agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-12-2009, 20:40   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-12-2009
selam

Sn. akinselcuk duzeneklerdeki suyun gectigi borunun haricinde ayrica hava borusu da mi eklemek gerekiyor ve nicin? Bu konuda bilginiz varsa bilgilendiriseniz sevinirim.. Saygilarimla..

atakanfatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2009, 23:40   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Sayın Atakanfatih,

Suya ne kadar fazla oksijen karıştırılabilirse o kadar iyi olur.

70 lik borulardaki marullar için ayrıca hava vermedik. Çünkü bu sistemin ayrıca deposu yoktu ve bütün su borunun içine sığan sudan ibaretti. Su boruda 35-40 mm yükseklikte dere gibi sürekli aktığı için ve köklerin bir kısmı mutlaka havada kaldıklarından, havaya temas ettiklerinden gerek olmadı.

250 lik domates borusunda da ayrıca depo yoktu. hacim çok olduğundan motorun gücü suyu çok hızlı döndüremedi. Bu yüzden suyu bitki kök boğazından fide deliğinden içeri akıttık. Havadan akan su yeterince oksijen alıyordu ve zaten köklerin gene bir kısmı havayla da temas ediyordu. Ayrıca hava verilmedi.

Durgun suda hem bakteri üretimi hızlı olur hem de kökler oksijeni çabucak bitirir. Akan su yüzyindeki dalgalanma ile bile havadan oksijen alır. Şelale gibi akan su oksijenlenme bakımından en makbulüdür.

Kökler oksijeni enerji üretebilmek için kullanırlar. Yapraklara karbondioksit gerekliyken köklere oksijen gerekir. Kökler hem havadaki oksijeni hemde sudaki erimiş oksijeni kullanabilir. oksijen alamayan kök boğulur. Kuruyan kök ölür.

Kök ıslak tutulacak ve oksijenle teması sağlanacak ama sudan ama havadan.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2009, 17:42   #123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2009
sn.Kudret Tezel çalışmalarınıza bakınca sizin bu işi gerçekten severek yaptığınızı anladım...ben giresun fen lisesi 10.sınıf öğrencisiyim topraksız tarımla alakalı bir proje yaparak tübitak bilim olimpiyatlarına katılmak istiyorum...bana yardım ederseniz çok memnun olurum.....

h.furkan şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2009, 19:44   #124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2009
bu da benden olsun

su kültüründe silor ve dikey sistemde marul

Eklenen Resimler

fatih33600 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2009, 21:17   #125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
sevgili h.furkan şahin teşekkür ederim ama bu forumdaki herkesin topraksız tarımı en az benim kadar sevdiğinden eminim.
Bu forum bu işe gönül verenlerle bilgi paylaşmak, birbirimize yardımcı olmak içindir.
Eminimki bütün arkadaşlar yardımına hazırdır ama görüldüğü gibi herkes elinden geleni yapıyor zaten. Çalışmalarında başarılar dilerim. Bilgi paylaşıldıkça büyür.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2009, 22:54   #126
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
fatih33600 Resimler için çok saol.
Dikey sistemde marul hakkında biraz daha bilgi verebilirmisiniz ?
Kaç m yükseklikte , kaç fide yerleştirebildiniz ,kaçlık boru ,içi perlitlemi dolu vb...

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2009, 21:16   #127
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-12-2009
Sn.Akinselcuk degerli bilgileleriniz icin cok tesekkur ederim. Simdi taslar yerine oturmaya basladi. Tohumlarin siparisini verdim. Geldiklerinde hemen bir akan su kulturunde marul yetistiricisi oluyorum. Sayenizde ******. Hersey icin tesekkurler..

atakanfatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2009, 21:46   #128
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-10-2009
Akın bey balon köklü marulların resimlerini ekliyorum umarım bir teşhis koyarsınız .Küçük bir denemeyle kökten balonsu şişkinliği sıyırdım kökler serbest kaldı.

