agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni64Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-02-2010, 01:15   #121
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Bu gün sarı alacalı su sediri fidanı aldım. Fakat şimdi fotoğraflara tekrar bakınca anladım ki alacalı leylandiymiş çünkü alacaları çık az.. Elimde gerçek alacalı su sediri çelikleri var bunları aşı yapmak istiyorum. Ama çeliğim az ve bir daha bulamam onun için tutmamasından korkuyorum. Hangi aşı çeşidini uygulamam gerekir. Normalde hangisi kullanılıyor. teşekkürler.

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2010, 09:10   #122
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2009
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karaselvi Mesajı Göster
Bu gün sarı alacalı su sediri fidanı aldım. Fakat şimdi fotoğraflara tekrar bakınca anladım ki alacalı leylandiymiş çünkü alacaları çık az.. Elimde gerçek alacalı su sediri çelikleri var bunları aşı yapmak istiyorum. Ama çeliğim az ve bir daha bulamam onun için tutmamasından korkuyorum. Hangi aşı çeşidini uygulamam gerekir. Normalde hangisi kullanılıyor. teşekkürler.
Sn. Karaselvi,

Aşı yapmaktansa elinizdeki çelikleri çoğaltma yoluna gitmelisiniz bence, ne kadar çok olursa elinizde ilerisi için sıkıntı yaşamazsınız. Aşı yapmayı düşündüğünüz türün anaçlarından daha büyük daha gelişmiş olarak tabir edilenlerinden bulmanız ondan aşı yapmak için çelikler almanız daha iyi olacağını düşünüyorum.

doğalbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2010, 09:16   #123
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karaselvi Mesajı Göster
Bu arada ısıtma sistemini kurdum. 22 metre elektirikli battaniye teli 5.00 tl - ile 40 derece arası resistans 10.00 tl mavi köpük straforda kutu yaptım kaplo fiş derken 20.00 tl yi falan buldu. Isıtıcı satanlar duymasın Birde köklenip köklenmediklerini kontrol etmek kolay olsun diye bir yöntem buldum. Her viyole üstünden biraz kesip şeffaf plastik bardak yerleştirdim. Tam oturmadı ama sorun değil. Böylelikle bardağı çıkarıp köklenip köklenmediklerini kontrol edebileceğim.

Burdan bir şeyler öğrendim ve benim kendi tecrubelerimide buraya yazdımki bana faydalı olduğu gibi başkalarıda faydalansın. gelişmeleride yazarız inşallah.

Sn. karaselvi,

Satış konusunda forumun başka kısımlarında yorum yapmam forum kurallarına aykırıdır. Umaraım başarılı sonuçlar elde edersiniz.

Eski 17-02-2010, 01:02   #124
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mtuncer54 Mesajı Göster
Sn. Karaselvi,

Aşı yapmaktansa elinizdeki çelikleri çoğaltma yoluna gitmelisiniz bence, ne kadar çok olursa elinizde ilerisi için sıkıntı yaşamazsınız. Aşı yapmayı düşündüğünüz türün anaçlarından daha büyük daha gelişmiş olarak tabir edilenlerinden bulmanız ondan aşı yapmak için çelikler almanız daha iyi olacağını düşünüyorum.
teşekkürler
çeliklerin birini aşı yaptım tutacağını pek sanmıyorum ama neyse. Diğerlerini dediğiniz üzere torfa diktim. Kaç ayda köklenirler sizce kaç derecede tutmalıyım ve köklendirme hormonu kullanamdanda köklenme olurmu?

Eski 24-03-2010, 08:50   #125
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2010
Merhabalar,

Ankara'da oturuyorum. Leylandiler hakkında bilgisi olanlara sormak istediğim bir soru var. Geçen sene bahçemize 5 adet leylandi dikmiştik sınır oluşturması için. Diktiğimiz zaman 2,5-3 metre boyundaydılar. Yaklaşık 40 santim büyüdüler, ve yanlara doğru biraz genişleme gösterdiler. Yanlara daha hızlı büyümesi için geçen sonbaharda tepeden budadım ve yapı markette çalışan bir uzmanın tavsiyesi ile "iğne yapraklı ağaçlar için katı besin maddesi" denilen bir maddeden köklerine birer avuç döktüm. Bu işlemi 3 ayda bir tekrarlamam tavsiye edildi. Ancak kışın geçmesinin ardından 3 adet leylandide kahverengileşme oldu. Leylandilerin yapraklarının bir tarafının kahverengiyken, diğer tarafının yeşil olduğunu farkettim. Benim merak ettiğim nokta bu durum çamların kuruduğuna işaret mi, yoksa kış sonrası görülen normal bir durum mu? Ayrıca bu katı besin gübresi bir işe yarar mı? Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar beni aydınlatabilirlerse çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Düzenleyen windtalker : 01-04-2010 saat 13:57
windtalker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2010, 13:57   #126
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2010
Demir eksikliği olduğu düşünüldü, toprağa demir takviyesi yapıldı, sonuçları göreceğiz.

