agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni217Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-06-2008, 18:10   #31
Ağaç Dostu

Nihal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2007
Galeri: 1
Aslında çok acele olduğu için zeytinyağı kullanmadk.Ayçiçek yağı kullandık.Sanırım hakiki zeytinyağı kullansak çok daha güzel olurdu.

Nihal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2008, 18:11   #32
Ağaç Dostu

Nihal's Avatar

Önemli değil siz istediğiniz kadar soru sorabilirsiniz.Ben de elimden geldiğince cevap vermeye çalışırım.

Eski 03-06-2008, 18:13   #33
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Sayın Nihal, teşekkür ederim.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2008, 20:42   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
...Kostiksiz sabun denememiz 13.de de olmadı, ama yerel medyada haber olunca köylerden insanlar kül suyunun hazırlığı ile ilgili yeni bilgiler vermeye başladı.

Kostiksiz üretimin esas çocuğu olan kül suyunu duru su ile ,yağmur suyu ile veya kaynak suyu ile hazırlak gerekirmiş!
Hazırlanan kül suyu da en az 1 hafta beklemeliymiş!...

http://www.imeceevi.com/

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2008, 15:59   #35
Ağaç Dostu

Nihal's Avatar

Biz de dün okulda 2 arkadaşım ve öğretmenimle yapmayı denedik.Açıkçası sonuç pek iç açıcı değildiBizim sabun biraz sıvı sabun gibi oldu. Ama denedik kirleri çıkarıyor.

Eski 07-06-2008, 01:19   #36
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Kostik yerine doğal bir şey denesek sirke gibi mesela asitli bişi.

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2008, 14:37   #37
Ağaç Dostu

Nihal's Avatar

Bence asitli değil de bazlı ,doğal bir şey denense de olabilir.Ama doğal olarak bazlı ne var bilmiyorum.

Eski 08-06-2008, 01:34   #38
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Sevgili Nihal,doğal olarak bazik madde:misvak ve karbonat aklıma geliyor ama emin değilim.Misvağı ağız içi asiti, karbonatıda mide asitini nötralize etmek için halk arasında kullanılır.Asiti baz nötralize eder, ama adını ettiğim maddelerin bazik olduğundan tam emin olmamız gerek.Ben fizikçiyim tam emin değilim aramızda kimyager varmı?

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2008, 02:44   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Beypazarı'nda sokak arasında bir dükkanın önünde (Yakut Ticaret) on larca çeşit sabunun sergilendiğini gördüm. Dükkan sahibi bayanla konuşurken benim yazları Kuzey Ege'de oyalandığımı duyunca pek mutlu oldu. Bu sabunları Ayvalık'ta yeğenlerine özel olarak yaptırdığını söyledi. Yahu bir sabun bu kadar mı güzel olur?.. Doğal sabun yapmak isteği yaratıyor insanda. Bu gidişimde kesin araştıracağım bu işi...

Eklenen Resimler

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2008, 02:50   #40
Ağaç Dostu

tener's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2008
Tam bir sanat eseri.

tener Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2008, 13:21   #41
Ağaç Dostu

Nihal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eylems Mesajı Göster
Sevgili Nihal,doğal olarak bazik madde:misvak ve karbonat aklıma geliyor ama emin değilim.Misvağı ağız içi asiti, karbonatıda mide asitini nötralize etmek için halk arasında kullanılır.Asiti baz nötralize eder, ama adını ettiğim maddelerin bazik olduğundan tam emin olmamız gerek.Ben fizikçiyim tam emin değilim aramızda kimyager varmı?
Bence de bir kimyacıya ihtiyacımız varAramızda hiç kimyacı yok mu?

Eski 08-06-2008, 13:22   #42
Ağaç Dostu

Nihal's Avatar

Sevgili Hassoman
Renkleri nasıl veriyolarmış sordun mu acaba?

Düzenleyen Nihal : 08-06-2008 saat 13:24 Neden: ekleme
Eski 08-06-2008, 14:52   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Sevgili Nihal,
O anda soracak hiç bir soru aklıma gelmedi. Çünkü bu konuyu Ören'de araştırmak ve uygulamak üzere kendi hazırlamıştım. Bakalım hangi bilgi ve deneyimlerle döneceğim..

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2008, 19:59   #44
Ağaç Dostu

Nihal's Avatar

O zaman araştırmalarınızın sonucunu merakla bekliyorum

Eski 08-06-2008, 22:09   #45
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nihal Mesajı Göster
Bence de bir kimyacıya ihtiyacımız varAramızda hiç kimyacı yok mu?
Biri Kimya mı dedi?