Eklenen Resimler

energy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2009, 18:57   #129
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
fatih33600 Resimler için çok saol.
Dikey sistemde marul hakkında biraz daha bilgi verebilirmisiniz ?
Kaç m yükseklikte , kaç fide yerleştirebildiniz ,kaçlık boru ,içi perlitlemi dolu vb...
borular 100 luk pvc boru.4 adet dikey yerleştirilmıs boru var.4 boruda toplam 300 marul var kıvırcık , düz ve yedikule marul. yaklaşık 2.5 metre boyunda 3 tanesinin içinde perlit var bir tanesi boş üstten sisleme şeklinde su veriliyor.

Eski 31-12-2009, 19:03   #130
Yeni Üye

sisleme ile

Eklenen Resimler

Eski 01-01-2010, 00:02   #131
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi energy Mesajı Göster
Akın bey balon köklü marulların resimlerini ekliyorum umarım bir teşhis koyarsınız .Küçük bir denemeyle kökten balonsu şişkinliği sıyırdım kökler serbest kaldı.
Teşhis şu sayın energy,

Marullar turp gibi !

Maşallah . . .

Eski 10-01-2010, 19:23   #132
Ağaçsever

sadocan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
malzeme maaliyeti

Değerli arkadaşlar özellikle bu işle uğraşan Akinselçuk bey Envor bey ve tabiat bey sitedeki güzel uğraşlarınızı ilgiyle takip ediyorum ben konuya şu açıdan bakmak istedim öncelikle,bu iş her ne kadar hobi amaçlıda olsa sonuçta bir maaliyeti var bunun onun içindirki örneğin kapalı ortamda akan su kültüründe marul yetiştirme düzeneğini ve sistemi kurmak için ben bir hesaplama yaptım 1000 adet marul için en azından birmilyar maaliyet gerekiyor ve bunun maaliyetini karşılayabilmek içinde en az 7 ay bu işle uğraşmak gerekli ben bu işin ticari açısından ilgileniyorum bence ilk sistemi kurmak bayağı masraflı sizler bu iş için ne kadar harcadınız veya ne kadar sermaye gerekli 1000 adet marul fide dikiminden hasat zamanına kadar olan zaman içinde bana ve bu işe merak salan arkadaşlara bilgi açısından ve ön hazırlık için bir gider tablosu gerekli bilmem anlatabildimmi eğer bir cevap yazabilirseniz veya kurduğunuz sistemin maaliyeti hakkında geniş bilgi verirseniz memnun olurum şimdilik esen kalın,

sadocan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 22:10   #133
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sadocan Mesajı Göster
Akinselçuk bey Envor bey ve tabiat bey
..................bir gider tablosu gerekli ................ kurduğunuz sistemin maaliyeti hakkında geniş bilgi verirseniz memnun olurum şimdilik esen kalın,
Birincisi Tabiat bir hanım.

İkincisi ticari amaçla sıfırdan bir sistem kuran pek yok. Bir kısmı hobi bir kısmı zaten elde var olan imkanlara yeni eklemelerle yapılan bir yetiştiricilik söz konusu.

Orta boy bir sistemi sera hariç sıfırdan malzeme alıp kuran marul üreten Tabiat hanım var. O da detaylı bir maliyet listesi verdi zaten.

Benimki tamamen hobi ve kurala kaideye pek uymayan, mümkün olduğunca sıradışı düzenekler, keşfetmek , oyun oynamak için olduklarından ticarete zemin olamazlar.

Envor bey bu işi tamamen duygusal yaptığından burada zaten bir çok konuda var olan detayları tekrarlayacağını sanmam.

Sayın Sadocan internet ortamında bulup bulabileceğiniz en detaylı bilginin şu anda tam içindesiniz.

Marul ticaretinin bu şekilde sizi tatmin edip etmeyeceğini kendi başınıza analiz etmelisiniz.

Mesela ben ettim. Benim şartlarımda uygun değil sonucunu çıkarttım. Ama bu işi yapmaya vakti olan birinin uygun sonucunu çıkarması gerekir diye düşünüyorum. Üretim ve pazarlama olarak tarlaya göre çok farklı sonuçları var zira . . .

Diyelim ki analiz ettiniz ve yapmaya karar verdiniz işte o aşamada örneğin Envor bey gibi birine gider profesyonel yardım alabilirsiniz.

Saygılar . . .

