agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni64Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-10-2009, 22:00   #91
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2009
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi msafak Mesajı Göster
çit oluşturmak için 80-90 cm aralıkla leylandi dikiildi. Ara mesafeler uygun mu yoksa sık mı dikmiş olduk ?.
Diktiğiniz leylandilerin boyu nedir, mesafe biraz daha darlaştırılabilirdi.Hayır sık değil çit oluşmak amacıyla diktiğiniz yeşil leylandilerin kısa sürede bu boşluğu doldurmasını isteyeceğiniz için veya esas amacına ulaşması için bu aralığın dar olması gerekir. Ne kadar aralık geniş olursa bu aralığı doldurma süresi üst kısımlardan budama ve gelişime bağlı olarak değişecektir.

doğalbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2009, 22:13   #92
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayax Mesajı Göster
merhaba, 100 adet leylandi almayı düşünüyorum. boyutuna göre değişen fiyatlarda karar vermekde zorlanıyorum. fiyatları araştırmalarım sonucunda çeşitli illerden 70 cm lik 90 kuruş 1,5 cm 4- 5 tl civarı 2-2,5 cm 8-10 tl gibi rakamlara ulaştım. 100 adet 1,5 veya 2 metrelik almakdansa 70 cm lik 300 adet almak daha mantıklı geldi sonuçda seneye bu boylara ulaşacağını düşünürsek fazladan boşuna para harcamış olurum. fakat kafamı karıştıran fiyatlar boylar arasında çok orantısız gerçekleşiyor.bu alımda nelere dikkat etmeliyim? bir yılda 1 metre büyüyen bir ağaç için fiyat farkının bu kadar farketmesi neden sizce?
Her şeyden önce fidelerinizin fiyatı bir yana formlarının durumu nedir, ucuz olmasını tercih edebiliriz ama dikildiği zaman sizi üzmesin. Rakamlar inanın çok düşük ama yeşil leylandiler senede 1mt boy atması için emek sarf ediliyor, suyu, gübresi, bakımı budanması, saksı maliyeti, toprak maliyeti, işçiliği bir çok faktör bulunmakta.

Eski 23-10-2009, 13:04   #93
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-03-2009
sn. mtuncer, leylandiler yaklaşık 3 mt yakın boyları var. Bir kaç yıl sonra daları iç içe geçer diye endişe ettik. Teşekkür ederim.

msafak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2009, 16:04   #94
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Rica ederim.

Eski 26-10-2009, 20:23   #95
Ağaç Dostu

şehnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2009
merhaba konuyu baştan sonuna kadar okudum ama biraz kafam karıştı doğrusu günlerdir terasımız için uygun rüzgar perdesi olabilecek saksıda yetişip güclü kuzey ve kavurucu yaz güneşine dayanabilecek ağaclar veya calılar için araştıma yapıyordum leylandi türü acaba izmirin havasına göre uygun mu değilmi tam anlayamadım acaba bu konu hakkında bana yardımcı olabilirmisiniz artık okumaktan gözlerimde bir hayli yorgun düştüyeni üye olduğum için tam olarak forumda ne aramam gerektiğinide tam anlayamdım .acemiliğim için kusura balmayın .

şehnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2009, 20:31   #96
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Sn. Şehnaz Hanım,

Öncelikle hoşgeldiniz, Konu bazen istemeden de olsa farklı konulara sıçradığından ötürü ister istemez bir karşıklık olabiliyor. İzmir'de yetişmeme durumu söz konusu değildir, ama teras şartlarında yetiştirmeyi düşündüğünüzü anlıyorum doğru mu acaba ?

Eski 26-10-2009, 20:42   #97
Ağaç Dostu

şehnaz's Avatar

öncelikle cok teşekkür ederim . evet bizim terasımız 4. katta zaten var olan rüzgarı biz burda biraz daha kuvetli yaşıyoruz bütün yaz boyunca birşeyler yetiştirmek istedik ama bir çoğu kurudu fark ettik ki aşırı güneş ve devamlı rüzgar bunlara neden oluyor şu ara güneş etkisini yitirdi ama rüzgarımız hala devam etmekte biz de acaba canlı bir rüzgar perdesi yapsak nasıl olur diye araştırmaya koyulduk şu ana kadar bulabildiklerim şunlar altuni mazı,tamarix ,ve jakaranda masrafın ötesinde birde burada yaşamayan bitkiler gözümüzün önünde yavaş yavaş ölünce oldukça üzülüyoruz.onun için uzun araştırıp mümkün olan hangi bitki ise onun ile başlamak istiyoruz.birde nereden başlıyacağımız bilirsek sanırım herşey daha güzel olur.

