agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-07-2007, 20:22   #121
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
Galeri: 1
Haklısın, Sevgili Hassoman,

Sitedeki üyelerin atık pillerini toplaması ve çevresini bilinçlendirmesini arzu ettiğim için bu başlığı açtım. Doğaya bu kadar düşkün üyeler arasında kaç kişinin bu konuda ciddi bir bilgi paylaşımı yaptığını merak ediyorum.
Malina'da, ben de afiş yaptık. Siteden ilgilenenlere poster ve broşür yolladım. Ticari olmayan sosyal faaliyetler katılımla büyüyebiliyor.
Ben konuyu tanıdıklarımla paylaşıyorum. Onlardan büyük bir kısmı atık pilleri topluyor. Herkesin bunu yapamasını bekliyorum.

Ateş Öztan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2007, 20:30   #122
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hassoman Mesajı Göster
... En çok pil tüketen kesimin üniversite gençliği olduğunu sanıyorum. Bildiğim kadarıyla Üniversitelerde çevreci klüpler var. Buna ek olarak ya da en iyisi atık pillerle mücadele edecek klüplerin ...
Bu konuda ilginç bir anı;
Yeditepe Üniversitesinda iki ayrı bölüme pil kutusu koyduk, afiş astık.
Sosyal Bilimler ve Mühendislik bölümleri,
Ne oldu?

Mühendislik bölümünün kutusu iki ayda doldu. Sosyal bilimler bölümünün kutusunun dibinde sadece bir kaç tane pil vardı.

Duyarsızlık mı?
Benim düşüncem. Mühendislik bölümü alet, makine, mekaniğe daha düşkün daha fazla pilli alet kullanıyor. Bu konuda da duyarlı.

Eski 30-07-2007, 00:08   #123
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Sevgili Ateş,
Gerçekten adın gibi ateş gibisin.
Konu konuyu açıyor. Türkiye'de üniversitelerin birbirleriyle olan iletişimi gerçekten nasıl? Hiç aklıma gelmemişti? Sağlıklı ve etkin bir iletişimin olduğunu sanmıyorum. Ancak sizin bağlı olduğunuz klüp üyelerinin birbirleriyle olan iletişimlerinin hızlı ve sağlıklı olduğunu biliyorum.
Hadi Ateş, önümüzdeki yıl tüm üniversiteleri ayağa kaldıracak bir proje geliştirin... Konferanslar mı olur, sempezyum mu olur, üniversite kampüslerinde platformlar mı oluşturulur bilmiyorum. Bildiğim bir şey varsa
HEMEN ŞİMDİ BİRŞEYLER YAPMALI!..

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2007, 11:14   #124
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Günaydın
Yeni üyeyim ve ilk mesajım.Önce kendimi tanıtayım.Evli ve 9 yaşında bir erkek çocuk annesiyim.Ankara'da özel bir şirkette finansman şefi olarak çalışmaktayım.Daha önce internetten atık pil toplama ile ilgili biraz araştırma yapmış ancak doğru dürüst birşeyler bulamamıştım.Şirketteki atık kağıtlarımızı toplayıp Ançeva adındaki firmanın kamyonlarına verdiriyorum.Onlara pil de toplayıp toplamadıklarını sorduğumda olumsaz cevap aldım.
Burada ki yazışmaları şöyle bir taradım mesajlardan birinde gördüğüm Ankara Mamak Çöplüğüne ait 390 87 01 telefondan Tuğba Hn ile görüştüm.Şimdilik böyle bir çalışmaları yokmuş.Bu konuyla ilgili olarak son bilgilerinizi öğrenmek isterim.Selam ve saygılarımla.

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2007, 19:59   #125
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi M.SEMA Mesajı Göster
Şirketteki atık kağıtlarımızı toplayıp Ançeva adındaki firmanın kamyonlarına verdiriyorum.
Sayın M.Sema hanım, aramıza hoşgeldiniz.

