agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Domates (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=468)
-   -   Domates Yetiştirme (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=14832)

adneser 10-04-2013 19:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fatitoo (Mesaj 1136612)
Bu fideler bana hediye geldi. Acaba şaşırtma için erken mi olur? Direk bahçey almayı düşünüyorum.

Sayın fatitoo

Zamanı gelmiş fakat hava şartlarını dikkate alın.

Selamlar

nkutsay 10-04-2013 19:46

1 ay once ektigim ve 1 hafta once sasirttigim fidelere kalsiyum icin yumurta kabugu uygulamak istiyorum.

Erken mi?

Bahceye dikince mi vereyim?

Bunun bir olcusu var mi? Bir fideye kac kabuk uygundur?

zebra 10-04-2013 19:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fatitoo (Mesaj 1136612)
Bu fideler bana hediye geldi. Acaba şaşırtma için erken mi olur? Direk bahçey almayı düşünüyorum.

Sasirtma konusunda yeterli bilgim yok ama benim dikkatimi ceken yapraklar uzerinde mavi gibi seyler var. Acaba onlar ilac izi mi?

zebra 10-04-2013 20:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay (Mesaj 1136622)
1 ay once ektigim ve 1 hafta once sasirttigim fidelere kalsiyum icin yumurta kabugu uygulamak istiyorum.

Erken mi?

Bahceye dikince mi vereyim?

Bunun bir olcusu var mi? Bir fideye kac kabuk uygundur?

Bir MeyveliTepe yazisi vardi aklimda, sizin icin aradim buldum :p. Biraz karmasik gibi gozuksede, genel manada fikir veriyor.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 583696)
Yeni sebze parkındaki her biri 4 metrekare 20 ada için bir palet coco-peat temin ettim. Bir palette 288 adet var. Her adaya 12 adet koyacağım. Buna ilaveten, her adaya 2 torba klinoptilolit (umdemin), 2 çuval işlenmiş sığır gübresi, yarım kilo kemik tozu, yarım kilo odun külü, yarım kilo kükürt, yarım torba leonardit, iki avuç iz element (demir, bakır, çinko, mangan, magnezyum), kalanı da bahçe toprağı olacak. Fideler yerlerine dikildikten sonra en üste 5 santim kalınlığında keçi gübresi ve çim kırpıntısından yapılmış kompost malç olarak serilecek. Fide dikiminden önce EMA ve mikoriza takviyesi yapmayı düşünüyorum.

nkutsay 10-04-2013 21:33

MeyveliTepe blogunu ben de okumustum ve bu terkibi bulabilmek icin tekrar hatmedecektim. Cok makbule gecti.

Ama yumurta kabugu ne olacak? Kabuklari balkona cikarip kurutmaya gectim bile. Bos mu vereyim? Icimden bir ses faydali olacagini soyluyor. Olmadi zaten 2 ser adet olan fidelerin birer adedinde denerim.

zebra 10-04-2013 22:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay (Mesaj 1136691)
MeyveliTepe blogunu ben de okumustum ve bu terkibi bulabilmek icin tekrar hatmedecektim. Cok makbule gecti.

Ama yumurta kabugu ne olacak? Kabuklari balkona cikarip kurutmaya gectim bile. Bos mu vereyim? Icimden bir ses faydali olacagini soyluyor. Olmadi zaten 2 ser adet olan fidelerin birer adedinde denerim.

Kemik yerine kabuklari kullan, sonucta ikiside kalsiyum ihtiyaci icin kullaniliyor.

antihistaminik 10-04-2013 22:57

5 Eklenti(ler)
domates fidesinin topraga ekimi hk e-fidancim'daki diagrami gorunce google dan potbori yapasim geldi... buyrun,

cemo 10-04-2013 23:08

Yaşadığım köyde, insanlar tohumu direkt toprağa ekip, gelişince yerlerine dikiyorlar.
Ne sera ortamı, nede başka bişeyle uğraşmıyorlar. İklime göre yetişiyor hepsi. Erken ekip diksekte, bitki ortamı bekliyor gelişmek için.

Ekin toprağa gitsin, uğraşmayın sera falan:)) Doğa yapıyor yapacağını.

cemo 10-04-2013 23:15

Gecen hafta domates tohumları ektim. Arka bahcemde kompost yaptığım kocaman saksım vardı, birde baktım ki gecen yıldan kalan atıklarımın içinden yüzlerce domates fidesi cıkmış.

