agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni65Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-06-2006, 07:01   #181
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2006
avakado

şimdi benim anlamadığım bi nokta var ben de dediğiniz gibi yaptım avakado çekirdeğini ancak kafama şu takıldı; bu kürdanları sokunca zararı olmuyor mu?

bu arada bu da benim avakado tohumum;

bitane ve gulcingiller beğendi.
ibuprofen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2006, 09:21   #182
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Teşekkür ederim Hasan42,
mesajını yeni gördüm. )

Merhaba İbuprofen,
kürdanların zararı yok tabi batırmakta
aşırıya kaçmazsan.

Kabuğu yeterince sert olduğundan
zorlamazsan zaten çok fazla batıramıyorsun.
Tutacak kadar batıyor. )

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2011, 14:55   #183
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2007
Avakado

çekirdekten avakado yetiştirdim.samsun'da yazlıkta bahçeye diktim.boyu şu an 3 metre.iki yıldır çok çiçek açmasına rağmen meyve vermeden dökülüyor.meyve olması için ne yapmalıyım?

cahit55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2011, 15:04   #184
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
dölleyici bir tür avokado dikmelisiniz , yoksa meyve alamazsınız..
avokado çiçekleri iki zamanlı. avokado çiçeklerinde dişi organlar aktifken erkek tozlayıcılar olgunlaşmazlar ya da erkek tozlayıcılar aktifken dişi organlar çoktan geçmiş oluyor.

toprak tv de öyle söylemişlerdi. muhakkak birtane daha ağaç dikmelisiniz.

samsun'un iklimi meyve vermeye elverişli mi? onu bilmiyorum ama çiçeklenme zamanı soğuklara mı denk geliyor?

bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2011, 18:41   #185
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-07-2010
avakadoyu çekirdekten yetiştirdim,şu anda saksı da coştu çok güzel yaprakları var parlıyor ama yalnız kaldı bir tane daha avakado alıp yetiştireceğim.

dünyam1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2011, 22:48   #186
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-11-2010
avakado çekirdeğini suya koydum ve çatladı. saksıya ektim ve halen bekliyorum.
saygılar

mavikartal5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2012, 18:55   #187
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2012
Merhaba

Avakado hakkında merak ettiğiniz bütün bilgileri ve bu muhteşem meyveyi 12 ay boyunca avakado.net sitesinden temin edebilirsiniz.

Sevgi beğendi.
avakadonet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2012, 22:23   #188
Ağaç Dostu

bluemercan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2011
Merhaba arkadaşlar benim birkaç sorum olcak 1. sorum çekirdekten avakado yetiştirdim ve yazlığa ektim gecen sene 1 çekirdekten 2 dal çıktı yan yana büyüyorlar şmdi budamayı nasıl yapıcaz belli bir boya mı gelmesi gerekiyor yoksa 1 sene gectikten sonra kesmek mi lazım üstünden.. Bir dalı yaklaşık 1 mt boyuna ulaştı diğer dal 60-70 cm her ikisini de budamak gerekiyor mu ilk senesi oldugundan yoksa belli bi boya ulaşınca mı budanıyor? Eğer budama yapılması gerekiyorsa tam zamanı mıdır şimdi? 2. sorum ise şimdi 2 dal yanyana büyüdüğünden 2. bir ağaca gereksinim var mı tozlaşmak için? Ektiğim avakadonun hangi çeşit oldugunu bilmiyom doğal olarak en iyi birliktelik zutano ve bacom türlerinin tozlaşmasıyla olyomuş okuduguma göre ama benim ektiğim hangi tür bilmiyorum bu şekilde meyve alabilir miyim alamazsam nasıl hangi tür oldugunu anlıcam ve yanına ne ekmem gerekiyor yardımcı olan arkadaslara şimdiden teşekkürler...