Atık Kağıt toplama başlığına da uğramanızı rica ediyorum. Oradaki arkadaşlara da yardımcı olabilirsiniz.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2007, 22:38   #126
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Alıntı:
...Şirketteki atık kağıtlarımızı toplayıp Ançeva adındaki firmanın kamyonlarına verdiriyorum.Onlara pil de toplayıp toplamadıklarını sorduğumda olumsaz cevap aldım.
Burada ki yazışmaları şöyle bir taradım mesajlardan birinde gördüğüm Ankara Mamak Çöplüğüne ait 390 87 01 telefondan Tuğba Hn ile görüştüm. Şimdilik böyle bir çalışmaları yokmuş.Bu konuyla ilgili olarak son bilgilerinizi öğrenmek isterim.Selam ve saygılarımla.
Sayın M. SEMA hoş geldiniz. Katıkılarınız için teşekkür ederiz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yücel özlem Mesajı Göster
Bir başvuruma aldığım cevabı sizlerle paylaşıyorum. Saygılarımla.
___Alıntı_________________________________
From : <153@ankara-bel.gov.tr>
Sent : Thursday, February 15, 2007 2:43 PM
To : yucelozlem@xxxxxx.com
Subject : HNHO1L-85532 numaralı başvurunuz için bilgilendirme.
--------------------------------------------------------------
Sayın: Yücel Özlem

İlgi: 07.02.2007 Tarihli ve 85532 Numaralı 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu Çerçevesindeki Başvurunuz.

İlgi Başvurunuz konusu nedeniyle SAĞLIK İŞLERİ Birimine iletilmiş olup, söz konusu birimin gerekli incelemesi sonucunda vermiş olduğu cevap aşağıda belirtilmiştir.

BELEDİYEMİZ TARAFINDAN 2002 YILINDA İHALESİ YAPILAN MAMAK ÇÖPLÜĞÜNÜN İŞLETMESİNİ DEVRALAN ITC FİRMASI ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN KONT. YÖN. DOĞRULTUSUNDA ÇALIŞMALARINA BAŞLAMIŞTIR. AYRINTILI BİLGİ İÇİN 390 87 01 NUMARALI TELEFONDAN TUĞBA HANIMLA GÖRÜŞÜLEBİLİR.

Bilgi edinmenizi ve gereğini rica ederiz.

Saygılarımızla,

Ankara Büyükşehir Belediyesi
Merkezi Bilgi Edinme Bürosu

__Not:____________________________________

-"TUĞBA" Hanımla yaptığım görüşmeden; yakın(?) zamanda çalışmalara başlanacağını öğrendim...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ateş Öztan Mesajı Göster
Ümit ederim, yakın zaman gerçekten yakın zaman olur.

Sayenizde yakınzamanın henüz gelmediğini biz de öğrenmiş olduk.

Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2007, 12:44   #127
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Hoşbulduk.Atık pil ile ilgili olarak son gelişme TAP diye bir yeri aramamı söylediler.İnternetten araştırdım İstanbul tlf.var.Orayı aradım Ankara bağlantıları yokmuş.Ancak Bim marketlerde toplama kutuları varmış.Ben gitmediğim için bilmiyorum Bim marketlerde toplama kutularının olduğunu göreniniz varsa eğer bana da söylemenizi rica ederim.

Eski 03-08-2007, 03:32   #128
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ateş Öztan Mesajı Göster
Çok güzel,
Pil ithalatçıları ve üreticileri sattıkları pilleri toplamak için TAP isminde bir dernek kurdular. Sanırım AB uyum çerçevesinde yapmak zorundalar. Belediyelerle işbirliği yaparak pilot bölgelere pil kutusu koyuyorlar. Okullarda da öğrencilere bilgilendirme yapılıyor. Fakat, ticari firmaların çevre konusundaki çalışmalarını bizim gibi gönüllerin desteklemesi gerektiğine inanıyorum. Projeyi yapmaya karar verince araştırma yaptım ve sitelerini buldum. Aradım fakat daha ilgili bulma konusunda problemim oldu. Amacım, önce eğitim sonra toplama ve geri dönüşümdür. Üç dört haftadır tam bir tanıtımı olmasada yaklaşık 1000 adet pil toplandı. Pil kutumuz hazırlandı, afiş ve broşürleri bekliyoruz.
Bu çalışmanın mimarı ve bizi konu hakkında bilgilendiren Sayın Ateş Öztan Böyle söylemişti.

