agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni162Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-02-2017, 09:30   #511
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2011
Çimlendirmede sadece torf (yapı marketlerde satılan) kullanmak uygun mudur? Yoksa torfu nehir kumu ve perlit ile karıştırmak mı gerekir?

Resulgur beğendi.
tolgaucar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2017, 13:26   #512
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Berra Berk Mesajı Göster
Teşekkürler @TCM .
Evet toprak derken torf, perlit, yanmış gübre ve normal toprak...
Dediğiniz gibi tuglalar ile yükselterek üzerini naylon ile kapatayım.
Peki bu naylon gece hafif soğuklar için de korunaklı olurmu yoksa onun için başka birşey mi yapmam gerekecek...
Altına köpük gibi bir şeyler koyun faydası olacaktır. Soğuk havalar geçiyor artık, gerçek yapraklar çıktıktan sonra naylonun altında zararı olacağını sanmıyorum. Tabi bunu İzmir için söylüyorum Dün balkonu ölçtüm en yüksek ve düşük sıcaklıklar 18-11 derece idi. Sıfırın altına inmedikten sonra sadece gelişimi durur sanırım.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2017, 13:29   #513
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tolgaucar Mesajı Göster
Çimlendirmede sadece torf (yapı marketlerde satılan) kullanmak uygun mudur? Yoksa torfu nehir kumu ve perlit ile karıştırmak mı gerekir?
İlk mesajı yazmak için niye altı sene beklediniz Cevap için bir kaç seneyi haketmişsiniz aslında

Uzun süreli tutma niyetiniz yoksa torf yeterli, bulabilirseniz çok da gerekli değil ama kök yapısının iyi olması için perlit karıştırırsınız. Ama az büyük yere ekeyim tohumları oradan büyüyünce direk toprağa atarım belki biraz da geç kalabilirim derseniz bencileyin, bunlara ilave yanmış hayvan gübresi, biraz bahçe toprağı eklerseniz iyi olur.

Eski 27-02-2017, 15:06   #514
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
İlk mesajı yazmak için niye altı sene beklediniz
Yazılanları anca okuyabildim

Bilgiler için teşekkürler bu arada.

tolgaucar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2017, 19:58   #515
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-07-2016
3 gün önce Viyolleri toprakla doldurup üst kısma 2 cm torf doldurdum. Kalem ile torfun belirli yerlerini bastırıp açılan deliklere tohum koydum. ondan sonra sulayıp üstünü streç ile kapattım. Fakat 3 gündür hala üst kısım çok ıslak, sıksam su gelecek kadar ıslak acaba bu tohumlar için sıkıntı olur mu çürüme falan ?

Pirlede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2017, 21:33   #516
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2017
Bu yol çileklerimi fazla miktarda azot gübresinden dolayi yaktim. Evde vakit geçirmek için tohumdan üretmeye heveslendim.
1. Denememde çileklerden ince bir şekilde tohumları aldin. 1 gün kadar kuruttuktan sonra kase içerisine ve pet bardaklara torf içerisine üzerine 1 cm kadar torf koyarak ektim. Üzerini strec ile kapattim. Sulama işlemini fisfis ile yaptim. Her gün actim havalandirdim. ( meraktan ******)

Ayni tohumlardan peçete ile çimlendirme cabalarimda maalesef olumsuZ oldu.
Pecetede yer alan tohumları çilek fidelerinin içerisine serptim aradan 1 hafta gecti ve sanirim 3-4 fide cikmis durumda.

2. Denememde
18 haziranda yediğim ve tadina bayildigim cileklerden ayni yöntemle tohum aldim. Kurumaya baslattigim tohumlardan ilk gün büyük bir saksiya 3-4 cm arayla kalem ucuyla 1cm derinliğinde çukur actim actigim çukurlara 2 ser adet tohum koyup üzerine sade tohumu kapatacak kadar toprak koydum. Fisfis ile sulama yöntemi ile sulama yaptim. üzerini strec ile kapattiktan sonra yine hergun havlandirdim.

Yaklaşık 6 gün yine füzelerde hareketlenme başladı. Beklediğinden hizli gelişim oldu.
Ektigim toprak bahçe, orman topragi ve Yannis hayvan gübresi karisimi. Fide gelişimleri ve tohum fidelenmesi hakkında fotografik anlatimi önümüzdeki günlerde yapacagim. Ama tohumlarin cimlenmesinde önemli olan aicaklik sanirim. Çünkü son 1 hafadir hava sicak ben ona bağlıyorum ki daha önce filizlenmeyen tohumlar filizlendi.