bluemercan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2012, 14:23   #189
Ağaç Dostu

bluemercan's Avatar

Kimse kalmadı mı bu sitede

Eski 15-03-2012, 14:46   #190
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bluemercan Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar benim birkaç sorum olcak 1. sorum çekirdekten avakado yetiştirdim ve yazlığa ektim gecen sene 1 çekirdekten 2 dal çıktı yan yana büyüyorlar şmdi budamayı nasıl yapıcaz belli bir boya mı gelmesi gerekiyor yoksa 1 sene gectikten sonra kesmek mi lazım üstünden.. Bir dalı yaklaşık 1 mt boyuna ulaştı diğer dal 60-70 cm her ikisini de budamak gerekiyor mu ilk senesi oldugundan yoksa belli bi boya ulaşınca mı budanıyor? Eğer budama yapılması gerekiyorsa tam zamanı mıdır şimdi? 2. sorum ise şimdi 2 dal yanyana büyüdüğünden 2. bir ağaca gereksinim var mı tozlaşmak için? Ektiğim avakadonun hangi çeşit oldugunu bilmiyom doğal olarak en iyi birliktelik zutano ve bacom türlerinin tozlaşmasıyla olyomuş okuduguma göre ama benim ektiğim hangi tür bilmiyorum bu şekilde meyve alabilir miyim alamazsam nasıl hangi tür oldugunu anlıcam ve yanına ne ekmem gerekiyor yardımcı olan arkadaslara şimdiden teşekkürler...
Tarım Tv'de yetiştiriciliği hakkında bir video var. Belki sorularınıza yardımcı olabilir.

Avakado Yetiştiriciliği

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 21:38   #191
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
(Söylemesi ayıp) bizim kahvaltının ana unsurlarından biri bal biri kaymak veya tereyağdır..
Bu avakado denilen garip nesneyle 5-6 yıl önce tanıştım..
Denemek için marketten bir tane aldım..eve geldik..soydum..tadalım dedik..
meğer ham yenmezmiş..bir daha damağımızda kalan o acılık yüzünden geçen yıla kadar elimizi sürmedik..
Taa ki, benim yeğen bize avakado ikram edene kadar..
O günden beri müptelası olduk bunun..
Kahvaltıdan ne idiğü belli olmayan kaymak ve tereyağını kaldırdık..onların yerine içinde bol miktarda doymamış yağ olan avakadoyu koyduk..
Ekmek parçasına avakado ezmesini sürüyoruz..üstüne de bal..bir de adaçayı veya yeşil çay..nefis oluyor..
Eski usul bal-kaymaktan daha leziz oluyor..
Bize göre tabi..
Deneyin derim..
Yalnız avakadoyu günlük miktarda kesip eziyoruz..bekletince oksitlenip biraz kararıyor..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 22:34   #192
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-10-2011
Yumuşaması için buzdolabında havluya sarıp bekletiyorum.
Sert avakadonun armut gibi yenebileceğini sanmıyorum.
Krem peynir yerine tüketiyoruz biz de.
Kızarmış ekmeğin üzerine tereyağ niyetine kullanıyoruz.
Yarım kalan avakadoyu streçleyerek kararmasını önleyebiliyorum.

pria beğendi.
çisem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 17:39   #193
Ağaç Dostu

bluemercan's Avatar

Arkadaşlar resimde gördüğünüz avakado meyveleri yaklaşık 6-7 mtlik büyük bi avakado ağacının meyveleri. Bu kadar büyüklükte bir ağaca göre oldukça az meyve veriyor. Meyvelerinin siyah renkte. çekirdeksiz (yanlış duymadınız çekirdeksiz) ve bu kadar küçük boyda olmasının sebebi nedir sizce? Ağaç çekirdekten yetişme aşısız olduğundan mıdır yoksa böyle küçük boyda meyve veren bir tür mü vardır?

