agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni196Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-12-2010, 19:40   #271
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umıt79 Mesajı Göster
Sayın siniroluyorum 246.mesaj ikinci resimdeki Rex begonya escargot varyetesi . En dayanıklı rexlerden biri kolay kolay bozulmuyor yaprakları.Gölge ve az ışıklı ortamlarda daha iyi .Nemsizliğe karşıda dayanıklı ama siz güzelliğini kaybetmemesi için nemlendirmeyi ihmal etmeyin.Güneşte kalmak öldürücü etki yapıyor sadece buna dikkat . Şartlarınız da gayet iyi rex escargot için...
Malesef sanırım çok suladığım için tüm yaprakları gitti ama saksısını büyütüp suyunu azalttım ve sonuç

Eklenen Resimler

siniroluyorum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2010, 21:00   #272
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Rex lerin kış bakımı nasıl. Bilgi verirseniz sevinirim.

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2011, 20:14   #273
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Galeri: 1
Ben çoğu çiçeğime uyguladığım şekilde suyunu azalttım.Pencere kenarında durdular.Şu an renkleri iyice ortaya çıktı.Acaba yeni türleri nerede bulabilirim.Çok seviyorum begonya rexleri ancak internette de bulamadım.Acaba birileri bana minicik bir yavru gönderebilir mi?

siniroluyorum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2011, 15:48   #274
Yeni Üye

nobel7's Avatar

Giriş Tarihi: 04-01-2011
arkadaslar bendeki rex begonyanin tam ismi türü nedir acaba?

Eklenen Resimler

nobel7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2011, 19:40   #275
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Yaprağı çok güzel, ama maalesef güneşe karşı aşırı duyarlı..

Eklenen Resimler

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2011, 12:19   #276
Ağaç Dostu

zencefil cicegi's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2011
selamlar bende cicek bakmayi sevenlerdenim ve onlari kirmadan incitmeden en iyi nasil bakabilirim cabasindayim sizleri buldum ve bir kac gündür inanilmaz bilgi sahibi oldum.
Bende bu yesil begonyalarin hayraniyim ama benim ciceklilerden var ismini tam bilmiyorum ve bakimi hakkindada acikcasi hhic bilgim yok yardimci olursaniz sevinirim.

zencefil cicegi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2011, 12:55   #277
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Hoşgeldiniz sevgili Zencefil çiçeği eğer begonyalarınızın fotoğraflarını eklerseniz bilgisi olan arkadaşlar eminim size yardımcı olurlar

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2011, 13:02   #278
Ağaç Dostu

zencefil cicegi's Avatar

hosbulduk tesekkür ederim resimleri ekledim zaten sari ve turuncu cicekliler sizde görülmüyormu acaba ?

Eski 04-09-2011, 13:13   #279
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Daha önce görülmüyordu şimdi görünüyor.begonyalarınızla ilgili bilgileri aşağıdaki linkte bulabilirsiniz

http://www.agaclar.net/forum/showthr...hlight=begonya

Ayrıca bu linke de uğrarsanız iyi olur

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2595

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2011, 00:28   #280
Ağaç Dostu

zencefil cicegi's Avatar

merhabalar begonyami alali 3 hafta oluyor saksisini büyütmeyi düsününüyorum fakat yerine alismasini beklemek istedim.
Degistirmemde sakinca olurmu,beklemelimiyim?
resimlerde sagliklimi sizce?

Eklenen Resimler

Eski 23-10-2011, 15:02   #281
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zencefil cicegi Mesajı Göster
merhabalar begonyami alali 3 hafta oluyor saksisini büyütmeyi düsününüyorum fakat yerine alismasini beklemek istedim.
Degistirmemde sakinca olurmu,beklemelimiyim?
resimlerde sagliklimi sizce?

Iyi Günler

Evet Begonyan cok Saglikli fakat cok sulanmis gibi gözükiyor. Saksiyi büyültmeni Tavsiye etmem, cünki Rex Begonya cok hassas dir.