Eski 11-01-2010, 21:19   #134
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-03-2009
Merhaba sn fatih33600, acaba dikey sistemdeki marulla sisleme ile mi daha iyi büyümekteler yoksa perlitin içindekiler mi daha iyi büyüyor. Yoksa bir fark yok mu?

yolcu8264 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 22:46   #135
Ağaçsever

sadocan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
teşekür

Sayın Akinselçuk bey verdiğiniz bilgiden dolayı teşekürler bu sayede tabiat hanımdanda kendi adıma özürdilerim sağolasın.

sadocan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2010, 20:36   #136
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yolcu8264 Mesajı Göster
Merhaba sn fatih33600, acaba dikey sistemdeki marulla sisleme ile mi daha iyi büyümekteler yoksa perlitin içindekiler mi daha iyi büyüyor. Yoksa bir fark yok mu?
sisleme ile çok ii bir sulama rejimi ve sistemı kurmak gerekıyor.bence perlit içinde yapmak daha mantıklı yenı resımlerıde ekleyeceğim

Eski 14-01-2010, 20:44   #137
Yeni Üye

dikimden 20 gun sonra

Eklenen Resimler

Eski 06-02-2010, 20:53   #138
Ağaç Dostu

Marul konusunda kışın ısıtma derdinden kurtulacağımız bir sistem.

Bahçemize arzumuza göre 10 veya 20 metrelik duvar örüyoruz. Yüksekliği 50- 60 cm kadar. Mesela 4 briket yüksekliğinde 20 metre uzunluğunda bir duvar. Bu duvarın tam yanına paralel 50 cm uzaklığında aynısından bir tane daha.

Yani birbirine paralel (uzaklıkları içten 50 cm) olan 2 duvar. Bu iki duvarın uçlarını gene briketle örüp kapatıyoruz. Böylece bahçemizde 20 metre uzunluğunda 50 - 60 cm yüksekliğinde 50 cm eninde bir kutu yapmış olduk.

Tabana en az dentisiteye sahip yani en ucuzundan strafor tabaka döşüyoruz boydan boya. yani 50 cm eni 20 metre boyu olan tabana 50 cm eni 1 metre uzunluğu olan strafor tabakalarını döşüyoruz. Öylece seriyoruz. Yapıştırmak vs. bir işlem yok.

Şimdi bu havuzun ya da briketten kutunun iç yan yüzeylerine de aynı şekilde starafor döşüyoruz. Böylece havuzun taban ve yan yüzeylerini staroforla kaplamış oluyoruz.

3 metre eninde sera naylonundan bir top satın alıyoruz. 22-23 metre kesiyoruz. Böylece 22 metre uzunlukta 3 metre eninde naylonu bu strafor döşeli havuzun içine seriyoruz. Naylonun fazlalıklarını kenardan kıvırıp yere serbest bırakıyoruz. Köşelerde meydana gelen potlukları önemsemiyor derleyip toparlıyoruz.

Sonuçta 20 metre uzunluğunda 50 cm derinliğinde ve 50 cm eninde, iç yüzeyi strafor kaplı, naylonla sızdırmazlığı sağlanmış bir havuzumuz oluyor.

Bu havuza su doldurursak su içinde durur ve nisbeten ısı yalıtımlı olduğundan sıcaklık değişimlerine korunaklı olur.

İçini su ile doldurmadan önce havuzun bir ucuna tahliye gideri yapacağız. 20 metre uzunluğun bir ucundaki 50 cm ye 50 cm olan kısa duvarın alt ortasından bir delik açıyoruz. Bu işi briketi oraya yerleştirmeden önce yapmış olmalı idik. Çapı 15 cm lik bir delik yeterli.

Tam o deliğe denk gelen naylonu maket bıcağı ile 3-4 cm çapında düzgünce deliyoruz. lavobalarda kullanılan körüklü su giderini daha önceden nalburdan almıştık. bu lavabo giderini oraya bağlıyoruz vidasını güzelce sıkıştırıyoruz.

Artık bir ucunda tabanda su çıkış deliği olan bir havuzumuz var.

220 voltta çalışan bir su pompası alıyoruz. Havuzumuzun su çıkışından gelen hortumu uzatarak (araya ek hortum ilave ederek) pompanın su girişine bağlıyoruz. Bağlantıları sızdırmaz şekilde yapıyoruz.

