agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni451Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-07-2013, 12:18   #781
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2012
Sn. fixture,

Fotoğraf ekleyebilirseniz tecrübeli üyelerimiz daha net cevap verebilirler.
Tarifinizden kalsiyum eksikliğinden kaynaklı, çiçek burnu çürüklüğü akla geliyor.

Eğer çiçek burnu çürüklüğü ise,
konunun bir önceki sayfasında ve daha önceleri de farklı çözüm önerileri paylaşılmıştı.
Konuyu baştan taramakta fayda var.

ciroz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2013, 14:36   #782
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciroz Mesajı Göster
Sn. fixture,

Fotoğraf ekleyebilirseniz tecrübeli üyelerimiz daha net cevap verebilirler.
Tarifinizden kalsiyum eksikliğinden kaynaklı, çiçek burnu çürüklüğü akla geliyor.

Eğer çiçek burnu çürüklüğü ise,
konunun bir önceki sayfasında ve daha önceleri de farklı çözüm önerileri paylaşılmıştı.
Konuyu baştan taramakta fayda var.
Resimlemeyi unuttum ve ancak hafta sonu yapabilirim. Dediğiniz gibi eski konulardan tekrar kontrol edeyim. Teşekkür ederim.

fixture Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2013, 15:48   #783
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi danışman_32 Mesajı Göster
sn antihistaminik kalsiyum bor karbor gübresini yapraktan uygulama için bitki saksıda ise 2 litre suya 30 gr (cc) karşım yaparak yapraklara püskürtünüz 2 litre suya yine aynı şekilde 50 gr (cc) karışım yaparak bitkinizin kök bölgesine dökün

fosfor uygulamasını ise gübreler bitki bünyesine 3-4 günde alınır siz kalsiyum bor içeren gübrenin uygulamasını yaptıktan sonra 5 gün sayıp 5. gün fosfor uygulaması yapın

Sn Danışman_32,
Benim domateslerin dermanı da bu uygulama galiba ancak (yanılıyorsam bağışlayın) bunlar kimyevi ürünler değilmi? Öyleyse, muadili organik ürün tavsiye edermisiniz? Küçük bir bahçede hobi olarak yetiştirdiğim sebzelerde kimyevi gübre kullanmamaya çalışıyorum.

Eski 15-07-2013, 22:46   #784
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Sn fixture,

Kalsiyum eksikliği için doğal yöntemlerden biri, 1 ölçü yağsız süt + 3 ölçü su karışımını yapraklardan spreylerek uygulamak.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bu yıl adalardaki toprak hazırlğında yakınlarda jips bulamadığım için biraz alçı tozu takviyesi yapmıştım. Çiçek burnu çürüklüğüne hassas olan san marzano ve meksika kurutmalık domateslerde şu ana kadar herhangi bir negatif etki görmedim.

Toprak hazırlığında kalsiyum eksik kalırsa toprağa yavaş yarayışlı (kemik tozu, jips vb.) malzeme eklenmesinin hızlı bir etkisi olamıyor.

Hızlı etki için önerilen yöntemlerden birisi, bir haftalık aralıklarla 1:3 oranında (1 birim süt, 3 birim su) yapraklara sulandırılmış yağsız süt uygulanması. Kök bölgesine topraktan da verilmesi faydalı. Sulandırılmış süt aynı zamanda bazı fungal hastalıklara karşı da koruyucu.
http://www.agaclar.net/forum/sebzele...tm#post1175066

konusuna da göz atmanızı tavsiye ederim.

Eski 16-07-2013, 00:40   #785
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2011
çözüm

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fixture Mesajı Göster
Sn Danışman_32,
Benim domateslerin dermanı da bu uygulama galiba ancak (yanılıyorsam bağışlayın) bunlar kimyevi ürünler değilmi? Öyleyse, muadili organik ürün tavsiye edermisiniz? Küçük bir bahçede hobi olarak yetiştirdiğim sebzelerde kimyevi gübre kullanmamaya çalışıyorum.
sn fixture uygulamalar ve tavsiyeler tamamen denenmiştir şuanda organik ürünler mevcut fakat yetiştiricilerimize denetmediğim ve kullandırmadığım ürünleri tavsiye etmiyorum

evet belirttiğiniz gibi bu uygulama kesin çözümdür

danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2013, 10:50   #786
Ağaç Dostu

Ciroz, danışman_32, teşekkür ederim.