Birsey soricam siz Rex Begonya´yi nerden aldiniz, bende Almanyada yasiyorum.

ZeDomac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2011, 12:19   #282
Ağaçsever

eslem's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2010
rex begonya arayışlarım sonuç vermedi artık sadece dua edeceğim galiba....

eslem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2011, 12:27   #283
Ağaç Dostu

MİRBE's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2009
Galeri: 2
Sn.eslem
geçen sene Konya Koçtaştan almıştım ama öldü..Bu senede takipteyim bakın sizde oraya değişik türler geliyor.

MİRBE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2011, 12:32   #284
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eslem Mesajı Göster
rex begonya arayışlarım sonuç vermedi artık sadece dua edeceğim galiba....
merhaba eslem.rex begonya arayip bulamadini yazmissin.inanki üzüldüm.bir ara bende cok aradim ,kendime bunu dert ettim.her memlekete gidene ismarliyordum.ancak sonuc alamadim.ama su elimde cok var.isterdimki sanada göndereyim ama nasilhttp://www.agaclar.net/forum/images/smilies/frown.gif

yesilgiresun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2011, 10:00   #285
Ağaç Dostu

rex begonya

anlasilan rex begonyalarla artik ikgilenen yok.ama ben onlarsiz yapamiyorum.su anda birkac tane begonyam telef oldu.artik yasamiyorlar.öyle üzgünümki anlatamam.neyse insallah onlari ilerde telafi ederim

Eski 21-11-2011, 13:40   #286
Ağaç Dostu

nihayet dün Türkiye-den cok sevdigim bir kök rex begonyam geldi.ama mevsim kisa yaklastigi icin acaba yasayacakmi.nasil bir bakim lazim bilmiyorum.tecrübeli üyelerimizden acil yardim istiyorum.tesekkürler

Eski 22-11-2011, 00:52   #287
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-03-2011
Sn. Yeşil giresun, az su verin çok soğukta bırakmayın.

alcen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2011, 12:49   #288
Ağaç Dostu

tesekkür ederim sayin alcen.insanin cocugu hasta olunca nasil yana döne care ariyorsa bende su an öyleyim.ama yapacak birsey yok.umutla tutmasini bekliyorum.saygilar

Düzenleyen yesilgiresun : 04-12-2011 saat 18:06
Eski 21-12-2011, 23:22   #289
Ağaç Dostu

maalesef bütün begonyalarim öldü.o kadar ugrastigim halde bir faydasi olmadi.üzülmekte sonucu degistirmiyor.saglik olsun.

Eski 11-01-2012, 14:09   #290
Ağaç Dostu

gördügüm kadariyla benden baska rex begonyayla ilgilenen yok.benim bütün rexlerim öldü.simdi benim gibi yurtdisinda yasayan üyelerimizden rica etsem acaba benimle ciceklerini paylasirlarmi.ilgilenen birileri cikarmi.

Eski 09-02-2012, 00:17   #291
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-08-2009
merhaba bende bu ilk sayfada ki resimde olan şekilde bordo renk üzerine kırmızı noktalı çiçek gibi ama yeşil üzerine kırmızı noktalı çiçekten var yaprak güzelinin bir türü diye geçiyor ama bulamadım google da falan aradım bu çiçek hakkında bilgi verebilirmisiniz.

sinekvalesi20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2012, 23:12   #292
Ağaç Dostu

rex begonya

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinekvalesi20 Mesajı Göster
merhaba bende bu ilk sayfada ki resimde olan şekilde bordo renk üzerine kırmızı noktalı çiçek gibi ama yeşil üzerine kırmızı noktalı çiçekten var yaprak güzelinin bir türü diye geçiyor ama bulamadım google da falan aradım bu çiçek hakkında bilgi verebilirmisiniz.
eger resim koysaydiniz daha kolay bulunurdu.ama tarifinize göre ciceginiz cilli begonya olabilir.internette isim yazip arastirirsaniz kolayca bulursunuz.ciceginizide güle güle büyütün.hoscakalin.