Pompanın su çıkısın bağladığımız diğer hortumu da, havuzun diğer ucuna götürüp sabitliyoruz. Pompadan gelen su buradan havuza geri akıyor.

Artık havuza su doldurabiliriz. Motoru çalıştırırsak su devridaim olmuş olur. Havuzun bir ucundan tabandan çıkar motora gider ve motorun basmasıyla havuzun diğer ucundan havuza geri dolar.

Şimdi bu havuza tabandan 25 cm yüksekliğe kadar su dolduruyoruz. Havuzu içten içe ölçüp hacim hesabı yapıyoruz. 25 cm yükseklik. 19 küsür metre uzunluk, 40 küsür cm en sonucuna kaç litre su sığarsa, ona göre gübre kullanıyoruz. EC mizi arzu ettiğimiz bir değere getiriyoruz.

Havuzun üzerine suya üzerine yeterince fide deliği açılmış straforlarımızı diziyoruz. straforlar suda yüzüyor. Fakat kenarladan ve straforların birbirine değdiği yerlerden temas yüzeyleri mümkün mertebe düzgün olmalı. Hem serbersçe yüzebilmeliler , hem de kenarlarada suyun görüneceği boşluklar olamalı.

Yzen straforlardaki deliklere marul fidelerimizi dikiyoruz. kökleri suda yaprakları yukarıda uzun bir marul bandımız oldu.

Şimdi bu havuzun üzerini boydan boya camla örtüyoruz. Önceden camcıdan kestirdiğimiz 70X100 cm uzunluktaki camları kullanarak havuzun üzerini boydan boya kapatıyoruz.

Su pompalayacak olan motorun su çıkış ucunda bir hava müşiri olmalı yoksa kendimiz delip yapıyoruz. Su pompalanırken buradan içine hava alacak ve suyu havayla karışmış olarak havuza geri pompalayacak.

Bu motoru nadiren susturuyoruz. Gelişme dönemi boyunca kısa aralıklarla nadiren susacak genellikle çalışacak. Hatta hortum ve motor sistemini havuzun yanına kazacağımız çukurlara gömer motora da bir kutu yapıp içine alırsak daha güzel olur.

Motorun elektriğini saatli bir şalterden geçirip arzu ettiğimiz zamanlarda 15 şer dakika dinlenmesini sağlıyoruz.

Havuzun bir yerine, probunu suya daldıracağımız, dijital termometreyi sabitliyoruz. Piyasada satılan 30 - 40 liralık röleli dijital termometreler var. Bu termometreye bir ısıtıcı bağlıyoruz. 2000-3000 watlık suya daldırılabilen tip bir şey. Termometrenin rölesini 20 dereceye ayarlıyoruz. Böylece su 19 derece olunca ısıtıcı çalışıyor ve su 20 derece olunca susuyor. Straforla kaplı havuz üzerinden vuran güneşin ısısınıda camdan alarak pek soğumuyor. Tabi bu durum kış için. yazın camlara ve ısıtıcıya gerek kalmayacak.

Isıtıcı ve termometreyi bağlarken ileride olabilecek su ve elektrik temasını hatasız yok ediyoruz. Gerekirse cam silikonu ile bütün açık yerleri kaplayıp kalıcı bir yalıtım sağlıyoruz.

Sera yapmadan kışın bahcede bir marul üretim bandı gerçekleştirmiş olduk. Ne kadar titiz işçilik o kadar düzgün verimli üretim.

Olmaz mı böyle ?

Örneğin ; Bu sistemi sera içinde kuduğumuzda bütün serayı ısıtma derdinden kurtulmuş oluruz.

Eski 06-02-2010, 22:52   #139
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

MArulu dikey ekmek ticari değer kaybı olabiliyormuş zira bitti yerçekimine karşı koyması şekil bozukluğuna sebebiyet veriyor.Hasat zamanı gözlemlersen sevinirim. fatih33600

Eski 18-04-2010, 00:25   #140
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2010
Harika sistemler... Kıskanmamak elde değil... Başarılarınızın devamını diliyorum.

agronom_06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2010, 10:56   #141
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2010
Merhaba,

Akin Bey her gun yarim saat kadar topraksiz tarim ile ilgili bilgi topluyorum. ancak dun gece sizin calismalariniza ulastim ve dort saat boyunca incelemekten kendimi alamadim. cok basarilisiniz elinize, emeginize saglik.

