agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni301Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-05-2015, 21:21   #1141
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkhan17 Mesajı Göster
Selamlar elinde ceri domates fidesi olan varsa temin edebilirmiyim ozelden yazismamiz uygundir simdiden tesekkurler..
Benide unutmayın lütfen

libabom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2015, 23:49   #1142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2015
mrhabalar bende bu sene terasima saksilarda domates ve salatalik ektim .terasimizin ustu acik direk yagmur aliyor bu verim almami engellermi .yagmurdan sonra hemen mantar icin hemen .arap sabunu suyu hazirlayin diyorlar .sadece yapraklarami uygulayacagim bilmiyorum.bana ozelden mesaj olarak yazarsaniz cok sevinirim .

sıfırsekiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2015, 00:44   #1143
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2010
Merhabalar domatesçiler,bu sene ben de aranıza katıldım İthal Cherry tohum alıp diktim bir süre önce,son halleri resimdeki gibi.Sizce var mıdır bir sorunu-ihtiyacı domatesçiklerimin? Bir de bu koltuk alma zamanı gelmiş midir?Geldiyse neresinden yapacağız o işlemi? (Evet,daha çok acemiyim)

Eklenen Resimler

Muda, efeege, djtunc ve 3 kişi beğendi.
GothiCat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2015, 09:38   #1144
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GothiCat Mesajı Göster
Merhabalar domatesçiler,bu sene ben de aranıza katıldım İthal Cherry tohum alıp diktim bir süre önce,son halleri resimdeki gibi.Sizce var mıdır bir sorunu-ihtiyacı domatesçiklerimin? Bir de bu koltuk alma zamanı gelmiş midir?Geldiyse neresinden yapacağız o işlemi? (Evet,daha çok acemiyim)
Sayın GothiCat;

Fideleriniz çok güzel gelişmiş durumda. Sanki biraz güneşi az görüyor gibi. Siz onların her birini ayrı ayrı saksılara alırsanız güzel verim alırsınız. Güneş ve suyuna dikkat ettikten sonra verimli oluyorlar.

GothiCat ve Karena beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2015, 12:41   #1145
Ağaç Dostu

mazda_ozan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2014
herkese selam, benim cheryler 30 cmlik saksıda (bahçe toprağı+ torf) balkonda iki yapraklı olarak 5 tane çıktılar 2-3 cm boylarındalar ve sabah ve akşam bakıyorum toprağın üstü hafif kuru gibi ise fısfısla bi iki fıs yapıp işe gidiyorum. Kaç günde bir sulamam gerektiğini **** doğru yapıp yapmadığımı bilmiyorum

mazda_ozan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2015, 14:32   #1146
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sayın GothiCat;

Fideleriniz çok güzel gelişmiş durumda. Sanki biraz güneşi az görüyor gibi. Siz onların her birini ayrı ayrı saksılara alırsanız güzel verim alırsınız. Güneş ve suyuna dikkat ettikten sonra verimli oluyorlar.
Çok teşekkürler.İlk deneme için oldukça şaşırtıcı oldu gelişimleri.Tohumu da ithal almıştım,annem hergün bakıp bakıp dalga geçiyor Hiç düşünmemiş yetiştirebileceğimi,"ta yurtdışından tohum getirmiş bir de......Sanki çıkacakmış gibi!" diyormuş içinden.Şimdi ne zaman yeriz diyor

Güneşi tam olarak günün yarısında alıyor diyebilirim.Bizim balkona güneş sabahtan öğlene kadar doğrudan geliyor,öğleden sonra arka bahçeye geçiyor.Hep ışıklı ortam ama direkt güneş ışığı alımı bu şekilde...Ben de biraz pimpirikliyim ilk domateslerim diyerek,perdeleri çekip doğrudan ışık görmesinler diye dikkat ediyorum.Yanlış mı yapıyorum? Acemilik işte ben ilk şaşırtmadan sonra hemen esas saksıya aldım hepsini fidelerimin.Şimdi de o kocaman seramik saksıdan zedelemeden-incitmeden nasıl çıkartıp fideleri ayırabilirim diye düşünüyorum.Çünkü uzayanlar diğerlerinin gelişimini etkiliyor,güneşini kesiyor gibi gelmeye başladı.Bir yandan da bırak onlar kendi kendilerini ekarte etsinler diyorum kendime.Neticede doğada işler bu şekilde yürüyor:Zayıf olan kaybeder,güçlü olan kazanır.Durduk yere güzel gelişen fideleri de öldürmeyi göze alamadım.Kaş yaparken göz çıkartmaktan korkuyorum

