agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   İğne Yapraklı Ağaçlar (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=36)
-   -   Limon Servi (Cupressus macrocarpa) 'Goldcrest' (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2258)

swordfish 04-11-2006 20:12

Limon Servi (Cupressus macrocarpa) 'Goldcrest'

Limon selvi mi yoksa servi mi hala daha tam olarak emin değilim doğrusu. Ama bu forumda bunun için var zaten. Ben bu tür yetiştirilmesi hakkında epeyce bilgi aradım ama malesef bulamadım. Eminim bir bilen vardır. Kendim çelikleme yöntemi ile bir kaç kez denedim tam bir netice alamadım. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

ormanbotanigi 04-11-2006 20:22

Limoni servi veya altuni servi de deniliyor. Çeliklemeyi nasıl yaptınız?

swordfish 04-11-2006 20:33

En basit yöntemle baharda en taze filizlerden alıp uygun bir toprakda bekleterek sürekli nemli kalmasını sağlamak için ise bir nem ölçer cihazla otomatik sulama sistemi kurdum.

ormanbotanigi 04-11-2006 20:37

peki hormon kullandınızmı vede çelikleri ağacın neresinden aldınız; birde yeterli sıcaklığı sağladınızmı?

swordfish 04-11-2006 20:41

Açıkcası hormon konusunda bilgim yok, çelikleri ise genelde en tepeden almaya çalıştım ,sıcaklık için ise bahar zamanı bu işlemi yapmaya çalıştığım için hava sıcaklığı genelde mevsim normallerindeydi. Tabi Amasya için geçerli.

swordfish 07-11-2006 08:31

Yokmu şimdi ormanbotaniği nickli arkadaşdan başka limoni servi konusunda bilgisi olan ?????

ormanbotanigi 07-11-2006 10:00

*Çelikleri alt dallardan alın
*mümkünse horman kullanın
*Aşırı sulama yapmayın.
*Alınan çelikler 5-8 cm uzunluğunda olsun
*Çelikler dip kısmındaki yaprakları koparın
*Dikmeden önce 1-2 saat suda bekletin
*Yeterli sıcaklık sıcaklık koşullarını sağlayın
*Çelikleri yarısı toprağa girecek şekilde dikin
*Güneş ışığından koruyun
*Köklendirmede ışık da önemlidir. Karanlık ortamlarda bırakmayın.

gerisi size kalmış

agronomistmrt 08-11-2006 16:00

sayın murat bey(ormanbotaniği) aynı yöntemle altıni mazı ve dev mazı üretimleride olabiliyor mu acaba?

ormanbotanigi 08-11-2006 23:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi agronomistmrt
sayın murat bey(ormanbotaniği) aynı yöntemle altıni mazı ve dev mazı üretimleride olabiliyor mu acaba?

Altuni mazı için yarı odunsu çelikle üretimi tavsiye ediyorum. Ağustos-Eylül aylarında yapılması gerekiyor. Yumuşak çelikle üretimden farklı olarak 8-10 cm uzunluğunda henüz odunlaşmaya başlamış çelikler kullanılır. Burda dikkat edilmesi gereken nokta çeliklerin tepe yapraklarının yumuşak olmamasıdır. Dip kısmında küçük küçük yaralar açmak köklendirmeyi hızlandırır. Çelikleri alt dallardan almanın yanında genç ağaçlardan alınan ökçeli (çeliklerin elle, dalla birleştiği yerden alınması) yarı odunsu çeliklerde başarı oranı yükseltir.

swordfish 28-11-2006 21:13

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler ışığında denemelere başlayacağım. Saygılar sunarım.

caucasianeagle 17-01-2007 22:15

bu ağaç türünün yetiştirilmesi konusuda bilgi(fidanın dikimi,ve 2-3 lik bakımı için) alamamız mumkun mu acaba