Ben Afganistan' da calisioyurum. Insaat muhendisiyim. Colun ortasinda bir askeri ust\teyim. Akan suda yatay sistemde domates yetistirmek istiyorum. Bununla ilgili bir kac sorum olacak. Gunduz hava sicakligi disarda 42-45 derece, gece 30-35 derecede seyir etmektedir. Nem yok.

1) Bu sartlarda acik havada domates yetistirmem mumkun mu?
2) Mumkun degilse delikli yesil fens kumasindan golgelik yapsam uygun olur mu?
3) Perlit bulma imkanim yok. 3-4 mm elenmis cakil, kum veya talas bulabilirim, bu malzemeler sistemde calisir mi?
4) Hazir besin bulamazsam recetelerdeki malzemeleri alip karistirmayi dusnuyorum. Bunu yapabilir miyim?

Calismalarinizi her zaman takip edecegim.

Saygilar

candemir666 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2010, 17:04   #142
Ağaç Dostu

Sıcaklık değerleri çok yüksek. derslerde 30 derecenin üzerinde fotosentez sekteye uğrar diye öğretiyoruz. Ama 30 derecenin üzerinde de bitki gelişimini sürdürüyor bunu da gözlüyoruz.

Bana sorarsanız düşündüğünüz şekilde orada domates yetişir.

Gözenekli bir örtü ile güneşi biraz olsun engellerseniz iyi olur.

Kum, talaş vs şeylerin domates yetiştirmeye bir engeli yok. Süzek olmalı sımsıkı olmamalı.

Besin kitini temin etmeniz zor ama imkansız olmayabilir. İstanbul' dan Afganistan' a bir kaç minik poşetin gönderilebilmesi belki mümkündür. Toz olunca ağırlık yapmaz içindekilerde ibraz edilirse ticari olmayan bir unsur olarak gönderilebilir. Fakat bu konuda muhatap Kudret Tezel beydir. Kitleri ondan temin ediyoruz.

Kiti orada yapmanız biraz zor. Bütün içeriği bulamayabilirsiniz. Zira gübre satıcılarının ortasında iken bile bütün içerik hemen istendiği gibi temin edilemiyor. Bazı gübreler yazın başında yaygın bazıları sonunda istenen orana sahip bir gübre bir ilde biliniyor diğerinde bilinmiyor gibi bir sürü kriter mevcut.

Fakat kabaca bir içerik temin edip iyi kötü bir besleme yapabilirsiniz belki.

Kolay gelsin. Yapma ihtimalim olan bir konu aklınıza gelirse söyleyin yardım etmeye çalışırım.

Eski 20-06-2010, 21:46   #143
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

akinselcuk'a Katılıyorum, bitki birçok koşulda gelişebilir fakat ticari veya yüksek verim için gerekli şartlar önemlidir.Bu yüzden çiftçilikte yüksek verim için gerekli şartları gerçekleştirme çabası esastır.

1) Bu sartlarda acik havada domates yetistirmem mumkun mu?
Mümkün, Özellikle oranın cinslerini tercih etmende fayda var.
Ben şuan Nemli hemen hemen kapalı diyebileceğim bir fidelikte,45 dereceyi öğlen bulduğu bir ortamda yetiştiriyorum.Fakat ticari amaçlı değil onu belirteyim.
2) Mumkun degilse delikli yesil fens kumasindan golgelik yapsam uygun olur mu?
Nem olmadığı için faydası olacaktır.
3) Perlit bulma imkanim yok. 3-4 mm elenmis cakil, kum veya talas bulabilirim, bu malzemeler sistemde calisir mi?
Olur sadece Sulama sıklığınızı etkiler.Perlitin Farkı su tutma kapasitesidir.Topraksız tarımda kullanılan materyallerde esas köke destektir.Forumda arkadaşlarımızdan bazıları köpük veya sünger kullanmakta.
4) Hazir besin bulamazsam recetelerdeki malzemeleri alip karistirmayi dusnuyorum. Bunu yapabilir miyim?
Afganistan ve gönderilecek madde gübre, işler karışır gibime geliyor,Gübrede özellikle batrut arayacaklardır, ordan temin etmek daha kolay olacaktır.Toz olunca tek tek kimya anelizine sokuluyor çünki.