windtalker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2010, 16:52   #127
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Leylandi aşılarım tutmadı. Torfa çelik olarak diktiklerimde çürüdü. Bu işin başka sırları var sanırım. Ben başaramadım.

Eski 02-04-2010, 00:22   #128
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Bahçedeki yaklaşık 2 metrelik leylandileri 40cmye kadar kısaltmak istiyorum. Merak ettiğim şey bu ağaçlar bir kerede yapılacak bu ağır budamayı kaldırabilirler mi yoksa kademeli olarak şimdi 40 cm son baharda 40 cm gibi iki veya üç seferde kısaltmak, ağacın yaşamı için daha mı iyi olur?

Şimdiden teşekkürler

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2010, 13:22   #129
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2008
Herseke selamlar Peyzaj Mimarı yım, Van için leylandi düşünüyorum....bu tarafın iklimi hakkında bilgisi olan varmıdır.

mediacell Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 17:43   #130
Yeni Üye

alkinoos's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mediacell Mesajı Göster
Herseke selamlar Peyzaj Mimarı yım, Van için leylandi düşünüyorum....bu tarafın iklimi hakkında bilgisi olan varmıdır.
****... Ben soguk kış geçiren bölgelerde ladin türlerinin daha dayanıklı oldugunu görmüştüm.. ama leylandı cupressus famılyasından.. nasıl gelişir bilemiyeceğim.. en iyisi leylandı hakkında iklim isteklerini kurcalasan öğrenebilirsin.
http://www.orman.istanbul.edu.tr/node/9408

buraya basan sanırım biseyler düşündürebilir... kolay gelsın..

alkinoos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 17:45   #131
Yeni Üye

alkinoos's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
*** arkadaslar..
Ben 12. ayda leylandı Çeliklerimi diktim.. nisan ayı itibarı ile bikac ının köklerine bamak için söktüğümde kallus dokusu oluşmus ve kahverengimsi bi renk almaya başladıgını gördüm.. bu normalmi.. leylandının kallus olusturdutan sonra köklenmenin olusamayabilecegını duymustum.. kallus zmanı ne kadar uzun sürebilir?

alkinoos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2011, 07:49   #132
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2011
selamlar,
Keşan Dışbudak köyünde 3,5 dönüm arsam var ve 15 gün içinde etrafını Leylandi ile çevirmek istiyorum.1,5m -2m lik fidanların fiyatları benim bütçemi aşıyor,
soru 1:60 cm lik fidanlar diksem tutması ve bakımı çok mu zor?
soru 2:Eğer dikersem dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
soru 3:Leylandi bakımı ile ilgili bana önerebileceğiniz bir kaynak var mı?kitap,web vb.

ademsancakli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2011, 08:26   #133
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ademsancakli Mesajı Göster
soru 1:60 cm lik fidanlar diksem tutması ve bakımı çok mu zor?
soru 2:Eğer dikersem dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
soru 3:Leylandi bakımı ile ilgili bana önerebileceğiniz bir kaynak var mı?kitap,web vb.
Sevgili ademsancakli;
Merhaba..

Her bitkinin küçüğünü tutturmak ve bakımı büyüklerinden daha kolaydır. Bence 60 cm.likleri düşünmeniz son derece akıllıca. Leylandi senede 80-100 cm uzayan bir ağaçtır. İki sene sonra, boylarının 2 metreyi geçmesi bile mümkün.
Çit bitkisi olarak düşünüyorsanız dikim sıra aralığınız 1 metreyi geçmesin.

Dikerseniz; martta tepe sürgünü hariç..! tüm dallarının uçlarını budayın. (Dalın uzunluğunun yaklaşık üçte birini gibi.) Bu işlemi, sonbaharda da tekrarlayın. Aman ha!!! lideri( Tepe sürgününü) kesmek yok..
Yaz boyunca toprağının nemli kalmasına özen gösterin. Sulamada köklerin çürümesine neden olacak kadar abartıya kaçmayın. Gübre olarak kesinlikle hayvansal gübre kullanmayın. Dikerken çok az olmak kaydıyla, yaz ortasında ve sonbaharda azot oranı düşük kimyasal gübre kullanın.