ciroz beğendi.
Eski 17-07-2013, 11:05   #787
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2013
herkese merhabalar. benim saksıdaki domatesimde yaprakları biraz kıvrılıyor ve sanki susuz gibi yaprakları sönük. forumdan okuduklarımdan çıkardığım sanki magnezyum eksikliği var. acaba sorunu nedir? yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

caner88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 19:58   #788
Ağaç Dostu

oz26's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2012
Galeri: 2
Benim de balkonumda yetiştirdiğim altı çeşit domatesimden en çok verim aldığım iki cinsin (Roma ve Salkım) yapraklarında solma ve sararma oluştu. Haftada bir suluyorum.Saksı toprağında yanmış keçi gübresi ve biraz vermikülit var. Sulama sırasında (iki haftada bir) hümik asit kullanıyorum. Budamayı düşünüyorum. Ne papmalı?! Yağsız süt su karışımı uygun mu? Ya da başka bir takviye mi yapmalıyım.

Roma Domatesi.

Name:  1.jpg
Views: 1403
Size:  75.4 KB

Name:  2.jpg
Views: 1352
Size:  26.2 KB

Name:  3.jpg
Views: 1355
Size:  48.0 KB

Name:  3a.jpg
Views: 1339
Size:  43.2 KB

Düzenleyen oz26 : 17-07-2013 saat 20:24 Neden: ilave
oz26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 20:09   #789
Ağaç Dostu

oz26's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2012
Galeri: 2
Bu da salkım domatesim.

Name:  4a.JPG
Views: 1225
Size:  68.9 KB

Name:  5.jpg
Views: 1203
Size:  32.0 KB

Name:  6.jpg
Views: 1272
Size:  54.8 KB

oz26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 22:45   #790
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-06-2012
Delfin WG

sayın Danışman(Fatih bey), sn Meyvelitepe ve tüm üstadlar;

tavsiyeler üzerine tuta'ya karşı organik tarıma da uygun olduğu için 500 gr. Delfin WG aldım..
(bu arada yazan kullanım miktarı ile 10 yıl kullansam bitmez, ama son kullanma tarihi 12/2013. yani bu yaz kullandım kullandım. benim gibi balkon-teras, kücük bahçe sebzeciligi yapan, az miktara ihtiyacı olanlara kargo kendilerine ait olmak üzere azar miktar bedava gönderebilirim.)

ama ...benim derdim şurada;

bu B.T. bakterisi ne menem birşeydir ki paketin üstünde bu çelişkili açiklamalar var ? (bu benim yorumum ve aslında sorumun özeti)..

resim olarak konuşursak
1= bu ne perhiz
2-3-4= bu ne lahana turşusu...

Name:  perhiza.jpg
Views: 1937
Size:  42.5 KB
Name:  lahana.jpg
Views: 1479
Size:  34.8 KB

bu uyarılar standart prosedüre uymak zorunluluğundan mı yazılıyor, yoksa gerçekten biz ve evcil hayvanlarımızı bu bakteriden korumamız, bu sebeple maske,eldiven.. vs kullanmamız, kimyasal ilaç muamelesi yapmamız gerekiyor?

beni ve Delfin WG kullanmayı düşünenleri aydınlatırsanız çok sevinirim..

attar beğendi.

Düzenleyen antihistaminik : 17-07-2013 saat 23:36
antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 22:59   #791
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
İlgili yönetmeliğe göre ambalajlara yazılması zorunlu tutulan ifadelerdir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 23:45   #792
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Ambalaj tasarımını yaptığım bir kaç ürün ( süt, yumurta ) için bana gönderilen dokümanlarda benzeri/farklı zorunlu metinler olduğunu söyleyebilirim.

attar beğendi.
Eski 18-07-2013, 00:15   #793
Ağaç Dostu

tesekkürler sn meyvelitepe , sn ciroz.

ben fazla ciddiye alıp hanım beni gözlük maske eldivenle görünce biraz panik yaptı da..
ben de zorunlu standart talimatlar olduğunu düşünsem de emin olmak istemiştim..
(topu da böyle hanıma atarım

Eski 18-07-2013, 09:19   #794
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi antihistaminik Mesajı Göster
(bu arada yazan kullanım miktarı ile 10 yıl kullansam bitmez, ama son kullanma tarihi 12/2013. yani bu yaz kullandım kullandım.)
Ürünü alırken bu benim de aklıma geldi ve satıcıya sordum. Uygun şartlarda saklandığı sürece, yani kuru ve mümkünse karanlık bir ortamda hava, ışık, nem ve sıcaklık (15-16 derecelerde) almadığı sürece gelecek sene de kullanabileceğimizi söylemişti.