Sonra: Sayın Nuray Güraltın zuhur ettiler. Lütfedip, sitemize üye olup, şu bilgileri verdiler:

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurayguraltun Mesajı Göster
İnternet sitemizde iletişim bilgilerimiz bulunmaktadır.
Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği 31.08.2004 tarih ve 25569 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak 01.01.2005 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Yönetmeliğin amacı, çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek özelliklere sahip pil ve akümülatörlerin üretiminin sağlanmasına ve bu ürünlerin doğrudan veya dolaylı olarak alıcı ortamlara verilmesinin önlenmesine, atık pil ve akümülatörlerin geri kazanım veya nihai bertarafı için toplama sisteminin kurulmasına ve yönetim planının oluşturulmasına ilişkin prensip, politika ve programları düzenlemektir.
Atık pil toplama ve bertaraf işlerini bir “Atık Pil Yönetim Planı” çerçevesinde yapmak üzere bir araya gelmiş olan ithalatçı firmalar 11.08.2004 tarihinde “Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP ; www.tap.org.tr)” ni kurmuş bulunmaktadır. Bu dernek 08.01.2005 tarihinde Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuruluş olarak kabul edilmiştir.
Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği’nin 13. maddesine istinaden tüketiciler, atık pilleri evsel atıklardan ayrı toplamakla, pil ürünlerinin dağıtımını ve satışını yapan işletmelerce veya belediyelerce oluşturulacak toplama noktalarına atık pilleri teslim etmekle yükümlüdürler.
İyi çalışmalar.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurayguraltun Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar,
Web sitemizin adresi www.tap.org.tr dir.
Bende açılıyor. Sizde de açılması gerekir.
Sitemizde Atık pil ve akümülatörlerin vb. yonetmeliklerini bulabilirsiniz.
Çalışmalar bölümünde pil kutuları ve resimleri var.
Okuduğunuzda pil satışı yapan yerlerin atık pil kutusu bulundurması gerekliliğini göreceksiniz. Belediyelerle aramızda protokol yapıyoruz. Yeni kurulduğumuz için henuz bütün belediyelere yetişemiyoruz açıkçası. Ancak yine de hızlı bir şekilde dagıtım yapmaya çalışıoyoruz. Şu an supermarketlerle gorusme surecindeyim. Umarım yakında (onumuzdeki aylarda) bim migros gibi marketlerde atık pil kutularımızı görebileceksiniz.
Ayrıca Bugunlerde Subat tatilinde Ankaradaki butun okullara (köyler dahil) atık pil kutusu ulaştırmaya çalışıyorum. Bu hafta çoğu okula ulaştı. Ankara'da çocukların ve gençlerin bilinçlenmesi için bir yarışma hazırladık.
En çok pil toplayan 10 okula ödüller verilecek. istanbulda'da İBB dahil, pek çok belediye ile protokol yaptık.
Sorularınız olursa yanıtlamaya çalışırım.
İyi Çalışmalar.
Nuray GÜRALTUN
Ancak, sanırım bu sitenin yaramaz çocukları, sorular sorup kızdırdılar.

05.02.2007 tarihinde yazdığı üçüncü mesajdan sonra bir de 09.02.2007 tarihinde siteye uğradığı kayıtlardan anlaşılıyor. Kendisine yöneltilen yeni soruları görünce bu yaramazlarla başedilemeyeceğine dair kanaatı katilemiş olmalı. Ya da bize vereceği yeni bir haberi yok ki (Pil kutularının resimlerini bile bize haber olarak vermişti) bir daha buralarda gözükmemiş.

Alıntı:
Sayın Ateş Öztan,
Sözünü ettiğiniz siteyi inceledim.
Böyle bir derneğin varlığı, toplum vicdanını rahatlatmak ve pil atıklarından doğacak zararlara karşı açılacak davalara ve doğacak müeyyidelere karşı üreticileri korumak için alınmış önlemlerden biri gibi geldi bana.

Örneğin Pilot projelerde ayrıntılar ve adresler yok!.. Ayrıca proje kapsamı içinde (Örn. Ankara) bir çok il yok. Projeler nedir, hangi aşamadadır, güncelleme tarihi nedir onlar da yok..
Faaliyet olarak sadece afiş, broşürle ve çöp toplama bidonlarından söz ediliyor. Ben şahsen yurdun her yerini dolaşmış biriyim. Bu güne kadar ne bu afişlere ne de çöp toplama bidonlarına herhangi bir yerde rastlamış değilim. Belki katıldıkları fuarlarda dağıtıyor olabilirler. Sitede doğru dürüst bir yıllık faaliyet raporlarına da rastlamadım.