Ben ki, önceki yıllarda ev içinde şubatta tohum ekmişim. Boşuna uğraşmışım demek:)
Köylüm fideyi dikerken de, yan yatırıp dikiyor:)

Bilimden anlamasada, köylüm bu işi biliyor:)

cemo 10-04-2013 23:36

Benim 3 yıl önce yaptıklarımı şimdi arkadaşlarım yapıyor. Yapmayın etmeyin:)

Uğraşmayın A dostlar:) Atın toğumu toprağa, vakti gelince güçlüce cıkıyorlar.(atmadıklarınız bile cıkıyor)

Boyu bu oldu şaşırtayım, şu oldu yerine alayım, uğraşmayın.

Sadece tecrübelerimi yazdım.:)

fatitoo 11-04-2013 07:05

[QUOTE=zebra;1136625]Sasirtma konusunda yeterli bilgim yok ama benim dikkatimi ceken yapraklar uzerinde mavi gibi seyler var. Acaba onlar ilac izi mi?[/QUOTE
Sanırım öyle. Bana bu fideler Şanlıurfa da demo çalışması yaptığımız bir çiftçiden geldi. Kendisiyle konuşamadım henüz..Ben de alınca fark ettim..Sanırım ilaç.

MeyveliTepe 11-04-2013 09:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemo (Mesaj 1136758)
Yaşadığım köyde, insanlar tohumu direkt toprağa ekip, gelişince yerlerine dikiyorlar.
Ne sera ortamı, nede başka bişeyle uğraşmıyorlar. İklime göre yetişiyor hepsi. Erken ekip diksekte, bitki ortamı bekliyor gelişmek için.

Ekin toprağa gitsin, uğraşmayın sera falan:)) Doğa yapıyor yapacağını.

Neden domates, biber, patlıcan gibi sebzelerin tohumlarını Mart gibi henüz soğuk bir ayda sera gibi ışık alan ama dışarıya göre daha sıcak bir yere ekiyoruz da, toprağa tohum serpiştirmiyoruz?

Bunun iki sebebi var. Birincisi ve esas belirleyeci olan sebep zamanlama.

Mart ortasında fidelikte ekilen tohumdan elde edilen fide bugün yaklaşık 15 santim boyunda, dördüncü-beşinci yaprağını vermiş durumda. Dışarıda kendi kendi kendine çimlenenler henüz iki yaprak. Bu yıl havalar genellikle iyi gittiğinden yine de erken çimlenmişler, yoksa çimlenmeleri Mayısı bulurdu.

Oysa Mayıs başında büyümüş, dikilecek duruma gelmiş fideye ihtiyacımız var ki, Haziran ortasından sonra domates biber görmeye başlayalım. Dışarıda kendisi çimlenen tohumlardan elde edilecek fidelerde zaman Temmuz sonuna, Ağustosa kayar.

İkinci sebep ise, çok çeşitden fide yapıldığı durumda hangi çimlenenin hangi çeşit olduğunu takip edebilme imkanıdır. Bu dışarıda biraz daha zor olur.

idris şenol 11-04-2013 10:20

dometes ekimi bölgelere göre farklılık gösterir trakyada nisan sonu diyer bölgelerde dometes yetiştirci köydeki kişlerle görüşün
geçen sene nisan ayında bir arkadaşım çatalcada yaklaşık 4 dönüm dometes, biber ,bostan, bahçe yaptı
rakım olarak yüksek bir yer hatta rüzgar güllerin bol olduğu bir yer,
inanırmısınız yaklaışık 30 daikada rüzgar ve fırtına bahçe yerle bir oldu
böyle yerlerde küçük yarım ay şeklinde yer naylon seralar yapılıp en azından mayıs ayı ikinci yarısına kadar fideleri korumuş olup erkencilik elde edilir
birde reklem olmasın ama bir firma konik şeklinde şefaf naylan pvc yapmış araştırıp veya uygulayan varsa bu şekşlde dometesleri koruyabilir

zebra 11-04-2013 13:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1136928)
Neden domates, biber, patlıcan gibi sebzelerin tohumlarını Mart gibi henüz soğuk bir ayda sera gibi ışık alan ama dışarıya göre daha sıcak bir yere ekiyoruz da, toprağa tohum serpiştirmiyoruz?

Bunun iki sebebi var. Birincisi ve esas belirleyeci olan sebep zamanlama.

Mart ortasında fidelikte ekilen tohumdan elde edilen fide bugün yaklaşık 15 santim boyunda, dördüncü-beşinci yaprağını vermiş durumda. Dışarıda kendi kendi kendine çimlenenler henüz iki yaprak. Bu yıl havalar genellikle iyi gittiğinden yine de erken çimlenmişler, yoksa çimlenmeleri Mayısı bulurdu.

