agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-05-2009, 18:09   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Turuncu hortum ana devridaim motoruna bağlı her bitki deliğine suyu tepeden akıyıyor. Yani su köklerin tepesinden şakırdayarak akıyor. Hortuma biraz eğim vermemizin sebebi suyun son deliğe kadar ulaşabilmesi için. Bu görülen hortum düzeninde her deliğe aynı şiddette su akabiliyor.

Domatesin kökleri bu şekilde çok çabuk ve sağlıklı kökleniyor. zaten şu ana kadar yaptığım denemelerden edindiğim sonuç domatesin ve marulun akansuya en hızlı cevap veren bitkiler olduğu yönünde. Çilek akan suyu veya durgun suyu pek umursamıyor.

Eklenen Resimler

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 18:12   #92
Ağaç Dostu

Bu setin her deliğine fide dikildi ama son halini çekmemişim. Onuda bir kaç güne kadar eklerim.

Eski 29-06-2009, 17:55   #93
Ağaçsever

ayselug's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2007
72. mesajdaki sistem dahiyane olmuş. Çok süpersiniz...

ayselug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2009, 07:26   #94
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2009
Sn. akınselçuk.Teşebbüsünüzü tamamen bambaşka bir tarama yaparken rastladım ve ilgimi çekti.Takdirle karşılayarak tüm mesajları okudum.
Ben de terasımda ufak bir sera kurmayı planladım çalışmanız sayesinde ve takıldığım tek konu besin.Konu hakkında en ufak bilgim olmadığından soruyorum.Bu besin katkısı nedir, ne dozda ve nasıl eklenir?Sormak istediğim bir çok soru olacak ancak şimdilik anlamadığım tek nokta orası oldu.Şimdiden teşekkürler.

cbremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2009, 10:12   #95
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-06-2008
Galeri: 2
sayın cbremre öncelikle hoş geldiniz formda yazılanlarla ilgilenmeniz güzel insan bir başlayınca bırakamıyor. gerçekten çok güzel uğraşlar bunlar insanı hem rahatlatıyor hemde bir şeyleri başarmak adına motive etmeyi sağlıyor.şimdiden size kolay gelsin

ozturk.kerim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2009, 14:11   #96
Ağaç Dostu

Sayın Cbremre,

Hoşgeldiniz. Güzel bir uğraş haklısınız. İnsana çok şey öğretiyor. Besin solusyonunu kendiniz hazırlayabilirsiniz. Sitede bu konuda yeterli bilgi var.

Fakat başlangıçta uğraşmak istemez bu işi sonraya bırakırsanız, üyelerden Kudret Tezel' e özel mesaj atarak hazır besin kiti temin edebilirsiniz. Bu kiti sulandırıp 250 lt besinli su hazırlayabilirsiniz.

Saygılar...

Eski 19-09-2009, 11:28   #97
Ağaç Dostu

Bu yöntemle domatesin verimi topraktakinden katmerli biçimde yüksek oluyor. Fakat bizim burada kurduğumuz düzenekler hobi veya yöntem deneme amaçlı küçük düzenekler olduğundan ticari manada kurulacak siztemlerin malzemelerine örnek teşkil etmez.

Yani 250 lik PVC boru ile ticari toprakraksız tarım domates yetiştiriciliği yapmak ekonomik ve hatta pratik olmaz.

Büyük çaplı kurulacak sistemlerde başka malzemelere yönelerek düzen kurmak gerekir.

Eski 25-11-2009, 13:56   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-11-2009
Sayın Akınselcuk, bende Konya dayim. Solusyonu Konya da bulamadım desem yeri var. Siz hepsini Konya'dan mı temin ettiniz?

Düzenleyen casper : 25-11-2009 saat 13:58 Neden: İmla
casper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2009, 10:38   #99
Ağaç Dostu

Forumda Kudret Tezel den alabilirsin. 250 lt besinli su hazırlayacağın toz haldeki kiti bir değişiklik olmadı ise 7,5 liraya alabilirsin. 4- 5 lira da kargo tutar herhalde. Bir özel mesajla iki günde elinde olur.

