agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-01-2007, 13:20   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2007
otoparklarda kullanılabilecek ağaç türleri

merhabalar..

otoparklarda kullanılabilecek ağaçlar hangileridir bilgisi olan varsa yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Brachichiton belki albizia olabilir diye düşünüyorum. hem gölge verecek, hem etkili, hem de yaprak dökmeyen türlerden daha fazlasını öğrenmek istiyorum. şimdiden teşekkür ederim

gulcetinkale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2007, 13:31   #2
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Hoşgeldin Gül

Sitede kural, ''Önce tanışalım, sonra konuşalım''

Uyarı gelmeden hatırlatayım, dedim.

selam ve sevgiler.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 16:54   #3
forester

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Oto Park Için Ağaç Türleri

Oto park için özellikle bir tür önerisinde bulunmak çok zor. Çünkü kulanılacağı yerin iklim koşullarını bilmek lazım. Ama esas kriter şu:

kullanılan ağacın sağlam bir ağaç olması gerek yani Ecalyptus camadulensis ( Okaliptus ) veya ( Platanus orientalis ( Doğu Çınarı ) gevrek dalları olan türler tercih edilmemelidir. Çünkü bu türlerin dalları her an oto parkta duran araçların üzerine düşebilir.

Ya da büyük kozalak ve meyveleri olan ağaçlarda aynı sorunu yaşatabilir. Yine balsamik sıvı, reçine, eterik yağ bulunduran türlerde tercih edilmemelidir. Araçlar üzerinde lekeler oluşturabilir.

Burada amaç araçların gölgelendirilmesiyse Albiza olabilir. Sürekli yapraklılık durumuda büyük avantaj sağlar. Sanırım Adana'da yaşıyorsunuz. Albiza iklime de müsait ama bilmeniz gereken bir şey var albiza her zaman yeşil değil çok kısa bir süre yapraksız olabilir.

Sürekli yaprak olmasını düşünüyorsanız Laurus nobilis ( Akdeniz Defnesi ) de bu iş işçin uygun. Fakat güzel çiçekleri yok.

Adana'da yetişebilecek çok fazla egzotik tür var şu an refüjler ve kaldırımlarda tercih edilen bir tür var ama adını tam bilmiyorum. Park bahçelerden bunun fidanlarınıda edinebilirsiniz. Atatürk caddesini boydan boya bununla ağaçlandırdılar hatırlarsanız.

Emrah ÖZKALE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 19:24   #4
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Yaprak dökmeyen türlerin çoğu yine yapraklarını belli mevsimlerde dökerler. Genelde yeni yaprak çıkıp diğerinin yerini aldığında eskiler yine kirliliğini oluşturur. Adana gibi bir yerde otopark için Palmiye, okaliptüs tarzı bitkiler yaprakları kontrollü olabildiğinden daha mantıklı görünüyor...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2007, 19:53   #5
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bu arada okaliptus ağaçlarının asfaltı kaldırdığını, kaldırım bordürlerini oynattığını çok gördük ve bunların onarımını çok yaptık . Bu yüzden okaliptus konusunda benim de çekincelerim var. Bu arada ola ki aklına yalancı karabiber veya peru biberi ağacı (Schinus molle) gelen olur, sakın denemeyin. Damlayan reçinesi araçların boyasını bozuyor.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2007, 21:53   #6
Ağaçsever

papatyama's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
Bu başlığı açılması çok iyi olmuş.Bitkisel tasarım dersinde otoprklara ne tür ağaç koyabileceğimi bilmiyordum.Sizin sayenizde öğreniyorum.Teşekkürler

papatyama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2007, 21:15   #7
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Burada dün akşam çektiğim bir resim var. Belediyelerin yol , refüj, kaldırım, otoprak ağaçlandırmasında sıkça kullandıkları bir ağaç var; demir ağacı, Casuarina sp. Bu ağaca demir çamı da denmekte ve bilmeyenler de çam sanmakta. Bakın, demir ağacı otoparka ne yapmış...