Diğer yandan da bireysel olarak meclisi (dilekçelerle, bire bir görüşmelerle, siyasilere e-mail- telefon aracılığıyla ulaşarak, kitle iletişim araçlarını zorlayarak...) harekete geçmek gerekir diye düşünüyorum.
Sayın Hassoman ise bu konuya bir başka yaklaşım getirmeye çalışıyor.

Bu durumda, biz ne yapmalıyız?

İsterseniz, şu yönetmeliği bir daha okuyup, bir daha düşünelim.

Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği

Not: Adı geçen marketlere ben bazan uğruyorum. Bu güne kadar Ankarada veya başka bir yerdeki şubelerinde, bir pil toplama kutusu görmedim.

Eski 03-08-2007, 20:50   #129
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Alıntı:
Sevgili Ateş,
Gerçekten adın gibi ateş gibisin.
Konu konuyu açıyor. Türkiye'de üniversitelerin birbirleriyle olan iletişimi gerçekten nasıl? Hiç aklıma gelmemişti? Sağlıklı ve etkin bir iletişimin olduğunu sanmıyorum. Ancak sizin bağlı olduğunuz klüp üyelerinin birbirleriyle olan iletişimlerinin hızlı ve sağlıklı olduğunu biliyorum.
Hadi Ateş, önümüzdeki yıl tüm üniversiteleri ayağa kaldıracak bir proje geliştirin... Konferanslar mı olur, sempezyum mu olur, üniversite kampüslerinde platformlar mı oluşturulur bilmiyorum. Bildiğim bir şey varsa
HEMEN ŞİMDİ BİRŞEYLER YAPMALI!..
Merhaba,
Ben de yazıp kaybolmuş gibi oldum. Kusura bakmayın cevap yazamadım çünkü yurtdışındaydım. Biraz da bonsaiciler için vakit harcadım.
İltifatınıza teşekkürler.

Eski 03-08-2007, 20:58   #130
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Sosyal projelerinizi hayata geçirmek için kafanıza uygun sivil toplum kuruluşarında yer alıyoruz. Rotary kulüpleri Türkiye'de ve dünyada her yıl binlerce projeyi hayata geçiriyor.
Pil projesinden önce "Her köy okuluna bir sevgi kütüphanesi" isimli bir proje yapıp sponsor olanların 400 ytl yaptığı katkı karşılığı üzerinde isimleri yazılı ktaplık ve 200 adet özel seçilmiş yeni kitabı, sponsor olanın istediği köy okuluna yolladık. Projede 250 adet kütüphane ile 50.000 adet kitap Türkiye'nin her tarafına dağıtıldı. Sayın Türkan Saylan aynı konsepti ÇYDD de uyguladı. O da YİBO denilen yatılı kız ilkokullarına dağıttı. Proje halen sürüyor.

Eski 03-08-2007, 21:04   #131
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Üniveritelere gelince, şu an onlar içinde çok şeuy yapılıyor. Uzun dönem değişim projesi ile liseyi bitiren öğrencinin üniversite haklı dondurulup bir yıl yabancı bir ülkede bir aile yanında kalıp lise lise son sınıfı okuyup o toplumu tanıyor ve Türkiye'yi tanıtıp dostlukalr kuruyor. Aynı şekilde dünyanın bir çok ülkesinden çocuklar da Türkiye'ye gelip bir yıl geçiriyor. Bu çocuğun üniversiteye başladığında sahip olduğu dünya görüşünü düşünebiliyor musunuz? Yeğenim geçen yıl Brezilya 'ya gitti. ve bu günlerde dönüyor.
Ayrıca her yıl gençlik forumu yapılıyor.

Sonuç; Türkiye'de nereye el atsanız yapılması gereken çok şey var. Konu dışına çıktık ama bazen gerekiyor.

Eski 03-08-2007, 21:06   #132
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Pil toplama konusunda önerim. Pil çok fazla yer tutmadığı için lütfen boş bir pet şişe içinde toplayalım. Isıdan, güneşten uzak tutalım. Rahatsız edecek boyutlara gelirse çare için haberleşelim.