Kendimize besin solüsyonu hazırlıyoruz ama yeni başlayan hobicilerin bulacağı en güzel ürün Kudret beydekidir. Bu şekilde hazır besin kitini piyasada boşuna arama bulamazsın. Piyasada besin kiti diye satılan şeyler bu forumda bahsedilen kitin aynısı değildir. Buradaki bütün makro ve mikro elementleri içeren doğru bir topraksız tarım kiti iken piyasadakiler daha çok evdeki saksılara yönelik hazırlanmış içeriklerdir.

Eski 03-12-2009, 20:45   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2009
öncelikle merhabalar.
çalışmalarınızı yakınen ve büyük bir heyecanla takip ediyorum.
sayın akınselçuk ve sayın envor sizlerden bana yardımcı olmanızı talep ediyorum.
birkaç sorum var.

sn. akınselçuk:
1- internette baktığım resimlerde 65lik boru çaplarına bile bu sistemi kurmuşlar. ben 150lik boru ile yapmayı düşünüyorum. bir problem olurmu.
2- ışıklandırmada kullanılan ledleri mavi ve kırmızı olarak seçeceğim ve %20 mavi led kullanacağım. doğrumu?
3-evimin bir odasında yappmayı düşünüyorum herhangi bir zorlukla karşılaşırmıyım gürültü gibi.
4- herşey yolunda giderse ilk meyvelerini ne zaman alırım.
5- sistemdeki suyu ne kadar sıklıkla yenilemem gerekir.
6- suda dikkat etmem gereken parametreler nelerdir. bir tanesi ph derecesi. bunun için bil ölçü aletimi almam gerekli. bu ph dengesi nasıl ayarlanır.
7- ışık domatesleri 24 saatmi aydınlatacak
8- motorlar için 15 dk çalışır 3 saat duru demişsiniz bunu nasıl bir cihazla yapıyorsunuz.

sn. envor
1- bu mevsimde domates fideleri bulabilirmiyim? bulamazsam bana gönderebilirmisiniz. hesap numaranızı aynı şekilde gönderin ücretini ödeyeyim.
2- birkaç farklı domates modeli var bunlardan en verimli yani en çok domates üreten hangisidir acaba. h2274 dşye bir model var.
3- besin olarak piyasada kaktüs çoşturan çiçek çoşturan diye ürünler var. bunlar olurmu?
4- odamda şu an herhangi bir ısıtma sistemi yok 20 derece. bu domatesler için yeterli olurmu?
5- domatesin çiçeklerine bir sprey sıktıklarını gördüm. bunu benimde yapmam gerekirmi. gerekirse bu ne spreyi.

cümlelerim biraz eksik aksak olabilir. kusura bamayın. eğer cevaplarsanız çok sevinirim.
size çalışmalarınızda başarılar diliyorum

Düzenleyen inanna06 : 04-12-2009 saat 11:55 Neden: imla hataları düzeltildi
inanna06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2009, 16:52   #101
Yeni Üye

motorları aldım wp800 inşallah olur. borular vs. yarın alıcam. fotoğraflarını eklerim. motorlar herhangi bir tofaş reno yedek parçacısınada 5 tlye satılıyor.

Eski 04-12-2009, 19:16   #102
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
sevgili dostlar sorumu saçma bulabilirsiniz ama merakımdan soruyorum sonuçta kullandığınız yöntemde kimyasal ilaçlar kullanıldığı gibi yer israfı ve aşırı bir maliyete değerim bu çalışmalar. Günümüzde hormonlu ve GDO'lu ürünlere karşı iken bu tür uygulamaların ne kadar doğru olduğu bence tartışılır.

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2009, 21:30   #103
Ağaç Dostu

Kimyasal ilaç kullanılmıyor. Su da ertilen besin elementleri kullanılıyor. Hormon ve GDO ile buradaki yetiştiricilik şekli ile nasıl bir bağlantı kurdunuz ?