Eski 26-10-2009, 21:01   #98
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şehnaz Mesajı Göster
öncelikle cok teşekkür ederim . evet bizim terasımız 4. katta zaten var olan rüzgarı biz burda biraz daha kuvetli yaşıyoruz bütün yaz boyunca birşeyler yetiştirmek istedik ama bir çoğu kurudu fark ettik ki aşırı güneş ve devamlı rüzgar bunlara neden oluyor şu ara güneş etkisini yitirdi ama rüzgarımız hala devam etmekte biz de acaba canlı bir rüzgar perdesi yapsak nasıl olur diye araştırmaya koyulduk şu ana kadar bulabildiklerim şunlar altuni mazı,tamarix ,ve jakaranda masrafın ötesinde birde burada yaşamayan bitkiler gözümüzün önünde yavaş yavaş ölünce oldukça üzülüyoruz.onun için uzun araştırıp mümkün olan hangi bitki ise onun ile başlamak istiyoruz.birde nereden başlıyacağımız bilirsek sanırım herşey daha güzel olur.
Rica ederim, tespitleriniz gayet yerinde rüzgar ve güneş 4. katta daha fazla hissedilmektedir. Ben şunu belirtebilirim ki, yeşil leylandi türüyle yaklaşık 15 yıldır seramızda çelikten alıp 2-3m olana kadar büyütüyor ve satışa sunuyoruz, normal şartlar altında rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir türdür ama araya teras gibi bir faktör girince bayağı bir düşündürmektedir.Yeşil leylandiyi tavsiye edemem. Neden diyeceksiniz ki, yeşil leylandi yılda 1-1.5 kadar büyüyebilmektedir. Bu büyümeyi köklerin yere teması ile ve saksı haricinde toprağa işleyerek oradan büyümesi ve gelişmesi için gerekli mineralleri, besinleri almaktadır. Her şey normal olsa bile ara ara saksılarının değiştirilmesi gerekecektir ayrıca büyüme devam etse bile belirli bir zamana kadar bu şekilde koruyabileceğinizi tahmin etmekteyim. Evet hem ekonomik açıdan hem de daha da kötüsü sonuç itibariyle olumsuzluklarla insan bir kez daha üzülüyor.

Eski 28-10-2009, 11:29   #99
Ağaç Dostu

şehnaz's Avatar

bu sabah aklıma fir fikir düştü ama nekadarı başarılı olur ,denemekle öğreneceğiz artık izmirin dağları maki lerle kaplı araştırdım birçok ceşit ağaçlardan ve çalılardan oluşuyormuş. içlerinden bana en ilginç geleni yabani zeytin oldu .bildiğim kadarıyla zeytin aşırı sıcaklara ve rüzgarlara karşı dirençli bir ağaç .yazın deniz kenarlarında sıkça rastlarız .acaba bizim terasımızda, yabanisi de olabilir,zeytin ağacı ile rüzgar perdesi mümkün olurmu .bildiğim kadarıyla zeytinler yavaş büyüyen ağaçlar .bir yerde zeytin fidesinden bonsai yapıldığını görmüştüm . acaba arada bir ağacın hem köklerini hemde kendisini budayarak belli boyutlarda tutmaya calışsak diye fikirler düşünüyoruz .öyle sadece oturup düşünüyor ve hala arıyoruz.

Eski 17-11-2009, 18:16   #100
/

Giriş Tarihi: 17-11-2009
merhaba, konuyu baştan okudum ancak leylandii'nin iklim istekleri konusunda aklıma takılanlara cevap bulamadım. Niğde'deki bahçemizin etrafına tekil olarak leylandii dikmeyi düşünüyoruz ,çit amaçlı budama yapmayacağız. bahçemiz 1400mt rakımda kurulu, hafif meyilli ve rüzgara açık, kış aylarında sıcaklık -20 'lere yaklaşabiliyor , bilen arkadaşlar leylandiilerin iklim istekleri ve dikim aralıkları konusunda aydınlatırlarsa cok sevinirim...şimdiden teşekkürler

okeanik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2009, 19:30   #101
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Sn. okeanik,
Sitemizde aradığınız bilgiye ulaşabilirsiniz.

http://www.agaclar.org/agac.asp?id=898

Bunun haricinde ise dikkat etmeniz gereken konu leylandi servisinin saksıda yetişenini temin etmeniz, yerde 2-3 yıl yetişip sökülerek başka bir yere dikmek olumlu sonuçlar vermemektedir.

