agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni217Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-09-2010, 00:19   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2009
Ben de doğal sabun yapımını merak ediyorum.Bakteri üretimi mi?

Doğayla Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2010, 23:59   #62
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-06-2010
dogal sabun

benim anlamadıgım sey şu..
dogal sabun dediginiz nedir..

içine farklı sifalı ot aromaları katmak kabul .
ancak ister odun külü kullanın ister kostik.
sabun
yag asitleri ile sodyum hidroksit ve ya potasyum hidroksitin birleşmesinden olusur..
baska bir formulu yoktur.

antik metodla sabun üretebilrisiniz ancak bu saglıklı bir urun elde edeceginiz anlamına gelmez.
küllü su ve yagı karıstırıp 2-3 gun bekletirseniz sabunun yanısıra o suda bakteri de uretirsiniz. Biraz olsun kimyadan ve biyokimyadan anlayan herkes ne dediğimi anlayacaktır.

Düzenleyen fikirci : 29-09-2010 saat 00:01 Neden: imla
fikirci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2010, 07:42   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Evet küllü suyla yapılan sabundan yanayım.

Piyasada satılsa sadece bu sabunu alır kullanırım.

Rafine tuz, rafine şeker, rafine yağ, rafine yoğurt ve benzerlerini kullanmadığım gibi kostikli sabunu da kullanmak istemiyorum.

Kostikle yapılan sabunun içine boyaların, otların vs.katılıp makyajlanmasını da hiç sevmiyorum.

Kostikli zeytinleri de bu ülkede insanlara yediriyorlar sonra da en doğalı diye açıklama yapıyorlar yani kostik kimilerine göre doğal bir madde

Elbet bir gün birileri kostiksiz kül sulu sabunu üretecek, beklemedeyiz

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2010, 10:55   #64
Ağaçsever

hahahahahaha

tüm dünyadaki ormanalrı yaksanız. herhalde herkese küllü sabun üretirsiniz.
kostik dediginiz şey sodyum hidroksitin yani sodanın yogun halidir. külde bulunan da budur.
Sabun yapmak için ağaç yakmayı pek çevreci bir metod olarak kabul edemiyorum.
kusura bakmayın.
boyar maddeler veya parfümler eklenmesine bende karşıyım. Kolaylıkla gidip bir aktardan defne sabunu alabilirsiniz. İçinde ne parfüm ne boyar madde yok.

Sonuçta çevrecilik ve dogal ürünlere olan tutku arkaik bir doga düşmanlığına dönüşebilir.
Bu mantığa göre gübreli tarım yapmak yerine düzenli olarak ormanları yakıp sonra oraları tarım için kullanmak da bir gübreleme metodudur. İnsanlar bir 10 bin yıl bunu yaptılar. Doğal bir metod işin özüne bakarsanız fakat sağlıklı değil nedersiniz.? Eski dünya ormanlarını yok eden en önemli faktör arkaik tarımcıların bu metodlarıdır. Doğal metod ama değil mi?

not. Kostik denen ürün dogal sodyum minerallerinin - örneğin tinkal- hidrolize edimesiyle üretilir. Dünya kimya saayiinin en önemli sektörüdür. Küllü sabun imalatındanda ögrendiğimiz üzere Dünyada sodalı ürünler üretimi için bir diger alternatif bitkisel ürünlerin yakılmasıdır Herhalde dünyanın 10 yıllık sabun ihtiyacı için tüm yagmur ormanlarını yakmak gerkekir.:=)

Düzenleyen fikirci : 29-09-2010 saat 11:02 Neden: imla
Eski 29-09-2010, 11:06   #65
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster

Elbet bir gün birileri kostiksiz kül sulu sabunu üretecek, beklemedeyiz
sabun.. hidrolize sodyum ve potasyum minerallerinin yag asidiyle birleşmesinden elde edilir. Kostik dediginiz sey hidrolize sodyum dur. yani külde bulunan da aynı maddedir?