Bakımı ve yetiştirilmesi en kolay ağaçlardan olan Leylandi ile ilgili özel bir yayına rastlamadım.
Saygılarımla.

baris2357 beğendi.
Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2011, 10:30   #134
Yeni Üye

Sevgili Orhan Öğretmenim,
Çok teşekkür ederim, verdiğiniz bilgiler kafamdaki birçok soruya cevap oldu ve 60 cm lik LEYDANDİ dikmeye karar verdim.Size bir sorum daha olacak;fidanların dikiminden itibaren sulamasını nasıl yapmam gerekiyor? dikimde 1 defa sula kışın sulamaya gerek yok diyenler var,yağmur yağmadığında haftada iki defa sula diyenler var.Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?nelere dikkat etmeliyim.
Saygılarımla.

Eski 18-01-2011, 11:06   #135
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Sevgili ademsancakli;

Önümüzdeki günlerde dikeceğinizi varsayarsak;
Dikerken cansuyu zaten veriyoruz. Dikimin yaklaşık ilk yedinci gününe kadar yağmur veya kar yağmamışsa, bir sulama yapabilirsiniz.

Şayet, yağdıysa, sulamaya gerek yok..!

Taaaki, mart ayından sonra, çiftçinin ''kurak'' diye adlandırdığı uzun süreli yağışsız bir dönem söz konusu olursa, sulama yaparsınız.
Mayıstan itibarende yağışların olmadığı dönemlerde, yaz boyunca haftada bir sulamak bitkinin çok hızlı gelişmesini sağlayacaktır.

Not: Budamalardan hemen sonrada, su verilmesi gerekir..!

baris2357 beğendi.
Eski 18-01-2011, 14:20   #136
Yeni Üye

Bu bilgiler çok işime yarayacak,son olarak fidanların ekimini sormak istiyorum,derinlik,çap yaklaşık ne kadar olmalı?dikkat etmem gereken noktalar nelerdir?

Eski 18-01-2011, 14:35   #137
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Aldığınız veya alacağınız fidanlar, ya saksıda veya tüptedirler.
60 cm.lik bir fidan için, yaklaşık 50*50 genişlik ve derinliğinde çukur yeterli olur kanaatindeyim.

baris2357 beğendi.
Eski 18-01-2011, 14:57   #138
Yeni Üye

Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkürler

Eski 23-01-2011, 00:33   #139
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ademsancakli Mesajı Göster
Bu bilgiler çok işime yarayacak,son olarak fidanların ekimini sormak istiyorum,derinlik,çap yaklaşık ne kadar olmalı?dikkat etmem gereken noktalar nelerdir?
Merhabalar...!

Fidanların ekimi ile ilgili Orhan bey sağolsun bilgi aktarmış ancak bir üretici olarak size daha pratik bir yöntem önermek isterim. Aldığınız bitkinin saksı çapını ve derinliğini ölçün iki katı kolay bakım yapabileceğiniz aralıklarla açacağınız çukurlara saksılarını çıkarıp yerleştirin. Toprağın nem durumuna göre can suyunu ihmal etmeyin derim. Birde sakın ola çamurlu iken dikim yapmayın. Dikim yaptıktan sonra gözetleyin ve dipleri oturmaya başladığında müsait havada mutlaka diplerini çiğneyinki hava almasınlar. Umarım yardımcı olmuşuzdur.

Hoş geldiniz.

Kolay gelsin.

baris2357 beğendi.

Düzenleyen cemal.S : 23-01-2011 saat 10:23
cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2011, 00:44   #140
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi windtalker Mesajı Göster
Merhabalar,

Ankara'da oturuyorum. Leylandiler hakkında bilgisi olanlara sormak istediğim bir soru var. Geçen sene bahçemize 5 adet leylandi dikmiştik sınır oluşturması için. Diktiğimiz zaman 2,5-3 metre boyundaydılar. Yaklaşık 40 santim büyüdüler, ve yanlara doğru biraz genişleme gösterdiler. Yanlara daha hızlı büyümesi için geçen sonbaharda tepeden budadım ve yapı markette çalışan bir uzmanın tavsiyesi ile "iğne yapraklı ağaçlar için katı besin maddesi" denilen bir maddeden köklerine birer avuç döktüm. Bu işlemi 3 ayda bir tekrarlamam tavsiye edildi. Ancak kışın geçmesinin ardından 3 adet leylandide kahverengileşme oldu. Leylandilerin yapraklarının bir tarafının kahverengiyken, diğer tarafının yeşil olduğunu farkettim. Benim merak ettiğim nokta bu durum çamların kuruduğuna işaret mi, yoksa kış sonrası görülen normal bir durum mu? Ayrıca bu katı besin gübresi bir işe yarar mı? Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar beni aydınlatabilirlerse çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Merhabalar...!

