agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 1 Gönderen vyssera
  • 1 Gönderen Evaca
  • 2 Gönderen Evaca
  • 1 Gönderen Ali H. ALI
  • 2 Gönderen E.Kahraman

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-05-2008, 17:19   #1
Ağaçsever

Evaca's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2008
Akçaağaç (Acer Palmatum) çimlendirme

Acer Palmatum / Akçaağaç'ı tohumdan yetiştirmeye başlıyorum. Farklı yöntemler deneyerek en kısa sürede, en sağlıklı çimlendirme nasıl yapabiliriz, hep birlikte keşfedelim istiyorum.

Öncelikle deneyeceğim çimlendirme tekniklerini yazacağım. Ayrıca sizin önerilerinizi de uygulayacağım. Ve garantisini veriyorum 10 yıl da sürse de bu çalışmalar devam edecek.

Evet, başlayalım...

Backyard tohum çimlendirme önerileri:

1- Tohumlar ılık suda 48 saat ( 2 gün ) bekletilir.

2- Daha sonra tohumu, nemli yosun (sfagnum) ya da çürümüş bitkilerden elde edilen yosun (turba) ile karıştıyoruz ve plastik fermuarlı bir torbaya koyuyoruz. Tohumlar bu nemli ortamda 4-6 hafta oda sıcaklığında kalıyor.

3- 6 haftanın sonunda tohumların kış sezonunu yaşamaları için 60-90 gün süreyle torbayı buzdolabında 1-5 derecede bekletiyoruz.

4- Ön Soğutma döneminden sonra aşamalı olarak dereceyi 13’e yükseltin. Tohum çimlenecektir.

5- 90 gün sonunda tohumları iyi topraklı karışıma ekin. Eğer tohum yayıcınız varsa bunu kullanın yoksa 18-20 derece ılık bir yer bulun ve oraya koyun.

6- Tohumları kendi boyları kadar derinliğe gömün: 6 mm tohum karışımıyla

7- Çimlenen tohumları 2-3 inçlik saksılara alın.

Ormanbotaniği tohum çimlendirme önerileri:

1- Acer palmatum 43 derece sıcak suda iki gün bırakıldıktan sonra ekilirse iyi bir çimlenme gösterir.

Farklı bir forumdan öneri:

1- Çok kuru olmayan tohumları 24 saat suda bekletiyoruz. Kağıt havlu ile iyice kuruluyoruz.

2- Steril nemli bir toprakla karıştırıp plastik torbaya koyuyoruz ve buzdolabında bir kaç ay bekletiyoruz. Çıkardığımızda çimlenme başlıyor.

Ayrıca yapacaklarım:

1- Dalından yeni topladığım tohumların bir kısmını direkt toprakla buluşturacağım.

2- Bir kısım tohumu sıcak suda 1 gün, soğuk suda 1 gün bekletip toprakla buluşturacağım.

3-Tohumları suda bekletmeden direkt yosunla karıştırıp 6 hafta buzdolabında bekleteceğim.

Arkadaşlar, bol miktarda tohumum var. Her yöntemi denemek ve ilerde çimlendirme zamanımızda bize fikir vermesini sağlamak istiyorum. Bu nedenle önerilerinizi yazar mısınız?

Denediğiniz ya da bence dene dediğiniz tohum çimlendirme yöntemleri nelerdir?

Evaca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 18:37   #2
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Ben sonbaharda dikip, doğal yoldan gelişmesini sağladım ama % 10 verim elde ettim. Belki biraz daha uğraşsam %20-30'a çıkardık.

emrebadem beğendi.
vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 18:48   #3
Ağaçsever

Evaca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vyssera Mesajı Göster
Ben sonbaharda dikip, doğal yoldan gelişmesini sağladım ama % 10 verim elde ettim. Belki biraz daha uğraşsam %20-30'a çıkardık.
Tohumları toplayıp direkt mi ektiniz yoksa işlem basamakları uyguladınız mı?