Düzenleyen bluemercan : 04-12-2012 saat 22:58
Eski 04-12-2012, 20:59   #194
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Arkadaşlar resimde gördüğünüz avakado meyveleri yaklaşık 6-7 mtlik büyük bi avakado ağacının meyveleri. Bu kadar büyüklükte bir ağaca göre oldukça az meyve veriyor. Meyvelerinin siyah renkte ve bu kadar küçük boyda olmasının sebebi nedir sizce? Ağaç çekirdekten yetişme aşısız olduğundan mıdır yoksa böyle küçük boyda meyve veren bir tür mü vardır?
Merhaba,
Meyvelerin siyah renkte olmasi olgunlasmis olmasindanmis,ayni yesil domates kirmizi domates gibi,zaten yurtdisinda genellikle siyah avokado tercih edilir,ben de denedigim ve kullandigim icin biliyorum oradan aldiklarimi bir sure daha lezzetli.Sekil konusunda da endiselenmeyin,google a avocado size and shapes yazdiginizda da sekillerin degisik olabilecegini gorebilirsiniz.Pine Island Nursery's Avocado Cultivar Viewer adli siteden de gozunuze bir tur kestirebilirsiniz hangi tur olabilecegiyle alakali,bana oro negro gibi geldi.Yanlisim varsa duzeltin asilanmamis bitkilerin verimlerinin daha dusuk oldugunu biliyorum,ya da aklima oyle bir bilgi yer edinmis.Oro Negro Avocado da oro negronun resmine tiklaninca cikan bilgi,dilerseniz sizde ilk adresteki resimlere tiklayip bilgi bulabilirsiniz.
Saygilar

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 23:04   #195
Ağaç Dostu

bluemercan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Merhaba,
Meyvelerin siyah renkte olmasi olgunlasmis olmasindanmis,ayni yesil domates kirmizi domates gibi,zaten yurtdisinda genellikle siyah avokado tercih edilir,ben de denedigim ve kullandigim icin biliyorum oradan aldiklarimi bir sure daha lezzetli.Sekil konusunda da endiselenmeyin,google a avocado size and shapes yazdiginizda da sekillerin degisik olabilecegini gorebilirsiniz.Pine Island Nursery's Avocado Cultivar Viewer adli siteden de gozunuze bir tur kestirebilirsiniz hangi tur olabilecegiyle alakali,bana oro negro gibi geldi.Yanlisim varsa duzeltin asilanmamis bitkilerin verimlerinin daha dusuk oldugunu biliyorum,ya da aklima oyle bir bilgi yer edinmis.Oro Negro Avocado da oro negronun resmine tiklaninca cikan bilgi,dilerseniz sizde ilk adresteki resimlere tiklayip bilgi bulabilirsiniz.
Saygilar
Sitede gördüklerim hepsi büyük boylu bunun boyutları çok küçük ince uzun ve işin ilginç yanı çekirdeksiz içi sadece et. Böyle bir avakado daha once görmemiştim. Bu farklı bir tür mü yoksa çekirdekten oldugundan mı boyle bütün gun guneş gördüğünden mi boyle ince kalmış meyveler ya da cevresinde tozlucak ağaç olmadıgından mıdır anlayamadım. Ağaç kuşadasında bizim yazlığa yakın biryerde bende de BACON ve Zutano cinsi 2 avakado 2 yaşında ve 1 tane de çekirdekten yetişme cinsini bilmediğim bir avakadom daha var o avakadoya bu ağaçtan aşı yapayım dedim ama emin olamadım bu agac acaba aşılı mı yoksa çekirdekten mi bu da meyveleri kucuk ve az sayıda olunca tereddüt ettim.