Hollanda yaş sebze üretiminin tamamını bu yolla yaptığını veya dünyanın en büyük tek parça topraksız tarım serasının (perlitte domates bergama agrobay tarım şu anda 700 dekar) ülkemizde bulunduğunu söylesek bunun halen abesle iştigal olduğu fikrinizde bir değişiklik olurmuydu ?

Ama tartışılırdı haklısınız . . .

Televizyonda GDO yu tartışanlar tartışırdı, birazcık teknik bilgisi olanlar tartışmazdı.

Eski 04-12-2009, 21:45   #104
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi inanna06 Mesajı Göster
sn. akınselçuk:
1- internette baktığım resimlerde 65lik boru çaplarına bile bu sistemi kurmuşlar. ben 150lik boru ile yapmayı düşünüyorum. bir problem olurmu.
2- ışıklandırmada kullanılan ledleri mavi ve kırmızı olarak seçeceğim ve %20 mavi led kullanacağım. doğrumu?
3-evimin bir odasında yappmayı düşünüyorum herhangi bir zorlukla karşılaşırmıyım gürültü gibi.
4- herşey yolunda giderse ilk meyvelerini ne zaman alırım.
5- sistemdeki suyu ne kadar sıklıkla yenilemem gerekir.
6- suda dikkat etmem gereken parametreler nelerdir. bir tanesi ph derecesi. bunun için bil ölçü aletimi almam gerekli. bu ph dengesi nasıl ayarlanır.
7- ışık domatesleri 24 saatmi aydınlatacak
8- motorlar için 15 dk çalışır 3 saat duru demişsiniz bunu nasıl bir cihazla yapıyorsunuz.
1 - Domatesin kökü için 150 lik boru uygun. 65 lik boru eninde sonunda tıkanır.
2 - Yeşil led kullanmanın gereği yok. Tek renk de olmaz. karışım olduğu sürece diğer tüm renkler uygun. Fakat led ile ilgili bir deneyim hiç olmadı sonuçları ne olur bilemiyorum.
3 - Akvaryum su motorunun gürültüsü olmaz. Silecek motorları da sürekli çalışmaz.
4 - İlk denmenizde hiç meyve alamamaya hazırlıklı olun.
5 - Düzenli takibini yaparsanız 20 gün idare edebilir ama ölçüm yapmayacaksanız en çok 10 günde bir.
6 - pH ve EC değerlerine dikkat etmeniz gerek. Bunların takibi için herbiri 80 - 90 lira olan dijital aletler var.
7 - Seri üretim yapmayacaksanız hayır.
8 - Elektrikçiden alınabilen bir zaman saati ile.

Ancak başlamadan önce forumu bir kez daha tarayın eksik bilgileriniz var. pH ve EC konularını iyice analiz edin.

Eski 06-12-2009, 12:25   #105
Yeni Üye

sistemi 100lük boruya u şeklinde kurdum. Seralarıda araştırdığım halde perlit bulamadım. bende torfa tohumları ektim. fakat rüyama girmiş nasıl olduysa. torfun içinde kökler dolandıkça dolanır. perlitin içinde ise su yukardan aktıkça aşağı doğru uzar. değilmi akın selçuk?

wp800 diye bir motor aldım fakat bu motorda tulumba şeklinde çıktı. bir kaptan emip boruya basamıyor yani. bu sorunuda bir şekilde halledicem bugün.

aldığım domates tohmunu adı rio grande başka bulamadım koca kadıköyde. nasıl bir domates acaba sayın akın selçuk? su kültürü için uygunmudur?

tohumlar filizlendikten kaç gün sonra **** boyları kaç cm olunca perlitten çıkarmalıyım. birde tohum filizlendikten hemen sonra besinemi başlamalıyım.

bu silecek pompalı sistemden ilk etapta sadece tohumların filizlenmesi için su vereceğim. daha sonrada bu pompa sisteminde 3 saatte bir besin vereceğim. devirdaim pompasıda sürekli çalışacak. boru dolup taşmasın diyede uygun bir yükseklikten gider yapacağım. böylece su sürekli yenilenmiş olur. 10 günde bir değiştirmemede gerek kalmaz.