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2013, 09:28   #795
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

2011 yazında aldığım ürünlerden hala kullanıyorum. Etkisinde bir değişme yok. Kuru ve karanlık bir yerde, mümkün mertebe hava almadan saklanmalı.

Eski 18-07-2013, 17:17   #796
Ağaç Dostu

delfin uygulaması-hasat arası minimum süre diye bişey var mıdır? etikette herşey var bununla ilgili bilgi yok da..

attar beğendi.
Eski 18-07-2013, 17:24   #797
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Hayır yok. Hasat ettiğiniz meyveyi sudan geçirmeniz kafi.

Eski 21-07-2013, 18:24   #798
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi danışman_32 Mesajı Göster
sn antihistaminik ....
...fosfor uygulamasını ise gübreler bitki bünyesine 3-4 günde alınır siz kalsiyum bor içeren gübrenin uygulamasını yaptıktan sonra 5 gün sayıp 5. gün fosfor uygulaması yapın
fatih bey; saçma bir soru mu olacak bilmiyorum ama..
topraktan fosforlu sıvı gübre verirken aynı anda yapraktan kalsiyum-bor vermekte sorun var mıdır? bu durumda dahi araya 4-5 gün koymak gerekli midir?
bir de ; Delfin WG uygulamasından sonra yapraktan gübre uygulaması için araya ne kadar zaman koymakta yarar vardır?

attar beğendi.
Eski 23-07-2013, 19:50   #799
Ağaç Dostu

düşünceleriniz ve yorumum

Alıntı:
sayın Danışman(Fatih bey), sn Meyvelitepe ve tüm üstadlar;

tavsiyeler üzerine tuta'ya karşı organik tarıma da uygun olduğu için 500 gr. Delfin WG aldım..
(bu arada yazan kullanım miktarı ile 10 yıl kullansam bitmez, ama son kullanma tarihi 12/2013. yani bu yaz kullandım kullandım. benim gibi balkon-teras, kücük bahçe sebzeciligi yapan, az miktara ihtiyacı olanlara kargo kendilerine ait olmak üzere azar miktar bedava gönderebilirim.)

ama ...benim derdim şurada;

bu B.T. bakterisi ne menem birşeydir ki paketin üstünde bu çelişkili açiklamalar var ? (bu benim yorumum ve aslında sorumun özeti)..

resim olarak konuşursak
1= bu ne perhiz
2-3-4= bu ne lahana turşusu...

Eklenti 427240
Eklenti 427241

bu uyarılar standart prosedüre uymak zorunluluğundan mı yazılıyor, yoksa gerçekten biz ve evcil hayvanlarımızı bu bakteriden korumamız, bu sebeple maske,eldiven.. vs kullanmamız, kimyasal ilaç muamelesi yapmamız gerekiyor?

beni ve Delfin WG kullanmayı düşünenleri aydınlatırsanız çok sevinirim..
sn antihistaminik b.t bakterisi üzerine biraz konuşalım evet biz özellikle ziraai danışmanlar olarak biraz konuşmamız gerekirse inanki yetiştircilerimiz anlattıklarımızdan sonra tarımdan soğuyabilirler fakat bu kötü ve zararlı uygulamaları genelde art niyetli ekonomik çıkarı ön planda tutan gıda teroristleri bu uygulamaları yapıyorlar kısaca bu uygulamalardan 1-2 tanesinden bahsedeyim örnek bir bitkinin tamamen renklenmesi için öyle tehlikeli ilaçlar veriliyor ki ve bunun yanında yasaklanan ilaçları bile tavsiye eden kullandıran var yani resmen kimyasal silah kullandırıltıyor üreiticilerimize maalesef bu yetişen ürünleri 7-70 vatandaşımız yiyor biz alıştık GDO lu ürünleri yemeye bakın size aklınızın dumura uğrayacağı bir konudan bile bahsetmek istiyorum yakından takip edilen ismini vermek istemiyorum bir firma çok meşhur bir fide tohum firması genetik laboratuvarlarında bir bitkinin genetiğiyle oynadı ve bu bitkinin genine bir başka canlıdan alınan soğuğa karşı direnç genini aktardı yani bu bitki genetiğiyle oynandı doğal misyonu bozuldu yani bu tür bir bitkiyi yiyen bir kişinin **** kişilerin akibetini düşünmek bile istemiyorum fakat yerli firmalarımızada son zamanlarda büyük bir takdirle ve hayranlıkla izlemekteyim çünkü her alanda çiftçimizin yanındalar bu siteden ayrıca onlara türk tarımının ilerlemesi konusundaki çabalarını ve mesailerinden dolayı bir teşekkürü borç biliyorum b.t bakteri ırkı dolayısıyla zaten dikkat ederseniz ilacın kullanma klavuzunda hasat süresi ile son ilaçlama süresi zamanında genelde 0 gün **** bir gün diye yazar yani bu tür ilaçları attığınız takdirde 1 saat sonra meyveyi yıkayıp yiyebilirsiniz **** 1 gün sonra bolca yıkayıp yiyebilirsin ben piyasada atıldıktan sonra 15 gün beklenip hasat edilmesi gereken ilaçları bilöiyorum sizce türkiyede buna uyuluyormu kim denetliyor ne yazıkki yetkileri birimleri suçlamamakta lazım türkiye o kadar büyük bir yetiştirme oratmı varki bu tür uygulamarı denetlemeye çok büyük bir ekip ve çok büyük bir donanım büyük bir ekip gerekiyor fakat son zamanlarda türkiye bilinçlendi ve analiz laboratuvarları kurulmaya başlandı siz ne ilaç atarsanız atın hemen bu laboratuvarlarda analiz sonucu çıkıyor uzun lafın kısası elinizdeki ürünü güvenle uygulayabilirsiniz

