agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni958Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-05-2011, 01:35   #361
Ağaçsever

aslı1's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2011
bunlar da benim domates ve salatalık filizlerim

Eklenen Resimler

aslı1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2011, 07:30   #362
Ağaçsever

trapezus's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2010
Merhaba Zeki Bey, ben 2 yıldır ağaç tohumu çimlendiriyorum. Hatta geçen yıl tohumdan yetiştirdiğim kahve fidanlarım hızla büyüyor.

Sizin resimli anlattığınız tohum çimlendirme yöntemlerinizi soluksuz okudum fakat aklıma takılan bir kaç nokta var, bu hususlar hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim.

1-Resimde saksıların ağızlarını streçliyorsunuz ve streçlenmiş bu saksıları cam kapaklı seranın içine koyuyorsunuz, peki tohum çimlenmek için oksijene ihtiyaç duymazmı? Tohum gerekli oksijeni nasıl sağlıyor?

2-Torfu 80 derecede fırınladığınızı söylüyorsunuz, bu fırınlama esnasında toprak, minerallerinden kayba uğramıyormu?

3-Tohum çimlendirmek için üstten sulama yönteminin yanlış olduğunu, saksıların suya oturtulması durumunda kendiliğinden nemleneceğini yazmışsınız, Tohum hemen hemen en üstte bulunuyor saksıların boyuna göre değişkenlik göstermekle beraber ortalama 7-10 cm bir yüksekliğe kadar yeterli nemlenme olabiliyormu? Saksıyı ortalama kaç cm suya oturtmalıyız? Her tohumu çimlendirirken aynı yöntem uygulanabilirmi?

4-Son olarak, elimde salon çamı (araucaria excelsa) tohumları var ve bunları çimlendirmeyi düşünüyorum, bu tür hakkında çimlendirme konusunda bilginiz varmı?

Şimdiden çok teşekkürler Zeki Bey,
Saygılarla,

Mustafa GÜMRÜKÇÜ

trapezus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2011, 18:34   #363
Yeni Üye

gaffur2000's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2011

Zeki bey selamlar hürmetler. daha öncede yazmıştım sizin tariflerinizden yola çıkarak 8 çeşit tohum ekmiştim genelde çok iyi gelişti ama bazılarındaki gelişmeler ilginç oldu resimlerin üzerine yazdım sorunlarını
şöyle bir göz atarsanız sevinirim .

gaffur2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2011, 21:30   #364
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi trapezus Mesajı Göster
Merhaba Zeki Bey, ben 2 yıldır ağaç tohumu çimlendiriyorum. Hatta geçen yıl tohumdan yetiştirdiğim kahve fidanlarım hızla büyüyor.

Sizin resimli anlattığınız tohum çimlendirme yöntemlerinizi soluksuz okudum fakat aklıma takılan bir kaç nokta var, bu hususlar hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim.

1-Resimde saksıların ağızlarını streçliyorsunuz ve streçlenmiş bu saksıları cam kapaklı seranın içine koyuyorsunuz, peki tohum çimlenmek için oksijene ihtiyaç duymazmı? Tohum gerekli oksijeni nasıl sağlıyor?

2-Torfu 80 derecede fırınladığınızı söylüyorsunuz, bu fırınlama esnasında toprak, minerallerinden kayba uğramıyormu?

3-Tohum çimlendirmek için üstten sulama yönteminin yanlış olduğunu, saksıların suya oturtulması durumunda kendiliğinden nemleneceğini yazmışsınız, Tohum hemen hemen en üstte bulunuyor saksıların boyuna göre değişkenlik göstermekle beraber ortalama 7-10 cm bir yüksekliğe kadar yeterli nemlenme olabiliyormu? Saksıyı ortalama kaç cm suya oturtmalıyız? Her tohumu çimlendirirken aynı yöntem uygulanabilirmi?

4-Son olarak, elimde salon çamı (araucaria excelsa) tohumları var ve bunları çimlendirmeyi düşünüyorum, bu tür hakkında çimlendirme konusunda bilginiz varmı?