ilk etapta ph ve ec metre almayacağım. sadece tohumları filizlendirmek için bir çaba sarfeceğim.

kırmızı ve mavi ledler aldım. 3 kırmızı ve bir mavi ledi seri bağlayıp bu şekilde oluşturduğum bütün ledleride paralel bağlayacağım. bu şekilde herhangi bir direnç kullanamadan ledeler 12 volt ile çalışacak.

birde sayın akınselçuk tohumları diktikten sonra besin tedarik etmem için en kadar zamanım var. bu besin bozulan bişeymidir. kokarmı ?
şimdilik bu kadar. fotoğrafları akşam ekleyeceğim.
görüşmek üzre teşekkürler.

Eski 06-12-2009, 14:28   #106
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. inanna06,

Istanbul' da olduğunuz için besin tedarikini Kudret Tezel Bey' den elden temin edebilirsiniz. Gübreler toz şeklinde, alıp suda siz eriteceksiniz. Kokmaz, bozulmaz. Forumdan Sn. Envor' dan kargo ilede isteyebilirsin. Onun besin kitleri pet şişede sıvı olarak gelir.

Fotoğrafları merak ediyoruz ama sanki pompayı akvaryum kafa motoru motoru alsaydın daha sessiz bir çözüm yakalamış olurdun.

PVC boruda fideleri perlite ihtiyacın olmadan direk suya koyabilirsin. Fidelerin çimlendirilmesi için sisteme ihtiyacın yok. En basit bir saksıda torfta çimlendirebilirsin. Fideleri sisteme taşırken torftan örselemeden çıkardığın fidelerin köklerini çeşmede güzelce yıkadıktan sonra PVC borulu sisteme taşıyabilirsin.

Domates tohumu için boşuna yorulmuşsun, Bauhaus ve Koçtaş' ta en az iki üç çeşit domates tohumu bulabilirsin. Anadolu tohumculuğun Super Marmande, Rio Grande ve Cobra f1 salkım domates tohumları var. Aldığınız tohumu kullanabilirsiniz.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2009, 20:42   #107
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-10-2009
akan su kültüründe marul yetiştiriciliği

Sayınyın Akın bey öncelikle merhaba yaptığınız sistemleri ilgiyle izliyorum .Size bir sorum olacak ,hiroponik sistemde yetiştirdiğim marulların kökleri abartılı bir şekilde balon halini alıyor ,bu süreç normalmi eğer değilse bir önlemi varmı

energy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2009, 20:54   #108
/

Giriş Tarihi: 16-12-2009
merhaba...
ben yeni üyeyim, biraz olsun yaptıklarınıza bakabildim ancak anlayamadığım şey şu bu çalışmalardaki amacınız nedir? sadece evde kendi domatesinizi yetiştirmek mi yoksa farklı bir fide yetiştirme yöntemi mi? merak ettim.

sevilözcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 10:49   #109
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi energy Mesajı Göster
Sayınyın Akın bey öncelikle merhaba yaptığınız sistemleri ilgiyle izliyorum .Size bir sorum olacak ,hiroponik sistemde yetiştirdiğim marulların kökleri abartılı bir şekilde balon halini alıyor ,bu süreç normalmi eğer değilse bir önlemi varmı
Yazınızı çok geç gördüm. Köklerin abartılı şekilde balon olması çeşitle alakalı değildir umarım. Çünkü ince olması gereken bir kök teli göze abatacak şekilde kalınlaşıyorsa hücre yapısı bozuluyor demektir. Bu da besin emme işleminin sağlıklı olamayacağını gösterir. Balon olmalarına rağmen bitki salimen yaprak geliştirebiliyorsa balon köklü bir marul çeşidi ile karşı karşıyasınız demektir.