3- yöntem 18 haziranda aldigim tohumlari 3 gün kuruttum. 21inde peçete içerisine kaba koydum. üzerini şeffaf kapak ile kapattim. Bugün kontrol ettiğimde tohumlarda sisme olduğunu gördüm. Gelişimi ile ilgili ayrintili gelişimi ileride resimli olarak anlatacagim

uncle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2017, 01:15   #517
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2012
Sayın arkadaşlar
Kapari tohumunun çimlendirilmesi icin ne yapmam gerekir?
Bir bilginiz var mı?

samadi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2017, 15:29   #518
Ağaçsever

kibrit's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Bu perliti ve torfu fidanı ekerken kökün altınamı koyuyoruz yoksa ektiğimiz fidan vs. nin dibinemi döküyoruz.

kibrit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2017, 08:15   #519
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-11-2010
arkadaşlar 10 sene evvel sakladığım tohumları nsıl sağlıklı çimlendirebilirim yani eski tohum bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz

alıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2018, 08:37   #520
Ağaç Dostu

Seyfi Dağdeviren's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2009
Alıç tohumunu nasıl çimlendirebilirim? Bilgilendirmeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Seyfi Dağdeviren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2018, 20:17   #521
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2018
nar tohumunu internette gördüğüm gibi nemli pecetenin arasına koyum çimlenmesini bekledim 2 hafta oldu ama hiç bir değiikik yok neden acaba ?

kadir69 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2018, 20:21   #522
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seyfi Dağdeviren Mesajı Göster
Alıç tohumunu nasıl çimlendirebilirim? Bilgilendirmeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.
bene muşmula tohumu çimledirmek istiyorum ilk denememde bşarısız oldum yardım alzım ama internette bulmadım

kadir69 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2018, 10:32   #523
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2018
sarmaşık tohum hk,

Ustlarım merhaba bu alanda yeniyim sizlere sorum olacak,

Aliexpress den sarmaşık tohumu getirttim.
Toprağa ekmeden önce yaklaşık 2 saat ılık suda bekletip resimdeki gibi pet bardaklara ektim.
10 gün sonrada filizlenmeye başladılar.
Sormak istediğim ne kadar daha büyüdükten sonra saksıya veya bahçeye ekimini yapayım.
Ekeceğim yer Şile/İstanbul Teşekkürler

lolla, viyol ve Selma_321 beğendi.
gfbslh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2018, 12:32   #524
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sezinci Mesajı Göster
Bu arada doğal olarak asit işlemi soracaksınız şimdi. Siz sormadan ben cevaplayayım.

Kabuk kalınlığı veya sertliğinden dolayı çimlenme engeli bulunan tohumlara türlere göre değişmekle birlikte bir süre %95 sülfürik'lik asit uygulanır
Büyük tohumlarda çentik atıp, suda 24 veya 48 saat bekletmek çözüm olabiliyor mu ? ( Gül tohumu küçük olduğu için çentik zor mesela ancak akağaç vs gibi sert kabuklu büyük tohumlarda olabilir mi ? ) Asit ile çalışmak tedirgin ediyor.

erbek_ beğendi.
SinanS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2018, 16:06   #525
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Eskiden beri kullanılan bir yöntemi şimdi videoda görünce eklemek istedim. Domates fidesi yetiştirdikten sonra yatay dikerek toprak altındaki gövdenin köklenerek daha fazla verim vermesine güzel bir örnek. Sanırım domateslere hastalık gelmemesi için de kadife çiçeği yetiştiriyor.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2019, 15:04   #526
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2019
Merhabalar.

Ankara Kızılcahamam’da arıcılık faaliyeti yapıyorum. Forumu bir süredir üye olmaksızın takip ediyordum. Bölgemde ballı polenli ağaçların yetersiz olmasından dolayı kendi imkanlarımla ekim/dikim yapmak istiyorum.

Yaz sonu/güz başı çiçeklenen bir ağaç olduğundan sofora yetiştirmeye karar verdim. Fakat fidan bulamadım sorduğum yerlerde.

Ankara’da denk geldikçe sokaklardan sofora tohumu topladım. Yaklaşık 25 gün önce 4 adet tohumu şişen torf tabletlere ektim ama bugün itibariyle tohumları çıkarıp baktığımda hiçbir hareket olmadığı gördüm tohumlarda. İlk günkü gibi sert bir şekilde duruyorlardı. Yalancı akasya tohumları gibi kışlamış olmaları gerekebileceğini düşündüğüm için derin dondurucuya koydum, 15-20 gün sonra çıkartıp, kabuklarını bir miktar zımparalayıp tekrar ekeceğim.

Yaptığım/yapacağım işlemlerle ilgili bir yanlışlık var mıdır? Yönlendirebilirseniz çok faydası olacaktır bana.

