View Single Post
Eski 18-06-2021, 18:35   #17
Aulutrene
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kozcakir Mesajı Göster

Bu sene ilk kez bin adet kırmızı akçaağaç çimlendirmeyi denedim. Deneyimlerimi paylaşmak istedim. 5 adet çimlendi 3 ü öldü 2 si şimdilik yaşıyor. Yöntemler şunlardı
-tüm tohumlara 90 ve 120 gün soğuklama yapıldı
-bir grup aşırı nemli, büyük bir grup organik maddeden zengin hafif nemli, bir grupta kuru ortamda soğuklandı
-soğuklama bittiğinde daha ekmeden 2 adet tohum çimlenmişti. hemen ektim ancak öldüler köklerinden kurumaya başladılar. sanırım ani sıcaklık değişimi vurdu
-bir grup mart başı ve ortasında ekildi güneş gören ve yarı gölgede sürekli nemli ortamda tutuldu hiç çimlenme olmadı
-bir grup nisan başında ekildi. güneş, yarı gölge ve gölgede sürekli nemli ortamda tutuldu. bu gruptan gölgede bir tane mayıs başında çimlendi. kök uçları yanmaya başlamıştı. bulunduğu yoğun organik ortamdan çıkarıp perlitten yoğun ve güneş gören saksıya aldım sanırım kurtuldu gibi 2 hafta sonra gelişim belirtisi gösterdi
-nisan başında yarı gölgeye ekilen bir grupta mayıs ortasında sıcak bir gün ertesi yağmurlu ve serin bir günde çimlenme gösterdi. saksıya aldım gelişim gösteriyor en sorunsuzu bu sanırım
-bir grupta mayıs başında ekildi. 20 gündür hiç çimlenme olmadı. Bu grupta çok sayıda kanadı ve tohum zarını soyduklarım var. sadece solucan gübresinde bekleyenlerde var.
-bunların haricinde yaz boyunca takip edeceğim 2 grup daha var. bunların çoğu kuru ortamda soğuklanmış tohumlar. ortak özellikleri ise gece gündüz sıcaklık farkından etkilenmeyecekleri(sığınakta) 20 derece civarlarında bir sıcaklıkta pamuklu nemli gölgede bekleyecekler
-bunlardan bir grup tohuma hiçbir işlem uygulanmadı. diğer grup tohumlar çekirdek gibi çitleyip kırıldı
ilerleyen zamanlarda çimlenen olursa yine paylaşacağım
30 adet Acer pseudoplatanus hiç bir şey yapmadan diktim , bir kaç tanesi çıkmadı . bakalım büyümesi nasıl olacak.

Aulutrene Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön