agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1386Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-06-2016, 06:28   #2191
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Paslı demirin demiri suda çok az çözünür. Buna ek olarak sulama suyunuz veya toprağınız kireçli ise sıkıntı yaşarsınız.

Demirli bir gübre (örrtanca gübresi,narenciye gübresi) kullanmanızı tavsiye ederim. Bu gübrelerde demirin daha çok çözünebilmesi için çeşitli maddeler var.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malkocatalay Mesajı Göster
Gardenyamın 50'yi geçkin tomurcuğu var.5-6 tanesi açmak üzere.Diğerleri de kocaman oldu.Ama yapraklarının genç olanları sararmaya başladı.Demir sülfat bulamadım bir türlü.Paslı demir suyu dökmeye başladım.Toprağı da sadece torfdan oluşuyordu,toprağını döküp torf,bahçe toprağı ve perlit karışımı doldurdum.Ardından hümik+fulvik asit ve sıvı besinle sulama yaptım.Demir ve limon tuzlu sudan da döktüm.Hata mı yaptım sizce? İnşallah birşey olmaz.

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2016, 16:06   #2192
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2015
Bugün zirai ilaçlar satan bir tanıdık var,ona gittim.Demir sülfat yokmuş.Zaten toprağın tuzluluğunu da artırır o dedi şelatlı demir gübresi tavsiye etti.Olur mu acaba?

malkocatalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2016, 20:18   #2193
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Demirin daha çok çözünmesini sağlayan şelat, evet. Daha önce yazdığım gübrelerde de şelat ve demir var.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malkocatalay Mesajı Göster
Bugün zirai ilaçlar satan bir tanıdık var,ona gittim.Demir sülfat yokmuş.Zaten toprağın tuzluluğunu da artırır o dedi şelatlı demir gübresi tavsiye etti.Olur mu acaba?

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2016, 22:06   #2194
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sar-dunya Mesajı Göster
Demirin daha çok çözünmesini sağlayan şelat, evet. Daha önce yazdığım gübrelerde de şelat ve demir var.
Teşekkür ederim 😃

Eski 07-06-2016, 00:35   #2195
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
..........

Gardenya.....

Eklenen Resimler

Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2016, 18:12   #2196
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-01-2011
Gardenyam açtı ama böceklenme var resimde görürsünüz arap sabunlu su püskürttüm pek işe yaramafı

Eklenen Resimler

masal_naz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2016, 12:07   #2197
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2016
merhaba gardenyamın yapraklarında gün geçtikçe artan delikler oluşuyor sanırım bişeyler yiyor ama gövdesini ve dibini kontrol ettim bir şey göremedim bunun sebebi ne olabilir ve bi çözüm yolu lütfeen onu kaybetmek istemiyorum

tubaa_1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2016, 16:50   #2198
Yeni Üye

Çiçeği arkadaşa biraktim gittim,sulama sakın dedim.Toprağı kurumuş,tomurcuklar büzüşmüş,küçülmüş.Görünce gölgeye alıp su dolu kovaya batırdım saksıyı.15 dakika beklettim.1 saat sonra tomurcuklar tekrar eski haline döndü.Bir saat daha geçti,tomurcuğun birisi açıldı,bir saat sonra da tamamen açtı.Bir kaç saat sonra başka bir tomurcuk daha açtı.İki gündür takip ediyorum,başka tomurcuklar da açıyor.Son durum da bu 😃 Aylardır verdiğim emeğin karşılığını fazlasıyla veriyor 😃

Eklenen Resimler

Eski 20-06-2016, 11:13   #2199
Yeni Üye

Bu da son hali

Eklenen Resimler

Eski 23-06-2016, 01:03   #2200
Yeni Üye

Masallah 😃

Eklenen Resimler

Eski 26-06-2016, 13:25   #2201
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2016
Merhaba,
2 hafta önce çiçekçiden aldığım gardenyamın yaprakları sararıp dökülüyor, üzerindeki topucukların kökleri de önce kararıyor ardında dökülüyorlar. Çok sayıda tomurcuk vardı tek tük kaldılar, onları bari kurtarayım istiyorum

Eklenen Resimler

ibocandan ve duy-gu beğendi.
fundaözan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2016, 13:26   #2202
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2016
önerilerinizi alabilir miyim?

fundaözan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2016, 10:00   #2203
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Gardenyamin son durumu onerileriniz nedir? Demir takviyesi ve limon tuzu uygulamasi yapiyorum yapraklar sararip kuruyup dokuluyor sabah gunesi aliyor ve balkonda duruyor.

Eklenen Resimler

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2016, 14:31   #2204
Yeni Üye

sayın malkocatalay bu çiçeğin yanında duran taşların amacı nedir

Eski 22-07-2016, 16:15   #2205
Yeni Üye

Tubaa_1 hanım onları nem yapsın diye koydum oraya.İçerisine su koyuyorum düzenli.Su buharlaştıkça nem sağlayacağını düşündüğüm için koydum.Bilmiyorum ne derece etkili.Bir düşünce işte.Ayrıca fısfıs da yapıyorum günlük 3-5 kere.

Eski 06-08-2016, 17:10   #2206
Yeni Üye

Gardenyamda demir eksikliği olduğundan bahsetmiştim.Şelatlı demir gübresini iki hafta arayla uyguladım ve demir eksikliği kısa sürede son buldu.Ve bitki çok hızlı bir gelişim dönemine girdi.Her yerinden sürgün veriyor.

Eklenen Resimler

Eski 08-08-2016, 14:34   #2207
Yeni Üye

sayın malkocatalay bu bahsettiğiniz gübreyi nerden aldınız acaba ben tarim ilaçları satan biyere sordum ev bitkileri için demir ilacı yok dedi ayrıca daha önce söylediğiniz gibberalik asitin adını bile bilmiyorlar. benim gardenyamda da yapraklarda sararma tomurcuklarda dökülme var bu vitamin eksikliğinden olabilirmi sizce

Eski 20-08-2016, 20:02   #2208
Yeni Üye

Tanıdık bir ziraat ilacı satan yerden aldım.Koca paketinde satılıyor.Ama tanıdık olduğu için bana açık paketten verdi birazcık.O da hala bitmedi çoğu duruyor.Azıcık dökmek bile yetiyor saksı olduğu için.Ev bitkileri için değil zaten bu.Ağaçlara,tarladaki bitkilere filan döküyorlar normalde.Belki vitamin eksikliğindendir.Burada çok daha bilgili arkadaşlar var.Ben daha yeni sayılırım bu hobide. Gibberellik asiti ben de araştırdım.Türkiye'de pahalı.Çinden getirteyim diye düşündüm başta ancak baktım ki gereği yok.Bitkim zaten yeterince sağlıklı.

Eski 24-08-2016, 12:28   #2209
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2016
Merhaba, Ikea'dan gardenya aldım. Ithal gardenya mıdır yerli midir?

Gizemx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2016, 12:33   #2210
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2016
Tekrar merhaba, 14 ağustosta Ikea'dan almış olduğum gardenyam 3 günde tomurcuklarını döktü daha sonra da yaprakları kurumaya başladı şuan bu halde ve çok üzülüyorum. Canlandırabilmemin bir yolu var mı yardımcı olabilir misiniz

Eklenen Resimler

ibocandan beğendi.
Gizemx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2016, 12:23   #2211
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gizemx Mesajı Göster
Tekrar merhaba, 14 ağustosta Ikea'dan almış olduğum gardenyam 3 günde tomurcuklarını döktü daha sonra da yaprakları kurumaya başladı şuan bu halde ve çok üzülüyorum. Canlandırabilmemin bir yolu var mı yardımcı olabilir misiniz
Gördüğüm kadarıyla bitkiniz SUUU! diye yalvarmakta... toprağın bu kadar kurumasına izin vermeyin. kök boğazına kadar suyu dolduracağınız bir kaba oturtun 15 dakka bekletip suyunu süzdürün.

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2016, 07:27   #2212
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2016
şelatlı demir gübresi yerine geçenlerde kullanmaya başladığım osmocote todress(çoğu çiçekçi bunlardan kullanıyor) iyi sonuç verdi.
Bende tomurcukların çiçeğe dönüşmesinde problem yaşıyordum. Tomurcuklar çiçeğe dönüşmeden dökülüyordu. Şuana kadar bulabildiğim çözüm ise su fıslatmak oldu. nem ihtiyacı çok yüksek bir bitki. su fıslatmaya başladıktan sonra tomurcuklar açmaya başladı. abartmadan bu sıflatma işlemi + osmocote problem çözecektir.

hakki_caliskan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2016, 15:43   #2213
Yeni Üye