Saygılarla,

Mustafa GÜMRÜKÇÜ
Mustafa bey, Merhaba, haddim olmayarak sizin sorularınızdan bildiklerime cevap vereyim istedim. bazılarını zatendaha önceden zeki bey cevaplamıştı.
1. Tohum çimlenmek için oksijene ihtiyaç duymuyor. Çimlendikten sonra yeşil aksam oluşturmak için bünyesindeki enerji ve oksijeni kullanarak gelişiyor.
2. Fırınlanan şey toprak değil torf. Torfun ise zaten içerisinde mineral yok ya da yok denecek kadar az. Torftan beklenen şey mireral sağlaması değil nemli bir ortam oluşturarak çimlenmeyi sağlamasıdır.
3. sorunuzdan yanlış anlaşılan bir durum olduğunu hissediyorum.
tohumu çimlendirmek için alttan sulayın denilmiyor. Bir nedenle torfu nemlendirmek unutularak kurutulursa, tekrar nem kazandırmak için içerisinde su olan bir kabın içerisine tohum kabını yerleştirin diyor. Aksi takdirde kurumuş olan torfa üzerinden su verilirse birkaç saniye sonra alttaki tahliye deliklerinden çıktığı görülür.
4. sorunuz hakkında bir fikre sahip değilim. Başka arkadaşlar yardımcı olabilirler inşallah.
Umarın sorularınızın cevaplarını verebilmişimdir.

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2011, 22:22   #365
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Merhaba, Resimlerde sırasıyla
1.Afrika togo domatesi(şaşırttım)
2. Deşti domates,
3. köy domatesi ya da red robin ile salatalık
4. Biber
5. tinny tim domates

Bu fidelerin gerçek yaprakları çıkmış ya da çıkmak üzere, bunları ne zaman şaşırtmalıyım. Sıvı gübre vermelimiyim.

Son olarak tiny tim uzun zamandır bu şekilde. Herhangi bir gelişme yok. Ancak şimdi çok hafif sararmaya başlamış gibi.

Birde türlerini bilmediğim domateslerin türlerine ulaşabilmek mümkünmüdür. Şimdi zor olabilir. Ancak ilerleyen zamanlarda bilgi sahibi olabilirmiyiz? teşekürler.

Eklenen Resimler

Eski 18-05-2011, 08:51   #366
Ağaçsever

trapezus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.ışık Mesajı Göster
Mustafa bey, Merhaba, haddim olmayarak sizin sorularınızdan bildiklerime cevap vereyim istedim. bazılarını zatendaha önceden zeki bey cevaplamıştı.
1. Tohum çimlenmek için oksijene ihtiyaç duymuyor. Çimlendikten sonra yeşil aksam oluşturmak için bünyesindeki enerji ve oksijeni kullanarak gelişiyor.
2. Fırınlanan şey toprak değil torf. Torfun ise zaten içerisinde mineral yok ya da yok denecek kadar az. Torftan beklenen şey mireral sağlaması değil nemli bir ortam oluşturarak çimlenmeyi sağlamasıdır.
tohumu çimlendirmek için alttan sulayın denilmiyor. Bir nedenle torfu nemlendirmek unutularak kurutulursa, tekrar nem kazandırmak için içerisinde su olan bir kabın içerisine tohum kabını yerleştirin diyor. Aksi takdirde kurumuş olan torfa üzerinden su verilirse birkaç saniye sonra alttaki tahliye deliklerinden çıktığı görülür.
4. sorunuz hakkında bir fikre sahip değilim. Başka arkadaşlar yardımcı olabilirler inşallah.
Çok teşekkür ederim gayet açıklayıcı bir anlatım olmuş Fakat Bir sorum daha olacaktı kusura bakmazsanız. Yeşil aksamı oluşturmak için bünyesindeki oksijeni kullanıyor demişsiniz. tohum çimlendikten ne kadar süre sonra üzerindeki streçten **** oksijensiz ortamdan çıkarmak gerekiyor? Teşekkürler

Eski 18-05-2011, 11:41   #367
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Alıntı:
Çok teşekkür ederim gayet açıklayıcı bir anlatım olmuş Fakat Bir sorum daha olacaktı kusura bakmazsanız. Yeşil aksamı oluşturmak için bünyesindeki oksijeni kullanıyor demişsiniz. tohum çimlendikten ne kadar süre sonra üzerindeki streçten **** oksijensiz ortamdan çıkarmak gerekiyor? Teşekkürler
Özür dilerim bir anlatım bozukluğu yapmışım. Bünyesindeki enerjiyi ve havadaki oksijeni kullanıyor. Streçle kapattığızda torf ile streç arsında kalan hava içerisindeki oksijen de o küçücük tohumun ihtiyacından daha fazla oksijeni barındırır. Sizde birkaç gün aralıklarla yapacağınız havalandırmayla hem oksijeni tazelersiniz hemde kapalı ortamda oluşacak olan fazla nemi tahliye etmiş olacaksınız.

