylandi servisi gibi saçak köklenme yapamamaktadır, kazık kök yapısı ile kışları normalden biraz sert geçtiğinde ya dalları kırılmakta veya kökleri oynayacak şekilde eğilmeler meydana getirmektedir. 4-5 yaşlarına ulaştığında iç kısımlarında eğer ara ara budamalar yapılmadığı zaman bazı dallar kuruma yapmaktadır. Bu şekildede hoş görünüm oluşturmadığı için ya kesiliyor veya çok ileri yaşlara ulaşabildiklerini göremiyoruz. Yolum düştüğünde Sapanca'da canlılığını korumuş 7-8 yaşlarında limoni servilerin fotoğraflarını ekleyeceğim.
Yukarıdaki mesajımda limoni servilere ait fotoğrafları ekleyeceğimi belirtmiştim. Fotoğraflar ekte yer almaktadır.

Eklenen Resimler

Eski 16-01-2010, 11:46   #360
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Çok güzel gelişmişler.. Umarım onların başlarına kesilmeyi gerektirecek olumsuz bir şey gelmez de, daha yıllarca yaşarlar. Sizde forumda, en azından birkaç yılda bir fotoğraf karelerine alırsınız.
Teşekkürler, mtuncer54.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024