bildiginiz baska bir sabun formülü varsa paylaşınız lutfen....
çunku sabun diye buna denir.

bu dileğinizi
"sabun haricinde daha saglıklı temizleyiciler üretilir bir gün"
diye değiştirmek daha iyi olur sanırım.

tabi sizin agaç külünden sabun yapma tutkunuzu da terketmeniz gerekecek bu durumda . Ölü agaçlardan üretilmiş küldeki agır hidro karbonlara bulaşmamış bir temizlik maddesini sizde eminim tercih ederdiniz . Tabi konu üzerinde düşünmeyi deneseydiniz.

Eski 29-09-2010, 11:14   #66
Ağaç Dostu

Tam tersine küllü sabun yapabilmek için ticari meşe ormanları kurulacaktır.

Aynen fıstık çamı üretmek için çam ormanları kurulduğu gibi...

Finlandiya'da Norveç'te her yıl düzenli olarak kesim yapıldığı halde neden ormanlar tükenmiyor?

Siz kimyasal maddeleri kullanmaya devam edin, ağaçları kesmezsiniz ama Dünyayı kimyasallarla yok olma eşiğine getirirsiniz.

Eski 30-09-2010, 22:22   #67
Yeni Üye

Nossie's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2009
fikirci.. arkadaşımızın söylemek istediğini niye anlamak istemiyorsunuz?kostik olsun küllü su olsun ikisininde fazlası sabunda serbest kalarak ZARARLI OLACAK

Nossie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2010, 14:27   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
sabun

Sayın denizakvaryumu.,

Hassasiyetinizi takdirle karşılamakla birlikte bazı gerçekleri yazmadan edemedim.

Odun külünün yapısı zaten çoğunluğu sodyum, potasyum, kalsiyum karbonat dan ibarettir. Eğer odun külünü su ile karıştırır ve bu suyu sabun yapımında kullanırsanız sadece sodyum ve potasyum karbonatı su fazına alırsınız. Bu da külün yaklaşık ve en fazla %20 seviyesinde olacaktır. Külden sabun yapımının yöntemi budur.

Şimdi hesap kısmına geçelim.
Bir odunun yakılması sonucu elde edilen kül miktarı %02-0.6 dır. Bu demektir ki 1000 kg ağaç yakarsanız en fazla 6 kg kül elde edersiniz. 6 kg külün de içinde sabun yapmaya yetecek sodyum, potasyum karbonat miktarı maksimum 1.6 kg dır. Bu miktar ile elde edeceğiniz sabun miktarı ise yaklaşık 5 kg olacaktır.

Bir ailenin aylık sabun ihtiyacının minumum 2 kg olduğu düşünülürse senede 24 kg sabun ihtiyacı var demektir. Bunu sadece Türkiye için düşündüğünüzde

70 000 000/5x24= 336 000 000 kg sabun
kül olarak yaklaşık 400 000 000kg

ağaç olarak 66 000 000 000 kg

bir ağacın (meşe) en çok 100 kg olduğu düşünülür se 660 000 000 adet ağaç.

Ne dersiniz? Türkiye de kaç meşe ağacı vardır? Bu kadar ağacı bir sene içinde 100 kg haline getirebilirmiyiz?

Ayrıca sayın arkadaşlar sodyum hidroksid (NaOH) (sud kostik) doğada saf halde bulunmamasına rağmen doğal madde olan sodyum karbonatın su ile karşılaştığında meydana çıkan yine doğal bir moleküldür. Doğal ile doğal olmayanı organik ile organik olmayanla karıştırmayalım.

Bu konuda polemiğe girmek istemem. Düşündüğünüz daima doğru olmuyor. Tıpkı benimki gibi

Her şey gönlünüzce olsun.

verdoque ve ecelik beğendi.
OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2010, 14:47   #69
Ağaç Dostu

Bilgiler için teşekkürler.