Yazdıklarınızı geçte olsa dikkatlice okudum. Sorularınıza cevap vermeye çalişacağım. Tepe budamasını nasıl yaptınız merak ettim. Umarım lider seçimi yapmışsınızdır. Leylandilerin katı besin maddesine ihtiyacı olduğunu bende ilk defa okudum. Ankara gibi kışın sert geçtiği bölgelerimizde leylandilerin renk değiştirmesi gayet normal. Havalar ısınmaya başladığında normale döndüğünü göreceksiniz. Bir üretici olarak önerebileceklerim bu kadar.

Kolay gelsin.

Eski 23-01-2011, 00:50   #141
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jeomeo Mesajı Göster
Bahçedeki yaklaşık 2 metrelik leylandileri 40cmye kadar kısaltmak istiyorum. Merak ettiğim şey bu ağaçlar bir kerede yapılacak bu ağır budamayı kaldırabilirler mi yoksa kademeli olarak şimdi 40 cm son baharda 40 cm gibi iki veya üç seferde kısaltmak, ağacın yaşamı için daha mı iyi olur?

Şimdiden teşekkürler
Merhabalar...!

Hiç çekinmeden 40 cm budama yapabilirsiniz. Lider seçmeyi ihmal etmeyin. Budamanın ağacınızın yaşamı ile hiç bir ilgisi yoktur. Tam tersine Leylandi makası seven bir bitkidir. Bir üretici olarak söyleye bileceklerim bundan ibarettir.

Kolay gelsin.

Eski 30-01-2011, 12:39   #142
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Bunlar da benim geçen sene ilkbaharda alıp yazbaşı çelikten köklendirdiğim leylandi çeliklerim. Poşetleyip sayın "seaa" ye hediye etmiştim.

Name:  IMG_9007.jpg
Views: 4632
Size:  63.5 KB

Name:  IMG_9010.jpg
Views: 6520
Size:  65.9 KB

Name:  IMG_9012.jpg
Views: 5496
Size:  70.3 KB

Name:  IMG_9013.jpg
Views: 4186
Size:  72.6 KB

orion1988 ve dadaşım beğendi.

Düzenleyen Douglas Fir : 30-01-2011 saat 12:56 Neden: Fotograf ekledim.
Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2011, 06:39   #143
Ağaç Dostu

Merhabalar!

Sayın Doğuglas..!

Leylandi fideleriniz gerçekten güzeller. Kök sistemini tamamlamışlar görünüyorlar. Uçlarındaki sarılıklar sizi üzmesin. 10 luk saksıya yerleştirip uçlarını makasla alın çok güzel bir bitkiler sahibi olabilirsiniz... Makası severler...

Tekrar tebrikler.

Not : Gelişmeleri yazarsanız seviniriz. Karınca kaderince her problemlerinin çözümümde bizimde tuzumuz olur.

orion1988 beğendi.
Eski 01-02-2011, 07:09   #144
Ağaç Dostu

HomeWork's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Douglas Fir Mesajı Göster
Bunlar da benim geçen sene ilkbaharda alıp yazbaşı çelikten köklendirdiğim leylandi çeliklerim. Poşetleyip sayın "seaa" ye hediye etmiştim.

Eklenti 190863

Eklenti 190864

Eklenti 190865

Eklenti 190866
Harika görünüyorlar,
Köklendirmek için nasıl bir yol izlediniz, sonucu gördük, yöntemin de üzerinden geçsek ne güzel olur dimi?

HomeWork Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2011, 16:21   #145
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Sayın cemal.S,

Köklenen çelikleri poşetleyip sayın seaa'ye hediye etmiştim. Geçenlerde nasıllar diye sordum. "Sorun yok, iyi durumdalar" demişti. Artık gelişmeleri almaya kendisinden devam ederiz. İlginize teşekkürler.

Eski 01-02-2011, 16:58   #146
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Sayın HomeWork,

İzlediğim yöntemi sizlerle paylaşmaktan zevk duyarım.