Eski 21-05-2015, 14:38   #1147
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mazda_ozan Mesajı Göster
herkese selam, benim cheryler 30 cmlik saksıda (bahçe toprağı+ torf) balkonda iki yapraklı olarak 5 tane çıktılar 2-3 cm boylarındalar ve sabah ve akşam bakıyorum toprağın üstü hafif kuru gibi ise fısfısla bi iki fıs yapıp işe gidiyorum. Kaç günde bir sulamam gerektiğini **** doğru yapıp yapmadığımı bilmiyorum
Merhabalar,ben de acemiyim hala ama toprağı sürekli nemli tutmanızı,güneş varken yaprakları ıslatmamaya özen göstermenizi öneririm.Ben kendi domateslerimde toprağın hep nemli kalmasına özen gösterdim.Tabii suya boğmadan,az az.Bir de hep güneş gittikten sonra,tercihen geceleri suluyorum bitkilerimi.Bol şanslar hepimize.Dilerim bu sene kendi domateslerimizden yiyebiliriz

Eski 22-05-2015, 08:51   #1148
Ağaç Dostu

mazda_ozan's Avatar

Bu uygulamayla daha once domates yeme firsatiniz oldu mu

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Eski 22-05-2015, 09:14   #1149
Ağaç Dostu

mazda_ozan's Avatar

Bunlarda benim bodurlar, zeybek oynarkene bu toprakta gübre yok sadece torf ve toprak vardı. gübre koymam gerekli mi, torf yeterli mi acep. Kaç günde bir sulamam lazım acaba, balkonda öylece üzeri açık balkon duvarının dibinde rüzgarlı ve zaman zaman güneş alıyor kuzey cephesi malum..

GothiCat, TCM ve happygarden beğendi.
Eski 22-05-2015, 14:27   #1150
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Ofsaytı bozan efe nin hemen solunda ebediyete inkal etmiş mavimsi bir efe mi var yoksa torfun müştemilatı mı tam denk gelmiş.

Name:  efe.jpg
Views: 1109
Size:  71.2 KB

Muhtemelen bir yere aktaracaksınız çünkü bulunduğu yer efelere ileride yetmeyecek oynamak için yer arayacaklardır. Efeyi konumlandıracağınız yerde toprak-torf-gübre karışımı yaparsanız yakışır. Ama fideler gelişinceye kadar mevcut ortamdaki besin efelere yetecektir.

Sulama için de; fideler büyüyünceye kadar havanın toprağın durumuna göre sık sulamak, nemsiz bırakmamak iyi olur, ancak biraz geliştikten sonra suyu azaltmak, gerektiğinde vermek daha iyi olur. Baktınız efenin benzi solmuş, cepkeni bir tarafa fesi diğer tarafa düşmüş o zaman bolca sulayın ki saçının tellerine kadar su gitsin. Ancak dediğim gibi susuzluktan yerde süründüğünü görmeden su vermezseniz suyu bulmak için saçak kökleri daha iyi gelişecektir.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2015, 07:44   #1151
Ağaç Dostu

mazda_ozan's Avatar

hhaahahha yorum mükemmeldi teşekkür ederim , işaretlediğiniz bölgede tehlike yok şükür. Bu haftasonu şiledeyim efelere gübre toplayayım o zaman

Eski 08-06-2015, 22:59   #1152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2014
Balkonda yetiştirdiğim çeri domateslerim hakkında yardım lütfen!