Eski 03-08-2007, 21:10   #133
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Bir iki ay önce uçakta Sayın Hayrettin Karaca ile karşılaştım. Pilin topraktaki canlıları öldürdüğü bilgisini, ilk defa, kendisinden, bir toplantıda öğrenmiştim.
Böyle bir proje yaptığımı fakat imha imkanı olmadığını söyleyince pillerdeki ağır metalleri yiyen bakteri bulunduğunu ararsam detaylı bilgi vereceğini söyledi. Arama fırsatım olmadı. Kendisini arayacağım.
Yine de bu konuda bilgisi olan var mı?

Eski 04-08-2007, 23:30   #134
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Piller

Öncelikle bir şey itiraf etmek istiyorum ilk mailimi gönderdiğimde yukarıda(mailimi gönderdiğim güne kadar olan) 120 küsur maili şöyle bir okuyup geçtiğim için Tap'ı ilk ben keşfetmişim gibi bir pozisyon almışım kusura bakmayın.Öncelikle haddim olmasa da bu konuyla ilgilenen tüm üyeleri özellikle Ateş Hanım'ı kutluyorum.
Şimdi de size yeni duyduğum bir bilgiyi iletmek istiyorum.Biriktirmiş olduğum atık pilleri Ankara'da verebileceğim(iz) yeri nihayet buldum.Tübitak Binası (Atatürk Bulvarı No:221).Önümüzde ki hafta daha detaylı bilgi alabileceğimi ve sizlere de iletebileceğimi düşünüyorum.

Eski 04-08-2007, 23:38   #135
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Alıntı:
..Bim marketlerde toplama kutuları varmış.Ben gitmediğim için bilmiyorum Bim marketlerde toplama kutularının olduğunu göreniniz varsa eğer bana da söylemenizi rica ederim...
Sema hanım, Bim mağazalarında atık pil kutuları mevcut.
Ayrıca, bütün mağazalarında da varmış.

Eski 05-08-2007, 00:13   #136
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Alıntı:
...Öncelikle haddim olmasa da bu konuyla ilgilenen tüm üyeleri özellikle Ateş Hanım'ı kutluyorum.
Şimdi de size yeni duyduğum bir bilgiyi iletmek istiyorum.Biriktirmiş olduğum atık pilleri Ankara'da verebileceğim(iz) yeri nihayet buldum.Tübitak Binası (Atatürk Bulvarı No:221).Önümüzde ki hafta daha detaylı bilgi alabileceğimi ve sizlere de iletebileceğimi düşünüyorum.
Sizi mahcup etmak istemem ama hanımı bey yapsak? )

Eski 05-08-2007, 00:22   #137
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Aslında aklıma da geldi yukarda mesajlardan birinde Ateş Bey denmişti ama mereklı ben ilave bilgilerinizde cinsiyet:kadın görünce Hanım demiştim.Kusura bakmayın.

Eski 05-08-2007, 01:00   #138
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Sn Penelophe bimle ilgili verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.

Eski 05-08-2007, 21:22   #139
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Alıntı:
Aslında aklıma da geldi yukarda mesajlardan birinde Ateş Bey denmişti ama mereklı ben ilave bilgilerinizde cinsiyet:kadın görünce Hanım demiştim.Kusura bakmayın.

Teşekkürler,
Ne güzel değil mi? Profil de kadın görünüp erkek olduğunu iddia etmek).
Profilde maalesef hata varmış.
Düzelttim.

Eski 16-11-2007, 23:44   #140
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Sayın Ateş Öztan, 20-10-2006 tarihinde, saat 16:11 de #1 sayılı yazıyı yazarak konuyu açmış. Bir hayli çaba gösterildi. Katkılar oldu.

Merak ediyorum, az ya da çok, bir değişiklik oldu mu?

Konuyla ilgilenenler izlenimlerini yazabilirse, daha sonraki çalışmalara ışık tutması açısından, yararlı olacaktır.

Eski 18-11-2007, 23:55   #141
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Örneğin ben iş yerimde ve evimde pilleri topluyorum.Hatta yerde gördüklerimi bile topluyorum.Ama işin özü kaynağında olayı çözmek düşüncesi ile artık tamamen şarj edilebilir pilleri kullanıyorum.

Eski 19-11-2007, 02:00   #142
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Ben de pilleri biriktirip, Bim'lerdeki atık pil kutularına bırakıyorum.