Oysa Mayıs başında büyümüş, dikilecek duruma gelmiş fideye ihtiyacımız var ki, Haziran ortasından sonra domates biber görmeye başlayalım. Dışarıda kendisi çimlenen tohumlardan elde edilecek fidelerde zaman Temmuz sonuna, Ağustosa kayar.

İkinci sebep ise, çok çeşitden fide yapıldığı durumda hangi çimlenenin hangi çeşit olduğunu takip edebilme imkanıdır. Bu dışarıda biraz daha zor olur.

Ayrica ufak bir ekleme yapmak istiyorum. Benim gibi hobi icin yetistiren insanlarin elinde degisik cesitlerde az sayida tohum oldugu icin, 1 tane tohumun bile onemi var. Mesala bu yil bircok degisik domates tohumu aldim ama paketlerdeki tohum adetleri 8-12 arasinda degisiyordu. Zaten hepsini ayni anda ekmeyecegimize gore, elimizde ekilmis gercekten az tohum kaliyor. Onlarida bahceye at, orada kendi baslarina cikar demek biraz riskli gibi. Ama isteyen istedigi yontemi uygulayabilir. Zaten ne demis atalarimiz, ne ekersen onu bicersin!

orhtrn26 11-04-2013 16:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemo (Mesaj 1136762)
Gecen hafta domates tohumları ektim. Arka bahcemde kompost yaptığım kocaman saksım vardı, birde baktım ki gecen yıldan kalan atıklarımın içinden yüzlerce domates fidesi cıkmış.

Ben ki, önceki yıllarda ev içinde şubatta tohum ekmişim. Boşuna uğraşmışım demek:)
Köylüm fideyi dikerken de, yan yatırıp dikiyor:)

Bilimden anlamasada, köylüm bu işi biliyor:)

Doğru; Bende Eskişehirde çeri domateslerin çekirdeklerini sonbaharda bahçenin bir köşesinde 2 senedir açık alanda yetiştirdim.

emrullah mutlu 11-04-2013 20:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zebra (Mesaj 1136625)
Sasirtma konusunda yeterli bilgim yok ama benim dikkatimi ceken yapraklar uzerinde mavi gibi seyler var. Acaba onlar ilac izi mi?

o mavi lekeler bordo bulamacı dediğimiz eskiden beri meyvelere sebzelere süs bitkilerine yapılan bir ilaç göz taşından yapılıyor...

zebra 11-04-2013 21:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi emrullah mutlu (Mesaj 1137283)
o mavi lekeler bordo bulamacı dediğimiz eskiden beri meyvelere sebzelere süs bitkilerine yapılan bir ilaç göz taşından yapılıyor...

Bordo bulamacı - Vikipedi

Tesekkurler aciklamaniz icin. Ne yazik ki doga icin zararli bir maddeymis. Insallah gidalarimiza zehirli maddeler ekleme aliskanligimizdan kurtuluruz.

nkutsay 12-04-2013 09:03

Sirasiyla 28 gunluk pembe, chocalate cherry ve red robin. cc'ler pembelere yetisti. Bitkisi ne boyda oluyor acaba?

http://k1304.hizliresim.com/18/d/lzy0s.jpg

http://k1304.hizliresim.com/18/d/lzy13.jpg

http://k1304.hizliresim.com/18/d/lzy19.jpg

Revnak 12-04-2013 13:51

2 Eklenti(ler)
Yaptığım hatadan sonra sağ kalan 3 ampul domatesim sarı olduklarını düşünüyorum ilk yapraklarını yeni çıkartıyorlar.
Ve hala asıl yapraklarını çıkartamayan muhtemelen kendilerini toparlamaya çalışan Tiny Timlerim..
Eklenti 389598

Eklenti 389599

candem 12-04-2013 15:01

sayın revnak ne hatası yaptınız. benim ektiğim domasteslerde bir sorun olmadı çok şükür. inşallah bunlar sorunsuz olur.
ben her gece fısfıslıyorum bide hep ışıktalar. ama yavaş büyüyorlar
bir de unutmadan söyleyim, 3 cins domatesi yumurta kolisine ekmiştim biraz büyüdüler toprak az geldiği için küçük yoğurt kabına şaşırttım. şaşırtırkende bu sitede gösterdikleri gibi toprağa kökünü degilde sapıyla ektim. ama köklerinde hiç dokunmadım. sitede koparın falan diyor ellemedim ben narin bir şekilde ektim. denemiş olacağım. kalın bir domates sapı olur diyor. inşallah başarılı olur..