emrebadem beğendi.
Eski 13-05-2008, 18:57   #4
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Anlatılan işlemler, tohumlara, sonbahar, kış ve ilkbahar mevsimlerini suni olarak yaşatmaktan ibaret. Ben ise sonbaharda tohumları balkonda dikip, kış boyu nemlice tutup, ilk baharda çimlenmelerini sağladım. Böylece o işlemlere gerek kalmadı. Tohumları da internetten aldım. Diktiğim tür atropurpureum türü.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2008, 02:45   #5
Ağaçsever

Evaca's Avatar

Tohumlarımız henüz olgunlaşmamışlar. Ama ben yine de şansımı denedim ve 30 tane toplayarak iki gruba ayırdım. Birinin kanatlarına hiç dokunmadım. Hatta kurumuş siyah çiçeklerini bile attım.. Ve üzerini 6 mm toprakla örtüm. Daima nemli bir şekilde odamda duruyorlar. Fısfısla günlük azıcık suluyorum.

Diğer grubun ise kanatlarını aldım. Kanatlar alınırken çok küçük de olsa tohumun kabuğu soyulmuş oldu. Yine 3 cm toprak üzerine yerleştirdim ve 6 mm kadar toprakla kapattım.

Pek umutlu değilim tohumlar olgunlaşmadığı için, ama çıkmadık candan umut kesilmez

İşte ilk karelerimiz..

Eklenen Resimler

Eski 16-05-2008, 13:43   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Sayin Evaca, dusundugunuz gibi topladiginiz akcaagac tohumlari olgunlasmamis gorunuyor ki cimlenmeleri olanaksiz gibi. agac uzerinden daha fazla tohum toplamayiniz birakin agac uzerinde son bahara kadar yetilip olgunlassinlar sonra istediginiz yontemle onlari ekersiniz.

emrebadem beğendi.
Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2009, 19:08   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-08-2009
selamlar sayın eveca akçaağacınız çok güzel nazar değmesin tohumunuz varsa satın alabilirim.

çözbeniarapsaçı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2012, 05:13   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2008
akçaağaç

izmir karşıyakadan kenan koparan .arkadaşım kırmızı yapraklı akçaağaç tohumu **** fidesi nasıl bulabilirim buralarda mümkün değil.yardımcı olursan sevinirim.

koparan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2012, 19:32   #9
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Sayın Koparan,
Akçaağaç tohumlarını Topaklar mühendislikten sorabilirsin.Çınar yapraklı akçaağaç fidesi istersen sonbaharda ben yardımcı olurum.

Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2012, 19:10   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-11-2012
bende acer rubrum kırmızı yapraklı var yeni ektim...bi kısmını 24 saat ılık suda bekletip toprak karışımını buzdolabında bekleteceğim..3 ay a kadar çimlenecek diye yazıyordu tohumla gelen yazıda...bi kısmını da nemli toprağa direk olarak ektim 2-3 gün kaloriferin üzerinde üstü kapalı olarak nemli bir şekilde bekleteceğim..daha sonra üstünü açıp bekleyeceğim..hadi hayırlısı...bende burada paylaşabilir miyim neler olduğunu sonuçta aynı ağaç?

unforgiven35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2016, 01:11   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2016
Ben de bonsai için düşünüyorum. Tohumları daha kısa sürede çimlendirmenin yolu yok mu?

The-ExTaCy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2017, 01:59   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2017
Kimseden ses seda yok bu çimlendirme işi baya zormuş

Fırtına42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2018, 16:17   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2017
ben hemen bu ay içerisinde saksıya atacağım. sonucu paylaşırım

echteleon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2018, 20:06   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2018
Evet arkadaşlar acer tohumları ne alemde cimlendirebilmeyi başardınız mı?

ahmetkarlangic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2021, 11:54   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2013
30 da 2 tohum cimlendi diğerlerini saksılara ativerdim belki çıkar.cimlenen hatta yaprak çıkarmaya başlayan Acer rubrum nasıl sulama yapmalıyım, İstanbul da oturuyorum kalorifer yakmadigim bir odada cam kenarinda az da olsa güneş alıyor.toprak nemini kontrol edebileceğim bir yöntem varmıdır , teşekkürler.foto yükleme hatası oluyor beceremedim.konuda hortlar güzel olur inşallah.

ozaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2021, 09:15   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2021

Bu sene ilk kez bin adet kırmızı akçaağaç çimlendirmeyi denedim. Deneyimlerimi paylaşmak istedim. 5 adet çimlendi 3 ü öldü 2 si şimdilik yaşıyor. Yöntemler şunlardı
-tüm tohumlara 90 ve 120 gün soğuklama yapıldı
-bir grup aşırı nemli, büyük bir grup organik maddeden zengin hafif nemli, bir grupta kuru ortamda soğuklandı
-soğuklama bittiğinde daha ekmeden 2 adet tohum çimlenmişti. hemen ektim ancak öldüler köklerinden kurumaya başladılar. sanırım ani sıcaklık değişimi vurdu
-bir grup mart başı ve ortasında ekildi güneş gören ve yarı gölgede sürekli nemli ortamda tutuldu hiç çimlenme olmadı
-bir grup nisan başında ekildi. güneş, yarı gölge ve gölgede sürekli nemli ortamda tutuldu. bu gruptan gölgede bir tane mayıs başında çimlendi. kök uçları yanmaya başlamıştı. bulunduğu yoğun organik ortamdan çıkarıp perlitten yoğun ve güneş gören saksıya aldım sanırım kurtuldu gibi 2 hafta sonra gelişim belirtisi gösterdi
-nisan başında yarı gölgeye ekilen bir grupta mayıs ortasında sıcak bir gün ertesi yağmurlu ve serin bir günde çimlenme gösterdi. saksıya aldım gelişim gösteriyor en sorunsuzu bu sanırım
-bir grupta mayıs başında ekildi. 20 gündür hiç çimlenme olmadı. Bu grupta çok sayıda kanadı ve tohum zarını soyduklarım var. sadece solucan gübresinde bekleyenlerde var.
-bunların haricinde yaz boyunca takip edeceğim 2 grup daha var. bunların çoğu kuru ortamda soğuklanmış tohumlar. ortak özellikleri ise gece gündüz sıcaklık farkından etkilenmeyecekleri(sığınakta) 20 derece civarlarında bir sıcaklıkta pamuklu nemli gölgede bekleyecekler
-bunlardan bir grup tohuma hiçbir işlem uygulanmadı. diğer grup tohumlar çekirdek gibi çitleyip kırıldı
ilerleyen zamanlarda çimlenen olursa yine paylaşacağım

kozcakir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2021, 18:35   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kozcakir Mesajı Göster

Bu sene ilk kez bin adet kırmızı akçaağaç çimlendirmeyi denedim. Deneyimlerimi paylaşmak istedim. 5 adet çimlendi 3 ü öldü 2 si şimdilik yaşıyor. Yöntemler şunlardı
-tüm tohumlara 90 ve 120 gün soğuklama yapıldı
-bir grup aşırı nemli, büyük bir grup organik maddeden zengin hafif nemli, bir grupta kuru ortamda soğuklandı
-soğuklama bittiğinde daha ekmeden 2 adet tohum çimlenmişti. hemen ektim ancak öldüler köklerinden kurumaya başladılar. sanırım ani sıcaklık değişimi vurdu
-bir grup mart başı ve ortasında ekildi güneş gören ve yarı gölgede sürekli nemli ortamda tutuldu hiç çimlenme olmadı
-bir grup nisan başında ekildi. güneş, yarı gölge ve gölgede sürekli nemli ortamda tutuldu. bu gruptan gölgede bir tane mayıs başında çimlendi. kök uçları yanmaya başlamıştı. bulunduğu yoğun organik ortamdan çıkarıp perlitten yoğun ve güneş gören saksıya aldım sanırım kurtuldu gibi 2 hafta sonra gelişim belirtisi gösterdi
-nisan başında yarı gölgeye ekilen bir grupta mayıs ortasında sıcak bir gün ertesi yağmurlu ve serin bir günde çimlenme gösterdi. saksıya aldım gelişim gösteriyor en sorunsuzu bu sanırım
-bir grupta mayıs başında ekildi. 20 gündür hiç çimlenme olmadı. Bu grupta çok sayıda kanadı ve tohum zarını soyduklarım var. sadece solucan gübresinde bekleyenlerde var.
-bunların haricinde yaz boyunca takip edeceğim 2 grup daha var. bunların çoğu kuru ortamda soğuklanmış tohumlar. ortak özellikleri ise gece gündüz sıcaklık farkından etkilenmeyecekleri(sığınakta) 20 derece civarlarında bir sıcaklıkta pamuklu nemli gölgede bekleyecekler
-bunlardan bir grup tohuma hiçbir işlem uygulanmadı. diğer grup tohumlar çekirdek gibi çitleyip kırıldı
ilerleyen zamanlarda çimlenen olursa yine paylaşacağım
30 adet Acer pseudoplatanus hiç bir şey yapmadan diktim , bir kaç tanesi çıkmadı . bakalım büyümesi nasıl olacak.