Eski 16-02-2012, 07:30   #293
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yesilgiresun Mesajı Göster
gördügüm kadariyla benden baska rex begonyayla ilgilenen yok.benim bütün rexlerim öldü.
1-2 hafta önce, bir yapı marketden, 3 farklı tür rex begonya aldım. Ev içine koyamadığım için, bir hayli soğuk olan kapalı balkonuma koydum. Sularsam, toprak kuruyamayıp çürüyecekler. sulamazsam kuruyup ölecekler.Ortam sıcaklığı da begonyaların isteğinden düşük,soğuktan ölecekler. Çok olumsuz yazdığımın farkındayım ama deneme yapıyorum. Soğukta, toprağı kurusa bile sulanmayan begonyaların yaşama şansının çok fazla olduğunu düşünüyorum. Havalar çok ısınmazsa mart sonuna kadar kendi hallerine bırakacağım. Sonucu, olumlu veya olumsuz , fotoğrafları ile paylaşacağım.

(Ev içine koyamama nedenim, kızımın-köpeğimin bitkilerimi çok lezzetli yiyecekler olarak görmesi, kaşla göz arasında bulduğunu midesine indiriyor.)

Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2012, 19:19   #294
Ağaç Dostu

sayin gcakar,bildigim kadariyla rexler kesinlikle soguk havayi sevmezler.bu sene havalar cok sogukmus.balkonunuz kapali bile olsa soguga dayanabileceklerini sanmiyorum.nacizane kanaatim bu.ayrica köpeklerin cicek yedigini hic bilmiyordum.evde hayvan beslemek cocuklar icin zararli zararli olmazmi?

Düzenleyen yesilgiresun : 18-02-2012 saat 19:26 Neden: mesaji kisa bulmak
Eski 19-02-2012, 14:07   #295
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Sevgili yeşilgiresun, aldığım Rex'lerin yaprakları çok iyi durumda değildi. Çürüme değil de,hırpalanmış gibi. Ben almazsam zaten, bir süre sonra çürütürlerdi. Bu şekilde hırpalanmış ve çöp olarak ayrılmış o kadar çok bitki görüyorum ki...En azından ne kadar soğuğa dayandıklarını öğreneceğim. Benim eski bir çilli begonyam var.Onu kışın söylediğim şartlarda tutuyorum. Havalar ısınana kadar bütün yapraklarını ve uç sürgünlerini kaybediyor. Havaların ısınmasıyla kendini topluyor. Rex'lerde de aynı durumu görmeyi ümit ediyorum.

Gelelim kızıma,daha önce başka bir köpeğimiz vardı. Yaşlandığında sağlık problemleri olup, belli yiyecekler yasaklandığında çok zorluk çektik. Bu nedenle kızıma kuru mama dışında, yalnız bizim de çiğ yediğimiz meyve ve sebzeleri veriyoruz. Yarı vejeteryan oldu sayılır Evde köpek beslemek, aşıları aksatılmadığı sürece bir problem yaratmıyor.İlk köpeğimizle beraber büyüyen oğlum, şimdi koca bir adam oldu... Sevgilerimle...

Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 19:44   #296
Yeni Üye

nobel7's Avatar

merhaba arkadaslar,274 uncu mesajdaki resimdeki rex begonyami 3 ay once kaybettim.aldigimda kucucuktu sonra buyudu cok guzel hale geldi,sonra ne olduysa yapraklari teker teker sararmaya vede kopmaya basladi sonrada komple oldu.simdi tekrar bu cicegin arayisi icerisindeyim ama kafama takilan bazi sorular var sizlerle paylasmak istiyorum.bu cicekler yillikmi yoksa uzun yillik ciceklermidir?ikinci sorum ben bu cicegi devamli tabagından suluyordum dogrumudur?yaprakları bozulur diye su spreyi hic yapmadim.klorlu su hic vermedim.vitamin veriyordum.simdi tekrar alirsam nelere dikkat etmeliyimki ilki gibi erkenden kaybetmeyeyim.birde sabah gunesi goren penceremin tul perdesinin arkasına koysam olurmu yoksa hic gunes gormuyen aydınlık biryeremi koymalıyım?cok soru sordum ama bilenler varsa mutlaka yazmalarını rica ediyorum.