Name:  otopark.jpg
Views: 16797
Size:  68.4 KB

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2007, 21:28   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-07-2006
otopark

değerli arkadaşlar oto park için ficus nitida(bahçe benjamini halk tabiri) da kullanılabilinir gibime geliyor hem hızlı büyüyo hemde çok koyu gölgesi var ve akdenizde iyi yetişiyor.
saygılar

agronomistmrt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2008, 12:45   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Burada dün akşam çektiğim bir resim var. Belediyelerin yol , refüj, kaldırım, otoprak ağaçlandırmasında sıkça kullandıkları bir ağaç var; demir ağacı, Casuarina sp. Bu ağaca demir çamı da denmekte ve bilmeyenler de çam sanmakta. Bakın, demir ağacı otoparka ne yapmış...

Eklenti 8328
Sayın Pakkaner

İzmir Belediyesi ,özellikle Üçkuyular semtinde bu ağaçları sıklıkla kullanmış.Bu ağaçlar gençken güzel bir görünümde oluyorlar.Fakat yaşlılıkta çirkin bir hal alıyorlar.İzmir'de bulunan apartmanımızın ,arka bahçesini otopark olarak kullanıyoruz.Komşu apartman bahçesinde bizim sınıra çok yakın bir yerde DEMİR AĞACI var. Ağaç yaklaşık onbeş yaşında.Zamanında bilinçsizce yapılan budamalardan dolayı,acayip bir görünüm almış. Sanki erken yaşlanmış.Dalları gevrekleşmiş zaman zaman ufak bir rüzgarda dahi kopup altındaki park etmiş otomobillerin üzerine düşüyor.Bahçemizdeki araçlardan ikisi bu yüzden önemli ölçüde maddi hasar gördü.
Komşu apartmandan bu ağacın budatılmasını talep ediyoruz.Bu ağaç ÇAM ağacı diye inad edip,budatmaya yanaşmıyorlar.Halbuki Demir Ağacının tepe budatması sonucu gençleştiğini biryerlerde okumuştum.Dolayısıyla otoparklara kesinlikle bu tür ağaç dikilmemesini öneririm.

Kaktüs-Çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 23:00   #10
Ağaç Dostu

Mehmet Çetin's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2009
arkadaşlar merhaba. yürüme yolları, kaldırımlar, otoparklar ve oturma alanlarında yaptığım peyzaj düzenlemelerinde özellikle yapragını döken türler kullanıyorum. yaprağını döken bitkiler yazın gölge amaçlı kullanılıyor, kışın ise kış güzeşinin insanlara ulaşmasını engellemiyor. kışın çıkan güneş insanların içini ayrıca otoparktaki arabalarını ısıtıyor. yaprağını dökmeyen türlerle güzeşin engellenmesi bence yanlış bir uygulama. genelde o türden bitkileri ağaçlandırma alanların ve soliter olarak yeşil alanlarda kullanılması daha kullanışlı ve güzel oluyor.

Mehmet Çetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2009, 21:40   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-04-2009
Reçine döken ağaçlardan uzak durmanız en önemlisi.. yoksa otomobil boyası ciddi zarar görebiliyor.Bir de koyu gölge derseniz at kestanesinden şaşmayın derim.

Aralıklı ekmeniz yeterli..Şemsiye gibi açılıyorlar malum..çok fazla su da istemiyor.

ootkn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2009, 02:46   #12
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
At kestanesi çok uygun bence. Kirli havayı - karbonmonoksiti en çok emen ağaç diye biliyorum. Üstelik çok çabuk büyüyor ve büyük yapraklı.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2009, 03:04   #13
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
At kestanesi sonbaharda çok yaprak döküyor,onu da düşünmek lazım.oksijen vermesine katılıyorum.

hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2009, 18:05   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-06-2009
ben tijli oya agacı ve berberis juliana çalı olarak kullanılmasını tavsıye edıyorum

which Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2009, 17:54   #15
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2006
At kestanesinin meyveleri büyük olduğu için araçların üzerine düşünce zarar verebilir bence otopark için hiç uygun bir bitki türü değil.

fesleğen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2009, 12:37   #16
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
At kestanelerinin meyveleri iri olduğundan, araçlar için de otoparka giren çıkan insanlar için de tehlikeli. Kestane düştüğünde, kafası kanayan insana bizzat tanık oldum.

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2009, 12:53   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-08-2009
Adana da israil kauçuğu denilen ( orjinal ismi varmı bilmiyorum) bir ağaç var.

Çok güzel gölgesi var. Ufak tefek yagmurlarda altına su bile geçirmiyor.

DSİ bahçesinde çok büyük bir tane var.

cukurovalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2009, 11:22   #18
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Katılıyorum kauçuk ağacı kullanılabilir.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024