agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni23Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-02-2009, 22:53   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rohlfs Mesajı Göster
Merhaba

Çok güzel bir konu bulmuşsunuz gerçekten, heyecanlanmamak elde değil. Kavisli yapı agaç ile de sağlanabiliyor.

Name:  zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzxcd.jpg
Views: 1581
Size:  40.6 KB

Şimdiye kadar hiçbir ev bana bu --earth house-- evleri kadar çekici gelmedi.

Müthiş olumlu bir enerjisi var, bu evler adeta insanı kendine çekiyor.

Yalıtım-çevreye uyumluluk da artı yönleri.

Name:  zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz.jpg
Views: 1432
Size:  51.5 KB

Name:  zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz.jpg
Views: 1093
Size:  30.0 KB

mrduran, Muda ve evrimsel beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2009, 00:25   #32
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2007
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tenar Mesajı Göster
Yapıların kavisli ve kubbeli yapılmalarının nedeni, taşıdıkları yüke, baskıya en dayanıklı şeklin bu olmasından kaynaklı olabileceğini de düşünüyorum.
Kavisli yapı; sıcaktan (güneş ışnlarının yansıması-kırılması ve ısının içeride hapsolması durumları), soğuktan ve rüzgardan da en az etkilenmeyi sağlıyor sanırım. Arabaların da ayrodinamik kurallarına uygun tasarlanmasındaki gibi düşük ya da yüksek ısı yalayıp geçiyor gibi.

çekirdek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2009, 06:56   #33
Ağaç Dostu

tenar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çekirdek Mesajı Göster
Kavisli yapı; sıcaktan (güneş ışnlarının yansıması-kırılması ve ısının içeride hapsolması durumları), soğuktan ve rüzgardan da en az etkilenmeyi sağlıyor sanırım. Arabaların da ayrodinamik kurallarına uygun tasarlanmasındaki gibi düşük ya da yüksek ısı yalayıp geçiyor gibi.
Sn Çekirdek,

Kavisli yapılarla ilgili var mı böyle bir özellik, yoksa sizin tahmininiz ve bir akıl yürütme mi?

tenar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2009, 18:52   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Rohlfs,
Eşiniz bu çalışmaları nerde yapıyor? Bir de kullanılan keresteler ne kerestesidir?

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2009, 19:11   #35
Ağaçsever

rohlfs's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp Mesajı Göster
Sn Rohlfs,
Eşiniz bu çalışmaları nerde yapıyor? Bir de kullanılan keresteler ne kerestesidir?

Eşimin Almanya'da yaptığı projeler bunlar. Şu an Alanya'da yaşıyoruz, burada böyle bir proje isteği gelmedi yazık ki.

27 No'lu mesajımda ilişiklendirdiğim fotoğrafta kullanılan malzeme, yapıştırılmış çamdır.

evrimsel beğendi.
rohlfs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2009, 21:28   #36
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2007
Galeri: 14
Sevgili Tenar, fikir yürüttüm. Sizin söylediklerinize ek olarak yazdım.Fiziksel açıdan doğru olabilir geldi bana.

çekirdek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2009, 10:16   #37
Ağaç Dostu

tenar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rohlfs Mesajı Göster
Kesinlikle bu düşüncenize katılıyorum Sayın tenar.

Doğanın yapısına uygun malzeme ve alternatif enerji yatırımları ile yakın gelecekte zaten maliyet eşitlecenektir.
Sn rohlfs,

Benim burada vurgulamak istediğim aslında tam anlamıyla şu: İnebolu'da evi ahşaptan, Datça'da taştan, Çorum'da kerpiçten, Ağrı'da topraktan yapalım.

Taştan ev yaptırmaya kalktığımda gördüm ki ustasını bulmak, taşı getirtmek, ocağını ördürtmek, zamanında bitirtmek.. her şeyiyle küçük bir taş evi yaptırana kadar 3-4 tane daha büyük beton ev yaptırabiliyordum; hem de kısacık zamanda. Taş evimi yaptırmaya gücüm yetene kadar beklemeliydi. Ucuzun peşinde olsak tamam; olmayalım demek istiyorum. Doğayla ne kadar tek başına evler yaptırıyorsak bu konu çok daha önem kazanıyor.

Daha ekonomiktir ve daha hoşuma gidiyordur diye de Datçaya, Karaburun'a, Çeşme'ye ahşap ev yapmak da doğru değil. O ortamda sırıtır.

Geçen hafta burlara (Ereğli) 1 saat mesafede bir köye gittik kızımla; bilmediğimiz bir köyün otobüsüne bindik, bilmediğimiz birisinin evine. Hayal kırıklığına uğradım. Her yer yeşil şimdiden, yapraklısı yapraksızından her yer ağaç, hava çok güzel, dağın başı ama evler... ağlarsınız. Beton, üçer katlı; hadi diyelim estetiktir o da yok güzel yurudumun güzel insanının hiç kalmamış anlayışlarından sadece birisi zaten.

Bizim gibilerin, burada bulunan bizlerin, buna özellikle önem vermesi gerekiyor.

Maliyet kelimesini kullanırken, alternatif enerji kaynaklarını hiç düşünmemiştim aslında. Ancak bu konuda haklısınız.

Eski 10-02-2009, 08:31   #38
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tenar Mesajı Göster
...
Böyle evlerde oturmak, belki pek çok şeyden de vazgeçerek hatta, bir yaşam felsefesidir. Kendi düşüncesinde olanlarla insan birlikte böyle bir yaşantıyı yaşamak istiyor elbet. Keşke olsa. Ama benim çekincem şudur ki, aramızda böyle niyeti olan kaç kişi gerçekten bu yaşantıyı devamlı düşünür? Bir heves değildir. Bir süreliğine kaçış değildir.
Kendi kendine yetiyor olmak, ekmeğini yapmak, ateşini söndürmemek, tavuğu, atı ,keçisiyle, arısıyla yaşamak; toprağı işlemek...
Bu bağlamda Ankara'da; bu düşünceye ve felsefeye en yakın grup olarak

KARDEŞ BİTKİLER de toplanan insanları gördüm.

http://www.kardesbitkiler.blogspot.com/

Ekolojik köy, doğal köy vs.altında fahiş emlak-arsa-villa pazarlamak isteyen kişilere de dikkat etmek lazım

Eski 10-02-2009, 08:58   #39
Ağaç Dostu

Tenar arkadaşımız çok haklı. İzole olmuş ve dünyaya ya da normlara karşı duran yeni bir komülatif yaşamı beraberinde getiriyor. Bu yaşantının kişi üzerinde oluşturacağı baskı ayrı bir açıdan değerlendirilmeli. Hem olumlu hem de olumsuz yönleri ile.
Zaten bu tarz yaşamı hazmedemeden kurulan ve yapılaşan yaşam şekli, kısa zamanda çöker. Sanırım geniş aile ve toplum değerlerinden kaçmayı-uzaklaşmayı çok bilinçli şekilde istemek gerekir diye düşünüyorum.
Böyle bir uygulamanın içinde çalışmak bence ayrı bir keyif. Diğer bir deyişle, böyle bir yapıyı mimari olarak inşa ve sorunsuz olarak içinde yaşanabilirliğini test etmek isterdim. Ama sanırım inşaat faaliyetleri bittikten sonra yine evime geri dönerdim.

Eski 10-02-2009, 09:05   #40
Ağaç Dostu

tenar's Avatar

Kardeş bitkiler grubunda toplananlarla kardeş olmak için n'apmak gerekiyor?

Yeşilöz köyü ne taraftadır? Güdül yolarına düşmüşsünüz ama neresinde?

Eski 10-02-2009, 09:32   #41
Ağaç Dostu

Yeşilöz Güdül yolu üzerinde kirmir çayının yanında Ankara'ya minibüsle 1,5 arabayla ortalama 1 saat uzaklıkta olan yer.

Kardeş bitkiler grubuna girmek için savcılıktan sabıka kaydı, ikametgah kağıdı, noter onaylı kimlik sureti ....

Genelde nette e-posta ile ve bu forumdaki başlık altında Ceyhan duyurular yapıyor, ev-bahçe toplantısı şeklinde ...Katılarak bir giriş yapabilirsiniz.

Eski 10-02-2009, 09:37   #42
Ağaç Dostu

Alıntı:
Tenar arkadaşımız çok haklı. İzole olmuş ve dünyaya ya da normlara karşı duran yeni bir komülatif yaşamı beraberinde getiriyor. .
İzole olmuş, Dünyaya, normlara,en yakın şehre karşı bir anlayışı bu devirde kimsenin isteyeceğini sanmıyorum.

Böyle bir anlayış da uzun soluklu olmaz zaten.

Ben burdaki temel amacın aynı felsefede aynı amaçda buluşan insanların bir arada bulunma isteği olarak algılıyorum.

Eski 10-02-2009, 09:38   #43
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Sevgili tenar Kardeş bitkiler grubu zaman zaman toplantılar (grip olduğum için son bahçe gezisine katılamadım) düzenliyor ve çalışmaları da bu başlıkta anlatılıyor. Ben grubun bir bölümüyle tanıştım. Çok içten ve iyi şeyler yapmak isteyen bir grup. Yeşilöz'deki bahçe çalışmaları, bir anlamda doğa yaşamı öncüsü.

Gerisini de başlıktan okursun

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2009, 09:59   #44
Ağaç Dostu

tenar's Avatar

Alıntı:
Tenar arkadaşımız çok haklı. İzole olmuş ve dünyaya ya da normlara karşı duran yeni bir komülatif yaşamı beraberinde getiriyor. Bu yaşantının kişi üzerinde oluşturacağı baskı ayrı bir açıdan değerlendirilmeli. Hem olumlu hem de olumsuz yönleri ile.
Zaten bu tarz yaşamı hazmedemeden kurulan ve yapılaşan yaşam şekli, kısa zamanda çöker. Sanırım geniş aile ve toplum değerlerinden kaçmayı-uzaklaşmayı çok bilinçli şekilde istemek gerekir diye düşünüyorum.
Böyle bir uygulamanın içinde çalışmak bence ayrı bir keyif. Diğer bir deyişle, böyle bir yapıyı mimari olarak inşa ve sorunsuz olarak içinde yaşanabilirliğini test etmek isterdim. Ama sanırım inşaat faaliyetleri bittikten sonra yine evime geri dönerdim.
Benim söylemek istediklerim aslında, "geniş aile ve toplum değerlerinden kaçmayı-uzaklaşmayı çok bilinçli bir şekilde istemek gerekir"liği içermiyor. Hatta aksini gerekli bile kılıyor da denebilir.

Yanlış yerlere gitsin istemem. Söylediklerim sizin bahsettiğiniz "gereklilikten" o kadar uzak ki sn. Sükranalp.

Ve baskı olur mu hiç, bu bir yaşam felsefesidir, bir kez daha söylemek istedim.

Eski 10-02-2009, 10:06   #45
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Ben burdaki temel amacın aynı felsefede aynı amaçda buluşan insanların bir arada bulunma isteği olarak algılıyorum.
Bir arada olmanın hasbelkader değil, kendi seçimlerimiz olduğu zaman birlikte yaşamanın daha anlamlı olacağını düşünüyorum.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2009, 10:16   #46
Ağaç Dostu

tenar's Avatar

Nevsune, Denizakvaryumu'nun verdiği bağlantıdan okumaya başlamıştım. Bir gezinizi daha önceden haber alırsam siftahı yapabilirim.

Eski 10-02-2009, 10:25   #47
Ağaç Dostu

tenar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster

Aynı felsefe, aynı amaç; sıcak ilişkiler; paylaşımcılık, iş bölümü, yardımlaşma...

Herkesin yaşamını şekillerdime özgürlüğü vardır. Bizim sectiğimiz bu hayatı istemeyen çocuklarımızın ileri de kendi seçimlerini yapabilme, kendilerini daha iyi tanımlayabiliyorlarsa oradaki başka yaşamları seçme sansları da olacak nasılsa. Ama ben kendim gibilerle olmak isterim.

Eski 10-02-2009, 11:53   #48
Ağaç Dostu

Toprağınız varsa, onu istediğiniz biçimde ekip biçebilirsiniz ve sizinle aynı felsefede insanları bulup onlarla herzaman kaynaşabilirsiniz. Bu zor ve imkansız bir şey değil ki.
Zaten öyle yaşıyoruz.

Ama işin içine bu tarzdaki yapıları, mimari-felsefe ve estetik açıdan içimize sindirdiğimizde daha farklı yaşamayı kabul etmek gerekiyor.

1.si bu yapılar ilk çıktıklarında azınlık olacak.
''zaten var, amma da yaptın!!!'' diyebilirsiniz. O halde niye konuşuyoruz? Gidip yaşamak isteyen yaşasın. Gördüğümüz örnekler yurtdışı örnekleri.

2.si bunların da kendi içlerinde yeni ortak yaşam normları oluşacak. (bunları bir site olarak değerlendiriyorum, örneğin güvenlik sorunu nasıl çözülecek, çöpler nerde toplanacak, ortak alanların bakımını kim, nasıl yapacak... düşündükçe bir sürü çıkar.)

3.sü, mimari yapıların insanlar üzerindeki psikolojik etkisi.

İlkel insanlar mağarada yaşamışlar, şartları ancak buna müsaitmiş. Günümüzde ise, toprak üstü yapılar değerli olanlar. 40.000 yıl boş yere yapılan inşaatlarla geçmemiş. Boş yere bugüne gelmemişiz.

Aslında bir bakıma bu evlere duyulan istek, şehir baskısından bunalmış insanların daha ilkel yaşama arzusu olamaz mı? Ve günün birinde buradan da bunalmayacaklarını bilebilir misiniz?

Eski 22-03-2009, 17:37   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2009
gülşehirde bir amca doğal mağarada yaşardı. kışın gittim ev(mağara) hiç birşey yakmadan sıcacık bir ortamda idi. yazın ise serin bir evdi. aydınlatmasınıda iyi yapöıştı. galiba bu evlerde pek çok kimse yaşıyordu

hakkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 13:33   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-01-2010
Önümüzdeki ay istanbulda Bill Morison'un da katılacağı permakültür kursuna katılmayı düşünen arkadaş var mı ?

qokhanyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2012, 17:06   #51
Yeni Üye

Çigong's Avatar

Giriş Tarihi: 11-11-2012
Bu konuda gelişme yok mu acaba?

Çigong Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2012, 17:42   #52
Yeni Üye

ekosavasci's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2012
Türkiyede bundan daha güzel kalıcı konut projeleri mevcut. Üstelik çimento ve demir kullanılmadan depreme karşı en dayanıklı konut yapıyorlar

ekosavasci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2012, 17:50   #53
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Bu projelerle ilgili bilgilerinizi paylaşır mısınız?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2015, 16:21   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2015
Yıllar yıllar öncesinden yazılmış ama şimdi fark etme imkanım oldu. Muhteşem yapılar var teşekkürler bilgilendirme için.

evrimsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024