Eski 13-02-2008, 09:25   #143
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2007
ATIK PİL KUTUSU ; Kullanılmış pilleri Eryaman Şeker Shell'de bulunan kutuya atabilirsiniz

fuat_erol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2008, 00:05   #144
Ağaç Dostu

günsu's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2007
Keşke bizim buralardada olsa öyle atabileceğimiz yerler, ne cam şişe kumbaraları nede diğerleri var.
Sn. Penelophe Bim mağazalarınımı kastediyorsunuz Burda iki tane Bim var ama pil atma kutusu varmı bilmiyorum.

günsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2008, 12:16   #145
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi günsu Mesajı Göster
Burda iki tane Bim var ama pil atma kutusu varmı bilmiyorum.
Sayın Günsu, yolunuz düşerse lütfen, bir bakabilir misiniz?

Eski 02-09-2008, 09:49   #146
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Ülkemizde atık pil diye bir sorun kalmadı...

Eski 03-09-2008, 00:34   #147
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Büyük şehirlerde pil kumbaraları mevcut ama Trabzon gibi küçük şehirlerde sıkıntı büyük. Belediyenin böyle bir atılımı olabilir, olmasa bile ilgileneceklerini düşünüyorum, çünkü hem önümüz seçim, hem de belediye başkanımız eski bir kültür müdürü ve bu tip şeylere önem veriyor. Bu konuda bir çalışmaları yoksa bile bir dilekçe yazmayı düşünüyorum. Açıkçası ben daha önceden pillerin kişisel zarar verdiğini bilmiyordum. Sadece çevreye bırakıldığında ciddi kurşun kirliliğine yol açar sanıyordum. Evimde bol miktarda atık pil var çünkü çok fazla elektronik cihaz kullanıyorum. Ve her zaman onları elden çıkaramıyorum evde koca bir seramik çorba kupası içinde bekletiyorum. Ama bu okuduklarımdan sonra bekletmeden elden çıkaracağım. Nasıl mı? Ben de Bim i kullananlardanım. Hatta ilk gördüğümde çok şaşırmış ve sevinmiştim. Lafın özü eğer küçük şehirlerde olanlar pil sorunu yaşıyorlarsa Bim i tercih edebilirler.

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 16:20   #148
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-09-2008
Benim mp3'üm su gibi pil tüketiyor.Evde belkide 100'ün üzerinde tükenmiş pil var ama çöpe atmak istemiyorum, izmirde hiç pil geridönüşüm kutusuda göremiyorumne yapıcam, bir öneri verin izmirliler

highalltime Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 17:18   #149
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Dün akşam bir açılışta Belediye Başkanımız Volkan Canalioğlu ile bu konuyu konuşma imkanı buldum. Belediye başkanımız pil toplama kampanyasının olduğunu söyledi. Okulumun ismini söyleyince kapsam dahilinde bir okul olmadığını ama çevre işlerinden Ayşegül Hanım'la görüşürsem bana yardımcı olacağını belirtti. Çok ilgili olması ayrıca hoşuma gitti. Çünkü ilk söylediğimde hayretle karşıladı ve her yerde toplama istasyonları kurduklarını ve özellikle okulları ve toplu yerleri seçtiklerini söyledi. Hemen ilgilenmek üzere okulumun adını istedi. Keşke her mevki sahibi insan onun gibi kolaylıkla ulaşılabilir ve konuşulabilir olsa.

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2008, 11:13   #150
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Selamlar dostlar; atık pil konusu benim en fazla önem gösterdiğim, üzerinde durduğum konulardan biri olduğu için Sn highalltime'nin sorusunu Google 'a ''atık pil+İzmir'' yazarak bir tarama yaptım. Karşıma çıkan adreslerden biri :http://www.atikdunyasi.com/kategori_...kat_id=11&id=5
burada yer alan 444 28 45 nolu telefonu da aradım ancak kendilerinin kullanılmış yağ topladıklarını pil toplamadıklarını ve internetten çevre bakanlığı sitesinden aramam halinde bulabileceğim cevabını aldım şimdi bir de şu haberi buldum:
http://193.34.133.89:8181/atikborsas...736F?mode=news
Zannederim biraz yardımcı olabilmişimdir size (nede olsa ben de İzmirliyim)

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024