Küllü su ile sabun benim doğal ürün saplantımın bir parçası

UHT kutu süt ile doğal süt
Rafine tuz ile doğal tuz
Ev yapımı yoğurt ile market yoğurdu

ne kadar birbirinin aynısı ise bana göre fabrikasyon kostikle yapılan sabun ile küllü sudan yapılan sabun o kadar aynı

Küllü sudan sabun yapımı için;

http://www.turkfreezone.com/urun_ayr...mi%A0veriyoruz.

http://www.imeceevi.org/index.php?op...=201&Itemid=35

http://www.bugday.org/article.php?ID=2930

Eski 06-10-2010, 09:32   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fikirci Mesajı Göster
son olarak seffaf sabun elde etmek için naoh degil koh kullanılır.
NaOH oarak bahsettiğiniz madde Sodyum Hidroksit yani Kostiktir.
KOH olarak bahsettiğiniz madde ise Potasyum Hidroksittir.

Küllü su ile Potasyum Hidroksit elde edilmiş olmaktadır.

İksini de incelediğinizde arasında ne kadar büyük bir fark olduğunu, hangisinin daha zararlı olabileceğini eminim anlayacaksınız.

Kostik(NaOH) son derece yakıcı bir madde olmasına karşın, Küllü Su(KOH) direkt temas edildiğinde bile zarar vermeyen bir maddedir. Özellikle bilinsizce yapılan uygulamalarda Kositiğin fazla kullanılması oldukça sağlıksız sonuçlar vermektedir. Küllü suda ise böyle bir tehlike yoktur.

kyoruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2010, 09:38   #71
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fikirci Mesajı Göster

not. Kostik denen ürün dogal sodyum minerallerinin - örneğin tinkal- hidrolize edimesiyle üretilir. Dünya kimya saayinin en önemli sektörüdür. Küllü sabun imalatındanda ögrendiğimiz üzere Dünyada sodalı ürünler üretimi için bir diger alternatif bitkisel ürünlerin yakılmasıdır Herhalde dünyanın 10 yıllık sabun ihtiyacı için tüm yagmur ormanlarını yakmak gerkekir.:=)
Her ne kadar teknoloji değişse de, her ilde yüzlerce odunlu fırın bulunmakta.
Her gün bu fırınlardan çıkan kül bile tüm ülkenin ihtiyacını karşılayacak sabun üretimini sağlayabilir.

Kaldı ki amacımız tüm insanlara yetecek sabunu üretmek değildir.
Kişisel bazı hobilerimiz ve ailemizin sağlığı için bu tür çalışmalar yapmaktayız.

Bizler kimyager değiliz, ancak yüzlerce yıldır insanlar kimyager olmadan da sabun üretebilmişlerdir.

Bu konuya bu kadar muhalefet etmenize anlam veremedim.

Düzenleyen kyoruk : 06-10-2010 saat 09:44 Neden: yazım hataları
Eski 06-10-2010, 09:49   #72
Yeni Üye

Daha önce anlatmış olduğum çalışmada tamamen şeffaf sıvı sabun elde edememiştim.
Biraz daha araştırdım ve sonunda küllü su ile hiçbir kimyasal kullanmadan şeffaf sıvı sabun üretmeyi başardım.

Bu çalışmamı da derleyip, 'ilgilenen arkadaşları' bilgilendirmek üzere paylaşacağım.

ecelik beğendi.
Eski 06-10-2010, 10:03   #73
Ağaç Dostu

Sn.kyoruk
bilgiler için çok teşekkürler.

Muhalefet yaşamın bir parçası, bu sayede en iyi bilgilere varabiliyoruz.

Küllü su ile hiçbir kimyasal kullanmadan şeffaf sabun üretiminiz bizler gibi doğayı severler için çok önemli.

Burada bilgileri paylaşalım ki uygulayan arkadaşlar da burada deneyimlerini paylaşsın.

Sağlıcakla

Eski 06-10-2010, 10:29   #74
Yeni Üye

Alıntı:
Sn.kyoruk
bilgiler için çok teşekkürler.