Nisan başında yakınlardaki bir parktaki leylandi ağaçlarının sağlıklı dallarından lider çeliklerimizi aldık. Foto 1'de görünen saksımıza perlit ve vermikulit doldurduk. Uçları eğimli kesilmiş çelikleri köklendirme hormunu tozuna buladık ve saksıya diktik. İlk sulama suyuna da köklendirme hormunu ilave ettik. Çelikler alttan ısıtma ile daha iyi köklendiği için, saksımızı o tarihlerde hala yanmakta olan kalorifer peteğinin üzerinde tuttuk. Ancak altta suluk vardı ve aşırı kurumayı engelledi. Perlit vermikulit karışımını hep nemli tutmaya çalıştık. 2.5 ay sonunda köklenme gerçekleşmişti.

İlginize teşekkürler.

baris2357 beğendi.
Eski 26-03-2011, 09:39   #147
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2011
Merhaba

ben 24 mart günü büyük çamlıca fidanlığından bir leylandi aldım yaklaşık 30 cm uzunluğunda.bahçeme özenli bir şekilde diktim.acaba toprak kalitelimi bahçeyi kazdığım zaman çok solucan vardı.bu leylandinin köklerine zarar verirmi?sulamayı nasıl yapmalıyım.ılık suyu sevdiğini duymuştum ama ne sıklıkta sulama yapacağımı bilmiyorum. ve hangi gübreden ne kadar kullanmalıyım beni bilgilendirirseniz çok sevinirim iyi günler herkese =))

emre37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2011, 18:42   #148
Yeni üye

Giriş Tarihi: 15-01-2011
Sayin Limon
Alttaki fotograftaki leylandilerin tam ismini bana verir misiniz. Leylandi ile limon cami (Kusura bakmayin. Klavyemde 4/5 Türkce harf eksik) arasindaki fark nedir? Sadece isim farki mi? Leylandileri duvar dibine mi diktiniz? Kökleri yillar sonra duvara zarar vermiyorsa, ben de tüm bahce duvarina leylandi dikmeyi düsünüyorum. Cok su ister mi?
Cok tesekkürler.
Sevgiyle kalin.

Zeytin agaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2011, 19:41   #149
Yeni üye

Giriş Tarihi: 15-01-2011
Sayin Cemal S.
Tüm bahce duvarinin dibine cepecevre yesil leylandi dikmeyi düsünüyorum. Ancak kökleri yillar sonra bahce duvarina zarar verir endisesiyle tereddüt icindeyim. Bu konuda beni aydinlatir misiniz?
500m rakim (gece gündüz isi farki yüksek, rüzgari, firtinasi bol) icin önerebileceginiz her dem yesil, enine ve boyuna hizli gelisen, bahce duvarina zarar vermeyecek baska hangi bitkileri önerirsiniz?
Saygilarimla.

Zeytin agaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2011, 20:02   #150
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytin agaci Mesajı Göster
Sayin Cemal S.
Tüm bahce duvarinin dibine cepecevre yesil leylandi dikmeyi düsünüyorum. Ancak kökleri yillar sonra bahce duvarina zarar verir endisesiyle tereddüt icindeyim. Bu konuda beni aydinlatir misiniz?
500m rakim (gece gündüz isi farki yüksek, rüzgari, firtinasi bol) icin önerebileceginiz her dem yesil, enine ve boyuna hizli gelisen, bahce duvarina zarar vermeyecek baska hangi bitkileri önerirsiniz?
Saygilarimla.
Sn. Zeytin agaci,

Kök yapısı olarak yeşil leylandiyi duvara yıllar sonra zarar vereceğini düşünmüyorum, gelişim bakımından leylandinizi diktiğiniz kısımlarda kökler yüzeysel olarak hareket etmez, çin kavağı veya Paulownia adındaki bitkinin kökleri yüzeye çok yakın olarak hareket eder büyümeleri bahçe duvarlarına zarar verecek düzeyde olabilir. Yeşil leylandi ise bu şekilde zarar verecek büyüme şekli bulunmamaktadır. Anaç olarak kullandığımız yeşil leylandiler 10-12 yıllık olmasına rağmen çevreye zarar verdiğini görmedim.

Yeşil leylandi büyüme bakımından gelişim açısından en hızlı bitkilerden biridir. Alev ağacındanda set oluşturabilirsiniz, aşılı arizona servisinden de alternatifler oluşturulabilir.

baris2357 beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024