Eski 04-12-2012, 23:18   #196
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Sitede gördüklerim hepsi büyük boylu bunun boyutları çok küçük ince uzun ve işin ilginç yanı çekirdeksiz içi sadece et. Böyle bir avakado daha once görmemiştim. Bu farklı bir tür mü yoksa çekirdekten oldugundan mı boyle bütün gun guneş gördüğünden mi boyle ince kalmış meyveler ya da cevresinde tozlucak ağaç olmadıgından mıdır anlayamadım. Ağaç kuşadasında bizim yazlığa yakın biryerde bende de BACON ve Zutano cinsi 2 avakado 2 yaşında ve 1 tane de çekirdekten yetişme cinsini bilmediğim bir avakadom daha var o avakadoya bu ağaçtan aşı yapayım dedim ama emin olamadım bu agac acaba aşılı mı yoksa çekirdekten mi bu da meyveleri kucuk ve az sayıda olunca tereddüt ettim.
Cok garip,sahipliyse sahibine sorun daha buyugu varsa bir tane daha alin diyecegim,merakta ettim simdi.Biraz arastirip bugun yarin tekrar mesaj yazarim

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2012, 00:40   #197
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2012
Merhabalar. Ben de geçen yaz Afrikalı bir öğrencimden gelen avakadonun çekirdeğini hiç kürdanla suyla uğraşmadan (o yöntemi bilmiyordum çünkü), sürekli altındaki tabakta su bulunan nemli olan bir saksıya dikmiştim. Çekirdek filizlendi, büyüdü ve şu an yarım metrelik minik bir ağaç. Kışı bu şekilde cam kenarındaki saksıda geçiriyor. Bahara kadar dayanabilirse güneye, ebedi mekanına gidecek. Bir dikili ağacım daha olacak

Düzenleyen samterk : 22-12-2012 saat 00:46 Neden: Fotoğraf boyutu düzeltildi
samterk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2012, 07:13   #198
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2012
Galeri: 6
Avakado

Bende 3 sene uğraştım avakadoyu çekirdekten yetiştirmeye. Geçen sene kışın çekirdeğin bir tanesini ümitsiz bir şekilde bu defada saksıya dikeyim dedim. Baharda avakado çekirdeğini tamamen unutarak saksıdaki çiçekleri ayırmaya kalkıştım. Birde ne göreyim sert bir cisim ve alttan yaklaşık 10 cm.uzunluğunda beyaz bir kök. Ben tabi çığlık çığlığa avakado çekirdeği filizlendirdim diye keyifle avakado çekirdeğini kökünü kırmadan başka bir saksıya aldım. Şimdi aynı saksıda ve fotoğraftaki halinde. Ama bahçede rüzgardan korunaklı bir yerde sabırla baharı bekliyoruz. Umarım kışı kayıpsız altlatırız.

Benim aldığım avakado yukarıdakiler gibi mor **** siyah değildi. Yeşildi ve tadı çok güzel. Özellikle közlenmiş kırmızı biberle salata yapıp haşlanmış enginarların içine koyunca muhteşem oluyor.
Name:  IMG_20121125_153603-1.jpg
Views: 5983
Size:  60.2 KB

Sevgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2013, 16:23   #199
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 5
Avakado çimlendirme

Merhaba arkadaşlar,

Çekirdekten çimlendirmeyi denedim, 3 hafta oldu hala bir hareket yok. Bekliyorum.

Avokado çelikten üretilebilir mi? Çeliğin boyu ve özellikleri nasıl olmalıdır? Köklendirmek için su da mı bekletilmeli yoksa direkt toprağa mı ekilmelidir?

Bu fotoğraftaki avokado ağacı mıdır?

Name:  ImageUploadedByTapatalk1361372832.212863.jpg
Views: 4681
Size:  67.9 KB

bitane beğendi.
mstfylcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 17:20   #200
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 5
Avakado çimlendirme

Yeni denememde olgun bir avokadonun çekirdeğini kullandım. Meyveden çıktığı halinde zaten kök oluşmaya başlamıştı.

Çekirdekten çimlendirmeyi deneyecek arkadaşlara tavsiyem, meyve yumuşayıp iyice olgunlaşıncaya kadar bekleyip daha sonra çekirdeğini çıkarın.

Eklenen Resimler

mstfylcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2014, 14:00   #201
Ağaç Dostu

Kelebek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2012
2 farklı tür avakado çimlendirmeye çalışıyorum.

Aşağıdaki avakadonun çimlenmesi 4 ay sürdü. Diğer türün çekirdeğinin çatlaması 1 ay içinde gerçekleşti.

4 ayda çimlenen avakado (kırmızı daire içerisinde gösterilen)

Name:  130120145987.jpg
Views: 5168
Size:  40.5 KB....

Kelebek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2014, 14:11   #202
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2013
avakado çekirdekten çok kolay çimleniyor. toprağa kısmen gömülmesi yeterli. iskenderun da her yerde avakado ağacı bulmanız mümkün. ancak bu ağaçların dişisi ve erkeği farklı oluyor. yani ağacı yetiştirseniz bile meyve alamayabilirsiniz. çimlendikten sonra çok hızlı büyüyor. yazın susuz bırakmayın. kışın soğuktan koruyun yeterli.

aydindeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2014, 12:22   #203
Ağaç Dostu

Kelebek's Avatar

Bahsettiğim 2 tür. Soldaki küçük olan 4 ayda çimlenmeye başladı.... Diğeri daha kısa sürede (1-1,5 ay gibi) çimlenmeye başladı.

Name:  190120145992.jpg
Views: 4388
Size:  63.8 KB

Eski 26-01-2014, 13:29   #204
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Benim denemem böyle oldu.
Resim yüklemiştim aylar önce ama şimdi göremedim.

Name:  IMG_3964.JPG
Views: 4259
Size:  45.2 KB

Name:  IMG_3963.JPG
Views: 4385
Size:  21.8 KB

Name:  IMG_3962.JPG
Views: 4301
Size:  68.9 KB

Ne zaman toprağa geçeceğiz bakalım

Konu buradaymış
http://www.agaclar.net/forum/1209055-post810.htm
İki konu var aynı hemen hemen...

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2014, 10:47   #205
Ağaç Dostu

Kelebek's Avatar

1 Ayda bu kadar büyüdü.... (201 nolu mesajda çimlenen)

Eklenen Resimler

Eski 17-02-2014, 15:54   #206
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Merhaba benim 2 adet avokado çekirdeğim var tavsiyelerimize uygun suya koydum,umarım kısa sürede köklenirler yalnız bir şey dikkatimi çekti,olgunlaşınca meyve vermesi için aşı yapmamız gerekecekmiş,bu doğrumu,aşınız ağaç meyve vermez mi,tohumdan çıkaran arkadaşlar hiç meyve alabildilermi,birde zaten tohumdan elde ermişiz aşı dalını nerden bulucaz ki

hanımeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2014, 17:30   #207
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hanımeli Mesajı Göster
Merhaba benim 2 adet avokado çekirdeğim var tavsiyelerimize uygun suya koydum,umarım kısa sürede köklenirler yalnız bir şey dikkatimi çekti,olgunlaşınca meyve vermesi için aşı yapmamız gerekecekmiş,bu doğrumu,aşınız ağaç meyve vermez mi,tohumdan çıkaran arkadaşlar hiç meyve alabildilermi,birde zaten tohumdan elde ermişiz aşı dalını nerden bulucaz ki

Rodosta koca koca ağaçlar var.
Günübirlik gider 4-5 çelik alırsınız.
İş o aşamaya gelsin de

hanımeli beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2014, 11:48   #208
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
İş o aşamaya gelsin de
Çok haklısınız,bizimki acelecilik işte,yine de Rodos'ta olduğunu öğrendiğim iyi oldu teşekkürler

hanımeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2014, 10:27   #209
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2013
3.seferde başardım

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Kayahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 20:11   #210
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kayahann Mesajı Göster
3.seferde başardım
Sayın Kayahann Bey,

Ben de çekirdekten avakadoyu çimlendirdim, hemen hemen sizin denemeniz kadar oldu. Acaba ne zaman saksıya almak gerekiyor? sizde saksıya diktiniz mi?

Yağmurcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024