Muhalefet yaşamın bir parçası, bu sayede en iyi bilgilere varabiliyoruz.

Küllü su ile hiçbir kimyasal kullanmadan şeffaf sabun üretiminiz bizler gibi doğayı severler için çok önemli.

Burada bilgileri paylaşalım ki uygulayan arkadaşlar da burada deneyimlerini paylaşsın.

Sağlıcakla
SayınDenizakvaryumu
Bugüne kadar sizin pekçok paylaşımınızdan faydalandık, paylaşmayı sizlerden öğrendik.
Paylaşacak bilgilerimiz varsa ne mutlu bize de.
Paylaşmaktan memnuniyet duyarım.
Saygılarımla.

Eski 06-10-2010, 10:42   #75
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Benim cildim yağlıdır. Marketten aldığım markalı bazı banyo sabunları çok, bazıları da az köpürüyor. Bunun sebebi ne olabilir. Sıvı sabun ise elime yapışıyor. Çıkarana kadar suyun altında uğraşıp duruyorum. Bazen de çıkaramıyorum.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2010, 13:54   #76
Ağaçsever

komik mantık

kostik nedir biliyorum ****** dedigim şu...
kostik ticari olarka yogunlastırılmıs bir sodyum bileşigi oldugu için yakıcıdır. Ticari bileşikler tü kaka orman yakmak harika diye bir mantık yoktur. **** bu mantıklı değildir.
Sanırım bunda sorun yok.

kül de ise yine sodyum bileşikleri vardır. ancak
agaç yakmak soda üretmek için yıkıcı düşüncesiz ve ilkel bir metoddur.
Bu sırada sabuna geçen yanma artığı kanserojen hidro karbonlar kostikkadar risklidir. dogaya salınan zehirli gazlar ve direkt orman tahribi mantığıyla sürdürülebilir bir şey degildir.
hobi olarka mutlaka sabunu külden yamak bir deney ve eğlence olabilir ancak sabun yapmak için agaç yakmaının ahlaki ve mantıklı yönü olmadıgı gibi sürdürüle bilri bir iş değildir. yanma artıgı kansorejen hidro karbonlar bulaşmış bri sabunu sağlıklı diye sunmanın bilimle ve sağlıkla alakası yoktur arkadaşım.
konunun bu açıdan tartışılacak yanı yoktur.

kaldıki sabun cildi kurutan kendi başına riskli bri temizlik maddesidir. ilerleyen zamanalrda sabun kullanımının alternatiflerinin çıkacağı kesindir.

Eski 06-10-2010, 15:47   #77
Yeni Üye

Sayın Fikirci, yazılarınızdan anladığım kadarıyla kimya ile ilgili bir mesleğe sahip birisiniz. Bu açıdan düşüncelerinize saygı gösteriyorum.

Ancak, benim nazarımda düşünceleriniz bitkisel ilaçlara olumsuz yaklaşan bir doktor veya kimyasal ilaç kullanmadan tarım yapılamayacağına inanan bir ziraat mühendisi ile aynı statüde.

Geleneksel yöntemleri çağdışı olarak görmenizi bu yöntemlerin geçerliliğini gölgeleyemez.
Bizim gibi düşünenler ticari kaygılar gözetmeksizin geleceğe yönelik olarak geleneksel yöntemleri harmanlayarak doğru yolu ararlar. Bu arayış, zaman zaman çevresel kaygılar, zaman zaman da insan sağlığı için olmaktadır.

Endüstriyel üretimi hiçbir zaman reddedemeyiz. Ama, endüstriyel üretim adına çevre ve sağlık faktörlerinin hiçe sayılmasını da kabul edemiyorum. Bir sabun üretimi sadece bir yağ ve alkalinin birleşimi gibi görünse de, endüstriyel üretimde en az 9 farklı kimyasalın birleşiminden oluşmaktadır. Sodyum hidroksit bunlardan birisidir. Bunu yanı sıra formaldehit gibi diğer zararlı kimyasallar da vardır. Bu konuda sizin bilgiliniz benden fazladır.