Eski 23-07-2013, 19:54   #800
Ağaç Dostu

çözüm

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caner88 Mesajı Göster
herkese merhabalar. benim saksıdaki domatesimde yaprakları biraz kıvrılıyor ve sanki susuz gibi yaprakları sönük. forumdan okuduklarımdan çıkardığım sanki magnezyum eksikliği var. acaba sorunu nedir? yardımcı olursanız sevinirim.
sn caner88 saksı başına 1.5 litre suya 50 gr gelecek şekilde magnezyum nitrat gübresini hem bitkinizin yapraklarına , 1.5 litre suya 50 gr gelecek şekilde magnezyum nitrat gübresini bitkinizin kök bölgesine dökün bu kök bölgesine uygulamadan sonra 4-5 gün susuz bırakıp saksı başına 2 litre gelecek şekilde su verin suyunuzu arttırın böylece topraktaki dibe çöken magnezyum bu bol suyla dha iyi alınarak bitkide dolaşım yapar

Eski 23-07-2013, 19:57   #801
Ağaç Dostu

son kullanma

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Ürünü alırken bu benim de aklıma geldi ve satıcıya sordum. Uygun şartlarda saklandığı sürece, yani kuru ve mümkünse karanlık bir ortamda hava, ışık, nem ve sıcaklık (15-16 derecelerde) almadığı sürece gelecek sene de kullanabileceğimizi söylemişti.
sn bahceden bu tür ürünleri iyi mufaza halinde uzun süreli kullanabilirsiniz

Eski 23-07-2013, 20:11   #802
Ağaç Dostu

cevap

Alıntı:
fatih bey; saçma bir soru mu olacak bilmiyorum ama..
topraktan fosforlu sıvı gübre verirken aynı anda yapraktan kalsiyum-bor vermekte sorun var mıdır? bu durumda dahi araya 4-5 gün koymak gerekli midir?
bir de ; Delfin WG uygulamasından sonra yapraktan gübre uygulaması için araya ne kadar zaman koymakta yarar vardır?
sn antihistaminik hayır sorunuzu şaçma bulmuyorum aksine güzel bir soru

sorunuz? :topraktan fosforlu sıvı gübre verirken aynı anda yapraktan kalsiyum-bor vermekte sorun var mıdır?

cevabım :kalsiyum bor gibi belirli iz elementlerin dışında genelde makro besin elementleriyle POTASYUM , MAGNEZYUM,AMONYUM(AZOT) gibi elemetlerle karışmaz çünkü bazı gübreler çok hızlı bitki bünyesine alınır aktiftir bazıları ise diğerlerine göre yavaş alınır kalsiyumda diğer gübrelerle bu nedenle karışmaz aşıda açıklayacağım karışımda kalsiyum etkisini yitirir formülasyonu değişir içindeki elektiriksel faaliyetler farklılaşır bu tamamen aklınızın karışması için şöyle açıklayacağım örneğin siz amonyum nitrat verdiğinizde toprakta bunu bitki hangi formülasyonda verirseniz verin havadaki ve topraktaki sudaki bu elementi döngüsü sayesinde azot formunda kullanır fakat siz kalsiyumu örneğin amonyum nitratla verdiğinizde amonyum nitrat daha aktif bir gübre olduğu için kalsiyumu pasifize edecektir

bu sebeple bu durumda dahi araya 4-5 gün koymak gerekli midir? sorunuza ise sanırım yukarıdaki cevabım etkili olacaktır.