Eski 18-05-2011, 12:00   #368
Ağaçsever

trapezus's Avatar

Alıntı:
Özür dilerim bir anlatım bozukluğu yapmışım. Bünyesindeki enerjiyi ve havadaki oksijeni kullanıyor. Streçle kapattığızda torf ile streç arsında kalan hava içerisindeki oksijen de o küçücük tohumun ihtiyacından daha fazla oksijeni barındırır. Sizde birkaç gün aralıklarla yapacağınız havalandırmayla hem oksijeni tazelersiniz hemde kapalı ortamda oluşacak olan fazla nemi tahliye etmiş olacaksınız.
İlgin için çok teşekkür ederim. Sağolasın

Eski 18-05-2011, 12:40   #369
Ağaç Dostu

füsunANK's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2006
Galeri: 49
Teşkkürler ergun35, çok güzel bir anlatımdı videonuz. Elinize sağlık.

füsunANK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2011, 22:48   #370
Ağaçsever

trapezus's Avatar

Zeki Bey sorumla ilgilenmiyor galiba ama "h.ışık" arkadaşım sağolsun yanıtladı sorumu

Eski 18-05-2011, 23:46   #371
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2011
Sn trapezus Zeki bey 391 nolu mesajinda belirttigi gibi seyahate cikti, sanirim henuz gelmedi burda olsaydi emin olun size cevap yazardi.

sebnem&mircan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2011, 11:10   #372
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Alıntı:
Zeki Bey sorumla ilgilenmiyor galiba ama "h.ışık" arkadaşım sağolsun yanıtladı sorumu
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sebnem&mircan Mesajı Göster
Sn trapezus Zeki bey 391 nolu mesajinda belirttigi gibi seyahate cikti, sanirim henuz gelmedi burda olsaydi emin olun size cevap yazardi.
sayın trapezus, sebnem&mircan hanımında aktardığı üzere zeki bey, seyahatte. Bende gördüğünüz üzere Zeki beyin anlatımlarını size aktardım. Yardımcı olabildimse ne mutlu bana.

Eski 19-05-2011, 16:04   #373
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Zeki beyin emekleri meyve vermeye baslamis h,isik cok guzel anlatmissiniz Benden resim eklememi istemistiniz ama ekliyemiyorum pc de sorun var olmuyo. Sizin fideler sapkalarini attilar mi?

Eski 19-05-2011, 17:30   #374
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Eskilerin sonu malum, yeni çıkanlar şapkasız çıktı. Yüzeysel ekimden kaynaklandığını düşünüyorum. Gerçek nedeniniyse bilmiyorum.

Eski 19-05-2011, 20:28   #375
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2007
Galeri: 3
Herkese merhaba,

Önce bir seyahat arkasından başka biri on iki gündür ancak cevap vermeye başlayabiliyorum.

Genel olarak işlerin iyi gittiğini gördüm, çok sevindim.

Şimdi sıra ile teker teker cevap bekleyen başlıklara değinelim.

Selamlar,sevgiler

Zeki Yağlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2011, 20:32   #376
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi inebolu Mesajı Göster
Tohumları kapaklı şeffaf plastik kutulara ektim. Nemini kaybetmesin diye kapağını kapalı tutuyorum ama kapak nemden dolayı buhar oluyor. Bu ışığı engelleyip tohumun çimlenmemesine neden oabilir mi ?
Sevgili inebolu,

Işık esas çimlendikten sonra lazım. Ama kabın iç yüzeyündeki uhar gitsin diye havalandırmakta yarar var.
Hem böylece içerde ne olup bittiğini, özellikle, torfun yüzeyinin kuruyup kurumadığını da kontrol etmek mümkün olur.

Kolay gelsin

Eski 19-05-2011, 20:37   #377
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Işık sebebiyle değil ama fazla nemden tohumların çürümesine sebep olabilir.
Sevgili MeyveliTepe,

Söylemek istediğin "torf ıslaksa tohumla çürür" ise, doğru. Torf nemli olmalı ama ıslak olmamalı.

Ama buhar kabın kapağının içinde birikiyorsa çürümeye sebep olmaz.