Biz demiyoruz ki ormanları yakalım sabun üretelim. Böyle bir şey zaten düşünülemez. Böyle bir şey de iddia etmedik. Kimyasal olarak da Potasyum hidroksit(KOH) üretilip kullanılabilir.

Sodyum hidroksit çevresel olarak ve sağlık açısından oldukça zararlı bir maddedir. Potasyum hidroksit ise hem insan sağlığına zararsızdır, hem de çevresel olarak faydalı bir maddedir. Bitkilerde gübre olarak da kullanılabilmektedir.

Benim kanaatim, bilimsel olarak veya ticari olarak mesleki çalışmalarda geleneksel yöntemler göz ardı edilmemeli, bu yöntemler değerlendirilerek teknoloji ile harmanlanmalıdır.

Pek çoğumuz evinde ekmek makinaları ile ekmeğini üretiyor. İleride yine böyle bir makina ile sabunu da üretmek mümkün olamaz mı? Bence olabilir.
Bu da benim mesleki alanım. Bu konuda çalışmalar yapmaktayız. Kısaca bu kadarını söyleyebilirim.

Saygılar.

ecelik beğendi.
Eski 16-10-2010, 07:50   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2010
Arkadaşlar merhaba,

Sabunun içerisinde sodyum hidrositin olması demek o sabunun zararlı olmadığı anlamına gelmez. Yurtdışında , özellikle ev hanımları sodyum hidroksit kullanarak kendi sabunlarını evde yapabiliyorlar. Bizim de sizin için hazırlamış olduğumuz soğuk yöntemle sabun setimizi istediğiniz zaman sitemizden temin edebilirsiniz.

http://magaza.hammaddeler.com/Evde-D...i,PR-5488.html

Hammaddeler.com kozmetik departmanı

Hammaddeler.com Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2010, 13:55   #79
Ağaçsever

bilgi ve yorum

Arkadaşlar.

öncelikle şunu döyleyeyim
sabun... en dogal haliyle sodyum hidroksity veya potasyum hidroksidin yag la birleşmesinden olusur.

Sanırım bu konuda uzman görunen arkadaşlar bu konuyu pek bilmiyorlar

yukarıda sevgili bir arkadasım çok haklı bir ek yapmış. Mesele sabun sanayiinde sabuna katılan diger kimyasallar. Çok haklı.

Çok haklısınız bu kimyasallar katılmadan yapılan dogal sabunlar da var.

Bunları her yerden zaten alıyoruz.

Evde sabunyapılmasının bir kaç muhsuru var.

1. Kimyager degilsiniz. oranları karıstırdıgınızda elde edilen sonuc zararlı olabilir. yag asidi fazlası **** serbest halde sodyum ve potasyum kalacaktır. Sabun üretiminde ortam ısısı, karıştırma koşulları kullannılan maddelerin miktarları elde edilen kimyasalı- sabunu - olumlu ve olumsuz etkileyecektir.

2. Odun külü v s gibi şeylerle sabun yaptıgınızda külde bulunan tüm yanma artıklarını agır metalleri ametalleri kansorejen hidrokarbonları da sabununuza katmış oluyorsunuz. Bu sizce sağlıklı mı?

Hobi olarak bir şey yapmak iyi ama direkt saglıkla ilgili bir ürünü acemilerin uretmeye çalısması sakıncalı.
Çok meraklıysanız garlı sabun defne sabunu gibi dogal sabunlar alın. Bu ürünler katkısız sabunyapan geleneksel işletmelerden gelmektedir.

Burada ürün satısı yapmak isteyen arkadaslar. Ürününüzü pazarlamanıza kimse bir sey demez ancak insanların saglıklarıyla oynayacak tavsiyeler yapmayın lutfen.