Soru veya sorun nedir?
Doğal (bitkisel) bazlar denince akla hep alkaloidler gelir. Hoş bunları kim nerde kullanmak ister bilemem. Amoniak da üre de "doğal" bazlardır.
Ciltlerde enteresan etkileri olan bazik maddeler de bilinir örneğin alanthoin.

Sanırım burdaki maksat kostikten kaçınmak. ancak üzgünüm kostikten başka sabunun asit kuyruğunu yağdan bir proton çekerek hydrophil yapacak kadar kuvvetli bir baz yok gibi.
Şöven otundan elde edilen saponinler ki sabuna adını veren bu maddedir eskiden sabun yerine kullandılar ise de yıkama işleminde çok zyıflar.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2008, 22:14   #46
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Yağı sabuna dönüştürecek doğal bir madde arıyoruz.

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2008, 22:18   #47
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Maalesef yok
hem kostik yağla sabunlaşma tepkime gösterince çok bir zararlı değildir.
göz yakmıyan detergent ler ki kationik anionik olabilir bunlar da çok güzel sabunlar olsa da tu konu tamamen kimyasal vede üzülmeyin hiç de sanıldığı kadar doğaldan uzak bir şeyler değil.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2008, 23:16   #48
the
Yeni Üye

the's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2008
Merhaba,

Kısa bir süre önce işim gereği yaklaşık 1 ay kadar Ayvalık ve Cunda'da bulundum. Üstelik zeytinyağı ve sabun üreten bir fabrika ve başka bir fabrikanın zeytinyağı ile sabunlarını satan bir dükkanda çekim yaptık.

Onlar bana üstü kapalı ne bilgi verdiyse sizlerle paylaşabilirim.

1. Kendileri üretse bile kesinlikle yeşil zeytinyağlı sabunu önermiyorlar. Beyaz görünümlü zeytinyağlı sabunlar da kendi aralarında üretim açısından ayrılıyorlar. Görünüm olarak aynı sabunun birisinin kilosu 3 liraya satılıyorsa birisi 7 liraya satılabiliyor. İkisi arasındaki farkı kısaca anlayabilmem için şöyle özetlediler: beyaz sabun elinize aldığınızda kenarlarından tozlar dökülüyorsa ve kokusu elinizde kalıyorsa kalitelidir. Eminönü'nde, Kemeraltı'nda satılan açıktaki sabunlardan sakının derim, çünkü yapanlara göre doğala daha yakın sabunlar açıkta o kadar kalıp gibi duramaz.

2. O rengarenk görünen yeşil sabunların hepsinde renklendirici boya var ( benim anlamam için öyle söylediler ) Çekim yaptığımız fabrika, bunları dekoratif amaçlı istenilen fuarlar için ürettiklerini, bireysel kullanım için üretmediklerini söylemişlerdi. Pek inandırıcı değil ama olsun

3. Kendim sadece zeytinyağlı sabun kullandığım ve hemen hemen Ege'li olmamdan dolayı çoğunu denediğim için şunu söyleyebilirim: Çoğu turistik bölgelerde ev yapımı-doğal, fabrika görmemiş diyerek satılan , hatta kimi zaman biçimsiz olduğu için daha büyük bir hevesle aldığımız sabunların kendi içlerindeki dengesi ne yazık ki, işi ticarete dökmeye çalışan bazı uyanıkların elinde.

Ha ben napıyorum, çok güvendiğim bir yerden kilo ile alıyorum Biterse kargo ile göndertiyorum. O güveni de karşı taraf sağlıyo

Ama şunu söyleyebilirim, Ayvalık'tan zeytinyağı, Akçay'dan sabun alacaksınız!

Busranur ve devrann beğendi.
the Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2009, 00:59   #49
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-08-2009
jhonson un göz yakmıyan sabununu neyden yapıyorlar zararsız galiba

çözbeniarapsaçı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2009, 23:53   #50
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Ben ayvalığa yeni taşındım. Her yerde zeytinlikler var ve beldenin içinde zeytinyağı satan bir sürü dükkan var. Evi tutmamıza yardım eden teyze de sabun yaptığını söylemişti en kısa zamanda araştıracağım bunu ben de çok merak ettim..

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2009, 00:04   #51
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2008
Galeri: 17
Selamlar, benim eşim de sabun imalatçısı, zeytinyağ sabunu ve sıvı sabun yanında bir kaç çeşit daha var... Bir ara soralım merak edilenleri ona... Doğrusu böyle bir konu başlığı olduğunu bilmiyordum...