Eski 12-01-2010, 09:18   #102
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2010
Dikim zamanı

Geçen sene evimin yol kenarına 20 tane Leylandi diktim, 1 metre arayla. Yol kenarında 1 metreden az bir mesafe var ve sonra dik bir şekilde aşağı yamaç var ve kuzeye bakıyor. Aradan 5 tanesi sararıp öldü.

Sizlerin yardımı ile şimdi onların yerine yenisini dikmek için alacaklarımın saksıda yetişmiş olmalarına dikkat edeceğim. Bahçevan -biraz da kendine iş çıkarmak için sanırım, her zaman dikebileceğimizi söylüyor. Ben de Mart sonunu beklemek gerektiğini düşünüyorum. Uygun mevsim ile ilgili net bir bilgi forumda ve Leylandi genel bilgi sayfasında bulamadım. Saksıdan çıkınca her mevsim dikilir diyenler de var ama kış soğuk geçerse zarar görmezler mi?
Şimdiden teşekkürler.

Işık Akçor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2010, 09:43   #103
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Işık Akçor Mesajı Göster
. Bahçevan -biraz da kendine iş çıkarmak için sanırım, her zaman dikebileceğimizi söylüyor. Ben de Mart sonunu beklemek gerektiğini düşünüyorum. Uygun mevsim ile ilgili net bir bilgi forumda ve Leylandi genel bilgi sayfasında bulamadım. Saksıdan çıkınca her mevsim dikilir diyenler de var ama kış soğuk geçerse zarar görmezler mi?
Şimdiden teşekkürler.
Sayın Işık Akçor,
Bahçevanınız doğru söylüyor. Her zaman dikilebilir.
Ayrıca leylandi şiddetli soğuklara bile dayanabilir.
Saygılarımla.

http://www.aksatarim.com/turkish/cupressocyparis.htm

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2010, 14:04   #104
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Sayın Işık Akçor,

Leylandi bir "Zone 6" bitkisidir. Yani eksi 20-23 dereceye kadar dayanabilir. Genelde sorunlar diğer arkadaşların da değindiği gibi söküm meselesinden çıkmaktadır. Saksıda 1-2 sene geçirmiş leylandiler sorun çıkarmaz bence. Dikim mevsimi için seçim sizin. İstanbul'da kış daha ilık geçer.Ben Ankara'da dikim için baharı beklerim ki kış hasarları daha az olsun diye.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2010, 17:37   #105
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Işık Akçor Mesajı Göster
Geçen sene evimin yol kenarına 20 tane Leylandi diktim, 1 metre arayla. Yol kenarında 1 metreden az bir mesafe var ve sonra dik bir şekilde aşağı yamaç var ve kuzeye bakıyor. Aradan 5 tanesi sararıp öldü.

Sizlerin yardımı ile şimdi onların yerine yenisini dikmek için alacaklarımın saksıda yetişmiş olmalarına dikkat edeceğim. Bahçevan -biraz da kendine iş çıkarmak için sanırım, her zaman dikebileceğimizi söylüyor. Ben de Mart sonunu beklemek gerektiğini düşünüyorum. Uygun mevsim ile ilgili net bir bilgi forumda ve Leylandi genel bilgi sayfasında bulamadım. Saksıdan çıkınca her mevsim dikilir diyenler de var ama kış soğuk geçerse zarar görmezler mi?
Şimdiden teşekkürler.

Sn. Işık Akçor,

Leylandi servisinin dikim işlemlerini yaz aylarına denk getirdiğinizde ve birde sökme tarzında olan yeşil leylandi fideleri tutmama riski ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Toprağın ilkbahar ile canılılığına kavuşmadan dikmenizi öneririm, bu aylarda dikim için ideal olan aylardır,rahatlıkla dikimde bulunabilirsiniz. Yaz aylarında ise daha fazla ilgi göstermeniz, sulamasına dikkat ederek yazı çıkarmasını sağlamalısınız. Saksıda büyüme formunda olan fideler toprağa girdiğinde biraz stres yaşayabilir, ama dediğim üzere büyüme formuna ulaşmadan dikmeniz daha uygundur.