Büvema's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2016
Öncelikle herkese merhaba. Bir çözüm bulamadığım için ve okuduklarımdan bir çare bulamadığım için üye oldum. Benim Gardenyam tam 5 senelik. Yani alalı 5 sene oldu. Aldığımda üstü silme çiçekliydi ve iri iriydi. Sonraki 3 sene hiç çiçek açmadı ve yaprak çıkarıp döktü. Bu sene yazın 2 çiçek açtı nasıl olduysa ama küçücüktü. Açmasıyla solması 3 gün sürdü. 2 senedir bol tomurcuklanıp tomurcuklarını döktü. Yapraklarının uçları siyahlaşıp kurumuş hal aldı sadece uçları. Ama hala bir yandan döküp bir yandan hem tomurcuk hem yaprak açıyor. Tek sorun tomurcukların açamadan dökülmesi ve yapraklarının olgunluğa erişemeden kuruması... atıcam hala yaşadığı için kıyamıyorum. Emek vermek istiyorum ama ne yapacagımı bilmiyorum. Ek olarak yazın balkonda kışın evde(kaloriferli) saklıyorum. Yazında kışında çok su vermedim. Unuttuğum çok oluyordu sulamayı. Alalı toplasan 2 kez sıvı bitki besini vermişimdir. 1 kez toprak değişimi yaptım. Sulama suyum bazen musluk suyu bazen arıtma suyu oluyordu. Merak ettiğiniz bişey olursa cevaplarım. Yeterki yardım edin. Çiçeğimin son durumu yaşayan ölü hali

Büvema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2016, 18:04   #2214
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Büvema Mesajı Göster
Öncelikle herkese merhaba. Bir çözüm bulamadığım için ve okuduklarımdan bir çare bulamadığım için üye oldum. Benim Gardenyam tam 5 senelik. Yani alalı 5 sene oldu. Aldığımda üstü silme çiçekliydi ve iri iriydi. Sonraki 3 sene hiç çiçek açmadı ve yaprak çıkarıp döktü. Bu sene yazın 2 çiçek açtı nasıl olduysa ama küçücüktü. Açmasıyla solması 3 gün sürdü. 2 senedir bol tomurcuklanıp tomurcuklarını döktü. Yapraklarının uçları siyahlaşıp kurumuş hal aldı sadece uçları. Ama hala bir yandan döküp bir yandan hem tomurcuk hem yaprak açıyor. Tek sorun tomurcukların açamadan dökülmesi ve yapraklarının olgunluğa erişemeden kuruması... atıcam hala yaşadığı için kıyamıyorum. Emek vermek istiyorum ama ne yapacagımı bilmiyorum. Ek olarak yazın balkonda kışın evde(kaloriferli) saklıyorum. Yazında kışında çok su vermedim. Unuttuğum çok oluyordu sulamayı. Alalı toplasan 2 kez sıvı bitki besini vermişimdir. 1 kez toprak değişimi yaptım. Sulama suyum bazen musluk suyu bazen arıtma suyu oluyordu. Merak ettiğiniz bişey olursa cevaplarım. Yeterki yardım edin. Çiçeğimin son durumu yaşayan ölü hali
Hosgeldiniz,
5 senedir baktığınız gardenyaya asidik ortam sağladınız mı, demir takviyesi yaptınız mı? Toprak yapısı nasıl? Drenaj muntazam şekilde oluyor mu? gibi bir çok soru var... şayet bu başlığı okuduysanız, saydıklarımın da mutlak surette gerekli olduğunu biliyor olmalısınız.
Ayrıca 5 yıllık bir bitkiye de 1 kez toprak değişimi son derece yetersiz. Gardenya uygun ortamda çok çabuk kök yapar ve saksıyı doldurur. Mutlaka her sene saksısı değişmelidir.
Yaprakların da çiçeklerin de sorunu büyük ihtimalle gerekli besinerin verilmemesinden kaynaklıdır.
Toprak yapısı geçirgen drenajı rahat sağlayan bir yapıda olmalıdır. Toprağı genel olaraknemli tutulmalı çok fazla kurumasına müsade edilmemelidir. Özellikle iç ortamda ise kışın da su püskürtmek yararlı olacaktır..

YeniGine beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2016, 10:41   #2215
Yeni Üye

Büvema's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Hosgeldiniz,
5 senedir baktığınız gardenyaya asidik ortam sağladınız mı, demir takviyesi yaptınız mı? Toprak yapısı nasıl? Drenaj muntazam şekilde oluyor mu? gibi bir çok soru var... şayet bu başlığı okuduysanız, saydıklarımın da mutlak surette gerekli olduğunu biliyor olmalısınız.
Ayrıca 5 yıllık bir bitkiye de 1 kez toprak değişimi son derece yetersiz. Gardenya uygun ortamda çok çabuk kök yapar ve saksıyı doldurur. Mutlaka her sene saksısı değişmelidir.
Yaprakların da çiçeklerin de sorunu büyük ihtimalle gerekli besinerin verilmemesinden kaynaklıdır.
Toprak yapısı geçirgen drenajı rahat sağlayan bir yapıda olmalıdır. Toprağı genel olaraknemli tutulmalı çok fazla kurumasına müsade edilmemelidir. Özellikle iç ortamda ise kışın da su püskürtmek yararlı olacaktır..
Hoşbuldum teşekkürler.
Haklısınız ve bitki uzmanı olamadığımdan ve okuduğum kadarı ile birşeyler öğrenme aşamasındayım. Bitki büyütmek ve beslemek için yeniyim diyelim. Sorunuza gelince yazdıklarım dışında birşey sağlamadım. Yani demir takviyesi asidik ortam vs. Ben bitki yerinde saydığı için saksı değişimine gerek duymamıştım. Hala aynı çünkü kaldıkı açan yaprak dökülüyor. Suyunu gayet güzel süzüyor.Şimdi hala yaşıyorken hayata direniyorken ne yapmam gerek? Anladığım kadarıyla yine okuduklarımdan demir eksikliği çok fazla sanırım