Mine Pakkaner 17-01-2007 22:40

http://www.agaclar.net/forum/showpos...9&postcount=35

lordofstorm 12-02-2007 17:42

arkadaşlar limoni servinin kökeni nedir?safkan bi ağaç türü mü?bu ağacı üçgensel bi şekil vermek için buduyorlar sizce bu sağlıklı mı?ben uzaması için alttan budama yaptım sadece ve ağacımı 35 cm almıştım ama bpyu 2m. yi buldu.şu an doğal haliyle duruyor bende yüzeysel budama yapayımmı dersiniz?

ozanutku 13-02-2007 08:53

Arkadaşlar buradaki mühendis arkadaşların affına sığınarak bende birkaç şey söylemek isterim;

- Aldığınız çeliklerin dip kısmı yarı odunsu yani kahverengi renkte olsun
- Çelikleri mümkünse makas veya budama bıçağı ile budayın elle budama yapmayın
- Çeliklerin toprağa girecek kısmını düz kesmeyin çapraz bir şekilde kesin , bu köklenme yüzeyini arttırsın.
- Çelikleri doğrudan toprağa elinizle iterek dikmeyin ,önce bir çivi benzeri bir aleti dikilecek yere batırın açılan yere çeliği yerleştirin.

Mine Pakkaner 13-02-2007 12:14

Ozan Bey rica ederiz, af ne demek, tecrübelerimizi paylaşıyoruz burada. Katkılarınız bizi mutlu ediyor.

lordofstorm 13-02-2007 14:36

Alıntı:

arkadaşlar limoni servinin kökeni nedir?safkan bi ağaç türü mü?bu ağacı üçgensel bi şekil vermek için buduyorlar sizce bu sağlıklı mı?ben uzaması için alttan budama yaptım sadece ve ağacımı 35 cm almıştım ama bpyu 2m. yi buldu.şu an doğal haliyle duruyor bende yüzeysel budama yapayımmı dersiniz?.
Diye bir soru sormuştum, lütfen arada kaynamasın benim için önemli zira.

Mine Pakkaner 13-02-2007 23:19

Bu bir melez değildir. Şekil vermeye çok uygundur. Alttan budamasaydınız da boyu uzardı. Işık görmeyen dalları yaprak döker bu yüzden ara ara yüzeysel budama yapılması ışıklanma açısından yarar sağlar.

lordofstorm 14-02-2007 18:57

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Peki bu ağaç kozalak veriyor mu? Gördüğüm hiç bir Limoni Servi ağacında kozalağa rastlamadım.Öyleyse doğal şartlarda bu ağaç nasıl yeni bireyler veriyor acaba?Teşekkür ederim.

Harun Parlak 14-02-2007 20:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lordofstorm (Mesaj 75687)
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Peki bu ağaç kozalak veriyor mu? Gördüğüm hiç bir Limoni Servi ağacında kozalağa rastlamadım.Öyleyse doğal şartlarda bu ağaç nasıl yeni bireyler veriyor acaba?Teşekkür ederim.

Selamlar Limoni servi büyük kozalaklı limoni servi de geçer.(Cupressus macrocarpa) doğal yayılışı kuzey Amerikanın güney batısı ile kaliforniya denizden 30 m rakımına kadar çıkabiliyormuş.
2.5 3.5 cm çapında tüysüz ve 8-10 adet odunsu kozalak pulu ile örtülü olup kahve renklidir. Üretimi tohum ve çelikle üretilir tohum ekimi geç kışda yapılır.
Eylül ayında olgun çelikle geç ilkbaharda yeşil çelikle üretilebilir.

Hızlı büyür vatanında 25 m boy yapar. şiddetli donlardan zarar görür. -10 dereceye kadar dayanabilir. İyi dranajlı verimli bahce toprağına iyi yetişir.

lordofstorm 14-02-2007 21:04

Cevabınızdan dolayı size müteşekkirim.peki bu adağ kaç yaşından itibaren kozalak vermeye başlıyor acaba?**** yaklaşık kaç metreye ulaşınca kozalak verecek kadar olgunlaşıyor?

Mine Pakkaner 15-02-2007 18:04

Bunu boyla ilgisi yok. Benim şimdiye dek diktiklerimden kozalak veren olmadı.
Benim ilk diktiklerim herhalde 20 yaşında hala kozalağı yok. :)

lordofstorm 15-02-2007 21:00

Mine hanım 20 yaşındaki limoni servi ağaçlarınızın fotoraflarını nerde görebilirim?Geçenlerde 2 adet Mavi Servi ağacı alıp diktim.Yapraf formu ve ağacın genel görüntüsü limoni serviye fevkalade benziyordu.Bu iki tür arasında bir ilişki var mı?Teşekkürler...

Mine Pakkaner 16-02-2007 17:06

Göremezsiniz çünkü hiç çekmedim resimleri, malum o zamanlar dijital makineler yoktu, bol bol resim çekemiyorduk yaptığımız işlerle ilgili.Yolum düştüğünde müşterimden rica edip çekeyim sizin için.

Mavi servi de limon servi de birer Cupressus spp. İkisinin genel görünümü benzediği için ben de onları birlikte kullanmayı severim.

lordofstorm 17-02-2007 15:34

Şimdiden teşekkür ederim.Size bir problemimden bahsetmek istiyorum.Benim babam makine yüksek mühendisi bir iş adamı.Ama dedelerim çiftçiymiş ve babamda bahçede onlardan gördüğü usüllerle bitkilere muamele ediyor.Mesela limoni servi,mavi servi,sarı çam,mazı,leylandi,ve ladin ağaçlarımızın diplerinin bellenmesinin ağaca faydalı olduğunu düşünüyor ve bende bunun ağacın köklerine zarar vereceği kanaatindeyim.Sizce hangimiz haklı?İkimiz de fidan yetiştirme konusunda son derece istekli ve hevesli olduğumuzdan dolayı arada bir takım tartışmalarda olabiliyor.Yardımlarınızı bekliyorum.

Mine Pakkaner 17-02-2007 18:43

Bellemek, sürmek gibi derin toprak işleme modern yetiştiricilik tekniklerinde artık yerini yavaş yavaş yüzeysel toprak işlemeye bırakıyor. Bellemektense yüzeyden çapalayarak toprak işleme tercih edilir. Ki ayrıca, limoni servi,mavi servi,sarı çam, mazı, leylandi ve ladin ağaçlarının diplerinin bellenmesi de gereksiz ve özellikle genç fidanlar için de sizin de düşündüğünüz gerekçeyle sakıncalıdır.

lordofstorm 17-02-2007 20:04

Mine Hanım çok teşekkür ederim zira bu cevabınızda babamı ikna edebildim.Şu ana kadar atadan kalma usüllerle ve fidan aldığımız yerlerdeki kişilerin verdiği yetersiz bilgilerle bu işi götürmeye çalışıyorduk:).

aer 18-02-2007 19:17

merhabalar sanırım ben yalnış foruma yazdım asıl limoni servi forumunu bulduğuma sevindim:)
2 hafta önce 50 cm boylarında limoni servi aldım..
sırf meraktan ve çoğalmasını istediğimden alt dallarından birini bistüri ile verev kestim ve alt kısımlarını budayarak bir gece suda beklettim ve aynı saksıya ektim ..alt taraflarını budadığım dallarıda aynı şekilde atmadan yanına ektim..sanırım hepsi tuttu:) bebekler büyüyecek..

aer 20-02-2007 20:04

1 Eklenti(ler)
yaklaşık 2 hafta önce alt dallarından alıp aynı saksıya ektiğim limon servinin tutup tutmadığını anlamak için ne kadar zamana ihtiyacım var..iğne yapraklılar dayanıklı oluyor sanırım..umarım tutmuştur..şuanda sağlam görünüyor ama beklemekte fayda var sanırım..:confused:

Mine Pakkaner 20-02-2007 20:10

Bence de bekleyin. İki hafta bir konifer için çok erken...

lordofstorm 21-02-2007 21:17

Merhaba limoni servi ağacının uygun şartlarda 2 metreden 5 metreye ulaşması kaç sene alır acaba?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024