Eski 21-06-2010, 05:41   #144
Yeni Üye

Sayin akinselcuk, sayin delimus

Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkurler. Su an kafamda bir tereddut kalmadi. Delikli kumastan golgelik yapmam sart. Kullanacagim tohumlar yerel tohumlar. Besin Kiti ile ilgili Kudret Bey' le irtibata geciyorum.

Suan ticari amacla yapmiyorum. Burda olan bos zamanlarimda ben de bu isi ogrenmek icin denemeler yapicam ama ileride Filipinlerde bu isi yapmayi dusunuyorum. Hava sartlari orda da ayni. Yilin her mevsimi sicak ancak nemli ve yagisli.

Tekrar tesekkurler, calismalarinizi izlemeye devam ediyorum. Basladiktan sonra kendi konumu acacagim.

Saygilar.

Eski 21-06-2010, 11:44   #145
Ağaçsever

shrub's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2007
Can Bey Sizin Tartes'in forum sayfasındaki ilanınızıda gördüm. Söylemiş olduğunuz ekolojik koşullarda açıkta domates yetiştirmek çok zor. Bitki bu koşullar altında stress altına girer ve fizyolojik açıdan birçok sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ayrıca yüksek sıcaklıklarda döllenme problemleriyle karşılaşabilirsiniz. "Akan suda yatay sistemde domates yetistirmek istiyorum" demişsiniz domates için en ideal olarak katı ortam kültürlerine başvurmanız sizin için daha yararlı olacaktır. Filipinler, Malezya, Singapur.... gibi ülkelerde özellikle Hidroponik sistemler üzerine bizim ülkemizden çok ilerideler. Türkiye'de katı ortam dışında ticari olarak üretim yapan bir firma yok.
Saygılarımla,

shrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 16:21   #146
Yeni Üye

Sayin shrub,

Bilgiler icin tesekkurler. Afganistan' da ticari amacli bir uretim yapmayacagim. Sadece akan su prosesini incelemek ve iyi domates yemek icin bu sistemi kuracagim. Bunun haricinde Filipinlerde yatirim amacli bir girisimim olacak. Orada hydroponic sistem kullanacagim. Beton zemini, kolonlari ve catisi olan ama duvarlari olmayan genis bir mekanimiz var burayi kullanmayi dusunuyoruz.

Saygilar,

Eski 22-06-2010, 19:06   #147
Ağaç Dostu

Havalandırma yapabileceğiniz kapalı bir ortam oluşturabilirseniz daha iyi olur. Sisleme ile yani pulvarize su püskertme ile ısıyı kontrol etmeye çalışırsınız. Ama fazladan masraf ve bir düzgün çalışan bir otomasyon gerekir. Aksi takdirde, bu kadar fazla sıcaklık değerlerinde anca acaba ne olacak diye deneme yapmış olursunuz.

Eski 27-06-2010, 22:32   #148
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Akan su kültürü denemesinde kullanmak için yazlık salata/marul tohumu arıyorum. Özellikle pazarlarda görülmeye başlanan şu kırmızı salatalardan yetiştirmek istiyorum. Bunların cinsi, tam olarak adı nedir?

İki tane tohum firmasını aradım ancak 25-50 gramlık paketler halinde satıyorlar, fiyatları da oldukça yüksek. 1 gramda 1000 tane tohum varmış. Ben bir gramını bile kullanamayacağım, gerisi boşa gidecek.

Elinde fazla tohum olan arkadaş varsa, ücret mükabili az bir miktar gönderebilirse çok memnun olurum.

bornova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2010, 21:48   #149
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2010
bişi sorucam abi tohummu bardakların içinde yoksa fide mi bardakta olması lazım bardak delikmi su nası giriyo

yeniziraatçı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2010, 03:14   #150
Ağaç Dostu

Bardaklar delik. Bardağa direk tohum da ekilebilir, fide de dikilebilir. Tohum ekilirse altında akan suya ihtiyaç yok. Sulayıp tohumun fide olmasını beklemek lazım. Fide olunca akan suyu devreye almak lazım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024