Teşekkürler.

igmo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2019, 07:54   #527
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2019
Tohum ile ilgili çok çok sorular ?

İyi günler herkese yeni üyeyim. Konuyu yanlıs yere açtıysam özür dilerim. Tohumdan bitki yetiştirmek amacı ile internetten tohum siparişi verdim bu konuda çok acemiyim tecrübem sıfır. Yaklasık 20 gün önce çevremdekilerin tavsiyesiyle pet bardaklara her tohumdan iki adet ekerek basladım. Ancak aldıgım on adet tohum çeşidinden sadece 4 tanesi çıktı. Durum şu şekilde;

1) Bodur kivi olarak aldıgım ve iki adet ektiğim bardaktan sadece bir tanesi çıktı.

2) Zambak olarak aldığım ve iki adet ektiğim tohumdan bir tanesi çıktı

3) Bodur Ardıç olarak aldığım ve iki adet ektiğim tohumdan farklı farklı filizlenm oldu

4) Bodur elma olarak aldığım ve ikş adet ektiğim tohumdan sadece bir tanesi çıktı

5) Bunlar haricinde bardağa ekipte hiç çıkmayan tohum çeşitleri ise ; orkide
Bodurcam
Gül
Lithops
Böcek yiyen
6) Elimde bulunan sıvı gübreler

Sormak istediğim ve anlayamadığım hususlar ise ;
a) Neden her tohuma iki adet ekmişken bir tane tohum filizlendi sulama ortamları aynı oldugu halde
b) Bodur ardıç diye ektiğim tohumdan iki adet filizlenme oldu ama oluşan filizler farklı görünüme sahip. Ektiğim toprak marketlerde satılan bahçe topragı bunların içinde yabani ot olabilir mi ?
c ) 20 günde çimlenmeyeb tohumlardan ümidi kesmeli miyim yoksa hala filizlenme imkanı var mı ?
d) Ben tohumları ektiğimen beri güneş görsünler diyr pencerenin iç kısmına koyuyorum topragın üstü kurudukca nemlendirmeye devam ettim damlama olarak burada bir hata var mı veya bu işin doğrusu ne olmalı.
e) Tohumlar karanlık gölge oda da mı yoksa güneş gören yerde daha iyi mi filizlenir ?
f ) Elimde akvaryum Bitkisi için aldığım sıvı gübreler(demir,azot,fosfat,potasyum) var. Bunları tohumları çimlendirme veya filizlenen bitkileri büyütme aşamasında kullanabilir miyim ? Hangisini be kadar ölçüde kullanmam uygun olur.

* Biliyorum çok uzun oldu cevap verirseniz çok sevinirim iyi günler herkese.

Drsn_19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2020, 23:43   #528
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2020
internet üzerinden getirttiğim bodur karanfil tohumlarını nasıl çimlendirebilirim bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?

vcurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2020, 13:43   #529
Ağaçsever

viyol's Avatar

Giriş Tarihi: 27-11-2012
Thumbs up Tohum çimlendirme

Cümleten hayırlı günler. Elimde bir kaçtane ejder meyvesi tohumu vardı peçete arasına atmıştım çimlenmiş ama daha çok minikler ne kadar daha büyümesi lazım toprağa almam için? Teşekkürler.

Eklenen Resimler

viyol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2020, 15:23   #530
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Hemen toprağa alın. Biraz daha büyüyünce kötü oluyorlar.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2020, 23:35   #531
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2018
Tek yıllık bitkiler için çimlendirme toprağı olarak torf ve perlit yerine bahçe toprağı+hayvan gübresi kullanılsa çimlenmede sıkıntı yaşanır mı?

Mehmet06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2020, 09:30   #532
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet06 Mesajı Göster
Tek yıllık bitkiler için çimlendirme toprağı olarak torf ve perlit yerine bahçe toprağı+hayvan gübresi kullanılsa çimlenmede sıkıntı yaşanır mı?
Bahçe toprağı ve 1/3 oranında kum. Amaç zayıf köklerin yumuşak ortamda yayılmasını sağlamak. Toprağın sulandıkça sıkışmaması gerek. Gübre kullanılmıyor. Kökleri yakar.

Mehmet06 beğendi.

Düzenleyen Portakal Rengi : 11-04-2020 saat 08:09
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2020, 13:34   #533
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2020
Tohum ektim ama ekim sırasında karıştırdım sanırım . Çilek diye biliyorum ama domatese çok benziyor. Yardımcı olursanız çok iyi olur .