Selamlar herkese, balkonumda ilk defa sırık bahçemde de normal çeri domates yetiştiriyorum, ilk defa ve tamamen buradan edindiğim bilgiler ile.
Balkonda yetiştirdiğim domateslerimden biri o kadar büyüdü ki hem çok mutluyum hem kafam karışık. Üstü çiçek dolu boyu nerdeyse 120cm ancak bu kadar büyüyeceğini tahmin etmediğim için yaklaşık 40cm derinliğinde bir saksıya diktim. Saksısı çok mu ufak sizce? Ayrıca çok küçükse üstünde çiçek varken saksı değiştirilir mi?? Şimdiden çok teşekkür ederim.
(Fotoğrafta en sağdaki, gece çektiğim için karanlık ve bilmediğim bir sebepten dolayı yana dönmüş çıktı ama kusura bakmayın)

Eklenen Resimler

jinger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2015, 16:16   #1153
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Domateslerim son hallerine göre epey farklılar,çiçeğe geldiler ama ben hala Cherry domateste koltuk alma yapılır mı-yapılırsa nereden yapılmalıdır bilmiyorum

Rica etsem,tecrübeli arkadaşlar resim üzerinde gösterseler nereyi almam gerektiğini koltuk alma için (Tabii,Cherry cinsi buna ihtiyaç duyuyorsa)...Yanlış birşey yapıp da meyve vereceği dalı kırmaktan korkuyorum.Kimse yardım etmezse bırakacağım koltuklu moltuklu büyüsün......

Biraz önce çektim.Son hali bu:

djtunc, Milla, Karena ve 1 kişi beğendi.
Eski 19-06-2015, 16:19   #1154
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

İşaretleme için,dallar-detay......

Burası mıdır koltuk alma yeri?

Milla ve Karena beğendi.
Eski 19-06-2015, 17:49   #1155
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Merhaba. Birşey öğrenmek istiyorum kapalı çam balkonda bu mini cherryy domates lerden yetiştirebilirmiyim acaba? Biberlerim vardı çiçek açıp açıp döktü birkaç kişi arı girmesi lazım balkona dediler bi bağlantısı varmı acaba?

djtunc beğendi.
Emredurel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2015, 19:22   #1156
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Yukarıda fotoğraflarını koyduğum domatesi kapalı balkonda yetiştiriyorum.Benim de ilk denemem ama gayet zevkli bir şekilde,güzelce yetiştiler şimdiye kadar.Bir de bazı arkadaşlar yazmışlardı,açık balkonda rüzgar nedeniyle domatesleri dağılıp-kırılmış kimilerinin.Arı olayını bilemiyorum ama zaten ben ne zaman pencereyi açsam istemediğim halde arı içeri giriyor :/

Emredurel beğendi.
Eski 19-06-2015, 20:48   #1157
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Alıntı:
Yukarıda fotoğraflarını koyduğum domatesi kapalı balkonda yetiştiriyorum.Benim de ilk denemem ama gayet zevkli bir şekilde,güzelce yetiştiler şimdiye kadar.Bir de bazı arkadaşlar yazmışlardı,açık balkonda rüzgar nedeniyle domatesleri dağılıp-kırılmış kimilerinin.Arı olayını bilemiyorum ama zaten ben ne zaman pencereyi açsam istemediğim halde arı içeri giriyor :/
Teşekkürler. Hemen suya atıyorum tohumları yağrında torf'a ekerim

Emredurel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2015, 01:11   #1158
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-08-2013
Alıntı:

öncelikle saksınız çok güzelmiş :-D . bende çok profesyonel olmamakla beraber toprağa yakın olan dalları budadım. domatesleriniz genelde sağlıklı görünüyor ama ilerde dahada büyüyünce şaşırtma yapmanız gerekebilir saksı yetersiz gelebilir. bende 0,50 kuruşa iki kök minicik fide aldım şimdi kocaman oldular köküyle beraber başka bir saksıya aldım şimdilik benimkilerde gayet sğalıklı duruorlar.

GothiCat beğendi.
djtunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2015, 01:36   #1159
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emredurel Mesajı Göster
Merhaba. Birşey öğrenmek istiyorum kapalı çam balkonda bu mini cherryy domates lerden yetiştirebilirmiyim acaba? Biberlerim vardı çiçek açıp açıp döktü birkaç kişi arı girmesi lazım balkona dediler bi bağlantısı varmı acaba?
gayet güzelde yetiştirebilirsin. domates zaten rüzgarlı havayı sevmez. çok suyuda sevmez . ben toprak kupkuru olmadıkça sulama yapmıyorum gayet güzelde büyüyorlar bakın bende sizin için bütün reismleri çektim sahur vakti :-D benimde yanlışım varsa sizde düzeltebilirsiniz ;-)

Eklenen Resimler

Milla ve Jakin beğendi.
Eski 22-06-2015, 15:49   #1160
Ağaç Dostu

mazda_ozan's Avatar

bol rüzgar alan bir yerdeler maalesef , durumu hakkında öneride ve yorumda bulunabilirmisiniz.

djtunc ve Milla beğendi.
Eski 22-06-2015, 21:15   #1161
Ağaç Dostu

Alıntı:
bol rüzgar alan bir yerdeler maalesef , durumu hakkında öneride ve yorumda bulunabilirmisiniz.

gayet sağlıklı görünüyorlar :.)

Milla beğendi.
Eski 23-06-2015, 09:04   #1162
Ağaç Dostu

mazda_ozan's Avatar

Böyle düşündüğünüze sevindim gerçekten, Bende iyi bakamıyorum diye hayıflanıyordum. Peki iki tane var bu saksıda teke mi düşürmem gerekli illa?

djtunc beğendi.
Eski 23-06-2015, 20:33   #1163
Ağaç Dostu

Alıntı:
Böyle düşündüğünüze sevindim gerçekten, Bende iyi bakamıyorum diye hayıflanıyordum. Peki iki tane var bu saksıda teke mi düşürmem gerekli illa?
benimde 2 köktü bende ayırdım birini. ama illaki ayıracaksınız diye birşey yok. sadece gelişimi biraz yavaşlar,sağlık açısından bir problemleri olmaz.

değiştirmek istiyorsanızda çok dikkatli bir şekilde köküne zarar gelmeden köküyle beraber ayırıpta öyle ekin.

GothiCat ve mazda_ozan beğendi.
Eski 23-06-2015, 21:26   #1164
Ağaç Dostu

mazda_ozan's Avatar

Sanırım bu kadar büyükken köküne zarar vermeden almak byağı bir zor iş olurdu. Vazgeçtim madem öyle diyorsunuz. İkili büyüsün.

GothiCat ve djtunc beğendi.
Eski 25-06-2015, 22:41   #1165
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-06-2015
merhaba..
bunu yeni yerine diktim ama bir derdi var bana sanırım birşeyler anlatmaya çalışıyor..
ne olabilir acaba ?

Milla beğendi.
ahmetyasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2015, 18:37   #1166
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2012
Yetişdirdiğiniz domates malesef hep sıkıntılıdır. Ya böceklenir ,ya hastalanır.

CATBALCA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2015, 18:46   #1167
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2012
Bunlarda benimkiler . Ankara Ayrancı da. 3. kat kuzey batı cephe . Saat 13.00 den akşam kadar güneş görüyor .Şansa Ankara da neredeyse 1 aydır (3 haftayı geçti ) hava kapalı. Normalde Haziran sonu meyvaları toplamaya başlar Ekim ayına kadar yeriz. Keşke sabahtan güneşi yakalayabilsem ama eldeki güneş bu : )

CATBALCA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2015, 21:11   #1168
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CATBALCA Mesajı Göster
Bunlarda benimkiler . Ankara Ayrancı da. 3. kat kuzey batı cephe . Saat 13.00 den akşam kadar güneş görüyor .Şansa Ankara da neredeyse 1 aydır (3 haftayı geçti ) hava kapalı. Normalde Haziran sonu meyvaları toplamaya başlar Ekim ayına kadar yeriz. Keşke sabahtan güneşi yakalayabilsem ama eldeki güneş bu : )

Masallah..
Benim ev full gunes sabah dogar aksama kadar..
Simdi seneye hazirlik.icin.size.danisayim ozaman.
Bunlari siz tohumdanmi buyuttunuz fidemi aldiniz ?
Cinsleri nedir ?
Topraginizi nasil elde ettiniz (karisim vs..) ?

Eski 26-06-2015, 21:12   #1169
Ağaçsever

Bu arada neden.daltonlar gibi dizili

akikem beğendi.
Eski 27-06-2015, 14:49   #1170
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-05-2015
Bu 3 minik beni nasil mutlu etti nisan ayinda ilk defa fide olarak 5 kok mini 5 kok pembe domates ektim ilk meyvelerimi bugun gordum cok mutluyum

Eklenen Resimler

Esila09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024