Selamlar

Eski 19-05-2011, 20:39   #378
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi günebakan Mesajı Göster
Bu sene tohumdan yetiştirmeye başladığım sedef çiçeği LUNARIA ANNUA seneye çiçeklenmesini bekliyordum ama birkaç gün sonra çiçeklerini göreceğiz galiba

Eklenti 210427

Sevgili günebakan,

Ben de Lunaria annua'yı ikinci yıl çiçek açar bilirim.

Nasıl açtı mı?

Eski 19-05-2011, 20:42   #379
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi inebolu Mesajı Göster
Bu benim şansım mı bilmiyorum ama 4. günde bamya tohumlarımın yarısı çimlendi.
Sevgili inebolu,

Bazı tohumlar çok çabuk ve kolay çimlenir.
Bamya, fasulye, kavun, karpuz, salatalık, kirli kadın,.. gibi.
Onun için, onlar genel olarak doğrudan dışarıya toprağa ekilirler, sonra fazla olanlar koparılarak seyreltilirler.

Eski 19-05-2011, 21:02   #380
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Sevgili ergun35,

Benim seneler boyu yapa boza öğreniğimi maaşallah sen birkaç hafta içinde çözdün.

Verdiğin cevaplardan da konuyu çok iyi anladığını görüyorum.

Seni can-ı gönülden kutluyorum.

Diğer arkadaşların da, işi anlayıp öğreninceye kadar, burada anlattıklarımı harfiyen uygularsa aynı şeklide başarılı olacaklarına inanıyorum.

Tabii benim anlattıklarımı biraz farklı şekillerde de yapmak mümkün. Benim burada anlattığım en basit, en kitabi ve kendi deneyimime göre en doğrusu.

Konuyu anlaşıldıktan sonra herkes başka şeyler deneyebilir.

Ama inanıp dönüp dolaşılıp gelinecek burada anlattığım sade özettir.

Sevgili ergun35,

Bu işi anladığına göre şimdi bir adım sonraya geçmen lazım. Sebze tohumları genel olarak kolaydır ve çeşidi azdır.

Yer durumun nasıl, bahçen var mı balkonun ne kadar bilmiyorum ama senin tohumdan çiçek yetiştirmeye bulaşma zamanın gelmiş.

Çiçekleri tanıyor musun bilmem. Ama biraz etrafına bak yeter.

Daha çok merak edersen benim bahçeme de uğrayabilirsin.

Çiçekler daha uçsuz bucaksız bir güzellik ve keyif fırsatı veriyor bilesin.

Kolay gelsin

Eski 19-05-2011, 21:04   #381
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Bu arada morning glory tohumu ekmistim. Ikinci gun cimlendi daha sonraki gun 10 tohumdan altisi cimlendi. Simdi bir haftaliklar ama goruntusu palmiye gibi oldu. Uzun govde normalmidir acaba?
Sevgili sebnem&mrican,

Resimleri görmeden bir şey söyleyemiyorum.

Selamlar

Eski 19-05-2011, 21:12   #382
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Tohumlari hep gunes isiginda (golge) tuttum. Oldukca aydinlikti. Bitkinin boyu resimde baktigimda uzun gorunuyor. Bilen arkadaslar en dogru bilgiyi verir sanirim.
Morning Glory-sabah sefası-, çok hızlı büyüyen bir sarmaşıktır.

Vakti gelmişse dışarı dikebilirsin

Eski 19-05-2011, 21:14   #383
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslı Mesajı Göster
bunlar da benim domates ve salatalık filizlerim
Durum fena görünmüyor Aslı hanım

Kolay gelsin

Eski 19-05-2011, 21:46   #384
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:

Saygılarla,

Mustafa GÜMRÜKÇÜ
Mustafa Bey,

Sorularınızı aşağıda cevapladım:

Çimlenmek tohumların oksijene ihtiyacı yok.
Gerçek yapraklar çıktıktan sonra fotosentez, yani ışık yardımı ile hücre üretmek için karbon diokside ihtiyacı var.

80 derecede minerallere bir şey olmaz:
Ayrıca çimlenme için minerale de ihtiyaç yok

Tepsinin içine 1 cm derinliğinde su koyun kabınızı da onun içine. Nem yavaş yavaş torfun üst katmanlarına çıkar. Nem en üste çıkınca altındaki su kabını hemen alın. Eğer en üst kata nem çıkmadan altta su biterse ilave edin.

Ağaç tohumları büyük olur. Tohum mercimekten büyükse üstten çay kaşığı ile de sulayabilirsiniz

Hayır yok. Hiç denemedim.