Nejla K. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2009, 15:44   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2009
sayın nihal hanım küllü sabun yapımında bahsetmiş olduğunuz ölçü nedir nrkadardır litre mi su bardağımı kaşıkmı. ayrıntılı olarak bilgi verebilirmrsiniz.
birde külü suda kaç gün beklettiniz. selamlar.

omer632009 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2009, 16:38   #53
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hassoman Mesajı Göster
Beypazarı'nda sokak arasında bir dükkanın önünde (Yakut Ticaret) on larca çeşit sabunun sergilendiğini gördüm. Dükkan sahibi bayanla konuşurken benim yazları Kuzey Ege'de oyalandığımı duyunca pek mutlu oldu. Bu sabunları Ayvalık'ta yeğenlerine özel olarak yaptırdığını söyledi. Yahu bir sabun bu kadar mı güzel olur?.. Doğal sabun yapmak isteği yaratıyor insanda. Bu gidişimde kesin araştıracağım bu işi...
sabun yapmayı öğrensek üsteki renkli sabunları yapması kolay

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2010, 04:55   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Bu konu 2009 da kesilmiş maalesef. Sabun meselesi beni de çok ilgilendiriyor. Ben de kurmayı planladığım çiftliğimde kendi sabunumu yapmayı istiyorum.

Ben yaklaşık 1-2 yıldır banyo yaparken sadece zeytinyağlı defne sabunu kullanıyorum. Migros' da '' Mehmet Aydın'' marka bir sabun var. '' Hatay' ın meşhur zeytinyağlı defne sabunu, Saf doğal sabun'' diye geçiyor pakette. Sabunlarımız el yapımı olup, hiçbir katkı maddesi içermez diye yazmışlar. Bileşimi de; Defne yağı, zeytinyağı, sabun bazı ve su. Sabun bazı dediği bu kostik denen madde midir acaba? bu sabunun rengi açık hardal rengi gibi ve döküntüler oluyor üstünden. Bu sabunu dediğim gibi 1 yıldan fazladır kullanıyorum ve memnunum aslında. Diğer sabunlarla yıkandıktan sonra cildimde kuruluk ve kaşınma olurdu ama bu sabunda öyle bir sorun yaşamıyorum. Bunun Migrosdaki fiyatı 1 kg luk kutu 6,50 TL filan. Aynı markanın ağır kokmayan ve dokusu başka bir sabunu da var ve o daha pahalı.

Geçen gün başka bir markette de '' Dalan '' marka sabun gördüm ve aldım. Henüz kullanmadım. Onun paketinde de zeytinyağlı defne sabunu, %100 doğal, %100 bitkisel, %100 el yapımı gibi ibareler var. İçindekiler bölümü çok dilli yazılmış ve niyeyse ingilizce; soap(sodium salts of daphne oil(laurel oil) and olive oil fatty acids), aqua, sodium chloride.
Bu sabunun rengi ise açık yeşil ve daha pürüzsüz bir yapıda. Adese' de 4.50 TL ye aldım 1 kg. luk paketi.

İkisi de zeytinyağlı defne sabunu ama renkleri, dokuları farklı. Oranları mı farklı acaba? Bu sabunlar sağlıklı mıdır yani nedir şimdi. Ben gayet güvenle, doğal sabun kullanıyorum diye düşünürken burada yazılanlar kafamı karıştırdı

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2010, 23:59   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2008
KÜLLÜ SU + ZEYTİN YAĞI
bir önceki sayfada arkdasın yazdıkları doğrultusunda sabun yapımına başladım. birinci denemem de puding kıvamına gelmesini beklerken yağı yaktım.kapkara bir karısım oldu. ikinci deneme de ise daha dikkatli davranıp karısımı hazırladım sabun rengini aldıktan biraz da kıvamlaşınca kaba boşalttım.donmasını bekliyorum umarım basarılı olurum.

organik sabun yapımı hakkında başka bilgisi olan arkadaşlarımız.dan fikirlerini paylaşmasını bekliyorum

canner1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2010, 12:32   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2007
Küllü su ile sabun yapımı

Selamlar,

Son günlerde doğal kostiksiz sabun yapımı konusunda araştırma ve çalışma yapıyorum.

Araştırmalarıma göre dünyada şu anda küllü su ile sabun yapımı çok moda, hatta hazır konsantre küllü su bile satıyorlar.

Küllü su hazırlamak oldukça kolay, fırından alacağınız meşe odunu külünü bir kapta sıcak su ile karıştırın. Yaklaşık 1 ölçü küle karşılık 3-4 ölçü su kullanabilirsiniz. En az bir gün bu karışımı bekletiyoruz. Arada karıştırırsanız daha iyi olur.
Ben daha bilimsel yapmak için turnusol kağıdı kullanarak PH değerini olçüyorum. (Ph 13-14 olması gerekiyor.)

Hazırladığımız bu küllü suyu süzüyoruz.