Revnak 12-04-2013 23:35

Benimkilerde sorunsuz gelişiyorlardı geçenlerde hava güzelken sabah terasa çıkartıyım dedim güneşi tepeden alsınlar bir saat diye, hafif rüzgarlıydı sanıyorum ki güneşten kavruldular. Bir kaç gün bekledim ancak toparlanmayınca yerlerine yenilerini ektim, süreç baştan başladı anlayacağınız. Biberler sağlam ama domateslerden sağ kalanlar bunlar. Deneye yanıla öğreniyoruz doğruları işte..

antihistaminik 13-04-2013 00:20

acele edip gunes isigina erken ve fazla maruz birakanlar kulübune hosgeldiniz. ben gecen hafta bu kulübe uye olmus biri olarak bugun Zenfide'den organik fide siparislerimi verdim.
sevgili hira'ya da buradan tesekkur ederim ama kilyos yolu cok ters olacakti. ben oraya gidinceye yaz biterdi...

Revnak 13-04-2013 08:20

Ben hala kararlıyım fide almamakta bakalım, önümüzdeki çimlendirme çalışmalarını göreceğiz;)

deryaderya 13-04-2013 17:16

merhabalar bende bu ilk defa domates tohumlari aldim ve hicbir fikrim olmadan onlari 8 nisanda direk topraga ektim ve dun itibari ile tohumlar cimlenmeye basladi ancak ben tohumlari fazla sik ekmisim simdi soyle bisey sormak istiyorum tohumlarim suanda sadece uc vermeye basladi bu durumda ben onlari baska bir yere boleyim mi yoksa biraz daha buyudukten sonrami ayirmaliyim bu konuda yardimci olursaniz cok sevinirim

antihistaminik 13-04-2013 19:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi deryaderya (Mesaj 1138169)
.. direk topraga ektim ve dun itibari ile tohumlar cimlenmeye basladi ..

hoşgeldiniz..keske genis bir saksiya ekseydiniz, aksamlari iceriye alirdiniz. malum artvin, geceleri serin olur.. pet siselerle veya naylon ortulerle sera etkisi yapan arkadaslar var, onlar belki yardimci olur..
bir de kendi hallerine birakin doga gerisini halletsin diyen arkadaslarimiz var. en kotu bu yontemi denemis olursunuz :))

adneser 13-04-2013 19:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi deryaderya (Mesaj 1138169)
merhabalar bende bu ilk defa domates tohumlari aldim ve hicbir fikrim olmadan onlari 8 nisanda direk topraga ektim ve dun itibari ile tohumlar cimlenmeye basladi ancak ben tohumlari fazla sik ekmisim simdi soyle bisey sormak istiyorum tohumlarim suanda sadece uc vermeye basladi bu durumda ben onlari baska bir yere boleyim mi yoksa biraz daha buyudukten sonrami ayirmaliyim bu konuda yardimci olursaniz cok sevinirim

Sayın Deryaderya

Direk toprağa diktiniz ve çimlendi ise toprak yeterli sıcaklığa ulaşmış demektir,
yanız her ihtimale karşı geceleri üzerini biraz yukarıdan (sera gibi) örtün derim.

Ayırma işini 4-5 yaprak olduktan sonra yaparsınız, kolay gelsin.

Saygı ve selamlar

CATBALCA 15-04-2013 16:40

Muhteşem Ankara ikliminin (bu aralar Galler gibi hep yağmurlu ) bıraktığı çaresizlik .Domates yetiştirme çabaları .

http://k1304.hizliresim.com/18/h/m3lp1.jpg
http://k1304.hizliresim.com/18/h/m3lpt.jpg
http://k1304.hizliresim.com/18/h/m3lqf.jpg

attar 15-04-2013 16:56

domates fidelerim 45 günlük oldu

2 Eklenti(ler)
Eklenti 390805
Eklenti 390806

hira 15-04-2013 17:01

sizin domatesler 45 günlükken bu kadar oldularsa benimkiler neden 1 ayda anca topraktan çıktılar ki:(:(

zebra 15-04-2013 17:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hira (Mesaj 1139214)
sizin domatesler 45 günlükken bu kadar oldularsa benimkiler neden 1 ayda anca topraktan çıktılar ki:(:(

Herhalde sizde benim gibi cimlendirme acemisiniz. Ilk baslarda ben de karsilastiridim kendi fidelerimi digerleri ile ama bunun biraz sacma oldugunu anladim. Sonucta ayni tohum, ayni yerde ve ayni toprakta buyuttugum fideciklerin gelisimleri ayni olmuyor, ki baskalarinin ektigi binlerce degisik domates tohumu var, ayni gelisimi beklemek biraz mucize. Siz zamaninda ektiyseniz tohumlarinizi, merak etmeyin, bu yaz insallah afiyetle yersiniz meyvelerinizi:rolleyes:. Insallah yureginize bir nebzede olsa su serpmisimdir.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024