Eski 12-11-2010, 19:41   #80
Yeni Üye

meh88's Avatar

Giriş Tarihi: 11-11-2010
nihal hanım yaptığınız sabun gerçkten kül suyundan yapılmamı ve sabun gibi oldu mu?Nasıl yaptığınızı ve resimlerini gönderebilir misiniz?

meh88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2010, 19:46   #81
Yeni Üye

meh88's Avatar

Giriş Tarihi: 11-11-2010
ayrıca fikirciye de kesinlikle katılmıyorum kostik kesinlikle ama kesinlikle zararlı bir kimyasal başımda saç diplerimde o kadar çok yara çıkardı ki doktor kesinlikle bana kostik içerikli sabun kullanımı yasakladı bende şu anda sabun içermeyen ürenler kullanıyorum.Kostiksiz sabunda olacağına inanıyorum ve biriside herkes ağaçaları kesip kül yapsa türkiye ormansız kalır gibi bir cümle yazmış.Benim cevabım türkiyede o kadar çok odun fırını varki türkiyede ki ormanları bitirse onlar bitirirdi.

meh88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2010, 15:46   #82
Yeni Üye

pelin.bal's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2010
teşekkürler...harika bilgiler...

pelin.bal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2010, 11:40   #83
Ağaç Dostu

kuyrukk's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Müjgan Mesajı Göster
Bu tarifi bana annem vermişti. Ege'de çok zeytinyağı tüketilir ve büyük damacananın dibinde kalan yağlardan her yıl sabun yapılır.
Bu kostik kullanılarak yapılan tarif. Diğer tarifi yazan olursa ben de onu anneme vereyim

6 litre zeytinyağ ,
6 litre su
1 kg.kostik
ve metal olmayan kap kacak...
Bu malzeme ile 2 tip sabun yapmak mümkün.

1.yöntem soğuk su sabunu tabir edilen sabun ki, yapımı şöyle :

6 litre suyun içinde, 1 kg. kostik tamamen eritilir. Bu eriyik zeytinyağı üzerine damla damla akıtılarak, tahta bir kaşıkla sürekli karıştırılır. İşlem bittiğinde sabun işlemi de bitmiştir. Oluşan sabun uygun ortamda soğumaya bırakılır ve sonra bıçakla kesilerek
kalıplanır.

2.yöntem sıcak su sabunu :

Aynı ölçüler kullanılır ve bunda tek fark işlemi kaynatarak tekrarlamaktır. Bu yöntemde su altta kalır ve sabun üstte toplanır.
Aynı şekilde bu sabun da uygun düz bir zemine dökülüp katılaşınca kesilir. Alttaki suyu dökebilirsiniz

Geçen gün doğal ürünler fuarından çok ilginç sabunlar aldım. Transparan görünümdelerdi ve ısırgandan yapılan sabunun içinde minik bitki parçaları vardı ve son derece dekoratif görünüyorlardı. Yine safranlı sabunun içinde de safranın kendi parçaları vardı. Teknoloji bu kadar ilerlemişken evde sabun yapmak yorucu.
Ama bunu denemek ve sabunu elde etmenin keyfini yaşamak da ayrı bir güzellik.
Merhaba Müjgan Hanım.
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Bu verdiğiniz tarif sonucunda kaç kalıp sabun üretildiği hakkında bilginiz varsa paylaşırmısınız ? Çok teşekkürler. Yurdanur

kuyrukk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2010, 14:06   #84
Ağaç Dostu

ATÖLYE ÇALIŞMASI

Doğal Sabun

1.çalışma

İsmail Yenigün, İmece Evi
25 aralık 2010 cumartesi 14:00 - 15:00
25 TL

Sabun yapımında kullanılan yerel ve doğal malzemeler
Külsuyu yapımı
Kostiksiz sabun yapımı
Sabun uygulamaları

-
Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi
Merkezefendi Yeniçiftlik yolu 1 Zeytinburnu İstanbul
telefon 0212 664 4155
faks 0212 416 4576
gsm 0533 206 2338
bilgi@ztbb.org
www.ztbb.org

Eski 07-04-2011, 14:47   #85
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2009
Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kyoruk Mesajı Göster
Daha önce anlatmış olduğum çalışmada tamamen şeffaf sıvı sabun elde edememiştim.
Biraz daha araştırdım ve sonunda küllü su ile hiçbir kimyasal kullanmadan şeffaf sıvı sabun üretmeyi başardım.