En son sıvı sabun denemesi yaptım bunu paylaşmak istiyorum sizlerle:
Malzemeler:

1 ölçü sıvı yağ
1 ölçü küllü su
3 ölçü lavanta suyu

Öncelikle ihtiyacımıza göre sıvı zeyin yağı hazırlıyoruz. Bu yağın asitlik derecesi yüksek olursa daha iyi olur. Bu yağı bir çelik tencereye koyarak ısıtıyoruz.
Yağın ısısı yaklaşık 50-55 dereceye ulaştığında içerisine kül suyumuzu ağır ağır akıtarak karıştırıyoruz. (Tahta veya plastik bir kaşıkla) Bu arada ateşin altının da kısık olmasına dikkat edilim. Yağ kaynamayacak buna özellikle dikkat edelim.

Fildişi renginde bir karışım elde ediyoruz. Daha sonra bu karışımı ısısını çok fazla artırmadan varsa bir el blender i ile yoksa kaşıkla karıştırmaya devam ediyoruz.

Yaklaşık 30-45 dk. sonra puding kıvamına geldiğinde, köpükler karışımın üzerinde durmaya başlayacaktır. Sabunumuzu ateşten alıyoruz ve bir miktar daha karıştırmaya devam ediyoruz. Bu arada lavanta veya benzeri aromatik yağlar ekleyebilirsiniz. Bir müddet daha karıştırdıktan sonra, sabunumuzu bir kavanoza aktarıyoruz.

Bu kavanozu 2-3 kat havlu ile güzelce sararak 22-25 derece sıcaklıkta, güneş görmeyen bir yerde 24-48 saat bekletiyoruz.

Birkaç gün sonra, sabunumuzu alıyoruz ve bunu bir kabın içerisine boşaltıyoruz. Kullanıma hazırlamak için seyreltmemiz gerekiyor. Seyreltme için ben daha önceden kaynattığım lavanta suyunu kullandım. Siz isterseniz sadece su da kullanabilirsiniz.

Suyu yavaş yavaş sabunun içine akıtırken bir yandan da karıştırıyoruz. Ben yaklaşık 8 bardak ilave ettim. İstediğimiz kıvama geldiğinde su eklemeyi bırakarak, kapalı bir kaba aktarıyoruz.

Sabunumuz hazır. Dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Aşağıda yapım aşaması ile ilgili resimler yer alıyor. Resimler yabancı bir kaynaktan alıntıdır. Size fikir vermesi için ekledim.

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen kyoruk : 27-09-2010 saat 12:37 Neden: imla hatası düzeltme
kyoruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2010, 15:27   #57
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Yoğurt gibi olmuş, bilgiler için teşekkürler.

Piyasada henüz doğal kostiksiz sabunlar çıkmadı.

Yani bir eksiklik var bu şekilde piyasaya girip pazarlamasını iyi yapan hem bizleri sevindirir hem kendi kazanır.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2010, 16:45   #58
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
İmeceevi'nde küllü su ile sabun yapımı atölyeleri-kursları var.

http://www.imeceevi.com/etkinlikler

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2010, 19:07   #59
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-06-2010
arkadaslar...
kostik zararlı vs diye ortaya çıkmak hatalı. Kostik bir kimyasaldır. nasıl kullandıgınız önemlidir.
odun kulundeki de onun - kostiğin- dusuk seviyedeki dogal halidir.Yani alenen soda ve gereksiz bir suru baska bileşik vardır. sorun şu ki odun külünde bir suru yabancı madde yanık artıgı bileşik de bulunur yani illa saglıklı diye birsey yok.
Sınai kimyayı yani konuyu bilmek, hazırlama oranları,, sıcaklık tepkime hızının kontrolu vs gibi bir suru detay var
yani saglıklı bir sey yapayım derken kendimize toksik ve zararlı bir sabun da yapmıs olabiliriz.
kimya bilgisi ve pratigi olmayan birinin bu işe soyunması iyi degil. Elde ettiginiz sabun mutlaka saglıklı olacak diye bir garanti de yok
sonucta siz kaçak üretim yapan merdiven altı bir üreticiyle aynı kosullarda üretim yapıyor olacaksınız ve berbat bir urun de elde edebilirsiniz.

son olarak seffaf sabun elde etmek için naoh degil koh kullanılır.

fikirci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2010, 19:15   #60
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-06-2010
[QUOTE=kyoruk;699343]Selamlar,

Bu kavanozu 2-3 kat havlu ile güzelce sararak 22-25 derece sıcaklıkta, güneş görmeyen bir yerde 24-48 saat bekletiyoruz.

QUOTE]

bu üretim sartlarında -48 saat sabunlu sözeltiyi bekletmek- sabun haric bol miktarda bakteri de üretmiş oluyoruz sanırım....
Peki bu sabunu neyle yıkayacagız.

fikirci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024