Büvema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2017, 12:35   #2216
Loa
Yeni Üye

Loa's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2009
Galeri: 6
Gardenyamin tomurcuklari acmiyor

Merhaba, bilenler yardimci olursa cok sevinirim. Yaklasik 3 ay once bauhaustan aldigim gardenyayla ilgili yardim rica ediyorum. Tomurcuklu, gayet yesil yaprakli bir bitki satin aldim. Bazi durumlardan dolayi sulayamadim ve tomurcuklarinin bazilarini doktu. Yaprak uclari kahverengiye dondu. Bir anlamda iyi bir sey yapmisim cunku internette "tomurcuklarini kaybetme pahasina susuz birakin, sonra topragin her yeri islanacak sekilde yikayin bu toprakta biriken tuzlari uzaklastirmaya yarayacaktir ve gereklidir" gibi bir yazi okudum. Derhal kahverengiye donen kisimlari kestim, sulamasini yaptim ve ic mekandan dis mekana tasidim. O gunden beri ustu acik balkonda duruyor. Tomurcuklari uzerinde, dokulme yok, renk degisimi yok. Belki yapraklari biraz koyu yesile donmus olabilir.
Bu tomurcuklar neden acmiyor? Buyume de gozlemlemiyorum. Neyi yanlis yaptim acaba?

Loa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2017, 11:48   #2217
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Loa Mesajı Göster
Merhaba, bilenler yardimci olursa cok sevinirim. Yaklasik 3 ay once bauhaustan aldigim gardenyayla ilgili yardim rica ediyorum. Tomurcuklu, gayet yesil yaprakli bir bitki satin aldim. Bazi durumlardan dolayi sulayamadim ve tomurcuklarinin bazilarini doktu. Yaprak uclari kahverengiye dondu. Bir anlamda iyi bir sey yapmisim cunku internette "tomurcuklarini kaybetme pahasina susuz birakin, sonra topragin her yeri islanacak sekilde yikayin bu toprakta biriken tuzlari uzaklastirmaya yarayacaktir ve gereklidir" gibi bir yazi okudum. Derhal kahverengiye donen kisimlari kestim, sulamasini yaptim ve ic mekandan dis mekana tasidim. O gunden beri ustu acik balkonda duruyor. Tomurcuklari uzerinde, dokulme yok, renk degisimi yok. Belki yapraklari biraz koyu yesile donmus olabilir.
Bu tomurcuklar neden acmiyor? Buyume de gozlemlemiyorum. Neyi yanlis yaptim acaba?
Şuan gardenyanın serpilme ve açma zamnı değildir. balkonda bırakın, don ve sıfırın altına düşecek zamanlarda geçici olarak içeri alın. Tomurcukların artması ve açması havaların ısınması ile olur. tomurcukların açmama olayı devam ederse şelatlı demir ve hüvik asit uygulamasını yapabilirsiniz. Ölçülere dikkat edin benim gibi bitkiyi yakmayın

kamil35 beğendi.
hakki_caliskan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2017, 07:30   #2218
Loa
Yeni Üye

Loa's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2009
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakki_caliskan Mesajı Göster
Şuan gardenyanın serpilme ve açma zamnı değildir. balkonda bırakın, don ve sıfırın altına düşecek zamanlarda geçici olarak içeri alın. Tomurcukların artması ve açması havaların ısınması ile olur. tomurcukların açmama olayı devam ederse şelatlı demir ve hüvik asit uygulamasını yapabilirsiniz. Ölçülere dikkat edin benim gibi bitkiyi yakmayın
Tesekkurler 👍🏻

Loa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2017, 19:59   #2219
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-12-2007
Yaprakta kahverengi lekeler var. bunların sebebi nedir? Bitkiyi kaftada 2 kere suluyorum. Nadiren sulamayı atladığım oluyor. Bunun dışında bir şey yapmıyorum. Bitkiyi yaklaşık 2 ay önce satınaldım.

Eklenen Resimler

lusoari beğendi.
taydin66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2017, 07:52   #2220
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-12-2007
Merhaba bu kuruma neden oluyor. Bilen yok mu? Bitkide bu tür kuruma ve çiçek tomurcuğu dökülmesi var.

lusoari beğendi.
taydin66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024