Eski 19-05-2011, 21:55   #385
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gaffur2000 Mesajı Göster

Zeki bey selamlar hürmetler. daha öncede yazmıştım sizin tariflerinizden yola çıkarak 8 çeşit tohum ekmiştim genelde çok iyi gelişti ama bazılarındaki gelişmeler ilginç oldu resimlerin üzerine yazdım sorunlarını
şöyle bir göz atarsanız sevinirim .
Sevgili gaffur2000,

İnce bel dışında bir sorun görünmüyor, gayet güzel görünüyorlar.

"İnce bel" sorunu ile ben de karşılaştım ama doğrusu sebebini araştırmadım bilmiyorum.

Ben de merak ettim. Birşey bulabilirsem yazarım.

"İnce bel" durumunda ben fidanı ince kısmı toprağın içine kalacak şekilde biraz derin dikiyorum. Bir çoğu kurtuluyor.

Ama ben de merak ettim.

Kolay gelsin

Eski 19-05-2011, 21:57   #386
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Teşekküler sevgili h.ışık,

Gayet doğru ve açık.

Eski 19-05-2011, 22:01   #387
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Merhaba, Resimlerde sırasıyla
1.Afrika togo domatesi(şaşırttım)
2. Deşti domates,
3. köy domatesi ya da red robin ile salatalık
4. Biber
5. tinny tim domates

Bu fidelerin gerçek yaprakları çıkmış ya da çıkmak üzere, bunları ne zaman şaşırtmalıyım. Sıvı gübre vermelimiyim.

Son olarak tiny tim uzun zamandır bu şekilde. Herhangi bir gelişme yok. Ancak şimdi çok hafif sararmaya başlamış gibi.

Birde türlerini bilmediğim domateslerin türlerine ulaşabilmek mümkünmüdür. Şimdi zor olabilir. Ancak ilerleyen zamanlarda bilgi sahibi olabilirmiyiz? teşekürler.
Sevgili h.ışık,

1.,2.,3. numaralar şaşırtılabilir.

Diğerleri için erken.

Sebze çeşitleri hakkında çok bilgim yok.

Kolay gelsin.

Eski 19-05-2011, 22:05   #388
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Sayın trapezus,

Bu başlığı takip eden ve benim hrekesin sorusuna gösterdiğim ilgiyi bilenler cevaplamışlar.

Benim ekleyeceğim bir şey yok.

Eski 19-05-2011, 23:24   #389
Ağaçsever

izgi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2011
İlk tohum denemem için petunya tohumu almıştım. Hepsini ektim hepsi çimlendi ve çok mutlu oldum sonra hani akla hizmet bilmiyorum ama asprinli su ile suladım ertesi sabah bütün minikler yana yatmıştı. Belki de onlarca tohumdan sadece bir tane kurtarabildim o da benim çabamla değil ben ümidi kesmiştim ama o kendini kurtardı. Onu karton bardağa aldım ufak ufak suluyorum gerçek yapraklarını çıkarttı. Bu talihsizliğe rağmen yılmadım denemeye devam ediyorum. Şimdi hüsnü yusuf tohumlarım çimleniyor. Fakat sorunum şu toprağın üzeri zaman zaman pamukcuk gibi beyazlıyor nedeni ne olabilir ne yapmam gerekiyor?

izgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2011, 01:24   #390
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeki Yağlı Mesajı Göster
Morning Glory-sabah sefası-, çok hızlı büyüyen bir sarmaşıktır.

Vakti gelmişse dışarı dikebilirsin
Gozumuz yollarda kalmisti Zeki bey hos geldiniz sefalar getirdiniz.
Henuz yagmurlar tam anlamiyla bitmedi burda ama gece don olmuyor artik. Sabah sefasi suyu, gunesi severmi bu konuda hic bilgim yok tavsiyelerinize ihtiyacim var. Sebzeden sonra cicek merakida nuksetti buna istinaden bir kac cicek tohumu ektim. Melissa hic cimlenmedi ama sabah sefasi cimlendi simdide gercek yapraklar yuzunu gosterdi Asil sorum bu fidelere asma saksi dusunuyorum sizce uygunmudur? Birde orta boy bir saksiya bir fide mi iki fidemi diksem uygun olur bilemedim.

Etiketler
casuarina cunninghamiana, cotyledon, çam, çimlendirme, fıstık, ficus macrophylla, kestane, kotiledon, köklendirme, moreton bay fig, river sheoak, sera, şaşırtma, tohum, tohum ekme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024