Kök yapının bozulması, besinli sudaki pH derecesinin, tuzluluk oranının ve bakterilerin marifeti ile olabilir.

pH ve tuzluluğu kendiniz ayarlarsınız. Bakteriler için de suya ilaç karıştırırsınız.

Ancak çeşit adı, arızalı bitki kök ve yaprak resmi daha makul bir teşhisi kolaylaştıracaktır.

Eski 17-12-2009, 11:17   #110
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevilözcan Mesajı Göster
merhaba...
ben yeni üyeyim, biraz olsun yaptıklarınıza bakabildim ancak anlayamadığım şey şu bu çalışmalardaki amacınız nedir? sadece evde kendi domatesinizi yetiştirmek mi yoksa farklı bir fide yetiştirme yöntemi mi? merak ettim.
Bazısı fazla enerjisini odun kırarak atıyor, bazısı böyle olmadık işlerle uğraşarak.

Dünya da 3 şekilde tarım yapılır.

Klasik yöntemle toprağı işleyip ekerek.
Bir süre sonra toprağın pili biter. 3 - 4 yılda bir toprakla, ürün için mücadeleye girilir. Sonuç hep üretici aleyhine işler. Toprak bulaşık süngeri gibi bir çok kimyasala muhatap olur. Sonunda dengesi bozulur ürün vermez bunalıma girer. Kendi haline bırakılırsa düzelir.

Organik mevzuatına uyarak toprakta.
Toprağın kalbini kırmadan yapılan tarım şeklidir. Ancak çok pahalıya çıkan ürünlerin satılması başlı başına bir uzmanlık gerektirir. Sonuçta para kazanmak zorunda olan insanoğlu organik tarım mevzuatını 50 yerinden delmiştir. Azot haricindeki bir çok makro elementin toprağa doğal yollarla kazandırılması bize yetecek kadar kısa bir zamanda olmaz, suni bazı gübreler ile bazı böcek ilaçlarına izin verilir mecburen.

Suni sistemler kurup doğayı taklit ederek.
Bitki gelişimi için lazım olan şartlar suni olarak hazırlanır. Kapalı bir alanda hijyenik olarak yapılır. Bitkiye sadece gerektiği kadar besin ve su verilir. Sonuçta organik kadar doğru bir ürün ortaya çıkar. Çok fazla ürün olur ve üretim fabrika gibi süreklidir. Güneşe olan bağımlılık haricinde doğayla başka ilişkisi yoktur. Gelişen led teknolojileri yakında buna da bir çözüm bulursa yeraltında günebakan (Ayçiçeği) tarlaları olmaması için bir sebep kalmayacaktır.

İnsanlar gelişmek, keşfetmek, yapmak ister. Niye böyle ister bilmiyorum ama yazılım doğuştan yüklü geliyor. Bir tabiat kanunu vaya ilahi tecelli yahutta Allah öyle yaratmış. Bu durumda bazı insanlar en teknolojik bulduğu sistemi kendi çapında uygulamak ister.

Aklımızın tabanındaki budur. Yani içten gelen bir dürtü ile bu işi yapmaktadırlar. Para ve zaman harcarken hanelerine kazanç olarak somut bir şey yazılmaz. Ama soyut kazanımlar, bu hobi dalında herkes için farklı da olsa vardır.

Bazısı işin ilmini izler mutlu olur. Kimyayı öğrenir. Bitkileri tanır. Bazısı domatesler, marullar asker gibi komutlara uyup geliştikçe zafer kazanmış komutan gibi hisseder. Bazısı bu işle para kazanacağını ummaktadır deneme yaparak işi öğrenmeye çalışır.

Sevgiler...

Düzenleyen akinselcuk : 17-12-2009 saat 16:24 Neden: Harf hatası
Eski 17-12-2009, 14:19   #111
Yeni Üye

Lutfen yardim edin.

Siz ustatlarin yaptiklarini merak ve heyecanla izliyorum. Ben de topraksiz tarim alaninda birseyler yapmak istiyorum. Sizden ricam mesela evde mutfak ya da balkonda domates yetistirebilmem icin (baslangic duzeyinde) temin edecegim malzemeleri soylemeniz ve nasil yapmam gerektigi konusunda yonlendirmeniz. Dun koctas a gittim fakat zaman ayarli saatten baska birsey bulamadim.
Yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim.