Eklenen Resimler

Papatyaaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2020, 19:12   #534
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Papatyaaa Mesajı Göster
Tohum ektim ama ekim sırasında karıştırdım sanırım . Çilek diye biliyorum ama domatese çok benziyor. Yardımcı olursanız çok iyi olur .
Bunlar domates.

saleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2020, 14:35   #535
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2020
Merhaba Arkadaşlar,

Foruma yeni katıldım ve bitki yetiştirmek konusunda çok yeniyim.

Zamanla forumu okuyacağım ama şu an ektiğim tohumlarım için sizlerden acil tavsiye almak istiyorum çünkü ölmelerini istemiyorum

Sorumu şöyle özetleyeyim;

1. Islak peçete arasında 1-2 günde tohumlarım patlıyor.
2. Patlayan tohumları viyollerin içine hafifçe üstlerini kapatarak ekiyorum.
3. Evimiz biraz soğuk ve pek güneş almıyor. Bu yüzden filizlendirme kabininde altta ısıtma matı ile nemli ortama alıyorum.
4. Tohumlar bir anda orta parmak boyunda uzuyorlar yalnızca 5. 6. günde
5. Ancak hızlı boy atan tohumlar bir anda incelip kırılıyorlar ve hep tohumlarımı kaybediyorum. (4-5 defa hep boyle oldu, o koklenme ve kalınlaşma sürecine gecemıyoruz)
6. Bu defa tohumları yine peçetede patlattım, Filizlendirme kabini dışında bu defa ufak saksılara ektim, nem kabini ve ısıtıcı matı kullanmadım bu defa da yine çabuk uzadılar ve yine incelip yine kırıldılar.

Bir türlü tohumları kuvvetlendirip ayakta tutamıyorum.

Bu arada tohumları loş ışıklı bir odada büyütmemi önerdiler ama o da pek fayda etmeyecek gibi.

Ne öneriyorsunuz? Şu an iki minik bebek, yüzük parmak boyuna geldi hala uzuyorlar ve yine kırılmalarından çekiniyorum.

Not: Bugün odaya buhar makinesi koyup perde arasından loş ışık ve ısıtıcı ile odada bekletiyorum, bir çözüm müdür hiçbir fikrim yok.

Torus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2020, 19:34   #536
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Keşke resimlerini koysaydınız.

İncecik uzayıp gitmesi büyük ihtimal ışık azlığından olur, fazla sulama da bunu şiddetlendirir. İki olasılık var; ya bu sebeple uzayıp sonra haliyle nereye kadar gidecekler, kırılıp ölüyorlar. Veya 'çökerten hastalığı' mı deniyordu mantar hastalığı buna sebep olabilir. Aşırı sulama ve nem (buhar makinesi falan diyorsunuz) buna sebep olur, tam toprakla birleşme yerinden renk değişikliği ve kırılarak ölüm gerçekleşir. Benim ilk yılımda fideler (çiçek) böyle olmaya başlayınca oksijenli su (sulandırmasını netten öğrenin) ile önlemiştim. Resim ekleyin, fidelerinizin her aşamasında ve ortam nasıl? Işık az olacak diye bir şey olmaz bu arada, direk güneş altında olmamak kaydıyla neredeyse bütün fideler ışık ister.

Eski 30-04-2020, 09:46   #537
Ağaçsever

domata's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2019
Herkese merhaba,
Geçen sene ilk kez domates salatalık yetiştirdim ancak hatalı toprak seçimi nedeniyle verim alamadım. Yani yeterince acemiyim. Bu sene de çocuk görsün eğlensin diye kavun tohumu ektik ancak dün akşam yapay ışık altına almıştım, sabah yapraklarının kıvrıldığını farkettim. Direkt güneş ışığına da maruz kalmadılar. Bu sorun geçici midir yoksa müdahale etmek gerekir mi tecrübeli arkadaşlardan yardım almak istedim. Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Düzenleyen domata : 30-04-2020 saat 09:50 Neden: Ekleme
domata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2020, 17:28   #538
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ domata,takip edin bakalım şimdilik sorun yok gibi.

domata beğendi.
Eski 30-04-2020, 17:43   #539
Ağaçsever

domata's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2019
Tohum çimlendirme hakkında öğrenmek istedikleriniz

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
@ domata,takip edin bakalım şimdilik sorun yok gibi.

İlginiz ve zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkürler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

domata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2020, 10:03   #540
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2020
selamun aleyküm dostlaar

hobi bahçemi kurdum 10-12 gün önce çizi şeklinde yapıp BAMYA tohumlarını ekip 3-5 santim toprakla kapatıp az az damlama ile su verdim henüz topraktan çıkmadı fosulye, ve salatalıklar çıktı nedendir acaba teşekkür ederim

davraz65 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
fıstık çamı, mavi ladin, okaliptus, sarı çam

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024