Eski 01-02-2010, 21:04   #106
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-10-2009
merhaba arkadaşlar .ben birçok çam cinsini yaklaşık 3 ay önce çelik yapmıştım.şimdi köklenenler var.onları bu mevsimde saksılasam olurmu acaba?bilen varsa ve bilgi verirse sevinirim. bu arada ben kayserideyim ve iklim buyıl ılık.havalar çok güzel gidiyor.şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

samuroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2010, 20:37   #107
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi samuroğlu Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar .ben birçok çam cinsini yaklaşık 3 ay önce çelik yapmıştım.şimdi köklenenler var.onları bu mevsimde saksılasam olurmu acaba?bilen varsa ve bilgi verirse sevinirim. bu arada ben kayserideyim ve iklim buyıl ılık.havalar çok güzel gidiyor.şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Sn. samuroğlu,

Şuanda köklenen türleri viyollerden veya bulundukları yerlerden küçük saksılara aktarmanızda herhangi bir sakınca yoktur, yine ılık ortamda bulundurmanızda fayda olacağını, büyümeye devam edebileceğini belirtmek isterim.

Eski 08-02-2010, 20:27   #108
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-10-2009
sağolun tuncerbey.teşekkür ederim.

samuroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2010, 21:07   #109
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi samuroğlu Mesajı Göster
sağolun tuncerbey.teşekkür ederim.
Rica ederim Sn. Samuroğlu.

Eski 09-02-2010, 12:21   #110
Ağaç Dostu

HomeWork's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2006
Sn. Mtuncer54

Saksıda yetiştirmek için tercih ettiğiniz saksı boyu nedir? Resimdeki leylandiler güzel gözüküyordu.

HomeWork Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2010, 13:33   #111
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Denizli belediye fidanlığında ilk defa bir leylandi çeşidi gördüm bazı dalllarının uçları çok tatlı bir sarı renkteydi. Altuni leylandi daha önce görmüştüm ama bu öyle değil dört parmak kadar bir bölüm renk geçişi olmadan birden sararmış çok güzeldi. bu türün adı nedir daha önce gören oldumu acaba?

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2010, 17:09   #112
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Sayın karaselvi;
Altuni Leylandi dışında, birde Alacalı Leylandi var.
Ayrıca, Sarı Alacalı Su Sediri var. Resimlerini yükleyebilirsem size daha iyi tanıtacağım.

Bu Libocedrus Decurrenc 'Aurevariegata' (Sarı Alacalı Su Sediri)
Name:  312.jpg
Views: 15389
Size:  70.9 KB
Bu da Alacalı Leylandi
Name:  149.jpg
Views: 11409
Size:  57.8 KB

Hangisi?

olcim beğendi.

Düzenleyen Orhan Özbilgiç : 09-02-2010 saat 17:43
Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2010, 17:43   #113
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HomeWork Mesajı Göster
Sn. Mtuncer54

Saksıda yetiştirmek için tercih ettiğiniz saksı boyu nedir? Resimdeki leylandiler güzel gözüküyordu.
Sn.HomeWork,

Üretimden itibaren ilk olarak 9'luk pot saksılardan yaklaşık 15 cm boyuna ulaştığında 2.1 litrelik saksılara aktarılmaktadır, burada gelişimini tamamlayan leylandi servileri 14 Litrelik saksılara çap 28 cm , derinlik 28 cm olan saksılara aktarılmaktadır.

Eski 10-02-2010, 16:18   #114
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Özbilgiç Mesajı Göster
Sayın karaselvi;
Altuni Leylandi dışında, birde Alacalı Leylandi var.
Ayrıca, Sarı Alacalı Su Sediri var. Resimlerini yükleyebilirsem size daha iyi tanıtacağım.

Bu Libocedrus Decurrenc 'Aurevariegata' (Sarı Alacalı Su Sediri)
Eklenti 124591
Bu da Alacalı Leylandi
Eklenti 124594

Hangisi?
Evet birinci resimdeki Bir karış uzunluğunda bir kaç dal var elimde bunları nasıl köklendiririm. 32 gözlük bir viyolun altına köpükten kutu yaptım içine ısıtma sistemi kurmayı düşünüyorum. Elimde köklendirme hormonu var ama odunsu olmayan çeliklerde kullanılmıyormuş. Leylandide hangi hormonu kullanmam gerek. teşekkürler.

