View Single Post
Eski 13-05-2008, 17:19   #1
Evaca
Ağaçsever

Evaca's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2008
Akçaağaç (Acer Palmatum) çimlendirme

Acer Palmatum / Akçaağaç'ı tohumdan yetiştirmeye başlıyorum. Farklı yöntemler deneyerek en kısa sürede, en sağlıklı çimlendirme nasıl yapabiliriz, hep birlikte keşfedelim istiyorum.

Öncelikle deneyeceğim çimlendirme tekniklerini yazacağım. Ayrıca sizin önerilerinizi de uygulayacağım. Ve garantisini veriyorum 10 yıl da sürse de bu çalışmalar devam edecek.

Evet, başlayalım...

Backyard tohum çimlendirme önerileri:

1- Tohumlar ılık suda 48 saat ( 2 gün ) bekletilir.

2- Daha sonra tohumu, nemli yosun (sfagnum) ya da çürümüş bitkilerden elde edilen yosun (turba) ile karıştıyoruz ve plastik fermuarlı bir torbaya koyuyoruz. Tohumlar bu nemli ortamda 4-6 hafta oda sıcaklığında kalıyor.

3- 6 haftanın sonunda tohumların kış sezonunu yaşamaları için 60-90 gün süreyle torbayı buzdolabında 1-5 derecede bekletiyoruz.

4- Ön Soğutma döneminden sonra aşamalı olarak dereceyi 13’e yükseltin. Tohum çimlenecektir.

5- 90 gün sonunda tohumları iyi topraklı karışıma ekin. Eğer tohum yayıcınız varsa bunu kullanın yoksa 18-20 derece ılık bir yer bulun ve oraya koyun.

6- Tohumları kendi boyları kadar derinliğe gömün: 6 mm tohum karışımıyla

7- Çimlenen tohumları 2-3 inçlik saksılara alın.

Ormanbotaniği tohum çimlendirme önerileri:

1- Acer palmatum 43 derece sıcak suda iki gün bırakıldıktan sonra ekilirse iyi bir çimlenme gösterir.

Farklı bir forumdan öneri:

1- Çok kuru olmayan tohumları 24 saat suda bekletiyoruz. Kağıt havlu ile iyice kuruluyoruz.

2- Steril nemli bir toprakla karıştırıp plastik torbaya koyuyoruz ve buzdolabında bir kaç ay bekletiyoruz. Çıkardığımızda çimlenme başlıyor.

Ayrıca yapacaklarım:

1- Dalından yeni topladığım tohumların bir kısmını direkt toprakla buluşturacağım.

2- Bir kısım tohumu sıcak suda 1 gün, soğuk suda 1 gün bekletip toprakla buluşturacağım.

3-Tohumları suda bekletmeden direkt yosunla karıştırıp 6 hafta buzdolabında bekleteceğim.

Arkadaşlar, bol miktarda tohumum var. Her yöntemi denemek ve ilerde çimlendirme zamanımızda bize fikir vermesini sağlamak istiyorum. Bu nedenle önerilerinizi yazar mısınız?

Denediğiniz ya da bence dene dediğiniz tohum çimlendirme yöntemleri nelerdir?

Evaca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön