agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-12-2007, 18:37   #61
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-10-2007
Teşekkür ediyorum.Biriktirmeye hemen başlıyorum.Tüm tanıdıklarımla beraber

Derya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2007, 21:12   #62
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Galeri: 121
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Derya Mesajı Göster
Teşekkür ediyorum.Biriktirmeye hemen başlıyorum.Tüm tanıdıklarımla beraber
Ben size teşekkür ediyorum.Tüm tanıdıklarınızla beraber

caretta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2008, 20:37   #63
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Çekirdek Kampanyası en sonunda tüm aşamalarıyla bitti.Bu konudaki çalışmaları E-derginin ocak ayı özel sayısında görebilirsiniz..
E-dergi çalışmalarını yapan agaçlar.net ekibine, başta Malina olmak üzere derneğim (www.mavikus.org ) ve kendi adıma teşekkür ederim.

Düzenleyen caretta : 09-03-2008 saat 22:10 Neden: yanlış kelime
Eski 27-03-2008, 08:35   #64
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
İnşallah Orman yetkilileri de örnek alırlar. ( Öneri)

Merhaba,

Manisa Belediyesinin çabası çok güzel.

İnşallah orman idarecileri de bu güzel çalışmayı örnek alırlar.

Hepimiz yolların kenarlarında ölüme mahkum olacak fidanların kendi kaderlerine terk edildiğini mutlaka görmüşüzdür.

Orman yetkilileri bir birim kurarak mevsiminde o küçücük fidanları ileride ulu bir ağaç olabileceği yerlere nakledecek ekipler kursa çok mu zor olur ?

Ben rastladığım bu durumdaki fidanları alarak önce balkonumda bir kaba veya yarısı kesilmiş bir su şişesine alıyorum sonra da subat ayının ortalarında herhangi bir ormanda kuytu bir köşeye dikiyorum. Eğer ben yapabiliyorsam , orman idaresi de yapabilir.

Saygılar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2008, 14:34   #65
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-04-2008
Her gün kaç bitkiyi ziyan ediyoruz

Arkadaşlar hiç düşündünüz mü her gün kaç ağacı ziyan ettiğimizi limon,elma,armut,karpuzvb... bitkilerin çekirdeklerini çöpe atıyoruz sonra doğayı koruyalım fidan dikelim diyoruz sizce yalnış mı düşünüyorum bulduğumuz herhangibir toprağa dikme bu kadar zor mu???
siz hangi resmi tercih ederdinizi?

Eklenen Resimler

deniz-kızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2008, 21:24   #66
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Sayın Deniz-kızı, bu konu başlığındaki mesajların içinde sanırım size yardımcı olabilecek çalışmalar var.Bu konuda sormak istediklerinize cevap vermek isterim..

Sizde bulunduğunuz yerde bir kampanya başlatabilirsiniz..

Eski 02-05-2008, 17:06   #67
Ağaçsever

ben de günlerdir kendi açtığım forum u arıyorum

deniz-kızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2008, 13:33   #68
Ağaç Dostu

siboş's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2007
İnanmıyorum çok güzel bir proje keşke daha önceden haberim olsaydı ,acaba çok mu geç kaldım ,keşke tüm yurtta böyle projeler gerçekleştirilse.

siboş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2008, 11:58   #69
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 2
Gerçekten inanılmaz güzel bir kampanya başlatılmış. Dilerim tüm illere örnek olur ve çekirdekler çöpe atılıp yok edilmez.

ayax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2008, 11:54   #70
-

Giriş Tarihi: 02-07-2008
Olmayacak duaya amin!

Bu cekirdek toplama kampanyasi da, çevrecilerin "Agaç duasına" donusmekte....!!

Yagmur duasına cıkan kisilerin durumuna dusmeyelim.

Yagmur yerine basımıza "cekirdek" yagacak anlasılan.

Tas yagmasın da..

MURSEL

gülevi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2008, 15:46   #71
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Doğanın cevabı :)

Aralık ayında etrafa saçtığımız çekirdekler ağaç olmuş.. Hatta yanmış ağaç parçacıklarıyla beraber oldukça ironik duruyor etraf. Hayat ne garip ..! Bazen insanın vermesi gereken cevaplar durumunda doğa yetişip cevabı yapıştırıyor tüm gerçekliğiyle..

" Bu da kapak olsun " doğa dilinde ancak böyle deniyor sanırım

(Tüm alanı gezemediğim halde, en az 15 fidan gördüm böyle.. Boyları 15 -25 cm arasında)

Eklenen Resimler

dinozor beğendi.
Eski 25-07-2008, 16:04   #72
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Sevgili Caretta ,
Yaşama geçirdiğiniz bu kampanya inanılmaz.Muhteşem ,ne diyebilirim sadece bizlere ayakta alkışlamak düşer.

Fethiyeye gelince ilk işim Karagözlerdeki evden yanan bu bölgeyi detay detay gözleyeceğim.
Çabalarına ve yüreğine sağlık.
Dediğin gibi doğa en iyi cevabı her zaman veriyor ve verecek.

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2008, 02:40   #73
Ağaç Dostu

öğretmen's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Değerli dostlar,
İki kızım, bir oğlum var. Üçü de izci ve bu kampanyaya Sarıgöl'deki tüm izciler katılıyor. Biz biriktiriyoruz. Belki çuval olmadı ama epeyce oldu. Geniş bir tabağın içinde yıkadıktan sonra kurumaya bırakıyorum, çekirdekleri. Neler var ki; elma, armut, vişne, kiraz, limon, erik (çeşitleriyle birlikte), kayısı, badem vs vs... Ayrıca ekmediğim veya dikmediğim halde kendiliğinden bahçemde 2 erik, 3 tane dut çıktı. Bunlar niye çıkmasın. Annemlerin yayladaki bahçelerinde ise kestane çıkmış.. Meyvesi nasıl olur bilmem ama ağaç ağaçtır. Her ağaç bir nefestir. Sadece çocuklarım, torunlarım, torunlarımın çocukları için.. Yani bizim neslimizin geleceği için..
Sevgiler, saygılar

öğretmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2008, 09:28   #74
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2008
Arkadaşlar bir sorun sormak istiyorum. Çekirdekleri attıktan sonra periyodik olarak çıkan fidanları kontrol ediyorumusunuz ya da bunun dışında herhangi bir müdahalede bulunuyormusunuz? Çok merak ettim şu anda acaba ne durumdalar foto varsa koyabilirseniz çok sevinirim.

delidumrul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2008, 11:23   #75
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
#76 nolu mesajda sorunuzun bir kısmının cevabı var...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2008, 09:38   #76
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2008
1000 çekirdek atılsa da 1 tanesi ağaca dönüşse bu da kar değilmidir ? 1 ağaç etrafa da aynı ağaçlardan yayılmasına katkıda bulunmazmı? Milyon tane çekirdekten 3-5 tane de ağaç çıkmaz mı? Türk milletinin kanında var bu muhalefet , iyi birşey yapana karşı çıkmak . Peki yapmasınlar bu çalışmayı . Siz ne öneriyorsunuz ? Sizin gibi ahkam mı kessin herkes ? Tüm milletlerin cehennemi boşmuş , Türklerin ki tepeleme dolu , birisi kurtulmaya çalışırken diğerleri onu aşağı çekiyormuş...

Bu kampanyayı duyduktan sonra benim oğlum yediği çekirdekleri toprağa atmaya başladı , sayılamayacak kadar çok karpuz kavun çıktı şimdiden . İnsanlara ağaç sevgisi , doğaya katkıda bulunma isteği uyandırmanın neresi kötü .

Bizde alışkanlık vardır , şeftaki erik kayısı gibi pek çok meyveyi yedikten sonra çekirdeğini bahçeye fırlatıp atarız , şu an bahçemizde pek çok kayısı erik ve hatta limon ağacı var .

Çekirdek atmakla meyve çıkmaz diyenin ziraat bilgisine gülerim ben . Makina mühendisi olduğum halde yediğim meyveyi bahçeye attığımda (verim düşük de olsa) ağaç çıkacağını biliyorum ben , ziraatçiler nasıl bilmiyor . Ha şu var 100 çekirdek atmışız 3-4 tanesi çıkmış . Olsun . Bu da kar değilmidir ? Adamlar milyonlarca çekirdek atıyorlar . 10 tanesi çıksa o bölgede kurt kuş sincap vs. popülasyonu artmaz mı? Doğal hayata katkısı olmazmı?

gummi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2008, 12:07   #77
Ağaçsever

kala's Avatar

Galeri: 1
Şöyle bir baktım da yazılanlara... Hiç anlamı yok onca tartışmanın!- Peygamber Efendimiz'in ne güzel bir sözü vardır. "Elinde bir fidan olan, kıyamet kopacağını bilse onu diksin hemen" diye buna benzer bir Hadisi Şerifi. Bakın heryer savaş alanı gibi yangın insanlar kaçışmakta herkes kendi canının derdinde. (kıyamet senaryosu kurun kafanızda işte) Öyle bir manzara düşünün ve elinizde minicik bir fidancık dikilmeyi bekliyor. "Yaa işte kıyamet kopuyor ne olacak ki nasıl olsa tutmayacak" demeyin diyor yani. Ekin onu da.... O zaman bunca tartışma niye. Siz ekin bakalım gerisini doğaya bırakın. Ne güzel demiş: "Görelim Mevlam ne'yler, ne'ylerse güzel eyler"....

kala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2008, 13:48   #78
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kala Mesajı Göster
Peygamber Efendimiz'in ne güzel bir sözü vardır. "Elinde bir fidan olan, kıyamet kopacağını bilse onu diksin hemen" "....
+sonsuz...

gummi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2008, 10:07   #79
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

her çekirdek bir meyvedir 1

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi delidumrul Mesajı Göster
Arkadaşlar bir sorun sormak istiyorum. Çekirdekleri attıktan sonra periyodik olarak çıkan fidanları kontrol ediyorumusunuz ya da bunun dışında herhangi bir müdahalede bulunuyormusunuz? Çok merak ettim şu anda acaba ne durumdalar foto varsa koyabilirseniz çok sevinirim.
Sn.Delidumrul,

1Aralık günü 2. Karagözler de yanan orman alanına attığımız çekirdekleri bir kaç ay gidip kontrol etmedik..Oraya bizden hariç orman işletme de çam fidanları dikmişti. Zaten bize gösterdikleri yer de onların yanıydı.Temmuz ayında kontrole gittiğimizde çamların aralarında ve etrafında şeftali fidanlarının olduğunu da gördük.Yaklaşık boyları 15- 25 cm arasında yanan yerin çeşitli yerlerinde tutmuş fidanlardı bunlar.Biz en son aralıkta çekirdekleri attık ve kontrole temmuzda gittik.

Amaç zaten öncelikle insanların dikkatini çekmek ve çocukları bilinçlendirmek ve bir kaç ağacın oluşmasına sebep olmaktı. Bu yanan orman alanında toprağın durumunu ve uzaktan görüntüsünü resimlerde görüyorsunuz..Çıkan fidanları da.Bu arada Çekirdek Kampanyasına devam ettiğimizi de yazmak isterim.Derneğimiz bu uygulamanın ara vermeden devam etmesi kararını verdi )

Helikopter ve paraşütle kışın atılan çekirdeklerin etrafına ormanda hayvanlar üşüşüyormuş.Bunu da Orman müdürümüz kendi anlattı.

Tüm destek olanlara ve Fethiye Orman İşletme Müdürlüğüne desteğinden dolayı tekrar buradan teşekkür ederim. www.mavikus.org

Eklenen Resimler

Eski 13-09-2008, 10:10   #80
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

her çekirdek bir meyvedir 2

Resimler..

Eklenen Resimler

Eski 16-09-2008, 13:17   #81
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2008
sayın caretta verdiğiniz bilgiler ve koymuş olduğunuz fotolar için çok teşekkürler. İnsanların bu kadar emek verdiği bir çalışmanın doğa tarafından kabul edildiğini görmek çok güzel. Emeği geçen herkese minnettarım.

delidumrul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2008, 09:52   #82
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Deniz Feneri yazılarını okumaktan sıkıntı gelince diğer köşe yazılarına bakmaya başladım

Mutlu Tönbekici'yi okudum.

Bir kutu dolusu çekirdek hediyesi

Çekirdekten ağaç olur mu olmaz mı?

Okumakla kalmadım, bir de eposta bile yazdım

Alıntı:
Merhaba,

"Ne yapacağız yav?" demişsiniz...

Bilgi kolay edinilmiyor.
www.agaclar.net/forum adresine bekleriz...

Böylece orada yazanların, yani olumlu ve olumsuz görüş bildirenlerin hepsinin doğru söylediğini anlayacaksınız. Sadece size cevap verirken, herbiri "fil"in başka bir yerini tutmuş...
Gelirse yazışırız

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2008, 08:00   #83
ide
Ağaç Dostu

ide's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2007
Sevgili arkadaşlarım
geçen sene İstanbul'da otururken çekirdek toplama merkezleri yakındı ve elden teslim edebiliyordum, bu sene ise Kayseri'de oturmaktayım ve topladığım çekirdekleri yollama konusunda yardıma ihtiyacım var.
Arkadaşımız Kamil koç ile gönderebileceğimizi yazmış ancak ne yazık ki burada onun da şubesi yok

saygılar

ide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2009, 16:57   #84
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Bu proje kapsamında toplanan çekirdekler ne durumda acaba? Sonuç alınabiliyor mu?

brody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2009, 20:11   #85
Ağaç Dostu

semmasi's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2008
konuyu baştan sona kadar inceledim.kampanyaların en muhteşemi gerçekten.annem geçen seneden beri biraz biriktirmişti bi kısmını ektim saksılara.bundan sonra biriktirmeye başlayacağım ve e-posta ile tüm arkadaşlara bu kampanya hakkında bilgilendirmeye çalışacağım. umarım yankı bulur herkeste....

semmasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 16:50   #86
Yeni Üye

Sudamlasi's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2009
Tohumları serperek orman yapma projesi

Sevgili arkadaşlar aklımda bir proje var ve görüşlerinizi almak istedim....

Geçen sene balkonda yeyip aşağıya bahçeye salladığım kayısı çiğitleri şimdi 30 cm'lik fedeye ulaştı ve kayısının arsız olduğunu öğrendim hemen aklıma çekirdekleri boş alanlara tepelik yerlere, meralara ekmek geldi.

Sizce böyle bir yöntemle el değmeyen **** az deyen yerlere çekirdekleri atarsak onlar seneye birer fidelik ve ilerde güzel uzun ağaçlar olurmu, olursa her çekirdek tutarmı **** hangileri tutar..

Belkide bakarsınız herkes 3 5 tohum atsa böyle güzel ormanlık araziler oluşur...

nothing beğendi.
Sudamlasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 17:27   #87
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Şu linklerde bakın isterseniz

http://www.agaclar.net/forum/showthr...yve+%E7ekirdek

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2009, 23:26   #88
Yeni Üye

Sudamlasi's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2009
K0900 teşekkür ederim ama oradaki yazılan bölgeler zaten nem alan bölgeler. Ben bunu Ankara'da yapmak istiyorum burada nem yok yağış az (bu sene iyiydim). Acaba tohumları sonbaharda üzerini 1 parmak kapatacak şekilde örtsem çıkarmı.

Bunu deneyeceğim ama eğer olmayacaksa değişik bir yöntem uygun olursa zaman kaybetmeyim dye açtım konuyu...

Tohumlar doğada ben tarafından hiç sulanmayacak, yağmur sularıyla çıkacak.... bende çok şeymi istiyorum ne

Sudamlasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2009, 13:52   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2009
çok güzel bir uygulama. Helal olsun.

draywins Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2009, 15:17   #90
Ağaç Dostu

Alonesmaug's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2009
Çok güzel bir çalışma ancak o kel tepeye profesyonelce fidan dikimi yapılıp daha iyi verim alınabilirdi.Sonuçta tohumdan ekim yapmak hem daha zahmetli hem de çok daha verimsiz bir yöntem.Bunun dıışında mutlaka herkes yediği meyvaların tohumlarını toprakla buluşturmalı orası ayrı.

Alonesmaug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çekirdek, çevre, fidan, orman, tohum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024