Atakan Fatih

atakanfatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 16:16   #112
Ağaç Dostu

Büyükce bir saksı alın. İçine perlit, torf, strafor vs malzemelerin karışımı ya da bir tekini doldurun. Bir kaç domates tohumunu buraya ekin. Kudret Tezel beyden besin kiti isteyin, besinli suyunuzu hazırlayın. Saksıya evde ışıklı ve soğuk olmayan bir yer bulun. Tohumdan fideyi oluşturunca her gün besinli suyla sulayın.

Saksı 5 lira. Perlit ve sair malzeme 10 lira. Besin kiti gitti geldisiyle 10 lira. Tohum 3 lira. Alınan keyf ölçülemez. Bu kadar.

Zaman saati dursun sonra kullanırsınız. İlham kendiliğinden gelir.

zekiabbas beğendi.
Eski 17-12-2009, 16:51   #113
Yeni Üye

Sn.Akinselcuk cok tesekkur ederim hemen yarin tohum perlit vs. aliyorum ve Kudret Tezel Bey le irtibata gecmeye calisiyorum. Tekrar tesekkurler; umarim yetistiklerinde fotograflarini da koyarim.
Tekrar tesekkur ederim.

Eski 17-12-2009, 17:11   #114
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2009
Tebrikler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akinselcuk Mesajı Göster
Bazısı fazla enerjisini odun kırarak atıyor, bazısı böyle olmadık işlerle uğraşarak.

Dünya da 3 şekilde tarım yapılır.

Klasik yöntemle toprağı işleyip ekerek.
Bir süre sonra toprağın pili biter. 3 - 4 yılda bir toprakla, ürün için mücadeleye girilir. Sonuç hep üretici aleyhine işler. Toprak bulaşık süngeri gibi bir çok kimyasala muhatap olur. Sonunda dengesi bozulur ürün vermez bunalıma girer. Kendi haline bırakılırsa düzelir.

Organik mevzuatına uyarak toprakta.
Toprağın kalbini kırmadan yapılan tarım şeklidir. Ancak çok pahalıya çıkan ürünlerin satılması başlı başına bir uzmanlık gerektirir. Sonuçta para kazanmak zorunda olan insanoğlu organik tarım mevzuatını 50 yerinden delmiştir. Azot haricindeki bir çok makro elementin toprağa doğal yollarla kazandırılması bize yetecek kadar kısa bir zamanda olmaz, suni bazı gübreler ile bazı böcek ilaçlarına izin verilir mecburen.

Suni sistemler kurup doğayı taklit ederek.
Bitki gelişimi için lazım olan şartlar suni olarak hazırlanır. Kapalı bir alanda hijyenik olarak yapılır. Bitkiye sadece gerektiği kadar besin ve su verilir. Sonuçta organik kadar doğru bir ürün ortaya çıkar. Çok fazla ürün olur ve üretim fabrika gibi süreklidir. Güneşe olan bağımlılık haricinde doğayla başka ilişkisi yoktur. Gelişen led teknolojileri yakında buna da bir çözüm bulursa yeraltında günebakan (Ayçiçeği) tarlaları olmaması için bir sebep kalmayacaktır.

İnsanlar gelişmek, keşfetmek, yapmak ister. Niye böyle ister bilmiyorum ama yazılım doğuştan yüklü geliyor. Bir tabiat kanunu vaya ilahi tecelli yahutta Allah öyle yaratmış. Bu durumda bazı insanlar en teknolojik bulduğu sistemi kendi çapında uygulamak ister.

Aklımızın tabanındaki budur. Yani içten gelen bir dürtü ile bu işi yapmaktadırlar. Para ve zaman harcarken hanelerine kazanç olarak somut bir şey yazılmaz. Ama soyut kazanımlar, bu hobi dalında herkes için farklı da olsa vardır.