Delfin WG uygulamasından sonra yapraktan gübre uygulaması için araya ne kadar zaman koymakta yarar vardır? sorunuza ise cevabım zaten bu bakteri çok hareketlidir hemen bitkiye verilir verilmez faaliyetine başlar o yüzden en düşük 2 sonra gübre uygulaması yapınız

attar ve antihistaminik beğendi.
Eski 23-07-2013, 20:16   #803
Ağaç Dostu

çözüm

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oz26 Mesajı Göster
Benim de balkonumda yetiştirdiğim altı çeşit domatesimden en çok verim aldığım iki cinsin (Roma ve Salkım) yapraklarında solma ve sararma oluştu. Haftada bir suluyorum.Saksı toprağında yanmış keçi gübresi ve biraz vermikülit var. Sulama sırasında (iki haftada bir) hümik asit kullanıyorum. Budamayı düşünüyorum. Ne papmalı?! Yağsız süt su karışımı uygun mu? Ya da başka bir takviye mi yapmalıyım.

Roma Domatesi.

Eklenti 427205

Eklenti 427206

Eklenti 427207

Eklenti 427208
sn oz26 yaprakalrınızda gördüğüm kadarıyla iç içe geçmiş şeklinde kahverengi yaprak lekeleri var bu bitkide alternaria solani (erken yaprak yanıklığına) işaret eder ve yapraklarda su dökülmüş ıslanmış gibi soluk sarı bir yaprak var buda mildiyö hastalığına işaret eder ANTRACOL adlı ilacı temin edip bitkinizin yapraklarına uygulayın böylece sorunu gidermiş olursunuz

oz26 beğendi.
Eski 23-07-2013, 22:41   #804
Ağaç Dostu

(danışman) fatih bey yine bi süpürdü ortalığı
teşekkürler..

Eski 27-07-2013, 14:54   #805
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2013
Merhaba, terasımda yetiştirdiğim domateslerde bugün resimde görülen sorunu keşfettim, yardımcı olabilecek birisi varsa çok sevinirim,

Eklenen Resimler

Murat2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2013, 14:56   #806
Yeni Üye

2 resim ekleyemedim tek mesaja, bir de bu var

Eklenen Resimler

Eski 27-07-2013, 15:34   #807
Ağaç Dostu

'tuta absoluta' (domates güvesi) gibi görünüyor sn Murat2001
uzmanlarımız teyid eder..
siz bu arada burada bu konuyla ilgili yazılanlara bir göz atın bence..

Eski 27-07-2013, 15:55   #808
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2013
Ynt: Domates Hastalık ve Zararlıları

Buna benzer bir durum benim domateslerde de var. Domatesler yeşilken hiçbir sorun yok kızarmaya başlayınca altı öyle bir hâl almaya başlıyor Name:  uploadfromtaptalk1374933191334.jpg
Views: 2069
Size:  73.2 KB
Anlayan bir arkadaş çinko eksikliğinden kaynaklandığını söyledi. Kendisi yaprak gübresi demir ve çinko karışımı yapıp bugün uyguladım bakalım düzeleceklermi..

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

vek66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2013, 16:30   #809
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vek66 Mesajı Göster
Buna benzer bir durum benim domateslerde de var. Domatesler yeşilken hiçbir sorun yok kızarmaya başlayınca altı öyle bir hâl almaya başlıyor .....
yine uzmanların yorumlarını bekleyin demekle birlikte şunu söyleleyim, sizinkinin Mehmet2001 in sorunuyla ilgisi yok.. sizdeki daha çok kalsiyum eksikliginden kaynaklanan 'blossom end rot' (çiçek burnu çürüklüğü) gibi görünüyor..

bende bu iki sorun da vardı ve bunlarla ilgili buradan bir hayli yardım aldım.
size de önerim buradaki yazılanlara bir daha göz atmanız.. son 3-5 sayfaya dahi baksanız yeterli olabilir..

Eski 27-07-2013, 20:07   #810
Yeni Üye

Alıntı:
'tuta absoluta' (domates güvesi) gibi görünüyor sn Murat2001
uzmanlarımız teyid eder..
siz bu arada burada bu konuyla ilgili yazılanlara bir göz atın bence..
Teşekkürler, ilaç tavsiyeniz var mı ? Buradaki ilgili sayfalarda çeşitli ilaçlar tavsiye edilmiş ama hangisini kullanayım bilemedim.

Etiketler
balkon, balkon bahceciligi, domates, domates hastalığı, kuruma, yaprak biti, yaprak kıvrılması, zararlı, zararlılar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024