Bu çalışmamı da derleyip, 'ilgilenen arkadaşları' bilgilendirmek üzere paylaşacağım.
Sayın kyoruk, uzun zamandır sıvı sabun yapımı ile ilgili bilgi arıyorum. Forumda paylaşılan konuları dikkatle takip ettim. Şeffaf sıvı sabun konusunda elde ettiğiniz başarınızı paylaşırsanız çok mutlu olacağım. Paylaşımınız için şimdiden teşekkürler.

demeter1964 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2011, 09:48   #86
Ağaç Dostu

Name:  sabunlar_b1.gif
Views: 14983
Size:  53.6 KB

ŞENKÖYLÜLER TARİHİ KÜL SUYU DEFNE SABUNU

Defne sabunu eski zamanlarda sabuncu sodası (kostik) yerine güçlü bir baz olan meşe külü suyu ile üretilmekteydi. İşte Şenköylüler Tarihi Kül Suyu Defne Sabunu, çok az miktarda da olsa, bu geleneğin yaşatılmasına öncülük eden bir sabundur. Defne tohum yağı, zeytin yağı, kül suyu, kil suyu, kaya tuzu ve su kullanılarak yapılan geleneksel Şenköylüler Tarihi Kül Suyu Defne Sabunlarında hiçbir şekilde sentetik ve boyar madde kullanılmamaktadır. Geleneksel formülüne ve üretim tekniklerine sadık kalınarak üretilen tarihi bir sabundur

http://www.senkoyluler.com/kulsuyudefne.html

======================

KOSTİKSİZ ====KÜL SUYUNDAN==== yapılmış sabun ürettikleri için Şenköylülere TEŞEKKÜRLER:

Eski 14-10-2011, 10:47   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2011
Unhappy

Alıntı:
Yoğurt gibi olmuş, bilgiler için teşekkürler.

Piyasada henüz doğal kostiksiz sabunlar çıkmadı.

Yani bir eksiklik var bu şekilde piyasaya girip pazarlamasını iyi yapan hem bizleri sevindirir hem kendi kazanır.
Merhaba

Ben kostiksiz doğal olanını reaksiyonsuz üretmeye başladım. Çok memnunum yakinda piyasaya üretmeye başlayacağım. www.sabuagaci.com

escos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2011, 10:44   #88
Ağaç Dostu

"zeytinyağına kül suyu katıp 15 saat kaynatmak ile yapılıyor ..sabuncu sodası yani kostik yok"

ipek hanım çiftliği

Kostiksiz sabun arayanlar çoğaldıkça bu sabunun üretimi de artıyor.

Pınar Hanım da kesinlikle kostiksiz sabun üretenlerden.

Eski 31-10-2011, 14:29   #89
Ağaçsever

kazablanka's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2007
Deden hep yapardı eskiden kalıp zeytin yağlı sabunu...

Ama ben bu klasik tarife tehnal(defne ,lavanta ,biberiye ve sevdiğim diğer bitkileri eklemek ve kendi kullanacağım sabunu yapmak istiyorum...

Sadece zeytin yağından olan kızartma yağlarınızı biriktirirseniz bu yağlar hem değerlendirilmiş hemde...

Yanık yağ yüzünden çevre kirlenmemiş olur...

Toprağa çok zararlı yanık kullanılmış yağlar...

kazablanka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2011, 10:08   #90
Ağaçsever

thisisme's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Galeri: 5
aşağıdaki linkte resimleriyle anlatılmış.

Heart, Hands, Home: Crockpot Coffee Kitchen Soap--Tutorial

thisisme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024