Eski 10-02-2010, 16:57   #115
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Sarı alacalı su sediri hangi leylandilerin üzerine aşılayabiliriz ya da ardıçlara ?

Eski 10-02-2010, 17:52   #116
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karaselvi Mesajı Göster
Evet birinci resimdeki Bir karış uzunluğunda bir kaç dal var elimde bunları nasıl köklendiririm. 32 gözlük bir viyolun altına köpükten kutu yaptım içine ısıtma sistemi kurmayı düşünüyorum. Elimde köklendirme hormonu var ama odunsu olmayan çeliklerde kullanılmıyormuş. Leylandide hangi hormonu kullanmam gerek. teşekkürler.
20-25cm' lik leylandi servilerinizin çelik olarak bir kaç kısıma ayırıp dikebilirsiniz çok uzun dikmenizin faydası olmayıp biraz daha küçük olması daha uygun olur. Toprak malzemenizi hazırladıktan sonra 7-8cm boylarında tek parça halinde olması tercih nedenidir Fotoğrafta beyaz renkle göstermeye çalıştığım şekilde çeliklerinizi alıp, aldığınız çeliklerin hormon ve toprakla temasını sağlamak amacıyla çelik tabanından itibaren küçük dallar temizlenir.
Name:  leylandi  çelik.jpg
Views: 11801
Size:  66.3 KB

Köklendirme hormonu olarak ise ben üretimde 4000ppm'lik İndol Bütirik asit kullanmaktayım, ısıtma işleminide yaptığınızda güzel sonuçlar elde edeceğinizi düşünüyorum.

Eski 10-02-2010, 17:53   #117
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Sarı alacalı su sediri hangi leylandilerin üzerine aşılayabiliriz ya da ardıçlara ?
Mezarlık servisini taban olarak kullanabilirsiniz büyümesi çok hızlıdır.

Düzenleyen doğalbahçe : 12-02-2010 saat 12:37 Neden: Ek bilgi
Eski 10-02-2010, 21:27   #118
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Yeşil leylandilerin gelişimleri doğrultusunda aktarıldığı saksı boyutları ;

1. olarak 9'luk potlardaki görünümü,serada köklenme işleminden sonra viyollerden aktarılan saksı boyutu, belirli bir boyuttan sonra 2.1 litrelik saksılara aktarılır.
Name:  yeşil leylandi 1.jpg
Views: 12808
Size:  73.5 KB
2. olarak 2.1 Litrelik saksılardaki görünümü.
Name:  Yeşil leylandi 2.jpg
Views: 12204
Size:  78.9 KB
3. olarak ise 2.1 litrelik saksılardan 14 litrelik saksılara aktarılan yeşil leylandiler.
Name:  Yeşil leylandi3.jpg
Views: 11200
Size:  65.4 KB

dussokagi ve orion1988 beğendi.
Eski 12-02-2010, 08:38   #119
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için ve resimler için
Bir kaç sorum daha olacak sarı alacalı su sedirinden çelik alırken çeliğin renğinin sarı ya da yeşil olmasının ilerideki rengine etkisi olurmu. Yeşil çelik alıncada ileride alacaları çıkarmı?
birde sarı alacalı su sediri ,yayılıcı ardıç ,leylandi ,mezarlık servisi aynı familyadan ağaçlarmı birbirine aşı tutarmı?

Eski 12-02-2010, 12:37   #120
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için ve resimler için
Bir kaç sorum daha olacak sarı alacalı su sedirinden çelik alırken çeliğin renğinin sarı ya da yeşil olmasının ilerideki rengine etkisi olurmu. Yeşil çelik alıncada ileride alacaları çıkarmı?
birde sarı alacalı su sediri ,yayılıcı ardıç ,leylandi ,mezarlık servisi aynı familyadan ağaçlarmı birbirine aşı tutarmı?
Sn.Karaselvi,
Rica ederim. Yeşil renkli olması esas anaçtan alındığı için özelliklerini taşır, büyüme esnasında yani köklendikten sonraki aşamalarda esas rengine dönüşecektir.

Esas olarak benzer türleri benzerlerine aşılamanız daha iyi olacağını düşünüyorum. Örneğin Leylandi servilerinden GOLD REİDER mezarlık servisi taban olarak kullanılıp aşılaması yapılmaktadır. Yine mezarlık servisine ise arizona servisi olarak geçen tür aşılanmaktadır, mezarlık servisini diğer leylandi türlerinde altlık olarak kullanabilirsiniz.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024