Bazısı işin ilmini izler mutlu olur. Kimyayı öğrenir. Bitkileri tanır. Bazısı domatesler, marullar asker gibi komutlara uyup geliştikçe zafer kazanmış komutan gibi hisseder. Bazısı bu işle para kazanacağını ummaktadır deneme yaparak işi öğrenmeye çalışır.

Sevgiler...
Sabırla verdiğiniz bilgiler için tebriklerimi sunarım.

amatör hobici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2009, 10:06   #115
Yeni Üye

Kudret Beye Ulasamiyorum :(

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akinselcuk Mesajı Göster
Büyükce bir saksı alın. İçine perlit, torf, strafor vs malzemelerin karışımı ya da bir tekini doldurun. Bir kaç domates tohumunu buraya ekin. Kudret Tezel beyden besin kiti isteyin, besinli suyunuzu hazırlayın. Saksıya evde ışıklı ve soğuk olmayan bir yer bulun. Tohumdan fideyi oluşturunca her gün besinli suyla sulayın.

Saksı 5 lira. Perlit ve sair malzeme 10 lira. Besin kiti gitti geldisiyle 10 lira. Tohum 3 lira. Alınan keyf ölçülemez. Bu kadar.

Zaman saati dursun sonra kullanırsınız. İlham kendiliğinden gelir.

Sn Akinselcuk bey, Kudret Bey e ulasamiyorum. Ozel mesaj da attim ama hala geri donus olmadi. Bu kiti kendisinden alacagim baska bir yontem var midir?(website vb.)

Eski 18-12-2009, 14:36   #116
Ağaç Dostu

İşi vardır. Döner mutlaka. Özel mesaj dışında bir yol benim bildiğim yok.

Eski 18-12-2009, 20:45   #117
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili arkadaşlar 2 gündür bilgisayarımda bir problem vardı yeni halloldu buradayım.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2009, 21:21   #118
Ağaçsever

sadocan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
sayın akinselcuk ve Kudret Tezel hocam şu an itibari ile varmısınız bana topraksız tarımda 50 kök marul yetiştirmeye ben çok acemi birisi olarak siz üstadların yardımını ilk sistemin kuruluşundan marulların yetişmesine kadar günlük ve anlık yardım alabileceğim kişiler olarak ikinizden cevap bekliyorum eğer kabul görürseniz yarın sabah ilk işim boruları ve malzemeleri almak olacak.

sadocan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2009, 21:25   #119
Ağaçsever

sadocan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Kudret hocam sizden bu marullar için besin kitlerini istiyorum akinselçuk beydende sistemin yapım ve çalıştırma için bilgisini istiyorum eğer ilgi,lenirseniz kendi yapmış olduğum seradaki hazır funl cinsi marullarımdan sökerek bu sistemle deneyeceğim fidelerim henüz küçükler.

sadocan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2009, 19:39   #120
Ağaç Dostu

Sayın Sadocan,

Sitenin bu bölümünde internette , yerli ve yabancı kaynaklarda arayıp da bulamayacağınız çok detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Fakat bir kaç kez taramanız kelime kelime anlamaya çalışmanız gerekli. Bazen okuyup geçtiğiniz bir konu tam da ihtiyacınız olan bilgileri içeriyor olabiliyor.

Heyecanınızı anlıyorum ancak anlık bilgi alabilmeniz biraz zor olur. Malum iş güç koşuşturma içinde iken aradığınız anda size cevap bulmak zor olabilir. Fakat buradan tüm sorularınıza verebileceğimiz en detaylı cevapları vermeye çalışırız.

Açıkcası zaten bir yetiştirici iseniz marul işi o kadar da zor gelmez size. Marul konusunda sayın tabiat' ın ciddi bir çalışması oldu geçtiğimiz günlerde. O başlığı incelemekle işe başlayın derim. Orada detaylıca fizibilite bilgisi bile mevcut.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=12632

Başarılar ve kolay gelsin.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024