Aulutrene Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2022, 11:32   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2021
Merhaba
Geçen bahar elime Acer Palmatum tohumları geçti. Ekim ayında hafif nemli ve besinli bir toprakta 120 günlük soğuklandırmaya aldım. Henüz dolaptan çıkartalı 2-3 hafta oldu, fakat bu süre içerisinde İstanbul'da hava da pek ısınmadı.
Şu ana kadar hiç bir tohum çimlenmedi, soğuklandırma sürecinde de çimlenmedi. Elimdekilerden vazgeçmem mi gerek yoksa birkaç ay alır mı bu süreç?

tohumlarfidana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2022, 13:06   #19
Ağaç Dostu

E.Kahraman's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tohumlarfidana Mesajı Göster
Merhaba
Geçen bahar elime Acer Palmatum tohumları geçti. Ekim ayında hafif nemli ve besinli bir toprakta 120 günlük soğuklandırmaya aldım. Henüz dolaptan çıkartalı 2-3 hafta oldu, fakat bu süre içerisinde İstanbul'da hava da pek ısınmadı.
Şu ana kadar hiç bir tohum çimlenmedi, soğuklandırma sürecinde de çimlenmedi. Elimdekilerden vazgeçmem mi gerek yoksa birkaç ay alır mı bu süreç?
Merhaba sn. Tohumlarfidana,

6 Kasım 2021'de ağaçtan topladığım acer tohumlarını kilitli poşet içinde nemli perlit ile birlikte buzdolabına koymuştum. Şubat başında dolaptan çıkarıp kapalı balkona almıştım. 14 Şubat'ta da tohumlarım çimlenmeye başlamışlardı. Son durum da bu şekilde:

Name:  20220322_150354_copy_1200x1600.jpg
Views: 991
Size:  78.2 KB

E.Kahraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2022, 17:52   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi E.Kahraman Mesajı Göster
Merhaba sn. Tohumlarfidana,

6 Kasım 2021'de ağaçtan topladığım acer tohumlarını kilitli poşet içinde nemli perlit ile birlikte buzdolabına koymuştum. Şubat başında dolaptan çıkarıp kapalı balkona almıştım. 14 Şubat'ta da tohumlarım çimlenmeye başlamışlardı. Son durum da bu şekilde:
Elinize sağlık E.Kahraman, umarım sağlıklı büyürler. Daha büyümemişken bile o karakteristik akçaağaç yapraklarını görmek sizi mutlu etmiş olmalı

Benim tohumlarımda henüz bir gelişme yok, bekliyorum. Boşa bekleme ihtimalimi de göz önüne alarak yeni akçaağaç tohumları kovalıyor, hayal kırıklığını önlemeye çalışıyorum.

Bu esnada evin yakınındaki fidanlığa gidip sorduğumda orada çalışan amca bana "al bi de bunları dene bakalım" diye ağaçtan kopardığı taze tohumları verdi, kurutup bir süre soğuk katlama yapıp bir de onları deneyeceğim. Bu da olmuyorsa akçaağaç hayalime biraz ara vereceğim :/

tohumlarfidana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024