Eski 21-02-2012, 23:29   #297
Ağaç Dostu

rex begonya

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nobel7 Mesajı Göster
merhaba arkadaslar,274 uncu mesajdaki resimdeki rex begonyami 3 ay once kaybettim.aldigimda kucucuktu sonra buyudu cok guzel hale geldi,sonra ne olduysa yapraklari teker teker sararmaya vede kopmaya basladi sonrada komple oldu.simdi tekrar bu cicegin arayisi icerisindeyim ama kafama takilan bazi sorular var sizlerle paylasmak istiyorum.bu cicekler yillikmi yoksa uzun yillik ciceklermidir?ikinci sorum ben bu cicegi devamli tabagından suluyordum dogrumudur?yaprakları bozulur diye su spreyi hic yapmadim.klorlu su hic vermedim.vitamin veriyordum.simdi tekrar alirsam nelere dikkat etmeliyimki ilki gibi erkenden kaybetmeyeyim.birde sabah gunesi goren penceremin tul perdesinin arkasına koysam olurmu yoksa hic gunes gormuyen aydınlık biryeremi koymalıyım?cok soru sordum ama bilenler varsa mutlaka yazmalarını rica ediyorum.
sayin nobel,daha öncede yazmistim.rexler suyu cok sevmiyorlar.yazdiginiz asamalardan anladigim kadariyla suyu fazla olmus.ayrica bu cicekler nem ortami yüksek olan bölgelerde cok güzel büyürler.direk günesi sevmezler.aydinlik ve havadar yer en iyisi olur.cok vitaminde iyi degil.umarim 274.cü mesajin resmindeki cicegi bulursunuz.o zaman bende cok sevinirim.hoscakalin.

Eski 21-02-2012, 23:38   #298
Ağaç Dostu

ayrica yerini severse uzun ömürlü bir cicektir

Eski 24-02-2012, 19:14   #299
Yeni Üye

nobel7's Avatar

selam

merhaba arkadaslar yeni rex begonyami sonunda buldum vede aldim.sizlerle paylasmak istedim.274 ncu mesajdaki begonyami kaybettikten sonra onun gibi bulmayi isterdim ama cok aradim bulamadim.anca bu turu elime gecti,bununla ilgili bilgisi olan arkadaslar varsada yardimci olmalarini isterim.

Eklenen Resimler

Eski 29-02-2012, 10:28   #300
Ağaç Dostu

zencefil cicegi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ZeDomac Mesajı Göster
Iyi Günler

Evet Begonyan cok Saglikli fakat cok sulanmis gibi gözükiyor. Saksiyi büyültmeni Tavsiye etmem, cünki Rex Begonya cok hassas dir.

Birsey soricam siz Rex Begonya´yi nerden aldiniz, bende Almanyada yasiyorum.
Sayin ZeDomac
özürdilerim mesajinizi biraz gecikmeli oldu ama yeni farkettim ben bu begonyami NETTO'dan almistim fakat Dehner'de oldukca cok cesitleri var gecen hafta gittigimde görmüstüm rahatlikla ulasabiliriniz tabi bulundugunuz bölgede Dehner bulunuyorsa.

Ben alali 7'8 ay oluyor hic kuruma falan yok arada bir alttaki eski yapraklarinda tek tük dökülmeler oluyor ortadan yeni yaprak sürgünleri veriyor devamli ama öyle aman aman bir gelisim göstermiyor sanki yerinde sayiyor hep buyrun birde fotografini paylsayim.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024